Leidenaar Punt roeit zich naar halve finale WK Simpson verrast in Grote Prijs Pronk definitief weg bij Raleigh SANDERS TWEEDE Juantorena nieuw record Oranje r erg wisselvallig RUZIE... Wolsink opnieuw nationaal kampioen MAANDAG 22 AUGUSTUS 1977 j SPORT SPORT AMSTERDAM - Harald Punt hield de eer van Oranje hoog, zaterdagochtend op de openingsdag van de Wereldkam pioenschappen roeien. Als enige Nederlandse vertegen woordiger drong hij direct door tot de halve finales. De overige lichte Nederlanders moeten via de herkansingen verder zien te komen. Bij de dames was het al niet anders: alle ploegen moeten in de herkansingen optreden. ROTTERDAM - Niet Europees kampioen Johan Heins of één van de andere favorieten legde tenslotte beslag op de belang rijkste winstpremie van de Rot terdamse CHIO. Het was de Ca nadees John Simpson die de Grote Prijs van de Stad Rotter dam verrassend voor zich opeis te. Simpson, vorig jaar nog re serve van de Canadese landen ploeg in Montreal, boekte dit jaar tijdens een Europese toer- nee redelijke resiiltaten tijdens de grote prijzen varï Hickstead (derde), Dublin (derde) Ant werpen (vierde) en Wembley (vijfde). Maar gisteren werd het een ware triomfdag voor de 28- jarige Canadees en zijn 11- jarige paard Texas. Als zevende van de veertien combinaties die zich hadden geplaatst voor de tweede manche, kwam hij fout loos rond binnen de 60 seconden Goed voor een eerste plaats voor Harvey Smith mét Graffity en Anton Ebben die met Jumbo De sign naar een uitstekende derde plaats reikte. Voor Johan Heins werd de Grote Prijs met een ne gende plaats een teleurstelling. Ook de landenwedstrijd leverde een verrassende winnaar op. Dat werd tenslotte Ierland, hoewel Nederland lange tijd uitzicht had op de zege. Na de eerste manche leidden Neder land en Engeland met 4 straf- punten gevolgd door Ierland met 12. Een zege voor Nederland ,zat er in. Henk Nooren en de jonge Dick Wieken gingen fout loos rond, Ebben maakte slechts één foutje en Johan Heins was gestopt toen ,JSeven Valleys" een hindernis afwierp. De tweede manche begon nog goed voor Nederland toen Ebben weer vier fouten maakte. Dick Wieken kwam op 12, maar dat leek niet desastreus met Nooren en Heins nog in petto. Toen echter Nooren tot twdalf fouten kwam, begon •het er slecht uit te zien, vooral omdat de Ieren Power en Ker- nan foutloos waren rondge gaan. Johan Heins stond daarna voor een onbegonnen taak, want zelfs een foutloos parcours zou Nederland niet meer kunnen redden. Heins maakte twee fouten, waardoor de Ieren een vreugdegehuil konden aanheffen. Nederland eindigde uiteindelijk met Enge land op een gedeelde tweede plaats. Uitslag: Grote Prijs: 1. John Simpson (Can) met Texas 3 strafpunten, 164,7 sec., 2. Harvey Smith (Gbr) Graffity 3,75-155,1,3. Paul Darragh (Ier) P. J. Carroll 4-145,8, 4. Anton Ebben (Ned) Jumbo Design 4-150,1, 5. Hendrik Schultze- Siehöff (Wdl) Chico 425-157,7,6. Christopher Cuyer (Fra) Var in D 8-1372, 7. Mare Roguet (Fra) Belle de Mars 8-141,1, 8. Geoff Glazzard (Gbr) Penwood Forge Mill 8-142,4, 9. Johan Heins (Ned) Seven Valleys 8-1433. 10. Caroline Bradley (Gbr) Marius 8,75-153,6. Njord-skilfeur Harald Hunt be reikte in zijn voorwedstrijd de tweede plaats, achter de zeer erva ren Amerikaan Klecatski en vóór de geduchte Spanjaard Montosa. „Het ging wel lekker", "ik had ei genlijk derde willen worden, dan had ik de kleinste kans om Esper- sen in de halve finale tegen te ko men." Deze Deen zette in een an dere heat de snelste tüd op de klok ken. Ook Haralds oude coach, dok ter Nico de Voogt uit Oegstgeest, die zich nog wel met zijn oude pupil bezig houdt, zei een soortgelijke opdracht gegeven te hebben: "Punt is m'n kindje nog en ik ben tot vlak vóór de start by hem gebleven, hij is daar erg gevoelig voor. Hy moest in deze race nog niet met de billen bloot, dat komt later wel", aldus de nestor van het lichte roeien. Opti- De Braziliaanse gestuurde twee liet het op de WK roeien niet bij roeien alleen. Toen de ploeg naar de start voer, kon zij zich niet meer overeind houden en sloeg om. Zwemmen konden de Zuidameri kanen gelukkig ook. Het mate riaal was wat verkreukeld en ver eiste herstel. Vandaar uitstel van de race. In die wedstrijd deden de Brazilianen hun sportieve plicht en plaatsten zich, zodat de ande ren niet voor niets gewacht had den. voldoende, zeker zoals chef d'équipe Karei Sant het uitdrukt: "Punt nou ééns in z'n le ven kon pieken, dan komt'ie heel ver". De Leidenaar mocht dan als enige Oraryeroeier de halve finales bereiken, bij-de overige Neder landse deelnemers vielen zaterdag toch nog enkele goede prestaties te noteren. De lichte vier zonder maakte haar race zeer enerverend: lange tijd lag Het Spaarne/Skadi op eén lijn met de Franse, Zwiterse en Westduitse ploegen. De regerende wereldkampioenen uit Frankrijk wonnen pas op de laatste 500 meter. Nederland werd tweede met de derde totaaltijd, omdat in de andere race de Australiërs erg hard gingen. De coaches van de Nederlandse vier hebben hun trainingspro gramma zo opgebouwd, dat de ploeg pas vanaf donderdag de top moet Omdat alleen de de voorwedstrijden direct finale gingen moet Het Spaar ne/Skadi eerst nog de herkansin gen door. Dat lijkt geen probleem. Of de lichte acht de finale zal halen, is minder zeker. De Nereus/Or- ca/Euros combi met Leidenaar De- zentje aan het roer, zette de 5e to taaltijd op de stopwatch en werd derde in haar voorwedstrijd, achter de Spanjaarden, van wie grote din gen werden verwacht, en de onbe kende Denen. De coaches van de Hollandse acht vonden dat de ploeg naar verwachting had geroeid. De doorhaal blijft een zwak punt. Na de lichte mannetjes, waarbij de Nederlanders, toch behoorlijk ge varen hadden, kwamen de dames aan bod. Behalve in de acht en de vier met stuurvrouw, waarmee de Russinnen verrasten, gingen de Oostduitse "Madel" in alle bootty pes het hardst. De Nederlandse meisjes stelden ietwat teleur temidden van dit ge weld. De grote troeven van de Ne derlandse équipe, Karin Abma en Joke Dierdorp in de twee zonder, hadden een loodzware voorweds trijd geloot, waarin ze, na een zeer snelle de veroverde tweede plaats niet vast konden houden. Een vierde plaats achter de DDR, Bul garije en de Sovjet-Unie was uit eindelijk voop- de Nereus-dames weggelegd. De verschillen waren echter maar klein, zodat de kans groot is dat Nederland er in de fi nale bij is. De andere Nederlandse meisjes zullen er zeer hard aan moeten trekken om nog een ronde verder te komen. De dubbeltwee Jongenelen en Boomstra deden het nog het best; zij klommen in hun race van de vierde naar de tweede plaats, achter het Westduitse kop pel. De Delfts/Rotterdamse combi zette de zevende tyd neer. De jeug dige Nereus-vier met stuurvrouw, de dubbelvier van Willem III/Hun- ze/Okeanos alsmede Liesbeth Vosmaer in haar skiffje figureerden in het toernooi met vierde plaatsen en met tijden die weinig perspec tieven bieden op een finaleplaats. De acht tenslotte was ontroerend zwak: van verre kon men het ge spetter van deze onervaren ploeg al zien. Zy kwam dan ook uit op de allerslechtste tijd. Tijdens dit mid dagje damesroeien werden maar liefst vier baanrecords gebroken; in de acht en de vier door de Russin nen en in de twee zonder, dubbel twee en dubbelvier voeren de Oos tduitse vrouwen harder dan ooit iemand op de Bosbaan had gedaan. KEES DE RUIJTER De ..dames dubbel 2-zonder" Joke Dierdorp-Karin Abma zichtbaar teleurgesteld na hun nederlaag tegen de DDR-ploeg SOFIA - De Cubaan Alberto Juan torena heeft gisteren bij de atle tiekwedstrijden van de Univer- siade in Sofia op de 800 meter zijn eigen wereldrecord verbeterd. Juantorena, die dit seizoen al 1.43.7 had gelopen, bracht het record, dat op 1.43.5 stond, op 1.43.43. Zijn landgenoot Alejandro Casanas had al voor sensatie gezorgd door in de finale 110 meter horden eveneens het wereldrecord te verbeteren. De Cubaan maakte een tijd van 13,21 seconden. Het oude record stond sinds de Olympische Spelen van München (1972) met 13,24 sec. op naam van de Amerikaan Rod Mil- burn. In Nitra stootte de Tsjechi sche Helena Fibingerova de kogel naar 22,32 meter. Zij verbeterde daarmee haar eigen record met ruim 30 centimeter. In Londen ves tigde het Britse dames- estafetteteam een nieuw wereldre cord op de 4x200 meter (1.31.57). De Nederlandse atletiekploeg heeft AMSTERDAM - Voor de Neder landse zware roeiers was het gis teren bij de start van het toernooi om de wereldtitels "Jantje huilt, Jantje lacht", want de vier met, de acht en de skifTeur gingen door een zijdeur af, terwijl de vier zonder en de twee zonder zich uitstekend weerden. Beiden, de Aegir/Phocas-vier en de Nautilus-twee, plaatsen zich di rect voor de halve finales. De seniorcombinatie Aegir/Pho- cas in de gestuurde vier, die als eerste Nederlandse vertegen woordiger over de baan ging, bleek op dit niveau niet mee te kunnen komen. Bondspraeses Suermondt vroeg zich af of er iets mis was met de ploeg, wat niet het geval was. Er werd gewoon ge roeid. De volgende Nederlanders, die aan de beurt kwamen, deden het stukken beter. Breed grijn zend stapte Johannes ten Cate, de coach van de Vervoort-broers, uit de tribunewagen. En terecht, want de dit seizoen zo wisselvallig varende Rotterdammers hadden er zin zin. Na de start van de twee zonder hield de Nederlandse kolo nie op de rijdende tribune z'n hart vast, want de vierde plaats die de Nederlanders innamen, voor spelde weinig goeds. Echter, lang zaam maar zeker begon de bijna ontstuitbare opmars van de Oranje-twee. De Zweden waren snel ingepakt, maar de Joegosla- ven gaven zich minder gemakke lijk gewonnen. Deze heren, die in Montreal nog vierde werden, stribbelden een kilometer lang te gen, maar moesten toch het hoofd buigen voor het Vervoort-geweld. De Bulgaren, vijfde in Montreal, waren meteen na de start aan de haal gegaan en bleken voor de uit stekend roeiende broertjes te ver weg. Zij zetten de zesde tijd neer en moeten in deze vorm in de fina le, mits de halve eindstrijden overleefd worden, een behoorlijk partijtje mee kunnen blazen. Na de middagpauze drukte skiffeur Stegèman de stemming in het Ne derlandse kamp door in zijn voorwedstrijd als laatste kans loos de finishlijn te passeren. Deze pas laat aan de equipe toege voegde seniorroeier hoort niet thuis in dit gezelschap, waarin zelfs Hollandbekerwi Svensson geklopt werd door Do- vgan, de Rus en Drea, de Ier. Olympisch kampioen Karppinen uit Finland maakte in zijn race erg veel indruk. Met gemengde gevoelens werd de doorkomst van de twee met stuurman Van der Pas/Kroes af gewacht. Immers, in het voorsei zoen hadden ze een aantal voor treffelijke prestaties geleverd, maar de laatste tijd zat de klad er in. In hun heat lagen de beulen van Laga/Dudok meteen al achteraan en die laatste positie hebben ze niet meer uit handen gegeven. De winnende Oostduitsers waren hen een krappe zo sec. te snel af. Na deze twee teleurstellende er varingen zorgde de ongestuurde vier voor een aardige opkikker. Slag Ted Bosman vertrok zeer flitsend en nam met zijn maatjes Horstink, Vos en Bock méteen de leiding, vóór de Russen, Nieuw- zeelanders, Canadezen en Noren. Na 300 meter schoven de Russen en Nieuwzeelanders langszij. Even zag het er naar uit dat Neder land terug zou vallen, maar Ae- gir/Phocas hield prima stand en de concurrenten bleven slechts met moeite een lengte voor. Vooral de goede stijl van de Oranjehemden maakte indruk. De derde plaats en de zevende totaaltijd biedt pers pectief. De Olympische kampioe nen uit de DDR lijken echter door niemand te pakken. Door iedereen te pakken was de acht van Nereus. Deze ploeg joeg, zoals dat heet, de tegenstand ver vaarlijk voor zich uit en werd triest laatste. De stuurman had voor niets wekenlang louter sla- baadjes gegeten. Na de eerste dag van het zware roeitoernooi is weer overduidelijk sprake van Oosteuropese supre matie. In zeven van de acht ver- roeide nummers bereikte de DDR meteen de volgende ronde, de Tsjechen volgen met vijf en de Russen met vier boten. Vooral de acht, de dubbelvier en de vier zon der van de DDR zijn van absolute topklasse. De dubbelvier versloeg de Russen op niet mis te verstane wijze met 25 sec. KEES DE RUIJTER géén enkele medaille gehaald op de Europese jeugdatletiekkam- pioenschappen in Donetzk. De Wassenaarder Koen Gijsbers (De Bataven) kwalificeerde zich welis waar in de halve finale voor de 800 meter, maar daarin kon hij niet ver der komen dan een zevende plaats (1.52.8). Diezelfde positie bereikte ook Arie Ruyter, die in de andere halve finale 1.53.7 over de afstand aflegde. De beste prestatie werd ge leverd door de 18-jarige Friezin Elly van Hulst (Lionitas), die op de 800 meter naar een vierde plaats reikte (2.03.9). Dit wapenfeit betekende een verbetering van haar beste sei zoenprestatie met drietiende se conde. Voorts kon de Nederlandse équipe bogen op twee vijfde plaat sen. De damesestafetteploeg legde de 4x100 meter in 46,20 seconden af, terwijl de discuswerpster Bea Wiarda niet verder kwam dan een matige 49,22 meter. De Oostduitse ploeg kwam met de meeste kam pioenen uit de strijd. Bij de heren eindigde vijfmaal een Oostduitser als eerste, terwijl dat bij de dames in negen van de veertien nummers het geval was. De Russische heren waren met zes kampioenen het meest succesvol. Verreweg de beste prestatie kwam op naam van de Russische hoogspringer Jasts- jenko, die over een hoogte van 2.30 meter sprong. Overigens verliepen de kam pioenschappen voor de Neder landse vertegenwoordiging niet geheel geruisloos. De KNAU- ploegleiding ergerde zich aan de aanwezigheid van enkele club trainers, (onder wie Bataven- trainer Lambert v.d. Berg) die zich op hun beurt weer opwonden over het feit, dat de ploegleiding de door hen uitgestippelde trainings- en voedingsadviezen in de wind sloe gen. Dit alles leidde tot een con flictsituatie, die dermate hoog op liep, dat 800-meter finaliste Elly van Hulst dreigde niet te starten. Uit eindelijk wist haar trainer Kersten de zaak te redden. Lilian van der Ham (Sparta) deed ook merkwaar dige ervaringen op. Zij werd uit de 4x100 meter estafetteploeg gezet, omdat ze te laat naar bed zou zijn gegaan. Haar ploeggenoten vonden dit een lachertje: "Iedereen wist toch dat Lilian uit vorm was. De ploegleiding durfde haar gewoon de reden van uitsluiting niet mede te delen" Monsterzege van DIOK LEIDEN - De Leidse rugbyclub DIOK heeft ook de tweede oefen- jarige winnaar van de Ronde van wedstrijd met een zeer grote Luxemburg PIJNACKER - De breuk tussen Bert Pronk en de TI Raleigh-ploeg is definitief. Na afloop van de profronde van Pijnacker sprak de verbolgen Scheveninger de scheiding uit. „Het was nog lang niet zeker dat ik weg zou gaan", zei Pronk kribbig. „Maar nu is er geen twijfel meer mogelijk. Ik vertrek". door het uitstekende spel van de Leidenaars door de knieën gingen. RSRC stelde zich in de eerste speelhelft zeer aanvallend op. Met goede combinaties werd het de DIOK-verdediging nogal eens las tig gemaakt. De Leidenaars had den bij rust dan ook maar een nipte voorsprong 7-6. Dit was voor evenals Thurau, tot een akkoord zijn toekomst als wielrenner hele maal heeft verbonden aan het lot van de beste neo-professional uit de laatste Tour de France, Didi Thu rau, is echter voor het komend sei zoen nog contractueel gebond» Pronk werd tweede, Jan van Kat wijk op 10 seconden derde. Gerrie van Gerwen won gisteren de profronde van Dongen. Hij legde de 110 kilometer af in 2 uur 32 mi nuten en 23 seconden. Van Gerwen versloeg in de eindsprint Hennie Kuiper en Roelof Groen, met wie hij 20 kilometer voor de finish ont snapt was uit een kopgroep van acht man. DEN HAAG (ANP) - De Konin klijke Nederlandse Wielren Unie heeft zaterdagmorgen in Den Haag, in een speciaal be legde persconferentiebij monde van vice-voorzitter Van der Molen, en een ander lid uit dat orgaan, Eddy Beugels, ver klaard ten zeerste gegriefd te zijn door het besluit van de stichting Frisol Sport aan het eind van dit seizoen te stoppen met de sponsoring van een ploeg voor beroepswielrenners. Daarnaast laakt de KNWU de ivijze waarop Frisol dit besluit a) kenbaar heeft gemaakt en b) publicitair heeft begeleid. Eddy Beugels: "Ik heb de stellige ind ruk dat Frisol de wielerspbrt een hak heeft willen zetten. We hebben - ten aanzien van de se lectie voor de wereldkam pioenschappen in Venezuela - dezelfde procedure gevolgd als in '76, met grote openheid voor de renners. Maar zo dreig je de dupe te worden van je eigen democratische benadering trainer Mellet het sein om een paar spelers te vervangen. DIOK voerde het tempo aanmerkelijk op, zodat het combinatiespel van de driekwarten veel flitsender werd. Rotterdam bleek af en toe stil te staan bij de opeenvolgende blau w-gele acties. Vooral de goede spelverdeling van Brian Rietveld en de vele rushes van Peter Brandt stelden practisch alle Leidse voorwaartsen en driekwarten in staat om met de regelmaat van de klok te scoren. Wat de Rotter damse studenten ook deden, DIOK was niet af te stoppen. Met een 46-9 zege mochten de Leidenaars zich de terechte winnaars noemen. kwam met IJsboerke, hebben de verhouding tussen hem en de ploegleiding vertroebeld. De Ronde van Pijnacker, ondanks de regen bezocht door zo'n 20.000 toeschouwers, maakte echter dui delijk dat ook de tijdens de Franse ronde zo geprezen sfeer tussen de renners onderling is verziekt. „Vier, misschien wel vijf keer heb ik het in de finale alleen gepro beerd", riep Pronk woedend uit. „Maar telkens haalde Piet van Katwijk me terug". En met een vernietigende blik op de rossige Brabander die de hoogste trede van het erepodium beklom: „Zo hoeft het van mij niet meer. Ik ga weg." BILBAO - Nationaal tennis- de Engelsman Smith versla kampioen Louk Sanders heeft gis- gen. van het circuit krijgt negen pun ten voor de ATP-ranglijst. De Nederlandse tennisploeg voor teren tijdens het internationale Het toernooi maakte deel uit tennistoernooi in Bilbao de finale het circuit om de trofee Margin de Daviscupwedstrijd tegen Grie- herenenkelspel verloren van de Balzola. Na drie toernooien heeft kenland, die op 16, 17 en 18 sep- Spanjaard Vizcaino. Na drie en Sanders de leiding op de ranglijst tember in Zeist wordt gehouden, een half uur moest Sanders met met 20 punten. Sanders won het bestaat uit de volgende vier spe- 5-7, 7-5, 4-6 in zijn tegenstander eerste toernooi in Vigo en moest Iers: Louk Sanders (Leiden), Rolf zijn meerdere erkennen. Eerder had de 27-jarige speler uit Leiden in de kwartfinales met 4-6,7-5,6-2 van de Spanjaard Vargan gewon nen en in de halve finales met 6-2, het tweede toernooi in Santander Thung (Hilversum), Wouter Fok laten schieten om aan de nationale (Oegstgeest) en Frits Don (Den titelstrijd te kunnen meedoen. Er Haag). Non-playing captain is Ri- volgen nog toernooien in San Se- nus Buytelaar, chef d'equipe is Ed bastian en Pamplona. De winnaar van Breukelen. ECHT- Gerrit Wolsink uit Lochem, is gisteren in Echt Nederlands kampioen motorcross in de 500 cc klasse geworden. Dit stond al vast nadat hij de eerste manche op het circuit "De Hazelaar" gewonnen had. Het betekent voor Wolsink de achtste nationale titel. Peter Her- lings werd winnaar van de tweede manche. Wolsink werd hierin tweede. Rob Bron is gistermiddag op het circuit van Zandvoort Nederlands kampioen in de 750 cc-klasse ge worden. Bron heeft het tamelijk gemakkelijk gehad, omdat hij als enige serieuze tegenstander Dick Alblas had. Boet van Duimen en Jack Middelburg lieten gisteren verstek gaan op Zandvoort. In de 500 cc-klasse won Wil de Har- tog in IJsselstein het Nederlands kampioenschap wegraces. Bij de kwartliters ging de titel naar Kees van der Kruys terwijl Jack Middel burg in de 350 CC-klasse zegevierde De wedstrijden iri IJsselstein wer den voorafgegaan door een dode lijk ongeluk tijdens de trainingen van zaterdag. De 27-jarige Henk Lodder uit Hendrik Ido Ambacht vloog uit de baan en botste tegen een boom. De Amerikaan Steve Baker heeft op de Salzburgring in Oostenrijk gisteren weer de nodige punten voor het wereldkampioenschap in de 750cc-klasse verzameld. Baker won de eerste manche Voor Agos- tini en Sarron. De tweede manche werd wegens het slechte weer afge last. Ondanks de halvering van de wedstrijd kreeg Baker toch het vol ledige puntentotaal toegekend. De Nieuwzeelander Larry Ross heeft gisteren tijdens de Speedway weds trijden in Veenoord om de Gouden Helm beslag weten te leggen op de Gouden Helm. In eerste instantie eindigde vier coureurs op de eerste plaats, maar in een extra heat bleek Ross veruit de snelste te zijn. Beste Nederlander was Henk Steeman met een vijfde plaats. Gennadi Moisejev uit de Sovjet- Unie heeft gisteren in Hyvinkaa de Grote Prijs van Finland gewonnen, de laatste wedstrijd voor het we reldkampioenschap motorcross in de 250 cc-klasse. Moisejev, die al wereldkampioen was, won beide manches.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 12