Alan Jones zorgt voor verwarring in GP Oostenrijk Yan de Laan leidt in strijd om motorerosstitel zijspannen Springruiters sterk ZE ZULLEN WEL ZEG GEN DA T IK PER ONGEL UK WON Seizoenzege 22 van Didi Thurau LEIDSCH DAGBLAD SPORT Keetie toch met mee... DEN HAAG - Keetie van Oos- tenHage gaat toch niet naar Venezuela. De tweevoudig we reldkampioene heeft, na twee overwinningen i vrijdag in het Belgische St. Niklaas en zater- jiag in de Omloop van de Kr.im- penerwciard) verklaard haar titels noch op de baan. noch op de weg te zullen verdedigen. Twee dagen eerder ging de Zeeuwse nog akkoord met een compromis, waarbij na een langdurig gesprek op het KNWU-bureau werd bepaald dat zowel de damesbegeleidsler Dini Brinkman, als de twee re bellerende rensters. Keetie van Oosten en Wil Kwantes, mee zouden gaan in de ploeg naar de w.k.Drie weken later zou. in af zonderlijke gesprekkende posi tie van mevrouw Brinkman op nieuw ter discussie staan. Nadat Keetie wegens gebrek aan "moraal" alsnog van de reis afzag verklaarde Wil Kwantes zich solidair. De Zaanse. die eerder louter op voorspraak van de wereldkam pioene aan de groep werd toe gevoegd. blijft dus eveneens thuis. Ook de sportcommissie is niet meer van plan om voor het. vert rek - woensdag - nogmaals met de kampioene te aaan graten. Voorzitter Wim Roosenburg: Jk geloof nu toch wel dat we al het mogelijke hebben gedaan om haar aan de start te krijgen". De protestcommissie behandelt dinsdag het beroep dat de Zeeuwse aantekende tegen de maand uitsluiting, die de jury van de ronde van Hilversum haar gcif naar aanleiding 'van combine-rijden en ondanks een herhaalde oproep weigeren de wedstrijd te verlaten. De nor male straf voor het negeren van een jury-opdracht is een week schorsing. Waarschijnlijk kan Keetie de verjaardagen i~an haar man Rien 19 augustus) en zichzelf twee dagen later) in alle rust in huiselijke kring vie- ZELTWEG - Opperste verwarring na afloop van de Grote Prijs van Oostenrijk. Want wie was in hemelsnaam Alan Jones, de man die bij de bookmakers geen rol van betekenis had gespeeld, die in de training op het snelle circuit van Zeltweg moeizaam naar eert armzalige twaalfde plaats was gekrabbeld met zijn SHADOW. Twaalfde zou hij ook even liggen in het begin van de race. Maar daarna begon deze dertigjarige Australiër een schitterende opmars die hem aanvankelijk de tweede en later, toen wereldkampioen James Hunt met een stuk gedraaide motor uit moest vallen, de eerste plaats bracht. Alan Jones winnaar van de Grote Prijs van Oostenrijk. Zenuwach tige vragen. Een Amerikaan? Nee een Australiër. Al lang bij Shadow? Nee pas sinds het tragische onge luk van Tom Prise die in Zuid- Afrika de dood vond toen hij een overstekende brandwacht raakte. sen vandaag de dag zijn WANT EN Andretti en Nillson hepen weg van het brullende veld alsof de concur renten stilstonden. Twaalf ronden lang verkëerde Chapman in de illu sie dat zijn schepping voor de Door Paul Stoel vierde dit seizoen als eerste zou fi nishen. Maar terwijl de voorsprong van Andretti op alle anderen al twintig seconden bedroeg, gaf de motor van de Lotus de geest. Dat bracht James Hunt aan de leiding. Ferrari op dit halfnatte, halfdroge wegdek. En ongemerkt behon in die periode de opmars van de latere winnaar, Alan Jones. Hij passeerde Lauda, Watson (ziek en niet in vorm), Stuck en tenslotte ook Scheckter, nestelde zich achter de Wereldkampioen op de tweede plaats. Daarachter hield Scheckter met veel moeite Stuck van zich af. Want met het droger worden van de baan begon Lauda, de snelste uit de training, zich meer op zijn gemak te voelen. Hij begon steeds sneller te rijden, vestigde in die periode het ronderecord van de race met een gemiddelde van 210.122 kilometer Jones gaat i ontwikkeling die voor de GP kenners Regen Alan Jones reed op Zeltweg zijn 31ste Grand Pnx uit zijn carrière. Zijn beste plaats tot nu toe was een vierde in Japan, vorig jaar, ook al een race die door regen werd geteis terd. Want regenen deed het in het diepe dal van Zeltweg. Met pas een sprankje zonneschijn vlak voor de start, waarop alle azen, behalve Nilsson besloten toch maar op pro- fielloze banden te starten, hoewel de baan nog drijfnat was. Dat maakte de eerste ronde tot een far ce, want echt geraced kon er na tuurlijk niet worden op de spekg ladde baan. Toen echter al viel het op hoe ontzettend goed de Lotus- De uit slag van de grote prijs van Oostenrijk is: 1Alan Jones Aus) Shadow 320,808 km in 1 uur, 37 min. en 16,49 sec. (gemiddeld.197.740 km/u. 2. Niki Lauda (Oos) Ferrari 1.37.36.62, 3..Hans-Joachim Stuck (Wdl) Brabham 1.37.50.99,4. Carlos Reutemann (Arg) Ferrari 1.37.51.24,5. Ronnie Peterson (Zwe) Tyrrell 1.38.18.58. Stand voor wereldkampioenschap: 1. Niki Lauda (Oos) Ferrari 54 punten, 2. Jody Scheckter (ZAF) Wolf 38, 3. Carlos Reutemann (Arg) Ferrari 34, 4. Mario Andretti (Vst) Lotus 32, 5. James Hunt (Gbr) mcLaren 22. Scheckter op de tweede en Stuck op de derde plaats, terwijl Nilsson moest afhaken in verband met een banden wissel. Ver achteraan, op de elfee plaats, bivakkeerde Lauda, de Oostenrijker duidelijk zeer on gelukkig met de ligging van zijn per uur, en kreeg aansluiting hal verwege de race bij Scheckter en versloeg zijn voornaamste rivaal voor het wereldkampioenschap in een rechtstreeks duel. Wist toen nog Hunt, Jones en de schitterend teruggekomen Nilsson voor zich. Waarna eerst de Lotus van Nilsson stuk ging en daarna de McLaren van de wereldkampioen een rook pluim uitstootte en Hunt kon opge ven. Dat bracht Lauda op de tweede plaats en verder wenste hij eigenlijk niet te gaan. Lauda later nuchter: "Wat zal ik doen. Als een gek achter Jones aangaan, een out sider in het kampioenschap? Met alle risico's dat dat met zich mee brengt. Ik wist dat ik Scheckter best voor kon blijven en dat vond ik genoeg". Scheckter zou ook zijn derde plaats nog verspelen toen hij een tiental ronden voor het einde de vangrail insmakte. Geraakt "door Neve, snauwde de Zuidafrikaan woe dend, terwijl hij de teammanager van de Belg Frank Williams voor rotte vis uitmaakte. Neve echter nuchter: wat kan die Scheckter lie gen. Ik heb hem nooit van mijn le ven geraakt". Nuchter Nuchter was ook Alan Jones. "Ze zullen me nu wel een eendagsvlieg noemen. Iemand die per ongeluk een Grand Prix won. Maar ik zal bewijzen dat dat niet waar is in de toekomst. We waren vol vertrou wen deze race begonnen, omdat de Shadow in de laatste training echt goed begon te lopen. Dat ik zou winnen was natuurlijk een verras sing. En plezierig bovendien, want we waren hard aan een zege toe". Wat waar was want voor de eerste maal sedert de presentatie van de Shadows en vele jaren terug wist het merk een grote prijs te winnen. Dat dat in Oostenijk het geval was is overigens niet zo opmerkelijk. Outsider Brambila won twee jaar geleden zijn eerste en tot nu toe enige Grand Prix, Johan Watson deed vorig jaar hetetzelfde. Niki Lauda tenslotte: "Een Oosten rijker mag blijkbaar voor eigen pu- echt niet in voor mij. De eerste paar ronden waren een hel, ik voelde me als een skiër die in plaats van op een Alpenweide in een reuzenslalom terechtkomt". De Oostenrijker was echter niet somber gestemd. Lauda grijnzend: "Ik heb al vaker gezegd, tweede worden kan ook betekenen dat je wereldkampioen wordt. Als je het maar vaak genoeg doet". Met nog vijf races in het verschiet waaronder over twee weken de Grote Prijs van Nederland op Lau- da's favoriete duinencircuit, lijkt het inderdaad dat de Oostenrijker hard op weg is James Hunt te ont tronen bliek niet Het zat er ook Vrij spel Machinepech kost Hartog koppositie op Silverstone van de In de r Meyel lag e zege ace van de halve liter-klasse doem over de rijder, die op zijspannen, kop ging. Zowel Wil Hartog als de het Nederlands Britten Steve Parrish en John Wil gewon- liams vielen in koppositie uit. Har tog kreeg machinepech, de twee MEYEL - Het duo Wil Laan/Jaap van Vliet heeft i de motorcross meetellend vo< KNMV-kampioenschap, nen. Daarvoor zorgden de eerste manche en een tweede Britten smakten met hun machines plaats in de tweede manche. De tegen de grond. Zodoende kon de overwinning in de laatste manche Amerikaan Pat Hennen de zege ging naar het duo Ton van Heug- grijpen voor zijn landgenoot Steve ten/Dick Steenbergen. De gebroe- Baker. Ook wereldkampioen Barry ders Knuiman bezetten achter Van Sheene kon de 500 cc-race niet uit- der Laan in de totaalstand de rijden. Het geheel devalueerde nog Tijdens de race in de 500 cc-klasse van de grote prijs van Groot Brittannié maakt de Belg Herve Regout deze fraaie" salto, waarbij hij licht gewond raakt. De Amerikaan Hennen bracht de race op zijn naam SCHOONHOVEN - Egbert Koer sen uit Emmeloord heeft, na vele tweede en derde plaatsen, in de klassieke omloop van de Krimpe- nerwaard zijn eerste overwinning in dit seizoen geboekt. Koersen versloeg in de eindsprint na 140 ki lometer tussen start- en aankomst plaats Schoonhoven zijn mede vluchter Guus Bierings uit Uden. eens ten overvloede in de slottijdrit over 20 kilometer, die hij met een seconde voorsprong op de Belg Verlinden won. Streekfavoriet Gerard Vianen uit Kockengen heeft zaterdag de prof ronde van Kamerik gewonnen. Hij legdede 120 kilometer af in 2uur,38 minuten en 5 seconden. In de ein dsprint klopte Vianen Jan Raas. Het tweetal kwam met 20 seconden Theo Smit legde beslag op de derde tweede plaats dankzij twee derde plaatsen. De laatste grote prijs van de mo torsport op de weg, die van Groot- Brittannië op het circuit van Silver stone, heeft ook de laatste wereld kampioen opgeleverd. Voor het eerst sinds 24 jaar kwam de wereld titel in de zijspan-klasse weer in handen van Britten. Voor deze prestatie zorgden George o'Dell en ïjn duo-passagier Chris Holland. toen de Venezolaan Johnnv Cecotto met pech naar de kant moest. Wil Hartog neemt in de eindstand om het wereldkampioenschap de achtste plaats in met 30 punten. De strijd om het wereldkam pioenschap motorcross in de 250 cc-klasse werd ook gisteren in het Zweedse Uddevalla volledig be heerst door de rijders uit de Sovjet Unie. Vladimir Kavinov won beide manches en kroop in het klasse ment om de wereldtitel wat dichter naar zijn landgenoot Gennadi Moi- sejev toe. De Fin Heikki Mikkola heeft in Ettelbrück de grote prijs van Luxemburg voor het wereld kampioenschap motorcross in de 500 cc-klasse gewonnen. Mikkola, sinds vorige week al wereldkam pioen, werd in de eerste manche derde achter de Zweed Bengt Ab- erg en de Belg Roger de Coster en won de tweede manche. Door deze zege breidde Mikkola zijn voor sprong op De Coster en Gerrit Wol- sink, die met twee.zesde plaatsen teleurstelde nog'verder uit. HOOGBOOM - Op het concours thippique in het Belgische Hoog- Des te opmerkelijker aangezien dit hoorn heeft de Nederlandse ploeg duo geen enkele overwinning seizoen wist te behalen, het rijden van zeer constante uit- ...dit 6°ede prestaties geleverd. Nadat door Haymakers met „Otrivin" het belangrijkste nummer van vrijdag - Op het onderdeel Puissance- springen werd gisteren Hugo Si mon met Lavendel de triomfator. In de derde barrage legde hij "Graphitti". Hij legde het pare af in 75,3 seconden. Tweede i de Zuidafrikaan Georg Mayburg met "Marshall" (77,9) en derde de foutloos parcours af. Henk Nooren Brit Preddy Welch met "Anton het Britse duo de wereldtitel tikkeltje geluk kon springwedstrijd om de Vlaander- enbeker - al had gewonnen, legde de Westduitsers Rolf zaterdagavond Johan Heins met Steinhausen/Sepp Huber. De meest opvallende Silverstone Kork Baliington, die het besloot met twee grandioze over winningen. In de 250 cc en de 350 cc-klasse toonde Baliington zich heer en meester. 'Seven Valleys" beslag op de vijfde plaats. De Belg Eric Mönchen had dè~ Zuidafrikaan met "Va Petit Mousse" de eerste plaats voor zich opgeëist voor de Australiërs Kevin Bacon en George Senna, die respectievelijk met "Chicester" en "Tric-Trac" tweede en derde werden. eindigde met "Pluco" als tweede. Nooren had zich voor de derde bar rage teruggetrokken. De derde plaats werd gedeeld door vijftien combinaties, die elk in de eerste barrage vier strafpunten hadden opgelopen. Bij die combinaties (79,5). Nederland eindigde met 27,75 strafpunten als vijfde. Harvey Smith zegevierde tenslotte ook nog in een springconcours "a la ameri- caine". Met "Graphitti behaalde hij 26 punten in 62 seconden. Tweede werd de Brit Freddy Welsh met ook Piet Raymakers met "Otri- "Anton" (26 pnt. in 62,4 seconden) en Wiel Heber met "Lough en derde de Fransman amazone Janou Tissot met "Coback" (26 pnt. in 62.7 seconden). Corrib Op het Jachtspringconcours zege vierde de Brit Harvey Smith met voorsprong op een omvangrijke groep over de eindstreep. De Belgische ronde van de Kem pen is in een groot Nederlands suc ces geëindigd. Ad Prinsen uit Raamsdonkveer werd met ruim drie minuten voorsprong op Jan Jonkers uit Oud-Gastel winnaar. Prinsen toonde zijn kracht nog ADVERTENTIE plaats. De 22-jarige Didi Thureau heeft gisteren in de grote prijs van Dordmund, na rondom de Hennin- ger toren, de belangrijkste prof- koers in West-Duitsland, zijn 22ste overwinning in dit seizoen behaald. De vijfvoudige etappewinnaar in de ronde van Frankrijk bleek nog steeds in buitengewone vorm te verkeren. Al in de eerste van de ze ven ronden (totale afstand 157,6 km) demarreerde hij uit het peloton en werd pas op het erepodium te ruggezien. Zijn voorsprong op nummer twee, de Belg Jos Jacobs, bedroeg een minuut en 17 secon den. De Australiër Danny Clarke heeft gisteren de profronde van Os- sendrecht gewonnen. Clarke, vooral bekend van de winterbanen, versloeg na 110 kilometer de Belg Herman van Springel en Jan Huis jes uit Almelo in de eindsprint. De sportredactie van het Alphens Dagblad zoekt op korte termijn versterking van het team medewerkers. Gedacht wordt aan men sen die bereid zijn in het weekend sportwedstrijden te bezoeken en daar een verslag van te maken. MEDEWERKERS Aanmeldingen bij sportredacteur Wim van Wanrooy, Juliana- straat 19, Alphen aan den Rijn, tel.: 01720-93961. De Noorse Ranghild Sveen is gis teren in het Westduitse Nonchen Gladbach Europees kampioene bij de amateurrijdsters geworden. Zij bracht haar puntentotaal tijdens de laatste vier draverijen op 43 punten. Sveen eindigde met vijf punten voorsprong op de Oostenrijkse Christine Kures. Onze landgenote Janna Dragt-Feenstra behoorde aanvankelijk nog tot de kanshebs- ters. Na drie wedstrijden stond ze nog op de tweede plaats, met twee punten achterstand op de Zweedse Inger Gunnarsson. Gunnarsson zakte tenslotte naar de derde plaats met 38 punten. Zij werd gepasseerd door de Oostenrijkse Christine Ku ren, die welis waar in punten gelijk eindigde, maar op weliswaar kon wijzer^ Janna Dragt-Feenstra dui kelde terug naar de vijfde plaats. Zij behaalde 30 punten. TENNIS - De Spaanse tennisspeler Manuel Orantes heeft gisteren in Indianapolis de open Amerikaanse tennistitel op verharde banen ver overd. Hij versloeg in de finale Jimmy Connors met 6-1, 6-3. TUINCENTRUM De PlantenhQek Loosterweg 39a Voorhout Tel. 02522-11048

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 12