LEIDSCH DAGBLAD ITALIË VRAAGT OM KAPPLER f Oplichting: zeven ton Beloning van 1500 gulden Jongen bekent branden yljl •u fc ^«fÉ 1 bont voor zomerprijzen Van Egmond Breestraat Bontmode Turkse moeder van vondeling gevonden DINSDAG 16 AUGUSTUS 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35320 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ROME (DPA/AP) - De Italiaanse premier, Giulio Andreotti, heeft vannacht een verzoek om uitleve ring van de^naar West-Duitsland gevluchte 'oud-SS'er Herbert Kappler, voormalig politiechef van Rome, laten uitgaan. And reotti zal vrijdag met bondskanse lier Schmidt in Verona spreken en hij zei te hopen dat het geval Kap pler niet gebruikt zal worden om de goede betrekkingen tussen Ita lië en West-Duitsland te vertroe belen. Voor alle zekerheid zijn de bewa kingen van de Duitse diplomatieke vertegenwoordigingen en de kan toren van de Lufthansa versterkt om aanslagen te voorkomen. And reotti zei dat Kappler de mens waardige behandeling, die hij in Italië had gekregen met een vlucht heeft beantwoord. (Zie ook pagina 7). Wat die vlucht betreft zijn veel din gen nog niet duidelijk, zoals de vraag hoe mevrouw Kappler in haar eentje de bijna 50 kilo wege nde koffer met haar man van de derde verdieping van het zieken huis naar haar auto heeft kunnen dragen. Kappler lijdt in ernstige mate aan darmkanker en kon niet vervoerd worden, bij het jongste medische onderzoek in juli kon hij niet eens meer staan of zitten. En kele dagen geleden had hij op nieuw darmbloedingen gehad. Het is evenmin duidelijk hoe me vrouw Kappler ihaar man over de grens heeft kunnen smokkelen. De rit van Rome naar de Brennerpas duurt met een auto acht a negen uren. Als hij gisterochtend om streeks één uur het ziekenhuis heeft verlaten zou hij tegen tien uur bij de Oostenrijkse grens zijn ge weest. Een raadsel is ook wgarom de poli tie zo laat is gealarmeerd. De vlucht werd om tien uur in de ochtend ontdekt, maar de politie kreeg er pas een uur later wat van te horen. Namens het ministerie van justitie in Bonn is vandaag bevestigd dat volgens de Westduitse grondwet een burger van dat land niet, of hij nu een misdadiger is of niet, kan worden uitgewezen. Mr. Max Rood straks hoogleraar in Leiden? LEIDEN - De bekende Amsterdamse advocaat mr. M. G. (Max) Rood, staat op de nominatie om benoemd te worden tot buitenge woon hoogleraar sociaal recht aan de Leidse universiteit. Hij zou in die hoedanigheid wijlen prof. mr. N. E. H. van Esveld, die gewoon hoogleraar was, opvolgen. Rood, wiens echtgenote buitengewoon hoogleraar jeugdrecht is in Tilburg en Utrecht, trad begin dit jaar als verdediger op van de voedingsbonden FNV, toen deze gedaagd werden door de zuivelon- dernemers naar aanléiding van een op handen zijnde staking in deze bedrijfstak. De benoeming van Rood aan de Leidse universiteit is overigens formeel nog niet rond, maar algemeen wordt aangenomen dat de advocaat een goede kans maakt. ALKMAAR (SP) - Het staat vrijwel vast, xdat de 15-jarige D.J.R.K. uit Alkmaar, zoon van een brand weerman, die gisternacht ontdekt werd nabij de in brand gestoken Qeestmolen in Alkmaar niet zo on schuldig is als hij voorgaf te zijn. Toen de politie hem drijfnat aan de rand van een sloot ontdekte leek de jongen bewusteloos. Hij werd daarom naar het ziekenhuis ge bracht, waar de artsen echter con stateerden dat de jongen simuleer de. Op het politiebureau werd hem vervolgens een eerste verhoor af genomen. Hoofdinspecteur R.K. van Leussen, die het onderzoek leidt, vond daarbij voldoende aan knopingspunten om de jongen na der aan de tand te voelen. Vanmor gen deelde de heer Van Leussen mee, dat K. een viertal brandstich tingen heeft bekend: twee in de voormalige rooms-katholieke noodkerk aan de Blanckerhofweg, één in een plastic speelwerktuig nabij dit gebouwtje en één in de Geestmolen, eveneens in de nabij heid van het noodkerkje. Overigens betwijfelt de Alkmaarse politie, of nu eindelijk "de" pyro maan is gepakt, die inmiddels van 17 brandstichtingen met een totale schade van circa 17 miljoen gulden wordt verdacht. De politie houdt er rekening mee, dat een of meer kleinere brandstichters door het optreden van "de" pyromaan zijn geïnspireerd. De thans aangehou den K. zou een van deze kleinere verdachten kunnen zijn. HUISMAN b.v. |Uw Fiat-dealer Levendaal 80 Leiden 071-144345 §eln)®®|]<= LEIDEN - De eerste schooldag zit erop. De groot ste angst is weg geëbd. De realiteit van het schoolle ven is hard en duidelijk. Som mige kleuters, zoals die in de zandbak van de kleuter- en lagere school aan de Leidse Maresin- fel, accepteren et. Een ander ziet het helemaal niet zitten. On danks de mooie schooltas die hij al ver van tevoren heeft gekregen. Door zogenaamde graaf - DEN HELDER (SP) - Minstens vier gedupeerden zijn voor een totaal bedrag van zeker zeven ton het slachtoffer van. de oplich tingspraktijken van de 55-jarige Rotterdammer David J.W., die zich uitgaf voor de "econoom, ju rist en chirurg, graaf de Bour- guignon". De Helderse zakenman Th. P.J. Donia Nota is het schip ingegaan Omzet Philips tegengevallen EINDHOVEN (ANP) - Philips heeft het tweede kwartaal van dit jaar minder omzet gehad dan was verwacht. De omzet nam met 7 pro cent toe ten opzichte van dezelfde periode van het vorig jaar. De netto winst steeg het afgelopen kwartaal met 8 procent. Over het eerste half jaar is de winst 28 procent gestegen. De Raad van Bestuur van Philips zegt in een toelichting, dat het eco nomisch klimaat zich het eerste half jaar minder gunstig heeft ont wikkeld dat was verwacht. De ver traging in de ecomische groei kwam het duide lijkst naar voren in de sector consumenten-artikelen, waarvan de omzet in de eerste helft van dit jaar gelijk was aan die in de eerste helft van 1976. Het aantal werknemers bij Philips nam met 4100 personen af, van wie ruim 1400 in Nederland. Twee weken voor Joop Glimmerveen DEN HAAG (SP) - De Hagenaar Joop Glimmerveen is in hoger be roep veroordeeld tot twee weken gevafigenisstraf. Hij deelde bij de rassenrellen in Schiedam op ruiende pamfletten uit. Deze wer den door het gerechtshof verbeurd verklaard. Zijn metgezel J. Hagenbeek werd veroordeeld tot twee weken gevan genisstraf voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar en een geldboete van 1500,-. Breestraat 173, ^telefoon 071:123337, Leiden. Burgemeester Lisse: brandstichter zo snel mogelijk pakken Zonnige perioden Zonnige perloden later op de dag vooral in het zuiden van het land kans op een lokale regen of onweersbui. Ma tige tot vrij krachtige oostelijke wind. Minimumtemperaturen omstreeks 13, maxima van 21 tot 25 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur). luchtdruk boven West-Duitsland. In het zuidwesten van Nederland ontwikkel den zich daardoor onweersbuien, waar uit vooral op de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden plaatselijk veel regen viel. Dit onweersgebied trok in de nacht naar het oosten wegOp de oostflank van een hogedrukgebied, waarvan het cen trum boven het zeegebied tussen IJsland en Noorwegen ligt, is met noordoostelijke winden drogere lucht ons land binnenge stroomd. Het weer heeft dan ook een minder drukkend karakter gekregen. Inmiddels heeft zich boven Spanje en zuidwest Frankrijk een onweersstoring ontwikkeldHet ziet er naar uit, dat deze storing haar invloed geleidelijk naar het noorden toe gaat uitbreiden. Voor mor gen worden zonnige perioden verwacht, maar later op de dag is de kans op een lokale onweersbui - vooral in het zuiden van ons land - aanwezig. 17 AUGUSTUS Zon öp: 6.26 uur, onder: 21.00 uur. Maan op: 9.23 uur, onder: 21.41 uur. 'Hoogwater te Katwijk om 5.32 en 17.58 uur, laagwater om 1.37 en 13.52 uur. 18 PAGINA'S De wilde jaren van Ma rianne Faithful! zijn voorbij. PAGINA 5 PvdA wil geen zaken doen met CDA over abortus. PAGINA 6 Afrikaanse eenheid gaat aan tweespalt ten onder PAGINA 7 Johan Cruijff weigert Spaanse belastingschuld te betalen. PAGINA 9 Werk Om geld te verdienen en nieuwe ervaringen op te doen er volop werk voor vrouwen Leiden, Nieuwe Rijn 35, tel. 071-140341. Alphen, De Aarhof 67, tel. 01720-94645. Gouda, De Lage Gouwe 12, tel. 01820-23311 (Van e r verslaggeefsters) LISSE - Het gemeentebestuur van Lisse heeft een beloning van vijf tienhonderd gulden in het vooruit zicht gesteld voor hem of haar die inlichtingen kan verstrekken die leiden tot opsporing van de da-: der(s) van de recente brandstich tingen in het bollendorp. In twee maanden tijds werden ach tereenvolgens „Harlekino", „Qbus" en '"t Poelhuys" in brand gestoken. Drie gebouwtjes waarin „culturele activiteiten" plaats von den. De brand in ,,'t Poelhuys" richtte slechts geringe schade aan. Het vuur doofde vrij snel omdat er te weinig zuurstof in de ruimte aan wezig was. „Qbus" en "Harlekino" werden vol ledig verwoest. In „Qbus" woedde de brand twee weken voor het nieuwe onderkomen aan de Ruis- hornlaan officieel in gebruik zou worden genomen. Voor „Harleki no" wordt nog steeds naar een ver vangende ruimte gezocht. „We hopen er met die beloning onze vinger achter te krijgen", ver telde burgemeester Berends van morgen. „Het is natuurlijk niet zo'n prettig idee dat er iemand rond loopt die ongemerkt gebouwen in de fik kan steken. We willen er graag en liefst zo snel mogelijk ach terkomen wie de daders zijn." Burgemeester en wethouders heb ben in een plaatselijk huis-aan-huis blad inmiddels ook een advertentie geplaatst waarin zij de beloning voor de tipgever publiceren. Zestig gewonden BIRMINGHAM (Reuter) - Bij hun pogingen om linkse betogers weg te houden van een vergadering van het rechtse nationale front, zijn vannacht in de Engelse plaats. Bir mingham zeker 58 politiemannen gewond. De linksen gooiden met flessen en stenen naar de agenten, die een menselijke barricade vormden. Honderden demonstranten, onder wie veel gekleurde jongelui, wier pen later stenen naar een politiebu reau en plunderden winkels. Tien van hen zijn aangehouden. Het verwoeste gebouwtje van „Qbus". Archieffoto. voor vier ton, een architectenbu reau voor 214.000,-, het reisbu reau Wagon-Lits voor 43.000,- en hotel Atlantic in Kijkduin voor bijna 40 mille. Ook de gemeente Den Helder is voor een nog onbekend bedrag opgelicht door de plannen van de "graaf' om van Den Helder een groot oliedistributiecentrum voor Noord-Holland en de drie noordelijke provincies te maken. W. ontmoette in december vorig jaar de Helderse zakenman Donia Nota, aan wie hij zich voorstelde als mr. dr. graaf de Bourguignon, telg uit een oud Frans geslacht. In gesprek met de Helderse za kenman gaf W. hoog op van zijn relaties in de Arabische oliewe reld en vertelde dat zijn omvan grijke familiebezit was onderge bracht in een stichting. De heren kwamen overeen, samen een BV op te richten die de gemeente Den Helder moest maken tot een groot oliedistributiecentrum. Bij besprekingen met B en W van Den Helder verkreeg de BV, waarin beiden voor de helft deel namen, optie op een groot terrein waar opslag-loodsen en tanks en een kantoor zouden worden ge bouwd. Een architectenbureau werd opdracht gegeven, een der gelijk complex te tekenen. De eerste oliezending uit Saoedie- Arabië zou de Helderse zaken man zeker 10 miljoen winst ople veren, zo verzekerde de "graaf'. Als voorschot op die rijkdom liet Donia Nota dertien familieleden uit Nieuw Zeeland overkomen, voorlopig op kosten van "De Bourguignon". De tickets wer den besteld door een Haags fami lielid van Donia Nota en Wagon- Lits verstrekte te goeder trouw tickets op krediet. De familie trok voor zeven weken in hotel Atlan tic, waar vijf appartementen werden betrokken. Alle rekenin gen moeten tot op heden nog be taald worden. Inmiddels hebben Wagon Lits en ook het architec tenbureau en het Haagse hotel een vordering ingesteld via de ar- rondissementsrechter in Alk- Maar Donia Nota ontkomt niet meer aan zijn faillissement, zwaar gedupeerd door de man die ook al in 1964 en 1971 was veroordeeld wegens oplichting, ondermeer wegens verduistering van 53 mille in Twente. Dat bleek alle maal toen de Rotterdamse re cherche zijn dossier lichtte op verzoek van de politie in Den Helder. Van W. werd aangenomen dat hij in Schiebroek woonachtig was, maar volgens de Rotterdamse po litie woont hij daar niet meer. De Helderse politie wil geen verdere mededelingen doen over moge lijke arrestatie. DEN HAAG (SP) - De Haagse kinderpolitie heeft de moeder gevonden van de Turkse baby, die donderdagmiddag in de Schilderswijk als vonde ling in een café achterbleef. Een rechercheur heeft gisteren via tussen personen op een geheime plaats buiten de stad een gesprek gehad met de 24-jarige moeder van de drie maanden oude baby, haar tweede kind. Intussen zijn ook diverse sociale instellingen betrokken bij deze zaak, die door een woordvoerder van de Haagse politie als "zielig" wordt omschre- Zoals gemeld liet de vrouw de baby donderdagmiddag "voor vijf minu ten" achter in een café in de Schilderswijk. Zij keerde echter niet meer terug. Na een zwerftocht van ongeveer een etmaal werd de politie vrij dagmiddag in de Ruysdaelstraat met de vondeling geconfronteerd. De baby is daarna ondergebracht in een tehuis. r inderdaad als toeriste i s land i verblijfsvergunning te helpen. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat moeder en kind na het afgeven van een dergelijke vergunning weer zullen worden herenigd.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1