Boodschap voor over half miljoen jaar fflSljoffd) to H |(3j®jff Dit is een ruwe schets van het vluchtschema van de Voyager-2,die op 1 september wordt gelanceerd. De dubbelganger Voyager-1 ver trekt eerder, namelijk op 20 augus tus, maar is iets langzamerwaar door nummer 2 eerder Jupiter en de andere buitènplaneten zal berei ken De baan is getekend als een bij iedere planeet afbuigende dikke lijn. De passages langs Neptunus en eventueel Pluto zijn niet nauwkeu rig gedateerd, omdat men hierover nog in het onzekere verkeert. De ba nen van de planeten zijn als cirkel bogen getékend. Het meest riskante deel van de vlucht over ongeveer 9J2 miljard kilometer ligt vrij dicht bij de aarde, namelijk in de planetoiden-gordel tussen Mars en Jupiter. Daar loopt de Voyager het risico getroffen te worden door een van die duizenden brokstukkendie in de gordel om de zon rondcirkelen, sommige kilometers in doorsnee, andere (even gevaarlijk^)- slechts enkele centimeters. De Pionier-11 die nog op weg is naar Saturnus heeft deze gordel ongehinderd ge passeerd- De afstandschaal, die links in de te kening is weergegeven in miljarden kilometers, is globaal. De baan- vlakken van de planeten (zelf niet op schaal getekend in tegenstelling tot de banen), vallen niet samen maar maken een kleine hoek met el kaar. Overigens zijn de afstanden zo groot, dat een radiosignaal tussen waarnemingsstations óp aarde en b.v. Pluto er ongeveer 30.000 secon den over doet, dat is ruim acht uur, maar een antwoord naar de aarde ook weer eens acht uur. Dat maakt de operatie van de Voyager uiter mate ingewikkeld. horende planeten om een betere gok te doen naar de plaats waar we eventueel intelligent leven kunnen aantreffen. Wanneer dat onverhoopt niet het geval mocht zijn, dan is dat zeker wel zo in de loop van de eerste honderd jaar. Dan is de bood schap van de Voyagers pas het allereerste stukje op weg naar die verre nabije eerste wereld, die op de gok wordt aangedaan en pas over 40.000 jaar bereikt zal wor den. Helpen wij onszelf niet voortijdig naar de bliksem, dan is het een aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid, dat wij door ge richt zoeken naar intelligenties elders in het heelal sneller en be ter resultaten kunnen verwach ten dan via de willekeurige met hode die met de boodschappen in de Voyagers wordt ondernomen. Waarbij men dan nog in aanmer king moet nemen, dat het opvan gen van die boodschappen nog geenszins een contact met die be schaving betekent, maar alleen een eenrichtingsverkeer tussen de aarde en een andere intellige ntie. Langs dezelfde weg zou er nog eens een half miljoen jaren over heen gaan, voordat we ant woord hebben. En dan maar ho pen dat we dat stofje uit het heelal plukken en de antwoord- boodschap kunnen ontrafelen. Neen, erg zinvol lijkt ons deze Voyager-methode niet. Maar het is wel een illustratie van de bran dende nieuwsgierigheid waar mee wij trachten uit te zoeken of er elders nog intelligenties be staan. En tevens een illustratie van de overtuiging, die deskun digen hebben, dat dit inderdaad het geval zal blijken. Het is onge twijfeld de opgave van de ruim- tevaart in de komende duizend jaar om op deze brandende vra gen voor eens en voor altijd een duidelijk antwoord te geven. Wanneer plannen "in de ijskast" worden gestopt betekent dit meestal, dat zij afgeschreven worden volgens het aloude Hollandse spreekwoord "van uitstel komt afstel". Ook de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA ontkomt niet aan dit euvel. Maar daar zijn ze kennelijk toch nog iets zuiniger op plannen dart de meeste exploitanten van ijskas ten: logisch, want haar plannen zijn het resultaat van jaren lange bekeningen en zijn dikwijls gebaseerd op toevallige omstandigheden in het zonnestelsel, omstandigheden die zich slechts een enkele maal voordoen binnen een paar- honderd jaar. Vandaar dat de "grand tour", die ongeveer tien jaar geleden in die vermaarde ijskast werd gestopt op grond van geldgebrek, weer tevoorschijn is gehaald. Deze reuzenzwaai langs de buitenpla neten van het zonnestelsel begint zaterdag 20 augustus en donder dag 1 september op de lanceerba sis Cape Canaveral om pas tegen het eind van deze eeuw, in 1998, te eindigen met een passage van de buitenste., planeet Pluto. De grand tour is slechts mogelijk door een gunstige onderlinge stand vande planeten Mars, Jupi ter, Saturnus, Uranus, Neptunus en Pluto, een stand die slechts eenmaal in de rond 180 jaar voor komt. De beide onbemande ruimteson des, die deze slalom door het zonnestelsel moeten volbrengen, zijn de Voyager I en Voyager II, die op het ogenblik voor lance ring worden gereed gemaakt. Zelfs de begindatum van deze grand tour is ongeveer dezelfde gebleven als men tien jaar gele den voor de ijskast-procedure voorzag.,. Dat laatste is logisch: slechts eens in de ongeveer 180 jaren staan de grote buitenplaneten (Jupiter, Saturnus, Uranus en Neptunus) vrijwel in één lijn van de zon af gezien, waardoor de sondes de tocht over miljarden kilometers afkunnen leggen door gebruik te maken van de aantrekkings kracht van die planeten om de snelheid te verhogen. Na passage van die planeet neemt de snel heid dan wel weer af onder in vloed van dezelfde aantrek kingskracht, maar1' in totaal ge nomen is dit toch een versnelling die de reisduur bv. naar de kleine buitenste planeet Pluto redu ceert van ruim veertig tot onge veer twintig jaar. Over enige jaren staan de buitenplaneten in een veel ongunstiger stand, zodat het nauwelijks meer de moeite zal lonen om bv. Uranus als "zwaai- paal" te gebruiken voor een tocht verdér langs Neptunus of Pluto. De planeten zijn bij het slalom principe van de tocht der Voya gers de middens tussen bomen met lianen, waarmee de klassieke filmfiguur Tarzan zich door het oerwoud beweegt. Hij grijpt eén liaan, slingert daarmee met be hulp van de zwaartekracht naar een volgende lianenboom enzo voorts. Hij verplaatst zich door die techniek veel sneller dan re gelrecht naar zijn doel wandelen door de jungle. De filmregisseur kan zijn bomen plaatsen op het punt waar zij nodig zijn, de mens kan een dergelijk grapje niet uit halen met de stand van de plane ten. Wanneer die eenmaal gun stig is, moet men de kans grijpen en gaan slingeren door het zon nestelsel. De ruimtesondes moe ten proberen, hun snelheid door de aantrekkingskracht van de ongeveer in één rij staande plane- WETENSCHAP TECHNOLOGIE door P. Bok ten te verhogen om daardoor met gigantische snelheid door te vlie gen naar een volgende, ook weer versnellende planeet. Dit versnellingsprincipe is al eer der door de NASA toegepast, o.m. tijdens de vlucht van de Ma riner naar Mercurius, die men eerst langs de planeet Venus stuurde, en ook bij de Pionier, die naar Jupiter werd gezonden. Deze laatste werd na passage van de planeet met een enorme snel heid met behulp van een kleine koerscorrectie op het pad gezet naar de volgende gigant van het zonnestelsel, de planeet Satur nus. Daar zal de Pionier langs scheren in september 1979 en wel voor een passage tussen de pla neet en de ringen door. Zoiets hoopt rhen ook met de beide Voyagers te presteren, waardoor deze na passage van Mars in fe bruari van het volgend jaar op 5 maart 1979 Jupiter moet passe ren, op 12 november 1980 de pla neet Saturnus, 30 januari 1986 ook Uranus en zo mogelijk in 1992 Neptunus en in 1998 Pluto, voor zover bekend de buitenste planeet van het zonnestelsel. De Voyagervluchten zijn vooral interessant, omdat de vier reuzenplaneten nog nimmer van dichtbij zijn geobserveerd. Waarschijnlijk zijn zij sinds hun ontstaan, ongeveer 4.5. miljard jaar geleden, nauwelijks veran derd, in tegenstelling tot de kleinere planeten Mercurius, Ve nus, Aarde en Mars die sinds het ontstaan van het zonnestelsel een eigen evolutie hebben doorlopen. Vandaar dat men door middel van de Voyagers een indruk hoopt te krijgen uit de ontstaansperiode van ons zonnestelsel, nog steeds een "topic" in het ruimteonder zoek sinds de maanvluchten van de Apollo's. De kosten van het Voyager-project zijn hoog: in totaal ongeveer 1.8 miljard gulden, waarvan 900 mil joen voor de ruimtevoertuigen zelf, 200 miljoen voor de lance- rirfgsoperatie en 80 miljoen voor het volgen van de vlucht en de verwerking van de gegevens. Be langrijke gegevens zijn onder meer de metingen die tijdens de vlucht in de interplanetaire ruimte zullen worden uitgevoerd. „Wij hopen dat wij eens, nadat wij de problemen waarvoor wij staan hebben opgelost, ons kunnen voegen bij de gemeenschap van galactische beschavingen. Deze plaat vertegenwoordigt onze hoop en vaste wil en onze goede bedoelingen in een uitgestrekt en ontzagwekkend heelal", aldus de merkwaardige boodschap die de Amerikarnse president Jimmy Carter de wereld in stuurt en die bedoeld is om over 40.000 tot 525.000 jaar of nooit en tenim- mer ontvangen te worden. En of die boodschap dan verstaan wordt is nog eens een heel andere en penibele vraag. De kans, dat deze boodschap gele zen'wordt is eigenlijk minimaal, aldus de Amerikaanse astronoom van de Cornell University dr. Carl Sagan. Hij is de man, die op het denkbeeld gekomen is om de boodschap te verzenden naar (vooralsnog hypothetische) bui tenaardse wezens, die eens een van de ruimtesondes van het Voyager-type zouden kunnen opvangen. De sondes, waarover wij in bij gaand artikel schrijven; zullen na hun tour langs de buitenplane ten, naar de interstellaire ruimte verdwijnen en bij een goede be sturing over ongeveer 40.000 jaar de nabijheid van een buur-ster van de zon bereiken, in 147.000 jaar de daarop volgende en over 525.000 jaar de derde ster. Het is niet Sagans eerste interstel laire boodschap: al met de Pio niers, die énkele jaren geleden naar Jupiter werden gezonden, deze planeet van de 2on zijn ge passeerd en op weg zijn naar de omgeving van Saturnus, is een boodschap meegegeven, eve neens op initiatief van Sagan, omdat deze sondes eveneens het zonnestelsel zullen verlaten en door de eindeloze ruimte uitein delijk wel eens in de buurt van een nabije ster zullen arriveren. Toen ging het om een eenvoudige plaquette van duurzaam mate riaal, waarin allerhande afbeel dingen en gegevens omtrent de plaats van de aarde waren aange bracht. Ook die platen zijn be stemd voor eventuele intelligente wezens op planeten, die tot an dere zonnestelsels behoren, dus om andere sterren dan de zon wentelen. De zon is slechts één van de honderdmiljard sterren, waaruit het Melkwegstelsel be staat, een stelsel dat er weer één van de miljarden is. De boodschap, die thans op het piint staat om de aarde te verlaten naar de diepten van het heelal, is een veel geperfectioneerder visi tekaartje van de mens en zijn aar de. Ditmaal gaat het (voor elk van de twee Voyagers) om een koperen grammofoonplaat van dertig cen timeter doorsnee, een klein draai- tafeltje en een naald waarmee de plaat kan worden afgespeeld. Het lijkt een hele opgave om dit ge heel in elkaar te zetten, wanneer je niets afweet van de aardse technieken. Nu is het wel zo, dat wanneer wij op aarde een vreemd ruimtevaartuig zouden onder scheppen en daarin artikelen zouden vinden waarvan niet in eerste instantie al de bedoeling duidelijk was, dat er dan zeer zorgvuldig gemeten, gerede neerd en overwogen zou worden voordat we er iets mee zouden doen. Uiteindelijk zou uit zo'n studie toch wei een aanvaardbare handeling tevoorschijn komen. Misschien pas na jaren of decennia, maar eens. En dat eens is vroeg genoeg wanneer het gaat om iets wat tien of honderdduizenden jaren gele den is verstuurd. Wanneer de „vreemdelingen" die waarschijn lijk of mogelijk niet weten wat ge luid is of televisiebeelden, einde lijk de zaak in elkaar hebben, wat horen en zien zij dan? Op de koperen schijf, die met de andere utensiliën opgeborgen zit in een luchtledige aluminium hoes en een geschatte levensduur zou kunnen hebben van een mil jard jaren, staan groeten van de aardse bewoners in een aantal ta len, uiteraard allemaal aards. Dat zijn o.a. Sumerisch, Hebreeuws, Oud en Modern Grieks, Arabisch, Chinees, Russisch, Engels enzo voorts, in totaal zestig spraken. Verder hoort men er op geluiden, die iets kunnen zeggen over de aarde en haar bewoners, zoals ge luiden die walvissen maken, ge luiden met verklarende tekst van regen, van vulkanen, de bran ding, krekels, voetstappen en de menselijke harteklop, een smid se, de morsecode, het fluitsignaal van een trein, een kus en een krij sende menselijke baby. Voorts worden er zevenentwintig stukken muziek op vertolkt zod at de vreemdelingen twee melo dieën uit het Brandenburgse Concert van Bach te horen krijgen, voorts de toverfluit van Mozart, het bruidslied van een Peruaanse vrouw, „Donker was de nacht" van de blinde Willis Johnson en „Bloemenstromen" als selectie van Chinese muziek. •Bovendien gaan er 115 foto's mee van de belangrijkste punten van de aarde en enkele belangwek kende constructies. Deze kunnen als een video-cassette worden af gespeeld wanneer de vreemde lingen de bijgevoegde instructies kunnen begrijpen. De selectie van al deze geluiden, muziekstukken en beelden is ge schied door de NASA in overleg met Washington en vooral dr. Sa gan, de geestelijke vader van het boodschap-project. Over het al gemeen is men het er over eens, dat het om een vrij willekeurige selectie gaat, waarvan de aard vooral de inzichten van dr. Sagan weerspiegelt. De kans op het opvangen van de boodschap is vrijwel nihil. De in terstellaire ruimte is zo groot, dat men zo'n nietig stofje als de Voyager-sonde nauwelijks kan opmerken. Die Voyager is relatief veel kleiner dan een fles met flessepost op de wereldzeeën. 4 Maar in de reeds genoemde periode van ruim een half miljoen jaren zal de sonde slechts drie van de meest nabije sterren „bezoeken" en het staat in het geheel niet vast, dat die sterren planeten hebben en dat die planeten be woond zijn door technologisch hoogontwikkelde wezens, die vertrouwd zijn met de ruimte vaart. En dat nog wel juist in die periode, dat de sonde in de om geving van die ster is, terwijl de beschaving op een planeet bij die ster zich ver genoeg heeft ont wikkeld en nog niet te gronde is gegaan. Laten we wel wezen: omgekeerd zou het een unieke en uitzonder lijke prestatie zijn, wanneer wij mensen in de buurt van de aarde een „vreemd" ruimtevaartuig onderscheppen, dat een half mil joen jaar geleden door een buur- ster in het heelal was weggezon den. Weliswaar worden alle bekende brokstukken en restanten van ei gen ruimtevaartuigen voortdu rend geregistreerd en in de gaten gehouden, maar onze eigen ruim tevaart is nog maar net begon nen: ruim een kwart eeuw gele den, dezelfde tijd die de Voyagers' nodig zullen hebben om ons zon nestelsel te doorlopen. Een half miljoen jaar geleden was de mens nog een intellectueel onderontwikkeld wezen, dat zich voedde met wat.de jacht met knuppels opleverde in de jungle. Wanneer we op de huidige voet voortgaan hebben we onszelf en onze beschaving over een jaar of honderd allang terziele geholpen. Veel doeltreffender lijkt het, con tact met eventuele andere intelli genties in het heelal (en dat is veel verder dan de drie nabije sterren) te zoeken door middel van radio grafische in plaats van materiële boodschappen. Over niet al te lange tijd wordt de space-shuttle operationeel en dan zal ongetwij feld tijdens de eerste missies de „Large Astronomical Satelite" worden gelanceerd, een grote te lescoop in een baan om de aarde die ongehinderd door de atmos feerwaarnemingen kan doen ook naar mogelijke planeten bij an dere sterren.# Over slechts enkele tientallen jaren zullen wij tientallen van die ster ren kennen. Waarschijnlijk ook voldoende weten over de bijbe Deze plaquette is op weg naar de .diepten van het heelal, waar hij ooit wellicht door andere dan de men selijke beschaving wordt opgevan gen. De nieuwe "boodschap" van de mensheid heeft een andere gedaan te: een koperen plaat waarop stemmen, muziek en videobeelden.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 25