mm Regering ontvangt Arubaanse delegatie DEN UYL ZOEKT UITWEG Duits hof: Kalkar ongrondwettig Eigenaar van Turks restaurant verdacht van moord Hartstichting wil stoppen bijdrage aan luchtbruggen Invoering speciale schoolbus bepleit VMJDAO 19 AUGUSTUS 1977 KLEEF (SP) - De verdere uitvoering van de hevig omstreden bouw van de 300 megawatt sterke snelle kweekreactor in het Westduitse Kalkar, vlakbij de Nederlandse grens, is voor lopig op de lange baan geschoven. Gister avond velde het administratieve gerechtshof van de deelstaat Noordrijn-Westfalen in Kleef een opzienbarend vonnis: het hoogste rechts college van de Bondsrepubliek, het constitu tioneel gerechtshof in Karlsruhe, zal moéten 'beslissen over de vraag of de atoomwet, krachtens welke de eerste bouwvergunning voor Kalkar is gegeven, in strijd is met de Westduitse grondwet. De president van het administratieve hof maakte gisteravond onmiskenbaar duidelijk, dat volgens dit college van een dergelijke strijdigheid wel degelijk sprake is. In het ge val van een snellekweekreactor is er namelijk sprake van een geheel nieuw en gevaarlijk type kerncentrale, waarvan de consequenties 'en gevaren Voor het gehele land nog niet zijn (te Anders dan bij de reactoren van het tot nu toe gebruikelijke type (lichtwater, hogedruk) mag de beslissing van de bouw van een snel lekweekreactor niet aan een regering worden overgelaten, maar dient daarover volgens het administratieve hof het parlement in Bonn te beslissen. Dit oordeel werd gisteren geveld in het proces dat de landbouwer Maas in Kalkar in hoger beroep tegen de ministers van arbeid en eco nomische zaken van de deelstaat Noordrijn-Westfalen had aangespannen. Hij woont op één kilometer afstand van.de sinds enkele jaren in aanbouw zijnde snellekweek reactor en verlangt een algeheel verbod daar een centrale te bouwen, onder meer omdat hij meent dat door deze gevaarlijke installatie zijn leven en dat van vele anderen wordt be dreigd, en dus zich niet verdraagt met de grondwet. In eerste instantie was de klacht van de strijdbare landbouwer, die ook door Neder landse actiegroepen bij zijn procés financieel krachtig wordt gesteund, bij de administra tieve rechtbank in Düsseldorf gestrand. Nu ziet het er echter naar uit Maas en de actie groepen die tegen de bouw van snellekweek- reactoren zijn althans een stuk verder zijn ge komen. Een beslissing van het constitutio nele gerechtshof in Karlsruhe kan geruime tijd op zich laten wachten - en dat betekent op zijn minst een aanzienlijke vertraging in de ■voortzetting van de bouw van dit in wetens chappelijke kringen heftig omstreden reac tortype, dat meer gevaarlijk plutonium voortbrengt dan het bij de levering van ener gie verbruikt. Aan uitvoerige technische beschouwingen is het hof na zijn zitting van gistermiddag vrij wel niet toegekomen. President Gelzer zei, zei dat eerst die kwestie van de grondwettelijk heid van Kalkar uit de wereld moet. Mocht het constitutioneel hof in Karlsruhe tot een andere opvatting komen en de in Kalkar gevolgde procedure wel in overeenstemming achten met de grondwet, dan is het altijd nog vroeg genoeg om het proces-Maas te hervat ten: Dr. Gelzer liet er geen misverstand over bestaan dat dan een zeer langdurige en kost bare procesvoering nodig zal zijn om vast te stellen of in het concrete geval van Kalkar inderdaad de grote gevaren dreigen waarop boer Maas en zijn helpers zich steeds zo na drukkelijk beroepen. In zijn toelichting zei de president onder meer, dat weliswaar het Westduitse parle ment in de atoomwet de regering gemachtigd heeft vergunningen voor kerncentrales te ver lenen. In beginsel heeft die delegatie bevoegdheid ook betrekking op de snellek weekreactor. Maar gelet op de onvoorziene risico's van dit nieuwe type reactor rijst de vraag of de vergaande machtinging die het parlement verleende wel in overeenstem ming is met de grondwet. DEN HAAG (SP) - Een circa 40-jarige in de Schilderswijk wonende Turk wordt er door de Haagse recherche van verdacht, dat hij gistermiddag aan de Vaillantlaan met vijf schoten een landgenoot heeft vermoord. De man, die eigenaar is van een Turks restaurant nabij het sta tion Hollands Spoor, was van ochtend nog steeds zoek. De restauranthouder zou de vijf noodlottige schoten hebben af gevuurd, om daarmee een einde te maken aan het leven van zijn landgenoot, die zeer tegen zijn zin in een verhouding met zijn dochter had. Rechercheurs van de Haagse politie betitelen de schietpartij, die zich omstreeks half een aan de Vaillantlaan bij de Hoefkade afspeelde, als een regelrechte executie. Getuigen hebben verklaard dat het slachtoffer, de 21-jarige werkloze Bayran Sa- hyn uit de Stortenbekerstraat, op de stoep liep, toen plotseling een auto met twee inzittenden naderde. Een van hen zou de restauranthouder zijn geweest, die tevens de wagen bestuurde, terwijl de tweede inzittende een meisje - mogelijk zijn dochter - De bestuurder stopte de auto plotseling langs de stoeprand, rende er uit en vuurde op onge veer twee meter afstand ra zendsnel zijn wapen op zijn landgenoot leeg. Terwijl het slachtoffer zwaar bloedend - hij was onder meer in het hoofd ge raakt - ineenzakte en direct daarop overleed, rende de schutter terug naar de auto en gaf vol gas. Getuigen namen het kenteken van de wagen, die la ter leeg werd teruggevonden in de David Blesstraat. De recherche vond op de plaats van het misdrijf vijf hulzen te rug. Volgens haar staat het niet alleen vast dat de schoten van korte afstand zijn afgevuurd, maar dat daarbij bovendien ge bruik is gemaakt van een zwaar vuurwapen, vermoedelijk van het kaliber 9 millimeter. Het stoffelijk overschot is in eerste instantie overgebracht naar het ziekenhuis Leyenburg. In de loop van de middag is het ver voerd naar het gerechtelijk la boratorium in Rijswijk, waar vandaag sectie zou worden ver richt. DEN HAAG (ANP) - De Neder landse hartpatiëntenvereniging is teleurgesteld over de weige ring van de Nederlandse Hart stichting gedeeltelijk de kosten te betalen van de begeleiding van Nederlandse hartpatiënten die binnenkort in Londen zul len worden geopereerd. De Hartstichting verstrekt wel een bijdrage in de begeleidingskos- ten van de hartluchtbruggen naar Houston in de Ameri kaanse staat Texas en naar het Zwitserse Genève. Overigens overweegt de Hartstichting ook die bijdrage stop te zetten. Voorzitter mr. H.A.M.T. Kof- schoten van de Nederlandse Hartstichting zei desgevraagd dat de omvang van die bijdrage, inclusief de luchtbrug naar Londen op jaarbasis rond 1,6 miljoen gulden, te omvangrijk Rust op eiland weergekeerd OSS-Op de verbindingsweg tussen Ossen Geffen in Noord-Brabant is gisteren een aanrijding ontstaan tussen een autobus en een trekker met oplegger. Bij dit ongeluk, dat gebeurde in een flauwe bocht, raakten vier buspassagiers en beide chauffeurs gewond. Door de grote ravage die ontstond was de rijbaan gisteren vele uren geblokkeerd. De schade loopt in de tonnen. wordt terwijl individuele pa- tiëntenbege/eiding statutair ook niet tot de taken van de Hartstichting behoort. Voorzitter P. van Overveld van de Hartpatiëntenvereniging: "Ik ben erg teleurgesteld over het standpunt van de Hartstich ting. Het betekent dat de fami lieleden die met de patiënten als begeleider mee gaan, hun ver blijf nu zelf moeten gaan beta len of, als ze dat niet kunnen, een beroep op de bijstandwet moeten doen". De ziektekos tenverzekeraars betalen, aldus de heer Van Overveld, voor de patiënten alle kosten die aan de luchtbrug zijn verbonden be nevens de vliegreis voor een begeleider. De Hartstichting heeft vorig jaar, toen de lucht bruggen voor hartpatiënten be gonnen, besloten als een gebaar van sympathie de kosten op zich te nemen van het verblijf van de begeleider in een hotel en de kosten van de bgnodigde verzekeringen. Deze week richtte de Hartpa tiëntenvereniging het verzoek aan de Hartstichting op de zelfde voet ook een bijdrage te leveren voor de begeleiders van de patiënten, die vanaf septem ber in Londen een hartoperatie zullen ondergaan. In een brief aan de Hartpatiën tenvereniging motiveerde mr. Kofschoten de afwijzing onder meer door op te merken dat de bijdrage voor luchtbruggen naar Houston en Genève is ver sterkt op basis van de verwach ting dat een en ander een tijde lijke zaak zou zijn. „De lucht brug naar Houston is geboren uit een acute noodsituatie", al dus de brief. Nu echter de luchtbruggen als een vaste mo gelijkheid in het voorzieninge npakket zijn opgenomen, zou de Hartstichting zich geplaatst zien voor de jaarlijkse uitgave van een zeer groot bedrag ten behoeve van individuele pa tiëntenbegeleiding, een doel dat niet in de statuten is opge nomen. De Hartstichting beoogt, aldus mr. Kolfschoten, op het gebied van de hart- en vaatziekten de preventie, de voorlichting en het wetens chappelijk onderzoek te bevor deren. DEN HAAG/ORANJESTAD (ANP) - De Neder landse regering is bereid tot een gesprek met een delegatie van de eilandsraad van Aruba. Dit zei minister-president Den Uyl gisteravond na af loop van het kabinetsberaad. met de Nederlandse regering dat "er verder geen spelletjes 'meer mogen worden gespeeld met Aru ba". Volgens jusitiële autoriteiten op Aruba is vakbondsleider Geer- man vrijgelaten omdat hij lijdt aan claustrofobie. Langer verblijf in een politiecel zou hem psychiatri sche schade hebben kunnen toe brengen. Geerman moet zich wel de po- UNI VERSIADE- Tijdens de gis teren begonnen Universiade in So fia heeft het Nederlandse basket balteam met 139-72 gewonnen van Irak. Leidenaar Hans van Rooden scoorde 20 punten (100% score). Sluiting sexclub „Van der Have" ROTTERDAM (ANP) - De dinsdag geopende sexbioscoop „Van der Have", genoemd naar de Rotter damse wethouder voor wijkaange- legenheden, is gistermiddag op last van het gemeéntebestuur gesloten. De bioscoop draaide zonder ver gunning en in strijd met de veror dening op de sexinrichtingen. Gis termiddag zijn aan de gevel van het pand pamfletten aangebracht en is de sexclub onder politietoezicht gesteld. Dit om te voorkomen, dat de sexclub toch opengaat. De afgelopen weken zijn in de rosse wijk Katendrecht acht sexclubs ge sloten, die zonder de vereiste ver gunning van het gemeentebestuur opereerden. De houding van het gemeentebestuur heeft groot ver zet gewekt bij de sexclubexploitan- ten. Volgende week gaan twee wet houders op Katendrecht praten over de sexproblematiek. i Om dat gesprek was gevraagd door zes gedeputeerden van het eiland. Aan het overleg, dat op korte ter mijn wordt gehouden, is door de Nederlandse regering wel de voor waarde gesteld dat vooroverleg zal plaatsvinden over de gesprekspun ten. Het beraad in Den Haag zal geen begin van overleg over de on- afhankelijkhèid van Aruba zijn, al dus Den Uyl. Hij noemde het "erg ter beschikking houden goed" en mogelijk "erg nuttig". Uit litie. zijn mededelingen viel op te maken dat de Nederlandse regering tot deze stap was gekomen na overleg met de Antilliaanse regering. Naar de mening van Den Uyl moe ten alle politieke partijen in de Arubaanse delegatie worden opge nomen. Of de MEP-leider Betico Croes (de MEP is de grootste en naar onafhankelijkheid strevende beweging op Aruba) in de delegatie wordt opgenomen is niet bekend. Premier Den Uyl daarover: "In dat probleem heb ik mij totaal niet ver diept". De minister-president herinnerde er aan dat de rust op Aruba "min of meer" is teruggekeerd. Gisteren is de staking opgeheven, is de electri- citeitsvoorziening vrijwel weer normaal en is de vakbondsvoorzit ter Hyacintho Geerman vrijgelaten. Geerman werd vorige week gear resteerd wegens het verspreiden van wat de politie noemde op ruiende pamfletten. Bovendien zou in zijn huis een gedetailleerd draai boek zijn gevonden voor een revo lutie op Aruba. Zijn aanhouding was vorige week aanleiding tot on geregeldheden Ook Betico Croes bevestigde gisteravond dat aan de acties op Aruba voorlopig een einde Is gekomen. Croes verklaarde verder naar aan leiding van het komende overleg Hedenavond - aanvang 19.30 uur PROFRONDE VAN LEIDEN om de Grote Prijs van het Leidsch Dagblad TOEGANG GRATIS met o.a. Hennie Kuiper en Gerrie Kneteman Mede mogelijk gemaakt door het Leidsch Dagblad, ''n ak- tieve krant, en de winkeliersvereniging Herenstraat. ARTS IN HOGER BEROEP DEN HAAG (SP) - De Haagse huisarts K. Houtkooper gaat in hoger beroep. Omdat zijn raadsman, advo caat mr. L. van Heij- ningen, belast is met de verdediging van de Blaricumse zakenman Menten, heeft de heer Houtkooper nu rechtsbijstand van de strafpleiter D. Huisman. De arts Houtkooper kwa het door een pensioenge schil met de Stichting Pensioenfonds Huis artsen; hij wilde niet deelnemen in het ver plicht gestelde pens ioenfonds, onder meer vanwege de zeer hoge premie van enkele tienduizenden gul dens per jaar. Omdat hij een kleine praktijk had, was de heer Houtkooper niet in staat deze kosten te betalen. Inmiddels heeft hij zijn praktijk neerge legd, en is in dienst ge treden bij het gemee nschappelijk admini stratiekantoor. Niet temin heeft de stich ting pensioenfonds een vordering tegen hem uitgebracht. Situatie rond abortus lijkt minder hopeloos DEN HAAG (SP) - Kabinetsforma teur Den Uyl zoekt koortsachtig naar een uitweg uit de abortusperi kelen. Gisteren heeft hij ruim vier uur lang gesproken met de fractielei ders Van Thijn (PvdA), Van Agt (CDA) en Terlouw (D'66). Hoewel Den Uyl hier en daar een enkele opening lijkt te hebben ge vonden, is zijn kans om een abortus-compromis te vinden nog altijd een dubbeltje op z'n kant. Toch lijkt de situatie iets minder hopeloos. Dat bleek ook uit een reactie van PvdA-voorman Van Thijn, die vond dat er "geen reden is om vrolijk te lijken of verdrietig te zijn". Dit duidt er op dat de be sprekingen nog niet muurvast zit ten. Ook uit CDA-hoek kwamen iets minder sombere berichten. Een oplossing zal Den Uyl heel wat hoofdbrekens kosten. PvdA en CDA hebben zich beide diep in hun stellingen ingegraven. Van Agt staat er op dat het abortusverbod gehandhaafd blijft, terwijl Van Thijn naar mogelijkheden zoektom abortus - met behulp van de VVD - in beginsel vrij te laten. De stand punten staan lijnrecht tegenover elkaar en lijken onverzoenbaar. Maar formateur Den Uyl hééft de moed nog niet opgegeven. De rich ting waarin hij de oplossing zou zoeken is dé bestaande abortusre geling naar de letter van kracht te laten, maar naar de geest te versoe pelen. Dat zou kunnen door het Openbaar Ministerie (dat toeziet op de naleving van de wet) opdracht te geven de afbreking van zwanger schappen tot drie maanden ooglui kend toe te staan. Dat is eigenlijk al de bestaande situatie. Ondubbelsinnig Van Agt heeft versoepéling van het vervolgingsbeleid in het openbaar steeds ondubbelzinnig afgewezen maar aan de onderhandelingstafel was hij minder onverzettelijk. Maar wel wil de CD A-aanvoerder dat de PvdA hem dan ook een eind tegemoet komt. Een van de maat regelen die hij eist is beperking van het abortus-toerisme (de tocht van buitenlandse vrouwen naar ons land om zich hier te laten aborte ren). Van Agt staat onder zware druk. Een sterke stroming binnen het CDA wil een compromis met de PvdA over abortus om te voorko men dat de formatiepoging van Den Uyl opnieuw strandt. Eén van hen is ex-AR-leider Aantjes. Vol gens hem moeten PvdA en CDA het over abortus - net als over de andere problemen - proberen eens te worden. "Het kan toch niet dat de PvdA met ons samenwerkt, maar met de oppositie - de VVD - de abor tuskwestie regelt", zei hij gister avond. Als abortus PvdA en CDA blijft scheiden, is een PvdA- minderheidskabinet onvermijde lijk, zo vreest men in die hoek van het CDA. Voor een kabinet van CDA en VVD is de abortuskwestie ook een grote hindernis. Van Agt zelf denkt het met de WD eerder eens te worden over abortus dan met de PvdA. hij baseert dat op de "inschikkelijkheid" die de libe ralen in het verleden altijd aan de dag gelegd hebben. Gisteren heeft Van Agt enkele ke ren druk overlegd met de CDA-top. Voor zijn bezoek aan Den Uyl heeft hij met Andriessen, Aantjes en Kruisinga gesproken en gister avond met CD A-partij voorzitter Steenkamp en de voorzitters van KVP, ARP en CHU, Vergeer, De Boer en Van Verschuer. ADVERTENTIE Formateur Den Uyl kijkt met CD A-fractieleider Van Agt een boekje in dat handelt i wetsontwerp Van LeeuwenIGardeniers inzake abortus. De hereh Van Thijn (PvdA) en Terlouw (D'6 DEN HAAG (SP) - De Nederlandse vereniging bescherming voetgan gers wil het vervoer naar en van school met een speciale bus sterk bevorderen. De schoolbus wordt gezien als een belangrijke bijdrage om de verkeersonveiligheid, vooral voor kinderen, terug te dringen. In de periode 1969 tot 1976 veronge lukten alleen al in ons land 72.974 kinderen tussen 4 en 12 jaar. Schokkende cijfers die de vereni ging ertoe hebben gebracht een brief te schrijven aan minister Van Kenemade van Onderwijs en We tenschappen. Daarin wordt ge vraagd de lagere-onderwijswet van 1920 in die zin te wijzigen dat schoolkinderen op grond van ver keersveiligheid per schooi Ruimen worden vervoerd. Artikel 13 van deze wet biedt alleen kinderen die verder dan vier kilometer van school wonen (dat geldt vooral op het platteland) de mogelijkheid van een schoolbus, die door de gemee nte wordt gefinancierd, gebruik te maken. De vereniging denkt vooral aan kinderen die over punten met druk verkeer moeten lopen of fiet sen. De vereniging wijst in haar brief op de situatie in met name Scandinavië en Duitsland waar het vervoer per schoolbus hoge priori teit heeft. Reeds in 1969 en 1774 werden voorstellen tot wijziging van de onderwijswet ingediend. Tot op heden heeft dat geen resul taat gehad. Aanpakken De handen uit de mouwen, want er is een heleboel werk te doen voor mannen en vrouwen. Leiden, Nieuwe Rijn 35, tel. 071-140341 Alphen, De Aarhof 67, tel. 01720-94645 Gouda, De Lage Gouwe 12. tel 01820-23311

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7