Donkere wolken boven de dokter "Uiting van domheid te iachen om wat je niet begrijpt Albanië legt mogelijke tijdbom onder speciale relatie met Peking Pensioen premie 'molensteen' voor honderden huisartsen DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1977 PAGINA 15 De aanleiding tot het schrijven van dit artikel is eigenlijk heel futiel en persoonlijk. In de Haagse Post van 13 aug. las ik een artikel van Paul, van Ingen met als titel: "Maria leeft en woont in België." Daarin schrijft hij dat een zekere Wim Timmer mans ontmoette die "behoort tot congregatie van de Redemptoris ten, een sekte die vroeger tot doel had het kerkelijk leven onder de la gere volksklassen te bevorderen." Over dat woord sekte wond ik mij nogal op. 't Is volkomen belachelijk om religieuze orden en congrega ties binnen de katholieke kerk als sekten te zien. De schrijver is naar een niet erkend bedevaartsplaatsje gereisd, Bohan, in de Vlaamse Ar dennen om daar eens even een sap pig verhaaltje over weg te geven. Hij is, waar 't katholieke zaken be treft, volkomen ondeskundig. Dat is tot daaraantoe, maar hij maakt die pelgrims belachelijk en dat is hinderlijk, om niet te zeggen bele digend voor altijd toch nog een zeer groot aantal mensen'in dit land. Het komt meer vqor in de zomer maanden, dat er verhalen geschre ven worden over pelgrimsoorden zoals Fatima, Lourdes, Beauraing, Lisieux. Bijna altijd op dezelfde licht badinerende spottende, deni grerende toon. Het is ook wel een merkwaardig verschijnsel, dat honderdduizen den mensen elk jaar weer op weg gaan naar die plaatsen. Het ver schijnsel neemt eerder toe dan af. Om dicht bij huis te blijven: op za terdag 3 en zondag 4 sept. wordt er een "jubileumvaart" georganiseerd die zal 'vertrekken uit Noord wijk, Leiden, Den Haag, Gouda en Rot terdam naar Bannaux-Notre Dame, in de Ardennen, b.g.v. het feit dat 25 jaar geleden vanuit Nootdorp een groep van honderd pelgrims voor 't eerst naar dit genade-oord ging. Op zondag 4 sept. zal mgr Simonis in concelebratie met alle aanwezige priesters voorgaan in de eucharis: tie. Het thema van de dag is: "De mens leeft niet van brood alleen". Is dit ook weer een gebeurtenis voor een grappige reportage? Is 't feit alleen dat zovele mensen op bedevaart gaan belachelijk? Het lijkt me dat je je met meer recht vrolijk kunt maken over de hon derdduizenden mensen die nu weer, week in week uit de voetbal stadions gaan overstromen. En wat te denken van de onafzienbare massa die zich verplicht voelt elk jaar naar de Costa Brava te reizen om zich daar in de zon te wentelen, als een kip aan 't spit, en 's avonds dijenkletsers te aanhoren van Hol lands meest gevierde entertainers. Het aantal alleen is dus niet door slaggevend. Het doel dan? Wat verwachten die mensen? Wat verwachten die on- telbaren die naar Mekka reizen in de brandende hitte van Saoedie- Arabië, of naar Fatima, of naar Lourdes? Gaan ze erheen om van van de Nederlanders, want die zijn nu eenmaal ziekenfondspatiënt, zit met de dreiging dat men straks de volle (particuliere) mep moet beta len. Omvang Gaat het nu werkelijk zo slecht met de huisartsen, dat ze inderdaad hun pensioengeld niet meer kunnen opbrengen? Alvorens die vraag te kunnen bean twoorden, moet eerst eens worden berekend wat een huisarts ver dient. Dat inkomen hangt sterk samen met zijn praktijkomvang. Er zijn artsen met 2000 patiënten, maar er zijn er ook met 4000 en soms nog wel meer. Minister Lub bers gaat bij de honoreringsgronds lag uit van een gemiddelde van 2600 patiënten. Hoeveel leveren die pa tiënten op? Anderhalf jaar geleden gold als goed gemiddelde een jaar inkomen van 190.000 gulden (waar van 60.000 praktijkkosten), maar door de inflatie moet hierbij nu wel zo'n twintig procent worden opge teld. (Al zijn er overal uitzonderin gen. In rayon Breda woont een lichamelijke ziekten genezen te worden dan zijn een paar beden kingen misschien wel1 terecht. Be kend is de tekst: Er is nog nooit ie mand met één been naar Lourdes gegaan en er met twee benen van thuis gekomen. Maar het valt moei lijk te ontkennen, dat er plekken op aarde zijn waar iets bijzonders aan de hand is. Dat hee(t met vele din gen te móken o.a. met de stand van de planeten. En wanneer iemand die psycho-somatische problemen heeft naar zo'n plaats toegaat, niet als luxe toerist maar als zoeker, als "bedelaar", dan kan de disharmo nie waarin hij verkeert tot harmo nie hersteld worden. En waarom zou 't verkeerd zijn daar bovenna tuurlijke krachten in te erkennen?. Er is nog iets anders. Mén zou in die oerdrang tot het pelgrimeren ook wel het diep menselijke verlangen kunnen zien, de hartstocht om eens tot het Beloofde Land te komen, het Jeruzalem van de joden, het hemels Jeruzalem van de christe huisarts met 5100 patiënten, die een topinkomen van ruim drie ton heeft), Dat jaarinkomen van pakweg ruim twee ton, krijgt de huisarts als volgt binnen: via de honoraria van prak tijkpatiënten 19,25 per consult en 29,- per huisbezoek), en via een Jaarabonnementsbedrag" dat de ziekenfondsen uitkeren, onge acht het aantal malen dat een fond spatiënt een beroep op de arts doet. Hoe is dat abonnementsbedrag van het ziekenfondsbedrag samenge steld? De heer J. de Vries, secreta ris van de Nederlandse Unie van Ziekenfondsen: „Afgelopen jaar kreeg de huisarts per patiënt per jaar 72,57 voor de eerste 1800, en 51,05 voor de overige patiënten. Dat totaalbedrag van 72,57 valt in drie delen uiteen: netto- honorering, pensioenbijdrage en onkosten. In guldens gerekend is dat 43,18 voor netto-honorarium (daarover bestaat geen verschil van mening), 5,68 pensioen (waar over wel onenigheid is, want de art sen hebben de ziekenfondsen ge vraagd dat tot 10,- te verhogen), en 23,71 voor onkosten. Ook dit nen. De mens heeft nergens een blijvende woonplaats maar is altijd "onderweg". Wie zoiets niet be grijpt heeft nog niet het recht zich daar vrolijk over te maken. Zoals ik al eerder schreef: het is een uiting van domheid te lachen om iets wat je niet begrijpt. Wel is er nog een andere kwestie die helaas bijna niet meer los te denken is van de pelgrimage. In al die be kende bedevaartsplaatsen wordt door "buitenstaanders" een schan delijke en walgelijke commercie bedreven. Tot die buitenstaanders moeten dan ook gerekend worden de bisschoppen en priesters die al leen maar naar op financieel voor deel uit zijn. Het is stuitend om te zien hoe in Fatima talloze zeer arme mensen te voet moe en gebroken en toch alsmaar biddend en elkander moed insprekend het centrale hei ligdom naderen en hoe dan de hoogwaardigheidsbekleders uit hun zeer luxe paleizen komen om laatste bedrag is onderwerp van discussie. De artsen hebben aan Economische Zaken toestemming gevraagd dit op te trekken, maar minister Lubbefs heeft het gewei gerd vanwege de prijsbeschik- king. Kostbaar Zien de ziekenfondsen de redelijk heid niet in van de huisartsenklacht over hun (te) duur'pensioen? Zie kenfondssecretaris De Vries: „Wij voelen er niets voor dat probleem op te lossen. De huisartsen menen zelf d'ikt ze zo'n kostbaar pensioen moeten hebben, en dat is dus hun zaak. Als wij aan hun pensioenei- sen tegemoet zouden komen, kost ons dat minstens 40 miljoen gul den, wellicht nog meer. Bovendien is pensioen een vorm van inkomen, en wij zien geen aanleiding mee te werken aan een verkapte vorm van inkomensverhoging." Toch hebben de huisartsen aange kondigd dat ze, als er eind van deze maand geen akkoord is, fondspa tiënten het particuliere tarief in re kening gaan brengen. die stakkers welkom te heten. In al die plaatsen is er ook een zeer le vendige en lukratieve handel in kaarsen. Een probaat middel om de pelgrims hun laatste centen afhan dig te maken. Om nog even op die "sekte" terug te komen: de redemptoristen vormen een authentieke congregatie bin nen de katholieke kerk. Hier in 't land stelt hun aantal niet veel meer voor, maar Holland is de wereld niet. In Brazilië b.v. doen zij nog uitstekend werk. Ze zijn daar druk in de weer om niet alleen kerkelijk maar ook het maat schappelijk leven onder de lagere volksklassen te bevorderen. Ze staan dus, zoals wij dat zeggen, aan de goede kant. 't Is waar: ze hebben ook een heiligdom, St-Gerardus in Wittem. Van de opbrengst daar van offerblokken en kaarsen hebben ze een seminarie-complex kunnen bouwen in Nijmegen, kosten: 1 mil joen maar dat was in plm. 1930 en dus lang geleden. Secretaris De Vries: „De soep wordt nooit zo heet gegeten, als ze wordt opgediend. Er zit een bepa ling in de ziekenfondswet volgens welke bij een geschil de minister een half jaar de tijd krijgt om een oplossing te vinden. Intussen moe ten de artsen gewoon op de oude voet doorgaan. Dan moet er nog een wederzijdse standpuntbepaling komen, en ach, voor je het weet, is het dan maart-april volgend jaar." Intussen hebben de ziekenfondsen wel een tussen-oplossing voorge steld. Nu krijgen de huisartsen voor elke 1800 patiënten 5,68 als pens ioenbijdrage, maar voor grote(re) praktijken is die pensioenbijdrage boven de 1800 patiënten „slechts" 2,09 per hoofd. Secretaris De Vries: „Wij hebben voorgesteld de pensioenbijdrage aanzienlijk te verhogen, maar tot een praktijk-omvang van 1800 pa tiënten. Met andere woorden: art sen met grotere praktijken krijgen dan boven die 1800-grens geen ho gere bijdrage. Dat plafondaanbod van ons is afgewezen. Terwijl het ons juist een aardige bijdrage leek in het streven naar kleinere prak tijken". Kwart De huisartsen, bij monde van LHV-secretaris Van Spanje: „We hebben de afgelopen jaren al jiub- bel moeten matigen bij de inko- mensvergroting. Aan de ene kant omdat het netto-honorarium even weinig werd verhoogd als dat van hoge ambtenaren. Anderzijds om dat de onkostenvergoeding tweemaal onderhevig was aan een prijsbeschikking van minister Lubbers." Ook voor de huisartsen-onderling lijkt er nog conflictstof aanwezig over de wijze waarop het pensioen probleem dient te worden opgelost. Immers, een arts die 65 is, en zijn praktijk neerlegt, krijgt via de nieuwe regeling een uitkering van hooguit een kwart van z'n laatst verdiende salaris. Een arts die ge woon blijft doorwerken, ook na z'n 65ste jaar, krijgt weliswaar geen uitkering, maar heeft wel verdiens ten via zijn particuliere en zieken fondspatiënten, en hoeft boven dien geen pensioenpremie meer te betalen. Er zijn dan ook voorbeelden be kend van oudere artsen, die ge woon doorwerken, vooral als ze een grote praktijk hebben. Want voor hen is zo'n pensioenuitkering van 25 procent, gebaseerd op een ge middelde (en dus geen grote) prak tijkomvang, niet interessant. Het probleem dat op gevorderde leeftijd zo'n grote praktijk-omvang moeilijk te runnen is, wordt opge lost door het aantrekken van een jongere assistent. Voor de assistent hoeft nog geen pensioenpremie be taald te worden (hij is niet zelfstan dig), hij is blij dat er een baan voor hem is (en dus is de honorering niet optimaal), terwijl sommige univer siteiten de oudere arts-werkgever een soort premie uitbetalen, omdat hij een jongere arts „de kans geeft" praktijkervaring op te doen. De as sistent brengt meer op dan hij kost. Goodwill Het overnemen van een eigen prak tijk valt helemaal niet mee. De arts die z'n praktijk verkoopt, mag Door Piet Wesseling daarvoor „goodwill" vragen, en die goodwill bedraagt volgens de Ko ninklijke Maatschappij van de Ge neeskunst gemiddeld 90 procent van het bruto-jaarinkomen van de arts die er mee ophoudt, plus een bedrag voor de aankoop van het praktijkhuis. Uit een onderzoek onder 229 artsen, uitgevoerd door de arts A. I. M. Bar-i telds, en de sociologen J. P. Dop heide en J. van der Zee, blijkt dat het daarbij om bedragen gaat die meestal variëren van 148.000 tot 375.000 gulden. Opmerkelijkste conclusie: drie op elke tien artsen die hun praktijk verkopen vragen zelfs meer dan 100 procent aan goodwill,1 al dan niet versluierd door een extra-hoge aankoopsom voor de dokterswoning. Het drietal, over deze markante vorm van beroeps-ethiek: „De on derzoekingen strekten zich slechts uit over een periode van 13 maan den. De goodwill gedraagt zich vol ledig volgens de wetten van vraag en aanbod. Een waarheid als een koe? Ja, na tuurlijk. Een verkopende huisarts is ook maar een mens, en hij zou zichzelf onnodig benadelen, als hij genoegen nam met minder dan „wat de gek er voor geeft". Ook hier komt de pensioenproble- matiek weer om de hoek kijken. Want door die hoge goodwill-som zitten jonge artsen zo krap, dat het advies wordt geleverd om de eerste twee beginjaren niet alleen een le ning af te sluiten voor de aankoop van praktijk en dokterswoning, maar ook om de betaling van de eerste twee jaren aan pensioen premie maar gelijk te laten „meefi- Blauwdruk Natuurlijk ziet ook de Landelijke Huisartsen Vereniging dat som bere wolken zich samenpakken boven de vertrouwensman van elke Nederlandse familie. Er is een blauwdruk opgesteld waarin wordt gestreefd naar een kleinere praktijk (2000 patiënten als gemiddelde met een uitloop tot 2600 als maximum), en een eenvoudiger vestigingsbe leid. Maar minder patiënten bete kent ook dat de arts z'n hogere on kosten en pensioenpremie (vol gend jaar waarschijnlijk 34 mille) over minder hoofden weer in strijd is met het streven -van dit kabinet om inflatie en kostenstijgingen zo veel mogelijk te beperken? Zo op het oog ziet het ernaar uit, dat er slechts twee wegen openstaan. De regering neemt alle huisartsen in overheidsdienst tegen een vast salaris, waarmee een eerste stap is gezet naar een nationale gezond heidsdienstvolgens Engels model- met alle bureaucratische nadelen van dien. Of de artsen geven hun aanko mende collega's een kans, en ver kleinen vrijwillig hun praktijk: het overschot aah artsen neemt af, per patiënt is er meer tijd beschikbaar (kwaliteitsverbetering), en er hoe ven minder door tijdgebrek inge geven doorverwijzingen naar spe cialisten plaats te vinden. Maar daardoor moet de huisarts tegelij kertijd genoegen nemen met een inkomensverlaging. Voor het stellen van een dermate ingrijpende diagnose zal het nodig zijn dat de huisartsen eerst de stet hoscoop op zichzelf richten. Want tussen vrijwillig en verplicht mati gen is het uiterst moeilijk kiezen. Nieuwste grap onder medische studenten, bijna klaar met hun huisartsenopleiding: „Ik ben straks werkloos - jij ook?" Nog even, en Nederland heeft er een nieuwe probleemgroep bij: de jonge huisarts, die niet aan een baan kan komen, omdat er geen praktijk te vinden is. En wie zich toch wil vestigen, moet er een flinke som geld en een forse dosis geduld en doorzettingskracht voor over hebben, zoals uit de hierboven aangehaalde praktijkgevallen (bron: het artsenblad „Medis ch Contact") blijkt. door Theo de Jong Als de huidige massale belangstel ling voor het vak doorzet, zit Neder land al over driejaar met een over schot-van minstens 1500 en moge lijk zelfs 2000 huisartsen, aldus de officiële cijfers van de Landelijke Huisartsen Vereniging. Niettegen staande het feit dat er tegelijkertijd een massale en „zorgwekkende" uittocht uit de huisartsensector op gang is gekomen. Want de afgelopen vier jaar hingen bijna 800 huisartsen hun witte ge steven jas voorgoed aan de kap stok: 350 door het zogeheten na tuurlijk verloop, maar minstens 450 medici, die zeggen zich „voortij dig" terug te trekken - een tendens, die in versnelde mate verder gaat. Van die groep „voortijdige" prak- tijkverlaters koos slechts 16 pro cent voor specialisering. De rest, ook in toenemende mate, koos de betrekkelijke zorgeloosheid van de overheidsbetrekking of het be drijfsleven, waarbij een voorkeur wordt geconstateerd voor een ad ministratieve baan, zoals verzeke- ringsdeskundige. Onderzoek Aan de ene kant dus een (te) groot aanbod van jonge huisartsen in spe, aan de andere kant een leegloop van ervaren krachten. De huisarts heeft het moeilijk, dat is duidelijk, maar wat zijn de oorza ken? Speelt het nog niet lang geleden in gevoerde en verplicht - gestelde huisartsen-pensioen een rol, met de daaraan gekoppelde forse jaarpre mie van 30.200? Is het de politiek van het eerste (en straks ook het tweede) kabinet-Den Uyl irt het streven naar afroming van top-inkomens? Is het de door formateur Den Uyl aangekondigde wet Algemene volksverzekering ziektekosten, waardoor het verschil tussen zie kenfondspatiënten en de (fina ncieel interessante) particuliere pa tiënt moet verdwijnen? Komt het door de houding van mi nister Lubbers (economische za ken) die de huisartsen in korte tijd tweemaal* een gevraagde prijsver hoging voor huisbezoek en prak tijkconsult weigerde, zich daarbij beroepend op de prijsbeschikking? Of zijn het de zeer lange werkwe ken, waarbij 60 a 70 uur, veelal op arbeidsonaangename tijden, geen uitzondering is? De Landelijke Huisartsen Vereni ging de organisatie die 95 procent van alle circa vijfduizend praktize- rende huisartsen in ons land omvat is ook benieuwd naar de oorzaak van die uittocht. Het Nederlandse Huisartsen Insti tuut (NHI) heeft dan ook op ver zoek van de vereniging een groots" opgezet onderzoek gehouden, dat nog niet is afgesloten. Over enkele maanden kan een tussentijds rap port worden verwacht. Verplicht De verwachting lijkt gewettigd dat het uiterst dure pensioensysteem hoog zal scoren bij de irritatie factoren. De Rotterdamse huisarts F. A. van Spanje, secretaris van de .Lande lijke Huisartsen Vereniging: „Deelname aan ae pensioenrege ling is wettelijk verplicht. Toen we in 1973 begonnen was de jaarpre mie 19.600 gulden. Maar de inflatie gaat door, en nu zitten we op 30 mil le. Dat soort bedragen is moeilijk op te brengen. Zo moeilijk, dat vele honderden artsen daar problemen mee hebben. Regelmatig krijgen we de klachten binnen - soms bij tientallen tegelijk. Er wordt dan het verzoek gedaan of ze mogen „pie pen", en minder premie betalen. Maar dan bouw je ook minder pensioen-aanspraak op". Volgens de huisartsen- pensioenregeling bouwt men voor elke betaalde jaarpremie (nu dus 30 mille) slechts duizend gulden aan uitkering bij de pensioengerech tigde leeftijd op. Kortom - een arts die 25 jaar z'n premie heeft gestort, krijgt in guldens van vandaag bij z'n 65ste slechts 25 mille pens ioen per jaar. LHV-secretaris Van Spanje: „Dat komt onder meer door de „back- service" - wij betalen ook mee voor de oudere artsen, die op het mo ment van invoering van het huis artsenpensioen al (bijna) aan hun uitkering toe waren. Dat schept vanzelfsprekend problemen, al is toentertijd de pensioenregeling met meerderheid van stemmen aangenomen". Dwangbevelen Hoe scherp het pensioenprobleem voor de huisartsen zich toespitst, blijkt ook uit cijfers van de heer S. van Randen, voorzitter van de Stichting Pensioenfonds voor Huisartsen: „Wat betreft de wanbe talingen, zijn er nu al een vijftiental dwangbevelen aan de betrokken deelnemers getekend." Over een oplossing zegt de heer Van Randen: „Ik ben blij dat de Landelijke Huisartsen Vereniging als beroepsorganisatie deze pro blematiek onderkent, en bij de on derhandelingen over honorarium vaststelling ter sprake brengt - daar hoort deze problematiek te worden behandeld." Wie mocht denken dat de huisart sen hun pittige premie voor een welvaartsvast pensioen dus „ge woon" op hun honorarium mogen leggen, waardoor de klant betaalt, vergist zich. Met name de Vereni ging van Nederlandse Ziekenfond sen heeft hierover met de Lande lijke Huisartsen Vereniging een diepgaand conflict. De kwestie wordt zo hard gespeeld, dat de zie kenfondsen die pensioenprijsver hoging regelrecht van de hand hebben gewezen. 'En de huisartsen, uitgaand van de geldigheid van hun eis, hebben aangekondigd dat ze per 31 augus tus geen ziekenfondsvergoedingen meer accepteren. Met andere woorden: 70 procent Tirana - Op de Albanese stranden liggen Chinese technici en Alba nese arbeiders naast elkaar in de zon. In Tirana vervoeren Mercedes-limousines Chinese di plomaten. Maar ondanks dit uiter lijk vreedzame naast elkaar bestaan heeft Albanië een mogelijke tijd bom gelegd onder de langdurige ,-,speciale relatie" met Peking. Door Vicky Elliot Sinds hij in 1961 ruzie maakte met Chroesjtsjov, heeft de leider van de Albanese communistische partij Enver Hoxha, op China gesteund, waarbij ideologische broederschap hand in hand ging met de indus triële hulp die Albanië zo dringend nodig heeft. De enorme staalfabriek bij Elbasan en de petrochemische industrie van Ballsh zijn nog niet voltooid. Als de Chinese technici vertrekken, wordt het twijfelachtig of dat nog zal gebeuren. Het verhinderde Al banië niet om, verontrust door de gematigder lijn van de nieuwe Cni-- nese leiders, een aanval te onder nemen op zijn bondgenoot in een lange beschouwing in het partij blad Zeri I Popullit van 7 juli. Zon der China met name te noemen verwierp het de „theorie van de drie werelden", 't eerst geformuleerd door de Chinezen. Albanië houdt vol dat de purë marxistisch- leninistische leer zegt dat dé wezen lijke strijd gaat tussen werkelijk socialistische staten en de rest van de wereld. Vastbesloten de grote mate waarin Albanië op zichzelf kan staan te on derstrepen, wuiven de Albanezen met wie ik heb gesproken elke ver wijzing naar de Chinese hulp weg. De stortvloed aan propaganda waarmee zij door borden in elke straat worden bestookt, hamert on afgebroken op het thema van ver dediging en naar binnen gericht heid. „Wij leven, werken en strijden als in een belegerde staat" is het eindeloos herhaalde refrein. Zoals Hoxha duidelijk maakte tijdens het zevende partijcongres van vorig' jaar, is Albanië er op voorbereid dat het helemaal op zichzelf moet staan. Als je rondrijdt op het platte-' land, zie je overal soldaten in don kergroene uniformen. Militaire training maakt deel uit tfan het on derwijs. De kleine schuilplaatsen die je overal ziet, herinneren de be volking voortdurend aan de „waakzaamheid" die ze 24 uur per dag in acht moeten nemen. "Buitenlandse radio- en televisieuit zendingen worden systematisch gestoord. Als enige concessie wordt'soms een voetbalwedstrijd „doorgelaten". Gladstrijken Voor een zo. geïsoleerd land spre ken de Albanezen verbazend goed vreemde talen. Mijn gidsen spra ken smetteloos Frans. Hun ver trouwdheid met Engelse geschie denis of Franse literatuur was in drukwekkend. Ze vroegen me of ik ■wist waar het socialistische motto „allen voor een, een voor allen" .vandaan kwam. Ik waagde een gokje in de richting van Marx, maar ze vertelden me gnuivend dat het uit „De Drie Musketiers" komt. Als er al buitenlands nieuws in de kranten staat, dan dient dat slechts ter illustratie van de onbuigzame stalinistische partijideologie. Als je over stakingen in het Westen ver telt, kijken de Albanezen je glazig aan. Stakingen komen in hun land niet voor omdat arbeidsgeschillen •onmiddellijk gladgestreken wor den door „partijdiscipline en dis die ik sprak, toonden een treffend gebrek aan belangstel ling voor de buitenwereld. Ze wil len liever praten over de waarden van het Albanese socialisme. In het openbaar zijn ze erg ingetogen en in hotels en restéurants praten ze met zachte stem. Het was een vreemde ervaring om naar een voetbalweds trijd te gaan met een zwijgende menigte op de tribunes waaruit hoogstens een gemurmel opstijgt op de spannendste wedstrijdmo menten. Op de met bomen omgeven boule vards in de steden mengen een paar Poolse Fiats zich tussen de bussen en vrachtwagens van Tsjechische makelij. Een onofficiële verkeersa gent blaast voortdurend op een fluit, maar kennelijk slechts om botsingen tussen voetgangers te voorkomen. Volgens de officiële cijfers is het verschil in inkomens zodanig te ruggebracht dat het hoogste salaris slechts zestig procent hoger is dan het laagste, met een basislgon van 600 lecks, volgens de officiële wis selkoers 225 gulden. De huren zijn laag - meestal zoiets van vijf pro cent van het inkomen - voedsel is in verhouding duur. De „modale" werknemer gaat ge woonlijk eerst sparen voor een pak van zelfgeweven stof, wat hem een maandsalaris kost. En vervolgens voor een fiets van Chinese makelij: het Albanese privé-vervoermiddel. Marinebasis Hoe ver zal Hoxh& durven gaan in het verbreken van de laatste ban den met jijn enige „begunstiger". Het stoïcijnse karakter van zijn volk laat hém de vrije teugel om zijn isolationistische politiek door te zetten. Eén serie zuiveringen op re geringsniveau heeft twee jaar gele den de binnenlandse politieke toe stand gestabiliseerd. Er zijn geen openlijke tekenen van ontevreden heid over het regime, behalve wat. nostalgische gevoelens bij oudere mensen die hun westerse opleiding nog niet vergeten zijn. Het is nog onduidelijk of de laatste ideologische uitdaging zal leiden tot een definitieve breuk met Chi na. Speculaties dat Hoxha mogelijk zal trachten de banden met de Sowjet-Unie te vernieuwen, lijken vergezocht, gezien de intense en bittere propaganda tegen Chroests- jov en zijn opvolgers. Niettemin hebben Oost en West een oogje op de natuurlijke haven van Vlora als mogelijke marinehaven. De Chinese hulp is langzamerhand verminderd en het schijnt dat Hoxha heeft gewaarschuwd dat Albanië een verandering in bond genootschappen niet schuwt als de Chinezen hem niet op de waarde schatten die hij vindt dat hem toe komt. Observer-dienst

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15