Marktenroute voor twee jaar onder het mes Federatie op bres voor belangen alleenstaanden Omvangrijk karwei met grote gevolgen voor verkeer De gemiddelde Ford Granada-rijder is zo'n 40 jaar oud BOUW NIEUWE TURFMARKTBRUG De gemiddelde Ford Granada-rijder heeft 'n zeer rtiim inkomen Breestraat over maand vernieuwd Bond van Weduwen en Weduwnaars gooit roer om DONDERDAG 18 AUGUSTUS 197 ADVERTENTIE LEIDEN - Volgend jaar maart zal begonnen worden met de uit voering van een omvangrijk karwei in de binnenstad: het herstel van de walmuren langs de hele marktenroute (Boter markt, Vismarkt, Aalmarkt en Boommarkt) en het leggen van een nieuwe riolering. Werk zaamheden die voor het verkeer door het centrum grote gevolgen hebben: het zal dan o.a. in twee richtingen door de Breestraat worden geleid. Zo mogelijk tegelijkertijd zullen soortgelijke werkzaamheden aan beide zijden van het Rapen burg worden verricht. Ook de Nonnenbrug - verbinding over het Rapenburg naar de Non nensteeg - zal dan hersteld wor den. Deze brug is nu door middel van paaltjes voor auto's afgeslo ten. Hetzelfde geldt voor de Turf- marktbrug - verbinding tussen Turfmarkt en Nieuwe Beesten markt - zij het dat de bouw van een nieuwe brug naar verwach ting al in oktober wordt uitge voerd (maar niet voor de derde van die maand). Of de werk zaamheden aan marktenroute, Rapenburg, Nonnenbrug en Turfmarktbrug inderdaad zo veel mogelijk gelijktijdig kun nen worden verricht, hangt voornamelijk af van de vraag of en zo ja wanneer de gemeente van het rijk hiervoor subsidies zal krijgen. Duidelijkheid daarover wil nog wel eens lang op zich laten wachten. Kunnen de werk zaamheden op de vier verschil lende plaatsen niet tegelijk uit gevoerd worden, dan is de vol gorde: Turfmarktbrug, mark tenroute, Rapenburg, Nonnen brug. Wethouder Waal (verkeer) en Ambtenaar Van de Pol presen teerden gisteren een voorstel over de fasering van de verschil lende werkzaamheden. Met nadruk zeiden ze erbij dat het om een voorstel gaat en nog niet om een besluit van B en W. Met andere woorden: betrokken raadscommissies, winkeliers en andere belanghebbenden kun nen hun oordeel er nog over ge ven. Zij zullen o.a. een uitspraak moe ten doen over de snelheid, waarmee de totale markten route moet worden aangepakt: moeten Boommarkt en Boter markt tegelijkertijd worden hersteld of niet? Een keuze tus sen, aldus Van de Pol, „maxi male hinder gedurende kortere tijd en of minder hinder gedu rende een langere tijd". BRILJANTEN Ringen - hangers - oorbellen - armbanden - groeibriljant - briljant voor belegging Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Als in maart van het volgend jaar met de herstel werkzaam- ien naar raming dertien maanden heden aan de wallekanten en het leggen van een riolering in vergen, de marktenroute wordt begonnen, komt de Botermarkt als eerste aan de beurt. Het verkeer zal dan in twee richtingen Boommarkt over het laatste deel van de Breestraat (tussen Gangetje en Koornbeurssteeg) worden geleid. Het verkeer dat nu van de Botermarkt gebruik maakt, gaat dan via Breestraat en Koornbeurssteeg naar de Vismarkt en volgt verder de be staande route. Het trottoir van de Botermarkt blijft tijdens de werkzaamheden wel gehandhaafd. Omdat de winkels bevoorraad moeten kunnen worden, wordt er aan gedacht om bedienend verkeer tot tien uur 's ochtends toe te laten op de Botermarkt. Verkeer in twee richtingen over de Breestraat heeft verder als consequentie dat de mo gelijkheid om van de Breestraat linksaf te slaan naar de Karnemelk- sebrug zal worden beperkt of ver dwijnen. De duur van de werk zaamheden aan de Botermarkt wordt op vijf zes maanden ge schat. Vervolgens komen de Vis- en Aal markt aan de beurt. Dat heeft als consequentie dat de marktenroute gedurende deze periode voor door gaand verkeer afgesloten zal zijn. De Botermarkt kan dan inmiddels door alle verkeer gebruikt worden. Komende vanaf de Botermarkt en vervolgens de Koornbeurssteeg kunnen bussen en fietsers vervol gens rechtsaf de Breestraat op, al dus het voorstel. Dit betekent dus dat er in deze periode op de Brees traat van Rapenburg tot de Koorn beurssteeg in beide richtingen bus sen en fietsers zullen rijden. Dat heeft tot gevolg dat op de smalle gedeelten van de Breestraat stop en parkeerverboden moeten wor den ingesteld. Auto's, die nu de marktenroute gebruiken, zullen el ders hun weg moeten zoeken. Het wordt wenselijk geacht om de be voorrading van het stadhuis in deze periode zoveel mogelijk aan de Breestraat te doen plaatsvinden en van V en D via de Breestraat en Mandemakerssteeg. Het is wel de bedoeling om de voetganger- sstrook langs het winkelfront aan Vis- en Aalmarkt te handhaven, evenals de oversteek naar de Don- kersteeg. Ook is bedienend verkeer hier toegestaan. De werkzaamhe den aan Vismarkt en Aalmarkt zul- De derde fase in de werkzaamhe den aan de marktenroute is dan de aanpak van de Boommarkt. Het verkeer kan vrijwel op gelijke wijze afgevoerd worden als nu -één rich ting Breestraat, de andere richting marktenroute - zij het dat in plaats van de Boommarkt de Apothe- kersdijk, via de Kippenbrug ge bruikt moet worden. Een situatie die zich ook de afgelopen winters wel heeft voorgedaan als de Boommarkt door opvriezen niet gebruikt kon worden. Wel blijft ook hier bedienend verkeer in twee richtingen mogelijk, aansluitend op de werkzaamheden aan de Boommarkt wordt in Aansluitend Kort Rapenburg, ter hoogte van de Boommarkt, over korte afstand een nieuwe riolering gelegd, waardoor het verkeer ook hier enigszins ge stremd zal worden. Het werk aan de Boommarkt zal ongeveer zes maanden in beslag Een deel nan de marktenroute: de Vismarkt, die samen met de Aalmarkt gedurende dertien maanden niet voor verkeer toegankelijk zal zijn. Tegelijk De totale duur van de werkzaam heden aan de marktenroute komt dan op ongeveer twee jaar. Een pe riode, die tot anderhalfjaar bekort kan worden, als Boommarkt en Bo termarkt tegelijkertijd worden aangepakt. De overlast is dan kor ter, maar heviger. Het voorstel be vat twee varianten voor de afwikke ling van het verkeer, wanneer Boommarkt en Botermarkt inder daad tegelijkertijd onder handen worden genomen. De eerste geeft aan dat alle verkeer in twee richtin gen over de Breestraat zal gaan. Een situatie die gehandhaafd zou kunnen worden gedurende de ge hele periode van de werkzaamhe den op de marktenroute, waar dan een optimale werksituatie zou ont staan. Als nadelen worden ge noemd dat dan de parkeermoge- lijkheden op de Breestraat dras tisch moeten worden beperkt en de verkeerslichteninstallatie op het kruispunt Breestraat/Rapenburg moet worden vervangen of aange past. Zoals steeds blijft bedienend verkeer op Boom- en Botermarkt wel mogelijk. Bij de tweede variant nog steeds uitgaande van een ge lijktijdige aanpak van Botermarkt en Boommarkt - wordt het verkeer m twee richtingen geleid over het laatste deel van de Breestraat. Het verkeer richting "station" maakt dan de route Breestraat- Koornbeurssteeg- Vismarkt- Aalmarkt- Kippenbrug- Apothe- kersdijk. Het slechte wegdek iii het laatste gedeelte van de Breestraat blijft nog een maand in zijn huidige staat liggen. Alleen wanneer de kuilen al te diep worden, zal ter plekke noodherstel worden ge pleegd. Dat liet wethouder Waal gister middag weten. In de komende maand zal moeten worden geko zen hoe de Breestraat er straks zal uitzien, als de marktenroute wordt hersteld. In ieder geval zal de proefreconstructie van ,de Breestraat - na de succesvolle protesten van het Leids City Cen trum hiertegen niet doorgaan. Een proef die genomen zou wor den in de periode die vooraf gaat aan de werkzaamheden op de marktenroute. Of het laatste deel van de Breestraat over een paar jaar een promenade of semi- promenade zal worden, is niet duidelijk meer. Waal: "Dat moet maar bekeken worden aan de hand van de inzichten die er dan zijn". In de komende maand van in spraak zal gekozen moeten wor den welk wegdek het laatste deel van de Breestraat krijgt: klinkers of asfalt. "Het is in ieder geval duidelijk dat wat er nu ligt er uit moet", zegt Waal. "Maar we wil len voorkomen dat de Breestraat nu nog twee keer opengebroken moet worden". Betrokken raads commissies zullen de komende maand gehoord worden, alsmede de winkeliers, die in een speciale begeleidingscommissie zijn ver tegenwoordigd. "Maar het kan best zijn dat ook anderen er met ons over willen praten. Dan zul len we ons uiterst flexibel opstel len", aldus wethouder Waal. de bouw van de nieuwe Turfmarktbrug wordt aangevat, is het vooral van belang dat er voldoende werkruimte is. Verkeer in de richting van het station zal via Beestenmarkt en Nieuwe Beestenmarkt rijden, maar dan wel over de linkerrijbaan van de Nieuwe Beestenmarkt. Op de rechterrijbaan is alleen bedie nend verkeer mogelijk. Verkeer uit de richting van het station gaat niet over de Nieuwe Beesten markt, maar over de Steenstraat. De Turfmarkt en de aan de brug grenzende gedeelten van Oude Singel en Oude Vest zijn in de pe riode van de werkzaamheden al leen voor bedienend verkeer toe gankelijk. Waarschijnlijk in okto ber zal het werk aan de Turf marktbrug beginnen. Mr. Vrolijk Westzijde Rapenburg opent Beestenspul negen maanden dicht LEIDEN - Commissaris der Ko ningin mr. Maarten Vrolijk zal op zaterdag 24 september de officiële opening verrichten van "Beestens pul 1977" in de Leidse Groenoord- hallen. Vorig jaar trok deze grote dierententoonstelling in Leiden ongeveer 35.000 bezoekers. Bij de opening wordt Mr. Vrolijk terzijde gestaan door een viertal pa rachutisten die om precies elf uur bovsn de Groenoordhal uit een vliegtuig zullen springen. De vier para's zullen na de landing een sleutel aan mr. Vrolijk overhandi gen die daarmee een kist kan ope nen, die een koppel witte duiven bevat. De tentoonstelling is zater dag 24 en zondag 25 september ge opend van 10'tot 18 uur. Vorig jaar leidde het massale be zoek aan "Beestenspul" tot grote verkeersopstoppingen in het noordelijk deel van Leiden. Inmid dels heeft organisator Rob Lau wers overleg gepleegd met hoofdinspec teur La Riviere van de Leidse poli tie om een aantal verkeersmaatre gelen te treffen, dat opstoppingen moet voorkomen. Verder zal het aantal kassa's worden verdrievou digd. De werkzaamheden aan het Rapenburg worden in drie fasen uitgevoerd, waarvan de duur elk op drie maanden wordt geschat. Als eerste wordt het gedeelte tussen Nonnenbrug en Doelensteeg aangepakt. De west zijde van het Rapenburg (grenzend aan het Noordeinde) is dan afgeslo ten voor doorgaand verkeer. Verwacht wordt dat dit zich voor een be langrijk deel via de Breestraat zal afwikkelen. Wel is bedienend verkeer op de westzijde van het Rapenburg mogelijk. Bij de aanvang van de werkzaamheden kan het bedienend verkeer zich nog via de de Doelens teeg en Groenhazengracht afwikkelen. Na enige tijd wordt het kruis punt Rapenburg/Doelensteeg gesloten voor gemotoriseerd verkeer, zo dat het bedienend verkeer het Rapenburg en de Doelensteeg achteruit rijdend moet verlaten. Vervolgens komt het gedeelte van het Rapenburg tussen Doelensteeg en Groenhazengracht aan de beurt. Voor bedienend verkeer is de noord zijde van de Groenhazengracht aanvankelijk dan nog bereikbaar. Na verloop van tijd zal deze gracht door de aanleg van een duiker worden afgesloten. De kruispunten Rapenburg/Doelensteeg en Rapen- burg/Groenhazengracht zullen niet gelijktijdig worden afgesloten, om dat de bebouwing tussen Groenhazengracht en de Doelensteeg voor de brandweer bereikbaar moet blijven. Als derde fase wordt het stuk tus sen Groenhazengracht en Noordeinde onder handen genomen. Aan het einde van de werkzaamheden zal het Noordeinde dan een aantal dagen gesloten zijn voor gemotoriseerd verkeer. Het autoverkeer kan omgeleid worden via de Witte Singel en de bussen via de Morsweg. Als de Turf marktbrug op dat moment al weer te gebruiken is, zullen de bussen via de Morssingel, Steenstraat en Turfmarkt een deel van de gebruikelijke route blijven bedienen. Bedienend verkeer op de wéstzijde van het Rapenburg zal daar tijdelijk in twee richtingen rijden. Voor het herstel van de Nonnenbrug wordt de duur op een jaar geschat. Uitgangspunt is dat politie en brandweer van de oostzijde op het Rapen burg gebruik moeten kunnen'blijven maken. LEIDEN - "Steeds meer is gebleken dat bonden voor alleen weduwen en we duwnaars als te eng wor den ervaren. Ook onge- huwden en. gescheiden mensen staan tenslotte al leen, Een en ander heeft er toe geleid dat het dagelijks bestuur van de federatie het roer totaal gaat om gooien. Het te volgen spoor is nu: belangenbe hartiging voor alle alleens taanden". ADVERTENTIE Werk Om geld te verdienen er ervaringen op te doen is werk voor nieuwe sr volop Leiden. Nieuwe Rijn 35, tel. 071-140341. Alphen. De Aarhof 67, tel. 01720-94645. Gouda, De Lage Gouwe 12. tel. 01020-23311 ADVERTENTIE gaan van de Nederlandse Bond van Weduwen en Weduwnaars. Een organisatie die inmiddels is opgeheven, omdat de doelstel lingen in de oorspronkelijke vorm niet meer in deze tijd pas sen. Sinds kort is er nu de Feder atie van Belangengroepen voor Alleenstaanden; als ondersteu ning van het werk dat op dit ge bied in een groot aantal plaatsen wordt gedaan. Ook de Leidse regio heeft zo'n be langengroep en ook deze is ont staan omdat binnen de oor spronkelijke bond voor wedu wen en weduwnaars de behoefte toenam aan een breder opgezette vereniging. Voor Leiden en omstreken is er op woensdag 31 augustus een eerste kennismakingsbijeenkomst in de Romanuszaal, achter de Har- tebrugkerk aan de Mare. Die avond is er een optreden van de cabaretgroep "Crazy World" (voortgekomen uit het jongeren koor "The Lord Folks") en is er gelegenheid informatie op te doen over het werk van de belan gengroep. "Het accent ligt bij ons niet op ont spanning". zegt voorzitster mevr. Mollers, "maar veel meer op het aanpakken van allerlei moeilijk heden waar alleenstaanden mee te maken hebben. Vroeger deden we dat inderdaad alleen voor we duwen en weduwnaars. Het pro bleem is dat deze groep politiek niet interessant is. Bejaarden bij voorbeeld wel, gehandicapten ook steeds meer. Wij ervoeren dingen die niet in de haak zijn en waar we als bond iets aan probe ren te doen. Vaak een hele lange weg. We hebben na veel moei lijkheden bereikt dat gezinshulp aftrekbaar is voor de belasting. Er waren weduwen en weduwnaars die het niet konden betalen. Nu zijn we bezig met de Nederlandse Spoorwegen over het systeem van de gezinskaart. Zo'n kaart kun je niet krijgen als man of vrouw alleen met kinderen. Het moet een volledig gezin zijn. Dat is belachelijk natuurlijk en niet in de haak". "Dit soort zaken los je niet zo maar even op. Daar is veel tijd voor no dig. We realiseren ons heel goed dat we het ook niet zo zeer voor ons zelf doen, omdat het vaak lange termijnwerk betreft. De re sultaten daarvan, daar profiteren we zelf vermoedelijk niet meer De Leidse belangengroep zal het adviesbureau dat door de bond van weduwen en weduwnaars is opgezet blijven voortzetten. Elk lid met problemen of vragdh kan daar gratis terecht. Gewerkt moet nu worden aan de kennisverga ring ook over de specifieke pro blemen van gescheiden mensen. Uitgesloten wordt ook niet dat het bestuur straks een andere samenstelling krijgt. De voorzitster zegt "Het huidige bestuur bestaat nog helemaal uit weduwen en weduwnaars. Als we straks- ook leden krijgen uit een andere hoek, dan is het na tuurlijk niet meer dan logisch dat die ook in het bestuur worden opgenomen. Jongeren bijvoor beeld hebben we nauwelijks. Dat is heel moeilijk te doorbreken. Ik kan me best voorstellen dat als een j'ong iemand op onze bijeen komst komt en alleen maar ou dere gezichten ziet, niet direct en thousiast wordt en misschien zelfs wel niet meer terug komt. Jammer, maar het gebeurt. Daar willen we graag vanaf'. Met ingang van 31 augustus wordt eens in de veertien dagen op woensdag een bijeenkomst in de Romanuszaal gehouden. Gedeel telijk besteed aan informatie, bij voorbeeld over verzekeringen, sociale wetten, maar ook aan bij voorbeeld bingo. Vebo met pony's LEIDEN - De 41ste Vee tentoonstelling voor fokvee, mest- vee, Shetland pony's, dwerggeiten en zuivel wordt gehouden in de Leidse Groenoordhallen op zater dag 3 september. De officièle ope ning zal om tien uur 's ochtends worden verricht door drs. H. Schelhaas, voorzitter van het Pro- duktschap voor Zuivel. Het aantal inzenders, dat zich voor de najaars veetentoonstelling heeft aange meld is dit jaar bijzonder groot. Tij dens de Vebo zal ditmaal ook een Shetland pony-keuring worden gehouden.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3