Ruzie dreigt waterpoloteam te verscheuren Mike Bruner dicht bij wereldrecord MEDAILLES Annelies Maasgrij0 opnjeuw net de gouden medaille SITTERS: „VRIJ AARDIG GEGAAN" ZESDE PLAATS JOSE DE FREL OP TITELSTRIJD SCHOONSPRINGEN MAANDAG 22 AUGUSTUS 1977 SPORT MISSION DIEJO - Jim Montgomery is de grote uitblinker geworden van de Amerikaanse zwemkampioenschappen, die in Mission Viejo, in de staat Californië werden gehouden. Montgomery, die na de Spelen in Mon treal opperde om met de wedstrijdsport te stoppen, won op de laatste dag van de kampioenschappen nog de finale 200 meter vrije slag in 1.51,14, de beste wereld-seizoenprestatie. Overtuigend Naast Jim Montgomery overtuigde bij de heren ook Mike Bruner. Hij zwom de 200 meter vlinderslag in 1.59,49, eveneens een nieuwe wereld- seizoenprestatie. Het was voor de eerste keer dat op dit onderdeel dit seizoen onder de twee minuten werd gezwommen. Bruner benaderde zijn wereldrecord (1.59,23). Op de derde dag toonden ook de Amerikaanse dames dat de interland wedstrijd met Oost-Duitsland, het komende weekeinde in Oost-Berlijn, niet persé met angst en beven tegemoet behoeft te worden gezien. Uitstekend Nancy Hogshead bijvoorbeeld, nog maar zestien jaar jong, maakte op de 200 meter vlinderslag de uitstekende tijd van 2.11,83. In haar kielzog zwom de 14-jarige Tracy Caulkins op dit onderdeel 2.12,30. De nieuwe Europese kampioene, de Oostduitse Anette Fiebik, reikte in Jönköping naar 2.12,77. Nieuwe Amerikaanse records leverden op de derde dag Linda Jezek op de 100 meter rugslag (1.04,09) en de 13-jarige Kathy Treible op de 200 meter Annelies Maas greep ook op de 800 meter vrije s schoolslag (2.37,82). Petra Thiimer was weer een fractie sneller. SPORT SPORf JÖNKÖPING - De Oostduitse zwemmeisjes hebben de grote marge die hen scheidt van de overige Europese landen tactisch gebruikt voor het bestendigen van hun suprematie. net naast het goud. JÖNKÖPING - Eerste iti West Europa. Dat is de positie, die de Haagse schoonspringster José de Frel zaterdag veroverde bij haar eerste internationale topweds trijd: het Europees kampioens chap drie meterspringen in Jönköping. Vangf de veertiende positie, die zij innam na de half mislukte eerste sprong, klom ze op naar de zesde plaats in het eindklas sement achter twee vertegen woordigsters van Oost- Duitsland, twee van de Sovjet Unie en één van Hongarije. De 26-jarige Oostduitse Christa Kohier, die dankzij een platval van haar jonge landgenote Beate Roth in de laatste sprong de titel veroverde, gaat stoppen. Ook de als derde geëindigde Russische wereldkampioene Irina Kalinina gaat niet lang De toekomst ziet er dus zonnig uit voor de doorzetterljes als José de Frel. JÖNKÖPING - Om te bewijzen dat het meeste zwemtalent nog altijd uit Californië en Florida komt, kan de Amerikaanse zwemploeg het bezoek aan Europa volgende week beter beperken tot Berlijn. De één week later geplande wedstrijd in Leningrad, tegen de Sowjet-Unie bewijst niets meer, nu de Russen bij het Europees kampioenschap in Jönköping voor de zoveelste maal hebben moeten toegeven de kunst van het pieken op het juiste moment niet te verstaan. Zinvoller zou zijn na de wedstrijd in Oost-Berlijn word: "We zijn hier gekomen om te zwemmen, niet om Checkpoint Charly over te steken om West-Duitsland wat te zingen". uit te dagen. Het succes bij het heren zwemmen van het Als men de pogingen om de sportieve code te ontdui- "andere" Duitsland was net zo onverwacht, als het ken, nagaat komt men overigens niet uitsluitend te- succes van de Oostduitse dames al van tevoren vast recht in de Oostbloklanden. De bondsrepubliek Duits- stond. Het opent interessante perspectieven voor de land raakte in opspraak door de "operatie luchtballon" wereldkampioenschappen van volgend jaar, die in bij de voorbereiding op de Olympische Spelen. Via de West-Duitsland zullen worden gehouden. anus ingeblazen lucht zouden zwemmer en zwemsters meer drijfvermogen moeten geven. Het werd tijdens Oost- en West-Duitsland zijn niet de meest onbespre- het trainingskamp in Calgary toegepast. Bij de Olym- ken leden van de internationale zwemfamilie. De pische Spelen werd slechts een enkeling opgeblazen, Montreal-lichting van de DDR, die bij de dames niet omdat het moeilijk bleek de benodigde apparatuur in minder dan zes dubbele overwinningen behaalde, de voorstartruimte te smokkelen, toonde hier en daar opgezette admasappels, die bij Dat de Westduitsers drommels goed wisten dat hun niet-zwemsters zouden worden aangeduid als symp- onsmadelijk, van regeringswegen gesteunde, experi- tonen van een beginnende struma. Het stemgeluid, dat ment niet door de beugel kon, blijkt wel uit de boete zij produceerden, wees daar ook op. Een gevluchte van honderdduizend mark, die de betrokkenen moest wetenschapper als dr. Alois Marden (tegenwoordig afschrikken iets naar buiten te laten uitlekken, werkzaam aan de sport hogeschool in Keulen) en een Het zou interessant zijn na te gaan in welke mate de uitgeweken trainer als Harry Pfeil hebben verklaard, golf van hilariteit, die West Duitsland na het bekend dat in de DDR hormoonpreparaten worden gebruikt, worden ervan, overspoelde, heeft meegewerkt aan de al zou in het westen het effect ervan schromelijk wor- "wedergeboorte" en Klaus Steinbach, maar ook jonge- den overschat. De anti-dopingcontrole heeft.echter ren als Gerald Mérken en Frank Wennmann waren nog nooit iets aan het licht gebracht en niemand kan de gemotiveerd, alsof de Sporthilfe de maandelijkse bij- Oostduitse staf het gelijk betwisten, als daar gesteld drage ineens verdubbeld had. Met uitzondering van de schoolslag wonnen de gespierde vertegen woordigsters van de DDR bij de Europese kampioenschappen in Jönköping alle nummers en be hoefden daartoe slechts tweemaal onder het wereldrecord te duiken. Eenmaal volmaakt overbodig door de half geblesseerde Ulrike Tauber op de 200 meter wisselslag. De an dere keer, toen Annelies Maas op de 400 meter Petra Thümer opjoeg naar een nieuwe recordprestatie. Voor het overige was het tactisch inzicht voldoende om Nederland af te schepen met driemaal zilver en tweemaal brons. Samen met het goud en tweemaal zilver van de kunstzwemafvaardiging was dat een redelijke oogst en ongetwijfeld een beter resultaat dan dat van Montreal, Cali en de vorige Euro pese kampioenschappen in Wenen, maar toch tegenvallend in verhou ding tot hetgeen men er in eigen kamp van had verwacht. Snelste Met name werd erop gerekend dat Annelies Maas in staat zou zijn op de 800 meter vrije slag de suprema tie van Petra Thümer te breken. In de series was zij de snelste geweest. Bert Sitters liep al rond met het schema van een mogelijk nieuw wereldrecord van 8.32.0. Maar de Wageningse zwemster verleende geen medewerking: "Ik ben zo'n rare. Vanmorgen wist ik al dat het niet zou lukken", verwoordde An nelies Maas gistermiddag na de mislukt apotheose van de Europese kampioenschappen haar angst om te falen. Precies hetzelfde had Enith Brigitha een paar dagen eer der gedaan, toen zij de strijd tegen Barbara Krause moest aangaan op de 100 meter vrije slag. Alleen de Oostduitse vertegenwoordigsters zijn blijkbaar gevrijwaard van de faalangst. Ook al zijn zij in een na- Olympisch jaar niet in staat tot werkelijk indrukwekkende presta ties. Petra Thümer, de tweevoudige Olympische kampioene had slechts een doel: de in Amerika ge harde Nederlandse stijlzwemster ten koste van alles af te stoppen. In plaats van snel af te gaan, zoals haar gewoonte is, bleef ze naast Annelies Maas zwemmen. Zeventien banen lang. Op de laatste vijftig meter voerde Thümer het tempo van de beenslag op en won: 8.38.32 teeen 8.39.33. Aan de wetenschap dat dit een nieuw nationaal record bete kende had Annelies weinig: „Na die 400 meter had ik er echt ver trouwen in. Als ik toen direct had moeten zwemmen, was het mis schien wel gelukt". Bondscoach Bert Sitters: "Annelies heeft ge woon te weinig wedstrijden van dit niveau gezwommen om zelf haar race helemaal te kunnen indelen". JÖNKÖPING - Nederland heeft bij de Europese zwemkampioens chappen in totaal 1 gouden, 6 zil veren en 2 bronzen medailles be haald. De gouden medaille was voor het Nederlands achttal bij het kunstzwemmen. Nederland eindigde op de medaillelijst als zesde. De lijst wordt aangevoerd door Oost-Duitsland, gevolgd door de Sovjet-Unie en West- Duitsland. De medailles werden als volgt verdeeld (resp. goud, zilver, brons): Oost-Duitsland 16 11 7 Sovjet-Unie 7 9 7 West-Duitsland 7 2 4 Hongarije 3 11 Groot-Brittannië 2 15 Nederland 1 6 2 Tsjechoslowakije 110 Bij de wereldkampioenschappen van volgend jaar in West-Berlijn hoopt Annelies Maas zo ver te zijn dat Thümer, Krause of wie de Oos tduitsers ook inzetten, kan verslaan maar het is de vraag of een tweede trainingsstage van een week of ze ven in Amerika daartoe voldoende is. "Trainen en ook school", viel uit de mond van Thümer te noteren toen er werd gevraagd wat zij zoal doet. Dat was geen verspreking. De Oostduitse meisjes trainen ook bui ten het seizoen zo'n achttien kilo meter per dag. Annelies Maas komt in Wageningen niet verder dan de helft. "En daarmee is ze nog niet slecht af in vergelijking met de an dere meisjes", verzuchtte Sitters. Het denkbeeld om een aantal zwembaden in Nederland van 's middags vijf tot zeven beschikbaar te houden voor de wedstrijdsport, dat de bondscoach een aantal jaren geleden lanceerde, is niet verder gekomen dan een la van het bonds- bureau van de KNZB. Het is wellicht mede daardoor dat talent in Nederland zich op steeds latere leeftijd manifesteert. De enige uitzondering vormt de 15- jarige Agnes Jansen. Het school meisje uit Oldenzaal werd op de 800 meter vrije slag zomaar vierde ach ter Thümer, Maas en de tweede Oostduitse vertegenwoordigster Marina Altmann. En dat terwijl ze in Amersfoort de limiet voor uit zending in het gehe'el niet had be naderd en uitsluitend werd meege nomen om ervaring op te doen. Dat soort prestaties doet de kritiek ver stommen die oplaaide toen het bondsbestuur besloot een vrij grote ploeg naar Jönköping uit te zenden. Sitters drukte zich voorzichtig uit toen hij zei dat het vrij aardig is ge gaan. Nederland was bij de dames op de meeste nummers met twee zwemsters vertegenwoordigd en bij de heren haalden zowel René van de Kuil als Fred Eefting elk een finaleplaats. Van de 169 nationale records die er in Jönköping werden gevestigd nam de Nederlandse ploeg er veertien voor zijn reke ning. De kloof die ons land nog scheidt van Oost-Duitsland is be duidend smaller geworden. Bo vendien werd door het gros van de jongens en meisjes in de finales harder gezwommen dan in de se ries. Een merkwaardig manko in de Nederlandse mentaliteit zorgde er voor dat dit in het verleden ander- Tegenvallers Tegenvallers op de laatste dag drukten echter de stemming van de bondscoach. De Vlaardingse Diane Edelijn had bijvoorbeeld alleen haar serie-tijd op de 100 meter rugs lag moeten herhalen om een bron zen plak te veroveren. Inplaats daarvan reageerde ze traag op het startschot en ging de Russin Kaire Indrikson scheep met de derde plaats achter Treiber en Richter. En nog een slechte start van dezelfde Diane Edelijn hielp een half uur la ter de kansen van de wisselslag es tafette om zeep. "Zo zie je maar weer dat het in sommige gevallen met de conditie maar matig is ge steld", moest Sitters bekennen. bare speeltijd geprojecteerd, aan de andere kant de 35 seconden - klok om in de gaten te houden en met twee tamelijk willekeurig ingrij pende scheidsrechters aan beide kanten, hadden zij het toch al moei lijk genoeg met de concentratie. "Hier wreekte zich het feit, dat in de competitie nog volgens de oude re gels werd gespeeld. De spelers wa- ren er nog niet voldoende van doordrongen dat zij vroeger moes ten schieten", aldus Trumbic. De onevenwichtigheid waartoe dat leidde, bleek ook in de laatste wedstrijden van het Nederlands team. Wat de ploeg er zaterdag avond, toen de buitentemperatuur tot zeven, graden zakte, er tegen Joegoslavië van maakte, was bar en boos. Enkele minuten aanvaard baar spel vielen weg tegenover hele periodes vol onnodig balverlies en onoplettendheid. Dankzij een late opleving werd het nog 6-8, maar de algemene indruk was totaal onvol doende. Gisteren, zonder de 'boosdoeners' Landeweerd, Van Zeeland en Smits in de basisopstelling ging het tegen West-Duitsland een stuk be ter. De overtuigende 5-1 zege bracht Nederland definitief buiten degradatie-gevaar. "Met dit team weet je niet waar je aan toe bent", aldus Veer. "De spe lers kennen hun eigen mogelijkhe den niet". Aarzelingen En Andy Hoepelman: "Zolang we ons aan het systeem hielden, ging het goed. Tegen Roemenië en Joe goslavië speelde ieder voor zich en dat pakte verkeerd uit". Ter voor koming van misverstanden tenslot te: de door vriend en vijand gecon stateerde aarzelingen, diè de Ne derlandse spelers hadden om tot een schot te komen, kwamen niet voort uit het veelbesproken sys teem van Trumbic. Hoepelman hierover "Trumbic zegt altijd dat een man moet schieten als hij een kans heeft. Desnoods van acht of negen meter ver. Dat het niet werd gedaan, had andere oorzaken". 1. Hongarije 7 6 1 0 13 40-29 2. Joegoslavië 7 6 0 1 12 42-30 3. Italië 7 4 0 3 8 46-38 4. Sovjet-Unie 5. Nederland 6. West-Duitslan(7 1 2 4 4 33-40 7. Roemenië 7 1 1 5 3 41-49 8. Spanje 7 1 1 5 3 36-47 JÖNKÖPING - Alles wat waterpolocoach Ivo Trumbic aan de op zichzelf niet onverdienstelijke vijfde plaats bij het Europees kampioenschap in Jönköping heeft overgehouden, is een gevoel van machteloosheid. Onder linge ruzies dreigen de basis uit zijn team weg te slaan. Eén jaar na de Olympische Spelen van Montreal heeft hij moeten toe zien, hoe het team dat daar brons veroverde, nu tot nul dreigt te wor den gereduceerd. De zes "overblij vers" zijn in twee kampen verdeeld. Jan Evert Veer, Andy Hoepelman en Tony Buunk beschuldigen de overige drie ervan zich niet vol doende te hebben ingespannen. Dat verwijt geldt met name de meest getalenteerde in de selectie Nico Landeweerd, die er in Jönkö ping bar weinig van maakte. "Een aantal oudere spelers heeft geen enkel verantwoordelijkheidsge voel voor het team", aldus Jan Evert Veer. "Juist nu we zoveel jongeren in het team hebben, had er van hen leiding moeten uitgaan". Trumbic zegde Landeweerd in feite de wacht aan, toen h(j opmerkte, dat in zijn opzet alleen die spelers passen, die bereid zijn zich volledig in te zetten. En dat kan niet worden gezegd van De Robbenspeler, die op de lauweren van Montreal (hij werd daar gekozen in het wereld team) is gaan rusten. "De tegen stander zegt niet: daar komt de bronzen medaille winnaar van Montreal. Laat hem even een doel punt maken. Nee, die vecht harder dan wie ook", aldus Trumbic. Het probleem voor de bondscoach is, dat hij Landeweerd en eventueel ook Hans van Zeeland en Hans Smits uit de selectie kan gooien, maar wie houdt hij dan over. Aan voerder Tony Buunk weet niet of hij sport en werk nog langer kan combineren. Andy Hoepelman, Nederlands meest constante speler in Jönköping krijgt als medisch student een co-assistentschap aan het academisch ziekenhuis van Utrecht en kan geen tijd meer vrij maken voor de training. Jan Evert Veer, die ten koste van veel pers oonlijke sores laat in Jönköping verscheen en halverwege het toer nooi nog even terug moest naar Nederland, wil ermee ophouden, omdat een aantal zaken rond de Oranje-formatie hem niet bevallen, Wie er met de brokstukken blijft zitten is Ivo Trumbic. 'Voor hem vind ik het buitenge woon rot', aldus Jan Evert Veer. 'Hij is gewoon de beste coach ter wereld. Als je ziet wat die man op taktisch gebied doet, kun je alleen maar zeggen: hij is zijn tyd ver vooruit'. Daarbij komt nog, dat Trumbic in Jönköping zijn jongste lichting na uwelijks heeft kunnen testen. Ad van Mil bleef om disciplinaire re denen thuis. Hans Blikslager was uitgeschakeld door een aanval van bronchitis, Eddie van Es werd te weinig ingezet om zich nu al waar te maken. Wim Keman en Dick Nieuwenhuizen deden hun best zonder tot meer dan een mager „Boosdoener" Hans van Zeeland in actie. Op de achtergrond „aanklager" Jan Evert Veer. zesje te kunnen komen. De enige, gewyzigdè spelregels in het nadeel over de middenlijn mag gooien, die zich wel als een talent manifes- van het onevenwichtige Neder- kan de man met de slechtste condi- teerde, was doelman Alex Boegs- landse team hebben gewerkt. Niet tie tot matchwinnaar maken, choten. Nog niet zo imponerend en alle wijzigingen waren een succes. De wetenschap dat het missen van direct bij elke actie betrokken als De twee scheidsrechters, elk aan een schietkans de tegenpartij op zijn voorganger Evert Kroon, maar een kant van het bad, regeerden fluweel brengt, vergrootte de onze- wel alert en goed reagerend. vaak als twee kapiteins op één kerheid bij sommige spelers met Het blijft de vraag in hoeverre de schip. De regel dat de doelman tot aa" de ene kant de totaal beschik-

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11