Veer leidt poloploeg tegen Russen naar 6-6 gelijkspel Wim Rijsbergen had moeten weigeren te spelen VRIJ-UIT Spaanse krant: Cruijff ontduikt fiscus Benoeming Moore nog slechts kwestie van tijd Hagenaar scoort driemaal DINSDAG 16 AUGUSTUS 1977 Vragen Wat is dat nou weer met Wim Rijsbergen? Hij had,zo lees ik, last van een blaasontsteking (donderdag nog bloed in de urine), liep daardoor voort durend met pijn in de liezen en bezat weinig kracht. Alle reden voor Boskov om hem in zo'n zware partij als tegen FC Den Haag niet op te stel len. De Joegoslaaf deed dat toch. Op zichzelf is dat (treu rig genoeg) geen nieuws, want vorig seizoen heeft hij met Wim en Nico Jansen de zaak ook lopen forceren. De kwestie, zoals in enkele kran ten gepresenteerd, roept en kele vragen op. Zoalskon Boskóv van Rijsbergen eisen dat hij meespeelde? Want daar heeft het hier en daar de schijn van. Het antwoord luidt, formeel gesproken: nee. In de wereld van het betaalde voetbal mag het dan vaak een jungle zijn, zó erg is het nog niet. Als een speler vindt dat hij niet in staat is te voetbal len, kan hij weigeren. De ziek tewet is er óók voor de be roepsvoetballer. Maar met die formele kant van de zaak ben je er natuurlijk niet; het ligt allemaal wat in gewikkelder. Een trainer kan bijv. zeggen tegen een speler: ik prefereer jou op driekwart kracht toch boven een geheel fitte Pietje, want.... enz. Dan wordt het afwegen. Het be lang van het elftal gaat mee de schaal in en zo'n gebless eerde speler zal, onder druk Door Ruud Paauw gezet, besluiten het toch maar te proberen. Afschuiven Als de informaties kloppen dan is met Rijsbergen het volgende gebeurd: hij is met de blaas ontsteking naar de arts van Feyenoord gegaan. Die heeft hem twee dagen vrij van trai ning gegeven. Over de strijd tegen FC Den Haag werd niets gezegd. Tijdens de warming-up in Den Haag heeft Rijsbergen weer over pijn geklaagd en tegenover Boskov en de arts verklaard liever niet te willen spelen. Boskov vond dat het wèl kon en daarbij heeft Rijsbergen zich neergelegd. Dat hij speelde was daarna verder voor de verantwoording van de trainer, zo legde hij giste ren in zijn kolom in deze krant uit. In de wedstrijd maakte hij een paar vitale fouten. Wat hij van zijn trainer kenne lijk had verwacht, was dat deze na afloop de journalisten duidelijk zou maken dat Rijs bergen niet fit was geweest, liever niet had willen spelen, maar op aandrang van hem, Boskov, toch het veld was in gegaan. Begrijpelijk, of schoon wat naïef gedacht. Rijsbergen had beter moeten weten. In de beroepsvoetbal lerij worden zelden of nooit fouten erkend. Afschuiven wat je afschuiven kunt, is het parool. Boskov deed het be kwaam. Op de tv ziet de goe gemeente de fouten van Rijs bergen; onder welke omstan digheden hij ze beging, komt pas veel later aan de orde. Voor zover dat al tot de men sen doordringt. Een niet- onbelangrijke krant als NRC-Handelsblad schreef bijv. over heti hele geval niets Rijsbergen had er goed aan ge daan gewoon niet te spelen. Dat is een wijsheid achteraf, toegegeven, maar ook daar kan men lering uit trekken. Rijsbergen zou wel gek zijn als hij woensdag, niet geheel fit zijnd, tegen Sparta zou uit komen. Hij is dat ook zeer ze ker niet van plan. Jezelf in diskrediet brengen is het laat ste wat een beroepsvoetballer moet doeii. Kom-nou Trainer Boskov heeft het verlies van Feyenoord tegen FC Den Haag als een "nuttige neder laag" betiteld. Trainer Jan Notermans van AZ zei van het allerteleurstellendste gelijk spel dat zijn formatie tegen Wim Rijsbergen het armoedzaaierige Vólen- dam behaalde: "Het is heel goed dat het zo gegaan is". Uit deze krant heb ik al een paar keer vernomen dat trainer Raboen van LFC ook zeer wel te spreken is over het ene pak slaag na het andere dat de kanaries in de oefenpe riode te incasseren krijgen. Ik sta paf. Verdraaid nog aan toe. Ik heb de tijd nog meege maakt dat trainers alleen maar in hun nopjes waren als er werd gewonnen. Haarlem volg omdat ik er, hééééél lang geleden, als adspirant in ge speeld heb. Het was Haarlem-AjaxOf be ter: de kleine zelfstandige te gen het grootkapitaal. Want daar komt het op neer. (Geef Haarlem een smak centen en er staat een ander en een beter elftal. Zo eenvoudig ligt dat. Hoewel: je kunt met geld ook drabbige dingen doen, zoals Feyenoord al een paar jaar op indrukwekkende wijze aan toont). Een half uur lang leek de kleine zelfstandige de prestatie van vorig jaar (een flonkerende 2-0 zege) te gaan herhalen.Het is dat doelman Schrijvers zo goed in vorm was, want an ders had het frank en vrij voetballende Haarlem in die periode zeker een voorsprong genomen. En dan loopt zo'n wedstrijd heel anders dan-ie nu liep. Enfin, u heeft gelezen hoe hetverder ging: in de 30ste minuut was Haarlem er even niet met het hoofd bij, de tot op dat moment nogal bangbroe- kerigp landskampioen rukte op die bemoeial van een Geels stak er zijn neus weer in. En dag Haarlem. Het Jvic-recept werkte weer. Leerzaam Haarlem-Ajax was geen fraai potje, wél leerzaam, al waren de lessen op zichzelf niet Les 1: als thuisspelende ploeg moet je tegen Ajax je vleuge lverdedigers, op straffe van uit het veld halen, verbieden om echt naar voren te gaan. Want gaten op die plekken heeft Ajax meer dan wat an ders nodig om wezenlijk ge vaarlijk te kunnen worden. Les 2: een kundige en zo moge lijk lange speler moet voort durend in de poppetjes van Geels z'n ogen kijken. Als dat gebeurt leg je Ivic en Ajax grotendeels lam. Ik neem aan dat vele ploegen dat dit sei zoen zullen doen en ik ver wacht dan ook heel wat punt verlies voor Ajax in uitweds trijden. En af en toe ook wel thuis. Zo gelukkig als dit keer in Haar lem zullen de Amsterdammers er niet steeds afkomen. En wat Haarlem zelf betreft: het wordt, vrees ik, weer een heel moeilijk seizoen voor de rood- broekenHun veldspel is goed maar voorin... ...Géén schutters. Haarlem zal, voorspel ik, een recordaantal 1-0 nederlagen lijden. uvs Een ploeg die het dit seizoen ook niet zo gemakkelijk krijgt, is UVS. Ik put die wijsheid niet uit eigen waarnemingmaar uit mededelingen die de heer Van der Nat mij deed. Hij is een trouw supporter van UVS. Zo zelfs dat ik vermoed dat er in plaats van bloed blauwwitte gazeuse in zijn aderen te keer gaat. Zeker weten doe ik het niet, want ik kan moeilijk met een speld in hem prikken en vragen durf ik het niet Zater dag hield hij mij met deze wat pessimistische prognose aan, ofschoon hij over de oefen wedstrijden van UVS niet on tevreden was. Wij zien elkaar nogal eens omdat zijn hond meent dat de straat waaraan ik woon onder zijn jurisdictie valt. "Elke amateurploeg die niet stiekem betaalt of niet stie kem laat betalen, heeft het in de hoofdklasse moeilijk" meent Van der Nat. Volgens hem betaalt UVS niet. "Het zijn nog rechttoe- rechtaan amateurs" Met die stelling ga ik een eind mee, zoals dat in forum-taal heet. Er wordt bij de amateurs heel wat gerommeld, al kun je nooit iets hard maken. Dat UVS niet betaalt, geloof ik wel. Misschien wat kinderlijk van me, maar ik kan me maar niet voorstellen dat mensen als voorzitter Piet Kruit en se cretaris Wim Polane (voet balbestuurders die ik zeer hoogacht) zich zouden bezig houden met gerommel met duiten in-het schemerduister. Of dat door anderen zouden laten doen. (Zelfs als ik Kruit en Polane in de plunderhou- ding aantrof, zou ik eerst langs de oogarts lopen alvo rens het door te vertellen). UVS krijgt het dus doorzijn cor rectheid moeilijk. Het zal steeds op zijn eigen kweek moeten drijven. Er zullen geen sterke spelers van elders neerstrijken, afkomend op de geur van geld. Eerlijk duurt het langst, leer je nog altijd op school. Wat jammer toch dat het niet waa r BARCELONA - Johan Cruyff zou bij de Spaanse fiscus een schuld van 45 miljoen peseta's (bijna 1.4 miljoen gulden) hebben, aldus meldt het Spaanse sportdagblad "Zaragoza Deportivo". Het blad vermeldt verder dat de Nederlandse voetballer geweigerd zou hebben zijn schuld te voldoen. In plaats daarvan zou Cruyff zijn werkgever, FC Barcelona, gevraagd hebben deze onverwachte rekening te betalen, aldus Zaragoza Deportivo. "Barcelona zit vlak voor het begin van het nieuwe seizoen in een slechte financiële positie, mede door de grote opofferingen die de club zich getroost om zijn Nederlandse werknemers (Johan Cruyff, Johan Nees- kens en Rinus Michels) te behouden. Het vertrek van Cruyff is niet onmogelijk zo gaat het blad verder. Zaragoza Deportivo besluit zijn artikel als volgt: "de onlangs door de regering getroffen belastingmaatregelen zullen eindelijk ook de be roepsvoetballers aanpakken. Alle buitenlandse voetballers, die dachten dat Spanje wat betreft belastingen het paradijs op aarde was, zullen hun aanslagbiljetten evengoed moeten betalen als alle andere burgers." LONDEN - Oud-international Bobby Moore en Joe Mercer maken een grote kans gezamenlijk het Engelse elftal onder hun hoede te krijgen. Het schijnt nog slechts een kwestie van dagen te zijn alvorens de offi ciële benoeming van het duo afkom;t.Sir Harold Thompson, de presi dent van de FA (Engelse voetbalbond), heeft laten weten: "Er moeten nog een paar details uitgewerkt worden. Binnen afzienbare tijd kan een verklaring verwacht worden." De secretaris van de FA Ted Croker voegde daaraan toe dat het nog niet duidelijk is of de overeenkomst met Moore en Mercer van tijdelijke of duurzame aard zou zijn. Joe Mercer, oud-manager van Manchester City, heeft enkele maanden als interim-bondscoach gefungeerd toen hij in mei 1974 de ontslagen sir Alf Ramsey verving alvorens Don Revie in juli aan het bewind kwam. Revie nam zoals bekend een maand geleden ontslag als bondscoach. Bobby Moore, die een record-aantal interlands (108) op zijn naam heeft staan, was de aanvoerder van het Engelse elftal dat in 1966 op eigen bodem dè wereldtitel veroverde. Waterpolocoach Ivo Trumbic (rechts) complimenteert Jan Evert Veer met zijn uitstekende prestatie tegen de Russische ploeg. JÖNKÖPING - Hoewel Jan Evert Veer alle lof terzijde schoof, was het verras sende 6-6 gelijkspel tegen Rusland min of meer zijn verdienste. Niet alleen door de drie doelpunten, maar eerder zijn gave om Oranje, nauwelijks vijftien uur na het debacle tegen Roemenië, de weg te wijzen hoe de Russen moeten worden aange pakt. Ook Ivo Trumbic, weer helemaal terug in zijn rol van grollen en grappen, roemde het spel van de Hagenaar. Bovendien mocht elke speler weer vrijuit praten en ook dat klonk als een overwinning. "Inderdaad", reageerde de Joe goslavische waterpolo-professor, nadat hij zijn makkers uitbundig de hand had geschud", trok Jan Evert Veer heel Oranje mee. De wijze waarop hij bijvoorbeeld de stand op 5-5 bracht was absolute klasse". De Hagenaar kwam vanuit de de fensie snel opzwemmen, zag een gat op links, kreeg de bal en in eens waren door die verrassende actie de defensie inclusief de Russische doelman uit positie gespeeld". Toen kon ik rustig de bal inschieten", aldus Veer. Andy Hoepelman scoorde be langrijke treffer. "Wij hebben nog teveel moeite om een voorsprong vast te houden. Inderdaad een kwestie van routi- En Trumbic, innig tevreden over zijn geslaagd tactisch concept "Zoveel lef als Jan Evert Veer toonde, moet er ook van de rest zijn. Op de trainingen slagen die pogingen al, maar in gezelschap van de sterkste landen van Eu ropa gaat het de jongens nog te schuchter af. Het kost tijd. Hoe veel? Dat is moeilijk te zeggen. De opdracht om de Russen te ver slaan (ook al sprak het gelijke spel tot de verbeelding) was sim pelweg: bewegen en pressen als dat nodig is. Twee onderdelen waar de Sowjets veel moeite mee hadden. Trumbic: "De meeste Russen zijn erg zwaar gebouwd en wegen tussen de tachtig en honderd kilogram. Wij, met onze lichtgewichten, hebben geen schijn van kans bij man-te gen-man-situaties. De oplossing is bewegen en bij overtredingen snel de weg naar het doel kiezen". Bij herhaling ging Oranje daar toch nog mee de boot in, omdat het gewoon nog te weinig inzicht heeft. Van de zes keer dat een Russische speler het water moest verlaten, slaagde Oranje er maar tweemaal in om te scoren". Veel te weinig, "oordeelde Trumbic", maar ja, wederom een kwestie van gebrek aan routine". Jan Evert Veer. "Dat was inder daad onze grootste fout. Het wachten, ondanks een nume rieke meerderheid". In zo'n situa tie legt behalve Veer zelf, de rest stil. De ZIAN-spelen "Wij hadden dat meer moeten uitbuiten, omdat de Russen erg traag speelden. Wel erg hard trouwens. Ik had be wondering voor mijn teamgeno ten dat ze zo stug volhielden. Ik hoop dan maar dat het ook zon der mij tegen Spanje en Italië Veer trekt er namelijk twee dagen tussenuit om weer les op school te geven. Vrijdag keert hij terug. Trumbic hoopt dat Oranje door die 0-6 een klein beetje zelfver trouwen heeft gekregen. Een winstpunt was ongetwijfeld niet de herhaling van een zwakke derde periode, zoals tegen Reom- enië. Trumbic, ook daarover te vreden: "De concentratie bleef er nu tot het laatst toe in". Nadat doelman Alex van Boegs- choten een strafworp had ge keerd, trok Oranje met een knappe open aanval tussen Buunk en Veer, i waaruit Wim Keman scoorde, een voorsprong naar zich toe. Een bekeken boog- bal van Romanchuk betekende 1-1 en in de tweede periode had Oranje wederom geluk, nadat Hoepelman de Russische aanval ler Kabanov onder water had ge stopt, dat de strafworp de lat haalde. Hoepelman maakte gelijk daarop zijn fout goed (2-1), maar het werd door Grigoriev even snel weer gelijk. Donkere wolken pakten zich samen toen Jan Evert Veer de kant op mocht zoeken, maar de Russen desondanks traag bleven combineren. In het derde deel zorgde Romanschuk voor 3-2, maar uit een pass van Nico Landeweerd zorgde Eddy van Es voor de gelijkmaker. Oranje viel toen niet in slaap, on danks het feit dat Rusland via Drevel (tweemaal) kon scoren: 5-3. Jan Evert Veer bracht weer hoop uit een vrije worp en toen hij op magnifieke wijze de ge lijkmaker scoorde, kon Oranje eenvoudig niet meer verliezen. Zelfs niet toen Shagaev van grote afstand raak schoot. Oranje had uiteraard weer via Jan Evert Veer het laatste woord: uit een straf worp: 6-6. Door een 4-3 zege op Joegoslavië is Hongarije na twee wedstrijden in het toernooi om het Europees kampioenschap de enige onge slagen ploeg. Alle overige lan denteams ledèn puntenverlies. De tussenstanden bij Honga rije-Joegoslavië waren: 2-0, 1-0, 0-1, 1-2 De stand in groep a i na twee weds- trijden is: Hongarije 2 2 0 0 4 11-8 Roemenië 2 1 0 1 2 15-14 Italië 2 1 0 1 2 10-9 West D 2 1 0 1 2 13-13 Joegoslavië 2 1 0 1 2 8-8 Spanje 2 1 0 1 2 15-16 Nederland 2 0 1 1 1 12-14 Sovjet-Unie 2 0 1 1 1 11-13 Medaille De eerste medaille voor Nederland is binnen. De 15-jarige Marijke Engelen uit Nijmegen veroverde gisteren bij het kunstzwemmen de zilveren plak. De Engelse Jac queline Cox greep met over macht de gouden medaille. Brons was voor de Zwitserse Renate Baur. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9