Amielies Maas dwingt Thümer tot het uiterste Verrassende zege ARC op Noord wijk Poloteam komt in vorm: 5-4 Italië zege op HERMENS IS KLAAR VOOR DUSSELDORF VOLGEKNIPT OP 'N NS DAGTOCHT NAAR VALKENBURG. Zilver op 400 m. vrije slag Spasski bijna zeker in finale G United leidt VVV-toernooi in Katwijk SCORES IN BETAALD VOETBAL PROFRONDE VAN LEIDEN X a ZO'N DAGJE PAKJE MET KODAK. DONDERDAG 18 AUGUSTUS 197 PAGINA 13 JÖNKOPING - Het Neder landse waterpoloteam heeft de tijdelijke afwezigheid van Jan Evert Veer buiten verwachting goed opgevangen. Gistermid dag, nauwelijks twaalf uur na het gelijke spel tegen Spanje, werd Italië - de zilveren medail lewinnaar van Montreal - met 5-4 geklopt. Morgen wanneer Veer terug is, kan het team met vier punten uit evenveel weds trijden beginnen aan de ein dstrijd die als alles meezit ach ter Hongarije zowaar nog zilver kan opleveren. Aan de andere kant is het ook mogelijk dat het team terugvalt naar de vijfde plaats. De nieuwe spelregels hebben namelijk een nivele- rende uitwerking, zowel naar boven als naar beneden. Er mo gen veel treffers vallen aan het eind van elke wedstrijd, de meeste wedstrijden worden be slist met één doelpunt verschil of eindigen in een gelijk spel. In de loop van enkele dagen is het nationale team aanwijsbaar beter gaan spelen. Trumbic be hoeft niet m^er bij elke spels ituatie gedailleerde orders te geven, hoewel hij het zo nu en dan niet kan laten. De overblij vers van Montreal dirigeren het team beter dan in het begin en de jongeren passen zfch aan. Dat dit aanvankelijk niet lukte wijt Hans van Zeeland, één vgn de "zondaars van het eerste uur", om het zo maar eens uit te drukken aan overcpncentratie. "Ik althans zat de eerste weds trijd helemaal vast". Langza merhand worstelde ook Hans Spits zich onder die druk uit, terwijl gisteren ook Nico Lan- deweerd zich opwerkte tot een aanvaardbaar niveau. Met de constant hard werkende Tonny Buunk en de vrijwel altijd aan speelbare Andy Hoepelman be schikte Trumbic weer over een kerngroep die zijn opdrachten kon uitvoeren. Het uitbuiten van een numerieke meerder heid was ineens een routine zaak. Alle vijf treffers werden op die manier gescoord en het was kenmerkend voor de breed opgezette aanvallen, dat vijf verschillende spelers scoorden: Keman, Van Zeeland, Smits, Landeweerd en Hoepelman. De stand is: Hongarije 4 3 1 0 7 23-17 Joegoslavië 4 3 0 1 6 23-18 3. Italië 4 2 0 2 4 24-21 Nederland 4 1 2 1 4 23-24 5. Spanje 4 1 .1 2 3 28-30 6. Sovjet-Unie 4 1 1 2 3 26-30 7. West-Duitsl 4 1 1 2 3 22-24 8. Roemenië 4 1 0 3 2 25-30 NIJMEGEN - De keuzeheren van de Europese atietiekassociatie die Jos Hermens een plaats hebben ge geven in de Europese ploeg voor de strijd om de wereldbeker in Düs- seldorf kunnen gerust zijn. Her mens liet gisteravond bij de ope ning van de kunststofbaan in Nij megen zien dat hij klaar is voor de 10 km. Zijn vorm laat niets te wen sen over, zoals gisteravond op de 5000 meter bleek. Zijn derde plaats in 13.26, 9 achter *de Engelsman McLlo.vd en de Nieuwzeelandse wereldrecordhouder Dick Quax, die gelijktijdig in 13.25,2 finishten zijn een garantie dat de Neder landse vertegenwoordiger zich in Düsseldorf op niveau zal kunnen meten. Hermens had dankzij zijn uitste kende relaties voor een sterk veld gezorgd in Nijmegen, dat voor een uitstekende weds, rijd zorgde. De bedoeling was dat het nationale re cord van Hermens (13.22,4) zou sneuvelen, maar die tijd bleef onbe reikbaar. Dat bleef voor Hermens ook de eerste plaats. Op 300 meter voor de finish zette hij een ein dsprint in. Hij kwam ook enige me ters los, maar kon niet zoveel af stand nemen dat Quax en McLloyd definitief moesten lossen. Het tweetal passeerde Hermens 50 me ter voor de streep. McLloyd won op de finishlijn. Voor Gerard Terbroke ging een langgekoesterde wens in vervul ling. Hij dook met 13.28.0 (vierde JÖNKOPING - Het verschil tussen zilver en IXfnspanninï"verdffomdie brons is 17 kilometer trainen per dag. Als men spieren soepel te houden. Wat dat tenminste de tweede plaats, die Annelies Maas d^L!Li!:L^gingdiePpas to" S gisteren bij de Europese kampioenschappen in zal komen ais de wereldrecords tot Jönkoping op de 400 meter vrije slag veroverde, daliTvoorTpifnofnS naast de derde plaats zet, die Ineke Ran op de 100 vat. meter vlinderslag meepakte. Een overgelukkige Annelies Maas feliciteert Petra Thümer met haar "Zowat alles", was het antwoord dat Annelies Maas gaf'op de vraag van Oostduitse journalisten wat de zevenweekse trainingsstage in de Verenigde Staten te maken heeft gehad met de opvallende vooruit gang die het Nederlandse zwems- tertje op de tweede dag van het zwemprogramma demonstreerde en waarmee ze de tweevoudige Olympische kampioene Petra Thümer dwong onder haar eigen wereldrecord van Montreal te dui ken: 4.08.91 tegen 4.09.89. "Ik heb daar 20 kilometer per dag getraind". In dezelfde intervie wruimte had de Amsterdamse In eke Ran eerder de internationale vakpers met stomheid geslagen door te bekennen dat ze nooit meer dan drie en een halve kilometer per dag zwemt. En dan nog bij voor keur niet op de vlinderslag omdat ze daarbij het gevoel krijgt te zullen verdrinken. Die totaal verschil lende aanpak was al in het water gebleken. Ineke Ran werd derde zonder ook maar in de buurt té kunnen blijden van de Oostduitse specialiste Andrea Pollack en Christiane Knacke. "Voor een in valster vind ik dat niet slecht", zei Ineke daarbij doelend op het feit dat oorspronkelijk Diane Edelijn en Enith Brigitha op de startlijst voorkwamen van wie de laatste zich terugtrok om zich op de vrije slag te concentreren. "Enith zou hier zeker ook een me daille hebben gepakt. Nu viel laatstgenoemde opnieuw buiten de prijzen. In de strijd om de derde plaats op de 400 meter was Barbara Krause haar net te snel af. In tegen stelling tot Ineke Ran deed Anne lies Maas volledig mee in de strijd om de eerste plaats. De ploeglei ding onder aanvoering van Bert Sitters had voor haar een tijd ge programmeerd van rond de 4.10. In de directe confrontatie met Petra Thümer finishte ze nog iets beter: 4.09.40, waarmee zij ook onder het oude wereldrecord van de Oos tduitse bleef. "Op de laatste baan keerden we gelijk en ik dacht, nu kan ik haar pakken", aldus Anne lies. Thümer had echter nog iets meer reserves. Tweemaal achte reen versnelde ze en dat bracht haar de zege. De 4.08.91 en de 4.09.40 van beide zwemsters openen een nieuw tijdvak op de 400 meter vrije slag. In twaalf jaar tijd zijn er vijf volle se conden van het wereldrecord afge haald. Het is pas zeven jaar geleden dat de heren in Europa dit soort tijden zijn gaan draaien. Sitters kon op deze tweede zwem- dag tevreden zijn. Nederland ver grootte de medaillebuit tot eenmaal JÖNKOPING - Nederland heeft gisteren in het knusse badje van Nassjö beslag gelegd op een tweede zilveren medaille bij het kunstzwemmen. Marijke Engelen, die maandag reeds de tweede plaats veroverde bij de solo's, werd samen met de aanstaande bondscoach Helma Gluvers tweede in de duetten achter de Britse meisjes Jacky Cox en And rea Holland. zilver en tweemaal brons. Enith Brigitha gaf tekenen van herstel al viel ze dan opnieuw buiten de prijzen. Voorts ging Diane Edelijn als achtste de eindstrijd van de 200 meter rugslag in, en kwam er als vijfde weer uit met een nationaal record van 2.19.30. Het oude stond ook op haar naam met 2.19.32. Fred Eefting, die vorig jaar na een onge lukkige val van de trampoline Mon treal miste, kwalificeerde zich als vierde voor de finale van 100 meter rugslag, in een tijd, die slechts 0.01 seconde was verwijderd van het na tionaal record van Karim Ressang. René van der Kuil, die in de series van de 200 meter vrije slag het na tionaal record op 1.54.79 had verbe terd, probeerde in de finale Diane's voorbeeld te volgen. De opgave om tegen zijn langere tegenstanders over vier banen gerekend, zo'n 80 centimeter te overbruggen, brak de dienstplichtig militair echter op. Nadat hij op de 100 meter nog als vierde was gekeerd, viel hij terug naar de achtste plaats. Winnaar van het nummer werd de kampioen van driejaar geleden Poter Nocke. Het besluit van de Wescduitse televisie om de Europese kampioenschap pen te boycotten blijkt minder ge lukkig te zijn geweest. Via het neve lige beeld van Oost-Duitsland, dat een derde gedeelte van de bonds republiek bestrijkt, heeft men thuis moeten zien hoe de 18-jarige Ge rald Morten voor het eerste wereld record bij de heren zorg droeg. De 18-jarige nieuwkomer uit Dort mund won de 100 meter schoolslag in 102.86 en was met stomheid ge slagen toen het tot hem doordrong dat hij met deze prestatie het we reldrecord van de Amerikaanse Olympische kampioen John Hen ken (1.03.11om zeep had geholpen. "Gewichtstraining en turnen", zei hij toen hij zijn spraak hervonden had. Volgens hem de grondslagen van zijn succes. Het eerste is - ook bij de dames - nauwelijks meer uit de zwemmerij weg te denken. Het tweede is tamelijk nieuw, al ligt het eigenlijk wel voor de hand dat als je eenmaal door krachttraining ste- LEIDEN - Met de competitie in zicht maakte een aantal clubs uit de regio gisteren gebruik van de gelegenheid om de mogelijkheden te testen. Het leverde een paar aardige streekontmoetingen op. UVS-Quick Boys 1-0. Hoofdklasser UVS speelde een nuttige oefenwedstrijd tegen het Katwijkse Quick Boys. Nadat eerst Teun van der Plas het houtwerk had getroffen opende Piet van Put ten na een half uur (op dat moment tegen de verhouding in) de score door in tweede instantie doelman Schaap kansloos te laten. Na de hervatting werd UVS gaandeweg sterker, maar Van Seggelen en Van der Heiden konden dit verschil niet in doelpunten uitdrukken. Vlak voor tijd miste Jan van der Plas een unieke kans op de gelijkmaker. Roodenburg-Lugdunum 1-1. Al na vijf minuten nam Lugdunum door een doelpunt van André Pracht de leiding en die voorsprong hadden de Kikkers, gezien het aan tal kansen, voor rust gemakkelijk kunnen uitbouwen. Na rust ont wikkelde Roodenburg een hoger tempo. Lugdunum kwam er toen niet meer aan te pas. De ploeg van Versteegh kwam evenwel niet ver der dan een treffer van Wout Hol- verda, want ook Roodenburg kon de talloze mogelijkheden niet in doelpunten omzetten. ARC-Noordwijk 2-0. 2-0. De tweede wedstrijd van het neder- laagtoernooi van ARC heeft voor de organiserende club een positief ge volg gehad. ARC won gisteravond met 2-0 van Noordwijk en scha kelde de eerste klasser zodoende uit voor een eindzege in het toer nooi. Rijnsburgse Boys had de eerste wedstrijd met 1-0 gewonnen. Geen enkele maal wist Noordwijk gisteravond het niveau van vorig jaar te halen. De ploeg speelde veel te tam en in de afwerking was men veel te slordig. ARC daarentegen wilde wel. Via de snelle spitsen Monsanto en Lagerwey werden goede scoringsmogelijkheden ge creëerd. Een fout van Jan-Willem Bogers (Noordwijk) moest er ech ter aan te pas komen, voordat het eerste Alphense doelpunt een feit was. Bogers speelde de bal te zacht terug. Jan van Ley den kon toen gemakkelijk scoren. Ondanks een groot overwicht duurde het tot vijf minuten voor tijd voor ARC's tweede doelpunt kon worden aan getekend. Emil Monsanto was de maker. LYRA-RCL 2-3. Pas in de laatste vijf minuten van de wedstrijd kon RCL afstand nemen van een goed draaiend Lyra. De tweede klasser heeft geen enkele moeite gehad om RCL de gehele wedstrijd te volgen. Integendeel. Lyra leidde zelfs met 2-0 door doel punten van Pouwe en Voskamp, beiden in scoringspositie gebracht door Arie in 't Veld, die het noncha lante spel van Ab Braat tweemaal afstrafte. RCL-aanvoerder Leo Holl, de beste man van het veld, trok de stand in de tweede helft weer in evenwicht, eerst na een goede solo en daarna met een hard schot. Bennie Heemskerk kon tens lotte tegen het einde van de weds trijd de winnende treffer scoren. plaats) voor het eerst onder de der- tieneneenhalve minuut. Emiel Put- temans stelde hevig teleur. Hij werd zesde in 13.53,8. John Walker die dinsdagavond in Brus.-el maar net verwijderd bleef van het wereldrecord op de 15U0 meter, liep ook in Nijmegen. Wal ker draafde plichtmatig mee en zette 300 nieter voor de finish aan. Dff enige die hem kon velgen was Evert Hoving, maar toen Walker echt ging spurten was he' voor de Nederlandse kampioen gedaan. Walker won in 3.42,1, Ho ir.i fi nishte 0,9 seconde later. ALPHEN - Een meisjes-estafette- team van de Leidse atletiekvereni ging Holland heeft gisteravond tij dens wedstrijden op de Alpheuse sintelbaan in sportpark De *ar- hoek een nieuw baanrecord geves tigd op de 4 x 100 meter. Het viertal Belinda Middelkoop, Karin van 't Loo, José van Sonsbeek en Jelina van de Meer kwam bij de meisjes B tot een tijd van 52.8 sec en zo hard was het in Alphen in deze leeftijds categorie nog niet eerder gegaan. Het oude baanrecord stond met 52.9 sec. op naam van een meisje- sploeg van een andere Leidse ver eniging De Bataven. GENEVE - De veertiende, afge broken partij in de tweekamp tus sen Spasski en Portisch is na 54 zet ten gewonnen door de Rus Boris Spasski. Door dit resultaat heeft Spasski met nog twee partijen te spelen twee punten voorsprong op de Hongaar Portisch (8-6), en kan hem de overwinning in de halve fi nales van het kandidatentoernooi nauwelijks nog ontgaan. In de fi nale zal Spasski dan uitkomen te gen Victor Kortsjnoj. ARC-goalie Cor Próok onderschept een Noordwijk-aanval. Ruud Brö- ring (tweede van links) staat machteloos. KATWIJK - In het VW-Katwijk- zaalvoetbaltoernooi heeft Godyla United in de tweede voorronde de leiding genomen. De ploeg uit Lisse won gisteravond tweemaal en speelde éen keer gelijk. Cleyn Duin volgt met twee zeges en twee ge lijke spelen. Glasbergen de Best speelde tweemaal gelijk en Zwaan vogels eenmaal. Godyla United had alleen moeite met Cleyn Duin. Door doelpunten van Koelewijn en Van der Zwet werd de stand 1-1. De Katwijkse formatie verspeelde tegen Glas bergen de Best ook een punt. Ma- nuputty en Boers waren hier de doelpuntenmakers. Overige uitslagen: Godyla Uni- ted-Zwaanvogels 2-0; Zwaanvogels-Glasbergen de Best 1-1; Cleyn Duin-Zwaanvogels 2-0; Godyla United-Glasbergen de Best 4-0. Ajax AZ'67 2-1 (1-1). 25. La Ling 1-0, 38. Metgod 1-1,85. Geels (straf schop) 2-1. Scheidsrechter: Derks. Toeschouwers: 30.000. Feyenoord-Sparta 1-1 (1-0). 31. Schneider 1-0 (strafschop), 64. Clarke 1-1. Scheidsrechter Cörver. Toeschouwers: 23.000. Telstar-FC VW 1-3 (1-0) 20. Mikkelsen 1-0,65. Hilkes 1-1,78. Hilkes 1-2,89. Pala 1-3. Scheids rechter Beukman, Toeschou wers: 3.500. Roda JC-FC Den Haag 4-2 (3-1). 1. Vermeulen 1-0, 8. De Jong 2-0, 9. Kolding 3-0, 24. Ko- revaar 3-1, 61. Lees 4-1, 78. Hoe- kema 4-2. Scheidsrechter: Draaisma. Toeschouwers: 11.000. NAC-PSV 0-2 (0-0). 60. Willy van de Kerkhof 0-1, 70. Deykers 0-2. Scheidsrechter: Beek. Toe schouwers: 14.000. Vitesse-FC Twente 1-1 (0-1). 2. Thoresen 0-1, 81. Bursac 1-1. scheidsrechter Keizer. Toe schouwers: 10.000 FC Utrecht-Haarlem 3-0 (1- 0). 12. Hulshorst 1-0, 79. Van Veen 2-0, 88. Gosens 3-0. Scheidsrechter Wellinga. Toe schouwers: 7.000. Volendam-FC Amsterdam 3-0 (2-0). 28. Tol 1-0, 35.Helling 6.000 Go Ahead Eagles-NEC 2-3 (1-1), 17. Marijnissen 0-1, 41. Van Kooten 1-1, 70. Ronald Hendriks 1-2, 77. Ronald Hend riks 1-3, 90. Van Kooten 2-3. Scheidsrechter: Berrevoets, Toeschouwers; 8800. EERSTE DIVISIE FC Groningen-FC Vlaardin- gen 4-0 (2-0). 3. Waalderbosch 1-0, 6. Houtman 2-0, 49. Waal derbosch 3-0, 65. Veldmaete 4-0. Scheidsrechter: Oeltel- mans. Toeschouwers: 4500. Eindhoven-Wageningen 1-0 (0-0). 53. minuut Krekels 1-0. Toeschouwers: 3500. Scheids rechter Jonker. FC Den Bosch-Excelsior 1-1 (1-0) 5. Piasmans 1-0, 48. Patti- nama 1-1. Scheidsrechter Gans. Toeschouwers: 3500. Heerenveen-PEC/Zwolle 2-1 (1-1) 13. Visser 1-0, 23. Banhof- fer 1-1 67. Bruinsma 2-1. Scheidsrechter: Weerink. Toe schouwers: 4.000. Willem II-FC Dordrecht 2-0 (1-0) 2. Burhenne 1-0, 63. Zwaans 2-0. Scheidsrechter KI int. Toeschouwers: 3500. Helmond Sport-SC Amers foort 0-1 (0-1). 36. Van der Kraats 0-1. Scheidsrechter Bosman. Toeschouwers: 4500. Heracles-SC Cambuur 1-0 (1-0).21. Poell 1-0. Scheidsrech ter Manuel. Toeschouwers: 3000. SVV-Veendam 1-1 (0-0). 24. Molendijk 0-1, 34. Hoogmoed 1-1. Scheidsrechter: Thomas. Toeschouwers: 2500. MVV-De Graafschap 6-0 (1-0) 31. Dijkstra 1-0, 52. Kowalik 2-0,57. Smeets 3-0, 59. Quaaden 4-0, 69. Kowalik 5 0, 88. Van Berlo 6-0. Scheidsrechter: Ge- urds. Toeschouwers 8000. ADVERTENTIE Vrijdag 19 augustus - aanvang 19.30 uur om de Grote Prijs van het Leidsch Dagblad Parcours: Herenstraat-Start/Finish: Koninginnetaan TOEGANG GRATIS! met o.a. Hennie Kuiper en Gerrie Kneteman Mede mogelijk gemaakt door het Leidsch Dagblad, 'n ak- tieve krant, en de winkeliersvereniging Herenstraat. SPORTTOTO Toto 1 2 Ajax-AZ '67 Utrecht-Haarlem S Vitesse-Twente NAC-PSV s Feyenoord-Sparta Roda JC-Den Haag s Eagles-NEC Telstar-VVV Volendam-Amsterdam s Helmond -Amersfoort E Eindhoven-Wageningen Heracles-Cambuur X MVV-de Graafschap M ADVERTENTIE Logisch, want op 'n NS-dagtocht valt heel wat te beleven. Haal snel de folder "NS- dagtochten" op 't station. Staan er veertig in. Dagtochten waarop u ogen te kort komt. En filmrolletjes. De kleuren uit 't gele doosje natuurlijk.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13