Lekker langs de lijn. „Onbegrijpelijk dat Mansveld zo nerveus kan zijn ^Qijóbercjen apart „Nuttige nederlaag" Hughes: Wij vergaten te doelpuntenAjax niet...' Geladen FC Den Haag naar zege op Feyenoord r>r> Scorebord MAANDAiG 15 AUGUSTUS 1977 Slechter had het seizoen voor Fexje- noord niet kunnen beginneni Vex liezen bij Den Haag is natuur lijk niet alleen voor de ploeg erg vervelend, maar vooral voor Aad Mansveld. Voor de wedstrijd was zaterdagavond duidelijk te merken dat Aad vreselijk gespannen was. Hij werd in het Zuiderpark ook ontvangen met een fluitconcert en als je dan verliest is dat vooral voor hem natuurlijk erg jammer. Ik zou me dat verlies persoonlijk kunnen aantrekken, want ik was veel te laat bij die doelpuntenmaar ik zal het niet doen. Laat Boskov dat zelf maar doen. die moet. die consequen ties maar dragen als hij iemand op stelt die eenvoudig niet in staat is te voetballen. Want dat was het geval met mij. Voor de wedstrijd nog zeg ik tegen 'm,stel me nou niet op want ik keb een blaasontsteking. Don derdag was ik daarmee in allerijl nog naar de dokter geweest, omdat ik ineens louter bloed urineerde en die dag ewvrijdag mocht ikook niet veel kracht weg en je loopt vbortdu- rendmet pijn injè liezen. Dat heb ik ook verteld, maar bij hoef IK daarmee niet aan te komen. Al zou ik me met mijn been in het gips bij hem voor laten rijden dan wil hij van mij nog niet geloven dat ik ge blesseerd benDie man denkt dat ik tot een ras behoor dat niet stuk kan Dan vergist hij zich toch, want ik liep perioden lang helemaal versuft over het veld. En dat is noch voor mij, noch voor de ploeg best. Dat bleek ook wel, al was het na tuurlijk niet de enige oorzaak van de nederlaagZo vroeg in het sei zoen heeft nog niet een ploeg het juiste ritme en vaak is het dan zo dat degeen die het eerst scoort kracht krijgt door die voorsprong Dat kreeg Den Haag ditmaal. Van daar. Pech voor ons natuurlijk en jammer dat je zo moet starten, maar geen catastrofe. In het begin van deze competitie zal niet een ploeg gemakkelijk tot winst kunnejj komen. Kijk maar naar AZ Voor Feyenoord is wèl te hopen dat het ritme er snel is, want we hebben een moeilijk programma. Zondag PSV thuis en aanstaande woensdagavond Sparta al. Ik weet nog niet of ik in'die wedstrijd mee doe, dat zal aan het genezen van de ontsteking liggen. Best speelt waar schijnlijk wel. Om lengte in de voorhoede te brengen, want hij is vrij groot en erg stevig. Ik geloof ook wel dat Feyenoord hem wil houden want hij kan wel voetballenAl kun je dat na een paar trainingen na tuurlijk nooit erg goed taxeren DEN HAAG - Terwijl Haagse manager Fred van Hal vreugdesprongetjes maakte op het midden veld, (attente) Joop Korevaar naar de dug-out sprintte om overgelukkige Anton Malatinsky in zijn armen te sluiten, Boskov de kryptische woorden sprak "Deze nederlaag is goed voor Feyenoord", dribbelde Aad Mansveld met een van spanning wit weggetrokken gezicht naar de kleedkamer. Aadje was er doodziek van, wilde ook een kwartiertje later onder de douche vandaan met niemand pra ten, wilde zo snel mogelijk naar huis om daar in alle stilte de afgang in zijn eigen oude Zuiderpark te verwerken. Struikelen over de bal notabene, juist voor de "lange zij", het ergste wat Mansveld kon over komen. Uitgejouwd en gehoond worden door die supporters, die hem 16 jaar op handen hadden ge dragen. "Onbegrijpelijk, dat een speler als Mansveld op die leeftijd nog zo nerveus kan zijn", mom pelde een bondscoach met een üos- tenrijksVlaams accent incognito op de staantribune DEN HAAG - Vujadin Boskov, zich het zweet van het voor hoofd wissend: "Deze neder laag is misschien goed voor het team". Vragende gezichten alom. Voor FC Den Haag bedoelt u misschien meneer Boskov? "Nee, voor Feyenoord". U be doelt, dat u nu andermaal bij het bestuur om een echte spits (Clyde Best keek met stijgende verbazing toe op de tribune) kan vragen? "Nou. dat misschien ook. Ik bedoel echter dat mijn team vandaag hopelijk heeft ge leerd, dat het iedere wedstrijd zal moeten knokken, tegen^ie- dere tegenstander". Dat is dus duidelijk. Qua inzet bleef Feyenoord zaterdag avond in de spectaculaire par tij in het Zuiderpark ver ach ter bij de geladen Haagse for matie. En dat was een van de voornaamste redenen voor de verdiende 2-1 nederlaag. Een van de redenen, want het doodnerveuze optreden van Mansveld en een op halve kracht spelende Wim Rijsber- geth, waren directe oorzaken voor dit kostbare eerste ver lies. Met een door zenuwen, zo niet ver lamde, dan toch op zijn minst ver krampte Mansveld, met een door een blaasontsteking nog niet op halve kracht spelende Rijsbergen - Boskov: Hij had schuld aan beide doelpunten" - is eigenlijk de eerste (meer dan verdiende) neder laag van Feyenoord verklaard. Want de rest van het Rotterdamse ,team, Wim Jansen uitgezonderd, .heeft nauwelijks meer kwaliteit ,dan FC Den Haag. Ja, en als dan de geladen Haagse elf. nog gehandi capt door de schorsingen van Albe- rtsen en Van Vliet, er met meer dan maximale inzet tegenaan gaat en bovendien met een verrassend goede teamdiscipline opereert - het overnemen van de posities (Ouwe hand) was perfect - dan moet Feye noord wel verliezen. Daarmee wordt echter iets te weinig eer ge geven aan FC Den Haag, aan wie voor een groot deel de verdienste toekomt dat de 23.000 toeschou wers bijna anderhalf uur sensatie kregen voorgeschoteld. Een spek takel, waarin vooral uitblinkende vleugel verdedigers Martin Jol en Joop Korevaar een belangrijk aan deel hadden, waarin Kila en Schoenmaker vooral in dat heer lijke half uurtje na rust knappe in itiatieven namen en waarin Henk van Leeuwen bewees in deze vorm voor FC Den Haag nog van grote waarde te kunnen zijn dit se" ADVERTENTIE' Sfeertje Al na twee minuten bracht hij met een klein duwtje Rijsbergen uit zijn evenwicht en maakte knap het voorbereidende werk van Fredje Goemans op links af (1-0). Leuk voor het sfeertje zo'n vroege treffer en .vanaf dat moment kwamen de supporterskoren nauwelijks meer toe aan hun strijdliederen. In hoog tempo volgden de enerverende ta ferelen voor beide doelen elkaar op Treytel moest gestrekt naar de bo venhoek bij een prachtig vallend schot van Korevaar en naar de be nedenhoek bij een te zachte kopbal van Koemans en Hans Galje was wat gelukkig met zijn reflexen bij inzetten van Kees-Jan Snoeck en Willy Kreuz. Juist toen het vuur enigszins begon te doven, kwam Feyenoord langszij. Van der Lem, nog de minst slechte van de Rotter damse aanvallers legde de bal terug op Snoeck. üp zijn half mislukte schot gleden Kreuz en Martin Toet, de bal gezamenlijk in het doel, waarbij de Hagenaar de' bal het laatste aanraakte (1-1). In de tweede helft een identieke start. In dë tweede minuut een, hoekschop van Goemans, Henk van Leeuwen troefde in de lucht Rijsbergen af, kopte de bal door en uitgerekend Jol kopte verdiend 2-1 binnen. Hoogtepunt "In die periode vooral kon je zien, dat we conditioneel ook beter wa ren", glunderde Malatinsky, "ons middenveld trok toen het initiatief naar zich toe". Kreuz. Snoeck. Vreysen en Van Deinsen verstop ten zich inderdaad steeds vaker en FC Den Haag kreeg volop gelegen heid de score uit te bouwen. Hoog tepunt van een serie goede acties, was de uitbraak van Jol, die eerst om zijn as draaiend drie Rotter dammers ontweek en toen een bril jante een-twee opzette met Hoe- kema. aan het eind waarvan Schoenmaker een paar centimeter naast de paal mikte. De bekroning had in de 25-ste minuut moeten komen, toen Schneider de doorge broken Van Leeuwen ten val bracht (Schneider: „Het was eerlijk een strafschop, maar er ging wel. een overtreding van Henk aan vooraf'). Van Leeuwen mikte ech ter tegen de paal - Malatinsky: „Henk is de eerste man, maar hij was onderuit gegaan en dus riep ik nog dat Schoenmaker de straf schop in dit geval beter kon ne men" - en daarom mocht Feye noord nog een kwartiertje een bijna bij voorbaat mislukt offensiefje er tegenaan gooien. EREDIVISIE AZ'67-Volendam Twente-Utrecht NEC-Roda JC Sparta-NAC Den Haag-Feyenoord PSV-Vitesse Haarlem-Ajax Amsterdam-Telstar VW-Eagles EERSTE DIVISIE Graafschap-SVV 1-0 Vlaardingen-Fortuna 0-2 Cambuur-Eindhoven 3-2 PEC-Groningen 3-1 Dordrecht-Heerenveen 0-1 Excelsior-Willem II 1-1 Amersfoort-Den Bosch 1-1 Wageningen-Helmond Sp. 1-1 Veendam-Heracles 2-0 Haarlem laat mogelijkheden liggen HAARLEM - De dreun was pugilistisch gezien een voltref fer. Barry Hughes, normaal altijd goed voor een, twee kwinkslagen, trok ruim een half uur uit omzijn emoties te overwinnenEen voor zijn doen timide stamelende Hughes na een afkoelingsperiode: „Wij vergaten de doelpunten, Ajax niet. Dat was het grote verschil". Een verschil met Haarlem-Ajax vo rig seizoen was bovendien de uit slag. Want waar de brigade van Hughes toen lachend (uitslag 2-0) het finishlint doorbrak, daar triomfeerde deze keer Ivic. De kleine Joegoslaaf ziels gelukkig: „Voorlopig liggen Feyenoord en Roda JC achter. Nee, ik heb er beslist geen spijt van dat ik be houdend heb laten'voetballen. Waar het nu even om gaat zijn de punten. Nou, die zijn voor ons. Of de 17.000 kijkers een even goed bestede middag hebben, dient echter te worden betwijfeld. Ajax won, Ajax bezat om kwart over vier in tegenstelling tot Feye noord twee punten, maar of de gemiddelde kijker daaruit heeft geconcludeerd dat hij woensdag avond per se weer naar een voet balwedstrijd moet gaan kijken, lijkt zeer sterk. Veel meer aan- Eerste gewonden DEN HAAG-Al op de openingsdag van het competitievoetbal in de be taalde sector zijn de eerste arresta ties verricht onder het supporters- legioen. In de rust van de wedstrijd FC Den Haag-Feyenoord begonnen de fans van beide clubs elkaar in een hoek van het stadion te bekoge len met alles wat los en vast zat. Bakstenen en dakspanten vlogen door de lucht. Er moest een groot aantal politiemannen aan te pas komen om een einde te maken aan de ongeregeldhedenScheidsrechter Berrevoets achtte het raadzamer de tweede helft enkele minuten later te beginnen als de rust zou zijn weer gekeerd. Er werden dertien arresta ties verricht en twee personen moes ten wegens verwondingen in een ziekenhuis worden behandeld spraak op de overwinning kon in feite Haarlem maken. Maar Haar lem, in casu Abe van der Ban en Piet van de Berg, vergat de meest reele mogelijkheden uit te bui ten. Tot drie keer toe galmde de teleurgestelde kreet der duizen den door het Haarlem-stadion, voor Ruud Geels zijn eerste kansje zag gloren- Pats, zei de topscorer van het vorige seizoen. Dat was na een halfuur en prompt stond Haarlem achter: 0-1. Dat was, zoals gezegd, zwaar tegen de verhouding in. Sterker: Ajax speelde een soort ruimtedekking, waarin enorme gaten vielen. Dat Ajax in die zwakke periode zon der averij bleef, dankte de ploeg aan Piet Schrijvers. De doelman: „Alleen op de training spelen we soms met zonedekking. Dat ging dus niet erg best. In de rust zijn we er van af gestapt". Ajax had. dat dient duidelijk ge steld, in gelegenheids-linksback Lerby een uitstekende kracht. Deels omdat Pepe Fernandez veel in het centrum opereerde, speelde Haarlem zonder rechts buiten en had Lerby geen direkte tegenstander. Het wekte dan ook nauwelijks verwondering dat het Lerby was die Geels als tot de achterlijn opgekomen back de kans bood, die goed bleek voor 0-1. Met die achterstand was Haarlem in wezen geveld. Weliswaar greep de brigade van Hughes daarna alle pressiemiddelen aan, die er zijn, maar Piet van de Berg had geen geluk. Anderzijds redde Schrijvers op vaak miraculeuze wijze, een keer (op een schot van Cees de Vries) zonder dat hij het zelf wist met de benen. Beer Wen- tink vuurde nog tegen de lat en Schoenaker kreeg wegens treu zelen de gele kaart van de te gre tig fluitende arbiter Mulders. Uiteindelijk koos Krol uit een keur van kansen er eentje om nummer twee te laten aanteke nen: 0-2. Overigens niet zonder de medewerking van Boersma, die geen hand naar het slappe roller- tje uitstak.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9