Mathilde Vink: van reereante tot topsportster Tennisbond: Richards mag spelen Happel na Utrecht-Ajax in gesprek met Geels LFC-ers Nooren behaalt zege in „CHIO" 'Onbekende' weerstaat Oostduitsen Tafeltennisteam speelt viermaal thuis voor de superliga Londen-Sydney Bokser Monzon wijst „droom"-aanbod af VERDELING MEDAILLES VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1977 ROTTERDAM - In tegenstel ling tot eerdere berichten zal interim-bondscoach ERnst Happel zondagmiddag niet aanwezig zijn bij Feyenoord- PSV. De Oostenrijker heeft in tweede aanleg de voorkeur ge geven aan FC Utrecht-Ajax. Gisteren sprak Happel langdu rig in Zeist, waar hij de 24 na men aan de KNVB doorgaf, waaruit de selectie van Nederland-IJsland bekend zal worden gemaakt. Happel: "Te neinde teleurstellingen te voor komen worden die namen nog niet vrijgegeven. Ik heb ze ech ter aan de KNVB moeten door geven met het oog op de UEFA-opgave." Ernst Happel zal na afloop van FC Utrecht-Ajax nog een gesp rek voeren met Ruud Geels. Deze stelt zich op het standpunt dat hij niet meer als reserve dis ponibel is voor Oranje. Revie aangeklaagd Don Revie, tot voor een maand bondscoach van het Engelse elftal, zal door de Engelse voet- .balbond (FA) worden aange klaagd wegens het "in deskre- diet brengen van het voetbal". Revie, die vorige maand ontslag nam als bondscoach en een con tract als trainer van de Ver enigde Arabische emiraten te kende, moet zich in verband met zijn gedrag rondom zijn ontslag. Volgens de bond heeft Revie zich schuldig gemaakt aan con tactbreuk en heeft hij de reputa tie van het Engelse voetbal ge schaad. Er is nog geen datum vastgesteld voor de "zaak Re- Cruijff traint Johan Cruijff heeft gistermor gen, binnen drie weken na zijn kuitbeenoperatie, de training hervat. De chirurg die hem ge opereerd heeft had na een her stelperiode van twee maanden voorspeld. Maar de Neder landse /vedette is sneller her steld en besloot enkele dagen geleden, met toestemming van zijn arts, de training te hervat ten met wat licht oefeningen. Mogelijk kan de aanvoerder van Barcelona, die geblesseerd raakte in een vriendschappe lijke wedstrijd tegen Hambur ger SV, de eerste wedstrijden voor de Spaanse competitie al meespelen. Transfers Twee dagen voor het begin van de Engelse voetbalcompetitie heeft Everton twee spelers aan getrokken. Het zijn de 26-jarige vleugelspeler Dave Thomas, achtvoudig international, van Queens Park Rangers en doel man George Wood, 21 jaar, van Blackpool. Beide spelers zullen zaterdag hun debuut maken in zijn de wedstrijd tegen Nottingham Forest. Met de transfers was in totaal een bedrag gemoeid van 340.000 pond sterling, circa 1,5 miljoen gulden. ROTTERDAM - De Nederlandse deelnemers komen tijdens het 30e CHIO Rotterdam langzamer hand op dreef. Waar de nationale springgarde op de openingsdag nog met lege handen bleef staan, zegevierde Henk Nooren in het springconcours om de prijs van Erasmus en werd Europees kampioen Johan Heins tweemaal derde. -Voor een handjevol toeschouwers - deed Henk Nooren met "Jae germeister" in het laatste onder deel van de dag een succesvolle greep naar de eerste prijs. De oud-leerling van Hans-Günther Winkler kwam het snelst foutloos rond. Nooren had juist drietiende seconden meer nodig dan een minuut. De Zwollenaar, onttroonde de Aus traliër George Sanna, die met "Trie Trac" 60,6 seconden had la ten afdrukken" Pal voor Sanna was Heins tot 62,1 seconden ge komen. Na Nooren volgden nog drie combinaties De Belg Eric Wauters, die woensdag tweemaal won, was wel sneller dan Nooren (59,5 seconden), maar maakte een springfout. De tweede dag werd wederom be heerst door de regen. De bodem werd zwaarder. Het jachtspring- concours om de "Prijs van de Kralings plas" kende deson danks spanning. Lange tijd voerde de Brit Harvev Smith de ranglijst aan. Met "Graffiti" had hij 58,9 seconden nodig voor het parkoers met elf hindernissen en twaalf sprongen. Johan Heins (58,0) en de Ierse cap tain Con Power (56,0) bleven later wel onder de tijd van Smith, maar zij maakten een springfout. Al leen de Ier Paul Darragh wist de verrichting van Smith nog te ver beteren. Met scherpe wendingen slaagde hij er in met "P.J. Car roll" in 58,2 seconden rond te komen. Henk Nooren eindigde met Funest als vierde in 59,8 se conden. Hij werd daarmee de eerste Nederlandse prijswinnaar bij de springnummers tijdens dit "CHIO". Twee Nederlanders plaatsten zich voor de barrage van het spring concours om "de prijs van de scheepvaart", tevens de tweede kwalificatiewedstrijd voor de strijd om "de Grote Prijs van de stad Rotterdam", die zondag wordt gehouden. Johan Heins vergiste zich met "seven valleys" al op de eerste hindernis. Hij was echter wel snel en deelde daar door nog de derde prijs met de Brit Michael Whittaker. Wiel He- ber maakte met het Ierse paard "lough corrib" in de barrage drie springfouten. Hij eindigde daar door op de negende plaats. Slechts twee combinaties bedwon gen het parkoers over 332 meter met 7 hindernissen en 10 spron gen zonder fouten. De Westduit ser Schultze-Siehoff deed dat met "sarto" het snelst. Hij liet de klokken stilstaan na 48,5 secon den. De direct na hem volgende Fransman Hubert Parot bleef eveneens foutloos en greep met 55,1 seconden de tweede prijs. ADVERTENTIE Heden avond Jubileum kaarten en sjoe len. Om 8 uur in de kantine s Muziek aanwezig Jönköping - Op de introductie van de nieuwe HBO- opleiding ontbrak één leerling: Mathilde Vink. Zij zwom die dag een nationaal record op de 200 meter vlinderslag. De 18-jarige zwemster uit Overveen werd daarmee meteen tot top-sportster gebombardeerd. Zonder veel uitzicht om de 4-iarige studie met zwemmen te kunnen combineren. "Mijn ambities gaan eerder uit naar mers te doen hebben die overdag die opleiding kinderverzorging", werken, want het probleem met al sprak zij oprecht. "Drie jaar terug die studies wordt elk jaar groter". DEN HAAG - De Nederlandse ta feltennisploeg, die in het seizoen 1977-1978 in de Europese superliga uitkomt, zal vier van zijn zeven wedstrijden voor deze competitie in Nederland spelen. De tafelten- nisbond heeft daarvoor Alkmaar (tegen Frankrijk), Middelburg (Sowjet-Unie), Helmond (Honga- rije) en Zwolle (Tsjecho-Slowakije) uitgekozen. Nederland, dat voor het eerst in de superliga speelt, promoveerde het afgelopen seizoen uit de eerste di visie. Oranje eindigde in die com petitie vóór Polen. De Nederlandse ploeg bestond in de basis uit Bert van der Helm, Nico van Slobbe en Bettine Vriesekoop. Het speelschema voor Nederland 29 september: Joegoslavië-Neder- land (plaats nog onbekend) 13 oktober: Nederland-Frankrijk in Alkmaar 2 november: Zweden-Nederland in Akarp 15 december: Nederland-Sowjet Unie in Middelburg 19 januari '78: Nederland-Honga- rije in Helmond 9 februari: Nederland-Tsjecho Slowakije in Zwolle 6 april: Engeland-Nederland (plaats onbekend) LONDEN - De Westduitser Joa- Rechter Alfred Ascione van het NEW YORK - De Amerikaanse tennisbond heeft gisteren in New York bekend gemaakt dat, als ge volg van een gerechtelijke beslis sing, de transsexueel Reneé Ri chards wel zal uitkomen in het da mesenkelspel van de open Ameri kaanse tenniskampioenschappen, die op 31 augustus in Forest Hills beginnen. chim Warmbold heeft, volgens e in Londen vrijgegeven bericht van de organisatoren, de leiding in de Londen-Sydney-marathon, die af gelopen zondag van start is gegaan, i bergproef bij Markarska, i Reneé Richards chappen onderging ze deze test wel, als gevolg waarvan ze van ik nog een recreant, toen ont dekte trainer Jorritsma mij". Gis teravond moesten de DDR-meisjes Pollack en Fiebig een volkomen onbekende Hollandse vlak achter opgeven. Kijk zich dulden. Zo gaat dat in de sport: "Inderdaad", lachte zwart kortgeknipt haar lukfcige bezit van het gymnasium- Kees de Vos, coördinator 1 zwembond bij uitstek, mengde zich eveneens in dat toch wel nijpende probleem. Je moet nooit te vroeg Annelies Maas, daar hebben we het ook voor Mathilde, elkaar gekregen dat haar trainin- het ge- gstijden werden aangepast. Zij gaat heus niet verloren". Sitters: diploma. Zij wist eigenlijk met haar zullen er wel naartoe moeten dat houding weinig raad. Op de natio- zwemtalenten, die studeren, dat in nale kampioenschappen hoorde de grote steden moeten gaan doen. hét eerst iedereen van haar, Dan kunnen zij bij Zian/Vitesse- verdween vervolgens anonimiteit, om gisteravond in spannende finale het afscheid Yolanda Aggenbach en José Da de Combinatie, het IJ of Zwemlust elke avond trainen". Mathilde Vink voegt daar aan toe dat zij dagelijks de afstand Over- die toch al uit de zwemploeg veen-Den Haag, de plaats waar zij gezet, te vervroegen. "Mathilde de hogere beroepsopleiding gaat volgen, zal overbruggen. Nog steeds is zij lid van DWT, al zijn er trainer wil heeft ongekende mogelijkheden' voegde bondscoach Sitters er toe. "Tussen de Nederlandse kam- aanwijzingen dat zij pioenschappen en nu ruim vijf se- veranderen, conden sneller, terwijl ze daarvó-or lange tijd op 2.25.8 vastgeprikt stond, dat zegt nogal wat. Ze zijn dus nog steeds te vinden, de talen- Twee records op één dag, ze kon er ten. Mathilde ging in de finale, die gisteravond laat voluit om lachen, ze als vijfde beëindigde, misschien "Terwijl ik maar zes kilometer per niet zo soepel als de Engelse Susan dag heb getraind. Maar ja, in elk ge- Lachen t Mathilde Vink in starthouding 2.16.87 en 's morgens in de series Enith.Brigitha maakte de weg vrij 2.17.32, was er een om te onthou- vooreen hoopgevend herstel op de 100 meter vrije slag. Waar zij op de 200 en 400 niet slaagde, lukte nu hooggerechtshof in de staat New York had de Amerikaanse tennis bond afgelopen woensdag een ver bod opgelegd Renee Richards uitte sluiten van deelneming aan Forest Hills. Renee Richards onderging in Joegoslavië aan de Adriatische september 1975 een operatie waar- Zee, legde Warmbold de lökilome- door zij van man tot vrouw werd. In ter met zijn Mercedes Benz 280e af 1976 echter, nadat zij reeds regio- in 16 minuten en 20 seconden. De nale damestoernooien had ge- Pool Sobieslaw Zasada bezette de speeld, werd zij geweerd van de tweede plaats met een Porsche open Amerikaanse kampioens- Carnera. Hij had een achterstand chappen, omdat ze weigerde de van een seconde. De Brit Andrew chromosomen-test te ondergaan, Cowen (met Mercedes Benz 280e) zoals die gebruikelijk is bij Olympi- eindigde met 16.36 op de derde sche Spelen. Voor de open deelneming werd uitgesloten, plaats. Italiaanse- en Franse kampioens- De Amerikaanse tennisbond ver- klaarde in New York dat Renee Ri- chards voor het damesenkelspel werd geaccepteerd, op basis van haar speltechnische kwaliteiten als Ter verklaring van de positie, die de tennisbond aanvankelijk innam, werd gesteld: "Op basis van medische gegevens had de bond redenen om te geloven dat een transsexueel na de operatie bepaalde fysieke en vergelijkende voordelen kan hebben overgehou den ten aanzien van andere vrou wen". Het bleek de tennisbond dat een over het algemeen nauwkeuri ge, gemakkelijk uit te voeren en ob jectieve test, zoals de Olympische chromosomen-test, een goede graadmeter voor het onderschei den van de sexen is". René Richards echter voerde voor de rechtbank aan dat een dergelijk onderzoek discriminerend zóu zijn. De Australische tennisster Evonne Cawley, die bij de open Ca nadese kampioenschappen in To ronto voor het eerst weer speelde nadat ze afgelopen mei een kind kreeg, verloor bij haar rentree in de eerste ronde van de Westduitse Katja Ebbinghaus: 4-6, 7-5, 4-6. In de eerste ronde van het damesen kelspel werden ook de geplaatste Joegoslavische Mimi Jausovec en de Amerikaanse Kathy May uitge schakeld. Bij de heren deden zich in de eerste ronde nauwelijks verrassingen voor, of het mocht de nederlaag van de jeugdigde Amerikaan Billy Mar tin tegen de Brit John Lloyd (6-1, 2-6, 5-7) zijn. De belangrijkste uitslagen zijn: Herenenkelspel, eerste ronde: het McEnroe (VS>-Zirngibl (Wdl) 6-4, Karim Ressang onder ^-6, 6-3, Fibak (Pol)-Meiler (Wdl) 6-3, 6-3, John Lloyd (Gb}-Martin den", aldus Sitters. Probleem Niettemin doemde e tingen een probleem op. Mathilde haar record lag van 56.61. Daarmee Vink zei het 's ochtends al en her- bewees zij nog lang niet aan slijtage haalde het weer na de wel. Zij plaatste zich als Eerste de finale van zondag. Nu al in een a alle loftui- tijd (56.71), die een fractie boven voor, scherpere tijden". Fred Eef- "Ik had nog sneller gekund", sprak overigens al op 0.1 seconde ting, één van de velen die op de Ne- hij later vol trots, "wanneer ik bij record derlandse kampioenschappen het keerpunt geen trap had gekre- controle, weinig inzet had getoond, maakte gen van de Oostduitser Lutz Wanja zijn plaats in de zwemploeg hele- waarvan ik schrok. maal waar. Ik moest mij daarom op het laatste ken ertkel, Vier jaar heb ik pech gehad, dan WS) 1-6, 6-2,7-5, Kodes (Tsj)-Fair- oorontsteking of een gebro- Üe (Nwz) 7-6, 6-3. ge- toe te zijn. Ook Barbara Krause, die slaagde recordpoging: "Mijn studie grotendeels verstek laat gaan in de prevaleert". Daar gaat je talent: pogingen van trainer Schramme s er evenwel niet van haar nu al de opvolgster van Korne- lia Ender te noemen, kwam met Op de 100 meter rugslag sprintte hij stuk een beetje forceren en kreeg wilskracht ben ik er nu eindelijk' voortreffelijk naar 59.18, een tijd toen prompt de laatste tien meter Voor de Utrechtenaar geen studie: die voor het eerst onder de minuut voor de finish een verlammend ge- Sitters: lag. Op de Nederlandse kam- voel in mijn benen". werken pioenschappen was dat nog 1.00.55. In de ochtenduren had Eefting volledig over hem beschikken' dankzij enorme Damesenkelspel, eerste ronde: Katja Ebbinghaus (Wdl)-Evonne 0Cawley (Aus) 6-4, 5-7, 6-4, Fiorella Nee, hij gaat gelukkig Bonicella (Um)-Kathy May (VS) de techniek, dus kan ik 7-6, Rosie Casals (VS)-Helen Cawley (VS) 6-2, 6-3 ondersteboven. Hij: "Dat is nu de maatschappelijke haar 56.72 sterk terug! Deze tijden verhouding in ons land, daar moet staken ver boven de rest uit. 'even. Overigens kan je Scherper Het ziet er langzaam maar zeker naar uit, dat de zwemselectie van bondscoach Sitters woord houdt. "Liefst medailles", fluisterde hij iedereen in het oor. "Maar in elk geval", hield hij met name de heren ATLETIEK: Na de tweede dag van de Internationale moderne vijf kamp, die in Mainz wordt gehou den, bezet Andries van der Woerd een gedeelde vijfde plaats. Leider is de Hongaar Villany. BUENOS AIRES - De wereld- Monte Carlo tegen dezelfde Valdes kampioen boksen in het midden- terugtrok uit de wedstrijdsport, gewicht, de Argentijn Charles verklaarde in Buenos Aires tegen- Monzon, heeft een bod van acht over de Argentijnse pers, dat hij miljoen dollar (circa 20 miljoen voor geen enkel bedrag op zijn be- gulden) voor een titelgevecht te- slissing zou terugkomen. gen de Columbiaan Rodrigo Val- des van de hand gewezen. Monzon, Frazier, beter bekend als die zich na het titelgevecht in Smoking Joewil de hand- schoen weer opnemen met we- juni 1976 stopte met de wedstrijd sport - na 12 jaar -, heeft echter geen zin tegen Ken Norton, Ernie Shavers of Jimmy Young te bok sen. Deze drie Amerikanen staan Oost Duitsland West Duitsland Sovjet Unie Engeland Tsj. Slowakije Nederland Italië Hongcu-ije reldkampioen Mohammed Ali. Nadat Ali onlangs in Londen ver klaarde dat hij binnen een jaar zijn titel wel op het spel wilde zet ten tegen Frazier, belde Frazier de op de wereldranglijst boven Fra- boksorganisatoren van "Madison lier. Smoking Joe wil alleen tegen Square Garden" in New-York met Ali in de ring. In het verleden heeft het verzoek om voor hem een ge- hij Ali drie maal ontmoet en ver vecht te arrangeren. Frazier. die in ioor twee van deze gevechten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13