PLAN VOOR RHODESIË LIGT KLAAR Strijd O gaden eist al veel slachtoffers Spaanse hotelstaking breidt uit Waarnemer van Makarios krijgt de steun van alle partijen op Cyprus Van Brits-Amerikaans makelij Moboeto laat zijn minister arresteren ZOON VAN CARTER UIT WITTE HUIS Hockey-kei Ties Kruize: „Als je je sport serieus neemt, dan neem je Midalgan Sport." MAANDAG 15 AUGUSTUS 1977 MADRID (DPA/UPI) - De door toeristen en reisorganisaties gevreesde horecastaking in de Spaanse toeristencentra is gisterochtend op grote schaal begonnen waardoor duizen den toeristen in de hotels zelf hun bedden moesten opma ken en soms ver moesten zoeken om een maaltijd te krijgen. Volgens de eerste berichten wordt overal aan de Costa de Sol gestaakt, alsmede in Co- runa en Saragossa. Aan de Costa Brava heeft het horeca-personeel het werk neergelegd in het gebied rond Lloret de Mar. Voor een ver dere uitbreiding wordt daar gevreesd. Woordvoerders zeiden dat de staking in plaatsen als Tor- remolinos en Marbella volle dig is. Daar weigert niet alleen het hotelpersoneel te werken, maar ook in café's, restau rants, nachtclubs en andere etablissementen. De staking voor hoger loon be gon negen dagen geleden in de noordelijke steden La Co- runa, Santiagp de Compos- tela en Zaragossa en breidde nog voedsel werd zich zaterdag uit tot de zuid elijke provincie. week. Onderhandelingen met de werkgevers, die niet ver der willen gaan dan de helft van de geëiste loonsverho ging, liepen zaterdag vast. Een woordvoerder van het luxueuze hotel Al Andalus in Torremolinos zei dat de sta king totaal was. Een ander ho tel in deze toeristenstad liet weten dat alles plat ligt en dat de gasten gisteren voor de lunch niet meer dan wat koude hapjes kon worden aangeboden. "Ze nemen het echter sportief op, hoewel ze zelf hun bedden moesten opmaken en hun kamers schoonhouden", aldus een hotelfunctionaris. Een hotel in Marbella liet weten dat daar alles gesloten is, ook de café's. Men verwachtte dat een aantal toeristen voortijdig de vakantie zal afbreken. Volgens Spaanse kranten zijn de reisorganisatoren begon nen voor hun klanten uit wijkmogelijkheden te zoeken in landen als Griekenland en Joegoslavië. NICOSIA (Reuter/UPI) - De Cypri- .sche leider Spyros Kyprianou, die sinds het overlijden van president Makarios diens functie waarneemt, wordt tijdelijk met het president schap bekleed tot volgend jaar fe bruari. Dit is zaterdag in Nicosia duidelijk geworden nadat de vier belangrijkste Grieks-Cyoriotische partijen zijn overeengekomen geen andere kandidaten te stellen. De westers gerichte partij "demo cratische bijeenkomst" van Glaf- kos Clerides maakte zaterdag na een drie uur durende bijeenkomst bekend dat ze geen tegenkandidaat zal stellen voor de tussentijdse ver kiezing van 10 september. Dan wordt een tijdelijk opvolger voor Makarios gekozen totdat februari volgend jaar de periodieke presi dentsverkiezing plaatsvindt. En kele uren eerder had de socialisti sche "Edek-partij", onder leiding van de vroegere lijfarts van Maka rios, Vlassos Lyssarides, laten we ten dat ze "als een tijdelijke maat regel" steun zou verlenen aan Ky- WASHINGTON (Reuter/UPI) - Het Brits-Amerikaanse plan voor de vestiging van een zwart meerderheidsbewind in Rhodesië in de loop van het volgend jaar is voltooid. Het is een gedetailleerd plan met als hoofdbestanddeel een grondwet voor een onafhankelijk Zimbabwe, zo deelde de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Cyrus Van ce, zaterdagavond mee. De Zuidafrikaanse bewindsman wilde niet in details treden over hetgeen hij in Londen had bespro ken, maar zei dat het ging over 'bij zonder serieuze voorstellen die een serieuze overweging verdienen van alle Rhodesische partijen'. Een politieman, die gewond is geraakt bij bloedige straatgevech ten in de Londense wijk Lewisham afgelopen zaterdag tussen politie en enkele duizenden linkse demon stranten wordt door twee collega's weggedragen. Er vielen 90 gewon den, meer dan de helft daarvan agenten. Tweehonderd mensen zijn aangehouden. Aanleiding tot de rellen was een mars door de wijk (waar veel ne gers en kleurlingen wonen) van het uiterst rechtse 'nationale front', dat wilde protesteren tegen de vele roofovervallen. "80 Procent van de rovers zijn zwarten, 85 procent van de slachtoffers blanken", heette het op een spandoek. Er was 4.000 man politie op de been, die er echter niet in slaagden de vijandige partijen te scheiden. De leden van het Nationale Front wer den door de overmacht van tegen- demonstranten snel verjaagd, waarop links zich tegen de politie keerde met rookbommen, messen, stenen, flessen eri ammonia. Twee agenten liepen messteken op. De Britse minister van buiten landse zaken, David Owen, en de Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, Andrew Young, reizen waarschijnlijk binnen twee weken naar zuidelijk Afrika om het pakket voorstellen voor te leggen aan de betrökken partijen. "Wij menen dat het plan billijk en rede lijk is en dat het instemming zal vinden bij de partijen en de interna tionale opinie", zo verklaarde Vance na tweedaagse besprekin gen in Londen op een persconfe rentie in zijn vliegtuig op de terug weg naar Washington. Definitieve overeenstemming over de voorstellen was eerder op de dag bereikt tijdens een lunchontmoe- ting tussen Vance, Owen en de Britse premier Callaghan. Het plan bevat een tot in bijzonderheden uitgewerkte ontwerp-grondwet "met annexen" en voorziet in al gemeen kiesrecht, regelingen voor de overgangsperiode en instelling van een economisch ontwikke lingsfonds. Nadere bijzonderheden zullen pas na het overleg met de be trokken partijen in zuidelijk Afrika worden bekendgemaakt. President Nyerere van Tanzania, met wie Vance zaterdagmorgen in Londen enkele aspecten van het plan besp rak, heeft al te kennen gegeven dat hij er wellicht steun aan zal verle nen. Over dit gesprek zei Vance dat beide landen wensen dat er een snel einde komt aan de oorlog in Rhode sië en dat er verkiezingen worden gehouden ter bepaling van de sa menstelling van de regering Zimbabwe. "Wij willen dat langs vreedzame weg bewerkstelligen", zo verklaarde de Amerikaanse mi nister. In Johannesburg zei de Zuidafri kaanse minister van buitenlandse zaken Botha dat er volgens hem nog steeds een basis aanwezig is voor een politieke oplossing van de breuk tussen Engeland en Rhode sië, dat zich twaalf jaar geleden eenzijdig onafhankelijk verklaar de. De bewindsman verklaarde dit gis teren bij zijn terugkeer uit Londen, waar hij van gedachten heeft ge wisseld met zijn Britse collega Da vid Owen en de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken. Botha zei verder dat hij in Londen ook had gesproken met de Rhode sische zwarte leider bisschop Abel Moezorewa en dat daarbij ver scheidene kwesties aan de orde wa ren geweest. KINSJASA (UPI) - De minister van buitenlandse zaken van Zaïre, Ngoeza Karl-i-Bond, is zaterdag ge arresteerd op beschuldiging van hoogverraad. Ook zijn Ngoeza al zijn overige officiële functies en eretitels ontnomen. De beschuldi ging van hoogverraad houdt ver band "met de gebeurtenissen in Sjaba". Dit meldt het officiële Zaï rese persbureau Azap. De Zaïrese president Mobdetoe Sese Seko tekende zaterdagmor gen een decreet waarin minister Ngoeza van al zijn functies wordt ontheven waaronder die van lid van het politiek bureau en vice- voorzitter van de uitvoerende raad van Zaïre. Het arrestatiebevel werd Ngoeza uitgereikt in aanwezigheid van een vooraanstaand lid van het politiek bureau. De beschuldiging van hoogverraad wordt in het be richt van Azap niet verder uitge werkt. De 39-jarige Ngoeza, juist terugge keerd van een reis door Europa en de Verenigde Staten, is lid van de Loenda-stam uit de zuidelijke pro vincie Sjaba, het vroegere Katanga. Begin dit jaar brak in Sjaba een op stand uit tegen het regime van Mo- boetoe, voornamelijk geleid door vroegere Katangese gendarmes die volgens Zaïre opereerden vanuit het naburige Angola. MOGADISCIO (UPI/Reuter) - Volgens de jongste berichten vón de Somalische guerrillastrijders hebben zij in de gevechten van de afgelopen dagen om de historische stad Harar in de Ogaden-woestijn in Ethiopië ruim 1200 Ethiopische soldaten gedood. Zij zeggen 97 pro centvan de woestijn en het grootste deel van twee aangrenzende pro vincies, Bale en Sidamo, in handen te hebben ofwel vrijwel heel Zuid en Zuidoost-Ethiopië. Dit wordt echter tegengesproken door Ethiopië. De Ethiopische mi nister van Buitenlandse Zaken Ge- dle e Giorgis zei op een persconfe rentie in Nairobi dat Ethiopische troepen nog steeds in de hele Ogaden-woestijn met de somali's vechten, al gaf hij toe dat de laats- ten "hun posities aan het conso lideren waren". Bij de gevechten om Harar werden volgens de guerrillastrijders ook twee tanks vernietigd alsmede een aantal vrachtwagens en werden voorts grote hoeveelheden wapens buitgemaakt. De Sowjet-Unie heeft zaterdag avond een beroep op Ethiopië en Somalië gedaan, de gevechten on middellijk te staken en plaats te nemen aan de onderhandelingsta fel. In een door het persbureau Tass gepubliceerde verklaring werd de strijd bestempeld als "een nieuw ADVERTENTIE AANPAKKEN De handen uit de mouwen, want er is een heleboel werk te doen voor mannen en vrouwen. Kom nu naar uitzendbureau Luba. Leiden - Nieuwe Rijn 35. Alphen - de Aarhof 67. Gouda - de Lage Gouwe 12. Telefoon 071-140341. Telefoon 01720-94645. Telefoon 01820-23311. WASHINGTON (AFP/DPA) - Chip Carter (27), zoon van de Amerikaanse president, heeft het Witte Huis verlaten. Hij gaat zich in zijn geboortedorp Plains in Georgia Vestigen terwijl zijn 26-jarige vrouw Caron, met wie hij in 1973 getrouwd is, en hun zoontje van zes maanden voorlopig in Washing ton blijven. Dit is zaterdag door het Witte Huis meegedeeld. Uit de omgeving van het Witte Huis verluidt, dat Chip van zijn vrouw wil scheiden. De president, die zijn schoondochter graag mag, zou daar woe dend over zijn en Chip de toegang tot het Witte Huis hebben ontzegd. Evenals Carters andere zoon Jeff (24) en zijn vrouw Annette woonden Chip en Caron in het Witte Huis. Chip werkte voor het bestuur van de Democra tische Partij, een baan van 8.000 dollar per jaar die hij enkele dagen gele den heeft opgezegd. Hij trad bij officiële gelegenheden wel als vertegen woordigervan zijn vader op en maakte in diens opdracht ook buitenlandse reizen. Mevrouw Rosalynn Carter is gisteravond in het Amerikaanse marinehos pitaal Bethesda in Washington opgenomen om vanochtend een lichte chirurgische ingreep van gynaecologische aard, in het bijzonder een curet tage, te ondergaan, zo heeft het Witte Huis meegedeeld. Zij is 50 jaar en werd vanmiddag op het Witte Huis terugverwacht. ADVERTENTIE WERK Om geld te verdienen en om nieuwe ervaringen op te doen is er volop werk voor vrouwen en mannen Kom nu naar uitzendbureau Luba. Leiden - Nieuwe Rijn 35. Alphen - de Aarhof 67. Gouda - de Lage Gouwe 12. Telefoon 071-140341. Telefoon 01720-94645. Telefoon 01820-23311. prianou om in het resterende deel van het mandaat van Makarios als president op te treden. Weliswaar is op grond van de wet het stellen van kandidaten nog open, maar poli tieke waarnemers in Nicosia zeg gen dat Kyprianou's verkiezing ze ker is nu alle politieke partijen hun standpunt hebben bekendge maakt! De machtige communisti sche partij van het eiland, "Akel", die gesteund wordt door 30 procent van het electoraat, had al in een eerder stadium haar onvoorwaar delijke steun aan de kandidatuur van Kyprianou uitgesproken. De 45-jarige Kyprianou was 20 jaar lang een naaste medewerker van Makarios en fungeerde 12 jaar lang als minister van Buitenlandse Za ken. Hij is een centrum-rechts poli ticus die overwegend het politieke beleid van de overleden president aanhangt. Inzake de kwestie van de Turkse bezetting van Cyprus is Kyprianou, evenals Makarios, niet bereid de vorming van twee afzon derlijke1 staten op het eiland te aan vaarden. De Turken beschouwen hem als hard en weinig flexibel. Conform de uit 1960 daterende grondwet van Cyprus wordt de president gekozen door de meer derheid van de Grieks-Cyprioten, terwijl de minderheid van de Turks-Cyprioten een vice- president kiest. Maar de Turks- Cyprische leider Rauf Denktash heeft al gedreigd de onderhande lingen tussen de twee gemee nschappen te zullen boycotten als de toekomstige gekozen kandidaat van de Grieks-Cyprioten be schouwd wordt als president van geheel Cyprus. Gelijk recht voor bezet gebied Israël JERUZALEM (DPA/Reuter) - De Israëlische regering heeft gisteren besloten de bezette gebieden op de westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook "dezelfde rechten te geven die gelden op Israëlisch grondgebied". Een regerings woordvoerder in Jeruzalem zei dat dit niet betekent dat het gebied ge annexeerd wordt, of dat de wette lijke status van de burgers veran dert. "De regering zal de bevolking in de bezette gebieden dezelfde rechten geven als de Israëlische bevolking heeft. Deze beslissing moet niet worden gezien als annexatie, om dat het onmogelijk is Israëlisch ge bied voor het joodse volk te an nexeren, aangezien dat land al aan het volk toebehoort", zo verklaarde de regeringswoordvoerder. Waarnemers in Jeruzalem geloven dat het besluit van de regering- Begin mogelijk een eerste stap be tekent naar de verandering van de status van West-Jordanië. ADVERTENTIE explosief broeinest in het gebied van de hoorn van Afrika". "De leidende kringen van de Sowjet-Unie spreken ernstige be zorgdheid uit over de verslechte ring van de situatie zo berichtte Tass. "Imperialisten en andere reactionaire krachten doen koort sachtige pogingen de kloof tussen Ethiopië en Somalië te verbreden". Voorts voeren reactionaire krach ten hun aanvallen op de Sowjet- Unie en andere socialistische lan den op in een poging Somalië en Ethiopië van hun natuurlijke bondgenoten en vrienden te schei den", aldus de Russische verkla ring. De Franse minister van Buiten landse Zaken, De Guiringaud, zei dit weekeinde in Kenia dat Frank rijk zich zorgen maakt om de strijd in de hoorn van Afrika met het oog op de twistappel Djibouti, de jong ste staat in Afrika, waar ook na het uitroepen van de onafhankelijk heid nog Franse troepen zijn om de grenzen van dat land te verdedigen. De regering van Djibouti heeft het verwijt afgewezen dat zij de door tocht van Somalische guerrilla troepen naar de Ogaden zou heb ben toegestaan. Djibouti gedraagt zich neutraal tegenover zijn buur landen Ethiopië en Somalië, zo werd gezegd. „Warming-up is erg belangrijk. Niet alleen bij hockey natuurlijk. Dat geldt voor elke sport. Je komt sneller in je spel en je hebt minder kans op blessures. Daarom is die nieuwe Midalgan Sport zo handig. Je kunt 't snel en makkelijk inwrijven en hebt meteen warme.spieren. Echt een prima middel". Nieuw. Midalgan Sport. Voor warme, soepele spieren en betere sportprestaties. Verkrijgbaar bij apotheek en drogist.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7