Internationale prijsver gelijking: slag in de lucht Huisvrouwen race-den door Europese winkels naar de vliegtuigen PAGINA 17 Levensmiddelen zijn in Neder land zo duur nog niet. Dat is al thans de conclusie van Albert Heijn na de prijzen van een twintigtal artikelen in verschil lende Europese steden vergele ken te hebben. De wijze waarop deze prijsvergelijking tot stand kwam is tamelijk ongewoon. Nu eens geen inkopers, geen professionele prijsvergelijkers, huisvrouwen uit alle delen van Nederland brachten het mate riaal er voor bij elkaar. Woensdagochtend bezochten zij negen verschillende super markten, van Kopenhagen tot Athene, gewapend met een ge lijkluidend boodschappenlijs tje en met 50 gulden op zak. Hun opdracht "Koop de op het lijs tje staande artikelen. Neem niet het duurste, niet het goedkoop ste, maar iets er tussenin. Let op de kwaliteit. Schenk tevens aandacht aan de sfeer in de winkel die u bezoekt, aan de in richting en bediening". Eén van de vrouwen die met deze opdracht werd belast was de Katwijkse mevrouw Kraayenoord woensdag beter bekend als "mevrouw Oslo". Met haar ben ik die bewuste woensdag mee uit winkelen ge gaan. De boodschappen die in Oslo (en in de andere bezochte ste den in Europa) gekocht moes ten worden waren een selectie uit de artikelen die de vrouwen zich aanschaften toen ze 50 gul den naar eigen verkiezing (in de supermarkt) konden besteden. "Het is dan ook een erg Hol lands lijstje, gebaseerd op Ne derlandse wensen en op het aanwezige pakket in een Hol landse winkel", een uitspraak, waarmee AH marketing manager Verhoeven kritiek op de eenzijdige samenstelling van de lijst voor wil zijn. Met dit oer-Hollands lijstje op pad naar Noorwegen. We ver trokken dinsdagmiddag, want naar Oslo ga je niet zo gemakke lijk in één dag op en neer als je ook nog boodschappen moet doen. Mevrouw Kraayenoord wat witjes om de neus, ik niet al te stevig op m'n benen: onze luchtdoop. Voor al degenen die net als wij (tot voor kort althans) nog nooit gevlogen hebben: het valt best mee. Twee uur later in Oslo, dankzij het tijdsverschil, want op de te rugreis zouden we er vier uur over doen. Oslo deed mevrouw Kraaye noord aan België denken tij dens onze bezichtiging van de stad, iets wat we maar meteen de eerste dag deden omdat de winkels toch al gesloten waren (in Noorwegen houdt vrijwel iedereen al om 4 uur met wer ken op. De werkweek duurt daar 37 Va uur), en we er de vol gende dag waarschijnlijk niet meer aan toe zouden komen. Eén winkel, waar noorse vesten werden verkocht bleek nog open te zijn. Vol verwachting stapten we naar binnen: me vrouw Kraayenoord stevende meteen op de truien af, ze wilde er eentje als souvenir voor haar dochtertje van acht meenemen, maar die vlieger ging niet op. Noorse vesten, schitterend mooi, maar verschrikkelijk duur", was onze eensluidende conclusie (100 gulden was zo'n kin- BETAALDE PRIJZEN (IN NEDERLANDS GELD) BOODSCHAPPEN erl. Gnekenl. Nederl. Madrid Zurich TOTAAL UITGEGEVEN 35.13 27.10 26.62 24.57 ANDERE VERGELEKEN :uk Goudse of Edar beetje het minste voor e dermaatje). Het was onze eerste confronta tie met de prijzen in Noorwe gen: voor een buitenlander is Noorwegen duur, erg duur. Als enige van de op pad gestuurde huisvrouwen kwam de Kat wijkse niet toe met de haar voor de boodschappen toegemeten 50 gulden. Maar een Noorse huisvrouw (of huisman, want dat is in Noorwegen geen onbe kend begrip) zal een aantal arti kelen van de lijst die mevrouw Kraayenoord had meegekregen echter zelden of nooit kopen, en dan zeker niet in de super markt. Juist deze artikelen voerden de kosten van het dagje winkelen aanzienlijk op. Bij voorbeeld: groente en fruit zijn in Noorwegen zeldzaam. Voor zover het gekocht wordt ge beurt dat op de markt. Alleen krol is er zo'n beetje het hele jaar door, andere groenten zijn maar kort tegen een betaalbare prijs te krijgen. Dan slaan de Noren er ook een heleboel van in om het vervolgens te diep vriezen. In de winkels tref je dan ook tairijke kartonnen do zen aan, bedoeld om diepvrie sartikelen in te bewaren. Melk, in Noorwegen erg goedkoop, is niet alleen zo gewild vanwege de lage prijs, maar ook voor de verpakking. Als de melk op is, is de doos te gebruiken voor het invriezen van groenten. Plastic afsluit- doppen hiervoor zijn overal verkrijgbaar. Groenten in blik worden in Noorwegen wel verkocht, maar door al dat diepvriezen en de onbetaalbare prijzen van (blik)groente in veel geringere mate dan in Nederland. Een klein blikje doperwten (410 g.) kost bijvoorbeeld 4 gulden! In het restaurant waar we dins dagavond aten werd ook geen groente geserveerd, tenzij op uitdrukkelijk verzoek dan kreeg je sla, vlees met saus en aardappelen is daar een volle dig menu. Vlees is trouwens ook duur voor een Hollandse portemonnee, vis is in verhou ding goedkoper. Deze artikelen kwamen echter niet op de lijst voor. (Vlees niet omdat je daar voor invoerrechten moet beta len). Wél op de lijst stond: appel moes. Iets Hollandser dan «ppelmoes is nauwelijks te be denken. In Noorwegen is het eigenlijk onbekend. Het artikel dat we in plaats daarvan mee namen, appel-marmelade, was eerder een soort jam en razend duur 3.50 voor een potje van 310 g., dat wil zeggen: ongeveer driekwart van de inhoud van een pot jam bij ons .Een opvallend, door ons erg gewaardeerd verschil met Ne derland is, dat op de verpakking van alle levensmiddelen de voedingswaarde staat aangege ven: de hoeveelheid calorieën, vet,, koolhydraten en proteïne. Het Noorse beleid is duidelijk gericht op een evenwichtige en gezonde samenstelling van het menu. Geheel in overeenstem ming hiermee zijn de opvallend lage prijzen van melk, boter, si naasappels en citroenen. Deze artikelen worden van rege ringswege gesubsidieerd: op dat men gezond de lange winter door kan komen en volgens onze gastheer om de derde we reld te steunen bij de verkoop van zuidvruchten. De Katwijkse mevrouw Kraayenoord: "bij c doe je boodschappen". s ga je winkelen, in Oslo Artikelen die schadelijk zijn voor de gezondheid worden, geheel in overeenstemming met dit beleid extra belast. Dit geldt voor sigaretten en alcohol. Bier en sigaretten zijn in de su permarkt te krijgen. Ze zijn ech ter onbetaalbaar (minstens drie keer zo duur als in Nederland) en niet te koop voor "kinderen" beneden de 16 (sigaretten) of beneden de 18 jaar (bier). Voor sterkere dranken dan bier moet een aparte wandeling worden gemaakt naar de staatsdrankenhandel. Hier geen fraaie uitstallingen van flessen, met druiven er omheen gedrapeerd zoals wij dat ge wend zijn, maar winkels zonder kraak of smaak. Van de buitenkant is niet te zien mag niet eens te zien zijn dat er binnen drank wordt verkocht. De staats drankenhandel doet eerder denken aan een bankge bouw, maar dan zonder de stra lend zonnige affiches, dan aan een winkel. De inrichting is uiterst sober. Prijzen staan niet op de schap pen aangegeven, er wordt op geen enkele wijze reclame ge maakt. Eén ochtend, in feite twee uur, is natuurlijk erg kort om een goed inzicht te krijgen in wat er zoal in een ander land aan le vensmiddelen geboden wordt. (De Apeldoornse mevrouw van Rulo, die in Zürich sfeer moest proeven, merkte na afloop van de reis op dat er weinig te proe ven was geweest: "we zijn door de winkel gestoven"). Toch vie len een aantal zaken op. Me vrouw Kraayenoord: "Ze heb ben hier een veel uitgebreidere sortering dieet-artikelen, de keus is bij ons nogal beperkt. Het is natuurlijk wel duur alle maal, maar de kwaliteit is erg goed, alles ziet er goed verzorgd uit. Maar wat ik hier mis is de sfeer, de gezelligheid. Je gaat hier niet voor je plezier winke len. Bij ons ga je nog eens stad- ten, hier doe je boodschappen". Woensdag 6 uur. Iedereen is te rug, de boodschappen zijn uit gestald, de prijzen kunnen worden vergeleken. De ver schillen zijn groot. De meneer van Albert Heijn, die zijn in Amsterdam aangeschafte arti kelen eveneens heeft uitge stald. is duidelijk het goed koopste uit geweest. Mevrouw Kraayenoord heeft ongeveer drie keer zo veel moeten betalen voor vergelijkbare spulletjes. Maar, een dergelijke vergelij king heeft natuurlijk geen en kele wetenschappelijke waar de. Dat wordt dan ook wel bewezen door de ervaringen in Noorwe gen. De aankopen zijn gedaan, zoals al eerder gezegd, op basis van een puur Hollands levens patroon, uitgaande van Hol landse artikelen. Niet alleen de verlangde artikelen zijn puur Hollands, ook op de lijst aange geven hoeveelheden zijn Ne derlandse standaardmaten. Dat betekent, dat een heleboel arti kelen in Nederland bij een be paald gewicht of een bepaalde hoeveelheid het voordeligst zijn. Dit hoeft voor andere lan den niet op te gaan. Bepaalde verlangde artikelen zijn in het buitenland niet gangbaar, bijv. de doperwten in Noorwegen. En dan speelt het kooppatroon in het betrokken land natuur lijk nog z'n woordje mee. Wordt er wel zoveel in supermarkten gekocht? In Noorwegen bleek men bijvoorbeeld voor be paalde artikelen (groente) veelal naar de markt te gaan. In hoeverre zijn de bezochte win kels ook werkelijk vergelijk baar, qua prijs en qua kwaliteit? Deze zwakke punten in de steekproef werden door de or ganisators, Albert Heijn en de KLM, onderkend. Een vergelijking is natuurlijk niet eerlijk, als geen rekening wordt gehouden met het in een bepaald land te besteden inko men. In Noorwegen kan ie mand, ongeacht zijn leeftijd, die geen enkele ervaring bezit en geen voortgezette opleiding heeft, een aanvangssalaris heb ben van ongeveer 18.000 gulden per jaar. Dit is veel meer dan een 18-jarige in Nederland verdient, onder diezelfde voorwaarden. Prijsverschillen worden, als je de lonen er bij trekt, wat begrij pelijker. Daarom heeft Albert Heijn in de prijsbeschouwingen ook het gemiddelde inkomen van een arbeider in de industrie in het bezochte land er bij be trokken en uitgerekend hoe lang die arbeider voor de aange schafte artikelen moet werken. Wederom komt Nederland niet ongunstig uit de bus, (de lage plaatsing van Griekenland en Spanje is opvallend!) maar al weer is de nodige kritiek op de cijfers mogelijk. Nogmaals: het is een puur Hol lands pakket, met een zelfde bedrag te besteden zullen de "modale" arbeiders uit de ver schillende landen waarschijn lijk andere, in hun land meer gangbare artikelen aanschaf- Verder is er geen rekening ge houden met de in elk land ver schillende invloed van belas tingen en andere kosten dan le vensmiddelen. Noorwegen werkt bijvoorbeeld met een progressiever belastingsysteem dan Nederland. De laagstbe taalden moeten ongeveer even veel afstaan als in Nederland, de hoogstbetaalden meer (tot 90 a 95 pet. van het inkomen). De mogelijkheden om bepaalde zaken voor de belastingen af te trekken zijn groter. Huisvesting is, waarschijnlijk zelfs absoluut (vergeleken met de daarvoor in Nederland betaalde bedragen) goedkoper. En wat je in Noor wegen heel sterk hebt, waar bij een dergelijke berekening geen rekening mee wordt gehouden, dat de gezinnen er kleiner zijn dan hier en dat ook zo'n 80 pet. van de vrouwen werkt: er zijn goede opvangmogelijkheden voor de kinderen en bovendien liggen de lonen voor vrouwen hoger dan in Nederland. Er zijn dus nogal wat vraagte kens te zetten achter de uit komsten van Albert Heijn. Wat is dan de waarde van een derge lijk onderzoek? Grif wordt toe gegeven dat die waarde eigen lijk niets voorstelt. En waarom de KLM en AH dan toch zoiets op touw zetten? "Het is het begin van een 7-weekse samenwerking tussen beide organisaties, en iets als dit is natuurlijk erg grappig van wege het promotionele aspect ervan (vrij vertaald: om AH en KLM op te stoten in de vaart der volkeren)". "En heren, bovendien wilden we eens aantonen dat we dames op tijd in Amsterdam terug kunnen brengen".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17