„Als die tweede niet komt, kunnen we de zaak beter sluiten^ Leidse werklozen vormen vereniging Noodherstel zijvleugel Lakenhal? Joop Kamphuis over burgerraadsman: Oud Leiden naar Gent Grote deelname aan jeugd vis wedstrij d MAANDAG 22 AUGUSTUS 1977 LEIDEN - "Laat ik heel eerlijk zijn. Ik zou het een zware verantwoordelijkheid vinden als die tweede burgerraads man er niet komt. De problemen zijn nu al zo duidelijk. Ik geloof echt dat je meer blijk geeft van verantwoordelijk heidsgevoel als je in dat geval de boel hier maar opheft, dan als je met een overbelaste burgerraadsman doorgaat. Joop Kamphuis, directeur van de Welzijnsraad en lid. van de begelei-, dingscommissie burgerraadsman, lijkt zijn woorden kracht bij te wil len zetten door zijn half opgerookte sigaret met een ferm gebaar naar de bodem van de asbak te verwijzen. Ook burgerraadsman Frits Qua- dekker toont zich zeker van zijn zaak. Een vraagbaak en steun voor burgers, in het oerwoud van rege lingen, gewoontes, misverstanden en jargon, dat de doorsnee ingeze tene scheidt van de bestuurder en zijn ambtenaren en hem belet dat gene te krijgen waar hij recht op heeft. In dat bos heeft Quadekker zich de afgelopen jaren als een niet te vel len, diepgewortelde eik getoond. Een prestatie, dat zal iedereen die er wel eens een wandelingetje maakt en weet dat het daar nog al stuk Quadekker: niet alleen.. eens flink wil stormen, duidelijk zijn. Huisvestingsproblemen, moeilijkheden met rekeningen van de lichtfabrieken, problemen met de sociale dienst, het is niet meer dan een greep uit het scala van pro blemen dat de burgerraadsman tij dens de spreekuren op zijn tafel krijgt. Als er werkelijk een conflict is tus sen burger en gemeente, kiest hij niet zelden de kant van eerstge noemde. Niet zomaar, maar opdat daar vaak alle reden toe is. Het unieke van zijn bureau is daar ook meteen mee aangegeven. Niet zoals vele van zijn collega's in den lande Quadekker een verleng- het ambtenarencorps, maar is hij integendeel, onafhanke lijk van de gemeente, in dienst van de Welzijnsraad. Verantwoording is hij alleen schuldig aan de bege leidingscommissie, die driejaar ge leden bij zijn komst in het leven werd geroepen. Op één raadslid (de WD'er Zonnevyle na, is de com missie geheel samengesteld uit burgers, die op persoonlijke titel zijn benoemd: een personeelsfunc tionaris van de universiteit, (Thijs Ouwerkerk) en journalist (Ruud Paauw), een juriste (Carla Stolwijk) en Joop Kamphuis en Jan Lelie veld, vanuit hun werk zeer betrok ken bij de problematiek voort vloeiend uit de verhouding burger-bestuurder. Discussies Er zijn in de gemeenteraad lange discussies gevoerd, voordat Qua dekker uiteindelijk achter zijn bu reau in de Koornburgsteeg kon plaats nemen. Over die onafhanke lijkheid, die in de praktijk door veel ambtenaren, maar ook door wet houders niet altyd als even plezirig en werkzaam wordt beschouwd, maar zeker niet minder over de in houd van dit voor Leiden nieuwe ambt. .Uitvoerig werd bijvoorbeeld ge sproken over de signaalfunctie van de burgerraadsman. Eenvoudiger gezegd: de burgerraadsman kan doorzijn werk zaken ontdekken die principieel niet in de haak zijn en moet het vinden van oplossingen op langere termijn ook stimuleren. Door dat signaleren zou Quadekker in de vermoedelijk nooit haalbare situatie kunnen raken dat alle pro blemen zijn opgelost en dat hij singen zoeken, of open blijven en de berg zo laten groeien dat weg werken een onhaalbare zaak wordt. Het streven naar kwaliteit en niet naar kwantiteit doet voor het eerste kiezen. Dat bracht wel met zich mee dat van de 23 spreekuren die er normaal gesproken in de maand worden gehouden, er onlangs elf niet door gingen. Ook bij ziekte en vakantie klopt men tevergeefs bij het bureau burgerraadsman aan. Schaduwzijde is voorts dat Qua dekker de dialoog met een collega, die vaak bij de oplossing van pro blemen zo positief kan werken, als Einzelganger node moet missen. LEIDEN - LPV "De Vrienden club" een wedvlucht vanaf Duffel met 565 duiven. De uitslag was: 1,2, F. Ladan, 3. D. Dongelmans, 4. H. Louw 5. A. Link, 6. W. Vijlbrief 7. R. Noordermeer, 8. J. v. Seggelen, 9. Jac. Siera, 10. J. J. Wansink. Tevens werd gevlogen vanaf St. Ghislain. De uitslag was: 1, 2, 7, 8, 9, Jac. Sie ra, 3. J. Beekman, 4. L. Koopman, 5. J. v. Seggelen, 6 T. Gijsman, 10. D. Dongelmans. LPV "De Rijnklievers" hield een wedvlucht met 239 duiven vanaf Duffel. De uitslag was: 1. P. Veelen- turf, 2, 6, 7, Gebr. Kok, 3.K. v. Ley- den, 4. J. v.d. Wal, 5, 8. W. Jacobi 9. B. v. Mil, 10. J. v. Leyden. Verder werd met 89 duiven gevlogen vanaf St. Ghislain. De uitslag: 1, 6, 9, Gebr. Kok, 2. P. Veelenturf, 3, 4, J. v.d. Wal. 5. J. v. Alphen, 8,10 Gebr. Hoogervorst. Vraagtekens LEIDEN - Autocoureur Gijs vc met iubo-Porsche. de opening van Breestraat in Leiden op. De zaak i de boetiek Benjaiu npleet het kantoor van een binnenhuisarchitect gevestigd. hennep luisterde zaterdag, coi ie nieuwe kledingzaak McCoy c eigendom van Menno Buch. die ook al M. Reijerse, 4. W. de Haas, 5, 9, H. heeft. Boven de nieuwe kledingzaak is Flippo 6. J. v. Laar, 7,10 W. Hooger- P.V. "Leiderdorp" vloog met 103 duiven vanaf St. Dizier. De uitslag is: 1, 7, 8, 9, 10, M. Reijerse, 2. R. G. Slikkerveer, 3. L. Robbers, 4. J. v. Laar, 5. A. Rasser, 6, Fr. Hooger vorst. Verder werd met 84 duiven gevlogen vanaf St. Ghislain. De uit slag 1. L. Robbers, 2. H. Flippo 3, 6, M. Reijerse, 4, 10, Fr. Hoogervorst, 7, 9, J. v. Laar, 8. A. Koolmoes, 5. W. Hoogervorst. Met 152 duiven werd gevlogen vanaf Duffel. De uitslag; Fr. Hoogervorst, 2. A. Rasser, 3. vorst, 8. W. de Roode. Kamphuis: verantwoording zichzelf overbodig heeft gemaakt. De gemeenteraad onderkende des tijds deze signaalfunctie als een zeer belangrijke taak van de bur gerraadsman .Hoe vreemd is het nu te zien dat juist daar de schoen wringt. Het zoeken naar structurele oplos singen vraagt veel tijd, energie en aandacht. "Een voorbeeld?", vraagt Quadekker gretig. "Neem de rekeningen van de lichtfabrieken. Vaak schattingen die sterk van de werkelijkheid afwijken en die veel mensen voor problemen stellen. Je belt de directeur Brooshooft en vraagt of het anders kan. Hij zegt: dit is de enige manier. Nou, als je echt wat wilt bereiken dan mag je met zo'n antwoord geen genoegen nemen. Dan moetje andere steden gaan bellen en vragen hoe ze het daar doen. Beter, blijkt soms. Dan moetje gaan proberen om er voor te zorgen dat ze het hier ook beter gaan doen. Dat kost tijd en intussen gaatje spreekuur wel door. Je kunt het eenvoudigweg niet alleen doen". Tachtig tot honderd cliënten blijkt in de praktijk het aantal dat de bur gerraadsman in een maand tijd kan helpen. Tachtig procent van die problemen is niet zo één, twee, drie op te lossen en vraagt meer dan een gesprekje van vijf minuten. Soms is dit aantal al gehaald nog voor de helft van de maand is verstreken. Dan is de keuze moeilijk: de deur sluiten en voor die tachtig oplos- Vorige week kwam de kwestie op nieuw aan de orde in de betrokken raadscommissie. Het CDA, destijds in de gemeenteraad akkoord met de aanstelling en de werkwijze van de burgerraadsman, plaatste nu vraagtekens achter de noodzaak van een tweede. Tijdens die verga dering bleek evenwel dat een tweede burgerraadsman veel min der hoeft te kosten dan B en W had den becijferd. Hoewel de kosten door Leiden zelf opgebracht moe ten worden, omdat het ministerie van CRM weliswaar de noodzaak onderkent, maar in verband met de vacature stop geen geld beschik baar wil stellen, lopen de opvattin gen over de financiële haalbaarheid uiteen. Door Ton van Brussel Slim rekenwerk van Quadekker en zijn begeleidingscommissie wijst uit dat een tweede man geen 63.000,- maar 30.000 kost. De afdeling financiën zoekt op het ogenblik uit of de optel- en af treksom van Quadekker en de zijnen klopt. "Is dat het geval", zegt Kamphuis, "dan zou het heel sterk zijn als de gemeenteraad niet akkoord gaat. Dat zou betekenen dat ze wel pre cies aangeven hoe het hier moet gebeuren, maar de tamelijke be perkte financiële gevolgen van de uitvoering niet voor hun rekening 'willen nemen. En laat ik het dan nog maar niet hebben over de bur gerraadslieden elders in het land. Want in Amsterdam zijn dat er bijna dertig en in Rotterdam en Den Haag een dikke twintig". LEIDEN - De Brandewijns grachteen korte zijstraat van de Langegracht, bestaat honderd jaar. Dat feit werd afgelopen za terdag op feestelijke wijze gevierd door de bewoners. Het eeuwfeest vond plaats in een grote tent. De bewoners van de Brandewijns gracht knapten hun straat onlangs gezamenlijk op. Er werden bloem bakken en banken geplaatst en de panden kregen een nieuw verfje. LEIDEN - Zesentachtig leden van de Vereniging Oud Leiden hebben 'afgelopen zaterdag een bezoek gebracht aan het Belgische Gent. De rel<j" ties met deze stad, waarmee vroeger een geregeld uitwisseling bestond, was de laatste jaren wat in de verdrukking gekomen. Die contacten wer den in het 75-jarig bestaan weer opgepoetst. In Gent werden onder meer de St. Baafkathedraal bezochten een wandeling gemaakt langs het stadhuis, de markt, de gildehuizen langs de Leie en de vleeshal. Het buitenlandse uitstapje werd besloten met een maaltijd in Middelburg. Petitie aan formateur Den Uyl LEIDEN - In navolging van twintig andere steden in Nederland is nu ook in Leiden een Werklozen Belangenvereniging opgericht. Bij een eerste actie, afgelopen vrijdag bij de Gemeentelijke Sociale Dienst, hebben een kleine vierhonderd werklozen een handtekening gezet onder een petitie aan formateur Den Uyl. In deze brief wordt verontrusting uitgesproken over "de gang van zaken bij de kabinetsformatie" en "de berichten dat de bezuinigingen mogelijk ten koste gaan van de sociale uitkeringen". De Leidse vereniging heeft een eisenpakket opgesteld, waarin gepleit wordt voor "optrekking van de sociale uitkeringen, een WWV-uitkering tot het einde van de werkloosheidsperiode, geen bijstand, maar een volwaardige uitkering voor schoolverlaters en meer werk". Elke woensdag tussen tien en twaal f uur wordt een spreekuur gehouden in de koffieshop van het Leidse Volkshuis aan de Haarlemmerstraat 73. ADVERTENTIE Via een ftmro Privé' Kekenin^ kun je. de rekening van ie loodgieter betalen. (Soppend naar de Amro, dus.) „Ons Buiten" op pad met 100 kinderen LEIDEN - Op initiatief van de con tactcommissie van "Ons Buiten" in Leiden-Noord hebben zaterdag honderd kinderen een uitstapje gamaakt met de Jolanda van de re derij Slingerland. Aan boord musi ceerde het huisorkest van Dries Willemse. Op het programma stond onder meer een bezoek aan Avifau na. De tocht werd financieel moge lijk gemaakt door een fancy-fair die gedurende de pinksterdagen werd gehouden. LEIDEN - Het college van B en W heeft in een brief aan de Rijksdienst Monumentenzorg toestemming en subsidie gevraagd voor het herstel van de oostelijk zijvleugel van het museum. In de brief wordt grote bezorgdheid geuit over de gevolgen voor de Lakenhal bij nog langer uitblijven van de werkzaamheden. In het noodherstel zijn opgenomen de consolidatie van de houten constructie-onderdelen, de dakbe dekking en de regenwaterafvoer. De totale kosten worden geraamd op 238.000,-. Uit de brief wordt duidelijk dat B en W het werk nog voor de winter uitgevoerd willen hebben. P.V. "Het Oosten" hield een vlucht vanaf Strombeek met 67 duiven. De uitslag was: 1, 2, 5, 7, 10, J. Gijsman, 3. C. Gijsman, 4, 9, D. Koet, 6. W. Fokker, 8. J. de Wolf. Verder werd met 277 duiven ge vlogen vanaf Essen. De uitslag daarvan was: 1,5, 6, W. v. Klink, 2, 7,9, J. Gijsman, 3. C. Selier, 4,10, C. Gijsman, 8 G. v. Velsen. LEIDEN - In de Witte Singel werd zaterdag weer de tradio- tionele Leidse jeugdvisweds- trijd georganiseerd door de Hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken. Voor de weds trijd hadden zich ruim 220 hen- gelaartjes in de leeftijd van 10 tot en met 15 jaar ingeschreven. Ze vormden zaterdagochtend om negen uur een kleurig lint langs de gehele Witte Singel. De weergoden waren de deel nemers ditmaal gunstig gezind. Hoewel het kort voor de aan vang van de-wedstrijd nog pij- pestelen regende^ was het gedu rende de viswedstrijd droog. Winnaar in de leeftijdsgroep van 10 tot 12 jaar werd de 12- jarige André v.d. Hoek met 22 stuks. De verdere uitslag was: 2. Christiaan de Wit (10 jr) 18, 3. Joep Helversteijn( 11 jr) 17, 3. Ronald v. Doesburg (10 jr) 17, 5. Wilco Devilee (10 jr) 16, Nancy Klein (11 jr) 12, 7. Cees Schou ten (11 jr) 11,8. Conny Paans (12 jr) 11, 9. Gerben Blikman (10 jr) 11, 10. Denis Jansen (10 jr) 11. In de leeftijdscategorie van 13 tot en met 15 jaar was de 13- jarige Oscar Boef de beste. Hij ving 29 visjes. Hij bleef daarmee de 14-jarige Johan Schouten juist twee visjes voor. De uitslag was verder: 3. Ton de Wit (14 jr), 21.4. Martin de Boer (14jr) 15, 5. Mark Schuringa (13 jr) 12,6. Pie- ter de Groot (13 jr. 11, 7. Edwin Muller (14 jr) 7,8. Koen Beerlage (13 jr) 6, 9. Rene Leuering (14 jr) 6, 10. Jan Haasnoot (14 jr) 6. Voor de deelnemers waren in totaal 151 prijzen beschikbaar, waaronder fraaie hengels zit manden en andere visattribu- ten. Voor de winnaars in de ver schillende leeftijdscategorieën, waren er bovendien bekers be schikbaar gesteld. Op de^ foto: jeugdige sportvis- sertjes langs de oever van de Witte Singel. LEIDEN - HSV hield de derde wedstrijd van het seizoen in de Ringvaart-Binnenkaag. De vangst was slecht. De uitslag: 1. Laterveer sr. 2050 gr (19 stuks), 2. K. Laterveer 1600 (12), 3 J. Leuering 1500 (10), 4. J. Bontje 750 (6), 5. G. de Bruin 650 (6), 6. G. Bontje 550 (4), 7. P. Won- dergem 450 (4), 8. K. Jansen 400 (4), 9. P. Blok 375 (4). 10. J. v. d. Linden 375 (4). "Zuid-West" hield een wedstryd in het Aarkanaal. De uitslag: 1. E. Mooibroek 2560 (38), 2. I. Jansen 2530 (37), 3. W. Moenen 2290 (35), 4. J. Mooibroek 2050 (25), 5. A. Ruis 1940 (23), 6. H. Schouten 1850 (26), 7. G. v. d. Laan 1670 (9), 8. H. Moenen 1630 (16), 9. E. Schreuder 740 (14), 10. H. v. d. Laan 520 (7). DVS viste de tweede wedstryd in de Nieuwe Vaart. De vangst was slecht. De uitslag was: 1. J. de Os 2210 (31), 2. W. Teske 2205 (33), 3. W. v. Loon 1850 (17), 4. H. v. Loon 1680 (22), 5. W. v. Berkel 1490 (24), 6. C. Hoppenbrouwer 1485 (8), 7. F. Zandbergen 1455 (25), 8. J. Moenen 1300 (20), 9. T. Hoppenbrouwer 1245 (15), 10. J. Helverstein 1200 (17). ADVERTENTIE V'a eev\ Amro Privé'Rekening kun je. sparen voor een professionele sam era. Ry, (Schiet binnen bij de Amro, dus.)

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3