Hermens in 'Rest Europa' Vroegere bendeleider nn zanger-evangelist Gereformeerde predikant pleit voor huisgemeenten Aantal inschrijvingen voor WK-roeien groot Verzoek aan synode ligt klaar NOOR GESCHORST WEGENS DOPING Roemenië verslaat T s j eehoslo wakij e DINSDAG 16 AUGUSTUS 1977 PAGINA 11 Vrijdag, zaterdag en zondag is de Amerikaanse zanger evangelist (vroeger ge vreesd bendeleider) Nicky Cruz in ons land. Vrijdag avond treedt hij op in de Evenementenhal in Gro ningen en zaterdag en zon dag in de Haagse Houtrust- hallen, steeds om 8 uur. De organisatie is in handen van Teen Challenge Nederland, een in ternationale jeugdbeweging die zich ten doel stelt, jongeren die op één of andere manier zijn vastgelo pen, hulp te bieden. Nicky Cruz, die vorig jaar op een •Europese toernee voor het eerst ons land aandeed en toen al propvolle zalen trok, heeft vooral bekendheid gekregen door David Wilkerson's boek "Het kruis in de asfaltjungle", waarin Nicky's leven wordt be schreven. Het boek is al in 32 talen verschenen! De verfilming was een paar maanden geleden op de Ne derlandse tv te zien. Straatbende Nicky Cruz had een moeilijke jeugd. Zijn ouders stuurden hem van het eiland Puerto Rico weg naar zijn broer in New York, waar hij in een straatbende verzeild raakte die hem al gauw tot bende leider uitriep. Hij maakte het in die wereld zo bont, dat een psychiater hem waarschuwde voor de elektri sche stoel. Een uitweg uit dit leven vond hij tijdens een jeugdmeeting van de evangelist Wilkerson. Cruz is nu zelf leider van het jeugdwerk "Ou treach for Youth", dat verschei dene opvangcentra voor jongens en meisjes heeft. In zijn boek "Ik zal nooit meer hui len", ook in het Nederlands ver schenen, beschrijft hij zijn levens geschiedenis. Een onderwerp dat hem zeer bezighoudt is de een zaamheid onder jongeren. Hij ziet dat zelfs als het grootste probleem. "Door al hun brieven heen klinkt de kreet van de eenzaamheid", schrijft hij in zijn boek "The lonely now", waarin hij ingaat op vragen die jongeren hem stelden. Dat is ook het thema waarover hij in Groningen en Den Haag zal spre ken. De Zwolse groep "Burning Candles" zorgt voor de muziek. Ramadan Vandaag zijn de ongeveer 200.000 moslims die ons land telt hun jaar lijkse vastenmaand, de Ramadan, begonnen. Volgens de heer A. van Bommel, voorzitter van de Feder atie moslimorganisaties Neder land. houdt het grootste aantal moslims zich strikt aan de vasten- voorschriften. Dat neemt nog toe, nu steeds meer buitenlandse werk nemers hun gezin laten overko- ide singh te Enschede (47 jaar) be noemd tot predikant voor buiten landse studenten in ons land, de zogenoemde AAA-studenten. AAA-studenten zijn studerenden uit Afrika, Latijns-Amerika en Azië. De meesten zijn naar hier ge komen voor specialistische studie aan instituten waar ons land iets bijzonders te bieden heeft water bouwkunde, gezondheidstechnie ken, tropische landbouw, pluim veeteelt enz. Er zijn ook AAA- theologen. Voor deze groep zijn twee predi kanten beschikbaar, te weten ds. T. van den Brug te Zeist en ds. A. Hofman te Amstelveen. Ds. Van den Brug gaat naar een andere werkkring en ds. Rosingh volgt hem nu op. Minister Pronk.van ontwikke lingssamenwerking heeft besloten een aantal projecten en program ma's van de Wereldraad van Ker ken, tot een bedrag van 3.4 mil joen, mee te financieren. Het geld komt ten goede aan de agrarische ontwikkeling in Laos, de politieke gevangenen in Zuid-Amerika en de vluchtelingen uit Zuid-Afrika in Botswana en Tanzania. Zondag 21 augustus doet ds. G. C. van der Kamp, voorheen chr. ge- ref. predikant te Hillegom, intrede in de Geref. Kerk van Wassenaar- Zuid. Prof. dr. G. N. Lammens te Blaricum zal hem bevestigen. Dr. Th. C. Frederikse neemt zondag 28 augustus afscheid van de Her vormde Gemeente te Wassenaar wegens vertrek naar Ermelo. Ds. H. van Bilderbeek (doopsgezind) te Arnhem is op 24 augustus.25 jaar predikant. Van 1964 tot augustus 1975 werkte hij in Leiden. Monumentenzorg heeft de kerk voogdij in Koudekerk aan den Rijn meegedeeld, dat het zich kan ver enigen met de begroting van een voortgezette restauratie van de Dorpskerk aldaar. Als er geld is, kan de subsidie (50 procent van 123.900) volgend jaar worden te- gemoetgezien. De kerkvoogdij gaat nu ook bij de gemeente en de pro vincie om subsidie aankloppen. Beroepingen (Van onze redactie geestelijk leven) De bekende gereformeerde predikant H.J. Hegger (61) te Velp, directeur van de stichting "In de Rechte Straat" (op vangcentrum voor ex-rooms-katholieke geestelijken) en secretaris van de vereniging van verontruste gereformeer den "Schrift en getuigenis", verwacht van kleine huisge meenten een nieuwe bloei van de kerken. Beroepingswerk Hervormde Kerk - beroepen te Balkbrug (Ov.) J. Th. Groot Vuren en Dalen, te Lemmer W. Vlasblom De Bilt, te Zuid-Beijerland J. Kievit Windes- heim, te Alblasserdam D. Lucas Waardenburg; aangenomen de be noeming tot bijstand in het pasto raat te Zuidlaren E. Saraber Os- sendrecht (voorheen Voorschoten), naar Utrecht W. S. Duvekot Den Briel; bedankt voor St. Annaland G. van den End Papendrecht, voor Boven-Hardinxveld I. Kok Zoe- termeer. De Dordtse kerkorde keert zich niet nadrukkelijk tegen de huisge meenten, maar ruimt er ook geen plaats voor in. Ds. Hegger vraagt zich af, of de synode van zijn kerk de kerkorde niet moet aanpassen als zij tot de conclusie komt dat de huisgemeente binnen de ene plaat selijke gemeente een bijbels recht is van de gelovigen. Een recht dat zijn grond vindt in de "vrijheid der kinderen Gods". Crisis Ds. Hegger, die één en ander uit de doeken doet in het blad "Waarheid en Eenheid", heeft al een ontwerp voor een verzoekschrift aan de sy node klaar liggen. Een verzoeks chrift moet vóór 1 oktober worden ingediend, wil de generale synode van Zwolle het nog in behandeling nemen. Pas als men hem ervan kan overtuigen, dat zijn verzoek in strijd is met de bijbel, zal ds. Hegger het niet verzenden. Toont men hem aan, dat het gewijzigd of aangevuld moet worden, dan zal hij dat ook doen. De discussie is inmiddels op gang gekomen, wat voor ds. Hegger al aanleiding is geweest zijn ver zoekschrift aan te vullen. Het christendom maakt, volgens Hegger, een crisis door, dieper dan ooit tevoren. In de gereformeerde kerken hoort hij het aan alle kanten kraken. Maar veel erger is de, wat Hegger noemt, sluipende inflatie van het Woord Gods. Onder ver trouwde termen worden de kerk gangers nieuwe denkpatronen aangepraat. Het evangelie wordt uitgehold. Zodra iemand zich op grond van de Schrift keert tegen ingeburgerde gewoonten, tegen menselijke rede neringen, wordt hem "biblicisme" verweten. Dan komt men aandra gen met precies dezelfde argumen ten als waarmee Rome de Reforma tie van Luther ongedaan heeft wil len maken: je kunt toch zoveel eeuwen kerkgeschiedenis niet van de tafel vegen, zegt men dan. Wat eenmaal gegroeid en geijkt is, mag je niet opheffen met een beroep op de Schrift. Maar als wij, zo vraagt ds. Hegger, tot de conclusie komen dat Chris tus de gemeente toch eigenlijk an ders heeft achtergelaten dan wat wij ervan hebben gemaakt, moeten wij dan niet bereid zijn terug te ke ren naar die eenvoudige vorm van gemeente-zijn «zoals Hij die heeft bedoeld? Hegger lanceert het idee van huis gemeente "vanuit een vast ver trouwen in de eeuwige kracht van de Schrift alleen". Gemeenschap De kerkleden, zo constateert hij, zijn in het algemeen weinig geïnte resseerd. Hoe moeilijk is het niet, ambtdragers te vinden. Zou dat niet grondig veranderen als de ker kleden via de huisgemeente veel directer en persoonlijker bij het le vende Woord van God werden be trokken en zo ook veel meer onder linge gemeenschap konden erva ren? Wanneer steeds meer kerkle den functioneren in een huisge meente, zal dat zeker ook het leven van de ene plaatselijke gemeente sterk bevorderen. Hegger gelooft ook, dat dit de enige manier is om tot een echte bijbelse oecumene te komen. Een eenheid die door gepraat op hoger niveau tot stand komt, is onvermijdelijk het kind van menselijke bereke- Ds. Hegger ....nieuw leven voor verstard instituut.... ning, van kerkdiplomatie. Maar wanneer de eenheid van onderop ontstaat - of beter: helemaal van boven, namelijk door het samen komen om te luisteren naar Gods Woord - dan kan het een geboorte uit de Geest worden. Ds. Hegger herinnert eraan, dat men al in de moedergemeente van Jeruzalem verscheidene kleinere gemeenten had. En dat de apostel Paulus voor de gemeenten "ten huize van hetzelfde woord ("eccle sia") gebruikt als voor de plaatse lijke gemeente. Er is, meent hij, geen enkele reden om aa dat de gelovigen in di gemeenten niet een volledige ge meenschap met elkaar hadden, dus ook in de breking van het brood en de bediening van de doop. De gemeente van Christus is be gonnen met huisgemeenten. In de eerste eeuwen werden ze voortdu rend vervolgd en kregen ze geen kans kerkgebouwen op te richten om daar in groten getale samen te komen. Vaak moesten ze clandes tien in catacomben vergaderen. Maar juist in die tijd heeft het chris tendom zijn grootste kracht ge toond. Ds. Hegger gelooft, dat de gemee nte ook met huisgemeenten zal eindigen. "Wanneer de antichrist regeren zal, is er ook geen gelegen heid meer voor de gelovigen om in grote gebouwen hun diensten te hebben. Zou het niet goed zijn nu al de bijbelse mogelijkheid van de huisgemeente te beoefenen om zo sterker te kunnen staan in de ko mende eindstrijd?" Nieuw leven Vooralsnog ligt voor ds. Hegger de bedoeling van de huisgemeenten onder meer daarin, dat ze een ver stard kerkinstituut tot nieuw leven kunnen brengen en "een afdwa lende plaatselijke kerk kunnen te rugroepen tot trouw aan de Chris tus dér Schriften". Ze moeten niet van bovenaf worden ingevoerd als een organisatiemaatregel. Ze ver dienen erkenning als een gelegen heid om intenser de gemeenschap der heiligen te beoefenen, om meer het ambt van de gelovigen te bele ven en meer gestalte te geven aan allerlei uitingsmogelijkheden van de afzonderlijke gemeenteleden. Tact De predikant pleit wei voor een ge duldige ontwikkeling van deze oervorm van kerk-zijn, "opdat de plaatselijke gemeente niet door verbittering en strijd wordt ge schaad". Men kan in elk geval sa menkomen in een bijbelkring, die de huisgemeente zo dicht mogelijk benadert, met uitzondering van de viering der sacramenten, waar ve len, "krachtens de denkpatronen die zij hebben meegekregen", aan vankelijk nogal wat bezwaren te gen zullen hebben. De leden van zo'n kring zouden elkaar op allerlei manieren dienend tegemoet moe ten treden, met elkaar meeleven in gebed en hulpbetoon, in ziekenbe zoek, het opvangen v zaamden, en het getuigenis buiten. HELSINKI - Jos Hermens, nationaal recordhouder op de vijf en tien kilometer, is gisteren in Helsinki geselecteerd voor de Europese rest-ploeg, die van 2 tot 4 september in Düsseldorp deelneemt aan de wedstrijden om de wereld beker. Hermens komt uit op de tien kilometer. Hij liep op 4 juli, bij wedstrijden in Stockholm, achter wereldrecordhouder Samson Kimombwa een nieuw nationaal record (27.41,5), hetgeen hem aan de top van de Europese seizoenranglijst bracht. Tot op heden is nog geen Europese atleet op de tien kilometer dit seizoen sneller geweest. Zijn selectie is dan ook, zoals bij de meesten uit de Europese rest-ploeg, gebaseerd op de seizoenrang lijsten. Bij de heren wordt de rest-ploeg aangevoerd door drie Olympische kam pioenen: hoogspringer Jacek Wszola (Pol), kogelslingeraar Joeri Seditsj (Sov) en speerwerper Miklós Nemeth (Hon). Valeri Borsov moet zijn plaats op de sprintonderdelen afstaan aan de Italiaan Pietro Mennea. Maar Borsov komt wel uit in de 4 x 100 meter estafette, die geheel uit Russische lopers bestaat. De Sovjet-Unie levert zes atleten aan de rest-ploeg, Groot-Brittannië en Polen elk vier, Finland en Joegoslavië twee en voor het overige leveren zes landen één atleet: Italië, Tsjechoslowakije, Nederland, Zweden, Hongarije en België. Bij de dames zijn twintig atleten geselecteerd, van wie de Poolse Olympi sche kampioene Irena Szewinska in Düsseldorp driemaal aan de start zal verschijnen: voor de 200 en 400 meter, als mede voor de 4 x 400 meter estafette. De Westduitse Annegret Richter, die vanwege een blessure nog uitsluitend in estafettes uitkomt, loopt de 4 x 100 meter estafette. Groot-Brittanië levert het grootste aantal atletes aan de Europese rest- ploeg (vier), gevolgd door West-Duitsland (drie), Roemenië, Polen en Tsechoslowakije (elk twee), Bulgarije, Noorwegen, Italië en Finland (elk één). Samsom Kimombwa, wereldrecordhouder op de tien kilometer, en Fil bert Bayi, wereldrecordhouder op de 1500 meter, maken geen deel uit van de Afrikaanse ploeg, die van 2 tot 4 september in Düsseldorp deel neemt aan de atletiekwedstrijden om de wereldbeker. Op de definitieve lijst van vijftig atleten, die het bestuur van de Afrikaanse atletiekfeder- atie gisteren in Tunis heeft vrijgegeven, komen de beide topatleten niet Zowel Kimombwa, die dit seizoen een wereldrecord (27.30,47 minuut) vestigde, als Bayi ontbraken bij de selectiewedstrijden, die het afgelo pen weekeinde in Turns werden gehouden. Hierdoor ontloopt Jos Her mens vrijwel zeker een tweede belangwekkende confrontatie met Ki- mombwo. Hermens leed begin juli in Stockholm een nederlaag tegen de wereldre- corhouder, maar vestigde wel een nieuw nationaal record op de 10 kilo meter (27.41.3) Met deze tijd voert Hermens dit seizoen de Europese ranglijst aan. <WÊ~t Jos Hermens HELSINKI - De Noorse dis cuswerper Knut Hjeltnes is door de Europese Atletiek As sociatie voor onbepaalde tijd geschorst, nadat een controle op het gebruik van anabole ste- roiden positief was uitgevallen. Het onderzoek naar het gebruik van de verboden spierverster- kende middelen was uitge voerd tijdens de wedstrijd tus sen Noorwegen en de Benelux vorige maand. Zodra de uitslag bekend was heeft de Noorse bond Hjeltnes geschorst en de e.a.a. geadviseerd de naam van de Noor te schrappen van de lijst van kandidaten voor het team van de rest van Europa, dat zal uitkomen in de weds trijden om de wereldbeker in dusseldorf. De 25-jarige Hjelt nes vestigde vorige week een nationaal record met een worp van 66.28, waardoor hij zich een goede plaats op de Europese ranglijst verwierf.Hjeltnes is de vierde atleet die geschorst wordt wegens het gebruik van stimulerende middelen. Twee jaar geleden kregen de Roe meense kogelstootster Valen- tina Cioltan en de Bulgaarse discuswerper Velko Velev een startverbod wegens gebruik van anabole steroiden. De Ca nadese Joan Wenzel mocht niet meer aan wedstrijden deelne men opidat zij andere stimule rende middelen tot zich geno men had. De schorsing van alle drie atleten is echter vorig jaar opgeheven. AMSTERDAM - Voor de wereld kampioenschappen roeien voor dames en heren, die van zaterdag 20 tot en met zondag 28 augustus op de bosbaan in Amsterdam worden ge houden zijn 189 inschrijvingen uit 31 landen ontvangen. De bonden van de Verenigde Sta ten, de Sovjet Unie en Oost- Duitsland hebben aanmeldingen ingezonden voor alle acht num mers die de wereldkampioens chappen voor de heren kent en de zes bij de dames. Bij de heren schreef voorts Groot-Brittannië voor acht onderdelen in, bij de da mes verder Nederland, Roemenië en Bulgarije voor alle zes. De voorlopige deelnemerslijst telt 121 inschrijvingen bij de heren en 67 bij de dames. Op de lijst komen de i van 21 skiffeurs. Relatief sterk be zet is het prestigenummer van de achten bij de heren met 13 ploegen. Vertegenwoordigd zijn de volge nde landen: Frankrijk, Italië, Zwit serland, Nederland, Joegoslavië, Polen, Argentinië, de Verenigde Staten, Griekenland, Brazilië, Fin land, Zweden, Noorwegen, Groot-Brittannië, Oostenrijk, Ier land, Japan, Rusland, Nieuw- Zeeland, Bulgarije, Oost- Duitsland, Tsjechoslowakije, Roemenië, West-Duitsland, Span je, Canada, Hongarije, België, De nemarken en Australië. De verdeling over de diverse num mers is als volgt Heren Vier met stuurman: 14 inschrijvin gen. Dubbel twee: 12 inschrijvingen. Twee zonder stuurman: 17 i schrijvingen. Skif: 21 inschrijvingen. Twee met stuurman: 18 i: schrijvingen. Vier zonder stuurman: 15 i schrijvingen. Dubbel vier. 12 inschrijvingen. Achten: 13 inschrijvingen. Dames Vier met stuurvrouw: 10 i: schrijvingen. Dubbel twee: 17 inschrijvingen. Twee zonder stuurvrouw: 10 i schrijvingen. Skif: 12 inschrijvingen. Dubbel vier. 11 inschrijvingen. Achten: 7 inschrijvingen. RABAT - De Tsjechoslowaakse Ra tionale voetbalploeg, in 1976 in Joegoslavië Europees kampioen geworden, heeft tijdens een toer nooi in Rabat (Marokko) in de finale van Roemenië verloren: 1-3. Bij de rust leidden de Roemenen reeds met 2-1. De Marokkaanse kam pioen WAC eindigde in het toernooi op de derde plaats en Everton werd vierde. Tsjechoslowakije en Roemenië hervatten in september, respectie velijk oktober, hun wedstrijden reeks, die naar kwalificatie voor het toernooi om het wereldkampioens chap (Argentinië '78) moet leiden. Tsjechoslowakije speelt op 21 sep tember in en tegen Schotland, Roemenië, dat in de groep met Joe goslavië en Spanje reeds twee wedstrijden heeft gewonnen, komt op 26 oktober in en tegen Spanje uit. Zwitserland heeft zich gisteren bij de UEFA officieel kandidaat ge steld voor de organisatie van de eindronden van het Europees voetbalkampioenschap voor lan denteams in 1980. Frankrijk en Ita lië gingen Zwitserland al voor. VVV Katwijk Zaalvoetbaltoernooi Woensdag 17 augustus - Aanvang 19.30 uur Sporthal Cleljn Duin Katwijk Voorronde Poule B, met medewerking van: Cleijn Duin Zwaanvogels Godyla United Glasbergen De Best John Walker in Nijmegen aan de start NIJMEGEN - Bij 'de openings: wedstrijden van de nieuwe kunst- stofbaan morgenavond in Nijme gen zal ook John Walker, de we reldrecordhouder op de mijl met een tijd van 3 minuten en 49,4 se conde aan de start verschijnen. De Nieuwzeelander, die met 3,34,1 de beste wereldseizoentijd op de 1500 meter achter zijn naam heeft staan, loopt in Nijmegen deze afstand on der andere tegen de' Nederlandse recordhouder Evert Hoving. Hoog tepunt van de wedstrijdsn is een 5000 meter met Jos Hermens, die als enige Nederlander gekozen is in de Europese ploeg voor de strijd om de wereldbeker in Düsseldorf, Gerard Tebroke, de Engelsen Black en Mcleod en de Belgische wereldrecordhouder Miel Putte-

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11