"IK WIL GEEN RISICO LOPEN" Rumoer rond plan voor tennishal "Geen laten staan" huisvuil voor botnlisme Beslissing verbouwing raadhuis uitgesteld [Le/cfee agenda Havenmeester wil burgerwacht tegen dievenbende Vier Leidenaars met heroine op bureau DINSDAG 16 AUGUSTUS 1977 WARMOND - Botulisme is onder controle te houden, mits er ge noeg mankracht is om de kada vers van dode eenden op te rui men. Dat is de mening van direc teur A. Spaïnk van de War- mondse dienst gemeentewerken. Hij meent dat het feit, dat dit jaar aanzienlijk minder gevallen van botulisme worden geconstateerd dan voorgaande jaren, mede het gevolg is van het intensieve speu ren naar kadavers in de afgelopen twee jaar. Overigens is het dit jaar ook voor een groot deel aan puur geluk toe te schrijven dat het nauwelijks tot een uitbarsting is gekomen. De afgelopen twee jaar namelijk kreeg Warmond twee langdurige werklozen toegewezen, die gedu rende een half jaar, met rijks- steun bij gemeentewerken War mond konden werken. Dat ge beurde in de zomermaanden en het tweetal deed vrijwel niets an ders dan de plassen afstropen op zoek naar kadavers van dode eenden. Drie gevallen Omdat het een jaarlijks terugke rende zaak aan het worden is vindt het gewestelijk arbeidsbu reau dat Warmond niet meer in aanmerking komt voor plaatsing van dergelijke mensen en dus zijn de twee dit jaar niet terugge keerd. f,Dat betekent dat we nu nauwe lijks de mankracht hebben om de plassen af te zoeken. We zitten al met ziekte en natuurlijk de va kanties, waardoor het al moeilijk genoeg is de reinigings- en de plantsoenendienst draaiende te houden", aldus Spraink. ,|We hebben gewoon geluk dat het deze zomer niet zo warm is (het water moet een graad of twintig warm zijn voor de botulismebac- terie zich gaat verspreiden) waardoor het tot nu toe bij drie gevallen is gebleven. Maar als het even een poosje wat warmer wordt dan zitten we vast. Dan is al het werk van de laatste twee jaar voor niets geweest. Inenten ,Er is," zo meent Spraïnk, "tot op heden nog nauwelijks een goede bestrij dings vorm gevonden. We liswaar kan men watervogels te gen botulisme inenten, maar om dat met name eenden van hot naar haar trekken is dat nauwe lijks te doen. Het blijft daarom voorlopig alleen een kwestie van kadavers ruimen en zorgen dat het water stromen blijft, waar door de temperatuur niet te hoog op kan lopen." Feitelijk is het een kwestie van kie zen tussen botulisme en de plan tengroei rond en in het water. Zouden namelijk alle sloten en vaarten tot anderhalve meter uit gediept kunnen worden en de kanten van beschoeiing worden voorzien dan was de ziekte in minder dan geen tijd uit Neder land verdwenen. „Maar dan kun je al je natuurschoon wel verge ten en het lijkt mij niet dat ie mand in Nederland daarmee ak koord gaat. Zelfs niet als het om de bestrijding van botulisme gaat' Lichtpuntjes Inmiddels zijn er een paar lichtpun tjes in de strijd tegen het botu lisme. In de eerste plaats is dat het voornemen van het Hoog heemraadschap van Rijnland om de boezemwateren voortaan ook op diepte te controleren, waar door de doorstroming bevorderd en het water dus minder warm wordt. Daarnaast heeft de provincie intus sen meegedeeld dat gemeenten in uiterste noodgevallen een be roep op steun van de provincie kunnen doen. Men heeft daarbij overigens duidelijk gezegd dat bestrijding van botulisme in de eerste plaats een gemeentelijke taak is. „Maar hier in de gemeente gaan an dere dingen voor. Ik laat voor het botulisme echt het huisvuil niet staan", aldus Spaïnk. HANS MEIJER. LEIDERDORP/NOORD WIJK - Een 33-jarige inwoonster van Lei derdorp is gisteren op het Noord- wijkse strand gewond geraakt toen zij een trap kreeg van het paard, waarmee zij een strandrit maakte. De vrouw werd met een beenbreuk overgebracht naar het Leids Aca^ demisch Ziekenhuis. Dick van der Rest: "Ik ga mijn leven niet riskeren voor een buitenboordmotor' LEIDERDORP - "Ze slaan de autoruiten van geparkeerde wagens kapot en jatten er cas setterecorders en radio's uit. In de winter hebben ze al-voor zo'n 60.000 gulden aan accessoires uit de boten weggehaald. Laatst werd bij een mevrouw, die van haar boot stapte, zowat de tas uit haar handen gegrist. Ze heeft nog een paar flinke klap pen opgelopen. Dacht U dan dat ik in het stikdonker, ongewa pend hier alles zou gaan contro leren?", zo stelt Dick van der Rest, havenmeester in de jacht haven van de watersportver eniging "De Doeshaven" in Leiderdorp. Hij reageert op de diefstallen, inbraken en vernie lingen die met de regelmaat van de klok plaatsvinden op zijn werkterrein. "Ik loop hier in de nacht niet meer alleen rond. Ze komen nooit alleen en ik wil geen risico lopen. Ik ga mijn leven niet ris keren voor een buitenboordmo tor", aldus de havenmeester. Dick van der Rest weet geen af doende manier meer om de flink in aantal toegenomen diefstallen in de jachthaven te gen te gaan. Afgelopen week end werd met een betonschaar 165 meter grondkabel uit de grond van het winterbergings- terrein gestolen. In totaal is er de afgelopen twee jaar alleen in de jachthaven "De Does" voor maar liefst honderdduizend gulden aan accessoires uit de boten gestolen. Accu's, stereo radio's en geluidsinstallaties, televisies enzovoort werden uit de boten gehaald. Alleen al uit één boot in de Doeshaven ver dween voor 15.000 gulden aan goederen. Met roeiboot Er zijn eigenlijk slechts drie dingen over de dieven bekend. Allereerst, dat ze in de meeste gevallen met een roeiboot ko men, ten tweede, dat door hun brutaliteit bij inbraken en ver nielingen is gebleken dat ze voor weinig of niets terug schrikken en dat het om een bende gaat, die soms zelfs aan boord van opengebroken boten uitgebreid eet en drinkt. Ook bij de diefstal van dp grondkabel werd gebruik ge maakt van een roeibootje waarmee de dieven ongemerkt verdwenen. "Bij de voorlaatste diefstal hier, hebben ze zelfs gebruik gemaakt van een vrachtauto", zegt Dick van der Rest. Hij begrijpt dat de politie ook haast niks kan doen: "Ze zitten moeilijk met de onderbezetting, je zou misschien wel een bur gerwacht kunnen instellen, maar ik vraag me af of dit wer kelijk een taak voor ons is". Moeilijk Postcommandant Lödel van de Rijkspolitie te Water in War mond, geeft toe dat het patrouil leren niet gemakkelijk is: "We patrouilleren uiteraard, maar vooral 's nachts is dit buitenge woon moeilijk. Dieven horen onze boot al van verre aanko men door het geluid van de mo tor. Als ze zich stil houden kun je hen haast nooit ontdekken. Daarvoor is het op het water veel te donker. We hebben dan ook nog nooit iemand op heterdaad kunnen betrappen". Deze laatste uitspraak geeft aan hoe treurig de situatie momen teel is. De Rijkspolitie te Water van Warmond moet met vier man, waarvan drie continu dienst, een gebied controleren dat zich uitstrekt van Heems tede (Oostelijke Ringvaart Haarlemmermeerpolder) tot de gemeentegrens van Rotterdam. Het corps beschikt over één grote boot en één raceboot. Binnenkort zal ook Leiderdorp over een politieboot gaan be schikken. Te groot "Het gebied is voor ons veel te groot. Wij moeten het dan in feite ook maar hebben van tips. Verder kun je het team wel uit breiden tot tien mensen, maar dat lost de diefstallen nog niet op. De mensen zelf moeten na melijk ook meer maatregelen nemen. Ze laten vaak hun spul len veel te opvallend slingeren", zo vertelt de postcommandant. Dick van der Rest is het hier mee duidelijk eens: "Ze zijn ook niet voorzichtig genoeg. De laatste twee jaar is het steeds erger geworden. Ze laten steeds meer dure voorwerpen in hun boten achter. Zelfs in de winter nog. De boten zijn vaak een soort etalages, een echte uitstal ling. Buitenboordmotor Maar het gaat niet alleen om lichtere voorwerpen, ook bui tenboordmotoren kunnen door onvoorzichtigheid van de bezit ters, makkelijk gedemonteerd worden. Dick van der Rest wijst erop dat onder andere in Hoorn, Door Charles Lennartz Medenblik en andere Westeinder- en Braasemmer- lassen complete boten ver wenen zijn. De mensen bewust maken van hun domme'gastvrijheid'is een moeilijke opdracht voor de po litie en de havenmeesters. Van der Rest denkt, zoals gezegd, wel aan een burgerwacht of aan het inschakelen van honden om een betere bewaking mogelijk te maken. Een continue particu liere bewakingsdienst is voor de watersportvereniging "De Doeshaven" te duur. Schijn werpers kunnen bij de Doesha ven niet geïnstalleerd worden, omdat ze het verkeer op de Rijksweg en het vliegverkeer voor Schiphol zouden gaan hinderen. Postcommmandant Lödel: "De mensen laten hun buiten boordmotor vaak gewoon slin geren. Ze gaan ervan uit dat ze goed verzekerd zijn. Je krijgt zelfs vaak het idee dat wanneer je gestolen goed naar de eige naar terugbrengt, hij er hele maal niet zo blij mee is, omdat hij zo'n goede verzekering heeft afgesloten". VOORSCHOTEN - De aanvragen om bouwvergunning voor vier ééngezinswoningen en een tennishal aan de Be- nvenutolaan heeft voor een paniekerige situatie gezorgd binnen de Voorschotense commissie voor openbare wer ken. De aanvraag is ingediend door mej. R. Begeer, in Voorschoten bekend als secretaresse van de Stichting Oud, Groen en Leefbaar Voorschoten en als zodanig strijdster voor het behoud van al wat leeft en groeit binnen de gemeentegrenzen van Voorschoten. Mej. Begeer wil op het grondgebied van het Landgoed „Berbice" woning bouw en een commerciële tennishal van négen meter hoogte plaatsen en hoewel op tal van gronden, zoals natuurbescherming dergelijkf plannen te verwerpen zijn, is de aanvrage volledig in harmonie met het thans geldende bestemmingsplan „Centrum 1949" B en W ontdekten inmid dels wel een klein hinderpaaltje. Er wordt niet voldaan aan artikel 290 der „Bouwverordening Voorscho ten". Dit artikel bepaalt dat aan een weg alleen gebouwd mag worden indien deze in eigendom of beheer van rijk, provincie of gemeente is. De Benvenutolaan is eigendom van mejR. Begeer, maar zy is bereid om de weg over te doen aan de gemeente Voorschoten. Het verlenen van een bouwvergunning is in Voorschoten een taak van B en W en zo kreeg de commissie openbare werken alleen het voorstel te behandelen tot overdracht van de weg. Op verzoek van de PPV-fractie werd de overdracht van de weg uit het openbare gedeelte van de verga dering gehaald en verschoven naar het besloten deel. Aan de Benvenutolaan moeten een tennishal en vier woningen komen. Gemeenteraad Wassenaar verdeeld Mej. Begeer pleitte twee jaar geleden als secretaresse van de Stichting Oud, Groen en Leefbaar Voorschoten voor het opnemen van het land goed „Berbice" in een apart bestemmingsplan. De gemeenteraad wei gerde, waardoor thans nog steeds op het landgoed „Berbice" het zwaar verouderd bestemmingsplan „Centrum 1949" rust. Overigens staat nu al vast dat de tennishal een welkome uitbreiding voor de tennissport in de wintermaanden zal zijn. Verwacht wordt dat de gemeenteraad de overdracht van de Benvenuto laan zal goedkeuren in het besef dat een beroep tegen een eventuele weigering bij G.S. een goede kans van slagen maakt. Alle partijen heb ben tot op dit moment geen behoefte aan commentaar, omdat officieel de hele zaak nog niet in de openbaarheid is geweest. JOOP PEETERS. WASSENAAR - De Wassenaarse raad heeft gisteravond een definitieve beslissing over de plaats, waar een gemeè- Landgoed „Berbice" nteljjk kantoor verrijzen zal, uitgesteld. Eerst zal het oor-. spronkelijke plan voor nieuwbouw naast het raadhuis en een aantal alternatieve oplossingen nog wat nader worden uitgewerkt en daarna zal de raad een keuze maken. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagdienst der apotheken, in de regio Leiden, wordt waargenomen van 12-19 augustus door: Apotheek "Herdingh en Blanken". Ho- gewoerd 171, tel. 120502 en Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482. Dinsdag Gerard Brandtstraat 6, informatieavond Baha'i gem., 8 uur nam. Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, 9-1 uur Stadhuis, commissie interne organisatie en beheer, 8 uur nam. Wijkcentrum Meerburg, Zaanstraat, in formatieavond over ontwerp- bestemmingsplan Hoge Rijndijk, 8 uur Woensdag Kennedylaan 11, Oegstgeest, informa tieavond Bah'i gem., 8 uur nam. Volkshuis, informatie en inschrijving kinderclubs, 2-3.30 uur nam. Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, spreekuur Alg. Ned. Invalidenbond, do. van 9-11 Witte Poortkazerne, Noordeinde 2, tel. 120833, adviescentrum voor werklozen, do. van 10.30 uur vm.-12.30 uur nam. Hoge Rijndijk 28, spreekuur rechtskun dige dienst leden van het C.N.V.-Leiden, 7.30-8.30 uur nam. Rijnlands Lyceum, Oegstgeest, concert jeugdorkest Rheinland-Süd uit Bonn en het jeugdkamerorkest, Leiden, 8 uur Donderdag LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteren vier inwoners van deze stad mee naar het bureau genomen, die in het bezit bleken te zijn van •heroïne. Het betreft een 22-jarige Leidenaar en zijn 23-jarige vrouw en een 22-jarig Leids meisje en haar 20-jarige vriend. De twee paren zijn in hun woning aangehouden. Het zou volgens de politie in dit geval om geringe hoe veelheden heroïne gaan. Het viertal is na uitvoerig verhoor in de loop van de avond weer op vrije voeten gesteld. Er is wel proces-verbaal te gen de vier jongelui opgemaakt. Uit een radiozaak aan de Kraaierstraat is gisteren een ver sterker ter waarde van ruim f 500,- weggenomen. Het apparaat moet tijdens een korte afwezigheid van het winkelpersoneel zijn ont vreemd. Van deze diefstal is aan gifte bij de politie gedaan. De kleinere fracties steunden een voorstel van de heer J. C. M. Greep (PvdA) om meteen al vast te leggen dat de nieuwbouw in "De Paauw" niet door zou mogen gaan. De beide grote fracties WD en CDA ver wierpen die suggestie, hetgeen overigens beslist niet wil zeggen idat alle leden van deze grote frac ties vóór nieuwbouw naast het (raadhuis zijn. Minderheid Mr. A. van Vuure (WD) onthulde, dat er in de raad "een respectabele minderheid" voorstander is voor een administratiekantoor in de ge meentelijke kwekerij, verbonden met het raadhuis. Zelf is*hij daarte gen. Maar uit een oogpunt van de mocratie behoort dat plan van de architect Quist even goed yader uitgewerkt worden als de andere al ternatieven zodat de raad straks een verantwoorde keuze kan ma ken. Mr. R. M. J. Breukers stelde zich namens de CD A-fractie op het zelfde standpunt: de verschillende' mogelijkheden laten uitwerken en dan de burgers in de gelegenheid stellen van die verschillende plan nen kennis te nemen en eventuele bezwaren in te dienen. Onvermogen De heer Greep herinnerde eraan dat de PvdA-fractie zich van het begin af aan heeft uitgesproken voor een administratiekantoor er gens in het centrum van de gemee nte en tegen aantasting van het landgoed "De Paauw" door een groot kantoorgebouw. Gezien ook de vele reacties uit de burgerij en de rapporten van de Vrienden van Wassenaar voelt de PvdA-fractie niets voor een verder uitstel van de beslissing: "Daarmee zou de raad zichzelf een brevet van onvermo gen geven. Bovendien kost het na der uitwerken van het plan-Quist alleen maar geld en zou dat de ver warring alleen maar groter maken". Ook de fractie van "Werkend Was senaar" sprak zich bij monde van de heer C. Kelder uit tegen verdere uitwerking van het plan-Quist en voor een administratiekantoor aan de Hofcampweg. Hetzelfde deed de heer A. Lodder namens de Partij Wassenaar. Volgens deze spreker gaat het er op het ogenblik alleen maar om of er wel of niet in De Paauw een groot kantoor zal wor den gebouwd. Kunstwerken De heer H.Schuyer, die als onaf hankelijke eenling in de raad zit, sprak zich uit voor het oorspronke lijke plan-Quist. Hij keerde zich te gen die tegenstanders, die over de uitbreiding bij het raadhuis spre ken als over een betonnen kolos: "Twee architectonische kunstwer ken, een uit vroeger eeuwen en een nieuw, kunnen zich best naast el kaar verdragen". Hij prees het ontwerp-Quist als een werkstuk van grote kwaliteit. Loco-burgemeester Mr. G. C. van Dijk, die deze raadsvergadering leidde, sprak de verwachting uit dat de schetsontwerpen voor het eind van het jaar gereed zullen kunnen zijn, zodat nog in deze zit tingsperiode van de raad een be slissing kan worden genomen. Hoge woning overleden WASSENAAR- In Wassenaar is op 88-jarige leeftijd overleden Danièl Hogewoning Hzn. De heer Hoge- woning was erelid van de Konin klijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur en officier in deOrde van Oranje Nassau. Hij was oprichter en lid van de raad van be stuur van Hollands Bloembollen huis Holding BV en directeur van de vfirma's Hogewoning en Zoon, Hobaho en CCB. De begrafenis vindt aanstaande donderdag plaats. Pieterskerkstraat 1, voorlichtingsavond werkgroep dienstweigeren, in de maan den juli en aug. inlichtingen tel. 140866. Pieterskerkhof 19, Architektenburo, gratis advies, 8-9 uur nam., tel. 142771. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie, open-café avond, 9-12 uur nam. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur Alg. Ned. Invalidenbond, 7-8 uur Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be- Onderwijswinkel Burgerraadsman Korenbrugsteeg 7. Telefoon 143171, (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00. Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Advocaten spreekuur SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar, vertrouwelijk. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging, Mare 45, tel. 149441 (maandag t/m vrijdag Moederhulp Bureau Moederhulp (niet gehuwde moederzorg), Terweepark 2, tel. 151068. Mej. J. Schrama, maatschappelijk werk- Dienstencentrum Weduwen en weduw naars Adviesbureau voor weduwen en we duwnaars, Roomburgerlaan 55, Leiden, telefoon 123235. Volkshuis Volkshuis, Haarlemmerstraat. Koffies hop voor jonge werklozen en anderen, jdag. van 14-16.30 uur, di., informatie- Imiddag; woe., klaverjassen, woe en vr. [van 9.30-12 uur. RUTGERHUIS Dr. J. Rutgershuis, Papengracht 26, tele foon 126802. Hulpverlening bij sexuali- teitsvragen; advies over geboorterege ling; middelenverkoop. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Muidei;. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement40,45 Kwartaalabonnement per post58,30 Jaarabonnement150,30 Jaarabonnement per post221,70 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2