..Zorgen dat men elkaar niet in de haren vliegt" Conflict over afbraak oude Kooi Druggebruik in buurt- en club huizen te lijf Merenwijk: wel huur verhoging VERDIENEN Lezers schrijven MAANDAG 15 AUGUSTUS 1977 Nieuwe voorzitter Stichting Leidse Binnenstad: LEIDEN - "Ik zie mezelf als een gespreksleider: ik moet voorkomen dat men elkaar in de haren vliegt". Zo typeert de nieuwe voorzitter van de Stichting Leidse Binnenstad prof. dr. A. Kraal zijn functie. Hij nam, begin augustus de voorzittershamer over van de Leidse oud wethouder Elly den Haan-Groen, die sinds een jaar alweer burgemeester is van Voorburg. De Stichting typeert prof. Kraal als een club vertegenwoor digers van de produktieve sector". De Stichting zoekt naar "oplossingen voor de binnenstadsproblemen die voor de economische sector redelijk aanvaardbaar zijn". der doelstellingen met voor- en nadelen, zo stelt .hij vervolgens, maar beter is het om samen in de Stichting de veelheid van effec ten te wegen. "Het is niet een bij voorbaat pret tige club want er zijn allerlei be langentegenstellingen: bijvoor beeld tussen vertegenwoordigers van het openbaar vervoer, de w werknemers, het waterschap, het De Stichting Leidse Binnenstad bedrijfsleven, de universiteit". De nieuwe voorzitter is sinds 1965 hoogleraar aan de Leidse univer siteit in de bedrijfseconomie. Daarvoor was de nu 62-jarige voorzitter ondermeer directeur van het Landbouw Economisch Instituut. Als gewezen raadslid voor de WD in Zoetermeer heeft hij zich al bezig kunnen houden met de problemen van stadsont wikkeling. In een eenvoudige formulering vangt voorzitter Kraal de vragen waar de Stichting een antwoord op zoekt de centrumfunctie van de stad nu stelt eisen waar de his torische stad niet op berekend is. Dan kunnen wel allerlei groepe- rinkjes op zich een warwinkel van meningen produceren zon- heeft tot nu toe twee nota's produceerd. De eerste nota be vatte een aantal doelstellingen, de tweede gegevens over de ren tabiliteit van de winkels in het centrum. "Ik moet ze nog in de tail bestuderen, maar de aanpak is heel modern en goed. Er is ver traging opgetreden met het uit brengen van de derde nota, waarin conclusies komen te staan over de nodige aanpak van de binnenstad. In ieder geval komen we voor 15 september met een reactie op de gemeentelijke ont- wikkelingsschetsen voor de bin nenstad". De Stichting komt op voor de eco nomische belangen. Is dat niet een eenzijdige benadering van de problemen? „Eenzijdigheid zijdigheid kunnen we vermijden door onze veron derstellingen duidelijk te maken. Dan weten de mensen wat ze van ons kunnen verwachten. Bij voorbeeld stellen wij als eis dat de werkgelegenheid zoveel mo gelijk behouden moet worden; er moet economische bedrijvigheid zijn in het centrum; het moet be reikbaar zijn voor transport. Wat brengt dat voor desiderata (wensen - red.) met zich mee? Men mag niet failliet gaan, er moet rpinimale rentabiliteit zijn. Leiden heeft een centrumfunctie en moet zo kunnen fungeren. Dan moet je de consequenties daarvan goed hoorbaar maken. Dat zijn de randvoorwaarden die wy formuleren." Tegenover de belangen van de Stichting moeten toch ook an dere belangen, bijvoorbeeld van bewoners, meespelen in het vin den van oplossingen voor de binnenstadsproblemen? "De afweging van de verschillende belangen, dat kan de Stichting niet, dat is haar functie ook niet. Het is een taak van de overheid om de belangen af te wegen". Maar in de nota's van de Stichting worden de grote lijnen voor een oplossing van een aantal pro blemen geschetst. In die oplos sing zullen toch ook andere be langen mee moeten spelen? "Over die andere belangen moet je veronderstellingen maken, dat is wel moeilijk. Je moet gege vens hebben over de andere be langen; die moet je van de ge meente krijgen of van anderen, als ze die hebben. Zijn die gege vens er niet dan moet je een uit gangspunt kiezen, dat is vrij in tuïtief'. Prof. Kraal is nog maar zo kort be trokken bij het werk van de Stichting dat hij als huiswerk heeft om alle nota's nog eens door te nemen. Hij vindt het geen leuke klus waarvoor hij gevraagd is; het is vooral aan drang van de universiteit dat hij de functie aanvaardde. Over zijn partijlidmaatschap - hij zat tenslotte in de gemeenteraad van Zoetermeer - wil hij in het geheel niet praten. "Als ik mijn fimctie goed vervul moet niet te zien zijn van welke partij ik lid Prof. dr. A. Kraal eenzijdigheid vermijden" ben." Desgevraagd beaamt hij: "Er wordt al teveel gepoliti seerd". Naast het werken aan de derde nota zal prof. Kraai zich mis schien wel allereerst met de fi nanciën van de Stichting bezig moeten houden. Tot nu toe werd er incidenteel een beroep ge daan op bedrijven en instanties om honderd gulden te storten. De laatste keer leverde dat een "redelijke respons", maar Kraal acht meer lijn in de financiële gang van zaken noodzakelijk. Voor de voortgang van het werk van de Stichting is een gezonde financiële basis nodig, maar dan moeten de belanghebbenden wel bereid zijn geld te geven. Prof. Kraal: "Dat moeten we ze duidelijk maken". TOM MAAS Bewoners: „Wij willen financieel schadeloos worden gesteld LEIDEN - Het oudste deel van de Kooi dreigt inzet te worden van een conflict tussen gemeente en bewo ners. De vraag daarbij is: moeten' twintig woningen aan de Ham broeklaan en Kooilaan (het smalle gedeelte dat aan de Lage Rijndijk grenst) worden afgebroken? En zo ja, wat staat er dan voor de huidige bewoners tegenover? Twintig kleine woningen, die in ze ventien gevallen door de eigenaar worden bewoond. De huizen zijn in de zomer van 1974 op de "markt" gebracht door de toenmalige parti culiere verhuurster. Hoe overspan nen die markt nog altijd is, blijkt uit de volgende cijfers: het eerste huis werd in 1974 voor 6500 gulden ver kocht. Nog geen driejaar later is het laatste huis, evengroot als het eers te, voor een prijs verkocht, die tien maal zo hoog is: 65.000 gulden. Voor de Kooi bestaat een rehabili tatieplan en is een ontwerp- bestemmingsplan in de maak. De gedachten voor de Hambroeklaan en Kooilaan gaan uit haar afbraak, om er een - kleiner - aantal nieuw bouwwoningen te kunnen neerzet ten. Goedkope nieuwbouw welis waar, maar nog altijd duurder dan de prijs die de bewoners voor hun huidige woningen hebben betaald. LEIDEN - Jongerenwerkers van de gezamenlijke club- en buurthui zen hebben besloten om samen met de GGD en het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs het gebruik van harddrugs in hun huizen terug te dringen. In een brief aan de wet houders Tesselaar en Oosterman wordt gewezen op een gezamenlijk overleg dat al geruime tijd over deze problematiek wordt gevoerd en dat deze samenwerking tot ge volg heeft gehad. Dat overleg is ontstaan nadat de werkers in de huizen steeds vaker werden geconfronteerd met drug gebruik onder de bezoekers en de agressie die daar uit voort kan bloeien. Gewezen wordt op de dwang die gebruikers soms op niet gebruikers uitoefenen om ook drugs te gebruiken. Om te voorkomen dat jongeren werkers op eigen houtje aan hulp- Leidse Vrouwen Raad vraagt om start-subsidie LEIDEN - De onlangs opgerichte Stichting Leidse Vrouwen Raad, waarin 19 vrouwenorganisaties zijn gebundeld heeft de gemeente ver zocht om een start-subsidie van 3200 gulden De Vrouwenraad is er inmiddels toe overgegaan om zo wel een sectie maatschappelijke dienstverlening als een sectie per manente educatie te vormen. De eerste sectie is in feite de voortzet ting van de vroegere federatie Vrouwelijke Vrijwillige Hulpver lening en gaat zich bezig houden met het opzetten van een zogena amde "talentenbank". Verder zal aandacht worden besteed aan de veiligheid in en om de woning. Daarvoor zullen voorlichters opge leid moeten worden. Tenslotte zal deze sectie de maatschappelijk^ dienstverlening in de stad organi seren. De sectie permanente educa tie zal zich gaan bezighouden met maatschappelijke oriëntatiecur sussen voor vrouwen, politieke scholingscursussen voor vrouwen en kadercurssusen voor (toekom stige) bestuursleden. verlening gaan doen, zijn nu de GGD en het consultatiebureau in geschakeld. Een verzoek aan de gemeente om 2200 beschikbaar te stellen voor de aanschaf van voor lichtingsmateriaal is in eerste in stantie afgewezen. Door deze brief, die ook aan de gemeentelijke pro jectgroep Druggebruik is gericht, wordt alsnog geprobeerd geld voor dit doel bijeen te krijgen. LEIDEN - Voor alle flatwoningen in de Merenwijk moet dit jaar de volledige huurverhoging worden betaald. Staatssecretaris Van Dam heeft dit in een brief aan het college van B. en W. laten weten. Het college had de staatssecretaris een door de gemeenteraad aange nomen motie toegezonden, waarin hem verzocht werd om de huurver hoging voor een aantal flats ach terwege te laten, of te verminderen. Vorig jaar was de staatssecretaris daartoe overgegaan, op grond van berekeningen, waarbij de be staande huur werd afgezet tegen de in een aantal punten tot uitdruk king gebrachte kwaliteit van de woningen. Op grond van soortge lijke berekeningen is Van Dam tot de conclusie gekomen, dat een huurverhoging voor de Merenwijk dit jaar wel rechtvaardig is: "De hu ren zijn weliswaar betrekkelijk hoog, doch naar de thans geldende maatstaven niet aanmerkelijk té hoog in verhouding tot de wo ningkwaliteit", aldus de staatsse cretaris. Met zijn beslissing komt Van Dam dus ook niet tegemoet aan de wen sen van het Huurderskomitee Me renwijk, dat door het aanbieden van handtekeningen aan de vaste tweede-kamercommissie voor volkshuisvesting had aangedron gen op achterwege laten van de huurverhoging. Kouilaan: huizen niet te verkopen Deze huizen kunnen in principe niet verkocht worden, omdat de heek. Het merkwaardige is dat nog nog huizen mét gemeentegarantie houder Verboom (volkshuisves- gemeente er geen garantie op wil in het recente verleden - toen er al verkocht zijn. Het laatst is dat in ting) heeft daarna beloofd maatre- geven en banken dus geen hypot- sprake was van afbraakplannen - februari van dit jaar gebeurd. Wet- gelen te zullen nemen, die inhiel den dat er in rehabilitatiegebieden geen garanties zouden worden ver leend, als er geen taxatierapporten over de desbetreffende huizen zou den zijn opgemaakt. Een bewoner weet echter te vertellen dat nog in juni met succes is gepoogd op één van de huizen gemeentegarantie te krijgen; de koop ging in dat geval om heel andere redenen niet door. "Wij willen in ieder geval financieel schadeloos worden gesteld", zeg gen de bewoners van de zg. rug- aan-rugwoningen. Met dat uitgang spunt vatten ze het "open gesprek" aan; dat hun van gemeentewege is toegezegd. Een andere eis: inzage in de rapporten, waaruit zou blijken dat hun huizen niet meer goed te renoveren zijn. "Wij hebben nooit iets van een bouwtechnisch onderzoek ge merkt", zeggen de bewoners. Juist op grond van een dergelijk onder zoek zou het rijk niet bereid zijn re novatie te bekostigen. "Er moeten veel meer gegevens op tafel komen, voordat wij met de gemeente willen onderhandelen", is de conclusie van de bewoners. LEIDEN - Op donderdag 1 sep tember wordt in de kapel van het Diaconessenhuis aan de Houtlaan een afscheidsbijeenkomst gehou den voor dr. R. H. Samsom. De heer Samsom vertrekt als voorzitter van het bestuur. De bijeenkomst begint om vier uur 's middags en rond kwart voor vijf begint de receptie. Leidse Hengel- eompetitie met twee koplopers LEIDEN - Na de derde serie van drie wedstrijden in de Leidse Hen gel Competitie gaan twee teams aan kop van de ranglijst. Dat zijn DVS 2 en Alphen 1. De wedstrijden wer den gisteren gehouden in de Vliet bij de Kniplaan. Ook nu leek het weer erg moeilijk om maatvis te vangen. Zo kreeg het tot dan toe ongeslagen DVS 2 een nederlaag te incasseren. In het persoonlijk klas sement is de eerste plaats voor J. Mooibroek van Zuid-West die met 69 vissen juist een visje meer wist te verschalken dan J. van Loon van DVS. De stand in de Leidse Henge- Icompetitie is nu: 1. DVS 2 16 pnt (241 stuks), 2. Alphen 116 punt (173 st.), 3. Zuid-West I 14 (215), 4. Alp hen 2 14 (120), 5. DVS 1 13 (200), 6. Hengelsport I 13 (148), 7. Sport vrienden 12 (169), 8. DW 10 (142), 9. Ons Genoegen 10 (142), 10. Zuid- West 9 (145), 11. De Brasem (Lei den) 9 (134), 12. DVS 3 8 (133), 13. Hengelsport 2 (97), 14. HSV6(116), 15. De Meerval 2 (82), 16. De Brasem (Ter Aar) 1 (52). In het persoonlijk klassement is de stand: 1. J. Mooibroek (Zuid-West 2) 69 st., 2. J. v. Loon (DVS 2) 68, 3. R. Verkade (Alphen 1) 59, 4. J. Hel- verstein (DVS 2) 56, 5. W. Moenen (Zuid-West 1) 53 st., 6. K. Laterveer (HSV) 53, 7. J. den Os (DVS 1) 51,8. J. Sinteur (DVS 3) 48, 9. P. Verstra ten jr (Hengelsport 1) 46, 10. C. Schouten jr. (Sportvrienden) 44 st. ADVERTENTIE Vlug wat extra geld erbij. Met een paar weekjes werken. Luba heeft er de banen voor, voor vrouwen en mannen. Kom nu naar uitzendbureau Ljba. Leiden - Nieuwe Rijn 35 Alphen - de Aarhof 67 Gouda - de Lage Gouwe 12 Telefoon 071-140341 Telefoon 01720-94645 Telefoon 01820-23311 Zppkt U een goéd Ankerhorloge reeds vanaf 40,- of Electronic-QUARTS' De besté merken brengen wij U SEIKO - CASIO - CERTINA PRISMA - CITIZEN - JUNG- HANS-EWE- ANKER Horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig. EIGEN ATELIERS. BREESTRAAT De ontwikkelingen rond de Brees- traat blijven boeiend om mee te maken. Het nieuwste plan - asfalte ring, zie Leidsch Dagblad van 12 augustus - zal de tongen wel weer losmaken. Onverwacht komt het plan niet; al jarenlang wordt asfal tering door sommige technici be schouwd als het middel bij uitstek om verkeerstrillingen tegen te gaan. Pas later blijkt de prijs vaak hoger dan eerst luchthartig wordt gesuggereerd. Het nadeel van trillingen heeft men indertijd bewust op de koop toe ge nomen, toen in naam van de voor uitgang de trillingsarme trams door bussen werden vervangen. De gang van zaken op de geasfalteerde Hooigracht zou de gemeente in middels al lang tot de slotsom heb ben kunnen brengen, dat sommige oplossingen erger zijn dan de kwaal. Een over de hele breedte geasfal teerde Breestraat zal hetzelfde racebaan-effect opleveren als op de Hooigracht, en men zal het straks wellicht evenzeer betreuren als die opheffing van de tram. Twee din gen staan mijns inziens vast Er zal niets worden opgelost zolang men steeds weer probeert, "bepaalde straten aan te passen aan het toe- -''f t||^ s nemende gemotoriseerde verkeer - in plaats van omgekeerd: het ver- JHH keer aanpassen aan de stad. rmmaBÊÊÊÊÊÊÊÊk Ten tweede zal elke ingrijpende -• verandering op de Breestraat moe ten worden voorafgegaan door het opnieuw raadplegen van bewoners, JkllfP gebruikers en wijkvereniging. Dat ef na rioleringswerkzaamhe- ɧp ♦w?* den tijdelijke flinke kuilen in een *mÈÊÊÊÊÈÈÊ^ straat ontstaan is niets nieuws en fr'liiL - 'W Jfi-. JÖL| doodgewoon. Opmerkelijk is ech- '-hé* ter, dat sommige ambtenaren en *4^ Jlv r± 4^ bestuurders hierin een prachtige kans zien, hun asfalt-hobby weer I uit te leven, zonder acht te slaan op ,1- 4 yW V I de publieke opinie, historisch aan zien van de stad of op zogenaamd onvoorziene kwade gevolgen- Ik hoop. dat de gemeenteraad enig tegenwicht zal bieden tegen deze ^^^^^^SÊtÊÊttKÊÊKmÊÊÊÊÊSÊKÊmfÊÊIBÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊBBÊm dreigende dictatuur van de techno- rTrxr*T D cratie. lSewoners van de Hugo de Grootstraat organiseerden afgelopen zaterdag voor het eerst een eigen W.M. van Rooijen wijkfeest. Met medewerking van gemeente en politie werd de straat tussen Witte Singel en Vreewijkstraat Marislaan 11, verkeersvrij gehouden voor kinderfeesten en een feest voor de ouderen 's avonds. Op de foto de barbecue die vanaf LEIDEN vijf uur voor de buurtbewoners werd georganiseerd. LEIDEN - LPV „De Vrienden club" hield een wedvlucht met 610 oude en jonge duiven vanuit Roos endaal. De uitslag was: 1,2,10 P. de Jong, 3, 8 F. Ladan, 4. P. Laterveer, 5. A. J. Link, 6. R. Noordermeer, 7. J. Noordermeer, 9. J. v. Seggelen. PV „Leiderdorp" hield een vlucht met 190 oude en jonge duiven. De uitslag is: 1. W. de Roode, 2. J. v. Laar, 3, 7 S. J. v. d. Hoeven, 4. W. Hoogervorst, 5. M. Reyerse, 6. H. Flippo, 8. J. Borst, 9. lp. Th. Habra- ken. PV „Columba" hield een wed vlucht vanaf Roosendaal. De uit slag: 1, 9 W. v. d. Nieuwendijk en Zn., 2,4,6,7,8 L. Klein, 3,5 R. P. de Graaf. Verder werd gevlogen vanaf Noyon. Uitslag: 1, 4, 6, 7, 10 C. v. d. Nieuwendijk, 2. J. Schipper, 3, 8 R. P. de Graaf. De vlucht vanaf Dax werd gewonnen door C. v. d. Nieu wendijk. WIELRENNEN - Herman Pon steen wordt na de Wereldkam pioenschappen Wielrennen in Ve nezuela professional. Hij zal zijn loopbaan als prof op de winterba- nen starten. In de zesdaagse zal Ponsteen een vast koppel gaan vormen met de Liechtensteiner Roman Hermann.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3