Heel Leiden over twee jaar voor de kabel-tv "Polder Stevensho niet te worden bebouwd Mazing en ergernis over bezoek BB-reserves terug naar gemeenten? ieafaut&H Wat anders KERK TE KLEIN Werkgroep Milieubeheer over plannen provincie: Extra koopavond tijdens braderie in Znid-West Leidenaar in cel na inbraken en diefstal CDA-idee: Laat kabels leggen door werkloze schoolverlaters LEIDEN - De leden van de commissie Lakenhal hebben zich gistermiddag verbaasd en verbolgen getoond over het werkbezoek dat minister Van Doorn van CRM op 26 juli aan het museum heeft gebracht. Verbaasd omdat Lakenhaldi recteur Wurfbain verzuimd had hen en het college van B en W van dit bezoek op de hoogte te brengen. En verbolgen om dat minster Van Doorn Wurf bain, zo bleek, verboden had om wethouder Oosterman (cultuur) voor dit werkbezoek uit te nodigen. De commissie leden stonden erop dat het col lege van B en W over deze gang van zaken een brief schrijft aan de minister. De kwestie kwam aan de orde door een mededeling van de heer Wurfbain over dit bezoek. De heer Herfst vroeg zich daarop af of de directeur ook met de minister had gesproken over de reactie die de commis sie enige tijd geleden heeft op gesteld op de museumnota van Van Doorn. Wurfbain stelde dat hij dat niet had gedaan, omdat dat niet overeenstemde "met de aard van het bezoek". Herfst was het daar niet mee eens en vond dat de directeur juist ieder bezoek van iemand van het ministerie en zeker dat van de minister zelf had moe ten aangrijpen om de stand punten van Leiden duidelijk te maken. Het WD-raadslid Schoute vond dat wellicht wethouder Oosterman dit onderwerp be ter bij het bezoek had kunnen aansnijden. Op dat moment bleek evenwel dat Oosterman door Wurfbain niet op de hoogte was gebracht. "De mi nister stelde dat niet op prijs", aldus Wurfbain. "Ik vind dat vreemd", reage erde Schoute, "en het interess eert mij eigenlijk helemaal niet of Van Doorn dat wel of niet op prijs stelt. We hadden het moeten weten en er moeten zijn. Ik vind het spijtig dat de directeur daar anders over denkt". Oosterman was het daar niet mee eens. "Als hij echt niet wil dat ik kom, blijf ik wel weg", zei hij. "We hadden het hem nooit moeten vragen, maar het gewoon moeten doen", vond Schoute. De voltallige com missie ging daarop akkoord met het schrijven van een brief, door het college, waarin "teleurstelling wordt uitge sproken". Een paar weken werken in een andere omgeving en goed geld toe voor vrouwen en i Leiden, Nieuwe Rijn 35, tel. 071-140341. Alphen, De Aarhof 67, tel. 01720-94645. Gouda, De Lage Gouwe 12, tel. 01820-23311 LEIDEN - Als alles volgens plan verloopt, kan over twee jaar iedere inwoner van Leiden kabel-televisie krijgen als hij dat wil. Wethouder Van Aken noemde die twee jaar gisteravond in de Leidse raad als termijn waarbinnen de hele stad "bekabeld" kan zijn. Zijn verzoek aan de raad om alvast aannemers te mogen uitnodigen om prijsopgave te doen, werd gisteravond door de raad nog niet gehonoreerd. Op aandrang van WD-fractieleider Elzenga werd de be slissing daarover nog veertien dagen uitgesteld. In die twee weken zal ook nader houding van de SKM werd gis- bekeken worden of er iets gedaan teravond door verschillende raads- kan worden met de suggestie het CDA-raadslid Bleijie om de ka bels onder supervisie van de ge meente te laten aanleggen door werkloze schoolverlaters. Daar voor zouden onder meer lts-ers in aanmerking kunnen komen. Uit de reactie van wethouder Van Aken bleek, dat hij het idee nog zo gek niet vindt, maar dat de praktische uitvoering op grote problemen zal stuiten, leden bekritiseerd. Sprekend de SKM zei CDA-er Bleijie: "Het is de vraag of zo'n lid wel de juiste is in zo'n beheerscommissie." En PvdA-er Meijer: "Het is de vraag of we moeten blijven onderhandelen met een club, die met de wisseling der jaargetijden van opvatting ver andert.' Wethouder Van Aken wees erop dat de SKM in de Merenwijk des tijds alle voordelen heeft gehad bij Zo heeft hü daarover inmiddels de !*e aa"Ief Ya? >?et kabelnet. Men directie van het Energiebedrijf heeft de kabels kunnen aanleggen Rijnland gepolst en nul op het i quest gekregen. Men heeft daar de handen vol aan de huidige taken en ziet zonder uitbreiding van het ka der met enkele deskundigen geen mogelijkheid om dit karweitje te klaren. Ook de dienst Gemeente werken heeft al laten blijken niet op deze extra taak te zitten wachten. Vandaar ook het verzoek van Pvd A-fractieleider Meijer aan Bleijie om iets duidelijker uit de doeken te doen hoe volgens hem de zaak op poten gezet moet worden. Uitgebreid kwam gisteravond aan de orde de wat merkwaardige hou ding, die de Stichting Kabelnet Me renwijk de afgelopen maanden heeft ingenomen tijdens de be sprekingen om te komen tot een gemeentelijke beheerscommissie voor de kabel-tv. Zoals bekend be schikt de Merenwijk al over een kabel-tv-net en heeft de SKM een eigen machtiging voor de Meren wijk. Solidair De wens van de gemeente Is, dat de SKM zich solidair opstelt ten op zichte van de rest van Leiden en bereid is te komen tot een harmoni satie in de tarieven wanneer ook de rest van Leiden kabeltelevisie heeft. Voorlopig is men daartoe niet bereid. Dat was aanleiding voor zowel Bleijie (CDA) als Elzenga (WD) en Meijer (PvdA) om voor te stellen de SKM voorlopig geen ze tel te geven in de beheerscommis- Die zetel - zo sprak de Leidse raad gisteravond in een motie uit - zal voorlopig worden toebedeeld aan een tweede vertegenwoordiger van de Federatie van Woningbouwver enigingen. Zodra de rest van Lei den "bekabeld" is, zal de Leidse raad zich opnieuw over dit pro bleem buigen en afhankelijk van de houding, die de SKM dan inneemt, beslissen of de zetel alsnog aan de SKM ter beschikking zal worden gesteld. tegelijk met de bouw ningen. "Bovendien beginnen we voor de rest van Leiden op een later (en dus duurder - red) tijdstip, zodat ook de tarieven waarschijnlijk ho ger zullen uitvallen." Frans programma? WD-er Elzenga informeerde gis teravond of het ook mogelijk is een Franse en Engelse televisiezender in het kabel-tv-programma op te nemen. Volgens wethouder Van Aken worden er op dit moment me tingen verricht of het mogelijk is een Frans programma uit te zenden De resultaten daarvan zullen over drie maanden bekend zijn. Uitzen ding van een Engels programma is op dit ogenblik technisch niet mo gelijk. Het programma kan wel ontvangen worden, maar heeft een sterk wisselende beeldkwaliteit. Wat de gezamenlijke exploitatie van de ontvangstmast in Oegs- tgeest betreft zei wethouder Van Aken dat alles erop gericht is om de gemeenschappelijke regeling op 1 januari 1978 te laten ingaan. Afge lopen vrijdag is daarover nog over leg gepleegd met de PTT. Onzeker heid bestaat er nog over Voorscho ten. Van Aken: "De gemeente Voorschoten ontbrak tijdens het laatste overleg. We weten niet of men de plannen om de oude mari- nemast te gaan gebruiken, wil doorzetten." LEIDEN - Voor het eerst in de geschiedenis van de introductiedagen was de Pieterskerk gisterochtend te klein om alle aankomende studenten van de Leidse universiteit een gedegen zitplaats te bieden. Tijdens de ope ningsbijeenkomst van de Eerste Leidse Commissie Introductie Dagen (El Cid) moest een respectabel aantal aspirant-studenten genoegen nemen met de harde vloer in de wandelgangen van de kerk om van daaruit de verrichtingen op de kansel via de monitor te volgen. Op die kansel werden toespraken gehouden door rector magnificus prof. dr. D.J. Kuenen, bur gemeester dr. A.J. Vis en de praeses van El Cid, Peter Go. Het aantal aankomende studenten, dat dit jaar aan de introductieweek deelneemt, is zo'n tweehonderd groter dan vorig jaar. Foto: een overzicht van het Pie terskerkplein vlak voor de openingszitting in de kerk. LEIDEN - Postduivenvereniging Het Oosten hield een wedvlucht voor jonge duiven uit St. Dizier. Uitslag: 1. P. Juffermans, 2. D. Koek, 3, 4, 5, 7, 8. W. Fokker, 6. J. Stouten, 9. J. Gijsman, 10. W. de Wit. AancTe universiteit van Amsterdam is mevr. M. W. N. Vooijs (Katwijk aan Zee) geslaagd voor het docto raal examen rechtsgeleerdheid. ADVERTENTIE LEIDEN - "De Stevenshofjespolder (gelegen tussen De Vink en Haagsche Schouw) be hoeft voor 1990 niet te worden bebouwd. In die opvatting zijn we nog gesterkt door de beslissing van het kabinet voor plan Z voor het nieuwe Academisch Ziekenhuis, waar door in de Leeuwenhoek ruimte vrijkomt voor zelfs 1800 nieuwe woningen. We verzoe ken dan ook de Stevenshofjespolder als bouwlocatie te schrappen". Dat staat in een reactie van de Werkgroep Mi lieubeheer aan de Leidse universiteit op het voor-ontwerp streekplan voor Zuid-Holland West. De provincie komt in dit voor-ontwerp voor Leiden tot een woningcapaciteit tot 1990 van 42.830 inclusief bouw in de Ste venshofjespolder. De Werkgroep Milieube heer komt na een telling tot 44.000 woningen exclusief de Stevenshofjespolder. De grote verschillen tussen de provincie en de werkgroep blijken vooral te liggen in de bouwmogelijkheden in de Leidse binnens tad, Roomburg en het Leeuwenhoek/AZL- terrein. De provincie komt voor de binnens tad tot 1423 woningen, en de werkgroep tot 2395. Voor Roomburg is het verschil nog gro ten 480 ten opzichte van 2100. En voor de Leeuwenhoek komt de werkgroep tot 1350 in plaats van de 375 woningen die de provincie raamt. Voor de hele Leidse agglomeratie bedraagt de capaciteit volgens de werkgroep ongeveer 93.000 woningen. Omdat er volgens de pro vinciale becijferingen tot 1990 bijna 87.000 woningen nodig zijn, zegt de werkgroep dat woningbouw in de Leidse regio tot die 87.000 beperkt moet blijven. De vrees bestaat an ders dat het forensisme anders nog meer de kop zal opsteken, dan nu al het geval is. Woningbouw voor Leiderdorp ten oosten van de Rijksweg 4 (Burgerveen-Voorburg) wordt door de werkgroep pertinent afgewezen. "Hiermee zou de verstedelijking in gang worden gezet in de richting van een nog vrij gaaf open gebied. Een gebied waaraan ook de provincie grote waarde toekent", aldus de werkgroep. "Nog afgezien van de waarde van het gebied tussen Rijksweg 4 en de Does, zou er dan geen buffer meer zijn tussen een stedelijk en een natuurgebied". Gewezen wordt op het feit dat de bebouwings dichtheid in nieuwe uitbreidingsplannen verhoogd kan worden en dat daarvoor ook het gebied in het Voorschotense Noord- Hofland benut kan worden, dat nu gereser veerd is voor de aanleg van de Rijksweg 11. Wat de aanleg van die autoweg betreft zegt de werkgroep zich daartegen te zullen verzetten omdat het westelijk deel een grote aanslag op de leefbaarheid van een deel van Leiden en Voorschoten betekent. LEIDEN - De Da Costastraat (foto) is wat aantrekkelijker gemaakt voor de bewoners. De gemeente heeft op drie plaatsen zg. verkeersdrempels laten leg gen: op de hoek met de Toussain- tkade, op de hoek met de Ten Katestraat en op de hoek met de Tollensstraat. Dat is het resul taat van een verzoek van het bewonerscomité om de ver keersveiligheid in de Da Costa straat te verhogen. Speciale borden geven aan dat er drem pels in de straat liggen. Ook is het profiel van de straat enigs zins gewijzigd. De kosten van het project hebben zestiendui zend gulden bedragen. LEIDEN - Zes raadsleden van PvdA, PPR/D'66 en PSP stemden gisteravond tegen het voorstel om gedurende de braderie inZuid- West een extra koopavond op vrij dag 26 augustus te mogen houden voor de winkels en de straathandel aan het Vijf Meiplein en het Bevrij dingsplein. Mevrouw Passchier (PSP) zei een avond extra werken een zware belasting te vinden voor het winkelpersoneel dat donder dags al een koopavond heeft en za terdags een zeer drukke dag voor de boeg heeft. Ze vond d&t de kleine zaken vaak gedwongen worden door de grote om op dergelijke avonden ook open te zijn. Wethouder Van Aken vond dat er varingen die de afgelopen jaren met braderies zijn opgedaan niet van dien aard waren, dat nu toestem ming voor de extra koopavond ge weigerd zou moeten worden. Bo vendien wees hij er op, dat van de kant van het winkelpersoneel geen bezwaren zijn binnengkomen en dat ook de vakbond het niet nodig heeft geoordeeld om het personeel te raadplegen. De extra koopavond werd uiteinde lijk geaccepteerd door 28 van de 34 aanwezige raadsleden. Benoeming en ontslag van hoofdleidsters LEIDEN - De Leidse raad heeft gis teravond besloten om mevrouw M. Onvlee te benoemen tot hoofd leidster van de openbare kleuters chool aan het Regenboogpad. Me vrouw Onvlee vervulde die functie vorig jaar al in tijdelijke dienst. Verder besloot de raad de hoofd leidster van de openbare kleuters chool Pinkeltje, mevrouw E.L.J. Ie Pair met ingang van een nog nader te bepalen datum over te plaatsen naar de openbare kleuterschool "De Klaproos". Tenslotte werd eervol ontslag verleend aan twee hoofdleidsters, te weten mevrouw F.G. Wedekind van de openbare kleuterschool De Goudsbloem en mevrouw A.C. Zandee-Wakkee van de openbare kleuterschool "De Bo terbloem". Bestuurscommis sie op scholen LEIDEN - De Leidse raad heeft gis teravond besloten om met ingang van 1978 op enkele openbare scho len in Leiden te gaan experimente ren met zogenaamde bestuurs commissies. Na afloop van dat ex periment zal bekeken worden of de taken, die deze bestuurscommis sies hebben, kiinnen worden over gedragen aan dan bestaande wij kraden. Tegen de plannen verzetten zich de volledige fractie van CDA en de eenmansfractie van S.G.P./G.P.V. CDA-er Bosch constateerde dat de vorming van bestuurscommissies de slagvaardigheid bij het nemen van besluiten een gevoelige knauw geeft, omdat daarnaast ook de ou dercommissie en de schoolraad blijven bestaan. De werkgroep verwijst naar een verkeerson- derzoek van Rijkswaterstaat, waaruit blijkt dat in Voorschoten alleen een verschuiving over het interne wegennet wordt bereikt, terwijl een aantal wegen zelfs hoger belast zou worden. Voor Leiden zou hetzelfde gel den. Als nadelige gevolgen van de aanleg van de rijksweg somt de werkgroep op: het recreatiegebied Vlietland komt in de schaduw van deze weg te liggen; in Voorschoten zullen ongeveer zestig wo ningen gesloopt moeten worden, terwijl de weg als een zware barrière door de bebouwde kom loopt; in de Voorschotense wijk valt een belangrijk gebied voor recreatie en woningbouw weg, terwijl er een nieuwe grote geluidsbron wordt geïntroduceerd; de Stevenshofjespolder wordt afgesneden van het voorgestelde nationale landschap spark tussen Den Haag en Leiden. Wat betreft het oostelijk gedeelte tussen Rijksweg 4 en Bodegraven vindt de werk groep dat er een omleidingsroute langs de spoorlijn moet komen bij Zoeterwoude. Een route tot aan de Burgemeester Smeetsweg. Voor de verdere verbinding naar Alphen en Bodegraven bepleit de Leidse werkgroep verbetering van de bestaande rijksweg over de Hoge Rijndijk. LEIDEN/DEN HAAG - De Haagse politierechter heeft een 26-jarige Leidenaar veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De man had diverse inbraken en diefstallen gepleegd, o.m. in een pand aan de Morskade, waar een horloge en gi rokaarten werden weggenomen. Verder had de Leidenaar uit een school een radiotoestel gestolen en had hij een bank opgelicht voor bijna zesduizend gulden door on der valse naam en gegevens geld op te nemen van andermans rekening. De man was verslaafd aan drank en drugs. Zijn verdedigster mevrouw mr. Van Straalen deelde mee dat haar cliënt z'n leven wil beteren en dat een langdurige gevangenisstraf daarom ongewenst is. De man is namelijk onder behandeling, reden eis van de officier van justitie van zes maanden hechtenis te zwaar werd geacht. ADVERTENTIE Gouden en Zilveren Ringen, Armbanden, Colliers en Sieraden, Briljant Een uitgelezen collectie. Altijd voordelig. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Eigen ateliers voor het repare ren en ontwerpen van Uw sie- DINSDAG 16 AUGUSTUS 197' LEIDEN - De Kringraad van de Bescherming Bevolking A.Kring Zuid-Holland komt morgenoch tend bijeen om onder meer te be slissen over de grote reserve, die in de afgelopen jaren is ontstaan door bijdragen van de deelnemende ge meenten. Van diverse kanten is al het verzoek gedaan om deze voor schotten weer aan de gemeenten terug te geven. CDA-raadslid Vink bracht de kwestie gisteravond in de Leidse raad ter sprake. Volgens burge meester Vis ligt er een voorstel van het dagelijks bestuur om inderdaad tot terugbetaling van de reserves over te gaan. Of dat geheel of ge deeltelijk zal zijn, wordt morgen ochtend beslist.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3