"Demonstraties -vooropgezet politiek spel" \A Kan Andrew Young wel schone handen houden? Agee: Frankrijk wil mijn voornemens dwarsbomen ■WESBESSKftt Vance treft beter klimaat aan in China JE GUIRINGAUD OVER ZIJN _JERTREK UIT TANZANIA: Verdienen SPECTACULAIRE AUTORACES ATERDAG 20 AUGUSTUS 1977 n leuke I 'ereist.r in 1.00 Toestand leden ■Jaader-Meinhof ,zeer ernstig' CHARTOEM/PARIJS/DAR-ES-SALAAM (AFP/DPA) - De Franse minister van Buiten landse Zaken Louis de Guiringaud, meent dat de betogingen die plaatshadden toen hij donderdag in Dar-es-Salaam aankwam, een "vooropgezette politieke betekenis" hadden. ITuttGART (Reuter) - Andreas afge-laader en twee andere veroor- eelde leidende figuren van de laader-Meinhofbeweging zijn vergebracht naar afdelingen voor peciale behandeling van patiënten adat zij in de loop van hun honger- taking waren ingestort, zo heeft en woordvoerder van het ministè re van Justitie van Baden- Vürttemberg gisteren meegedeeld, laader werd donderdagavond be- irusteloos uit zijn cel gehaald en ireeg een intraveneus voedselin- uus. Jan-Carl Raspe kreeg gister- norgen een soortgelijke behande- ing in de Stammheimgevangenis. al voojudrun Ensslin werd woensdag eeds naar „intensive care" overge- iracht. i.OOO.iet drietal werd in april veroor- leeld tot levenslange gevangenis- traf wegens een reeks moord- en 11726Jomaanslagen. )e advocaten van Baader, Ensslin :n Raspe noemen de toestand van tun cliënten „uitermate ernstig". Amnesty International heeft zich |Hdeze week gevoegd bij de organisa- ^^■es, die bij de Westduitse autoritei- Bn protesteren tegen de behande- ^^■ng van de in totaal dertig, sinds ^^^uim één week in dorststaking A jjnde gevangen leden van de I 3aader-Meinhof-groep. Volgens JLmnesty kan de Westduitse justitie dit geval „wrede en onmens- ^Hlijke behandeling van gevangenen ^■yorden verweten". Een woord voerder van Amnesty International 'ertelde dit gisteren op een pers- ^«^onferentie van het medich juri- Hfiftisch comité politieke gevangenen, ^HLaar ook aanwezig was Arndt Mül- Hftr. de advocaat van onder meer de SH^ederlander Ronald Augustin. ADVERTENTIE Vlug wat extra geld erbij met e paar weekjes werken. Luba heeft er de banen voor. Voor vrouwen en mannen. 1 eiden, Nieuwe Rijn 35, tel. 071-140341 Alphen, De Aarhof 67, tel. 01720-94645 Gouda, De Lage Gouwe 12, tel. 01820-23311 De minister zei gisteren tegen jour nalisten aan boord van het speciale vliegtuig dat hem naav Parijs te rugbracht, dat zijn in Nairobi be gonnen en in Loesaka en Mapoeto voortgezette reis, de moeite van de verplaatsing van Frankrijk naar Af rika zeker demoeite waard had ge maakt. De Guiringaud zie dat men aan zijn reis niet minder belang moest hechten nu Tanzania was afgeval len. Het incident in Dar-es-Salaam was van protocollaire aard, zei hij, en had op protocollaire wijze opge lost kunnen Worden als de regering van Tanzania dat had gewild. Dat zij het niet wilde, meende hij, be wijst dat aan het incident een voor opgezette politieke betekenis moet worden toegekend. Minister De Guiringaud had tegen zijn Tanzaniaanse collega Benja min Mkapa gezegd dat niet hij zich per sé zou moeten verontschuldi gen voor de betoging of er tenmin ste zijn spijt over uitdrukken, maar dat hij daarmee de chef-protocol van Buitenlandse Zaken kon belas ten. De adjunct-chef van het Tanza niaanse protocol volstond met te gen De Guiringaud te zeggen:" Dit zijn alledaagse dingen bij ons", een verklaring die de Franse minister niet bevredigend vond, integen deel, hetgeen hem deed besluiten zijn bezoek gistermorgen te beëin digen. Toen Mkapa gistermorgen bij De Guiringauds hotel in/ Dar-es- Salaam aankwam om zijn gast naai het vliegveld te begeleiden, drukte hij nog steeds geen spijt over het gebeurde uit, maar volstond met te zeggen: "Wat jammer dat er een kans verloren is gegaan." Bij de vliegtuigtrap heeft Mkapa nog tegen de Franse minister ge zegd: "Ik hoop u te zien in New York, ter gelegenheid van de Al gemene Vergadering van de Ver enigde Naties." De Franse regering heeft het on verwachte verloop van De Guirin^ gauds bezoek aan Tanzania be treurd. Naar Franse regeringskrin gen gisteren verklaarden, vindt men het vooral jammer dat de mi nister in Dar-es-Salaam de Franse Afrika-politiek niet heeft kunnen toelichten. Franse regeringskringen toonden zich ook wrevelig over de Sowjet- Unie, omdat zij een "stoot onder de gordel" zou hebben gegeven. Het persbureau Tass berichtte samen vallend met de reis van De Guirin gaud, dat Zuid-Afrika atoombom men maakt met door Frankrijk ver strekte technische kennis. Parijs, zo verluidde, zal ondanks al les doorgaan met Oost-Afrika ervan proberen te overtuigen dat Frank rijk de zwarte nationalistische be wegingen in het zuiden van Afrika van harte steunt en zich strikt houdt aan zijn verbod op wapeple- veranties aan Zuid-afrika. BRUSSEL (Reuter) - De lige CIA-agent Philip Agee, die thans de Amerikaanse centrale in lichtingendienst wil "ontmaske ren", heeft gisteren op een perscon ferentie in Brussel verklaard, dat Frankrijk hem uitgewezen heeft om hem te dwarsbomen in zijn jongste onderneming: het inrichten van een centrale gecomputari- seerde data-bank met gegevens van alle individuen en organisaties, die de afgelopen 30 jaar met de CIA te maken hebben gehad. Volgens Agee hebben de Ameri kaanse regering en de CIA drul^ uitgeoefend op Frankrijk om hem - Agee - uit te wijzen, want in Frank rijk was belangstelling aan het groeien voor zijn plan voor ge noemde data-bank. Agee werd woensdag in Boulogne aangehouden, waar hij heen gegaan was om zijn vrouw Angela te ont moeten, die uit Engeland zou aan komen, het land dat hem reeds eer der heeft uitgewezen. Agee meent, dat het telefoongesp rek van hem in Frankrijk met zijn vrouw in Engeland afgeluisterd moet zijn. Anders zou de Franse po litie niet hebben geweten, dat hij naar Boulogne ging. .^ee wil over een dag of twee naar Nederland terugkeren, waar hij sinds juni, na zijn uitwijzing uit En geland, had gewoond. De Neder landse autoriteiten hadden hem zo juist toestemming gegeven zich voor een periode van nogmaals drie maanden in Nederland op te hou den. Agee zegt in Frankrijk 22 uur vast gehouden te zijn, zonder dat hij contact had met de buitenwereld. Daarna werd hij op een trein naar België gezet. Hij is ook van plan een tweede boek over de CIA te schrijven. Volgens Agee heeft het bewind van Carter geweigerd, de Amerikaanse centrale inlichtingendienst te ver bieden zijn geheime activiteiten voort te zetten. Agee vindt dit in strijd met het Amerikaanse beleid inzake de mensenrechten. De lan den hebben, aldus Agee, het recht er eigen organisaties op na te hou den, die vrij zijn van penetratie door een ander land, of dit nu de VS, de Sowjet-Unie of welk ander land ook is. Volgens Agee zou een onderzoek van de betrekkingen van de CIA met veiligheidsdiensten in Azië en Latijns-Amerika "veelbeteke- ADVERTENTIE' MORGEN (Ovalracing) Finale Nederlands kampioenschap Start 14.00 uur. Groenoordhal - Leiden. WASHINGTON (Reuter) - Aan de vooravond van zijn vertrek naar Peking (vandaag) is de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Cyrus Vance voorzichtig optimistisch gestemd over de mogelijkheid nieuwe vaart te brengen in de Ameri- kaans-Chinese betrekkingen. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft weliswaar geen bespiegelingen gemaakt over moge lijke resultaten, kennelijk eerdere teleurstellingen indachtig na Vance's bezoek aan Moskou in het kader van de SALT- besprekingen en zijn recente reis naar het Midden-Oosten. Woordvoerder Hodding Carter noemt het komende bezoek „fundamenteel verkennend" en hij voegt eraan toe: „Ik zou niet teveel resultaten of verklaringen verwachten". Maar om verschillende redenen lijkt het klimaat voor vorderin gen nu beter dan in de hele periode sinds de „grote stap voor waarts" van het communiqué van Sjanghai (1972). In dat docu ment spraken de twee landen de bereidheid uit zich te beijveren voor het vestigen van diplomatieke betrekkingen, maar sinds dien is weinig voortgang geboekt. Wijzend op de gunstiger vooruitzichten noemde Senator Edward Kennedy deze week het bezoek van Vance „een goede gelegenheid" om in de lqop van volgend jaar diplomatieke banden aan te knopen met China. Tijdens een toespraak in Boston zette de Democratische senator een voorstel uiteen voor het opruimen van het grootste strui kelblok; de betrekkingen van Washington met Taiwan. De for mule die Kennedy voor ogen staat houdt in dat onofficiële be trekkingen met het nationalistisch-Chinese eiland worden ge handhaafd om zijn veiligheid te waarborgen en zijn economi sche ontwikkeling op peil te houden nadat de diplomatieke erkenning is overgegaan naar het Chinese vasteland. Het minis terie van buitenlandse zaken ontkende dat de toespraak be doeld was als een proefballon om te bezien wat voor reacties het voorstel zou ontlokken. Maar medewerkers van Kennedy had den de toespraak al met Chinese regeringsdeskundigen door genomen voordat de senator een woord had gesproken en ver der is Kennedy een van de vele congresleden die met de regering contacten onderhoudt over het China-beleid. Dit zou kunnen betekenen dat zijn voorstel deel uitmaakt van de belangrijkste onderwerpen die Vance in Peking aan de orde wil stellen. ADVERTENTIE nende steun voor onderdrukking" aan het licht brengen. Agee zou graag willen, dat de V.S. een socialistisch land zouden wor den en de CIA een inlichtingen ver garende dienst zou worden, waar van iedereen in de wereld profijt zou hebben. "Ik ben van mening, dat er gevaar bestaat voor een oorlog door een ongeluk of door verkeerde infor matie. Een passieve inlichtingen verzamelende activiteit van de CIA (dus geen geheime interventie in andere landen en instellingen) is van belang voor het bereiken van nieuwe overeenkomsten zoals bij de beperking van de strategische bewapening en voor verdere ont spanning in de wereld", aldus Dood „slachter van Riga" bevestigd BUENOS AIRES (DPA) - De Ar- gentijnse afdeling van Interpol heeft gisteren bevestigd, dat de voormalige SS-hauptsturmführer Eduard Roschmann, bijgenaamd „de slachter van Riga", op 18 au gustus in de ouderdom van 67 jaar in de Paraguayse hoofdstad Asun cion is overleden. Dat was gebleken door een verge lijking van de vingerafdrukken van Roschmann met die van de overle den man, die als genaturaliseerde Argentijn Federico Wegener op 7 juli in Paraguay was aangekomen. Roschmann is commandant ge weest van het getto van Riga tijdens de oorlog en wordt verantwoorde lijk gesteld voor de dood van dui zenden joden. waaronder TIJDELIJK vele GLOEDNIEUWE catalogus MATLA catalogus MAT LA piano's o a prijs PRIJS P'ano's prijs PRIJS Yamaha 4650, AlexHerrmann4640, mermann 4070, 2950,- 3550,- 2995,- 2895,- 2650,- 3150, 5175, 4500, Fuchs&Möhr 4495,-3150,- Chappel 5715,- Förster 4820,- 3950, 2995, Rosier Lindbergh Kemble Schimmel Feurich 4355,- 3675- 4200,- 6410,- 7895,- vleugels o.a. Bechstein 30335,- Gr.Steinwegl 8750,- Pleyel 14500,- Yamaha 13795,- Blüthner 21900,- J.WÏMATLA- ™PIANOHANDELVAN DER DOES 'O LANGE HOUTSTRAAT 9 CASUARISTRAAT 2-8 SCHOUWBURGSTR 4 DEN HAAG ^CENTRUM TEL 070 - 463189* Bezoek vrijblijvend deze unieke ZOMERSHOW met waardevol advies van neerlands oudste piano- speciaalzaak. i Befaamde wereld merken ij te Andrew Young, de Amerikaanse s jnambassadeur bij de Verenigde Na- /iai<.ties is de laatste tijd bij het Caribi- dgSche gebied langs gegaan. Voor 2lj hen, die zijn ontwikkeling volgen Ljblijft het een puzzel hoe deze man, ioort^e 20 ze^er *s van kracht en ^deugden van zijn land, door heel j' wat Amerikanen steeds meer ge zien wordt als een tegenstrijdige en zelfs gevaarlijke figuur. nNeem zo'n incident op Jamaica, het eerste van de tien landen die Young "aandeed. Op een bijeenkomst met "studenten beschuldigde een jonge co "man uit Tanzania Young er hoogst 'opgewonden van dat hij een „ro- Kl^n,manticus" was omdat hij geloofde r deredelijk te kunnen praten met ™®lRhodesie en Zuid-Afrika. „Geef l0U"Dns geen redelijkheid," zei hij, „geef ons wapens." —""Young aarzelde amper. „Ik geloof dat u juist een romanticus bent," antwoordde hij. En nog eens legde hij uit dat zowel de zwarten als de blanken zouden lijden onder ge- n weid, dus waarom niet proberen -6 redelijk te praten? Je kunt je amper een belangrijke Amerikaan voorstellen - niet in het verleden en niet nu - van wie een w dergelijke redenering door een j\ dergelijk gehoor wordt geslikt. De %\studenten waren duidelijk niet blij met wat Young zei, maar ze bleven naar hem luisteren, misschien om- dat hij zo duidelijk een autoriteit is op het gebied van geweld. ^-JiHij vindt het leuk om te zeggen dat hij vragen als die van de jonge Tan- zaniaan al twintig jaar moet bean twoorden. Hij gelooft het bewijs van de stelling dat geweld de slechtste oplossing is te hebben ge vonden in de tijd dat hij als assis- tent van dominee Martin Luther iBBiKing werkte in de beweging voor gelijke burgerrechten voor alle Geen geweld Hij zegt: „De wetten op de burger rechten van 1964 en 1965 waren de sleutel tot beëindiging van de ras senscheiding, niet het geweld. Het geweld bracht ons Nixon." Deze ervaring maakte hem tot de uitzon derlijke rustige man-uit eenstuk die hij nu is. Afrika heeft die overtuiging alleen maar verdiept. Hij voert als voor beeld een hoge Mozambicaanse ambtenaar aan die zijn eerste Por tugees doodde toen hij veertien was, maar nu bang is voor meer ge weld in Rhodesië omdat hij weet dat dit iets is dat Mozambique nu juist niet nodig heeft. En hij begrijpt dat de zwarten in andere delen van Afrika - om nog maar te zwijgen van die in Amerika of het Caribische gebied - zich niet realiseren waar ze tegenover zou den komen te staan, met name in Zuid-Afrika. Toen hij daar eerder dit jaar was, sprak hij met studen ten uit Soweto en hij gelooft dat deze eigenlijk wel inzien dat „ste nen gooien naar tanks geen geweld is. Het is een stommiteit". Als het om racisme gaat, of het nu in Ame rika is of in Afrika, dan is Young een morele radicaal, maar een poli tiek gematigde, die altijd zoekt naar wat Martin Luther King „een coali tie van goede wil" noemde. En al is het dan verrassend dat er Amerika nen zijn die hierdoor zijn geschokt, nog veel gekker is het dat ze wat hij zegt over zijn Amerika als kapitalis tisch land en over zijn plaats in de wereld of over het hoofd hebben gezien of niet goed hebben begre pen. Youngs vertrouwen in Amerika - „onze democratie is idealisme in opmars" - sluit volledig aan bij de v geest van de regering-Carter. En dit vertrouwen verklaart waarom hij zich niet druk maakt over Cu baanse soldaten in Angola en Cu baanse adviseurs in Ethiopië of over Caribische experimenten met het socialisme zoals op Jamaica en in Guyana, experimenten die door de regeringen van Nixon en Ford als gevaarlijk ondermijnend wer den beschouwd. Young raakt gewoon niet onder de indruk van wat voor ideologie ook. In Afrika, zo zegt hij, is het succes bij de ontwikkeling niet afhanke lijk van de keus tussen kapitalisme of socialisme, maar van hard wer ken, intelligentie en toewijding. Pragmatisme Kapitalisme ligt Amerika goed: „Of het nu computers zijn of hambur gers, wij maken ze beter." Maar het enige waar hij in ontwikkelings landen naar uitkijkt is resultaat en boven alles naar hun vaardigheid om een goed evenwicht te schep pen tussen de ontwikkeling van de steden en die van het platteland en een eerlijke verdeling van de in komsten. Terwijl zijn verdraagzaamheid of pragmatisme (een woord dat Young graag gebruikt) waarschijn lijk in een groot deel van de Derde Wereld even populair is als in het Caribische gebied, heeft Young ook een boodschap die moeilijk te slikken is: de noodzaak voor de Derde Wereld om tot een vergelijk te komen met het kapitalisme. Het is nu eenmaal zo dat Jamaica en Gyuana, die naast Cuba de belang rijkste Caribische pioniers in socia lisme zijn, in acute moeilijkheden zijn geraakt omdat ze teveel geld hebben uitgegeven aan sociale voorzieningen thuis, en in het bui tenland niet genoeg hebben ver diend. Youngs boodschap tot deze landen en andere, die technische kennis en investeringskapitaal no dig hebben, luidt dat zij moeten er kennen dat er economische wetten zijn en dat die de stroming van het kapitaal bepalen. Volkeren van de Derde Wereld, die tegenwerpen dat deze wetten moe ten worden veranderd en dat de multinationale ondernemingen aan banden moeten worden gelegd om niet te zeggen dat ze moeten wor den vernietigd, krijgen van Young geen enkele sympathie. Gyuana bijvoorbeeld, dat de buitenlandse ondernemingen heeft genationali seerd, kreeg de aanbeveling „een gezonde houding" aan te nemen te genover prive-investeringen als hef snel uit zijn moeilijkheden wil ge raken. Young lijkt de multinationals te be schouwen als een natuurkracht, zoiets als de zee of de wind: je kan ze een richting geven maar nooit helemaal onder controle houden, dat kan zelfs de Amerikaanse rege ring niet. Aardig In de Verenigde Staten is het nog niet helemaal doorgedrongen dat Young de Derde Wereld het mens elijke gezicht van het Amerikaanse kapitalisme laat zien. Hij kan dat doen omdat hij zo overduidelijk een aardige man is zonder een schijntje van verwaandheid en om dat hij die gezegende gave heeft om wat hij gelooft eenvoudig en toch welsprekend te kunnen vertellen. Het feit dat hij zwart is helpt hem enorm en hij weet dat. Hij nam de Jamaicanen meteen voor zich in door hen te vertellen dat het voor hem toen hij twintig jaar geleden voor het eerst het eiland bezocht een „revolutionaire ervaring" was geweest te zien hoe zwarten de re gering van een land leidden, omdat op dat moment in de staat waar hij vandaan komt - Louisiana - er maar heel weinig zwarte ambtenaren wa- ren en de negers daar amper kon den stemmen. Hoe lang zal Andy Young het hou den? Het probleem is niet dat hij zijn zaakjes voor Amerika niet goed opknapt. Je kan je moeilijk iemand voorstellen die de belangen van Amerika beter presenteert in de Derde Wereld dan hy. Eerder zal zijn morele optimisme hem de voet dwars zetten omdat de mensen - en vooral die in zuidelijk Afrika - niet willen inzien dat het ondernemen van de juiste stappen in nun eigen belang is. Zijn naaste adviseurs geven toe: „Andy heeft tot nu toe geboft." Want nog is het moment niet ge komen waarop hij moet kiezen tus sen zuiver blijven of aftreden of het eeuwenoude compromis te sluiten door aan te blijven in de hoop iets te kunnen redden. OBSERVERDIENST Andrew Young: jongen van stavast

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9