Onderwijs buitenlandse kinderen krijgt inhoud 'Genoeg bouwruimte in Leids centrum' Restauratie Nonnenburg kost nu al ruim miljoen v.d. Water Uniek experiment aan Du Rieuschool ANTIEKE EN STIJLKLOKKEN Uw vakadres Eigen ateliers De betere kwaliteiten in de voordeligste prijzen v.d. WATER Haarlemmerstraat 181 ETALAGE IN DE STEEG Nieuwe makelaar aan Steenstraat LEIDEN - In het pand van de voormalige sigarenhandelaar Timp aan de Steenstraat 43 wordt maan dag .een nieuwe vestiging van ma kelaardij Romeyn officieel ge-1 opend. Het makelaarskantoor opende acht jaar geleden de eerste vestiging in Lissë aan de Herenweg 282. Door de voortdurende uitbrei ding van het woningenpakket be sloot directeur Romeyn om ook in Leiden .een vestiging te openen. Het winkelpand aan de Steenstraat is binnen ingrijpend verbouwd, terwijl de voorpui is gehandhaafd. De leiding van de Leidse vestiging is in handen van de heer J. A. L. Rozenhart, wonend in Leiderdorp. "Vanuit Lisse hebben we dit jaar al 2000 woningen verkocht en we hebben nog een pakket van 1000 nieuwbouwwoningen door het hele land, die aan de man gebracht moe ten worden", aldus directeur Ro meyn. Aanpakken De handen uit de mouwen, want er is een heleboel werk te doen voor mannen en vrouwen. Kom nu naar Uitzendbureau Luba. Leiden, Nieuwe Rijn 35, tel. 071-140341. Alphen, De Aarhof 67, tel. 01720-94645. Gouda, De Lage Gouwe 12, tel. 01820-23311 ADVERTENTIE Quarts - Horloges De Aller Beste EIGEN ATELIERS ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1977 Hassan is buitenlandse werkne mer. Gastarbeider in het onder maanse van Neérlands industrie. Hij werkt nu zo'n vijf jaar in een conservenfabriek. Doet daar werk waarvoor Hollanders zich vaak te goed voelen. Maar Hassan heeft het goed naar z'n zin. Zo goed dat hij z'n hele gezin uit Marokko wil laten overkomen. Dat geeft problemen. Er moet huisvesting komen. Hassan moet redelijk verdienen om z'n vrouw en vijf kinderen te kunnen onder houden. En zijn kinderen moeten ook naar school. Dat laatste geldt ook voor Ach- med, het zevenjarig zoontje van Hassan. De moeilijkheid is alleen dat Achmed geen woord Neder lands spreekt. Dat schept al direct een duidelijk herkenbare hinder nis: taalbarrières tussen hem en zijn klasgenootjes en zijn meester of juf. Met als logisch gevolg ge dragsmoeilijkheden op school. En dat is nog niet alles. Want Achmed leert intussen steeds be ter Nederlands spreken. Past zich ook steeds meer aan bij het ge dragspatroon van zijn Neder landse leeftijdsgenootjes. En krijgt het dkardoor thuis steeds moeilijker. Thuis, waar z'n moe der nog uitsluitend Marokaans spreekt: En waar Marokkaanse normen en waarden nog met ijze ren hand in ere worden gehouden. Achmed kan zich er maar moeilijk in vinden. Gevolg: een conflictsi tuatie met z'n milieu. In die situa* tie is er niet veel voor nodig om Achmed te laten struikelen. LEIDEN - De opvang van kinderen van buitenlandse werknemers is vooral de laatste jaren een vrij om vangrijk probleem gewor den. Steeds meer gastar beiders laten hun gezinnen immers overkomen naar Nederland. Waardoor het buitenlandse kindertal ge staag groeit. In het begin van de jaren zeventig werd er aan dit probleem niet zo- veel aandacht geschonken. Op de scholen niet. Maar ook niet in Den Haag, waar CHU-minister Van Veen in die tijd nog de scepter zwaaide voor het onderwijs. Het was bovendien een nogal teer punt, omdat niet duidelykw as tot welke 'portefeuille de opvang van buiten landse kinderen zou moeten wor den gerekend. Pas onder PvdA-minister Van Ke- menade kwam het tot een duidelijk beleid. Een beleid dat inmiddels geschraagd wordt door allerlei re gelingen, waar ook Leiden tot nu toe ruimschoots van heeft kunnen profiteren. Medio 1974 werden de eerste leer krachten aangesteld om het on derwijs aan buitenlandse kinderen te verzorgen. Een jaar later werd er in Leiden begonnen met een pro ject aan de openbare Drie Octo- berschool. Een landelijke primeur, bij de gratie waarvan zo'n twintig Turkse en twintig Marokkaanse kinderen een halve dag per week onderwijs kregen in hun eigen taal en cultuur. Achterliggende gedachte van dat project was om tot een bescheiden vorm van integratie te komen tus sen de buitenlandse en Leidse kin deren. En om te voorkomen dat de buitenlandertjes zouden ver vreemden van hun ouderlijk mi lieu. Het laatst is volgens drs. Henk Evers, die zich als medewerker van de schooladviesdienst speciaal met onderwijs aan buitenlandse kinde ren bezighoudt, het beste merkbaar op taalgebied. Hij zegt: "De kinde ren willen of kunnen niet meer mét hun moeder praten. Ze kunnen hun oude cultuur niet meer begrijpen. Want de school is in hun leven na tuurlijk erg dominant. Als je daar niets aan zou doen, dan zou de moedercultuur bij dat kind volko men worden weggedrukt." De pogingen tot integratie kreeg aan de Drie October-school o.m. Buitenlandse en Nederlandse kinderen aan de Drie Octoberschool. Een voetbalwedstrijd Nederland-Turkije behoorde niet zelden tot de mogelijkheden. gestalte aan de hand van projecten vóór de leerlingen van de school over de cultuur van Marokka en Turkije. Bovendien brachten de Leidse en buitenlandse kinderen gezamenlijk de pauzes door. Waar bij een voetbalwedstrijd Neder land-Turkije niet zelden tot de mo gelijkheden behoorde. Het opvangproject heeft inmiddels op grotere schaal een vervolg ge kregen. Met ingang van het vorig schooljaar zijn op vier plaatsen in Leiden wijksgewijs soortgelijke projecten opgezet om aan Turkse en Marokkaanse kinderen een halve dag per week in hun eigen taal en cultuur onderwijs te geven. Dat gebeurt aan de Karei Door- manschool, "De Wegwijzer", de Prinses Marijkeschool, de Groen van Prinstererschool en de Heilig Hartschool. Behalve deze opvang van buiten landse kinderen, kent Leiden sinds 1974 ook een zgn. vliegende briga de. Doel van deze brigade, die uit louter onderwijskrachten bestaat, is Turkse en Marokkaanse kinde ren Nederlands te leren aan hun ei gen school. En ook om de buiten landertjes wegwijs t.e maken in de Nederlandse samenleving. Bij dit alles heeft zich dit jaar een nieuw project gevoegd. Het gaat om een project aan de openbare Du Rieuschool in de Professorenwijk, waar sinds 1 augustus twee opvan- gklassen zyn ingericht voor Turkse en Marokkaanse kinderen van zes tot dertien jaar. De bedoeling van dit project - een landelijk uniek ex periment - is de buitenlandertjes die net in Nederland zijn aangeko men, langzaam maar zeker in te lei den in het Nederlandse onderwijs. Aanvankelijk zullen deze kinderen uitsluitend onderwijs krijgen van Turkse en Marokkaanse leerkrach ten. Maar zodra blijkt dat ze enigs zins in het Nederlands aanspreek baar zijn, worden ze bij de lessen in de Nederlandse klassen betrokken. In de eerste plaats wordt hierbij ge dacht aan lessen als handvaardig heid en gymnastiek. De buitenlandse kinderen kunnen maximaal twee jaar aan de Du Rieuschoolverbonden blijven. Daarna - en zo mogelijk eerder - gaan ze onherroepelijk naar een langere school in hun eigen woon omgeving. Of, als ze daar aan toe zijn, naar het voortgezet onderwijs. Na de overgang naar hun "wijk- school" worden de buitenlandse kinderen'nog in de gelegenheid ge steld om een halve dag per week onderwijs te volgen in eigen taal en cultuur. Dit - ook weer - met het oog op hun ouderlijk milieu. Bovendien zullen tussentijds waar schijnlijk ook de club- en buurthui zen worden ingeschakeld om de buitenlandse kinderen te laten meedoen aan diverse activiteiten. Integratie Om ook bij dit project tot een vorm van integratie te komen zullen de Nederlandse leerlingen van de Du Rieuschool op allerlei manieren kunnen worden' geconfronteerd Speurtocht studenten naar open plekken daarvan verkeren er 105 in slechte staat terwijl ze vooral als opsla gruimte en door lorreboeren wor den gebruikt. Veel van die opslag is blijkens een ingesteld onderzoek niet aan de binnenstad gebonden. Slotconclu sie van de werkgroep is dat veel uit eindelijk toch zal afhangen van de politieke wil om elders in de stad te bouwen of in de Stevenshofjespol- der. Maandag aanstaande komt de Leidse raad bijeen. In die vergade ring komt de volkshuisvestings nota ter sprake en zal de raad zich onder meer uitspreken over de wo ningbouw in de Stevenshofjespol- der. Klein Matillo mag uitbreiden LEIDEN - Het club- en buurthuis Klein Matillo in de Zaanstraat (Meerburg) mag uitbreiden. Wet houder Waal heeft gisteren monde ling laten weten dat een bouwver gunning op komst is en dat al met de bouw mocht worden begonnen. Hetgeen meteen geschiedde. Klein Matillo krijgt er ongeveer een even grote vleugel by als het hui dige gebouw. ADVERTENTIE met de gewoonten en gebruiken van Marokko en Turkije. Dat kan aan de hand van lessen, maar ook weer door middel van projecten. Dat daarbij de buitenlandse kinde ren en leerkrachten kunnen wor den ingeschakeld, ligt voor de hand. Door Wim Wirtz Zowel voor de Marokkaanse als voor de Turkse kinderen zijn er twee opvangklassen. Elke klas (in totaal zijn er dus vier) heeft vijftien kinderen en er wordt lesgegeven in drie zgn. niveaugroepen. Dat zil zeggen: één voor de leeftijdscate gorie 6-7 jaar, één voor 8-9 jaar en één voor 10, 11 en 12 Jaar. Behalve de Turkse en Marok kaanse onderwijskrachten zullen er ook nog twee Nederlandse on derwijzers worden aangetrokken om de buitenlandertjes Nederlands te leren en hen met de Nederlandse samenleving vertrouwd te maken. Het totale experiment aan de Du Rieuschool duurt driejaar. Maar de bedoeling is al na anderhalfjaar te bekijken of er' mee kan worden doorgegaan. De verwachting is overigens, dat de buitenlandse kinderen voor de opvangklassen pas in september zullen binnend ruppelen. Schakelklas Waar het lager onderwijs in Leiden kennelijk al aardig is toegerust met allerlei opvangmogelijkheden voor buitenlandse kinderen, blyft het voortgezet onderwijs inmiddels nog steeds buiten beschouwing Henk Evers van de schooladvies dienst hoopt evenwel binnen niet al te lange tijd te kunnen gaan werken aan een zgn. internationale scha kelklas. Een soort brugklas voor buitenlanders, waar ze zo snel mo gelijk worden klaargestoomd om in het Nederlandse voortgezet on derwijs zo goed mogelijk te kunnen functioneren. Leiden zou wat dat betreft dan in het voetspoor treden van Rotterdam, Den Haag, Ein dhoven en sinds kort ook Gouda. Wat het kleuteronderwijs betreft zyn er nog flink wat hindernissen te nemen. Met name de inspectie van het kleuteronderwijs (ook lande lijk) schijnt er niet erg veel voor te voelen en voor de kleuters niet erg het nut in te zien van opvangklas sen. Henk Evers denkt daar heel anders over. Hij zegt: "Als het fina-» ncieel mogelijk zou zijn, zou ik daar hoge prioriteit aan geven." STUDENTEN 'TOTAL LOSS' LEIDEN - Een daverend slotr feest onder het motto "Total Loss" heeft gisteravond en van nacht het einde ingeluid van de introductieweek voor aanko mende studenten van de Leidse universiteit. In de mensa De Bak, Pom Pom en op de Kaisers- traat dromden de eerstejaars - zo'n beetje dolgedraaid door de vele informatie die ze de afgelo pen week hadden gekregen - samen om zich in het feestgewoel te storten. Muzikale medewer king werd er verleend door Sweet d'Buster de Jassbescher- mers, Ritmico, Skidmark, Csardas, een folkgroep en de groep Sfinx. Ek gedanst werd er ook. LEIDEN - Het moet mogelijk zijn om in Leiden het benodigde aantal woningen te bouwen in de ko mende jaren zonder dat het nood zakelijk is daarvoor de Stevenshof- jespolder te gebruiken. Dat is de conclusie van de Projektgroep Stadsontwikkeling Leiden, die het afgelopen half jaar een uitgebreid onderzoek heeft ingesteld naar de bouwmogelijkheden binnen de Leidse singels. De studiegroep, bestaande uit vyf studenten van de Rijksuniversiteit in Leiden en een student van de TH in delft, ging systematisch na welke open plekken er in de binnenstad al aanwezig zyn en welke'plaatsen er zijn die mogelijk binnen afzienbare tijd voor woningbouw beschikbaar komen. De groep kwam tot een lijst met mogelijke open gaten met een to tale oppervlakte van 13,4 hectare. Omdat niet alle open plekken vol- LEIDEN - De Leidse raad zal bin nenkort beslissen of een bedrag van 1.1 miljoen gulden beschikbaar zal worden gesteld voor een ingrij pende restauratie van de Nonnen- brug, die ovér het Rapenburg de Nonnensteeg en de Kloksteeg met elkaar verbindt. Plannen om de his torische brug te restaureren be staan er al vele jaren. Zo werd al in -.1970 door de toenmalige gemeente raad een bedrag van 373.000 gulden beschikbaar gesteld voor de restau ratie van de bovenbouw van de brug. Het duurde na vele ingewikkelde procedures tot 1974 alvorens Ge deputeerde Staten van Zuid- Holland goedkeuring aan het voor stel hechtten. De plannen zijn.ech ter nooit uitgevoerd, omdat uit een 'later onderzoek bleek dat niet al leen de bovenbouw, maar ook het gedeelte onder de waterlijn grote .gebreken vertoonde. Er is nu een nieuw plan gemaakt dat voorziet in een vervanging van de bestaande onderbouw voor een betoncon structie op palen. Het gedeelte bo ven de waterlijn zal in oude luister worden hersteld. Omdat de brug ook voorkomt op de Monumenten lijst is het plan ook toegezonden aan de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg. Zij hebben daarmee inmiddels ingestemd mits aan een aantal voorwaarden wordt voldaan. Pogingen om voor het werk subsi die te krijgen van CRM („monu- mentenpot") of Sociale Zaken ("werkgelegenheidspot") zijn tot dusver mislukt. Wel heeft de ge meente goede hoop dat een subsi die van 555.000 gulden kan worden verkregen van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. gebouwd kunnen worden met wo ningen is de projectgroep ervan uitgegaan dat van die oppervlakte 2,6 hectare bestemd is voor groen-, verkeers- en schoolvoorzieningen. Om te zien hoeveel woningen er in een bepaald gebied zouden kunnen verryzen zijn enkele denkbeeldige woningtypen ontworpen. Uitgaande van een dergelijke becij fering komt de projectgroep tot een bouwmogelijkheid in de binnens tad van 3007. Dat zyn er aanzienlijk meer dan de 2173 die volgens B en W binnen de singels gebouwd kun nen worden. In het rapport heeft de groep het niet daarby gelaten, maar is men ook nagegaan hoe het zit met de realiseerbaarheid van die wo ningen. Om dat te bepalen heeft men van elke locatie onderzocht wie de grond en de opstallen in eigendom heeft, hoe het huidige gebruik os, de bestemming die het gebied heeft en de omvang van de locatie. Aan de hand van die gegevens werden de locaties ingedeeld in drie cate gorieën. In de eerste plaats plekken waar geen zichtbare belemmerin gen aanwezig waren, ten tweede plaatsen met problemen die binnen afzienbare tijd oplosbaar lijken en ten derde de gfebieden waarbij grote problemen te verwachten zijn. In de categorieën 1 en 2 liggen 2609 woningen. Van de plekken in cate gorie 1, die een totale oppervlakte hebben van 6,9 hectare is ongeveer 4 hectare al in het bezit van de ge meente en nog eens ongeveer 1 hec tare van instanties met concrete bouwplannen. De rest is ook al voor een belangrijk deel in handen van /Ie gemeente. Als gevolg van wonigbouw op die plaatsen zouden 63 bestaande wo ningen verloren gaan. Daaronder zijn 51 slechte. Veel van de ge noemde plaatsen zijn volgens de projecgroep nu al onbebouwd. Verder staan er op de geïnventari seerde plaatsen 134 panden ten be hoeve van de werkgelegenheid.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3