Zware taak voor skiffeur Punt bestaan... Fanclub van Elvis blijft Kamernood: reacties blijven binnenkomen Jacht van Johan erg snel WK roeien start met record Diplomatiek duel vóór roei-titelstrijd Sportagenda VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1977 VARIA PAGINA 15 De Langeraarse familie Valen- tijn (Smitskade) volgt op dit moment met meer dan nor male belangstelling de zeil wedstrijden voor de kust van het Amerikaanse New Port. De aandacht is vooral gericht op de prestaties van het ge stroomlijnde jacht Australia. De ontwerper ervan is de oud ste zoon (foto) van scheeps bouwer Valentijn, Johan (28), die een paar jaar geleden naar Amerika emigreerde en daar inmiddels in New York in de voetstappen van zijn vader is getreden. Daar bouwde hij als scheeps bouwer al zo'n naam op dat Australië hem maar al te graag contracteerde voor het ont werpen van een peperduur jacht dat het ver zou kunnen schoppen in de strijd om de America-cup. Momenteel worden de voorronden gezeild. Wie daar als winnaar uit te voorschijn komt mag Amerika uitdagen vooreen rechtstreeks gevecht om de America-cup. ER zijn inmiddels acht weds trijden gezeild waarvan het door Johan Valentijn ontwor pen jacht er al zes van heeft gewonnen. Zelfs de Franse miljonair baron Marcel Bich, als favoriet de voorronden in gegaan, komt er met zijn France 1 niet aan te pas. Er blijven reacties binnenko men n.a.v. wat ik in deze ru briek schreef over het ernstig te kort in Leiden aan passend on derdak voor beginnende stu denten. Met name veel particu lieren belden mij op om te rea geren op een passage in mijn kamernood-verhaal waarin ik stelde dat er in Leiden wel dege lijk voldoende bruikbare ka mers leeg staan maar dat steeds minder particulieren er iets voor voelen die ter beschikking te stellen. Uit al die telefonische reacties pikte ik die van mevrouw Van Duin uit Leiden. Ze zei mij: "Ik zou heel wat studenten in mijn huis kunnen bergen. Want ik heb elf kamers ter beschikking en die heb je voor een gezinnetje met man, vrouw en een kind na tuurlijk niet allemaal nodig. Zo is het ook gesteld met een aantal kennissen van mij die ook erg ruim behuisd zijn en van wie er veel best een extraatje kunnen gebruiken ter verlichting van de hoge hypotheek. Dat we het toch niet doen heeft hoofdzakelijk als oorzaak dat de huurbescherming in Neder land zo ver is doorgevoerd datje als verhuurder nauwelijks een poot hebt om op te staan als je iemand van zijn kamer wilt zet ten. In uiterste gevallen kunnen daar jaren van procederen overheen gaan. Dat schrikt de meesten af. Verhuren zou voor mij alleen aantrekkelijk zijn als er een regeling komt die ver huurders in voorkomende ge vallen m staat stelt binnen bij voorbeeld een maximum ter mijn-van zes maanden iemand van zijn kamer te krijgen. In Leiden, zegt mevrouw van Duin"is het voor een particu lier niet aantrekkelijk kamers te verhuren, althans een stuk min der dan in bijvoorbeeld het noorden van het land waar de huurbeschermingswetnaar ik heb gehoord, wat minder strin gent is doorgevoerd". "Is dat ook zo"?, vroeg ik aan het hoofd van het bureau studen tenhuisvesting van de universi teitsstad Groningen. "Natuur lijk niet", luidde het antwoord" wat voor Leiden geldt, geldt ook voor Groningen. De huurbe scherming is landelijk geregeld. Overigens, we kampen hier met ■precies dezelfde problemen. Ook in Groningen zijn steeds minder particulieren bereid vrijs taande kamers beschikbaar te stellen. O.i. heeft dat als oorzaak dat de student van tegenwoor dig zich niet meer door de ver huurder laat ringeloren. Als hij denkt dat hij teveel betaalt of dat zijn kamer niet aan de eisen voldoet zal hij niet dralen naar de huuradviescommissie te stappen. Al werkt die mondig heid wel averechts op het be schikbaar stellen van kamers". Het plotselinge heengaan van hun rock en roll-idool is voör het bestuur van de Elvis Presley fanclub geen reden de ophemelende activiteiten rond de Pelvis, nu aanzienlijk in te dammen. Integendeel. Volgens de 25- jarige in Voorschoten wonende student economie Marco v.d. Mey, tot voor een paar maanden voorzitter van de fanclub en nu adviseur en samensteller van het fanclubblad Elvisions, komt er nu juist meer werk aan de winkel. "Een voordeel is het in dit ge val", zegt hij, "dat Elvis een normale dood is gestorven. Had 'ie bijvoorbeeld zelf moord gepleegd dan hadden we als fanclub wel kunnen inpakken. Marilyn Monroe is daar een goed voorbeeld van. Haar fanclub is na haar overlijden al snel ter ziele gegaan. De eerstkomende maanden ver wachten we nog wel een lichte terugval in ons leden- bestand. Van de 1000 zakken we waarschijnlijk naar de 800. Maar dat zal slechts een tijde lijke inzinking zijn. Wat blijft is de harde kern en binnen een paar jaar zitten we gega randeerd weer op het oude peil of daar boven". 'Het klinkt misschien wat wrang maar voor de fanclub is Elvis op het juiste tijdstip overleden. Nog maar net in de veertig, in feite op het hoog tepunt van zijn carrière. Voor de mythevorming rond zijn persoon is dat erg gunstig. Het aureool dat hem altijd omringde wordt nu door zijn dood alleen maar groter. Bij Buddy Holly en Jim Reeves is het destijds net zo gegaan". Er komt op korte termijn een tussentijdse uitgave van het fanclubblad Elvisions dat dit keer in zijn geheel gewijd zal zijn aan het overlijden van Presley. De inhoud zal be staan uit een selectie perspu blicaties over Elvis dood, een serie van de meest recente ac tiefoto's van de 'King of the rock' en wat opnames van de begrafenis, i "Het fanclubblad zal normaal blijven verschijnen", zegt de Voorschotenaar, steeds 32 pagina's dik. We zien geen aanleiding om op de ruimte te gaan beknibbelen. Want nieuws over Elvis zal er steeds blijven. Neem bijvoor beeld zijn platen. Voor zover wij hebben kunnen nagaan ligger er in het archief van zijn platenmaatschappij nog ze ker zo'n 200 opnames van hem. Toen Elvis die maakte waren ze van onvoldoende kwaliteit om ze op de plaat te zetten, maar nu hij overleden is ligt dat anders. In hetzelfde ar chief bevinden zich ook de banden die John Philips in het seizoen '54-55 maakte. Die man was totaal ongeschikt voor zijn vak. Hij dronk niet alleen veel maar vergat ook regelmatig op de bandjes te vermelden door wie er op *werd gezongen. Best moge lijk dat er ook van Elvis tus sen zitten". rein, dat in 1937 al voor Europese kampioenschappen gebruikt werd, helemaal up to date. De wind vormt AMSTERDAM - Ze zijn er allemaal al: de Russen in hun slordige slobberpakken, de Chinezen in Mao-pak, de Oos- tduitsers in het bekende blauw, de nonchalant ogende "chtër^danksa^ Amerikanen en vele anderen. Beulen van roeiers en kabou- nog steeds de grootste bedreiging terachtige stuurlieden, naast potige dames en onberispe lijke officials; kortom, de Amsterdamse Bosbaan wordt druk bevolkt door roeiers uit alle windstreken, die vanaf böèiverschit morgen tot en met zondag 28 augustus gaan strijden om de wereldtitels. De voorzitter van het organise rende comité, Jan Fortuin, kon gis teren op zijn persconferentie vol trots melden, dat een record aantal roeiers in het Amsterdamse Bos verzameld is: 883 roeiers uit 33 lan den zullen de komende tien dagen om de hoogste eer gaan strijden. Bij voorgaande kampioenschappen waren nooit meer dan 741 roeiers betrokken. FISA-voorzitter Tho mas Keiler heeft Fortuin dan ook al gefeliciteerd met deze grote be langstelling voor het WK. In totaal zullen zo'n 1300 man aan roeiers, coaches, artsen, fysio-therapeuten en bootslieden opgevangen moeten worden. Om deze meute goed on der te brengen is de keurig opge knapte Bosbaan verrijkt met een groot aantal tijdelijke bouwsels, zoals drie botenloodsen, twee ca- fé's, een restaurant, een kompleet perskwartier en een grote deelne merstribune. Al eerder dit jaar was, met steun van de gemeente Am sterdam en van de toto-pot, heel wat verbeterd: nieuwe start- en fi- nishtoren, nieuwe kleedkamers met massageruimtes, een nieuwe telefooncentrale en het uitbagge ren van de baan, maakten het ter- de wedstrijden. Als de wind schuin over de baan gaat blazen, ontstaat nog steeds een aanzienlijk waardoor eerlijke strijd nauwelijks valt te leveren. Gisteren vond de loting plaats voor de dames en de lichte heren. Leide- Harald Punt kan er meteen De lichte ongestuurde Lotto en toto Nederlandse roeisters maken zich gereed voor de training op de Bosbaan. flink tegenaan gaan, want hij treft ook niet lootte tijd gevaarlijke tegenstanders i gunstig: de kampioen lichte acht. Amerikaan Klecatski als geduchte Brittannië, zijn de belangrijkste te- tegenstanders. De Spanjaard Punt dit seizoen al drie keer tegen gekomen, de stand is 2-1 in het De lichte acht, Nereus/Euros/Orca, voordeel van de Iberiër. De Brit be- met i reikte in Luzern de vijfde plaats Bart Dezentje, zal het moeten op- - - - nemen tegen de Spanjaarden, die in Kopenhagen (drie weken geleden) de, waar Punt zesde werd. Een onder het supersnelle bosbaanre- derde plaats is nu echter al vol- cord van de Nederlandse acht ble- doende voor een halve-finaleplaats. ven. Voorts zijn de Westduitsers al- vorig jaar, Frankrijk, en de De chef d'équipe van de dames, de Luzern, Groot- Leidse Vivian Voss, toonde zich niet ontevreden over de lotingen van de verschillende damesploe- gen. De grote troeven van de dame séquipe, Joke Dierdorp en Karin Njord-stuurman Abma fn de ongestuurde twee, be- r de Spaarne/Ska- AMSTERDAM - Een diploma tiek duel is aan de wereldkam pioenschappen roeien in Am sterdam vooraf gegaan. Het organisatiecomité vernam van de Russische bond dat de visa voor de deelnemers van dat land door Nederland gewei gerd zouden zijn. Jan Fortuin, voorzitter van het comité, nam contact op met het ministerie van buitenlandse zaken. Daar hoorde hij dat de Russische aanvraag pas woensdag - vier dagen voordat het vertrek naar Nederland was vastge steld was binnen gekomen. Desondanks hebben de Russen tijdig hun inrcispapieren ont vangen. "We hebben ze daar toen wel laten weten "voor wat hoort wat", aldus Jan For tuin, "zij kregen in recordtijd visa voor 82 personen, maar de twaalf clubtrainers die naar de Europese junioren- atletiekkampioenschappen in Donets wilden zijn al maanden bezig om dat land te mogen binnenkomen". Eerder sprak de strijdbare nieuwe president van de internationale atletiek- federatie, ir. Ad Paulen, zijn banvloek uit over de Russen, die in 1980 gastheer zijn bij de Olympische Spelen, toen wij hoorde dat de Nederlandse trainers (onder wie de Leidse Bataven-trainer v.d. Berg) werden geweigerd. Hij liet we ten een schriftelijk rapport van zijn organisatie te zullen zenden naar het internationaal Olympisch Comité. "Of het door die geschiedenis met de Russische roeiers komt", aldus Fortuin, "ik weet het niet. Maar ik heb gehoord dat ook het probleem van die atletiektrainers nu uit de we reld is". Het was niet de enige moeilijkheid van niet- sportieve aard, waarmee de organisatoren te kampen had den. De Chinese deelnemers bleken zonder materiaal naar Europa te zijn gekomen. Ge leende boten voldeden niet aan de hoog gespannen verwach tingen van de Aziaten. Vervol gens werden met Nederlandse bemiddeling toen Stampfli- boten in Gent besteld en gele verd. De riemen ontbraken nog. Ook daarvoor zorgden de gastheren. In allerijl werden de bladen ervan geverfd in de kleuren die de internationale Roeifederatie voorschrijft. Of het kwam door de taalbarrière zal wel nooit duidelijk wor den, maar gistermorgen bleek dat de bladen voorzien waren van drie strepen in plaats van vier zoals de roeifederatie voorschrijft. Bij de inspectie in de stromende regen bemerk ten de Chinezen de vergissing. Met sneldrogende verf werd vervolgens ook deze moeilijk heid overwonnen. landden echter wel in de zwaarste voorwedstrijd met Bulgarije, Oost en West-Duitsland en de Sowjet- Unie. Vivian Voss: „Dit is eigenlijk al me teen de finale, want in deze heat zit ten verreweg de sterkste ploegen. Joke en Karin gingen in het train ingskamp in Gent steeds razend- hard, zoaat ik alle vertrouwen in de goede afloop heb. De andere ploe gen groeiden in dat trainingskamp, trouwens ook naar een topvorm toe, maar Joke en Karin vormden een klasse apart. De acht (in de voorwedstrijd tegen Bulgarije en Roemenië) zag je in Gent met de dag groeien. In hoeverre de ploeg nu voldoende aan kracht heeft ge wonnen, zullen we moeten afwach ten". Vivian Voss, afgestudeerd historica, is na een uitgebreide coachcarrière bij de inmiddels met Asopos gefuseerde vereniging De Vliet en bij Njord, dit jaar de figuur die er voor moet zorgen dat de or ganisatie bij de dames op rolletjes loopt. De voorwedstrijden voor de dames en de lichte heren worden saterdag vanaf 11.00 uur verroeid. H^t grote werk van de zware heren begint zondag met als grote vraag: kunnen de Russen en Oostduitsers versla gen worden? KEES DE RUIJTER Korfbaltoernooi bij Velocitas LEIDERDORP - De Leiderdorpse korfbalvereniging Velocitas orga niseert a.s. zaterdag op sportpark "De Bloemerd" een toernooi, dat door deelname van Croydon uit Londen een internationaal karak ter krijgt. Aan het toernooi, dat om 9.30 uur van start gaat, nemen voorts deel de teams van: De Alge mene, Ons Eiland, Tempo-Alphen Valto-de Lier, RWR-Rhoon; ONDO-'s Gravenzande; Achilles- Den Haag en Velocitas zelf. De Leidse verenigingen zijn overi gens alweer flink bezig zich voor te bereiden op de komende competi tie, die volgende week zaterdag van start gaat. Een greep uit het oefen programma: Zaterdag: De Danaïden-Fides Pacta (16.00 uur); Vitesse-Crescendo (Barendrecht); Delft: Toernooi Excelsior (o.a. deelname van Pemix); ZONDAG: De Algemene-Pams (14.00 uur); Toernooi DKC: (Delft) Deelname o.a. Crescendo en Zuiderkwartier; "Fides Pacta" organiseert zondag (aanvang 10.00 uur) op het terrein aan de Zoeterwoudse singel een toernooi voor pupillen en adspiran- ten. Deelnemende clubs zijn be halve de organiserende vereniging o.a. Blauw Wit, Ons Eibernest, Cre scendo en "De Danïden". De prij suitreiking zal om 17.30 uur plaats vinden. heeft bruto 628.140,- verdiend. Ook i toto 33 was slechts een eersteprijswii naar. Hij ontvangt bruto 106.208,10. Lotto 33 van 14/8/77: Inleg: ƒ3.059.615,- Eerste prijs: 628.140,- ontvangt. Tweede prijs: 11 13.211,90 ontvangen. Derde prijs: 219 995,40 ontvangen. Vierde prijs: 9.450 30,70 ontvangen. Vyfde prijs; 9.824 29,50 ontvangen. Toto 33 A van 17/8/77: Twee eerste prijswinnaars. Zij ontvangen elk bruto 31.243,30. In totaal vielen er 334 prijzen in deze toto, waarvan de inleg bedroeg ƒ328.877.-. Eerste prijs: 2 winnaars, die elk bruto 31.243,30 ontvangen. Tweede prijs: 21 winnaars, die elk bruto 1.859,70 ontvangen. Derde prijs: 311 winnaars, die elk 175,80 ontvangen. Eeredivisie: Zaterdag 20 augustus: Go Ahead E.-DEN Haag - NAC-FC Twenten- Zondag 21 augustus: Amsterdam-AZ'67 - Volendam-FC WV- Telstar-NEC- Rod a JC-Sparta- Feyenoord-PSV- Vltesse-Haarlem- FC Utrecht-Ajax- Eerste Divisie: Zaterdag 20 augustus: De Graafschap-Cambuur - MW-Wagenlngen- Eindhoven-Dordrecht Zondag 21 augustus: SW-SC Amersfoort - Heracles-Excelsior- Helmond Sp.-,EC Zwolle - Willem II-FSC- Den Boscb-Vlaardlngen- Heerenveen-Groningen- VOETBAL: Het Noorse voetbalelf tal heeft gisteravond in Oslo een 1-1 gelijkspel behaald tegen Finland. Door dit resultaat is Zweden in het bezit van de Scandinavische beker gekomen. BOKSEN: De Mexicaanse bokser José Torres heeft de Amerikaanse wereldkampioen in het vederge wicht, Danny Lopez uitgedaagd. De boksers zullen elkaar op 13 sep tember in Los Angeles ontmoeten. TENNIS: De tennisspeelsters Ma rijke Schaar en Judith Salomé zul len het komend seizoen uitkomen voor de Apeldoornse hooidklnsser "De Manege". Beide speelsters speelden het afgelopen voor Tilburg.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15