LES OP DE DIJK VAN BRITSE AQ U JOHNLAWSON OVERLEDEN Marechaussee assisteert Wj bewaking in Wassenaar Wethouder wil garantie bewonersparticipatie in woningbouwcontract verdient compliment Schilderijen terecht WASSENAAR - Een peloton Koninklijke Marechaussee zal aanstaande woensdag ter ver sterking naar Wassenaar ko men. Dit in verband met de ex tra bewaking van de woning van de Indonesische ambassa deur en een aantal andere ob jecten in Wassenaar. Woens dag wordt het 22-jarig bestaan van de Indonesische republiek gevierd. De extra bewaking is mede een gevolg van de resultaten van het Zuidmolukse congres in Assen, afgelopen weekeinde. Een woordvoerder van de Wassenaarse gemeentepolitie zie dat dat echter geen reden is geweest om uitstel van de fes tiviteiten te verzoeken. De ambassadeurswoning, een internaat en een school zullen woensdag de gehele dag en nacht bewaakt worden. LEIDERDORP - "Moet de gemeente niet in de toekomst, bij de afsluiting van bouwcontracten, waarborgen inbouwen voor toekomstige bewo ners om mee te praten over hun woning?" vroeg wethouder drs. E. Drenth zich gisteravond af in de vergadering van de begeleidingscommissie Buitenhof, de commissie die zich bezighoudt met de voorbereiding van de laatste grote nieuw bouwwijk van Leiderdorp. Gisteravond werd bijna de gehele vergadering gewijd aan de bewo nersparticipatie. Dit naar aanlei ding van het feit dat de voorbe reidende fase van de plannenma kerij is afgesloten en hu concreet gepraat wordt over de indeling van de kavels, de woningtypen, financieringsvormen en derge lijke. Op dit moment zou het goed mogelijk zijn de toekomstige be woners van Buitenhof bij de plannenmakerij te betrekken. Het WD-raadslid Th. Stuyvenberg vroeg zich af of er niet meer be hoefte is aan contact tussen indi viduele kopers en de bouwers in plaats van grootscheepse partici patie: "Op die manier krijg je een "geplande" verscheidenheid en geen gegroeide. Vooral bij de Leidse museum medewerkers maken studie van zeebodem LEIDEN - Medewerkers van het Rijksmuseum van Natuur lijke Historie in Leiden zijn gis teren voor een biologisch- oceanografische expeditie naar het gebied rond de Canarische Eilanden vertrokken. Dit heeft de marinevoorlichtingsdienst gisteren meegedeeld. Deze ex peditie zal worden gemaakt met het nieuwe oceanografische vaartuig van de koninklijke ma rine H.M. Tydeman. Dit schip is speciaal voor oceanografisch onderzoek ontworpen. Het onderzoek van het-Rijks museum van Natuurlijke Histo rie betreft in de eerste plaats de fauna van de zeebodem, ver schillende diersoorten krijgen de aandacht. Vooral wordt be studeerd het voorkomen van deze dieren in relatie met diep te, afstand van de kust, zees troming en voedselrijkdom. vrije sectorwoningen moeten de bewoners naar mijn smaak meer vrijheden hebben". Voorzitter C. Meerburg van de Al gemene Woningbouwvereniging Leiderdorp wees erop dat het moeilijk is om toekomstige huurders van woningwetwonin gen bij de voorbereiding te be trekken, omdat de woningen pas. in een veel later stadium worden toegewezen. Hij drong daarom aan op intensief betrekken van de woningbouwvereniging - als ver tegenwoordiger van die huur ders. De commissie kwam niet tot een besluit over de manier, waarop toekomstige bewoners mee moe ten gaan praten over de wyk. Wethouder Drenth formuleerde als voorlopige conclusie dat be wonersparticipatie in dit sta dium, nu de woningontwerpen aan de orde komen, nuttig kan zijn. In een volgende vergadering zal aan die conclusie in concreter vorm gestalte gegeven worden. Verder kwam gisteren de indeling van de bouwkavels aan de orde. Meest opvallende punt daarbij was dat in de eerste fase ruimte.is voor vijftig tot zestig vrije sec torwoningen, die vrijwel allemaal op de hoeken van woningblok ken gebouwd zullen worclen. Militair in jeep verbrand TWELLO (ANP) - Een verkeerson geluk op de A-l onder Twello heeft gisteren het leven gekost aan een 41-jarige beroepsmilitair uit 't Har de. Het ongeluk gebeurde om streeks negen uur toen een vracht wagen, geladen met 110 varkens, achter op een jeep van het 59e tankbataljon uit 't Harde reed. Het bataljon was onderweg naar Over ijssel voor de oefening "slagorde". De jeep schoot door, botste tegen een daarvoor rijdende jeep en vloog vrijwel direct in brand. Toen de mi litair uit het brandende wrak was gehaald, bleek hij al te zijn overle den. De bestuurder van de jeep, een 21-jarige dienstplichtige militair uit Leeuwarden, moest met derde graads brandwonden worden overgebracht naar het brandwon denziekenhuis in Beverwijk. De ravage op de A-l was zo groot dat het verkeer op de zuidelijke rijbaan enkele uren was gestremd. Mae West is nog steeds een begrip in show-wereld. Ze heeft in haar jonge jaren als seksbom veel succes gehad en ook als Holly wood-actrice triomfen gevierd. De legendarische filmster wordt morgen 85 jaar. AMSTERDAM - In Kerkwijk (Gld) zijn dit weekeinde 24 schilderijen van onder meer Severini, Van Don gen en Sluyters teruggevonden, die een maand geleden verdwenen uit een woning in de P.C.Hooftstraat iri Amsterdam. De politie trof de kunstwerken - met een totale waarde van Va a 1 miljoen gulden - aan in de woning van de 32-jarige beeldhouwer L. van B. Hij heeft inmiddels bekend dc diefstal te hebben gepleegd. Volgens de Amsterdamse recher che ligt de zaak geheel in de fami liesfeer. 'Kort gezegd gaat het om een boedel, die nooit is verdeeld', aldus een woordvoerder. De ver dachte verklaarde bij zijn verhoor, dat hij van plan was via een gerech- terlijke procedure te laten vaststel len wie zich de eigenaar van de schilderijen mocht noemen. SAN FRANCISCO - De scenarioschrijver John Howard Lawson, een van de "tien van Hollywood" is in een ziekenhuis in San Francisco op 72-jarige leeftijd overleden. Lawson was in 1929 lid van de communistische partij geworden, wat hem in de periode van McCarthy op een werkverbod kwam te staan. Voordat hij aan tal van films ging werken, waaronder "Sahara", "Al giers", "Blokkade" en "Smash up" stond hij bekend om zijn liberale opvat tingen. Hij had deelgenomen aan betogingen voor Sac co en Vanzetti in de jaren 1920 en keerde zich daarna tegen het "Witte Legioen", een afdeling van de Ku Klux Klan. Lawson werd vooral bekend door zijn weigering te getuigen voor een 'parlementaire commissie van onderzoek in 1947 naar "Communistisch gewroet in de filmindustrie" Walt Disney werd door deze commissie van blaam gezuiverd, Bertold Brecht verliet de V.S. op de ochtend waarop hij moest verschijnen en kwam er nooit weer. Tijdens dit onderzoek werd Lawson op de zwarte lijst geplaatst en kreeg een werkverbod opgelegd. In 1950 werd hij zelfs tot een jaar gevangenis straf veroordeeld. VOORSCHOTEN - Tien jaar achte reen heeft het gemeentebestuur van Voorschoten de burgerij gratis een serie orgelconcerten aangebo den met aansluitende beiaardbe speling. Maandag 29 augustus spe len Walvaart en Addie de Jong. Het plaatselijk Vocaal Ensemble van Van Wijngaarden doet mee om dat speeluur een extra feestelijke im puls te geven. Er is plaats (gratis) voor zeker 500 muziekliefhebbers in de Dorpskerk... Gisteren was Dirk Donker er, orga nist in Oppenhuizen, beiaardier te vens van Sneek, Joure, Emme- loord, Leeuwarden en Groningen. Een groot compliment voor deze carilloneur, gelet op o.a. diens Alle gro van kanunnik Van den Gheyn en de fijntjes gecomponeerde Va riaties van Hein de Ligt over "Hoe groot, o Heqr". Als organist begon Donker, in lichte mate bevangen, met Bach's glasheldere Praeludium et Fuga in a, gevolgd door diens koraalbewer king "Schmücke dich". Tegen deze bewerking was geijkt theoretisch niets in te brengen, maar dat des ondanks de indruk van lengte gaf en van weinig poëzie in de klank, kan liggen aan de wijze waarop de ruimte op een gedragen stijl reage ert (de kerk heeft geen gewelven meer). Het kon zijn te verhelpen door een kleine tempoversnelling of een lichte registerwijziging. Donker vertolkte daarna Langlais' Chant héroique, delen van Men delssohn's Sonate III en het stuk, dat Guilmont bouwde op de bla- zersmarsch, die Handel in twee van zijn oratoria gebruikt. Kees Verhoef Oostduitse auteur Kirsch naar westen OOST-BERLIJN (DPA) - De be- kende Oostduitse auteur Sara Kirsch heeft van de Oostduitse au toriteiten toestemming gekregen naar het Westen te reizen. Ze zal zich eind deze maand in West- Berlijn gaan vestigen, zo ver klaarde de schrijfster. De 42-jarige Sara Kirsch was een van de onder tekenaars van het protest tegen de ontzetting van de zanger Wolf Biermann uit het staatsburger schap van de DDR. ©alff(2)V(ai[n) Blankenbijl bij zijn onge bruikelijke combinatie; een be jaarde Ford uit 1939 en een mo derne caravan. Heen en terug naar Frankrijk. Tips voor deze rubriek kunt U elke. morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941,, toestel 222. U mag ook schrijven. De in Engeland bekende aqua rellist Roland Spencer-Ford is gistermorgen weer per vliegtuig naar zijn land terug- gekeerd na een weekje de gast te zijn geweest van prof. mr. J.P. Scheltens uit Leiden. De tegen de 70 lopende Enge lsman heeft een groot deel van zijn verblijf hier doorge bracht op de dijk langs de schilderachtige Noord Aa in Zoeterwoude. Hij was in ge zelschap van een groep van vijftien amateur- aquarellisten (vijf dames en tien heren), de meesten uit Leiden en omgeving, die daar onder het toeziend oog van de meester, de omgeving in wa terverf aan het papier toever trouwden. Spencer-Ford kwam hier een weekje les geven op uitnodi ging van mevrouw Scheltens, die hem een paar jaar geleden ontmoette toen zij met haar man en dochter op vakantie was in Ludlow, vlakbij Wales. Daar woont de aquarellist. In het hotel waar ze logeerde liep ze hem toevallig tegen het lijf en toen zij van hem hoorde dat hij voor amateurs een aquarelcursus organiseerde liet zij zich ook inschrijven. Een jaar later ging ze weer bij hem op cursus en dat contact resulteerde uiteindelijk in een verzoek aan de Enge lsman een weekje les te ko men geven aan amateurs uit Leiden en omgeving. Toen hij toestemde had de vrouw van de professor (ze zit ook op les bij de Leidse teken- en schil deracademie Ars Aemula) al snel wat kennissen bij elkaar die ook wel wat voelden voor zo'n aquarelweek. Bijvoor beeld prof. dr. Galestin uit Noordwijk, prof. mr. Nagel uit Oegstgeest en oud- Sassenheimer (leraar Engels) De Gijzel, die nu in Leider dorp woont. Van te voren had Roland Spencer-Ford bedongen dat het clubje er zoveel mogelijk op uit zou trekken om dan bij een geschikte locatie wat bui tenervaring op te doen. De keuze viel op de Noord Aa en omgeving. Omdat het vorige week niet al te best weer was ging men er alleen 's middags naar toe. In de ochtenduren was men te gast in de prachtige villa van Zoeterwoudenaar Otto. Daar gaf de Engelsman dan practi- sche tips en liet hij zijn cursis ten bijvoorbeeld zien hoe je een wolkenpartij het best in beeld brengt en gaf hij in structies over kleurverhou- dingen. 's Middags werd dat in de praktijk gebracht. Het was niet de eerste keer dat aquarellist Spencer-Ford op bezoek is in Nederland. Vijf tien jaar geleden was hij hier ook en toen vereeuwigde hij wat Leidse stadsgezichten. Eén daarvan, vanaf de fontein bij het stadhuis een blik op de Vismarkt en Aalmarkt, heeft hij vorige week cadeau ge daan aan mevrouw Scheltens. Ludlow kent ook een groep amateur-aquarellisten. Daar komen er dan van naar Lei den om wat Hollandse land schapjes te vereeuwigen. Een soort uitwisseling. "Van onze groep maken we een sociëteitsclub", zei mij mevr. Scheltens. "Het blijft niet bij deze ene week. Met zijn allen gaan we er nu bij redelijk weer meer op uit. En dat hoeft niet per sé in Leiden of omge ving te zijn. In principe kun nen we met onze schilder ezels overal in het land neers trijken". Een door mevr. Scheltens op de dijk vervaardigd aquarel. (Foto links) Van de automobilisten die in de afgelopen weken de Alphe- naar Blankenbijl op de snel weg passeerden zullen er on getwijfeld maar weinig ver trouwen in hebben gehad dat deze zonder materiaaltram- melant op zijn bestemming zou arriveren. Die caravan dat ging dan nog wel, maar dat ding dat er voor reed, voorspelde niet veel goeds. Ter geruststelling voor die wan trouwende automobilisten; hij heeft het gered. Tot zijn vakantiebestemming in Frankrijk aan toe en weer te rug ook. Zonder één keer pech. Een rit van 2800 km. De auto die op de leek zo weinig zekerheid uitstraalde, was een open Ford van het bouw jaar 1938. Geen hoestbui op vier wielen echter maar een door zijn eigenaar tot in de puntjes fit op de banden ge houden old-timer, die makke lijk blijkt te kunnen wedijve ren met niet-tijdgenoten. Alp- henaar Blankenbijl, haalt zijn Ford binnenkort weer van stal om 'm dan een dag of wat kriskras door Nederland te sturen. Hij is één van de deelnemers aan de binnenkort te houden traaitie-rit van de Pionier Automobiel Club (PAC). Deze 22e keer gaan er in totaal zo'n honderd auto's van toen de straat op. De start is vrijdag de 26e in Zeist en dan gaat het via, via richting Huis ter Duin in Noordwijk waar de snelsten zaterdag rond 17.00 uur worden verwacht. Een galdiner en galabal vormen dan het slot van dat jaarlijkse PAC-hoogtepunt Wat komt er dat weekeinde zoal op de weg? Bijvoorbeeld de. klein maar dappere Citroen Klaverblad van Wassenaar der Jansen en een Stanley Stoomwagen uit 1906, gere den door de heer Louman uit LeidschendamOndanks zijn leeftijd snelt deze vierwieler nog geruisloos naar exn maximum snelheid van 100 km. Er rijden ook wat oude brikken mee met inmiddels ter ziele gegane merknamen zoals de Dion-Boutoh,de Bar- rée en natuurlijk de Bugatti. Ook nog een paar tot de verbeel ding sprekende Rolls-Royce's. De honderd galadiner arrive ren pas zaterdagmiddag vroeg op voor ons bekend ter rein. Om 13.00 uur is er dan een korte stop bij Avifauna in Alphen aan den Rijn. Dan gaat het vanaf 1430 uur ver der via Hazerswoude- Rijndijk, Woubrugge, Rijnsa- terwoude, Oude Wetering, Buitenkaag, Lisser'oroek, Lisse en tenslotte Noordwijk. De dag erna, op zondag, tuffen alle vierwielers nog eens door de badplaats, alvorens ze naar Leidschendam vertrek ken voor een bezoek aan het nationaal automobielmu- Roland Spencer-Ford (in Enge land is hij ook bekend als mu sicus die goed overweg kan met tal van snaarinstrumen ten) is terug naar Ludlow maar er blijft contact met de Nederlandse cursisten die hij een week begeleidde. Het is de bedoeling dat een stuk of wat volgend jaar op bezoek gaan in Engeland en daar we derom onder leiding van Spencer-Ford wat "buiten landse aquarellen" vervaar digen. Fotot rechts: Roland Spencer-Ford zelf aan de slag. Zijn cursisten kijken belangstel lend toe.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13