Formatie weer in een impasse Weer Himalaya-expeditie Pleidooi voor nachtpermissie VOLGEKNIPT OP 'N NS-DAGTOCHT NAAR SLAGHAREN. liitliliilTilil'l Nederlanders willen naar de top van de 8091 meter hoge Annapurna Ook overige leden van PPR-bestuur afgetreden Hof in Munster buigt zich over Kalkar9 Jacht sinds 25 juli vermist Den Uyl laat problemen rond abortus voorlopig rusten ZO'N DAGJE PAKJE MET KODAK. Wat anders DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1977 University Campus Shirt, zware kwaliteit sweatshirt in vele kleuren, ém Met universiteits1 embleem^ Botermarkt 11 Leiden DEN HAAG (ANP) - Nadat dins dagavond zeven van de zeventien PPR-bestuursleden waren afgetre den, hebben gisteravond ook de overige tien bestuursleden hun ze tels ter beschikking gesteld. Zij kwamen tot dit besluit nadat vanuit de PPR-Tweede Kamerfractie hier toe druk was uitgeoefend. In een verklaring stellen de tien afgetre den bestuursleden, dat het functio neren van het partijbestuur ernstig wordt bemoeilijkt door het aftre den van de zeven leden. Daarom hebben zij besloten eveneens hun zetels ter beschikking te stellen. Zij zullen de noodzakelijke organisa torische werkzaamheden blijven verrichten tot aan een extra con gres, dat eind september zal wor den gehouden. Het partijbestuur zal de landelijke kerngroep van de PPR (partijraad) vragen de voorbe reiding van dit congres te regelen en de verkiezing van een nieuw be stuur mogelijk te maken. De tien leden kwamen unaniem tot deze besluitvorming. De fractievoorzitter van de PPR in de Tweede Kamer, mevrouw Be ckers, zei gisteravond dat het be stuur niet bij machte is gebleken tot een eensluidende aanbeveling te komen over de te volgen strategie. De fractie vond een totaal aftreden van het bestuur wenselijk teneinde polarisatie zoveel mogelijk weg te nemen en de discussie in de partij zoveel mogelijk op gang te houden. De in het bestuur opgetreden scheiding noemde mevrouw Be ckers niet gelijk aan twee extreme standpunten, alhoewel geen over eenstemming kon worden bereikt. Volgens de zeven, dinsdag schei dende bestuursleden is de strategie van de politieke duidelijkheid op 25 mei door de kiezers op desastreuze wijze afgestraft: de PPR viel terug van zeven naar drie kamerzetels, waarbij de derde zetel nog als rest zetel werd verkregen. In april had de PPR zich voor de volgende regeerperiode in feite buiten spel gemanoeuvreerd door dat het congres in Amersfoort een duidelijke anti-CDA-uitspraak deed. Naar de mening van ex-voorzitter Van Hoogevest en zijn medestan ders had de verkiezingsuitslag aan leiding moeten zijn op korte ter mijn opnieuw uit te spreken dat het dragen van politieke verantwoor delijkheid ook in de praktijk niet uit de weg mag worden gegaan. Er lag een rapport van PPR-minister Trip (wetenschapsbeleid) dat voor stellen in die richting bevatte. Maar de gedachte dat samenwerking met niet-progressieve partijen voor de nabije toekomst een reële moge lijkheid zou moeten zijn - waarbij het sluiten van compromissen niet vermeden zou kunnen worden - bleek voor het totale partijbestuur niet aanvaardbaar. DRACHTEN (ANP) - De 37-jarige Klaas Pieter Faber en de 24-jarige Sjoerdje Bouwman uit Drachten worden sinds 25 juli met hun zee waardig jacht varende van Spanje naar Nederland, vermist. De ouders van het meisje hebben de politie van Drachten van de vermissing op de hoogte gesteld. Vermoed wordt dat het jacht in de Golf van Biskaje met man en muis is vergaan. Om toch met zijn formatiepoging door te kunnen gaan heeft Den Uyl besloten het abortusprobleem voorlopig te laten rusten. Hij is vanmiddag in een gezamenlijk be raad met Van Thijn (PvdA), Van Agt (CDA) en Terlouw (D'66) be gonnen eerst enkele andere knel punten te bespreken. Dat zijn: de uitbreiding van de ultracentrifuge- fabriek te Almelo, het woning bouwprogramma en de hoogte van de defensieuitgaven. Dat de abortuszaak muurvast zit, viel af te leiden uit de commentaren van de fractieleiders na hun bezoek woensdagmiddag aan Den Uyl. Van Agt zei, dat het CDA op het gebied van de abortus al genoeg concessies heeft gedaan. Handha ving van de huidige situatie noemde hij "de minst slechte op lossing". Dit houdt in, dat het ver bod op zwangerschapsafbreking in de strafwet blijft staan. Vervolging op grond van deze wet is dan een zaak van justitie, waar de politiek zich niet mee heeft te be moeien. Zowel Van Thijn als Ter louw noemde deze "minst slechte oplossing" van Van Agt voor hun fractie "onaanvaardbaar". Van Thijn zei, dat abortus zowel voor PvdA als CDA een gewetens zaak is. "Beide partijen willen niet afwijken van de eigen beginselen. Die standpunten moeten over en weer gerespecteerd worden," zei Van Thijn. De PvdA-fractieleider vond wel, dat er zo spoedig mogelijk een rege ling moet komen. "Wet en praktijk zijn niet op elkaar afgestemd. Er bestaat een situatie van rechteloos heid." Volgens Van Thijn is de enige ma nier om de zaak te regelen, dat de coalitiepartners afspreken dat het initiatief voor een wettelijke rege ling aan het parlement wordt over gelaten en dat het nieuwe kabinet zich verbindt zo'n regeling tot wet te verheffen. Terlouw zei, dat het CDA zonder gewetensbezwaren aan zo'n rege ling kan meewerken als een niet- CDA-lid minister van justitie wordt. Van Thijn vond nog: "Wil Nederland niet onbestuurbaar worden en wil er niet gewerkt wor- ADVERTENTIE PEP ÈRZAK têheerst 't vakt Ontmoet onze kollekties waardeer onze prijzen REPAREREN - MODERNISEREN SFLM 149-151 DEN HAAG-CENTRUM TELEFOON 070 - 60 48 95 HILVERSUM - (ANP) - Verblin dende sneeuwstormen, ijzige winden die het klimmen tijdelijk onmogelijk maken, temperaturen van dertig graden onder nul en nog lager en donderende lawines zijn de voornaamste problemen, die een uit elf man bestaande Ne derlandse expeditie in de ko mende tien weken naar de top van de 8.091 meter hoge Annapurna in het Himalayagebergte op zijn weg zal vinden. De tocht is een uitdaging, een "ziekte" zo zegt prof. dr. Xander Verrijn Stuart, hoogleraar in Lei den, die met zijn 53 jaar verreweg de oudste deelnemer is van deze ter gelegenheid van het 75-jarig be staan van de Koninklijke Neder landse Alpenvereniging opgezette* expeditie. Hij is ook de leider van deze, een begroting van ruim 250.000 vergende onderneming. Zelf verwacht hij overigens niet de top van de Annapurna te halen. Die berg verwierf destijds bekendheid omdat het de eerste achtduizender was in de wereld die ooit werd bes tegen. "Daarvoor echter is mijn leeftijd een te grote handicap". Prof. Verryn Stuart is voor zichzelf al tevreden als hij een hoogte van zevenduizend meter haalt. Zoals het er thans uitziet hoopt men acht man, inclusief een Nepalese gids op de top te brengen. "Maar als we die met twee man bereiken zijn we ook al heel gelukkig", aldus prof. Verrijn Stuart. Het doel van de expeditie is voor namelijk de uitdaging. Nog nooit eerder kwam een Nederlandse ex peditie zo hoog. De hoogste hoogte werd in 1962 door het kleine groepje Nederlanders bereikt, dat in een zijketen van de Annapurna de Nilgiri op 7.060 m. besteeg. Er zal ook enig wetenschappelijk werk worden verricht. De dertigja rige arts Charles Bonhomme uit Tegelen, zal een onderzoek instel len naar de invloed van grote hoogte op het netvlies van het oog. Onlangs is bij een tocht in het An- desgebergte gebleken, dat op grote hoogte netvliesbloedingen ont staan, die evenwel nauwelijks ge vaarlijk zijn. Voorts zal hy aandacht wijden aan de "hoogte-ziekte". Die hoopt men zoveel mogelijk te be strijden door het meevoeren van een grote hoeveelheid zuurstof voor de beslissende beklimming naar de top. Dat op zich is al een kostbare onderneming, die acht tienduizend gulden kost. Voorts zal de 37-jarige psycholoog Paul Hopster van de GG en GD in Amsterdam, die ook de leider bij het klimmen zal zijn, een vergelij kend onderzoek instellen naar het mentaal functioneren op drie ver schillende hoogten. Belangrijker is voor hem het klim men zelf. Hij vertelde, dat de aan looproutes naar het op ruim 4400 m. gelegen basiskamp in elf dagen af gelegd zal moeten worden. Voor naamste hindernissen daarbij zijn vanuit Kathmandu de uitermate slechte wegen, onbetrouwbare bruggen over wild stromende rivie ren en het staartje van de natte moesson. Die gaat dan gepaard met een plaag van bloedzuigers. En te gen dit ongedierte past volgens Hopster valleen maar berusting. "Tegen deze beestjes is namelijk geen verweer mogelijk". Na het basiskamp begint de strijd tegen de elementen, die, zoals uit eerdere tochten op grotere hoogten is gebleken, van grotere invloed kunnen zijn op het gedrag van de deelnemers. Het meest riskante stuk in de beklimming ligt volgens Hopster tussen kamp twee op 6000 meter en kamp vier op 7.100 meter. Hier komt de expeditie te staan voor een zeer steile rotswand met veel losliggende stenen en moet men lawinegevaarlijke punten pas seren. Volgens prof. Verryn Stuart wordt er door de deelnemers wel degelijk rekening mee gehouden, dat er on derweg ernstige ongelukken kun- Zeven leden van de Nederlandse Annapurna-expeditie vertelden gisteren in Hilversum over hun plannen. V.l.n.r. Henk Hovinga (journalist), Jan van Wuften Palthe (ingenieur), Paul Hopster (psycholoog). Jan van Banning (fysicus), Maarten Briët(arts), Gerard Jansen (arts) en Xander Verrijn Stuart (hoogleraar informatica en tevens expeditieleider) nen gebeuren. "Unaniem zijn we nu al tot de beslissing gekomen dat in het geval van dodelijke ongeval len zoveel mogelijk getracht zal worden door te gaan. De beslissing daarover zal ter plaatse moeten worden genomen. meegaan om de in totaal 3000 kilo gram wegende bagage mee te ne men, zal de expeditie in de be klimming zelf een groot deel van het dragen moeten doen. Slechts vijf Nepalese dragers (sherpa's) zul-" len dan de expeditie nog begelei den. De tocht, die wordt gefina ncierd door de AVRO (deze omroep zal een aantal door de 46-jarige journalist Henk Hovinga te maken reportages op radio en televisie uit zenden), het bedrijfsleven, de Ne derlandse Alpenvereniging, de Ne derlandse Sportfederatie en de deelnemers zelf, zal voor de klim mers zaterdag 20 augustus begin- Dan vertrekken zij naar Nepal. Schiphol ROTTERDAM - De strijd tus sen het gemeentebestuur van Rotterdam en de sexclubhou- ders in de rosse wijk Katend- recht gaat nog steeds door. Aan de Veerlaan is, zonder dat daarvoor vergunning was ge vraagd, een lokaliteit geopend onder de naam "Sexclub van der Have". De club is genoemd naar wethouder W. van der Have (wijkaangeleqenheden) die belast is met prostitutieaan- gelegenheden Eigenaar van de club is de heer Nieuwland, van wie eerder de "Sexclub Forever BV" aan de Atjehstraat was gesloten. In de nieuwe zaak is filmapparatuur geïnstalleerd, die daarvoor in "Forever" werd gebruikt. De po litie heeft inmiddels proces verbaal opgemaakt tegen de heer Nieuwland, maar de nieuwe club kan niet eerder worden gesloten dan nadat B. en W. daartoe hebben besloten, waarbij het is voorgeschreven dat de exploitant in de gelegen heid moet worden gesteld ver- Rijswijker al drie maanden vermist RIJSWIJK (ANP) - De politie van Rijswijk is op zoek naar de 34-jarige timmerman F.H. Dales die sinds zaterdag 7 mei wordt vermist. De man verliet die dag zijn woning in Rijswijk, is later nog gezien in de werkplaats van zijn werkgever in Den Haag en is sindsdien spoorloos. De poli tie is bang dat hem een ongeluk is overkomen. Zijn signalement luidt: lang 1.85 m, slank postuur, loopt iets gebogen, heeft zwart haar en zwarte snor en bruine ogen. Hij was gekleed in een halflange winterjas met ritssluiting, bruine trui, donkere broek en zwarte schoenen. NIJMEGEN (ANP/APA) - Het gerechtshof van het Westduitse Münster heeft zich vanmiddag gebogen over de klacht van de landbouwer Maas uit Kalkar die zich geschaad voelt door de bouw van een snelle kweekreactor in zijn woonplaats. De heer Maas zal worden bijgestaan door twee Duitse advocaten en een Amerikaanse deskundige, dr. Richard Webb. Deze laat ste meent dat een snelle kweekreactor zoals die van Kalkar nooit veilig te maken zijn. Zo'n reactor eist volgens hem zo onmenselijk veel aandacht dat het eigenlijk niet valt te voorkomen dat er iets misgaat. Webb promo veerde op een studie over de veiligheid van kerncentrales. "Twee van de drie kweekreactoren in Amerika zijn eenmaal zodanig oververhit geraakt dat ze bijna zijn ontploft,' aldus Webb. De centrales liggen nu alle stil. Webb beschuldigt de bouwers er van onvoldoende berekeningen te heb ben uitgevoerd. De kwestie in West-Duitsland is nu dat er twijfels bestaan of de huidige Duitse atoomwet wel in overeenstemming is met de parle mentaire democratie. De wet bevat een paragraaf waarin staat dat de uitvoerende macht over de bouw van kerninstallaties beslist, terwijl vol gens de grondslagen van de Duitse democratie de volksvertegenwoordi ging moet beslissen over verstrekkende besluiten. Indien het administratieve gerechtshof in Münster de zaak voor verder onderzoek overdraagt aan het constitutionele hof in Karlsruhe, zullen de beide advocaten proberen een bouwstop voor de reactor in Kalkar te verkrijgen. Logisch, want op 'n NS-dagtocht valt heel wat te beleven.' Haal snel de folder "NS- dagtochten" op 't station. Staan er veertig in. Dagtochten waarop u ogen te kort komt En filmrolletjes. De kleuren uit 't gele doosje natuurlijk. DEN HAAG (SP) - Formateur Den Uyl is somber gestemd over de mogelijkheid spelregels af te spreken met PvdA, CDA, en D'66 over de aanpak van het abortusprobleem. D'66-fractieleider Ter louw met wie Den Uyl gisteren als laatste de zaak besprak, zei na afloop: "Ik heb Den Uyl wel eens opgewekter meegemaakt." den in de richting van een minder heidskabinet, dan zal nu besloten moeten worden de abortuskwestie vanuit het parlement te laten oplos- In de vorige kabinetsperiode was zo'n oplossing bijna bereikt. Op in itiatief van PvdA en VVD nam de Tweede Kamer met ruime meer derheid een wetsvoorstel aan om abortus uit de strafwet te halen. Dit voorstel strandde in de Eerste Ka mer, waar een meerderheid van de WD-fractie onverwacht tegen stemde. Minister van justitie Van Agt liet overigens later weten, dat hy een ook door de Eerste Kamer aan vaard voorstel zou hebben getor pedeerd door zijn handtekening te weigeren. Vandaar dat de PvdA nu garanties wil, dat een minister van justitie een aangenomen wetsvoor stel nu wél zal tekenen. DEN HAAG (SP) - "Wy vinden het belachelijk dat een commandant van een opleidingseenheid kan be letten dat een soldaat de nacht bui ten de kazerne doorbrengt. Een dienstplichtig soldaat, waarvan wordt verwacht dat hij het vader land beschermt, moet dat toch zelf kunnen bepalen." Dat waren de woorden van Hans Tomson, voorzitter van de Vereni ging voor Dienstplichtige Militai ren, toen hij gistermiddag driedui zend handtekeningen aanbood aan de heer Ch. L. M. Schaapman, plaatsvervangend secretaris generaal op het ministerie van de fensie. Verkeersdoden HAAMSTEDE (ANP) - Bij een ver keersongeluk op de Serooskerk- seweg in Haamstede zijn gister avond de 34-jarige J.T. van Nieu- wenhuijzen uit Nieuwerkerk en de 24-jarige D.K. van Dijk uit Rotter dam om het leven gekomen. De Nieuwerkerker raakte volgens de politie met zijn auto van de weg, kwam er via het fietspad weer op en botste op de linkerweghelft op de tegemoetkomende auto van de Rotterdammer. Een paar weken werken in een andere omgeving en goed geld toe voor vrouwen en mannen. Kom nu naar Uitzendbureau Luba. Leiden, Nieuwe Rijn 35, tel 071-140341. Alphen, De Aarhof 67. tel. 01720-94645. Gouda. De Lage Gouwe 12. tel. 01820-23311 Honderd dienstplichtige militairen kwamen gistermiddag uit Utrecht om te pleiten voor recht op na chtpermissie voor dienstplichtige militairen in opleiding. In de stro mende regen trokken zij van het Centraal Station naar hét Plein, waar de heer Schaapman de hand tekeningen zonder commentaar Vandaag zou staatssecretaris van Lent zich beraden over deze zaak.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7