LEIDSCH DAGBLAD Carter zet spoed achter „Genève" Bal rolt weer... Bom in Lourdes PYROMAAN SLAAT WEER FLINK TOE cWielinga Kwestie Midden-Oosten Inschrijving vanaf heden ^Dansschool Onverwacht einde aan hotelstaking aan Spaanse kust Kom van dat dak af9 GELD MAANDAG 15 AUGUSTUS 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35319 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN i ALKMAAR (ANP) - De Alk- mqarse pyromaan heeft na een betrekkelijk rustige periode van vijf weken dit weekeinde op nieuw toegeslagen. Bij de brand die de afgelopen nacht ontstond, in de Geestmolen, hebben om standers een man op tamelijk verdachte wijze zien weglopen. Zijn signalement is aan de poli tie doorgegeven. De brand in de Geestmolen was snel bedwon gen. Even tevoren was ook brand ge sticht in de restanten van het houten gebouw van de stichting Vormingscentrum Noord- Holland, dat zaterdagavond al half was afgebrand. Er lag gis teravond een stapel brandende kranten, die snel kon worden geblust. Zaterdagavond kwam bij de brandweer de melding binnen dat er rook kwam uit het houten gebouwtje. Door snel in- grijpen van de brandweer kon een gedeelte van het gebouw worden gered. Er waren twee vuurhaarden en de wijze waarop het vuur ont stond wees weer duidelijk in de richting van de nog steeds onbe kende pyromaan. Volgens de adjudant van de Alkmaarse gemeentepolitie, P. J. Addink, werd er in de afgelopen nachten iets minder intensief gesurveil leerd omdat er al zo lang niets meer was aebeurd. dagochtend. Twintig totaal verwoeste schoollokalen van de scholengemeenschap voor lager en middelbaar onderwijs en MEAO vormden die zaterdag ochtend om zes uur de balans van een brand die prn vijf uur bij de politie werd gemeld. Hoewel politie en brandweer snel ter plaatse waren konden zij niet voorkomen dat door springende ruitert het vuur on blusbaar om zich heen greepNa een uur kon het sein "brand meester" worden gegeven maar toen was het houten complex al met de grond gelijk gemaakt. Vandaag hadden de lessen op de school, na de zomervakantie, weer moeten beginnen. WASHINGTON (DPA/Reuter)-President Carter hoopt, al lopen de standpunten van de Arabieren en Israël "sterk uiteen", dat nog dit najaar in Genève een conferentie over het Midden-Oosten kan worden gehouden. Dit heeft het Witte Huis bekendgemaakt in èen verklaring die werd gepubliceerd nadat de Amerikaanse president met minister Vance van Buitenlandse Zaken had gespro ken over diens reis door het Midden-Oosten en zijn overleg over Rhodesië in Londen. Volgens Carters perswoordvoerder zijn de president en Vance van oor deel dat de politieke leiders van alle betrokken landen in het Midden- Oosten "de vrede willen en zich van de gevaren van vertraging bewust zijn". Versneld Het Witte Huis deelde voorts mee dat zowel Carter als Vance in sep tember in de VS verdere intensieve besprekingen zullen voeren met de ministers van Buitenlandse Zaken van Israël, Jordanië, Syrië, Egypte en Saoedi-Arabië, wanneer deze daar de opening van de algemene vergadering van de VN in New York bijwonen. Daarbij zouden alle partijen hun standpunt nog gede tailleerder kunnen weergeven op dat het bijeenroepen van een goed voorbereide Geneefse conferentie zou kunnen worden versneld. PLO Droog weer Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot matige wind uit noordoost tot oost. Minimum temperaturen omstreeks 12, maxima rond 21 graden. (opgemaakt om 11.15 uur) Voor morgen mogen we op de meeste plaatsen droog weer met zonnige perio den verwachten. Een hogedrukgebied, waarvan de kern voor de kust van Noord-Noorwegen ligt, breidt haar in vloed steeds meer in zuidelijke richting uit. Op de oostflank van dit hogedrukge bied stroomt geleidelijk iets drogere lucht via Zuid-Zweden en Denemarken in de richting van ons land. Boven de Britse eilanden ligt een front, dat de voorste grens vormt van oceani sche lucht. Het brengt daar veel bewol king en plaatselijke regen. Dit front neemt het komende etmaal in activiteit af in de vakantielanden rond de Middel landse Zee is het volop zomer met maxima tussen 25 en 35 graden, een de pressie boven de Joegoslavische kust bracht daar gisteren zware onweers buien. Split en Dubrovnik tapten respec tievelijk 12 en 31 milimeter regen af. 16 AUGUSTUS Zon op: 6.24 uur; onder: 21.02 uur, maan op: 8.10 uur; onder: 21.16 uur. Hoogwa ter te Katwijk te 4.59 en 17.23 uur, laagwater te 1.01 en 13.19 uur. De Palestijnse bevrijdingsorgani satie PLO is vandaag teruggeko men op haar weigering van band tussen een mogelijke Pales tijnse staat en Jordanië, maar v dat er sprake zou kunnen zyn zo een binding zou er eerst een ledig onafhankelijke Palestijnse staat moeten worden gevestigd, zo verklaarde het hoofd van het poli tieke bureau van de organisatie, Fa- roek Kaddoemi, vandaag in een in Beiroet verschijnend weekblad. Eerder heeft de PLO voorstellen voor een staat in enigerlei verband met Jordanië afgewezen. De Jordaans-Palestijnse betrekkingen zijn niet bepaald makkelijk ge weest nadat koning Hoessein van Jordanië in 19.70 de Palestijnse commando's met hulp van het leger zijn land uitjoeg. Ook op een ander punt scheen er een versoepeling van het standpunt van de PLO in te zitten. Op de vraag of de organisatie nog steeds vast houdt aan een onafhankelijke Pa lestijnse delegatie in Genève zei Kaddoemi dat "de delegatie geen probleem is". De Verenigde Staten hebben Israël overigens met klem verzekerd dat zij zich zullen houden aan de be kende VN-resolutie 242 als basis voor een regeling van het conflict in het Midden-Oosten. De Israëlische ambassadeur in Washington, Simha Dinitz, die vo rige week het overleg met de Ame rikaanse minister van Buiten landse Zaken Cyrus Vance bij woonde, verklaarde dit in Tel Aviv tegénover journalisten. De in 1967 door de volkerenorgani satie aangenomen resolutie roept op tot terugtrekking van de Israëli sche strijdkrachten uit bezet ge bied, beëindiging van de staat van oorlog, erkenning van de territo riale onschendbaarheid en een rechtvaardige oplossing van het vluchtelingenprobleem. nieuwe rijn 28 leiden telefoon 071 -121707 (tegenover C&A) EEEEEEESEG MEISJE (8) OVERREDEN (Van een LEIDEN - De 8-jarige Sandra Dubbeldeman wonend aan de Lammenschansweg in Leiden is gistermiddag rond half drie bij een verkeersongeval op de afrit van de Rijnzichtbrug om het leven geko men. Het meisje reed in gezelschap van twee vriendinnetjes op de fiets in de richting van de Morsweg. Achter de meisjes reed een NZH- bus bestuurd door een 57-jarige chauffeur uit Wassenaar. Juist op het ogenblik dat Sandra het voor haar rijdende meisje wilde inhalen begon de bus aan de inhaalma noeuvre. Sandra kwam in aanra king met het achterwiel van de bus en moet vrijwel op slag dood zijn geweest. Volgens de verklaringen van drie ooggetuigen en de vriendinnetjes (10 en 7 jaar), reed de bus met ge ringe snelheid en zou Sandra bij het inhalen met haar fiets iets hebben geslingerd. Het ongeval is extra tragisch omdat zes jaar geleden een broertje van het slachtoffer om het leven kwam bij een verkeersonge val in Voorschoten. taald voetbal is weer losge barsten. Met daaromheen de eerste incidenten, zoals die zich voordeden tijdens het duel FC Den Haag-Feye- noord. Dertien arrestaties werden verricht in het Zuid erpark waar twee gewonden vielen. De justitie in Den Haag heeft besloten dat op de vijf sup porters die vanochtend nog in arrest waren snelrecht zal worden toegepast. Vier van hen moeten daarom vrij dagmiddag voor de politie rechter verschijnen, de vijfde moet bij de kinder rechter komen. Officier van justitie mr. Van Steenderen hierover: "Wij willen graag aan het begin van het sei zoen laten weten hoe de jus titie over dergelijke balda digheden op en rond de voetbalvelden denkt". Ook het moreel van Feyenoord werd beschadigd en dan vooral dat van Aad Mans veld. De vroegere libero van Den Haag leed met de Rot terdammers een 2-1 neder laag, door twee doelpunten waaraan Wim Rijsbergen schuld had. De Leidse voor- stopper, die met een blaas ontsteking speelde, vertelt in zijn column hoe dat kwam Ook AZ'67 werd al op de eerste competitiedag op zijn plaats gezet. Door twee "afdanker tjes" van het betaalde voet bal: Frank Kramer en Jaap Visser. In eendrachtige sa menwerking bezorgden zij "dreumes" Volendam het eerste verrassende punt: 1-1 werd het in Alkmaar. Vrij spel ditmaal ook voor at letiek. Tijdens de Europa Cupfinale in Helsinki beves tigden de Oostduitse atleten en atletes dat zij op eenzame hoogte verkeren. De Grote Prijs van Oostenrijk werd gewonnen door de on bekende Australiër Alan Jo nes (30). Hij finishte vóór Nikki Lauda en zei nader hand: "Ze zullen wel zeggen dat ik per ongeluk heb ge wonnen". Oegstgeestenaar Louk San ders veroverde zijn vierde nationale tennistitel. In de finale versloeg hij Wouter Fok. Sanders is nu nog maar één kampioenschap verwij derd van het record van Tom Okker. PAGINA 9-14 Manusama gaat Zuidmo- lukse kabinet verjongen PAGINA 5 Pleegt Jan Cremer ("Ik, Janverraad aan de aloude gobelin-kunst? PAGINA 16 MADRID (DP A) - Vrij onverwacht is vanmorgen een eind gekomen aan de gisteren nog fors uitgebreide hotelstaking aan de Spaanse Costa del Sol. Werkgevers en werknemers zijn het na een hele nacht onderhandelen eens geworden over een loonsverhoging van 5.000 peseta's voor het hotel personeel. De vakbonden hadden alvorens te gaan staken een verhoging geëist van 8.000 peseta's. De staking heeft honderdduizenden toeristen getroffen op het hoogtepunt van het vakantieseizoen. Ook aan de Costa Brava is de staking naar alle waarschijnlijkheid spoedig achter de rug. (zie verder pagina 7) Twee doden bij ongeluk in N oord-Limburg SWALMEN (ANP) - Twee mensen zijn de afgelopen nacht bij een ver keersongeluk op de rijksweg zuid in het Noordlimburgse Swalmen om het leven gekomen. De auto waarin zij zaten vloog door een te hoge snelheid uit de bocht en bot ste tegen een boom en een woon huis. De bestuurder, de 40-jarige J.H. Kraus uit Venlo, en een passagier, de 21-jarige uit Turkije afkomsige en in het Duitse Krefeld wonende F.Cengis, waren op slag dood. Drie andere inzittenden werden met zware verwondingen in een zie kenhuis opgenomen. Moeder Turks vondelingetje verbergt zich voor politie DEN HAAG (SP) - De Haagse re cherche vermoedt, dat een 24-jarige Turkse vrouw de moeder is van de drie maanden oude baby, die vrij dagmiddag na een zwerftocht van ongeveer een etmaal op het bureau belandde. De baby, een jongetje, is ondergebracht in een tehuis. Volgens geruchten durft de moeder zich niet bij de politie te melden uit angst dat zij direct wordt opgepakt en over de grens wordt gezet. Zij zou ons land namelijk als toeriste zijn binnengekomen en heeft daarom geen verblijfsvergunning. Desondanks zou zij in ons land wil len blijven en om die reden relaties hebben aangeknoopt met een in Den Haag wonende landgenoot. De Haagse politie weigerde van ochtend deze geruchten te bevesti gen of te ontkennen. Argument hiervoor was, dat men "de juistheid van de geruchten pas kan controle ren wanneer de vrouw is aange houden". GRONINGEN (ANP) - De poli tie van Groningen heeft gis teravond een poedelnaakte man van het dak van de wo ning van zijn minnares "be vrijd". De man, de 34-jarige E.C. uit Groningen, was daar terechtgekomen nadat hij in doodsnood door een raam was gesprongen, omdat de vaste vriend van de vrouw hem met een mes achterna zat. Deze had zijn vriendin in de armen van C. aangetrof fen en wond zich daarover zo op, dat hij een mes trok en C. enige verwondingen toe bracht voordat die het veili ger dak bereikte. Na zijn bevrijding heeft de po litie C. voor behandeling van de opgelopen verwondingen naar het academisch zieken huis gebracht. De vriend van de vrouw, de 37- jarige R.P;H. is ingesloten. Vliegtuigje stort neer: piloot dood TEXEL (ANP) - Op vliegveld Texel is vanmorgen een Piper cub van het luchtreclamebedrijf Roeper tijdens het oppikken van een sleep neerge stort. De piloot - de 22-jarige ge huwde Henk van Gorsel - kwam hierbij om het leven. Het vliegtuigje moest de reclames- leep tussen twee palen vandaan ha len. Hierbij raakte het vermoedelijk door een te lage snelheid, overtrok ken. Het toestel stortte neer en vloog onmiddellijk in brand. De brandweer van vliegveld Texel had het vuur weliswaar in twee minu ten onder de knie. Maar voor de pi loot kwam die hulp toch te laat. Zijn lichaam werd verkoold in het wrak aangetroffen. ADVERTENTIE komt altijd van pas. Verdien er vlug wat bij. Kom nu naar uit zendbureau Luba. Leiden, Nieuwe Rijn 35. Alphen, de Aarhof 67. Gouda, de Lage Gouwe 12. Telefoon 071-140341. Telefoon 01720-94645. Telefoon 01820-23311. LOURDES (AP) - In weerwil van een bomaanslag die in Lourdes gisteren werd gepleegd is vandaag de viering van Maria Hemelvaart normaal begonnen. De bom was vermoedelijk aangebracht in de aarden laag die ligt op de zware betonnen zoldering van de basiliek van st. Pitis de tiende. Die zoldering is geheel intact gebleven, aldus is vandaag door de politie meegedeeld. Er werd niemand gewond. Wie de aanslag heeft gepleegd is nog niet be kend. In Lourdes zijn thans ongeveer 40.000 gelovigen bijeen. Tot hen behoren ongeveer 1.000 aanhangers van de behoudende Franse aartsbisschop Le- fèbvre.die tegen elke modernisering van de katholieke eredienst is ondanks het verbod van het Vaticaan. Mk 4 weken lang het yj/LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS D Ik ga liever niet over 1 nacht ijs en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor half geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren O Ik beslis meteen en U kunt mij m.i.v. heden als abonnee noteren en ik krijg dan de eerste 2 weken de krant gratis. Naam Adres Woonplaats Gironr. Hokje aankruisen en bon ingevuld in een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214 Leiden

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1