PvdA: geen zaken met CDA over abortus Beleidsdaden per jaar bekijken Steeds meer mensen weigeren geleend geld terug te betalen Spectaculaire daling gedwongen huwelijken Zes bedrijven zullen niet mogen lozen opdeEems Verdienen Kapers op de kust PAGINA 6 BINNENLAND DINSDAG 16 AUGUSTUS 1977 DEN HAAG (SP) - De regering wil paal en perk stellen aan het ver schijnsel dat steeds meer mensen weigeren geleend geld terug te betalen. Vooral onder degenen die een sociale uitkering .krijgen, zouden steeds meer weigeraars zitten. De Nederlandse Vereni ging van Gerechtsdeurwaarders noemt de groei van het aantal niet te innen vorderingen "schrikba rend". Het ministerie van Sociale Zaken werkt aan een regeling die dit probleem moet ondervangen. De belangstelling om geld te lenen neemt scherp toe. Volgens CBS- cijfers werd afgelopen jaar 5,3 miljard zogeheten consumptief krediet opgenomen: 1,2 miljard ofwel 27 procent méér dan het jaar ervoor. Vooral de zwakste groeperingen uit de samenleving, die moeten rondkomen van een sociale uitkering, lenen steeds meer geld, maar komen daardoor vaak in terugbetalingsmoeilijk heden. Normaliter kunnen kre dietbanken en financierings maatschappijen hun opens- taande vorderingen innen via be slag op het loon. Door een maas in de wet vallen claims op uitkerin gen via sociale verzekeringen hier nog buiten. Het ministerie van Sociale Zaken werkt nu aan een regeling, die een eind moet maken aan deze uitzonderingsmogelijkheid. Er wordt gewerkt aan een wetswij ziging volgens welke ook beslag kan worden gelegd op werkloosheidswet-uitkeringen, en uitkeringen via arbeidsonge schiktheidswet en wet werkloos heidsvoorzieningen. Om te voor komen dat door zp'n beslag ie mand in persoonlijke problemen geraakt wordt ernaar gestreefd om een bepaald bedrag niet 'aan spreekbaar' te maken. Daarbij zal het hoogstwaarschijnlijk gaan om een bedrag dat gelijk staat aan 90 procent van komen. Volgens voorzitter J. v.d. Heide van de Nederlandse Vereniging van Gerechtsdeurwaarers zijn er steeds meer schuldenmakers on der de sociale uitkeringstrekkers. "Er is een harde kern die voort durend groter wordt. Het aantal niet-inbare vorderingen krijgt een zorgwekkende omvang. Men leeft vanuit de opvatting: ik maak schulden, maar wie doet me wat - jullie kunnen toch niet aan m'n uitkering komen". In veel gevallen is de enige moge lijkheid om de schuld toch te in casseren door beslag te leggen op de inboedel. Voorzitter v.d. Heide (bij wiens organisatie 200 ge rechtsdeurwaarders zijn aange sloten): "Vrij vaak wordt daarvan afgezien, vanwege de lage op brengst - dat is kosten maken op het sterfhuis". De in aanbouw zijnde regeling van sociale zaken heeft betrekking op de uitkeringen van enkele hon derdduizenden WW-, WWV- en WAO-trekkers. Hoeveel van deze groep een lening heeft afgesloten is niet bekend: landelijk worden hiervan geen cijfers bijgehouden Maar volgens de gemeentelijke kredietbank in Maastricht ging ruim 55 procent van het aantal le ningen naar klanten, die een so ciale uitkering als bron van in komsten hebben. Alleen procedure-afspraak DEN HAAG (SP) - Over een nieuwe wettelijke regeling voor abortus wil de PvdA-fractie in de Tweede Kamer geen zaken doen met het CDA. Bij de onderhandelingen over een nieuw kabinet wü de PvdA alleen afspraken maken over de aan pak van dit probleem. Over een inhoudelijke re geling acht de PvdA overeenstemming met het CDA uitgesloten. De CDA-fractie beraadt zich van daag over haar opstelling over ab ortus. Stromingen Binnen de CDA-fractie is een stro ming die om wille van de tot stand- koming van een tweede kabinet- Den Uyl wel procedure-afspraken met de PvdA wil maken. Een an dere stroming stuurt De PvdA-fractie legde zich gisteren nog eens vast op het standpunt, dat de strafbaarstelling van abortus uit het wetboek van strafrecht moet verdwijnen. Dit gaat het CDA veel te ver. Fractieleider Van Thijn van de PvdA heeft het standpunt over ab ortus overgebracht aan formateur Den Uyl. Later op de dag ontving Den Uyl CDA-fractieleider Van Agt. est te- ROTTERDAM - gen de sluiting clubs op Katendrecht door het stadsbestuur van Rotterdam hebben de eigenaars gister middag de Maastunnel geblok keerd. Met dertig auto's sloten zij tegen het spitsuur de tunnel aan de noordelijke zijde af. Na een gesprek met de politie ga ven de demonstranten de blok kade, die een half uur duurde, op. Inmiddels waren lange files ontstaan. Het duurde ruim een uur voordat deze waren opge lost,. UTRECHT (ANP) - Het Nederlands interuniver- houdelijk akkoord op basis van het Als minister van Justitie heeft Van eigen wetsvoorstel van de CDA- Kamerleden Gardeniers- Berend- sen en Van Leeuwen. Hoe formateur Den Uyl deze zaak wil aanpakken is tot dusver niet bekend gemaakt. We heeft hij ge zegd, dat de uiterste behoedzaam heid is geboden bij de formatiebe sprekingen hierover. De PvdA-fractie wil in elk geval vastgelegd hebben, dat een wets voorstel dat de goedkeuring ver werft van het parlement ook door de regering tot wet wordt verheven. De fractie wil van tevoren uitslui ten, dat een minister van Justitie een wettelijke regeling die hem niet zint zou kunnen torpederen. Volgens PvdA-fractieleider Van Thijn is ook formateur Den Uyl niet uit op een inhoudelijke regeling voor abortus. Ook hij zou zich tot procedure-afspraken willen beper ken. Wensen Over een'reeks andere onderwer pen heeft de PvdA-fractie wensen op tafel gelegd bij formateur Den Uyl: - Nederland moet snel het Euro pees Sociaal Handvest goedkeu ren. Daarna is het mogelijk het sta kingsrecht voor ambtenaren in te Goes enige tijd blank' GOES (ANP) - Diverse winkels e totaal aantal voorechte lijk verwekte zwanger schappen in ons land is sinds 1970 afgenomen sitair demografisch insti tuut in Voorburg zijn van de duizend geboorten in 1973 er 18.9 buitenechte- ongeveer 37.000 tot lijk. In 1976 was dat 24.4 Agt destijds verklaard te zijn j gebleven als minister om een libe- huizen in de Goese binnenstad ralisering van de abortus te kunnen hebben gisteren onder water ge- tegenhouden. Een gezamenlijk staan als gevolg wetsvoorstel van PvdA en VVD dat rond drie over abortus was met ruime n derheid in de Tweede Kamer genomen het noodweer boven Goes los barstte. In korte tijd stond de bin nenstad blank en liepen de winkels, kelders en sommige restaurants Dit voorstel strandde in de Eerste onder water. Er deden zich in korte tijd zeven aanrijdingen voor, terwijl één automobilist in de Goese haven terechtkwam. De brandweer en po- Pvd A en VVD wél had litie waren tot laat in de avond bezig Van Agt als minister kelders en winkels leeg te pompen. De gemeentereiniging van Goes wist te melden dat er in een kwar- Kamer, doordat een meerderheid van de WD-fractie tegen stemde. Als de Eerste Kamer het abortus- voorstel x aanvaard van Justitie zijn handtekening hebben geweigerd te zetten. Dan i het voorstel toch geen kracht tier tijd veertig millimeter water wet hebben gekregen. was gevallen. 18.500 (in 1976). Deze da ling lijkt zich te stabilise ren. Het aantal vrouwen dat een kind krijgt zonder te trouwen (de buitenech telijke geboorte) vertoont de laatste jaren weer een lichte stijging. Dit schrijft drs. Evert Ketting in het maandblad geestelijke volksgezond heid. Ketting, socioloog, is verbonden aan het Ne derlands instituut voor sociaal sexuologisch on derzoek (NISSO) in Zeist. Hij werkt op dit moment aan een promotieonder zoek over de relatie abor tus en anticonceptie. Volgens cijfers van het de eerste drie i den van dit jaar 27.0. Tussen 1970 en vorig jaar is het aantal abortussen bij ongehuwden gedaald van ongeveer vijfduizend tot drieduizend en de ge dwongen huwelijken namen zelfs af in aantal van twintigduizend tot achtduizend. "Een spec taculaire daling", aldus Ketting. De daling is volgens hem niet veroorzaakt door minder sexueel verkeer onder ongehuwden. Uit onderzoek is gebleken dat in 1968 negentien procent van de meisjes tussen 16 en 20 jaar op zijn minst een keer sexueel contact had. In 1974 gold dit voor 42 procent van de meisjes van dezelfde leef tijd. Deze verdubbeling, ge voegd bij de halvering van het jaarlijks aantal voorechtelijk verwekte zwangerschappen, bete kent dat de kans op het ontstaan van een zwan gerschap globaal tot een kwart is gereduceerd in een periode van zes jaar. Nederland is dan ook binnen West-Europa het land met de minste bui tenechtelijke geboorten, de minste gedwongen huwelijken en verreweg het laagste aantal abor tussen onder gehuwden, aldus Ketting. Toch meent hij, gezien dit alles, dat er best nog wat te verbeteren valt aan het anticonceptiegebruik onder gehuwden. De problemen die nu cen traal komen te staan, hebben volgens Ketting vooral te maken met za ken als de manier waarop sexualiteit door een aan tal jongeren wordt be leefd, de houding van de ouders ten opzichte van het sexuele doen en laten van hun kinderen en de communicatie daarover tussen de ouders en de kinderen. Dit kan alleen worden opgelost als het accent wordt verlegd naar een sexueel verant woorde opvoeding. Het werken aan die opvoe ding is nu meer dan ooit, zo schrijft Ketting, van essentieel belang voor het voorkomen van onge wenste zwangerschap en abortus bij jongeren. DEN HAAG (ANP) - Minister Wes terterp van Verkeer en Waterstaat is van plan zes bedrijven in Oost- Groningen geen toestemming te geven hun afvalwater te lozen naar de Eems, via de nieuwe persleiding, beter bekend als de smeerpijp. Na ast de karton-bedrijven Union en Free en het vezel bed rijf Nove zou dit verbod ook gelden voor de drie bedrijven van het KSH-concern. In het verleden is afgesproken dat door de nieue persleiding in begin sel geen ongezuiverd water mag worden geloosd. Ook West- Duitsland heeft hier destijds op aangedrongen, omdat de smeerpijp niet is voorzien van een zuiverin gsinstallatie. Dat betekent dat de bedrijven zelf maatregelen moes ten nemen om de vervuilings- waarde sterk terug te dringen. Bedrijven die inmiddels een zui veringsinstallatie hebben (gesa neerd zijn) Bedrijven waarover nog geen ze kerheid bestaat wanneer zijn gesa neerd zullen zijn. De eerste categorie levert geen problemen op. Voor de tweede geldt dat Westerterp in november heeft laten weten toestemming te willen geven voor lozing via de persleiding, mits de vervuilings- waarde acceptabel is. Tot de derde categorie behoren de zes bedrijven waaraan de minister zijn toestem ming wil onthouden. De kwestie vergunningen is juist nu zo actueel omdat Groningen verwacht de smeerpijp oktober in gebruik te kunnen nemen. De directie van de KSH toonde zich in een reactie teleurgesteld over het verbod van minister Westerterp de drie bedrijven in Foxhol aan te slui ten op de smeerpijp. Voor deze be drijven zou dit betekenen dat ze na 1 oktober geen mogelijkheid meer hebben hun afvalwater kwijt te ra ken. ADVERTENTIE1 Vlug wat extra geld erbij met paar weekjes werken. Luba heeft er de banen voor. Voor v Leiden, Nieuwe Rijn 35, tel. 071-140341 Alphen, De Aarhof 67, tel. 01720-94645. Gouda, De Lage Gouwe 12, tel. 01820-23311 'Huurling leidt politie op eiland Aruba' FNV gereserveerd ten opzichte van formatie-akkoord - De regering zou een perswet moe ten voorbereiden. Zo'n wet zou de verscheidenheid in de perswereld moeten verzekeren, zoals de om roepwet dat doet voor de omroep wereld. Met behulp van een pers wet zou verdere concentratie van dagbladen kunnen worden voor komen, denkt de PvdA-fractie. Kranten die dreigen te verdwijnen zouden met overheidssteun op de gaderen, besloten. Het meewerken AMSTERDAM (ANP) - De Feder atie Nederlandse Vakbeweging heeft met de nodige reserves voor lopig ingestemd met het formatie akkoord, dat afgelopen week door PvdA, D'66 en CDA is gesloten. Het definitieve oordeel schort de FNV op tot de achterban is geraadpleegd en de discussie met de leden is af gerond. Die einduitslag wordt in oktober verwacht. De federatieraad van de FNV heeft i urenlang been gehouden moeten worden. - Het lidmaatschap van een omroep moet worden losgekoppeld van het abonnement op een omroepblad. de FNV aan de door formateur Den Uyl gevraagde loonmatiging voor een periode van twee jaar hangt mede af van de wijze waarop De PvdA vindt, dat alleen echte de regering de niet-CAO-lonen gaat lidmaatschappen moeten meetel len voor het bepalen van het aantal zenduren van een omroep. Morgen zal formateur Den Uyl voorlopige conclusies op papier zetten over de resterende hangpun ten. Donderdag gaat hij daarover onderhandelen met Van Thijn (PvdA), Van Agt (CDA) en Terlouw (D'66). aanpakken. Ook wil de FNV bezien of de inkomensmatiging inderdaad leidt tot daling van het inflatie tempo en tot terugdrukken van de werkloosheid. Aan de hand daar van zal de FNV telkens van jaar tot jaar haar standpunt bepalen. FNV-voorzitter Wim Kok liet zich gisteravond niet uit of hij optimis tisch gestemd was over de kans van slagen van de fïnancieel-sociaal- economische aanpak die het nieuwe kabinet blijkens het formatie-akkoord voor ogen staat. Kanttekeningen De vraag van formateur Den Uyl om dit beleid te steunen en mee te werken aan vrijwillige inkomens matiging voor een periode van twee jaar wordt door de FNV binnenkort aan de achterban voorgelegd. Dat zal in september gebeuren tijdens de bijeenkomst van vakbondsver tegenwoordigers, die ongeveer het karakter van een congres zal krijgen. Dan zal ook het federatie bestuur een nota met kanttekenin gen behandelen. Rond midden- oktober kunnen de ledenvergade ringen zich uitspreken over een nota waarin het toekomstige ar beidsvoorwaardenbeleid wordt be schreven. Pas daarna laat de FNV definitief weten of, en zo ja onder welke voorwaarden, de federatie instemt met de beleidsvoornemens van het kabinet voor het jaar 1978 en of de vakbeweging inderdaad afziet van de eis tot reële loonsver hoging. "Het ligt voor de hand onze opstel ling van jaar tot jaar te bepalen", aldus een duidelijk gereserveerde zal voorzitter Wim Kok gisteravond, zich Hij zei met name grote waarde te hechten aan het invullen van de pa ragraaf in het formatieakkoord die gaat over de werkloosheidsbestrij ding. Ook zal de FNV scherp letten op de wijze waarop het kabinet het teem selectieve investeringsbeleid uit voert. Wim Kok: "We hebben nog twijfels, ook over de gekozen mid delen en de doeltreffendheid van het beleid, waarvan uitwerking en resultaten nog moeten blijken". een incident en geen aankondiging van een herhaling. Mocht blijken dat de formatie-overeenkomst een papieren akkoord is waaraan zon der geestdrift wordt gewerkt, dan n de FNV keihard tegenover vinden. We zullen de formatie-partners aan hun toezeg gingen houden". Uitlatingen Ook uitlatingen van formatie- partner Van Agt (CDA), die twijfels zou hebben over aanpak van de vrije inkomens en het snel van de grond komen van de wet volksver zekering ziektekosten zei Kok: "Ik hoop dat er sprake is geweest van De FNV zal voorts niet toestaan dat (verder) wordt getornd aan het sys- prijscompensatie. Plan- bepaalde factoren uit de compensatie te halen (huren, mi lieuheffing, aardgas) wijst de FNV beslist van de hand. Kok hierover: "Dat zou betekenen dat de lonen niet tot de nullijn worden terugge drukt, maar op de minlijn worden vastgeknoopt". De federatie-raad liet zich gisteravond nog niet defi nitief uit over standpuntsbepaling inzake de resultaten van de Nehem (Nederlandse herstructurerings maatschappij) en de regionale ont wikkelingsmaatschappij. Wel is bekend gemaakt dat binnen de FNV aan een nota over welzijns beleid wordt gewerkt. Die moet ORANJESTAD (SP) - Zes gedepu teerden van het bestuurscollege van Aruba zeggen in een telegram aan premier Den Uyl en minister De Gaay Fortman, dat de Antil liaanse politiemacht op het eiland wordt geleid door een Amerikaanse huurling. Verder melden zij dat de politiemacht op Aruba gebruik maakt van materieel én manschap pen van het op Aruba gelegerde onderdeel van het korps mariniers. De zes gedeputeerden, allen verte genwoordigers van de Arubaanse afscheidingspartij MEP, zeggen in het telegram ook dat de bevolking zonder waarschuwing is beschoten door de politie waarbij drie gewon den zijn gevallen. In het telegram wordt er op gezinspeeld, dat, wan neer de Nederlandse regering niet bijdragen tot zelfhandhaving van ingrijpt, Aruba zijn "bescherming" werknemers en hun gezinnen in'de elders zal gaan zoeken, maatschappij. Gestreefd wordt Inmiddels doen op Aruba hard- naar een meer regionaal beleid en nekkig geruchten de ronde dat de sociaal-cultureel werk voor werk- Arubaanse minderheidspartij in de lozen en arbeidsongeschikten: via centrale Antilliaanse regering, de scholing, vorming en recreatieve PPA, erover denkt zich terug te bezigheden moet een meer maat- trekken uit de pas gevormde rege- schappelijke betrokkenheid tot ring, die overigens nog niet in func- stand komen. tie is getreden. Voor Nigeria: DEN HAAG (SP) - Nederlandse schepen moeten enige mijlen uit de kust van Nigeria (Afrika) wachten op hun beurt om gelost te worden om te voorkomen dat ze worden be roofd. Midden vorig jaar is het Neder landse schip Straat Nagasaki op de rede van de Nigeriaanse hoofdstad Lagos door rovers overvallen. In december vorig jaar is de Neder landse kustvaarder Breevoort overvallen door rovers in een rivier, 300 kilometer oostelijk van Lagos. Volgens minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken hebben die ven en rovers het vooral gemunt op schepen die nabij de kust liggen. Na de ervaringen van Straat Naga saki en Breevoort houden Neder landse schepen wat meer afstand. Dat is afdoende gebleken als vei ligheidsmaatregel volgens minister Van der Stoel.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 6