Kuiper na zege in profronde: „mooie opsteker 'Er zijn mensendie je een uitslover vinden' Brigitha: weer mis „Prima sfeertje in Leiden" ZESTIEN CENT... EERSTE GOUD... Nederlaag poloteam LDWS-VTL ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1977 André Moedig LEIDEN - Het dichte rege ngordijn legt een grauwsluier over de atletiekpiste Het wa ter, dat met bakken uit de he mel komt, transformeert de sintelbaan aan de "Leidse MHout" tót een zuigende brij. a Een sfeertje, dat nauwelijks als inspiratiebron kan dienen om inspannende trainingsar- beid te verrichten. De animo daartoe blijkt die middag dan ook minimaal. Slechts één man werkt onverstoorbaar zijn oefenprogramma af. Een donkere atleet, die ondanks de barre omstandigheden niet van opgeven wil weten en in constant tempo zijn rondjes draait. Dit in de meest letter lijke zin, want hij beweegt zich in een rolstoel voort. Met soe pele bewegingen draait hij de hoepels van de wielen rond. Ontwikkelt daardoor een snelheid, waar menig valide atleet jaloers op zou zijn, maar André Moedig (42) ervaart het allemaal als de gewoonste zaak van de wereld. Hij, die ooit tweemaal voor het Surinaamse voetbalelftal uit kwam, raakte door een onge val op kantoor lichamelijk ge handicapt. Bleef zich ondanks zijn handicap op het sportieve vlak bewegen en is nu één van de grote favorieten voor de Nederlandse atletiekkam- pioenschappen voor gehandi capten, die vandaag (in Goes) en volgende week zaterdag (in Alphen) worden gehouden. Daarvoor was hij enthousiast beoefenaar van het basketbal en tafeltennis. Twee takken van sport, die hij tot medio juli 1976 beoefende. Moedig: "Tot 3 juli 1976 om precies te zijn. Ik speelde bij "Marathon" in Doorn. Die club bestond 20 jaar. Er werden in verband met het jubileum ook atletiekwedstrijden georgani seerd en mijn vriend Johan Levestone (zelf succesvol met speer en kogel red.) vroeg of ik niet aan enkele nummers wilde deelnemen. Ikzelf had eigenlijk geen idee, wat atle tiek was. Ik ben toen maar met mijn basketbalstoel mee gaan rijden en ik pakte meteen de Nederlandse records op de 400 en 1500 meter van Huib Koe koek". Moedig wierp zich vervolgens fanatiek op de atletieksport. Trainde dat de stukken eraf vlogen, wat "een recordregen" opleverde. Op 7 mei haalde hij in Hilversum zijn eigen record op de 1500 meter met 10 secon den omlaag. Hij verbeterde op dezelfde datum ook het 200 me terrecord met zestiende se conde en bracht het op 54.9 sec. Het 800 meter record werd op 4 juni met 15 seconden scherper gesteld (3.41.4). Vervolgens moest op 18 juni het 100 meter-record van Huib Koe koek (24.4) er aan geloven (Moedig reed 24.3 over die af stand) en op 3 juli (exact een jaar, nadat hij met atletiek be gon) kegelde Moedig het 400 meter-record omver (van 2.05 naar 1.55.3). André Moedig: "Dit soort prestaties kan al leen ontstaan, als er intensief voor getraind wordt. Ik ga dan ook als ik van mijn werk kom, direct naar de baan. Ook als het regent. Sommige mensen kunnen dat niet begrijpen. Die vinden het trouwens helemaal vreemd dat gehandicapten aan sport doen. Je hebt geen idee, wat een onbegrip er leeft. Vaak wordt gedacht, dat wij een stelletje lieden zijn, die met spelletjes wat willen revalide ren, met rolstoelen een beetje aanklooien en zo. Er zijn zelfs mensen, die je een uitslover vinden, omdat je zo vaak gaat trainen. Maar nog maals, dat ïs gewoon nodig". Dan zuchtend: "Ach, het is al lemaal te begrijpen, wij, ge handicapte sportbeoefenaars krijgen te weinig aandacht van de publiciteitsmedia. Heb je iets gehoord over de "Stoke Mandefield Games"? Goed, Dick van Rijn was er bij. Maar hij was bij geen enkele weds trijd aanwezig. Kwam 's avonds aan ons vragen wat de resultaten van die dag waren en gaf ze vervolgens via de ra dio door.... Vind je het dan gek, dat er onbegrip ontstaat? Dat ze ons niet als topsporters zien, maar als lui, met wie je medelijden moet hebben? Nou, medelijden is wel het laatste, waar wij om vragen. Dan zul len we eens uit ons karretje kieperen. Nou en. We komen er heus wel weer in. Lukt dat niet, dan kunnen we altijd nog wel vragen of iemand ons wil hel pen. Ik doe alles zelf. Moet ik dan om medelijden vragen? Alleen omdat ik in een rolstoel zit? Kom nou". Moedig gaat even verzitten en barst opnieuw los: "Ik wil doorgaan tot 1980. In dat jaar worden de Olympische Spelen gehouden. Ik wil daar mijn carrière besluiten. Het liefst met een gouden medaille". De "Sleutels-atleet" stemt daar zijn oefenprogramma op af. Vanaf volgende week zal Moe dig zelfs tweemaal per week in Alplien bij AV'36 gaan trainen. Onder supervisie van atletiek- coach Van Leeuwen. De condi tie kan dan nog verder opge vijzeld worden. André Moedig weer: "Ik ben dan wel 42 jaar, maar daar voel ik niets van. Het lijkt wel of ik steeds ster ker word". Het behoeft dan ook geen be toog, dat de Leidenaar een ge ducht kanshebber is voor de aanstaande Nederlandse Kampioenschappen. Hij: "Dat wordt een belangrijk toernooi. Vooral op de rijnummers heb ik goede kansen op een titel. Maar denk niet, dat ik geen concurrentie heb. Vooral Lod der is op de 100 meter gevaar lijk. Hij heeft over die afstand al eens 24.3 gereden". André Moedig komt door die kam pioenschappen vanzelf weer op zijn stokpaardje (het gebrek aan publiciteit) terug: "Be steedt nou eens wat aandacht aan die wedstrijden. Hoeveel wordt er niet over Jos Her mens geschreven. Wij zijn toch ook topsporters. Ik ben eens in het nationale selectieteam ge kozen. Met geen woord is daar over in de kranten gerept. Be grijp me goed. Ik hoef niet zo nodig in de krant. Ik pleit al leen voor meer aandacht voor de gehandicapten-sport. Bij de valide sportlieden komen de journalisten vanzelf wel. Wij moeten om de komst van ie mand vragen. Onbegrijpelijk als je bedenkt, dat wij topsport bedrijven. Ik kan best be grijpen, dat er hele vellen aan het voetbal besteed wordt. Ik ben er ook bezeten van. Maar ik vind ook, dat wij wat meer publiciteit verdienen. Dat zou de erkenning voor de sportieve gehandicapten zijn". Door Paul de Tombe LEIDEN - Hennie Kuiper, de reve latie van de Tour de France, schuwt ook het kleinere werk nog lang niet. De renner die tweede werd in 's we- tfcrelds grootste wielergebeuren, is r door dat succes bepaald niet buiten de realiteit gestapt. Hij kan zich zelf nog intens verheugen overeen zege in een plaatselijk criterium. „Win nen is winnen tenslotte", doceerde de kopman van de ploeg van Pgter Post gisteravond na zijn overwin ning in de liefdadigheidsprofronde van Leiden. „Ook in een criterium. Dit is voor mij een mooie opsteker LEIDEN-De opbrengst van de col- lecte tijdens de profrónde van Lei den is organisator Joop Riethoven bitter tegengevallen. Het streefbe drag van 12.500 gulden, nodig om de geestelijk gehandicapte kinde- ren van de Korte Vlietschool in f' 1978 een vakantie te bezorgen, werd gisteravond bij lange na niet gehaald. Na aftrek van alle noodza kelijke wedstrijdkosten, resteerde een bedrag van 4000 gulden, waar- j van 2760 wil de collecte. Zelfs zon- v- der daarbij in te calculeren dat een aantal mensen een fors bedrag •schonk, komt dat bij een toe schouwers aantal van 18.000 onge veer meer op een gemiddelde van 16 cent Hoewel het bedrag door sponsors nog werd aangevuld tot vier mille, was Riethoven zwaar teleurgesteld. "Normaal kost zo'n programma veertig mille. Nu reden die jongens allemaal voor niks, dus zonder startgeld - kunnen al die toe- schouwers gratis komen en dan krijg je zo'n luttel bedragMaar in het vervolg ga ik het anders doen. Dan ga ik toegang heffen. Krijg ik i misschien maar duizend man, maar als die allemaal vijf gulden entree moeten betalen, heb ik nog altijd dan nu". voor de Ronde van Nederland en voor het wereldkampioenschap. Altijd goed voor het moreel, zeker als je wint voor een hoop volk en in zo'n goede ambiance". Sportief gezien was de Ronde van Leiden dan ook een royaal succes, met Kuiper als waardige winnaar van de Grote Prijs van het Leids- ch/Alphens Dagblad, voor een toe schouwersaantal van rond de 18.000! De opbrengst van de col lecte voor het geestelijk gehandi capte schoolkind viel echter bitter tegen, zoals elders op deze pagina wordt becijferd. En dat terwijl het publiek gratis toegang had en een boeiend wielergebeuren voorge schoteld kreeg op het lastige par cours Koninginnelaan, Lammens chans, Zoeterwoudse Singel, Her enstraat, Koninginnelaan. Het spektakel dat was verwacht, kwam er ook. Mede dankzij de in breng van de Leidse Swiftleden Gerben Karstens (tweede op 23 se conden) en vooral Joop Zoetemelk. De tegenwoordig in Frankrijk wo nende coureur rehabiliteert zich de laatste weken in koersen keer op keer voor de dopingaffaire in de Tour en deed dat gisteravond ook in Leiden. Joop: „In eerste instan tie heeft die affaire me wel belast, maar ik heb me er intussen bij neergelegd. Ik beschouwde dit ook niet speciaal als een soort revanche voor „eigen" publiek, maar ik wilde me wèl laten zien". Dat deed de oud-Ripper dan ook al vanaf het begin. Zoetemelk maakte de koers over 60 ronden (84 km) van het begin to£ aan de finale. Hij sleurde Nidi den Hertog en Jan Aling al in de elfde ronde mee in een vluchtpoging die een maximale voorsprong van 33 seconden gaf en die tenslotte een koersgemiddelde van ruim 43 kilometer per uur ople verde. Zoetemelk, die later ook de leidersprijs kon innen, reed samen met zijn twee vluchtmakkers zelfs zo lang voorop dat al gedacht kon worden aan een herhaling van de Leidse ronde van 1971 die hij op zijn naam had geschreven. Zover kwam het echter niet. Zoetemelk zelf besefte al snel dat „33 seconden niet genoeg is op een afstand van 84 kilometer" en het voorste trio zag de achterstand rap slinken toen het peloton „echt" ging jagen. Onder aanvoering van de lang „ver scholen" Gerben Karstens maakte de grote groep van zo'n veertig zich op voor de eindstrijd, waarbij de oud-Leidenaar de basis legde voor de zege van zijn kopman Kui per. De demarrage van De Karst (na de wedstrijd nergens meer te be kennen) werd beantwoord door de Australiër Don Allen die Kuiper meekreeg aan zijn wiel. „Om Kar stens rugdekking te geven". Allen dichtte het gat echter onverwacht gemakkelijk, waarop Kuiper van de gelegenheid gebruik maakte om acht ronden voor het einde aan te zetten voor een solo. „Dat was het moment waarop het moest gaan gebeuren. De anderen hadden zich tien ronden lang gegeven in een jacht op die drie man. Dat had veel geeist, maar ik had me rustig ge houden en ik kon gaan toen de an deren een beetje kapot zaten. Daarna reed ik erg sterk". Zo sterk dat Kuiper ineens een gat van twaalf seconden sloeg en tens lotte ver voor de sprintende Kar stens de armen kon heffen in op rechte vreugde over de zege die voor hem toch niet meer dan een „kruimel" moet betekenen. Kuiper weigerde zijn overwinning als zo danig te beschouwen, gaf blijk yan zijn puur professionele instelling („Winnen is winnen") en stak orga nisator Riethoven van Swift een hart onder de riem. „Prima am biance. Dat belooft wat voor de start van de Tour de France vol gend jaar". De uitslag van de Ronde van Lei den is: 1. Hennie Kuiper (Ossend- recht) 84 km in 1 uur, 52 min. en 31 sec., 2. Gerben Karstens (Prinsen beek) op 23 sec., 3. Roelof Groen (Steenwijk) z.t., 4. Fons van Kat wijk (Oploo) z.t., 5. Jan van Katwijk (Bladel) z.t., 6. André Gevers (Schijndel) z.t., 7. Jan Breur (Schie dam) z.t., 8. Jan Aling (Bladel) z.t., 9. Joop Zoetemelk (Germigny l'Eve- que) z.t., 10. Cees Bal (Kwaden- damme) z.t. Barbara Krause fractie sneller JÖNKÖPING - De opgave om wereld- en olympisch kampioen Hongarije af te stoppen is gisteren te zwaar gebleken voor het Neder lands waterpolo-team. Ondanks de terugkeer van Jan Evert Veer van uit Nederland beschikte coach Trumbic over te weinig wisselspe lers van klasse om de Hongaarse grootmeesters viermaal vijf minu ten aan banden te leggen. Wim Ke- man, Hans Smits en Dick Nieu- wenhuizen, die tegen tegenstan ders van minder formaat een nut tige bijrol kunnen vervullen, wer den keer op keer verrast door het grote vakmanschap van Farago en Horkai. Jan Evert Veer moest zich als een aap aan de - dikwijls op de bodem staande - 2 meter lange Szi- vos vastklemmen en was in aanval lend opzicht uitgeschakeld. Onder die omstandigheden kwam het Ne derlands team met een 3-5 neder laag niet slecht weg. Volgens bondscoach Ivo Trumbic was dat te danken aan de tactiek, die het ze vental toepaste: een halve zone verdediging met een actief meespe lende doelman Alex Boegschoten. De stand na vijf wedstrijden is: 1. Hongarije 5 gesp. 9 punten 28-20, 2. Joegoslavië 5-8, 29-22, 3. Italië 5-6, 32-25, 4. Sowjet-Unie 5-6, 32-35, 5. Nederland 5-4, 26-29, 6. West Duitsland 5-3,27-30,7. Spanje 5-3, 32-28, 8. Roemenië 5-2, 29-36 JÖNKÖPING - Het noodlot schijnt te willen, dat er altijd wel ergens ter wereld een zwemster opstaat, die Enith Brigitiia de loef afsteekt. In het duel om de opvolging van Kor- nelia Ender verloor de 22-jarige Amsterdamse gisteravond in Jön- köping met handslag van Barbara Krause. Uit haar eerste reactie sprak opluchting, geen teleurstel ling. Na de derde plaatsen van Bel grado, Wenen, Cali en Montreal be tekende zilver op de vrije-slag sprint voor haar een hele genoeg doening, al bekende ze wel gehoopt te hebben op een betere tijd. Later zal zij zich waarschijnlijk realise ren, dat Krause geen wonder- zwemster is met de kwaliteiten van Ender. Ook in de finale was de Oos- tduitse beslist niet onverslaanbaar. Maar een inzinking van Enith Bri- ^githa op de allerlaatste meters schonk haar alsnog de titel. Enkele minuten na de ereceremo- nie, toen de toeschouwers vlucht ten voor een ijskoude regenbui, dook Enith alweer te water als slotzwemster van de 4x100 meter vrije slag estafette om ook daar zil ver aan de kant te brengen. Met driemaal zilver en tweemaal brons doet de damesafdeling van bondscoach Bert Sitters het lang niet slecht en ook bij de heren deed zich een nieuw lichtpuntje voor. In de series van de 200 meter wissels lag wisselde het nationale record van bezitter. Eerst ging René v. d. Kuil naar 2.11.81, vervolgens pakte Fred Eefting het terug met 2.11.59, een tijd die goed was voor een bui tenbaan in de finale. De 18-jarige Utrechtse zwemmer ging in de ein dstrijd nog harder. 2.10.49 en pakte daarmee de vijfde plaats. Bert Sit ters legde onmiddellijk de lijnen uit, waarlangs Eefting nog dichter bij de internationale top moet zien te komen: vijf kilo afvallen (van 90 naar 85 kilo) en een gericht schools lagtraining. Die laatste slag is voor alsnog het zwakste onderdeel van Eeftings zwembagage. Enith Brigitha heeft in Jönköping moeilijke dagen doorgebracht. Er stond voor haar een reputatie op het spel. Op de 200 en 400 meter was ze buiten de prijzen gevallen. De 100 meter rugslag en de 100'meter vlinderslag had ze laten lopen. Bij de twijfel, die dat oproept, lijkt de positie van eeuwige tweede te pre fereren. En zo moet het op Enith zijn overgekomen. Onbewust na tuurlijk. Uiterlijk was ze een en al zelfvertrouwen, toen ze naar de startblokken liep. Barbara Krause nam het zekere voor het onzekere. Zij forceerde een valse start. Een probaat middel, dat Ender ook al tijd toepaste. Maar ditmaal werkte het niet. Bij de tweede start viel Enith in het schot en moest Krause sprinten om er bij te komen. Dat lukte haar pas halverwege de te rugweg. Enith schrok ervan, pro beerde tevergeefs het tempo te ver hogen en werd op de laatste meters nog bijna uit tweede positie ge- door de andere Oos- tduitse deelneemster Petra Prie- mer. Het feit dat ze Priemer voor bleef, stemde Bert Sitters tot tevre denheid. „In Montreal moest ze Priemer tenslotte voor laten gaan". Op de vier maal honderd méter vrije slag effenden de diskwalifica ties van de Sovjet Unie, Zweden en West-Duitsland het pad van Oranje naar zilver. Ineke Ran ging als startzwemster sneller dan in de persoonlijke finale, toen ze als achtste was geëindigd (58.21 tegen 58.75), Anja van de Bogaerde die in de series Berber Kamstra uit de ploeg had verdrongen, volgde met 59.63. Annelies Maas raffelde de vijfde en zesde baan af in 57.85 se conden en Enith Brigitha zorgde voor de finishing touch in 57.26. De Oostduitse ploeg met rugslagspe- cialiste Birgit Treiber als openings zwemster dreef toen al enkele se conden uit. De hoop op een tweede medaille bij de estafette kreeg meer gestalte doordat Wijda Mazereeuw op de 100 meter schoolslag haar Cali-tijd van twee jaar geleden van 1.14.18 verbeterde tot 1.14.05. Destijds werd ze er bij het wereldkam pioenschap tweede mee, nu ging ze als zevende over naar de finale. Wel een bewijs hoezeer het schoolslag- peil in de breedte is gegroeid. JÖNKÖPING - Het eerste goud op de Europese kampioens chappen is binnen. Voor die medaille zorgde de Neder landse kunstzwemploeg, die in de vrije figuren Engeland, dat na de verplichte oefeningen eerste werd, voorbijstreefde. Het Nederlandse team, waarin ook de Alphense Catrien Eyken acteerde, kreeg van de interna tionale jury veruit de beste cij fers. ADVERTENTIE Zondag a.s. aanvang 14.30 uur. Gratis toegang. LDWS-terrein - Sportpark „De Vliet". XDlOA/£l B.Z>. ÖO/7£*j£>/£*JSr WOGDT AJ/£r 7El£0*?t2£S7EtZ> ZT£ TSTS STAAT ZXZ TAA/£ TS<5&AS AA 7ST kJACAS7£A/

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13