N azi-misdadiger in koffer Italië uitgesmokkeld Ethiopië geeft tegenslagen toe OAE heeft weinig macht POGING ISRAEL TOT ANNEXATIE EBBS] MOEZOREWA: Zieke Kappler in West-Duitsland "Toestand van anarchisten zorgwekkend" BOTHA DOET BELANGRIJKE CONCESSIE Geld DINSDAG 16 AUGUSTUS 1977 ADDIS ABEBA (UPI/Reuter/AFP) - Ethiopië heeft gisteren toege geven dat het zijn troepen slecht vergaat, niet alleen in het zuid oosten in de Ogaden maar ook in het noordwesten, waar zij slaags zijn met verzetsstrijders van de monarchistische "Ethiopische Democratische Unie" (EDU). Overigens sprak de regeringsradio van een "tijdelijk" succes van de tegenstanders van het bewind in Addis Abeba. "Zij hebben eco nomische sabotage uitgevoerd, enkele delen van het Ethiopische grondgebied veroverd en de on derdrukte bevolking genadeloos afgeslacht". De EDU die voornamelijk uit me destanders van het regime van wijlen keizer Haile Selassie be staat, is een van de vele opstan dige groeperingen in Ethiopië. Zij treedt vooral nabij de Soeda- nese grens op. Volgens de regeringsradio willen de diverse verzetsgroepen die rechts georiënteerd zouden zijn, met steun van "de Imperialisten" een eind maken aan de "volksre volutie". Volgens Afrikaanse diplomaten in Beiroet zit ook China op het vin kentouw om meer invloed te krijgen in de strategisch belang rijke 'hoorn' van Afrika. China zou de Somalische regering wapenhulp hebben aangeboden, waarschijnlijk minder bekom merd om rechtstreeks eigenbe lang dan om de 'Russische Beer' nog ens flink dwars te zitten. Peking zou Mogadisjoe voor het eerst in mei hebben benaderd. Het aanbod zou vorige maand zijn herhaald toen de vijandelijk heden tussen Somalië en Et hiopië in alle openlijkheid aan de dag traden. Het Chinese aanbod, dat volgens de zegslieden in Beiroet nog niet is aanvaard, is des te interessanter nu de Russen het afgelopen weekeinde in bedekte termen partij hebben gekozen voor Et hiopië. Tal van andere landen die de Russi sche invloed in de 'hoorn' willen beknotten, hebben Somalië eve neens 'defensieve wapens' aan geboden - Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten voorop. Somalië heeft Ethiopië ervan be schuldigd noordelijke delen van Somalië te hebben gebombar deerd, waardoor burgers zijn ge dood en schade is ontstaan. Twee in de VS gebouwde F- 5-vliegtuigen zijn volgens dit be richt neergeschoten. Enkele uren tevoren had president Siad Barre in een toespraak zijn landgenoten gewaarschuwd dat zij zich gereed moesten houden om aan een grote invasie door Et hiopië het hoofd te bieden. Hij waarschuwde ook dat zijn land zich rechtstreeks in de strijd in de Ogaden-woestijn zal mengen wanneer Ethiopië van buiten landse hiïurlingen gebruik zou maken, maar hij zei te betwijfelen of de berichten dat Cubaanse troepen op weg naar Addis Ab eba zouden zijn wel juist waren. Ethiopië wees de beschuldiging van een bombardement op So malië als "pure fantasie" van de hand. Een woordvoerder van het ministerie van Voorlichting zei gisteren dat Ethiopië momenteel een zuivere verdedigingsoorlog voert op eigen grondgebied om de Somalische strijdkrachten te verdrijven. MADRID/MALAGA (D.P.A. .Reuterv U.P.I.) - Het Spaanse horeca-personeel aan de Costa del Sol heeft een gisteren bereikt loonakkoord in meerder heid als onvoldoende verworpen en staakt door voor het "volle pond". Werkgevers en vak bondsdelegaties kwamen, in de ochtenduren een loonsverhoging overeen van ongeveer 150 gulden per maand. Aangezien er 240 gul den was geëist, besloot een meerderheid van de stakers de actie voort te zetten. De staking concentreert zich aan de 'zonnekust'. Maar ook elders hebben de horeca-werknemers geweigerd het werk te hervatten: in Asturië, Cadiz, Galicië en Sa- ragossa. In deze laatste plaats was het loonconflict veertien dagen geleden vóór het eerst uitgebars ten. Duidelijk blijkt dat de diverse vakbonden het personeel in de horeca-sector niet in de hand hebben. Aan de Costa del Sol bij voorbeeld ging slechts êen van de vier bonden akkoord met de voorgestelde loonsverhoging van 150 gulden. Aan de Costa Brava, waar in Llo- ret de Mar een 'speerpuntactie' zondag chaos had veroorzaakt, draaiden de meeste hotels giste ren wel weer normaal. De bonden hadden voor gister middag een bijeenkomst in de arena van Torremolinos uitge schreven om hun leden nader in te lichten over het loonakkoord 1 (dat dus nauwelijk die naam ver dient). Het zwaarst getroffen zijn niet de kleinere hotels en pensions - die voor het merendeel als familie bedrijf worden gerund - maar de grote 'toeristenpakhuizen', de restaurants en de dancings. Bij de grote hotels wordt gepost door stakers. Werkwillige collega's worden geweerd. Hier en daar kwam het gisteren tot felle schermutselingen tussen stakers en politie. Ongeveer 100 mensen werden'gearresteerd. De Nederlandse eigenaar van een bar in Torremolinos heeft een vakbondsfunctionaris met een geweer beschoten. De kogel trof geen doel maar de vakbondsman liep wel letsel op doordat de vrouw van de Nederlander hem met een stuk ijzer afroste. De toeristen proberen er overwe gend het beste van te maken en steken de hoteleigenaar dikwijls een handje toe. Vrouwen helpen in de keuken, terwijl hun echt vrienden bar of receptie op toer beurt bemannen. Er zijn echter ook gasten die het "niet pikken", scènes maken of er 'een slaatje uit proberen te slaan. Benito Fernandez, de manager van het Atalaya Parkhotel in Es- tepona, vertelde dat sommige gasten zich bij afwezigheid van voldoende obers als wilden op het koud buffet stortten. 'We lieten ze maar begaan', zei Fernandez, 'want ik had toch geen personeel om hen de reke ning te presenteren'. Aan de Costa del Sol zijn geen conserven meer te krijgen, terwijl de inwendige toerist het hoofd zakelijk moet stellen met koude hapjes of andere snacks. Aan de Costa Brava, waar de staking dus inmiddels weer is verlopen, rea geerden de toeristen daar zondag op met een "fooienstop'. De kleine tentjes langs de 130 ki lometer lange "zonnekust", waar eenvoudige visgerechten te krijgen zijn, beleven echter gou den dagen. Naar verluidt hebben de interna tionale touroperators tot dus verre 28 chartervluchten naar Griekenland en Joegoslavië "omgeleid". De stakingen kosten de Spaanse toeristenindustrie, die eigenlijk een recordjaar ver wachtte, naar schatting ongeveer 30 miljoen gulden per dag. De achtergrond van het conflict is de al jaren ingekankerde on vrede van het horecapersoneel dat niet langer van zins is "de bankrekening van het kapitaal te spekken". Een kelner aan de Costa del Sol: "Wij worden aangenomen voor een achturige werkdag, maar moeten 13 a 14 uur buffelen voor een schamele 450 gulden per maand. Vroeger konden we dat nog enigszins aanvullen uit de fooienpot, maar tegenwoordig komt het allergoedkoopste mas satoerisme naar Spanje. De Span jaarden uit eigen land die nog wat te verteren hebben worden door onze bazen en hun politiek ge weerd". Onvrede is er ook over het aan trekken van "goedkope" arbeid skrachten - minderjarigen, vrouwen, en buitenlanders - en over de vaak armoedige "booien- kamertjes" waar het horecapers oneel is ondergebracht. BONN (SP) - Groot opzien niet alleen in Italië, maar ook in de Bondsrepubliek, heeft de vlucht van de tot levenslang veroordeelde vroegere SS- standartenführer Herbert Kappler (70) uit een mi litair hospitaal in Rome gebaard. Kappler, die aan kanker lijdt, was vorig jaar van de gevangenis Gaeta naar het hospitaal overge- bracht.Zijn vrouw is er dit week einde in geslaagd de tot 48 kilogram vermagerde nazi-misdadiger in een grote koffer naar buiten te smokke len en in een sinds dagen gereed staande auto te ontvoeren. Gister ochtend heeft zij het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn telefo nisch meegedeeld dat haar man zich op Westduits grondgebied be vindt. De regering, door het spectaculaire gebeuren in verlegenheid gebracht, onthield zich gisteren van elk commentaar. Wel maakte in Wies- baden de federale recherche be kend dat zij op verzoek van Interpol een opsporing naar Kappler heeft ingeleid. In de afgelopen jaren heeft de Westduitse regering meermaals een beroep op Rome gedaan om de sinds meer dan der tigjaar gevangen zittende Kappler te begenadigen. Maar ook in Italië was de druk.van organisaties van 'nazi-slachtoffers zo sterk, dat de re gering er van af zag aan dit verlan gen tot gratie haar medewerking te verlenen. Kappler is tezamen met een andere SS-officièr, Walter Reder, tot le venslang veroordeeld, omdat zij in Mevrouw Anneliese Kappler opdracht van de SS-bevelhebber Heinrich Himmler 335 Italiaanse gijzelaars hadden laten doodschie ten als represaille voor een overval van Italiaanse partisanen op een Duitse legereenheid, waarbij 33 soldaten de dood vónden. Kapplers vrouw heeft kennelijk geprofiteerd van de zeer opper vlakkige bewaking waaraan in het ziekenhuis haar man was onder worpen. Hij had zelfs toestemming gekregen zich op de derde etage, waar zich zijn kamer bevond, min of meer vrij rond te bewegen. Zon der noemenswaardige controle is zijn vrouw er in geslaagd de zware koffer naar de lift en vervolgens naar buiten te dragen. HERBERT KAPPLER Waarom zij gisterochtend het Westduitse ministerie van buiten landse zaken heeft opgebeld is niet geheel duidelijk. Misschien lag in die handeling een soort triomf be sloten dat het haar alleen was ge lukt wat Bonn langs officiële weg nooit tot stand had kunnen bren gen. Of de Italiaanse regering om uitlevering zal vragen is de vraag. Vermoedelijk is Rome in stilte er over verheugd dat zij op deze ma- zal de regering in Rome ongetwij feld wel alles nalaten wat Italië evenwel toch nog tot een formeel juridisch verzoek om uitlevèring zou kunnen bewegen. HAMBURG (DPA) - De advocaten van acht Baader- Meinhofgevangenen hebben giste ren de toestand van hun cliënten die een honger- en dorststaking houden, zorgwekkend genoemd. In een gemeenschappelijke verkla ring van zeven advocaten werd ge zegd dat men er niet op zou kunnen rekenen de cliënten nog allen le vend aan te treffen. Daarentegen verklaarde een woordvoerder van de justitie in Hamburg dat de gezondheidstoe stand van de in totaal elf in Ham burg in honger- en dorststaking zijnde gevangenen niet gevaarlijk is. Ook werd nog niemand dwang matig voedsel toegediend. Dat be trof ook de drie op vrijdag van Stuttgart naar Hamburg overge brachte gevangenen. Onbekenden hebben gisternacht op het kantoor van de vroegere ad vocaat van Baader-Meinhof-leden Klaus Croissant in Stuttgart een aanslag gepleegd waarbij aanzien lijke schade werd aangericht, er vielen geen gewonden. Advocaat Arndt Müller die zich met een andere medewerker op het tijd stip van de aanslag op het kantoor ophield, sprak van een "moor- daanslag". Tegen Croissant zelf is een aanhoudingsbevel uitgevaar digd op verdenking van steun aan een misdadige organisatie. Hij heeft ruim een maand geleden het land verlaten en is naar Frankrijk gegaan. LONDEN (REUTER) - De Zuidaf- rikaanse minister van Buiten landse Zaken Roelof Botha is voor stander van de invoering in Rhode- sië van stemrecht voor iedereen. Dit heeft de Rhodesische nationa listenleider bisschop Abel Moezo- rewa gisteren in Londen verklaard. Volgens de bisschop zou Botha van deze mening hebben blijk gegeven in een gesprek dat de twee vorige week in Londen hadden. Botha ontmoette in de Britse hoofdstad ook zijn Britse en Amerikaanse ambtgenoten David Owen en Cy rus Vance. "Ik ben verheugd dat hij (Botha) voorstander is van het principe, een man, een stem", aldus Moezorewa. Eerder had de bisschop verklaard dat hem van Britse en Amerikaanse zijde was medegedeeld dat het ge zamenlijke plan van Owen en Vance voor een machtsoverdracht in Rhodesië, het merendeel bevatte van zijn eigen plannen voor een dergelijke machtswisseling. Hij voegde hier echter aan toe dit niet zeker te weten omdat hij de voor stellen van de ministers nog niet 'had gezien. Tweespalt houdt Afrikaanse eenheid tegen BETHESDA - Lachend verlaten de Amerikaanse president Carter en zijn vrouw Rosalynn het marinehospitaal in Bethesda, waar mevrouw Carter gisteren een lichte chirurgische ingreep onderging. ADDIS ABEBA (AFP) - De Orga nisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) moest zich vorige week, in Libreville, noodgedwongen beper ken tot een reeks aanbevelingen in het Somalisch-Ethiopisch conflict. Verder moest zij aan een subcom missie het onderzoek toevertrou wen naar het grensverschil waarin Tsjaad en Libië eikaars tegenstan der zijn. Het was het povere resul taat van de nieuwe verzoeningsrol die de organisatie kreeg toebedeeld in conflicten tussen haar lidstaten. Sinds haar oprichting in mei 1963 in Addis Abeba is de OAE herhaalde lijk geconfronteerd met identieke problemen. Als een smeltkroes waaruit geleidelijk de Afrikaanse eenheid zou moeten oprijzen, doordat ze onder haar banier een dertigtal onafhankelijke, "gema tigde" en "progressieve" landen verenigt, is de OAE er tot. nu toe zelfs niet toe gekomen de interne tweespalt op te heffen. Zonder te spreken over de eerste tien jaar van haar bestaan, die een sterke verdeeldheid teweegbrach ten over het Algerijns-Marokkaans conflict (1963) en over de Biaf- raanse oorlog (1968), zijn de laatste jaren een grote beproeving geweest voor de inter-Afrikaanse organisa tie. Tijdens de topconferentie van juli 1976 (bijvoorbeeld in Kampala (Oeganda), besloten drie landen (Botswana, Tanzania en Zambia) de besprekingen te boycotten wegens het regime van het land waar de top plaatsvond en de persoon van zijn president, generaal Idi Amin. Deze conferentie, waaraan slechts 18 van de toen nog 46 lidstaten deelnamen, werd bovendien in hoge mate ont sierd door de ruzie tussen Ethiopië en Tunesië. Het laatste land werd er door de regering in Addis Abeba van beschuldigd steun te verlenen aan de opstand van de Eritrese af scheidingsbeweging. Tunesië eiste toen dat de hoofdzetel van de OAE PLO afwijzend tegenover nieuwe regeling: BEIROET (UPI) - De Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO heeft het Israëlische besluit tot wijzi ging van de wettelijke status van Arabische en Palestijnse inwo ners van in Gaza bezette gebieden "een nieuwe-stap tot annexatie" genoemd efreen bewijs dat Israël een vijfde oorlog in het Midden- Oosten wil. "Eerst (eind vorige maand) be sloot premier Menachem Begin drie nederzettingen op de weste lijke Jordaanoever wettelijk te erkennen. Nu is er een nieuwe be slissing weer een stap naar rechtstreekse annexatie", aldus een woordvoerder van de PLO. Het bewijst weer dat Israël geen vrede wenst en dat het geen enkele 'stap heeft ondernomen om vrede naderbij te brengen maar daaren tegen een nieuwe oorlog wil. Premier Begin maakte zondag be kend dat men in de bezette gebie den van de westelijke Jordaanoe ver en de strook van Gaza dezelfde Israëlische rechten zal krijgen als op Israëlisch grondgebied. De Is raëlische oud-minister van Bui tenlandse Zaken Jlgal Allon heeft namens de Arbeiderspartij kritiek uitgeoefend op het Israëlische be sluit. Hij zei in hef parlement dat het tijdstip daarvan op vele fron ten, waaronder dat van de inter nationale publieke opinie, reac ties zou kunnen opwekken. Het Palestijnse "Afwijzings front", dat elke regeling via on derhandelingen met Israël ver werpt, verklaarde dat het Israëli sche besluit zou worden bean twoord met "revolutionaire sta kingen in heel Palestina". Ook de gemeenteraad van Gaza hèeft gisteren in een buitenge wone vergadering het Israëlische besluit tot wijziging van de status van de inwoners op de westelijke oever en in de strook van Gaza verworpen. Israël is trouwens gisteren begon nen met het oproepen van duizen den reservisten voor de tweede openbare mobilisatie-oefening in twee maanden tijd. Het bureau van de militaire woordvoerder dat zondag be kendgemaakt had dat de oefening spoedig zou worden gehouden, zond gisteren codewoorden via de staatsradio en -televisie uit. De oe feningen zijn bedoeld om nieuwe oproepmethoden te beproeven. zou worden overgeplaatst van Ad dis Abeba naar een andere Afri kaanse hoofdstad. Daarnaast kon den de deelnemende landen het niet eens worden over een harde re solutie die opriep tot uitstoting van Israël uit de Verenigde Naties. De Angolese kwestie, met de mili taire inmenging van Cuba en Zuid-Afrika, toonde opnieuw pijn lijk duidelijk de machteloosheid van de OAE. De laatste topconferentie van de OAE (van 2 tot 5 juli in Libreville) besloot een "geschillencommissie" in het leven te roepen en leverde daarmee geen beter resultaat op dan de voorgaande. Deze commis sie, die Somalië en Ethiopië prak tisch met dezelfde boodschap wegstuurde al leek haar stelling- name iets gunstiger voor Ethiopië, en die voorlopig het grensgeschil tussen Tsjaad en Libië begroef, le verde het meest recente bewijs van de enge grenzen waarbinnen de OAE tussenbeide kan komen. Desondanks, bewust van haar on volkomenheden, verbergt de OAE niet haar ernstige zorg om de ver slechtering van de situatie in de hoorn van Afrika. Nog steeds van mening zijnde dat Ethiopië (dat strijd levert aan de fronten in Eri trea en in de Ogaden) de strijd nog niet definitief heeft verloren - met zijn 25 miljoen inwoners tegen de 3 miljoen van Somalië - sluit de OAE een burgeroorlog in dit land niet uit, waardoor haar hoofdzetel in Addis Abeba in gevaar kan komen. Op dit moment wordt een over plaatsing van de OAE-zetel dein ook niet uitgesloten. Slechts de laatste van de onafhan kelijke Afrikaanse staten, de kleine republiek Djiboeti, heeft zich, in april, bereid verklaard het hoofd bureau van de OAE ruimte te ver schaffen indiende organisatie Ad dis Abeba zou verlaten. "Het zou", zo verklaarde Abdallah Kamil, des tijds voorzitter van de ministeraad van het Franse gebied van de Afars en Issa's, "een goede zaak zijn, zo wel economisch, als politiek en di plomatiek, voor de toekomstige staat". Maar ook zou het, zo menen waarnemers, een mooie kans zijn voor de jonge republiek Djiboeti te ontsnappen aan de hebzucht van de machtige buren Ethiopië en Soma- ,lië. PAARDENSPORT - De West duitse springruiter Hardwig Steenken is in het Academisch Ziekenhuis in Hannover opnieuw geopereerd. Steenken is sinds een auto-ongeluk, waar hij op 12 juli bij betrokken was, niet meer bij kennis geweest. Professor Dietz, die de operatie verrichtte, maakte be kend, dat Steenken zeker blind zal blijven. ADVERTENTIE Komt altiid van pas. Verdien er vlug wat bij. Leiden, Nieuwe Rijn 35, tel. 071-140341. Alphen, De Aarhof 67, tel. 01720-94645. Gouda, De Lage Gouwe 12, tel. 01820-23311

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7