LEIDSCH DAGBLAD Snellere aanpak 'probleem groep9 Cyrus Yance in Peking Versoepeling Filippijnen vandaag Nieuw plan tegen werkloosheid Rijhssfudietoelagen en tegemoetkomingen studiekosten BROTH1 Kapitein sleper nog steeds vastgehouden FLAT BRANDT UIT MAANDAG 22 AUGUSTUS 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35325 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MANILLA (UPI) - President Fer dinand Marcos van de Filip pijnen heeft vandaag verre gaande versoepeling aangekon digd van de beperkingen die val len onder de staat van beleg. Bin nen een jaar zullen plaatselijke verkiezingen worden gehouden en alle politieke gevangenen die nog op berechting wachten, ko men op vrije voeten. In een rede ter gelegenheid van de wereldrechtconferentie in Ma nilla zei Marcos dat gisteravond de avondklok is opgeheven, eve nals het reisverbod naar het bui tenland. Marcos verdedigde krachtig de door hem vijf jaar geleden afge kondigde staat van beleg en voegde daar meteen aan toe dat zijn regering is gebaseerd op menselijke waardigheid onder de wet. De Filippijnse president zei dat niet later dan volgend jaar verkiezin gen zullen worden gehouden voor provinciale gouverners en burgemeesters en dat hij een on derzoek zal instellen, mogelijk via een referendum, over verkie zing voor andere overheidspos ten. De regering zal voorts amnestie verlenen voor "al degenen die schuldig zijn bevonden aan on dermijning". DEN HAAG (SP) - Minister Boersma (Sociale. Zaken) broedt nieuwe plannen uit om de werk- Schrijver en hoogleraar Sierksma overleden LEIDEN (ANP) - De schrijver, godsdienstpsycholoog en hoog leraar Fokke Sierksma is van daag op 60-jarige leeftijd in Leiden overleden. Hij was mede-oprichter van het literaire tijdschrift Podium, publiceerde de laatste twintig jaar vrijwel al leen op het eigen vakgebied en werd in '73 hoogleraar in de fa culteit der godsgeleerdheid aan de rijksuniversiteit in Leiden, waar hij geschiedenis van de godsdiensten in het algemeen en de vergelijkende godsdiens twetenschap doceerde. Noordwijkse overleden na val van paard (Van een onzer verslaggevers) WASSENAAR - De 37-jarige Noordwijkse mevrouw L. van Dam is vrijdag in de Ursulakliniek in Wassenaar overleden aan de ver wondingen die zij opliep bij de val van een paard. Het slachtoffer had die morgen in de buurt van de renbaan Duindigt gereden. Op de Waalsdorperlaan steigerde het paard, waarbij me vrouw Van Dam kwam te vallen en ernstig hersenletsel opliep. zie pagina 18 Koel Zwaar bewolkt met nu en dan regen, maar in het noorden en later mogelijk ook in het midden van het land opkla ringen en op de meeste plaatsen droog. Matige, aan de kust af en toe krachtige noordoostelijke wind. Minimumtem peraturen omstreeks 13 graden, maxima ongeveer 18 graden. (opgemaakt om 11.15 uur) Zon op: 6.36 uur; onder: 20.48 ui Maan op: 16.36 uur; onder: 1.00 Hoogwater te Katwijk te 10.17 e uur, laagwater te 5.47 en 18.17 i loosheid" te bestrijden. Hij wil op korte termijn een speciale organi satie in het leven roepen, die zich gaat buigen over het probleem van de zogeheten moeilijk plaatsbaren. Tót deze categorie behoren onder meer gehandicapten, vertegen woordigers van speciale beroeps groepen, vrouwen, jeugdigen en anderen die langdurig op een baan moeten wachten. De nieuwe orga nisatie zou al over enkele maanden van start moeten gaan. Met deze toezegging reageert So ciale Zaken op kritiek, die de Stich ting Uitzendbureau Gehandicap ten Arnhem (SUGA) zaterdag aan het adres van minister Boersma richtte. De SUGA verweet de .be windsman dat veel meer gehandi capten dan tot nu toe in het arbeid sproces zijn in te schakelen. Mits ook elders zou worden begonnen met proefprojecten als nu in Arn hem met succes worden uitge voerd. Aanvankelijk wilde de Arn hemse SUGA zelf landelijk opere ren, maar dat voornemen werd doorkruist door het plan van So ciale Zaken: ook op het ministerie werkte men aan een dergelijke op zet die een veel breder terrein moest gaan bestrijken en behalve gehandicapten ook andere pro bleemgroepen tot doelwit had. Het Arnhemse uitzendbureau voor gehandicapten beklaagde zich over het lange uitblijven van resultaten, Sociale Zaken laat nu weten dat de nieuwe organisatie voor het in schakelen van "moeilijk plaatsba ren" bijna klaar is. Binnenkort wordt het bestuur benoemd. Minis ter Boersma is "in principe" ak koord. Na juridische afhandeling kan de organisatie rond 1 oktober of kort daarna beginnen. Feyenoord en PSV hebben gistermiddag in de Kuip een voetbaltraditie van de laat ste jaren voortgezet. Een traditie die wil dat de duels tussen die twee ploegen niet zonder incidenten kunnen verlopen. Na een hard, maar voor het publiek aantrekke lijk duel (uitslag 1-1) kon de balans worden opgemaakt. Twee Feyenoorders hadden per brancard het veld moe ten verlaten; van hen kan Dick Schneider voorlopig de eerste zes weken niet meer spelen. Hij liep een scheurtje 20 PAGINA'S in het rechterscheenbeen op als gevolg van een botsing met Poortvliet. „Een onge lukje", riep die PSV-er. „Met opzet" wisten een paar Feyenoorders, onder wie Wim Rijsbergen. Hij was voor Willy van der Kerkhof de gebeten hond, maar bijt in zijn kolom danig van zich af. „We moeten nu alvast maar met de dopingcontrole beginnen, want die Van der Kerkhof praat wartaal". Ajax had weer eens geluk. Exact negen seconden voor het einde pakte: de Amster damse ploeg toch nog de zege bij FC Utrecht. Het bestuur van de laatste club over weegt echter een protest te gen Ajax in te dienen omdat de Amsterdammers een korte periode met drie bui tenlanders speelden en dat is verboden volgens de KNVB-reglementen. AZ '67 haalde fors uit: FC Amster dam kreeg in eigen huis een pak slaag: 2-9. Vrij Spel ook voor zwemmen. Tijdens de Europese kam pioenschappen greep Anne- lies Maas opnieuw net naast Annelies Maas (links op de foto) met de zilveren medaille die ze op de 800 meter veroverde. Midden de Oostduitse Petra Thümer die goud pakte rechts haar landgenote Marina Altmann, die beslag legde op het brons. het goud. Op de 800 meter vrije slag was de Oostduitse Petra Thümer opnieuw een fractie sneller. Inzet was het sleutelwoord binnen het wa- terpoloteam, dat verscheurd dreigt te worden door ruzies. Het ene kamp verwijt het andere kamp een gebrek aan inzet Op de eerste dagen van het wereldkampioenschap roeien op .de Bosbaan, hield o.a. lichte skiffeur Harald Punt (van het Leidse Njord) de eer van Nederland hoog. Hij bereikte direct de halve finale. „Als Punt nou eens kan pieken, komt hij heel ver"., aldus chef d'équipe Karei Sant. PAGINA 9-14 Vermiste motorrijder blijkt te zijn vermoord PAGINA 5 I Nieuwe koers in China, land moet sterker worden PAGINA 7 t De kunst van batik maken PAGINA 15 De aanpak van het probleem van de moeilijk plaatsbaren is volgens de daarbij betrokken instanties "drin gend noodzakelijk". Het lange thuiszitten roept frustaties op, en er wordt een fors beroep gedaan op sociale uitkeringen. Het aantal WAO-trekkers steeg de afgelopen jaar van 345.000 naar 372.000. Het uitgekeerde bedrag aan bijstand nam toe van ruim 3 miljard naar 4 miljard. PEKING (AFP) - De Amerikaanse Enkele uren voor de aankomst van .minister van buitenlandse zaken, Vance verspreidde het persbureau s zijn bezoek aan China begonnen "Europa Prof" Danskamp. 1977 in de L.A.; dansen direkte uitzending K.R.O. op donderd. 1 sept. 20-24 uur. STADSGEHOORZAAL LEIDEN Kaarten verkrijgbaar 30.- en 50.- door girostorting 235 245 t.n.v. V.B.O. H. de Rijk Breukelen inl. 03462-2343 of 030-31 0301 Hillegommer I bekent diefstal bouwmaterialen (Van een onzer verslaggeefsters) HILLEGOM - De Hillegomse poli tie heeft het afgelopen weekeinde een man aangehouden, die inmid dels heeft bekend voor meer dan 100.000 gulden aan bouwmateria len gestolen te hebben. De materia len, waaronder hout, electromoto- ren en diverse boren, waren ont vreemd uit bouwwerken in en om Hillegom. De man, P.W., uit Hille- gom, had de materialen1 gedeelte lijk verwerkt in zijn eigen woning. Het grootste deel had hij opgesla gen in een ruimte elders in het dorp. Wat hij daarmee van plan was is de politie een raadsel. De Hillegom mer wordt morgenochtend bij de officier van justitie voorgeleid. Zeiler zwemt tien uur rond LEEUWARDEN (ANP) - De garna- lenvisser Zoutkamp-2 heeft van morgen vroeg op dè Waddenzee tussen Lauwersoog en Schiermon nikoog een zeiler opgepikt die al tien uur in het ijskoude water had rondgezwommen. De heer Holcher (38) uit Leeuwarden was gister middag om vijf uur met een lichte zeilboot uit Lauwersoog vertrok ken. Hij wilde naar Schiermonni koog zeilen maar had de oversteek ernstig overschat. De man, van be roep stuurman op de grote vaart, was vertrokken zonder kompas, kaart of reddingmiddelen. Zoekac ties leverden wel de omgeslagen zeilboot op maar van de heer Hol cher was geen spoor te bekennen. Vanmorgen bleek de man echter aan boord te zijn van de Zoutkamp-2. Cyrus Vance, is vandaag a officieel bezoek van vier dagen a China in Peking aangekomen. Nieuw-China het bericht dat partij voorzitter Hoea Koeo-feng tijdens het elfde partijcongres had ver klaard dat de Verenigde Staten hun betrekkingen met Taiwan (nationa listisch China) zouden moeten ver breken voordat er sprake zou kun nen zijn van normalisering van de betrekkingen met de Chinese Volksrepubliek. Hoea zei dat "de provincie Taiwan deel uitmaakt van het geheiligde grondgebied van China" en dat China vastbeslo ten is dat gebied "te bevrijden". De Chinese partijvoorzitter liet voorts weten dat er geen sprake is ROTTERDAM (ANP)-De kapitein De kapitein is aanwezig geweest bij van een verbetering in de betrek van de Nederlandse zeesleper de uitspraak door de rechter. Het kingen met de Sovjet-Unie, aldus "Thames" van Smit Internationale vonnis werd in het Arabisch voor- het Chinese persbureau, in Rotterdam, de heer J. Panne- gelezen. Omdat de heer Pannekoek Vance werd op de luchthaven ver- koek, mag de haven van Damman geen Arabisch verstaat, is het niet welkomd door minister van buiten- aan de Perzische golf nog steeds bekend wat de inhoud van het von- landse zaken Hoeang Hoea en on- niet verlaten. De onderneming nis is. De rechter is na de uitspraak derminister van buitenlandse za- wacht op een afschrift van het tien met vakantie gegaan, zodat het ken Wang Hai-joeng, een nicht van dagen geleden uitgesproken von- thans moeilijk is erachter te komen wijlen Mao Tse-toeng. wat er aan de hand is. De maat- Partijvoorzitter Hoea zei in zijn po- schappij weet niet wanneer de litieke verslag tot het partijcongres rechter terugkeert. ook nog dat de Amerikaans- Kinderen ternauwernood gered De bedrijfsleiding weet niet wat de aanklacht en het vonnis in houden. De bemanning mag het schip verla ten. Gisteravond zijn vijf opvaren den naar Nederland teruggekeerd rie en door vijf anderen vervangen. Elf tein bemanningsleden waren veertien dagen geleden al naar huis terug gegaan. De "Thames" heeft vrijdag in de haven van Damman het ber- gingskarwei, waarmee het schip bezig was, geklaard. Het betrof een schip, dat daar op een pier was vastgelopen. De opdracht daartoe kwam van de Soedi-arabische au toriteiten, die het zeesleepschip thans vasthouden, Buitenlandse Zaken kapi- zoals die zijn neergelegd schip vrij te krijgen. Be- Amerikaans-Chinese communiqué halve de kapitein is ook de eerste van 1972 in Shanghai in ernst wor- stuurman aan boord gebleven. den nageleefd. (Van een onzer verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN - Twee kinderen (leeftijd nog onbekend) van de Alphense familie L. zijn vanmorgen ternauwernood gered uit de hevig brandende flat van hun ouders aan het Marsdiep 32 in de wijk Ridderveld. Öp het moment dat de vlammen aanwakkerden bracht de vader zijn vrouw naar haar werk; de kinderen zaten in de kamer te spelen. Buren, die de (uitslaande) brand ontdekten, waren er razendsnel bij om de twee kinderen in veiligheid te brengen. De Alphense politie vermoedt dat het vuur ontstaan is door een "niet juist geschakelde elektriciteitsdoos". De schade in de flat is groot. De hele huisraad werd een prooi van de vlammen. De brandweer, die met groot mate rieel was uitgerukt, vreesde aan vankelijk dat de brand zou over slaan naar de vierde etage van het flatgebouw. Ondanks de handicap van een stevige wind kon dit wor den voorkomen. GEBR. KRUYT: 5000 GULDEN BOETE Van een onzer verslaggevers LEIDEN - De Leidse kantonrech ter mr. Van Dijke heeft de Gebr. De bergingsmaatschappij vraagt KruytN.V. vanmiddag veroordeeld i j i betalen van een boete zich af, wat er verkeerd kan zijn gaan, toen de "Thames" eind de territoriale wateren niet r mocht uitvaren. Het enige, dat weet is dat het schip verkeerd i geklaard. 5000 gulden. Hij verweet de firma bestplaten gezaagd, waarbij een stof vrijkwam die gevaarlijk voor de volksgezondheid kan zijn. Vooral aan 't einde van vorig jaar namen de klachten van omwonen den hierover toe. Bij onderzoek "onduldbare hinder" te hebben bleek dat de filterinstallaties i verspreid. In de vestiging van het twee zaagmachines niet goed werk- bedrijf aan de Splinterlaan in Lei- ten. derdorp zijn de afgelopen jaren as- De boete die de kantonrechter vroeg, 5000 gulden, is de maximaal mogelijke straf die hij kan opleg gen. De officier van justitie mr. Klopper had een boete van 5000 gulden gevraagd, maar daarvan de helft voorwaardelijk. Mr. Van Dijke vond het vragen van een "garantieT som" niet nodig, omdat ér bij de fa. Kruyt inmiddels geen asbest meer wordt verwerkt. 4 weken lang het ^/LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever niet over 1 nacht ijs en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor half geld en dan kunt U mii aansluitend als abonnee noteren. Ik beslis meteen en U kunt mij m.i.v. heden als abonnee noteren en ik krijg dan de eerste 2 weken de krant gratis. Naam Adres Woonplaats Gironr. Hokje aankruisen en bon ingevuld in een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214 Leiden

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1