J. Wingelaar wil best burgemeester worden Progressief Voorschoten: goedkope opknapbeurt Ambachts-en Baljuwhuis Binnenkort gesprekken tunnelplan Leiderdorp 0=eidse agenda Veel genoemd als kandidaat voor Benthuizen Met fiets gevallen Burgerlijke stand DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1977 ZOETERWOUDE - Jan Wingelaar, gemeente-secretaris van Zoeterwoude, wordt steeds vaker genoemd als de grootste „kanshebber" om burgemeester in Benthuizen te worden. Zelf zou hij best burgemeester willen zijn, en dan bijvoorbeeld in een wat kleinere plaats in midden-Zuid- Holland. In januari van dit jaar raakte Be nthuizen zijn burgemester kwijt na een reeks van incidenten, met als hoogtepunt de arrestatie, ten on rechte, van twee wethouders. Dat laatste was voor minister W. F. de Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken aanleiding om burgemester I. J. P. Keijzer, die tot dan toe twaalf jaar aan het Benthuizer roer had ge staan, niet voor een derde periode van zes jaar in Benthuizen te be noemen. Profiel Sindsdien fungeert burgemester C. J. de Ronde van Bergambacht en Ammerstol als waarnemend bur gemeester. De raad van Benthuizen schetste enkele weken geleden het profiel van een nieuwe burgemee ster. Geen groots bestuurder moet het worden, maar iemand die in staat is de sterk verstoorde verhou dingen in Benthuizen weer tot normale proporties terug te bren gen en die het ambtenarenkorps weer tot een hecht team kan ma ken. De raad achtte die eigenschappen zo belangrijk dat men de gods dienstige achtergrond van de nieuwe burgervader, voor Be nthuizen nog altijd een erg belang rijke zaak, naar het tweede plan schoof. Wingelaar heeft tijdens en na de crisis in Benthuizen al het nodige in die gemeente gedaan. In die pe riode namelijk verving hij de in middels overleden gemeentesecre taris Runsink, die met ziekteverlof was. Wingelaar hield het ambtena renkorps bij elkaar en schiep orde Door Hans Meijer in de gigantische administratieve chaos, die op het Benthuizer ge meentehuis heerste. „Kriegelig" Zelf wil hij maar liever niet over zy n sollicitatie naar de post in Benthui zen praten. „Dat is voor alle partijen en voor de toekomst beter. Daar voor liggen de verhoudingen nog te gevoelig". Maar over zijn ideeën over het bur gemeestersschap in het algemeen wil hij best het een en ander kwijt. Zoals „Ik ben geen bouwpastoor" en „Voor wat het beleid betreft zal ik me als burgemeester steeds hou- den aan het beleid, dat door de raad is uitgestippeld. De raad is het hoogste bestuursorgaan van de gemeente en daar heb je je dus maa^ aan te houden als burgemee ster. Alhoewel je je natuurlijk van te voren, vooral tijdens de discus sies in het college van B en W, best met de voorbereiding van het be leid bezig mag houden". Wingelaar, die er wat „kriegelig" over is geworden dat zijn naam al in een vroegtijdig stadium is ge noemd, wil graag burgemeester worden omdat het besturen van een gemeente hem fascineert. „Na tuurlijk heb ik nu ook wel de no dige betrekkingen met het dage lijks bestuur van de gemeente, maar als burgemeester kun je toch wat directer met die materie bezig zijn". Motor In Zoeterwoude heeft Wingelaar de naam de motor achter het college van B en W te zijn. Onder de ambte naren staat hij bekend om zijn in zet, zijn tomeloze energie en de wijze waarop hij de anderen stimu leert. Voor de burgers is hij „die man waar je zo goed mee kunt pra ten" en „die man van de gemeente die helemaal niet autoritair is". Hij was een van de grote promotors van de festiviteiten rond 700 jaren Zoeterwoude (hij zat als tweede voorzitter in het organiserend co- mité) en is in Zoeterwoude actief in de tennisvereniging. In Zoeter- meer, zijn vorige woonplaats, is hij' nog altijd voorzitter van de voet balvereniging DSO. Jan Wingelaar werd geboren in Cu- lemborg en werkte als chef fina nciën in Zoetermeër voor hij een jaar of vijf geleden naar Zoeter woude kwam. Wingelaar wordt om meerdere re den geschikt geacht om de burge meesterspost in Benthuizen te be kleden. Naast het feit dat hij aardig op de hoogte is van het plaatselijk gebeuren heeft hij ervaring als ge meentesecretaris en dat is" belang rijk, want de nieuwe Benthuizer burgemeester zal tevens de functie van gemeentesecretaris vervullen. Twee topambtenaren zijn voor een klein plaatsje als Benthuizen, dat slechts 3200 inwoners telt, veel te duur. Wingelaar aan het werk (rechts oud-burgemeester Keijzer) tijdens de crisis irn Benthuizen, kort na de arrestatie van de beide wethouders van die gemeente. Drenth: "Beslagen ten ijs LEIDERDORP - Wethouder drs. E. Drenth hoopt binnenkort met be woners van de flats langs de Enge lendaal te gaan praten over het tun nelplan en andere vormen van be strijding van de geluidshinder. Eventuele verdere uitwerkingen van het plan voor overbouwing van de Engelendaal hangt sterk af van die gesprekken. Eerder dit jaar besliste de Leider- dorpse gemeenteraad dat het tun nelplan voorlopig in de ijskast ge zet moest worden. Men wilde wet houder Drenth alleen toestaan te gaan praten met de bewoners van de Engelendaal over maatregelen ter bestrijding van de geluidsover last. De raad zelf dacht daarbij aan het maken van dubbele beglazing. Drenth is nu van plan om een er kend deskundige op het gebied van geluidshinder uitleg te laten geven van de problemen, waarna hij zelf het tunnelplan ter sprake wil bren gen. Ook wil hij met de bewoners praten over eventueel andere mo gelijkheden, zoals omleiding van het vrachtverkeer. "Maar ik moet het allemaal nog verder uitwerken, want ik wil goed beslagen ten ijs komen. Met name moet ik nog uit rekenen wat het maken van dub bele beglazing voor gevolgen heeft voor de huurprijzen van die wonin gen." Intussen werkt een groep studen ten van TH in Delft aan de moge lijkheden, die het idee van Drenth biedt. De wethouder wilde, zoals bekend, over het eerste gedeelte van de Engelendaal een tunnel bouwen met daar bovenop 750 wo ningen. "Er is interesse genoeg voor dat plan, misschien niet in Leiderdorp, maar dan toch in an dere plaatsen in Nederland", aldus Drenth. Met name de gemeente Rotterdam heeft destijds veel inte resse voor het plan getoond. Voordracht Intussen heeft het provinciaal be stuur een paar dagen geleden aan minister De Gaay Fortman laten weten wie de provincie graag als burgemeester in Benthuizen zou zien. Het wachten is nu op een voordracht van het ministerie. Hoe lang dat nog duurt is niet te zeggen. Rommelmarkt VOORSCHOTEN - Het zal nog een tijd duren voor het Ambachts- en het Baljuwhuis aan de Voorstraat in Voor schoten gerestaureerd wordt en weer volledig in gebruik kan worden genomen door het verenigingsleven van deze plaats. LEIDEN - Een 14-jarige jongen uit Leiderdorp kreeg een hersens chudding en schaafwonden aan arm en heup, toen hij gistermiddag door tot nog toe onbekende oor zaak met zijn fiets op de ventweg langs de Willem de Zwijgerlaan kwam te vallen. De EHD bracht hem over naar het Academisch Ziekenhuis. LEIDERDORP - geboren: Arthur, zv P ten Donkelaar en WJ Slappendel (Voor schoten); Koen, zc DYH Prins en PA Pols (Leiderdorp); Freya, dv JHM Stubbe en JM Wamelink (Leiderdorp); Wouter, zv J Krikken en LG Hogenkerk (Leiden); André, zv R Jansen en E Gor dijn (Leiden); Katrina, dv AFM Moor- wood en JH Ward (Leiden); Cornelis, zv JM vd Poel en CH Rijnbeek (Zoeter woude); Rogier, zv WF Libochant en AJ Vader; Mark, zv PCG vd Burg en AM van 't Veer (Leiden); Emilia, dv C Flinterman en ME vd Meulen (Voorschoten); Jasper, zv AFPM de Goeij en LMJ Geurts (Lei den); Wendy, dv F Frankenhuizen en PCM v Diemen (Leiden); Vincent, zv JK Azier en G Thiels; Melissa, dv KC Brinkman en ME Goudsmit (Leider dorp); Christiaan, zv HWA v Oostrum en LM Balleur (Voorschoten); Wouter, zv NP Verhey en JA Scheenloop (Zoeter woude); Dylan, zv PHM vd Zijden en FHM Kulker. Overleden: WB Roman (71) gm S Bro- met; H Geerlofs (84) gm JWG Verheul; J Verlind (75) gm P Chrispijn; AP Zeilma ker (82) gm MTE Waalberg; WD Delfos (76) gm C Lares; CW Bentveld (78) gm T Blees; PL Verhaar (62) gm A vd Vijver; C vd Meer (81) gm PH Abrahams. Gehuwd: CJTh de Goede en AR Bontjer. Ondertrouwd: N Kroesemeijer en E Duiveman; RA Huisman en EM v Grie- NOORDWIJKERHOUT - Doordat een Duitse automobilist, A. S. gis teren op de kruising Schulp- weg/Gooweg in Noord wykerhout geen voorrang verleende aan de Noordwijkerhoutse automobiliste A. G., schoot de laatste auto naar rechts tegen een stilstaande auto. Beide automobilisten moesten naar het Academisch Ziekenhuis worden overgebracht, de inzit tende van de stilstaande auto kwam met de schrik vrij. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagdienst dér apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 12-19 augustus door Apotheek "Herdingh en Blanken". Ho- gewoerd 171, tel. 120502 en Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482. Donderdag Door Charles Lennartz De gemeente heeft vorig jaar m au gustus bij het ministerie van CRM een aanvrage ingediend om een vergunning voor het herstellen van beide panden. Begin augustus van dit jaar heeft het gemeentebestuur het antwoord ontvangen. Dit is ech ter nog niet officieel bekendge maakt. in Voorschoten Nieuwe aanvraag VOORSCHOTEN - Zaterdag wordt in Voorschoten op de Voorstraat de jaarlijkse rommelmarkt gehouden. Alle inwoners van Voorschoten krijgen dan gelegenheid om een dag marktkoopman te spelen. De marktkramen van de vrijdagse weekmarkt zullen zaterdag de dor pelingen ten dienste staan. Uit de praktijk is al gebleken dat er meer gelegenheidskooplieden zijn dan kramen en daarom kan ieder een met een eigen tafeltje en stoel tje een verkoopruimte scheppen. De rommelmarkt vindt plaats in het kader van de activiteiten „Ver levendiging Dorpscentrum". De markt begint om negen uur en ein digt 's middags om vijf uur. De ge vestigde winkeliers zullen die dag op de Voorstraat ook hun verkoop ruimte uitbreiden met de straat voor hun winkels, terwijl de hore cabedrijven, bij goed weer, hun be drijvigheid eveneens op de Voor straat laten plaats vinden. De rommelmarkt is wel bestemd voor de volwassen Voorschotenaar, de kinderen hebben dit seizoen al drie maal een eigen markt mogen houden voor het Ambachts- en Bal juwhuis. Volgens een woordvoerder van de gemeente Voorschoten zijn de plannen slechts gedeeltelijk posi tief beoordeeld. Enkele details van het project, dat in handen is van ar chitect van der Sterre uit Leider dorp, werden niet geaccepteerd door monumentenzorg. Dit betekent dat er een nieuwe aan vraag met verbetering van de de tails moet worden ingediend door het gemeentebestuur. Naast de tijd die verstrijkt voor het verbeteren en opnieuw indienen van het plan, zal de restauratie zelf nog zo'n twee jaar in beslag nemen. Het 17e eeuwse Ambachtshuis (vroegere "rechtshuis" van Voor schoten) werd in 1912 overgedra gen aan de gemeente. Er was één voorwaarde aan de overdracht ver bonden. Het moest beschikbaar ge steld worden voor de burgers. Sinds die tijd heeft het gebouw tal rijke dorpsverenigingen gehuis vest. Enkele decennia later werd het Baljuw-huis (vroeger ambtswoning van de Baljuw - rechter - aange kocht door het gemeentebestuur. Toen pas kon er worden gedacht aan restauratie van de panden, om dat het alleen doenlijk was een re constructie aan beide panden tege lijk uit te voeren. Funest Te lang wachten met restaureren kan volgens de progressieve fractie van Voorschoten funest zijn. De huidige bouwkundige toestand maakt de bereikbaarheid en be woonbaarheid van de huizen steeds moeilijker. Lekkages, kapotte mu ren en naar binnen groeiend on kruid geven aan dat vernieuwing hoognodig is. De toneelclub, het koor en de har- monieve.reniging, die eerst actief waren in hét Ambachtshuis hebben elders huisvesting gezocht. Alleen de toneelclub voor huisvrouwen komt nog wel eens in dit pand. Het Baljuwhuis verkeert in een minder slechte staat. Toch zitten al leen nog de muziekschool en de wereldwinkel in het gebouw. De bejaardensocièteit is inmiddels verhuist naar een ander onderko men. De toneelclub is onderge bracht bij het Rode Kruis en het koor oefent momenteel in een school. Omdat sinds meer dan een jaar niets meer vernomen was van de voortgang van de resturatie- procedure van het Ambachts- en Baljuwhuis stelde drs. H. van Wijk voorzitter van de progressieve frac tie van Voorschoten vorige week schriftelijk enkele vragen aan het college van B en W. Zijn fractie heeft zich voorstander getoond van een snelle opknapbeurt om beide huizen weer gedeeltelijk voor be woning en gedeeltelijk voor de be volking gereed te maken. Goedkoper Drs. van Wijk is ervan overtuigd dat dit plan tevens aanzienlijk goedko per is dan de ideeën die geprocla meerd zijn door de raad en de Stich ting tot behoud van Oud, Groen en Leefbaar Voorschoten. Deze willen de panden geheel in de oude stijl terugbrengen. De heer van Wijk is ervan overtuigd dat de plannen van de progressieve fractie, zo'n 150.000 gulden zouden moeten kosten. Het idee van de gemeente kost volgens van Wijk zeker twee miljoen gul den. De heer T. D. Bonhof van de afde ling Culturele Zaken van de ge meente Voorschoten betwijfelt of er een dergelijk groot verschil tus sen de kosten van beide mogelijk heden bestaat. Volgens de voorzitter van de pro gressieve fractie kan bjj een snelle verbetering gebruik worden ge maakt van de rehabilitatieregeling. Subsidie zou er volgens hem eerder zijn dan van Monumentenzorg. De pot van deze instelling is immers zo goed als leeg. Van Wijk noemt ver der het plan van een trap voor de panden „een ridicule zaak" omdat die er ook in de 17e en 18e eeuw helemaal niet geweest is. Het. is de bedoeling de huizen in te richten met vergaderruimten, ver enigingszalen en een trouwzaal. Verder is het de bedoeling een ex positieruimte vrij te houden. In een van de panden komt nog een ge deelte beschikbaar als woonruimte voor een beheerder. GASTOUDERS Er is in de Merenwijk een te kort aan gastouders. Werkende of studerende ouders kunnen hun kinderen vaak nergens onderbrengen. Vandaar een oproep van het Bureau Gas touders of er in de Merenwijk gezinnen zijn die kinderen uit dergelijke gezinnen op kunnen vangen. Zo ja, dan graag even een telefoontje naar het bu reau, tel. 130360-bij voorkeur 's middags. REÜNIE De Marine Luchtvaart Dienst (MLD in vaktermen) viert op 2 september het zestigjarig be staan. Daartoe is erop het Ma rine Vliegkamp Valkenburg een bijeenkomst, gevolgd door een reünie, vanaf vijf uur, in gebouw Amecitia aan het Wes teinde 15 te Den Haag. Actief dienende MLD-ers, maar ook oudgedienden zijn daar van harte welkom. Kaarten ver krijgbaar aan de zaal. PLUIMVEE Het zal wel een gekakel en get- sjirp van jewelste worden wanneer op 22 augustus de Wassenaarse Pluimvee en Vo gelsportvereniging- vergadert. Pieterskerkstraat 1, voorlichtingsavond werkgroep dienstweigeren, in de maan den juli en aug. inlichtingen tel. 140866. Pieterskerkhof 19, Architektenburo, gratis advies, 8-9 uur nam., tel. 142771. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie, open-café avond, 9-12 uur nam. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reik jaar, tel. 134687. Onderwijswinkel Burgerraadsman Korenbrugsteeg 7. Telefoon 143171, 'kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00. Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Advocaten spreekuur SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar, vertrouwelijk. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging, Mare 45, tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur). Moederhulp Bureau Moederhulp (niet gehuwde moederzorg), Terweepark 2, tel. 151068. Mej. J. Schramö, maatschappelijk werk- Dienstencentrum Leidse Rechtswinkel Juridische Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775. Geopend: ma. en woe. van 11-13 uur, di. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad. Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord, van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi, Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier. Buurt huis Morskwartier, Topaaslaan, tel. 10.30-11.30 uur. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 132187. Dag en nacht bereikbaar. Belangengroep alleenstaanden Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer, Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071-153652. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden, Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging. Mare 45, tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur en 13-14 uur. RUTGERHUIS Dr. J. Rutgershuis, Papengracht 26, tele foon 126802. Hulpverlening bij sexuali- teitsvragen; advies over geboorterege ling; middelenverkoop. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon; 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement40,45 Kwartaalabonnement per post58,30 Jaarabonnement150,30 J aarabonnement per post221,70 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2