i> merika noemt maatregelen van Israël onwettig Lance Begrotingsbaas rlopig vrij van blaam voo Minister De Guiringaud maakt rechtsomkeert nit Tanzania NAAST HET NIEUWS IJDAG 19 AUGUSTUS 1977 INDEN (DPA) - Tussen de ont- vikkelingslanden en de leidende ndustrielar.den lijkt een nieuw ronflict te ontstaan. Het gaat om iet zesde continent: Antarctica, t vrijwel onbewoonde gebied ond de zuidpool, uitgestrekter ian Europa en haast volledig be- lolven onder een vier km dikke aag ijs, was tot op heden het deale werkterrein van vorsers. £r was geen milieuvervuiling en jeen militaire of andere nationale )ogmerken werden er nage streefd. laatste jaren wordt Antarctica neer en meer de blikvanger van wetenschappelijke belangen: /ermoed wordt dat de ijsmantel aanzienlijke bodemschatten ver- oergt terwijl rijk vis- en garnaal- gronden de vangst lonend ma- leefmilieu, „Earthscan", deden de ontwikkelingslanden hun aanpraken op het zesde vasteland gelden. De ambassadeur van de republiek Sri Lanka in Bonn Christopher Pinto, trad op als hun woordvoerder. "Het ware wenselijk die rijkdommen onder een stelsel van rationeel beheer en exploitatie te plaatsen ten bate van de hele mensheid in het al gemeen en van de ontwikkelings landen in het bijzonder", aldus Pinto. Die korte stellingname lokte ver schrikte reacties uit bij de 12 lan den die sedert 1961 op grond van het internationaal Antarctica- verdrag het witte vasteland rege ren. De Amerikaanse specialist voor mijnbouw in zee, Leigh Ra- tiner, orakelde: "Er komt een or kaan op ons af'. Zijn Noorse col lega, dr. Finn Sollie, directeur van de "Fridtjef- Nansenvereniging" in Oslo en deskundige in pool- aangelegenheden, kon de nacht daarop geen oog dichtdoen. Oorzaak van die opwinding: tien van de 12 Antartica-landen zijn industrielanden die na verschei dene decennia van duur bode monderzoek hopen de vruchten daarvan te oogsten zodra het economisch en technisch moge lijk is de schatten onder de ijs woestijn op te delven. Zij vrezen een soortgelijke ontwik- keling voor de mijnbouw in zee, die onder internationale controle zou worden geplaatst nu de in dustrielanden eindelijk de tech niek hebben uitgekiend om de ertsrijkdommen van de zeebo dem uit te baten. De aan de nieuwe ontwikkeling ten gronds lag liggende overweging was dat de diepzee "het erfgoed a gehele mensheid is". Ambassadeur Pinto grondde de aanspraken op Antarctica op de zelfde overweging, terwijl de 12 landen dat gebied eerder als hun bezit beschouwen. Volgens vakmensen kan de tech niek met de strenge eisen ter be scherming van het leefmilieu op zijn vroegst in het jaar 2.000 met de ontginning van de Zuidpool- rijkdommen beginnen. Over de omvang van de aanwezige voor raad grondstoffen, variërend van diamant tot koper en van kolen tot uranium, bestaan alleen schattingen. Met de groeiende belangstelling van de derde we reld zijn de twaalf Antarctica- landen eerder geneigd de aanwe zige delfstoffenvoorraad te mi nimaliseren. De twaalf oost- en westlanden wil len voorlopig het gebied ten zui den van de 60e breedtegraad voor de wetenschap reserveren. Een eerste indringer in dit vorserspa radijs zou kunnen zijn een staat die het internationaal verdrag niet ondertekend heeft en even min daarbij betrokken is, nl. de Duitse Bondsrepubliek. De Duit sers hebben het namelijk gemunt op de krielkreeft waarvan het huidige bestand de wereldvis vangst kan doen verdubbelen. De krielkrab kan wellicht het eerste voorbeeld van de wetenschappe lijke uitbating van Antarctica worden. VASHINGTON (Reuter/AFP) - De Verenigde Staten hebben gisteren de 'estiging van Israëlische nederzettingen in bezet gebied onwettige acties jenoemd die schadelijk zijn voor het streven naar vrede in het Midden oosten. ^^■^oordvoerder Hodding Carter van iet ministerie van Buitenlandse taken zei in een verklaring, die laar hij zei door het Witte Huis verd onderschreven, dat ook het jlan van de Israëlische regering om 3e regeringsdiensten uit te breiden ;ot de bewoners van het bezette vestelijke deel van Jordanië en de Strook van Gaza niet bijdraagt tot .eiden^ft vredesstreven. 14345.'Ons standpunt in de kwestie van __Je nederzettingen is duidelijk. Wij 5^5herhalen wat wij al vele malen heb- i wegpen gezegd: deze eenzijdige, on wettige acties in gebieden die nu door Israël zijn bezet, werken be lemmerend voor constructieve on derhandelingen", aldus Hodding Carter over het Israëlische plan om drie nieuwe nederzettingen op de westelijke Jordaanoever te vesti gen. Het was volgens hem nog niet dui delijk wat precies de betekenis is van het besluit van Israël om de bewoners van West-Jordanië en de strook van Gaza te laten profiteren van de diensten van de Israëlische overheid. Hij herinnerde er aan dat FL keui ABORTUSPIL Binnen enkele jaren zullen Zweedse vrouwen de mogelijkheid heb ben een ongewenste zwangerschap door het innemen van een pil te beëindigen, zo heeft de Zweedse professor Sune Bergstrom tijdens een bijeenkomst v5n Scandinavische farmacologen in Umea gisteren verteld. De pil kan over twee of driejaar op de markt zijn en indien succesvol gebleken alle nu voorhanden zijnde anticonceptiemiddelen ver» slaan, aldus professor Bergstrom, die onderzoek heeft gedaan op het gebied van het hormoon prostaglandine, dat de basis vormt van de abortuspil- Prostaglandine wordt momenteel in de vorm van injecties gebruikt om een moeilijke bevalling op gang te helpen. "Het middel kan tot drie weken na het uitblijven van de menstruatie worden gebruikt en veroorzaakt een natuurlijke abortus", aldus Bergstrom. „IK GA WEG... DAG" Het was eigenlijk al "de hoogste tijd" geweest. De keuken was geslo ten. Maar toch schonk de 27-jarige echtgenote van eeq restaurant houder in Den Haag een late klant nog een sherryomdat de man zo aandrong. Hij kreeg na veel gezanik zelfs nog een tweede, maar een derde glas weigerde de jonge vrouw pertinent. Daarop gaf de late gast haar een klap in het gezicht, waardoor zij hoofdpijn kreeg. De vrouw verschanste zich toen op het toilet. Het duurde niet lang of zij hoorde het kassabelletje rinkelen. Even was het doodstil. Toen werd de vrouw opgeschrikt door een klopje op de deur en een stem die zei: "Ik ga weg. Dag Korte tijd heeft de vrouw nog gewacht, de oren spitsend naar gerucht tot zij tot de overtuiging kwam dat de ongenode gast woord had gehouden en haar zaak inderdaad had verlaten. Een blik in de kassa leerde haar dat de man zijn vertering niet had betaald, maar integendeel 1600 gulden had meegenomen. CARTERS HOUDEN VOL Chip Carter, de zoon van de Amerikaanse president, en zijn vrouw Caron zouden hun huwelijksproblemen hebben opgelost. Onlangs verschenen er verhalen dat het tweetal zou gaan scheiden van tafel en bed. Chip Carter zou terug gaan naar Plains zijn geboorteplaats en Caron zou achterblijven op het Witte Huis. Een woordvoerder van de Amerikaanse president vertelde deze week dat het echtpaar in gezelschap van president en mevrouw Carter een korte vakantie zullen houden in Camp Davis in Maryland. Daarna vertrekken Chip en Caron naar Plains. De 27-jarige presidentszoon zei verle den week zijn baan op bij de Nationale Democratische Partij. MENS IS VERGISSING De Britse zoöloog John Aspinall is van oordeel dat de mens een vergissing van de evolutie is. Op een bijeenkomst van de Britse vereniging voor dierenbescher ming in Cambridge verklaarde hij gisteren: "Ik geloof dat de mens de grootste vloek is die deze planeet ooit heeft getroffen. Tijgers en potvissen zijn in alle belangrijke opzichten onze meerderen. De mens mist de wijsheid, zijn kennis wordt volkomen overschat. Hij is zelf tot sterven bereid. Wij mensen zijn overbodig. Laat ons met vreugde de dag tegemoet zien waarop een ramp ons vernietigt". WAAR IS BORMANN Het gebeente van Martin Bormann, eens na Hitier de invloedrijkste man in het "Derde Rijk", rust sinds vier jaar op een geheime plaats in de Bondsrepubliek, omdat noch de autoriteiten, noch de nabe staanden deze stoffelijke resten willen begraven. De skeletdelen van de gewezen "rijksleider" werden eind 1972 bij bouwwerkzaamheden in Berlijn gevonden. In het daarop volge ndejaar werd Borman officieel doodverklaard. De plaats waar de resten rusten, is slechts aan enkele mensen bekend. De familie van Bormann wil het gebeente niet begraven, omdat zij er niet voor voelt voor rechts-radicalen een "bedevaartsplaats" op te richten. De botten kunnen echter ook niet worden verbrand, om dat men dan het belangrijkste bewijsmateriaal voor de dood van Bormann zou vernietigen. de Israëlische regering heeft ver klaard dat de maatregel is genomen in het belang van de bevolking van de bezette gebieden. Toch werd de indruk gewekt dat Israël de bezet ting van de betrokken gebieden een permanent karakter wil geven. In dit verband had Washington met leedwezen kennis genomen van een uitspraak van de secretaris van het kabinet-Begin, Arye Naor, dat Israël niet "het land van Israël kan annexeren omdat dit al aan het volk van Israël toebehoort". Geen verharding Eind vorige maand hadden de VS al krachtig gereageerd op het besluit van de regering-Begin om drie al bestaande nederzettingen op bezet Jordaans gebied officieel te erken nen. Hodding Carter zei dat de nieuwe Amerikaanse verklaring geen verharding van het Ameri kaanse standpunt inhoudt. Het ging meer om "een zeer duidelijke verklaring" van het bestaande be leid. Israël heeft sinds de oorlog van 1967 in de toen veroverde gebieden ongeveer 50 vestigingen opgericht. Ook secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties heeft de vestiging van drie nieuwe joodse nederzettingen in West- Jordanië betreurd. Dit heeft een woordvoerder van de VN gisteren in New York meegedeeld. Het bestuur van dë Palestijnse be vrijdingsorganisatie (PLO) heeft inmiddels op een bijeenkomst on der leiding van Jasser Arafat het jongste Amerikaanse beleid ten aanzien van het Midden-Oosten veroordeeld, omdat daarbij geen rekening wordt gehouden met de "onvervreemdbare Palestijnse rechten". Het PLO-bestuur kon digde ook een versterking van de guerrilla-activiteit tegen Israël aan. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Cyrus Vance, bracht gisteren de Russische am bassadeur Anatoli Dobrynin ver slag uit over zijn recente rondreis door het Midden-Oosten. Opgelucht lopen de Amerikaanse president Carter en begrotingsman Lance met diens i waar zij een persconferentie zouden geven, nadat uitgesproken was dat Lance voorlopig va verd. Persoonlijke vriend Amerikaanse president WASHINGTON (UPI/REUTER) - bert Lance, de begrotingsdirecteur van de Amerikaanse federale regering is gisteren voorlopig gezuiverd van de verdenking dat hij zich als bankier heeft schuldig gemaakt aan strafbare overtredingen van de bankwet. Een onderzoek door de schatkistenbeheer der, ingesteld op verzoek van de Senaat, acht voorshands geen termen aanwezig o Lance of iemand anders te doen vervolgen. Deze conclusie heeft echter alleen betrekking op het tijdvak tussen januari 1975 en Lance' benoeming in overheidsdienst. De periode daarvoor, waarover ook vragen zijn gerezen, is nog in onderzoek. Op 7 september zal de bevoegde sena atscommissie een nieuwe reeks hoorzittingen aan Lance' omstre den bankierspolitiek wijden. Ge hoopt wordt dat de schatkistbe heerder voor die datum zijn onder zoek volledig rond heeft. Lance is afkomstig uit Georgia, de staat waarover president Carter gouverneur was. Hij geldt als een persoonlijke vriend van Carter. Voor zijn komst naar Washington was Lance directeur van de natio nale bank van Georgia, waarin hij ook aandelen bezat. Om een meer derheidspakket te verkrijgen, leende Lance 2.6 miljoen dollar bij de Hanover Trust Co. in New York. Hij betaalde deze schuld (en enkele andere verplichtingen) later terug met een lening bij een andere grote bank, de First National Bank of Chicago. Het onderzoek draaide om de vraag of Lance deze twee le ningen op gunstige voorwaarden kreeg door rentevrije deposito's uit te zetten bij de crëd ietver lenende banken. Zou hij het kapitaal van zijn bank inderdaad hebben ge bruikt als persoonlijk "onderpand" dan zou dit strijdig zijn geweest met de Amerikaanse bankwet. Het rapport is niet tot de concludie gekomen dat de deposito's expli ciet door een van de partijen zijn ingebracht als een voorwaarde voor de leningen of de voorwaarden waarop die werden verstrekt. Er worden echter wel vraagtekens gezet achter de door Lance ge volgde procedure. De schatkistbe heerder, John Heimann, zou graag zien dat de bankwet zodanig wordt bijgewerkt datmen dergelijke DAR ES SALAAM (AF/UPI) - De Franse minister van Buiten landse Zaken, Louis de Guirin- gaud, is gisteren in Tanzania aan gekomen voor een bezoek van drie dagen aan dat land. Maar een studentenprotest tegen de ver koop van Franse wapens aan Zuid-Afrika was voor de Franse minister aanleiding te dreigen, dat hij rechtsomkeert zou maken en zou vertrekken. Ongeveer 200 luid zingende en met borden zwaaiende studenten wa ren aanwezig toen de Guiringaud op het vliegveld van de Tanza- niaanse hoofdstad arriveerde. De Franse minister reageerde op een en ander door zijn gastheer, de Tanzaniaanse minister van Buitenlandse Zaken Ben Mkapa toe te schreeuwen: "Als u daar geen eind aan kunt maken, zal ik terstond mijn bezoek beëindi gen". De studenten waren door het politie-cordon gebroken om dichter bij het vliegtuig te zijn terwijl De Guiringaud van boord ging. Zij versperden hem korte tijd de weg terwijl de minister zich naar het stationsgebouw be gaf voor een persconferentie, maar de kreten der studenten verstoorden de persconferentie die ontaardde in een schreeuw- wedstrijd tussen De Guiringaud en Tanzaniaanse functionarissen. De Guiringaud eiste op hoge toon van zijn Tanzaniaanse ambtge noot, ervoor te zorgen, dat de be togers verdwenen. Vervolgens merkte hij op, dat hij voor het eerst zo was ontvangen na bezoe ken aan drie Afrikaanse landen gebracht te hebben. Uiteindelijk is gebleken, dat de Tanzaniaanse minister van Bui tenlandse Zaken niet van zins is, zijn Franse ambtgenoot genoeg doening te geven. Deze laatste heeft derhalve besloten vanoch tend Tanzania te verlaten. De woordvoerder van de Franse de legatie, die De Guiringaud verge zelt heeft gisteravond een com muniqué voorgelezen, waarin het bezoek van De Guiringaud aan Tanzania wordt afgezegd. Dit communiqué luidt als volgt: "Naar aanleiding van de ontoe laatbare betogingen op het vlieg veld van Dar es Salaam tijdens de aankomst van Louis de Guirin gaud, die de Tanzaniaanse autori teiten niet hebben willen veroor delen, heeft de Franse minister van Buitenlandse Zaken beslo ten zijn bezoek aan Tanzania af te gelasten. Hij vertrekt vrijdagoch tend uit Dar es Salaam. transacties voortaan openbaar moet maken. Hoewel de kwestie Lance in aanleg een kluif was voor Bert is de zaak politiek geworden doordat "men" zich is gaan afvragen of Lance zich in zijn huidige functie wel met de nodige voorzichtigheid zal gedra gen. President Carter twijfelt daar niet aan. Onmiddellijk na een vluchtige lezing van het rapport sprak hij gis teravond zijn ongeschokte ver trouwen in Lance uit. Er moeten nu nog drie dingen wor den opgehelderd: de vraag of de ondergeschikten van Neimann Lance wel goed heb ben "doorgelicht" töen hij door Carter als begrotingsdirecteur werd v oorgedragen. de vraag of Lance als particulier POESJKINO (Reuter) - op het sta- op onoirbare wijze gebruik heeft tion van de Sovjet-Russische plaats gamaakt van een huurvliegtuig Poesjkino zijn minstens tien reizi- waarvoor de penningen door zijn gers om het leven gekomen toen Brug bezwijkt in Sovjet- Unie: 10 doden nationale bank opgebracht. voetgangersbrug tussen de di verse perrons het gedeeltelijk be- de financiële handel en wandel gaf. Ongeveer honderd dat hij niets heeft gedaan wat niet Over de oorzaak van het ongeluk door de beugel kan. De Ameri- niets meegedeeld. Poesjkino ligt 30 kaanse bankierswereld geeft hem kilometer ten noordoosten van daarin gelijk* Moskou. MOSKOU (Reuter/AFP) - Presi dent Tito van Joegoslavië en zijn Sovjet-Russische gastheer, president-partijleider Leonid Breznjev, hebben gisteren hun tweedaagse gesprek afgerond met de goedkeuring van, een gezamen lijk communiqué. Dit communiqué zal volgens Joegoslavische zegslie den tot uitdrukking brengen dat de ideologische, politieke en militaire status quo van de wederzijdse be trekkingen volledig wordt gehand haafd. Tito en Breznjev, aldus deze zegslieden, zijn het er zuiver bilate raal, in feite alleen over eens, dat ze het oneens zijn". Het. zwaartepunt van de besprekin gen lag bij de partijpolitieke me ningsverschillen tussen het onaf hankelijke Belgrado en het nog steeds naar de communistische heerschappij strevende Moskou. Deze geschilpunten werden on langs geaccentueerd door de ban vloeken die Moskou uitsprak over het Spaans-Italiaans-Franse Euro- communisme. Tito heeft de euro communisten tegen Moskou in be scherming genomen. Toen hij dinsdag in de Sovjet hoofdstad arriveerde, stelde de 85- jarige Tito andermaal dat elke communistische partij het recht heeft haar eigen koers te bepalen - zonder het dictaat van Moskou te hoeven volgen. Tito liet er geen twijfel over bestaan dat hij in zijn gesprek met Breznjev keihard zou vasthouden aan dit recht. Breznjev zei woensdag, tijdens een banket ter ere van Tito, dat de Sovjet-Unie dit recht alsmede de Joegoslavische onafhankelijkheid tenvolle eerbiedigt. Hij liet daar echter in één adem op volgen dat solidariteit tussen communistische partijen een groot en noodzakelijk goed is. De twee gesprekken tussen Tito en Breznjev duurden samen nog geen vijf uur - nauwelijks een bestek waarin de sinds 30 jaar bestaande problematiek uitvoerig ter discus sie kon komen. Daarenboven hebben de twee staatshoofden ook over een aantal internationale vraagstukken van gedachten gewisseld. Volgens waarnemers is gisteren bijvoor beeld aandacht besteed, aan het conflict tussen Ethiopië en Somalië en de situatie in het Midden- Oosten. Moskou heeft onlangs in voorzichtige bewoordingen partij gekozen voor Ethiopië. Volgens Joegoslavische informanten zou Tito het daar, al even behoedzaam overigens, in grote trekken mee eens zijn. In het communiqué wordt gerept over de noodzaak om de twee Afri kaanse buurlanden hun geschil zonder inmenging van derden tot een oplossing te laten brengen. Tito en Breznjev zullen het waar schijnlijk ook zonder moeite eens zijn geweest over het Midden- Oosten. Beide landen zijn voor her vatting van de Geneefse vredescon ferentie, mits de Palestijnen daar aan als volwaardige gesprekspart ners kunnen deelnemen. In Moskou wordt verwacht dat het officiële communiqué grote nad ruk zal leggen op de buitenlands politieke eengezindheid terwijl er aan de ideologische kwesties slechts oppervlakkige aandacht zal worden geschonken. Tito heeft vandaag nog een laatste beleefdheidsgesprek met Breznjev voor hij doorreist naar Irkoetsk in Siberië. De Joegoslavische leider zal daar tot 24 augustus vakantie houden, alvorens hij bezoeken aan Noord-Korea en China gaat bren gen. Maandag 22 augustus - Aanvang 19.30 uur FINALE VVV Katwijk Zaalvoetbaltoernooi 1977 Sporthal Cleijn Duin - Katwijk aan Zee Met medewerking van: v.d. Plas/BMW-Katwijk Sanitair Sjardin - Leiden Godula United - Lisse Cleijn Duin - Katwijk m W i: Tijdens de finale een optreden van de DUTCH RHYTM STEEL EN SHOWBAND

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9