Israël erkent weer drie nederzettingen BONN WEET WAAR KAPPLER VERBLIJFT Leger maakt einde aan nazi-rel NORIT Bomaanslag op Spaanse leiders verijdeld Amicale sfeer tussen Tito en Breznjev Concorde mag landen op luchthaven van NewYork VOLGEKNIPT OP 'N NS-DAGTOCHT NAAR DE BIESBOSCH. In bezet gebied Geld ZO N DAGJE PAKJE MET KODAK. DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1977 Stortregens beschadigen schilderijen LONDEN (AFP) - Stortregens die gisteren het midden en zui den van Engeland troffen zijn er de oorzaak van dat enige tiental len schilderijen in het Lon- dense Victoria en Albert mu seum zijn beschadigd. Volgens een zegsman van het museum kwamen verschil lende zalen onder water te staan nadat op een plaats het dak was ingestort. De stortregens waren de hevig ste sinds augustus 1971. Vooral Londen had ervan te lijden. BONN (UPI/Reuter/DPA) De Westduitse autoriteiten hebben gisteren in de persoon van de of ficier van justitie Gerhard Rei- fenberg toegegeven op de hoogte te zijn van de verblijfplaats van de onlangs uit Italië ontsnapte Westduitse oorlogsmisdadiger Herbert Kappler en diens vrouw Anneliese. Reifenberg zei al enige tijd op de hoogte te zijn van de verblijf plaats maar deze niet te willen onthullen om aanvallen op de Kapplers te voorkomen. Kappler zat in Italië een levenslange ge vangenisstraf uit omdat hij in 1944 als Gestapo-officier op dracht gaf 335 Italianen te ver moorden als vergelding voor een bomaanslag van partisanen waarbij 32 Duitse soldaten in Romë het leven verloren. De officier van justitie zei dat de autoriteiten mogélijk een „on derzoek" zouden instellen naar Kappler maar dat dit niet meer zou inhouden dan een formali teit. In de tussentijd blijft de oor logsmisdadiger op vrije voeten. Algemeen wordt aangenomen dat Kappler verblijft in de woning van zijn vrouw, in het Noord- duitse Soltau. De afgelopen 24 uur heeft een stroom van bezoe kers zich bij de woning vervoegd. Velen hadden bloemen bij zich. Onder de bezoekers waren de zoon en de zus van Anneliese Kappler. Ook werden vele tele grammen bij de woning bezorgd. Een buurvrouw van mevrouw Kappler wist te vertellen dat „haar (Anneliese's) vader (nu dood) de eerste Nazi in het dorp was. Kappler was hier in de buurt gelegerd als SS'er. Door Kappler te huwen, vervulde zij de grootste wens van haar vader". De nu 70-jarige oorlogsmisdadiger, trouwde vijf jaar geleden in de gevangenis met zijn nu 52-jarige Anneliese. Italië heeft gisteren een formeel verzoek om uitlevering van Kap pler gezonden aan de Westduitse overheid, zo werd door het minis terie van buitenlandse zaken in Rome bekendgemaakt. Het verzoek om uitlevering is vol gens een functionaris van het mi nisterie gebaseerd op de Euro pese conventie inzake uitleve ring. De zegsman zei te hopen dat Bonn zich aan deze conventie zal houden, ondanks het feit dat de Westduitse grondwet uitlevering van Westduitsers verbiedt. In Rome werd gisteren ook de tekst vrijgegeven van een brief die A n neliese Kappler heeft gestuurd aan president Leone en het Ita liaanse volk. Zij vraagt daarin om begrip voor haar daad. Het ant woord van Leone was dat hij haar n een vraaggesprek met de West duitse boulevardkrant Bild Zei- tung verklaarde mevrouw Kap pler haar man met een koffer uit zijn Italiaanse ziekenhuis te heb ben gehaald omdat hij aan zelf moord dacht. „Zijn wil om te le ven was gebroken. Mijn Hèrbert jS een zeer devoot christen. Het feit dat hij niet langer wilde leven was voor mij een duidelijk sig naal van gevaar". Jeruzalem (UPI/AFP/Reuter) - de Israëlische re gering heeft gisteren weer drie joodse nederzet tingen op de bezette westelijke Jordaanoever of ficieel erkend. Cyrus Vance, minister van Buitenlandse Zaken zal protest aantekenen tegen de Israëlische stap. MOSKOU (Reuter) - President Tito van Joegoslavië heeft gisteren in het Kremlin een onderhoud gehad met Volgens Joegoslavische bronnen heeft Tito Breznjev gisteren nog maals zijn visie gegeven op de de Russische partijleider Leonid kwestie van de betrekkingen tus- Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meege deeld dat de V.S. via hun ambassa deur in Israël protest zullen aante kenen tegen het besluit van de Is- TEL AVIV (UPI) - Gisteren zijn in Nazareth op de westelijke Jor daanoever volgens het Israëlische militaire opperbevel zes jonge Arabieren gewond, onder wie raëlische Regering. Woordvoerder twee ernstig, toen een projectiel j- a dat naar een patrouillewagen van het leger werd gegooid deze miste en in plaats daarvan in het pu bliek in het drukke centrum van de stad ontplofte. Hodding Carter zei dat de Ameri kaanse regering niet van tevoren in kennis is gesteld van het Israëli sche besluit. De Amerikaanse rege ring heeft altijd gesteld dat nieuwe nederzettingen in de bezette Arabi- tingen die nu officiee. erkend zyn, Oosten. President Carter liet des- te vestigen door de vorige Israeli tes weten dat hij met premier Be-' gin van Israel tijdens diens bezoek Sf? Het de nederzettingen te Yatir ten zuiden van Hebron, Zur Natan vdu isidci iiiucii£> uicus uezuerc de V.S. niet gesproken heeft betetent over de legalisering van bestaande fff ji ten ZUiaen van neuiun, ioui iNaum hsd aanvetfkenrf teven het vesti. bij de grens met Jordanië; zoals die had aangetekend tegen het vesti gen van nieuwe nederzettingen. Bij monde in Beiroet, Machmoed Labadi, heeft de Palestijnse bevrijdingsor- vaniiatin fPTh h. inn v.t. «tan v=n politiek van Israel geweest derge- 1967 was en Mevu Horot dat i^h'aar woordvoerder djch' b« Jeruzalem ligt Deze drie plaatsen liggen in militair belang rijke gebieden. Sinds 1967 is het de ganisatie (PLO) de jongste stap Israël "een slag in het gezicht van president Carter" en de "basis voor nieuwe Israëlische aanvallen tegen de Arabieren" genoemd. De Israë liërs, aldus Labadi, hebben nu weer laten zien dat zij nog steeds probe ren alle vredespogingen te verijde len. Officieel lijke joodse voorposten te vestigen in het dal van de Jordaan en andere strategisch belangrijke gebieden. Deze voorposten zouden een blij vend karakter moeten krijgen om de veiligheid van Israël te waarbor gen als de Israëlische troepen ooit teruggetrokken mochten worden uit het grootste deel van de weste lijke Jordaanoever. de communistische partijen onderling. Beide mannen hebben voorts gesproken over de komende Breznjev. Tass meldt dat zij van gedachten gewisseld hebben over de samenwerking tussen de Sovjet- Unie en Joegoslavië en een aantal conferentie in Belgrado over aevei- internationale vraagstukken en ligheid in Europa, het conflict in de dat het gesprek in een hartelijke en Hoorn van Afrika, de jongste ont- vriendschappelijke sfeer is gevoerd, wikkelingen in het Midden-Oosten en de economische en politieke De twee staats- en partijleiders samenwerking tussen de Sowjet- hebben ook gesproken over de be- Unie en Joegoslavië. De_ Sovjet trekkingen tussen de communisti sche partijen onderling en het we reldcommunisme. Over deze kwes- Unie heeft volgens Breznjev West-Duitsland verdrongen als voornaamste handelspartner tie zijn Moskou en Belgrado het al Joegoslavië. Van Joegoslavische cente aanvallen van de Russen op ten aan Joegoslavië waarschijnlijk het zogenaamde Eurocommunis- aan de orde zal komen tijdens het me, de onafhankelijke politiek die overleg tussen Breznjev en Tito. de communistische partijen bepaalde Westeuropese landen voeren. Controverse Op het banket in het Kremlin, dinsdagavond ter ere van Tito ge geven, benadrukte Tito op een an- Moskou heeft al de looptijd v in 1972 verstrekt krediet van 520 miljoen dollar verlengd om de aan schaf van een nieuw machinepark voor zeker 40 fabrieken in Joegos lavië mogelijk te maken. Verwacht wordt dat de Joegoslaven de Rus sen zullen vragen dit krediet met Carol Berman, rechts, en Joseph Lewis, beiden tegenstanders van het landen van de Concorde op het vliegveld 'ff vomroverst persconferentie, dat zij zullen doorgaan met de strijd tegen dit superson- beschuldiging dere wijze dan Breznjev het belang 'zeker 50 procent te verhogen van de wederzijdse onafhankelijk- verband met de inflatie, heid en de niet-inmenging in el- "T™"" kaars binnenlandse aangelegenhe- IV/Tpy» 0*pl p den. Tito, kennelijk zinspelend op l"lCIIuClC de controverse i~ 1J Kennedy bij New York, vertellen op ische vliegtuig, ondanks de uitspraak i Amerikaanse districtsrechter. Campagne Zieke Gudrun Ensslin weer terug naar gevangenis STUTTGART-HAMBURG (DPA) - De tot levenslang ver oordeelde Gudrun Ensslin, lid van de Baader-Meinhofgroep, is gisteren na een verblijf van en kele uren in het ziekenhuis on verwacht weer teruggebracht naar de gevangenis van Stutt- gartstammheim. Toen ze naar het ziekenhuis werd gebracht deelden de autoriteiten mee dat haar gezondheidstoestand ach teruitging, omdat ze al tien da gen eten en drinken geweigerd had. Ze heeft in het ziekenhuis geen voedsel toegediend ge kregen, en ook is niet bekend gemaakt waarom ze plotseling weer naar de gevangenis werd teruggebracht. Tegelijk met Gudrun Ensslin gingen zes medegevangenen in Stuttgart en een dertigtal sym pathisanten in andere gevange nissen in de Bondsrepubliek in hoger- en dorststaking, om de opheffing van hun isolement af te dwingen. Sommigen hebben de hongerstaking na enige tijd opgegeven, enkelen krijgen onder dwang voedsel toege diend. sche regering de openbare diens tverlening in de bezette Arabische gebieden te verbeteren. Dit besluit werd in brede kringen gezien als een vorm van sluipende annexatie. In sommige diplomatieke kringen beschouwt men de jongste stappen van Israël als een onderdeel van een campagne om druk te blijven uitoe fenen opdat er eindelijk vredesbe sprekingen komen. Israël zou de zaak "aan de kook" willen houden te voorkomen dat ze voor onbe- Volgens uitspraak districtsrechter: paaldetijd in de ijskastvvordt gezet., luchthaven, het gezagsorgaan NEW YORK (UPI/Reuter) - Een mag ondernemen tegen de voorge- Amerikaanse districtsrechter heeft nomen proeflandingen van de gisteren bepaald, dat het Frans- Concorde op Kennedy-airport. Britse supersonische verkeers- De uitspraak van rechter Pollack vliegtuig Concorde mag landen op vormt het jongste hoofdstuk in een de Newyorkse luchthaven Kenne- reeds 17 maanden durende juridis- dy. Hij maakte daarmee het verbod che strijd die, naar algemeen wordt ongedaan dat de beheerder Overigens zouden de drie nederzet tingen die nu officieel erkend zijn, in feite nog niet bestaan. Dit werd gisteravond bevestigd door een lei der van de Goesj Emoenim (groep rechtgelovigen). Deze zei dat er in afwachting van de goedkeuring door de Israëlische regering nog niets is gedaan in het gebied van Yatir dat nu gelegaliseerd is. "Wij zullen nu contact opnemen met po tentiële kolonisten en aan de slag gaan", zo verklaarde hij. New York en New De beheerder van de Newyorkse luchthaven heeft gisteren - overi gens niet onverwacht - laten weten zijn 40 bladzijden tellende beslis- dat beroep zal worden aangetekend sing dit verbod "discriminerend, tegen de uitspraak van de Amen- willekeurig en onredelijk". "Hier- kaanse districtsrechter. door heeft de Concorde geen gele- Dit betekent dat de strijd genheid gekregen te laten zien dat het toestel in milieu-opzicht aan vaardbaar is op deze internationale luchthaven". De rechter bepaalde dat het genoemde gezagsorgaan toe stemming voor landing in New York van het toestel nog lang niet is afgelopen. Als argument voor het landings- wo verbod is aangevoerd, dat de Con- "rechtstreeks noch indirect""iets corde buitensporig veel lawaai maakt. Rechter Pollack geeft ech ter in zijn jongste uitspraak als zijn mening, dat het gezagsorgaan in de afgelopen 17 maanden niet veel heeft gedaan om te bepalen of de Concorde voldoet aan de normen die de luchthaven aan geluidsover last stelt. De omvang van de nieuwe onderzoekingen die het gezagsor gaan wil doen, noemde hij "nevelig en niet duidelijk afgebakend". Met het landingsverbod door kruiste het gezagsorgaan voor de havens van New York en New Jersey het besluit van de regering- Ford van februari 1976 om vooreen proefperiode van 16 maanden su personische vluchten toe te staan op de luchthavens Kennedy en Dulles. Op dit laatste vliegveld, bij Washington, vliegt de Concorde sinds mei van het vorig jaar. verband met de Moskou dat de WENEN (DPA) - De voormalige Spaanse communistenleider San- arts van het Nazi- tiago Carrillo verdeeldheid pro- concentratiekamp Auschwitz Jo- beert te zaaien in de wereldbewe- seph Mengele, aan wie medeplich- ging voor het communisme, verde- tigheid aan de moord op duizenden digde met kracht het recht van de joden ten laste is gelegd, zou als individuele communistische parti- multimiljonair in Paraguay jen hun eigen koers te bepalen. Breznjev verklaarde van zijn kant dat de Sovjet-Unie weliswaar de onafhankelijkheid van Joegoslavië en andere landen eerbiedigt, maar dat dit niet betekent dat de com munistische partijen hun streven naar solidariteit moeten opgeven. ADVERTENTIE Leiden, Nieuwe Rijn 35, tel. 071-140341 Alphen. De Aarhof 67, tel. 01720-94645 Gouda, De Lage Gouwe 12, tel. 01820-23311 IN TSJECHOSLOWAKIJE PRAAG (AFP) - Op 10 juli van dit jaar heeft het Russische leger dat in Tsjechoslowakije is gestatio neerd, bij de stad Liberec in noord-Bohemen ingegrepen om een demonstratie van Oost- en Westduitse burgers, allen Sude- tenduitsers, te beëindigen en de ADVERTENTIE tbetroi ook in de vakantie! demonstranten te "repatriëren". De Sudetenduitsers zouden zich, onder invloed van drank, aan ge welddadige provocaties hebben schuldig gemaakt. Dit wordt uit welingelichte bron in Praag ver nomen. De Oost- en Westduitsers zouden zijn bijeengekomen in een res taurant in het plaatsje Jested, niet ver van Liberec. Ze zouden liede ren hebben gezongen uit de Nazi-tijd en zouden met behulp van de tafels van het restaurant een groot hakenkruis hebben ge vormd. Het Tsjechoslowaaks personeel van het restaurant raakte door de demonstratie geïr riteerd, er ontstond een grote vechtpartij en het restaurant zou ernstige schade hebben opgelo pen. De tussenkomst van de plaatselijke politie was niet vol doende om de toeristen uit de twee Duitslanden in bedwang te houden, waarop om versterking zou zijn gevraagd van de Russi sche troeoen. De geruchten over het incident ADVERTENTIE' gingen in Praag zo uitgebreid rond dat het Tsjechoslowaakse partij-orgaan Rude Pravo on langs een ontkenning plaatste door middel van een ironisch "verhaal", dat overigens onbe grijpelijk was voor degenen die niet van de geruchten op de hoogte waren. Maar officieuze bronnen bevestigden dat het in cident had plaatsgevonden en dat er een militair ingrijpen was ge weest, van Tsjechoslowaakse danwel van Russische militairen. Aan het einde van de Tweede We reldoorlog werden de ongeveer 3 miljoen Sudetenduitsers, die het Hitler-regime voor en tijdens de Nazi-bezetting steunden, uit Tsjechoslowakije gezet. Acht honderdduizend vestigden zich in Oost-Duitsland, maar de meerderheid koos West- Duitsland als verblijfplaats. Het komt vrij vaak voor dat Sudeten- duitse families, gescheiden le vend in de twee Duitslanden el kaar in Tsjechoslowakije ont moeten bij het ontbreken van de mogelijkheid daartoe in de DDR of in de Bondsrepubliek. Van tijd tot tijd doen zich ook kleine inci denten voor tussen Sudeten- duitse toeristen en Tsjechoslo-' waken, maar ze nemen zelden een dergelijke omvang aan. Mengele bezit volgens Simon Wie- senthal het staatsburgerschap van deze Zuidamerikaanse staat. PALMA (UPI) - De Spaanse politie heeft gisteren op Majorca een bom onschadelijk gemaakt die geplaatst was onder een viaduct dat koning Juan Carlos en premier Adolfo Suarez kort daarna per auto zouden passeren. Volgens het nationale persbureau Cifra had de politie een tip gekre gen, dat leden van de uiterst linkse „anti-fascistische verzetsgroep van de eerste oktober" (Grapo) op Ma jorca waren aangekomen. Koning Juan Carlos had met zijn eerste- minister een tocht aan boord van het koninklijke jacht „Fortuna" gemaakt. Na hun aankomst in de haven van de jachtclub zouden zij per auto naar het zomerpaleis van de koning rijden. Naar aanleiding van de tip onderzocht de politie na uwkeurig de route naar het paleis. Daarbij werd op korte afstand van de jachtclub onder een viaduct dat de koning en de premier zouden passeren, een metalen kist met een springlading aangetroffen. De guerrillagroep Grapo die van plan zou zijn geweest een moordaanslag uit te voeren, is eerder verantwoor delijk gesteld voor zeker 10 moor den en talrijke ontvoeringen, bo maanslagen en roofovervallen. Koning Juan Carlos die zelf chauf feerde omdat zijn chauffeur met vakantie is, had ook zijn vrouw, ko ningin Sophia, meegenomen op het uitstapje met het koninklijke jacht. ADVERTENTIE Logisch, want op 'n NS-dagtocht valt heel wat te beleven. Haal snel de folder "NS- dagtochten" op 't station. Staan er veertig in. Dagtochten waarop u ogen te kort komt. En filmrolletjes. De kleuren uit 't gele doosje natuurlijk. Nu is zelf jam maken doodeenvoudig Met van Gilse geleisuiker maakt u in'n mum gezonde en overheerlijke jam Lukt iedereen altijd. Zelf jam maken is nu veel eenvoudiger want met van Gilse geleisuiker hoeft u slechts vier minuten te koken.Daardoor blijven vitamines en smaak veel en veel beter bewaard. De bereiding is simpel: één deel vruchten en één deel van Gilse geleisuiker, even roeren, even koken en u heeft gegarandeerd de meest verrukkelijke jam. 'tLukt iedereen altijd. Op het kilopak vindt u recept-ideeën en u kunt ook 't uitgebreide recepten-boekje aanvragen door f 1,65 over te maken op^- postrekening 1101939 t.n.v. van Gilse, Roosendaal. alweer zo n opmerkelijk Suiker Unie produkt

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9