Henk Barnard: Gouden Griffel Simon Jansen: grote klasse imm TEMPEL" MAANDAu 15 I'STUS 1977 PAGINA 17 Een rechtbank in Kassei heeft bepaald dat de 31-jarige West- duitse lerares Silvia Ging old geen functie meer bij het onder wijs mag vervullen, omdat zij lid is van de Communistische Partij. Een Bervffsverbot dus. Zij had tot nu toe weliswaar geen politiek op school bedre ven, maar wat niet was kon nog komen, meende de rechter, eve nals de minister van Cultuur (Kidtur dus eigenlijk) van de deelstaat HessenDe redenering was dat de Westduitse Commu nistische Partij vijandig staat tegenover de democratische grondwet,en dat Silvia Gingold als lid, van die partij daarom niet kon garanderen dat zij zich altijd zal inzetten voor de vrijè democratisch rechtsorde. Het is natuurlijk juist, dat over tuigde communisten en dat ben je zodra je echt lid van de partij bent) de democratische recht sorde alleen maar "gedogen", zolang dat in hun kraam te pas komt, en dat er van zo'n demo cratische rechtsorde nooit iets overblijft zodra communisten ergens de macht hebben overge nomen. Noem me een communis tisch geregeerd land waar ook maar een vleug van wat wij on der een democratische recht sorde verstaan te bespeuren is, en. ik word abonnee van de Waarheid maar via zidke be roepsverboden ondermijn je de democratie die je ermee zegt te willen verdedigen. Nergens wordt het Berufsverbot zo mós- saai en zo onverbiddelijk ge hanteerd als in de communisti sche landen, waar Tsjechen die een. open brief ondertekenen hun baan verliezen, en waar Russische joden die een visum TMIFI voor Israël aanvragen ook per kerende post hun ontslag krijgen aangezegd. Moetje dan zo'n zelfde methode lal is het maar in beperkte mate: onder wijs, staatsbetrekkingene.d.) toepassen uit vrees dat anders de commies komen, die dezelfde methode toepassenHet aar dige van de democratie is nu eenmaal dat zij ook toegepast dient te worden op hen die deze democratie bedreigen. Het praktische argument: "We zijn wel goed, maar niet gek", gaat hier niet op. Want zodra je met dingen als Berufsverbote gaat werken, ben je al niet "goed" meer, in de democratische zin van het woord. Democratie is een leefwijze met ingebouwde risico's. Als democraat leef je in een besmette wereldje bent wel ingeënt maarniet immuun. Met die wetenschap zal je moeten le ren leven. En los daarvan: de democratie wordt even hard van links bedreigd als van rechts. Hoeveel Berufsverbote zijn er al in het rechtse echelon gevallen? Het is plezierig dat West-Duitsland (nog altijd) een democratie is, maar als die met Pruisische methoden gehand haafd moet blijven, wordt het voor ons uitkijken geblazen. Toeval Het toeval heeft weer eens kei hard toegeslagen. Hansjelle Dijkstra uit Amersfoort schrijft "Jongstleden zaterdag las ik in Vrij Nederland een interview met Geert van Oorschot. Hij ver telt hierin dat zijn moeder to neelspeelster was. Gevraagd naar toelichting op het gerucht dat Geert van Oorschot geboren zou zijn in een trein, antwoordt hij: "Ik ben geboren in de .sneltrein tussen Marseille en Parijs". Nadat ik het interview had ge lezen,legde ik VN op tafel met de pagina waarop het interview begint naar boven. Ik tip mijn vrouw oin straks dit interview te lezen, omdat ik verwacht dat het haar zal boeien. Vervolgens neem ik het boek waarin ik aan het lezen was en dat ik even had weggelegd, en lees: "Moije suis né dans un train, entre Paris et Marseille ma mere faisait partie d'une trou- peau d'operette ("Ik ben geboren in een trein tussen Pa rijs en Marseille .mijn moeder maakte deel uit van een operet tegezelschap Boek: Au bout du rouleau, ge schreven door Simenon, Presses de la Cité, pagina 106, voltooid in 1946. Beide moeders hadden een ar tistiek en rondreizend beroep. De man in het boek van Sime non die deze mededeling over zijn geboorte doet, was in 1946 ongeveer 60 jaar qud. Zodat zijn geboorte plaats gehad zou kun nen hebben omstreeks 1880. Lang vóór Geert van Oorschot dus. Er is nog een belangrijk verschil: Geert wordt geboren op de route Marseille naar Pa- ?-ijs, de figuur uit het boek, le commodore M. Maurice, een voor het leven weggekropen kel ner, wordt geboren op de route van Parijs naar Marseille". NICO SCHEEPMAKER LEIDEN - In de serie Orgelconcer ten Marekerk leek Simon C. Jansen zichzelf nog te kunnen overtreffen. Na duizend beschreven orgelcon certen kan ik gerust zeggen: dit was spel van magische schoonheid. Jansen offert wel een dag op voor de voorbereiding ter plaatse en dat blijkt zijn nut te hebben. Het pro- gramma week af van gebruikelijke concerten Muffat (Toccata) en Scheidt (Feiner Reiter-Variaties, in Sweelinck-stijl) komen meer voor. Camidge (Concerto van 1800), ie mand op weg naar de Italiaanse romantiek, niet. Naar de romanti sche lengte van De Lange's Sonate op 5, Goed voor de kerk na de dienst, zullen we niet terugverlan gen. Positief te waarderen valt de Fantasie over Ein feste Burg van Jan Zwart, bij orthodoxen zeer ge liefde componist die 100 jaar gele den geboren werd. Voor 't eerst had ik de kans Bach's 3de, vrijmoedig virtuoos herschreven orkestcon- certo in C van Vivaldi te horen, niet het allerhoogste naar het genie be keken, maar wel een meeslepend orgelfestijn. KEES VERHOEF t- Henk Barnard. AMSTERDAM - De Gouden Grif fel - de prijs voor het beste oor spronkelijke Nederlandse kinder boek - is dit jaar toegekend aan de schrijver Henk Barnard. Hij ont vangt de bekroning voor zijn boek 'Kon Hesi Baka' (kom gauw terug). De prijs zal op 19 oktober - de ope ningsdag van de kinderboeken week - worden uitgereikt in het HOT-theater in Den Haag. Henk Barnard, die werkzaam is bij de IKON won in 1973 eveneens de Gouden Griffel met het boek 'De Marokkaan en de kat van tante Da. Aan negen auteurs uit binnen- en buitenland is voorts een Zilveren Griffel toegekend. Het zijn Wim Hofman (voor zijn boek "Wim") Guus Kuijer (voor "grote mensen daar kan je beter soep van koken"), James Cressey ('De rattenvanger" - naverteld door L.M. Niskos), Roald Dahl ("Daantje de wereldkam pioen" - vertaling Harriet Freezer), Robert Gernhardt ("wie dit leest is het vierde beest" - vertaling Willem Wilmink), Jan Prochazka ("Milena" vertaling Eric Spoelstra en Miep Diekman), Marilyn Sachs ("Hef boek van Dorrie" - vertaling Willem van Toorn), Doris Buchanan Smith ("We gingen bramen plukken" - vertaling Bob den Uyl), en Sven Vernstrom ("De vergeten hacienda - vertaling Han de Boer). De Gouden Penseel tenslotte - voor het beste door een Nederlandse te-, kenaar geïllustreerd jeugdboek - gaat naar Velthuys voor zijn bijdra gen aan "Het goede monster en de rovers' van dr W. Junk. Concert Duits jeugdorkest LEIDEN - Het Jeugd Kamerorkest 'Leiden ontvangt deze week het jeugdsymfonieorkest Rheinland- Süd uit Bonn. Dit Duitse orkest be staat uit ongeveer zeventig leden, van wie er er 45 riaar Nederland zul len komen. De jonge musici in de leeftijd van 14 tot 20 jaar geven ver scheidene concerten per jaar onder leiding van Bernhard Dahlhausen. Op die concerten wordt muziek van vele genres ten gehore gebracht. Op woensdagavond 17 augustus zullen de Duitse musici met het Jeugd Kamerorkest Leiden, dat onder leiding staat van Henk Briër, een concert geven in het Rijnlands Ly ceum in Oegstgeest. Er zullen wer ken worden uitge voerd van Haydn, Ives, Bartok. Strategier, Beethoven -en Handel. Kunst-1 O-daagse in Amsterdam AMSTERDAM - In Amsterdam wordt van 16 tot en met 25 septem ber weer een kunst-10-daagse ge houden ter gelegenheid ,van de opening van het nieuwe theatersei zoen. Aan het evenement nemen onder meer deel de Nederlandse Opera Stichting met een uitvoering van "Der Rosenkavalier", het Na tionale Ballet met drie balletten en het Publiekstheater met "De kers entuin" en "Medea". Ook staan het Concertgebouw en het Nederlands kamerorkest op het programma. In totaal zullen ongeveer tweehon derd voorstellingen en concerten worden gegeven. Rijksmuseum van Oudheden (Rapen burg 28).'Werkd. 10 uur voorm.-5 uur 'nam. zondag 1-5 uur nam. Pulchri Studio, Past 1 12.30-15.30 uur. Galerie Denise Stephan, Bakkersteég 18, tel. 132319. Tentoonstelling Wil Tweehuysen - aguarellen en gouaches. Geopend za. en zo. van 14-18 uur, over ige dagen na tel. afspraak, tot 15 sept. (gesloten van 15 juli-15 aug.). Museum voor Volkenkunde, Steens traat 1. Tentoonstelling „Taal en teken binnen Chinese muren". Geopend ma t/m za. van 10—17 uur, zon- en feestdagen van 13-17 uur. tot 15 februari 1978. Galerie-bibliotheek, Luifelbaan 1, Was- Tentoonstelling Frans Buitinga - pente keningen, schilderijen en kpllages, Henk Erkelens - keramiek. Geop&nd van 6 aug. tot 1 sept., openingstijden van de bibliotheek. Sparrenrode 4, tel. 143085. Mien Rijns-' burger houdt open huis van eigen werk, o.a. schilderijen, beelden en glasmozaï- ken. Van 8 t/m 31 aug., na tel. afspraak. Galerie Kerkdam, Lange Kerkdam 113, Wassenaar. Tentoonstelling Willy Boomsa-Hollander - olieverfschilderijen en Peter Groeneveld - keramiek. Ge opend woe. t/m za. van 10-16 uur, di. van 14-20 uur, t/m 27 aug. (3ticf ^)ljt jei/ivv 15 augustus 1977 Honderd jaar geleden stond in de krant: - Voor eenigen tijd kocht ie mand te Apeldoorn een huis met eenigen grond onder Beekber gen voor ongeveer f 1000. Eenige dagen daarna ging hij in Hol- landsche bladen adverteren dat dit plaatsje (di. huis met grond, Red.) uit de hand te koop was. De eigenaar beloofde aan een tusschenpersoonf 50 bij verkoop voor f 1500 en f 100 bij verkoop voor f2000 Binnen weinige da gen had de tusschenpersoon het werkelijk aan een ingezetene van Amsterdam verkocht voorf 2000 De eigenaar wilde evenwel maar f50 commissieloon geven, tengevolge waarvan de tus schenpersoon tegen zijn princi paal een eisch instelde om ook de andere f 50 aan hem uit te kee- ren. Uit dit geval blijkt, dat ste delingen dergelijke optrekjes in die streken veelal ver boven de waarde koopen. Vijftig jaar geleden: - H.M. Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana, die haar va- cantie in Noorwegen doorbren gen, zijn Zaterdagochtend uit Fefor vertrokken naar Boever- dalen. waar zij wandel- en au totochtjes hebben gemaakt. Vandaar vertrokken de vorste lijke personen naar Bygdin, waar zij ongeveer een week zul len verblijven. Z.K.H. Prins Hendrik zal zich daar bij de Koningin en Prinses Juliana voegen. Het verblijf te Fefor is begunstigd door schitterend weer. Koningin en Prinses heb ben bijna dagelijks uitstapjes gemaakt in de bergstreek in de omgeving. Ook maakte het ko ninklijk gezelschap een tocht van vijf uren om het meer en be zocht het twee groote zomer- hooiboerderijen. Prinses Ju liana heeft den bekenden berg top Feforkampen bestegen, welke bijna 300 M.hoog is en een prachtig Uitzicht biedt op het hoogste berggebied van Noor wegen. Jotunheimen, met zijn sneeu wbedekte toppen PANDA EN DE SPORTMEESTER 34- 138. "Direkteur Goedbloed wil nog een krachttoer zienPanda legde professor Putter uit. "En een zo'n sprongetje gaat nog wel. Daarna zullen we Pain een rustkuur geven - ik beloof het je." Hij haalde het schakelaartje over zoda t Pam bionisch ingeschakeld werd - en dat was meteen te merken. Veerkrachtig zette hij zich in beweging en in z'n aanloop ontwikkelde hij meteen zoveel snelheid dat hij nog maar net tijd vond om de polsstok in de grond te steken. Die sloeg bijna dubbel van de kracht waarmee Pam te werk ging - en veerde de springer hoog de lucht in. "Zo zie ik het graagsprak Joris Goedbloed tevreden, toen Pam met stok en al langs de zoldering scherend over de spring-stellage schoot "Zoals ik al zei: hij is een veelzijdig en veelbelovend beginner die het ver kan brengen." n m m u n p n 50 g basterdsuiker, 1 eetlepel honing, V2 liter karnemelk, 2 dl bes.se- k!P 1 Klop de basterdsuiker met de honing door de karnemelk. Voeg scheu tje voor scheutje het bessesap toe. Vul de glazen met de drank en strooi er kaneel op. n n FRED BASSET F wn4 het *el leuk, on circus te -(spelen. Ik ben'n af, u=o! Vechte leeuw! yf H O Ih> avonturen van Jommehe Al dat goud hebbos de oudos Mayas nog kunnos reddos uit de handos van de Spaanse t soidatosj- Ja. die hebben heb geheime slot niet ontdekt i Maar ik we! Toeval of niet 't is asm mij te danken dat de Mayas nu hun schat terughebben LUXOR: „De rechter- en de linkerhand van de duivel", dag. 14.30, 19.00 en 21.15 uur. zo. 14.30,16.45,19.00 en 21.15.uur 12 jaar. CAMERA: "Once upon a time in the west", dag. beh. ma. en di. 20.00 uur, za. wo. zo., 14.00 uur. Nuchtvoorstelling: "Day of the locust", vrij. en zat. 23.30 uur. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden uur tot woensdag 13 00 yur (Diaeones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur (Elisabeth-ziekenhuis). Kinderafdeling: dag. van 15.00-18 2e KLASSE: Volwassenen dagelijks v 11.1$-12.80 uur en van 14.00-1.4.45 uur vpn 18.30-19.30 uur. LIDO 2: "Sound c LID03: „Turks fi uur. 16 jaar. Kindermatinee: „Tom en Jerry festival", dag. 14.30, zo. 14.30 en 16.45 uur. AL. STUDIO: „Samen uit, samen thuis", dag. 14.30 19.00 en 21.15 uur, zo. 14.30, 16.45. 19.00 en 21.15 uur AL. TRIANON. „Een brug te ver", dag. 14.00 en 20.00 uur. 16 jaar. REX: „IIsj. de wolvin van de SS", dag. 19.00 en 21.15 uur. 16 jaar. Kindermati nee: „Peter en de vliegende autobus", dag. beh. zo. 14.30 uur. AL. Nachtvporstellingi „Gejodel onderTiro- ler rokjes"; vrij. en zat. 23.30 uur. 16 jaar. Bezoekuren ziekenhuizen Diacones senliuis: iA on Middagbezoekuur: il3.45-14.30 uur. dag. 14.30, Avondbezoekuur: 18.aQ-19.30 uur. Kin derafdeling dagelijks van 14.00-19.00 uur dag. 19.00 en 21.15 alleen voor Quders zondag 14.00-15.00 uur voor overige familieleden. Kinderen beneden 14 jaar hebben geen toegang op kinderafdeling. ciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkliniek: Dagelijks: 15.00-15.45 uur. 18.30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag: 14.15-15.00 uur. 18 30-19 00 uur. Alphen aan den Rijn Sint Elizabeth-ziekenhuis: 3e KLASSE: Volwassenen dagelijks van 14 00-14 45 uur en van 1830-19.30 uur. Kraamafdeling: dag van 11.15-12.00 uuf (alleen voor echtgenoot) van 15 00-16 00 uuren van 18 30-19.30 uur. Laatste kwar tier van middag- en avondbezoek ba* bvshovv. Academisch-Ziekenhuis Voor alle patiënten /behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14 15-15.00 uur. 18.30-19.30 uur. Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou ders): Maandag t m'vYijdag: 18.30-18 45 uur Zaterdag en zondag: Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bij het in- forfnatiecentrum geluidshinder Schip-

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17