Atletiekploegen Oost-Duitsland van aparte klasse! Louk Sanders nog één titel af van record van Okker Afrikaanseselectie nog zonderBayi Wereldrecords Rossley (400m horden) en Ackermann (hoogspringen) Daviscupspelers eisen betere voorbereiding MAANDAG 15 AUGUSTUS 1977 PAGINA 11 SPORT I SPORT SPORT SPORT Multi raciale atletiek- federatie in Zuid Afrika JOHANNESBURG - In Jo hannesburg is zaterdag de op richting van een, multi-raciale atletiekfederatie aangekon digd. Deze nieuwe federatie, de Zuidafrikaanse amateur atle- tiekunie (S.A.A.A.U), is ont staan uit een samengaan van de aparte bonden van de blanken, de zwarten en de kleurlingen. Vertegenwoordigers van de drie oude bonden verklaarden dat door de oprichting van de nieuwe uni de volledige rasse nintegratie in de atletiek, op het niveau van bonden en clubs, een feit is. De autoriteiten in Pretoria, die nogal verdeeld zijn wat betreft de rassenintegratie in de sport, hebben nog niet officieel gerea geerd op de bekendmaking. Maar minister van sport Koornhof had deze week al in een interview gezegd dat geen enkele wet rassenintegratie op het sportieve vlak verbiedt. De conservatievere minister van Binnenlandse Zaken Mulder veroordeelde echter openlijk de houding van zijn collega en zei dat integratie op clubniveau "niet in de politieke lijn van de aan de macht zijnde nationale partij lag". Karin Rossley op weg naar een wereldrecord op de 400 meter horden HELSINKI - Oost-Duitsland heeft zijn greep op de Europese atletiek bij de wedstrijden om de Europese bekers in Helsinki nog meer verstevigd. De dames, die het toernooi in stijl openden - het wereldrecord op de 400 meter horden van Karin Rossley (55,63 seconden) - en eindigen - het wereldrecord hoogspringen van Rosemarie Ackermann (1.96 meter),- hielden de concurrentie evenals in Edinburgh (1973) en Nice (1975) op een afstand van Rose ongeveer twintig punten. De heren echter, die in Nice nog te- evenement: de wedstrijden om de genstand van betekenis van de wereldbeker, die van 2 tot 4 sep- Sovjet-Unie en West-Duitsland tember in Dusseldorp de sterkste moesten dulden,sloegen ongenadig atleten ter wereld bijeen zullen toe. Zij eindigden dertien punten brengen. In de schaduw van de voor West-Duitsland en niet minder Oostduitse machtsontplooing dan 24 punten voor leermeesterzorgden de Westduitse heren voor Sovjet-Unie. de grote verrassing. Karl Hans Bovendien wonnen de Oostduit- Riehm wees zijn ploeg met zijn sers negentien van de 35 onderde- overwinning bij het kogelslinge- len en kwamen zij diverse beste sei- ren. zaterdag, de weg. Vier West- zoenprestaties, zoals Maritta Koch duitse overwinningen zouden ge- op de 400 dames (49,53), Johanna durende het weekeinde nog volgen, Klier-Schalleropde 100 meter hor- voldoende voor de tweede plaats den <12,831, Ruth Fuchs bij het (HO punten), achter Oost- speerwerpen (68,92) meter), Tho- Duitsland (123), maar vóór de mas Munkelt op de 110 meter hor- Sovjet-Unie (99). Illustrerend voor den (13,37) en Udo Beyer met de de Russische zwakte, nog nooit wa- kogel (21,65 meter). Daar stak de ren de Russen in deze wedstrijden concurrentie schril bij af. Als troost achter West-Duitsland geëindigd, voor de Sovjet-Unie, die bij de he- was de laatste plaats die Kisjkoen ren nog net derde werd doordat op het polsstokhoogspringen be de valreep Pisjkoelin het hink- zette. Vooral ook op de middena- stapspringen en Grebjnev het fstand, en bij het kogelstoten waar speerwerpen wonnen, kon Anatoli de Sovjet-Unie met Barisjnikov Pisjkoelin een beste wereldpresta- nota bene de wereldrecordhouder tie laten noteren: 17.09 meter. heeft verloor de Sovjet-Unie te veel De wedstrijden om de Europese punten. bekers golden als een springplank West-Duitsland mag voor eigen nog belangwekkender publiek in september laten zien wat het waard is. Vooral op de loop nummers zijn de Westduitsers zeer sterk geworden. Mannen als Flesc- hen (derde op de tien kilometer), Wülbeck (winnaar op de 800 meter), Hermann (winst op de 400 meter) en Karst (winnaar bij de hindernis loop) imponeerden in de Finse hoofdstad, waar het weer de tweede dag bepaald niet mee zat. Daar had met name hoogspringster Rosemarie Ackermann last van, toen ze aan het eind van de tweede dag poogde haar wereldrecord (1.96 meter) te verbeteren. De lat lag op 1 meter 97. "Die Rosie" concen treerde zich tot het uiterste. Haar zeven voorgaande pogingen in deze wedstrijd waren gelukt. In de stilte van het grote, met 60.000 toe schouwers gevulde stadion ging ze ook in haar eerste poging over de nieuwe wereldrecordhoogte. Even later, toen het geiuich weer voorbii was, probeerde ze nog drie keer 1 meter 99 te springen, maar dat bleek deze keer een te grote belas ting. In ieder geval twijfelt niemand er aan dat zij de eerste vrouw zal worden die over de twee meter springt. Misschien zal ze deze ver rassing bewaren voor de weds trijden om de wereldbeker, waar ze met een dergelijk prestatie de abso lute topper kan worden. Individueel imponeerden bij Oost-Duitsland verder wereldre cordhoudster Marlies Oelsner (11,07 op de 100 meter) en Eugen Ray op de sprint. Rav, die op de 100 meter zijn persoonlijke record tot 10,12 verbeterde, en ook de 200 me ter won, versloeg beide keren de Italiaanse hoop Pietro Mennea. Op de 100 meter kwam Mennea niet verder dan de zevende plaats. Rolf Beilschmidt zette bij het hoogsp ringen zijn progressie voort. Dit keer wipte hij sloeg daarmee Olympisch kam pioen Wszola (2.28) Van de niet- Oostduitse atleten, die de aandacht op zich vestigden beleefde de Poolse polstokhoogspringen Ko- zakiewicz zijn zoveelste teleurstel ling van dit seizoen. Niet dat hij niet hoogkwam - hij is veruit de sterkste springer van het seizoen - maar hij kan het wereldrecord van Dave Roberts (5.70 meter) maar niet ver-, beteren. Zeven maal kon hij niet over de 5 meter 71 komen en in Helsinki was het al niet anders. Zijn landgenote Irena Szewinska, door velen gezien als de beste atlete die de wereld op dit moment kent, conden. derlaag van Hovinen bij het speer- Vijf overwinningen behaalde de werpen (hun specialiteit) ruim- Sovjet-Unie slechts. Olympisch schoots goedgemaakt, dubbelkampioen Tatjana Kazan- kina, in het seizoen lange tijd "on zichtbaar", liep een bekeken race op de 1500 meter en won in 4.04,35. Haar landgenoten Ljoedmilla Bra- Eindstanden zijn: gina (3000 meter) en Faina Melnik Heren: (discus) maakten hun ploeg eve- 1. Oost-Duitsland 123 punten, 2. neens acht punten rijker. West-Duitsland 110, 3. Sovjet-Unie Markko Tuokko werd in Helsinki 99, 4. Groot-Brittannie 93, 5. Polen het luidst toegejuicht. De Finse 91. 6. Fiinland 82, 7. Frankrijk 68, 8. discuswerper, vijfde op de Euro- Italië 2.31 meter, j,et 4Uq meter kwam twintig centimeter verder Sovjet-Unie 93. 3. Groot-Brittannië '67, 4. West-Duitsland 67, 5. Polen 57, 6. Roemenië 54, 7. Bulgarije 52, 8. Finland 35. Elsbita dan de Oostduitse wereldrecord houder Wolfgang Schmidt (67 tegen 66.86). Daarmee was de i Nigeria grootste leverancier atleten voor strijd om wereldbeker Filbert Bayi TUNIS - De Afrikaanse atletieks- electie voor de wedstrijden om de wereldbeker in Dusseldorp, (2 tot 4 september) zoals die aan de hand van de selectiewedstrijden in Tunis is samengesteld, telt voorlopig Samson Kimombwa (wereldre cordhouder op de tien kilometer) en Filbert Bayi (wereldreéordhóu- der op de 1500 meter) nog niet in zijn gelederen. Beide atleten heb ben niet deelgenomen aan de weds trijden in Tunis, maar aan de win naars van deze wedstrijden, die au tomatisch een plaatsje verdienen in de ploeg voor Dusseldorp, zal nog een twintigtal atleten worden toe gevoegd. Daar zullen Kimombwa en Bayi zonder twijfel bij zijn. Aan de hand van de selectieweds trijden is Nigeria de grootste lever ancier geworden. Nigeria won ne gen onderdelen. Charlton Ehizue- len was na zijn winst bij het versp ringen met 16.46 meter bij het hink- stapspringen de opvallendste atleet van de Nigeriaanse ploeg. Nigeria levert zeven atleten aan de voorlo pige ploeg, Kenia vijf en Tunesië en Algerije ieder drie. De Afrikaanse ploeg zal in totaal uit vijftig atleten (28 heren en 22 dames) bestaan. De "tweede" Amerikaanse ploeg, die in Dusseldorp zal deelnemen aan de wedstrijden om de wereld beker atletiek, is na selectieweds trijden in de Mexicaanse plaats Guadalajara (de winnaars werden uitverkoren) voornamelijk samen gesteld uit Cubaanse (tien) en Ca- note Silvia Chiva„ nadese (acht) atleten. Deze ploeg, ter). Verder komen ook de B: die voorlopig verder drie Mexica nen, twee Brazilianen, één Colum- biaan en één atlete van de Baha ma's telt, is uitsluitend toeganke lijk voor atleten, die riiet uit de Ver enigde Staten afkomstig zijn. De Verenigde Staten namelijk zullen met een eigen ploeg deelnemen aan het evenement, waaraan bij de da mes, zowel als bij de heren de ver dere deelnemers zullen zijn: de nummers eén en twee van de Euro pese finales van Helsinki, selecties uit Azië, Afrika en Oceanië, als mede een selectie van resterende Europese topatleten. Die mogen dan niet uit een land komen, dat zich via Helsinki direct heeft j plaatst voor de wedstrijden om wereldbeker. De voornaamste troeven in de tweede Amerikaanse ploeg zijn de Cubanen Alberto Juantorena (400 en 800 meter) en Silvio Leonard (100 en 200 meter), en hun landge- liaan Joao de Oliveira (veren hink- stap) en de Canadese Lucette Mo- reau (kogel en discus) op twee on derdelen uit. Vrij spel Oegstgeestenaar weer nationaal kampioen SCHEVENINGEN - Louk Sanders en Elly Vessies hebben zich overeenkomstig de plaatsingslijst de nationale tennis- titels 1977 toegeëigend. Zowel Sanders als Elly Vessies be hoefden zich daarvoor gisteren in de finales niet overmatig in te spannen. De 27-jarige Sanders versloeg in een "Oegs- tgeestse" eindstrijd Wouter Fok na één-uur en twintig mi nuten met 6-4, 6-1, 6-1, de 25-jarige Beverwijkse had slechts drie kwartier nodig om Marijke Schaar duidelijk te maken dat zij geen recht mocht doen gelden op een zesde enkels- peltitel: 6-2, 6-0. tgeest, "en dat is misschien ook wel zo. In het buitenland kan ik onge twijfeld meer leren. Dat daargela ten vind ik het gewoon plezierig een nationale titel te. bezitten. Dat zegt me heus wel wat. Ook al begint de ATP-ranglijst een steeds belang rijker rol te spelen". Vandaar dat Sanders de komende weken in Spanje meedoet aan een toer- nooiencircuit om de trofee Martin Balzola. Sanders heeft vlak voor de nationale titelstrijd het eerste toer nooi in Vigo gewonnen door in de finale de Spanjaard Moreno te ver Sanders werd voor de vierde achte reenvolgende maal kampioen en is nog één titel verwijderd van evena ring van het record van Tom Okker (winnaar van 1964 tot en met 1968). De kans is groot dat Sanders, die zich helemaal aan tennis gaat wijden, ook de komende jaren tij dens de "nationale" op de METS te zien zal zijn, in tegenstelling tot Okker, die al jaren lucratievere toernooien voorrang geeft. "Er wordt wel gezegd dat ik in eigen land niet zo veel meer te zoeken heb", aldus de éconoom uit Oegs- slaan. Hij miste een toernooi in Santander (hetgeen voor het to taalklassement is toegestaan) en komt nog uit in Guecho, San Sebas tian en Pamplona. De beste speler van het circuit verdient negen ATP-punten. Momenteel is Louk Sanders op de wereldranglijst on geveer 180ste. Hij bevindt zich daarmee in de buurt van Rolf Thung, die zaterdag in de halve fi nales goed partij gaf aan Sanders. In de finale kon Wouter Fok - voor het eerst zo ver gekomen, via Fleury - alleen in de eerste set te genstand van enige betekenis bie den. De 22-jarige indoorkampioen van vorig jaar kwam met 1-3 en voordeel tegen Sanders achter te staan, maar hij haalde op tot 3-3. Na 4-4 en 5-4 voor Sanders brak een bijzonder langdurige game aan. Pas op het zesde setpunt capituleerde de linkshandige Fok. "Ik was een beetje boos op mezelf dat ik er geen 4-1 van kon maken", zei Sanders la ter. "Want het was echt wel een bee tje mijn eigen schuld. Bij 4-1 tennis je natuurlijk wat gemakkelijker". Fok, die voortdurend te laat was bij het volleren aan het net, behield zijn eerste servicebeurt in de tweede set. Dat was tevens zijn laatste wapenfeit, want Sanders ging steeds beter spélen en pakte tien games achtereen. Toen was het al 4-0 in de derde seten kon Sanders niets meer gebéuren. Na afloop toonde Sanders zich bij zonder tevreden over zijn spel tij dens het toernooi. "Ik heb veel be ter gespeeld dan in andere jaren. In de eerste plaats is het natuurlijk prettig dat ik gewonnen heb. Dat het goed ging is mooi meegeno men". De finale damesenkelspel leek aanvankelijk spannender te worden dan de eindstrijd bij de he ren. Elly Vessies, die in 1975 reeds kampioene was, maar vorig jaar verloor van de nu door ziekte afwe zige Tine Zwaan, doorbrak meteen de service van Marijke Schaar. De 32-jarige Brabantse nam in de vol gende game echter wraak en be hield vervolgens haar eigen service (2-1). Daarna was er nog maar eén speelster, die aanspraken mocht maken op de titel: Elly Vessies. De speelster, die eerder deze week aankondigde niet meer alles te zul len laten voor het toptennis, maakte elf games achtereen: 6-2, 6-0. Zaterdagmiddag hadden zowel Marijke Schaar als Elly Vessies al een nationale titel veroverd. Met Nora Lauteslager won Marijke Schaar in een langdurige partij de Louk Sanders (links) toont trots de beker, nadat hij op de Scheveningse Metsbaan de nationale titel herenen kelspel veroverde. Rechts Wouter Fok, die tweede werd. finale van het damesdubbelspel van Elly Vessies en Judith Salome (4-6, 6-2, 8-6). Elly Vessies had later met Wouter Fok meer geluk in de eindstrijd gemengd dubbelspel. Marijke Schaar en de 20-jarige Maarten Keunen (de enige speler, die tijdens het toernooi Louk San ders een set afhandig maakte) moesten met 7-6, 3-6, 2-6 capitule- In de laatste wedstrijd van het toer nooi, de finale herendubbelspel, wonnen Theo Gorter en Rene Hef fels met 6-3, 2-6, 6-1, 6-2 van Jan Hordijk en Niék Fleury. Hordijk en Fleury waren negen maal eerder dubbelspelkampioen geweest en stonden nu in hun tiende ein dstrijd. DEN HAAG - Louk Sanders, Fred Hemmes, Marian Laudin en Rolf Thung die in april van dit jaar deel uitmaakten van de Nederlandse Daviscupploeg voor de wedstrijd tegen Joegoslavië, hebben zater dag in Scheveningen gepleit voor een betere voorbereiding. Tijdens een bijeenkomst met vertegen woordigers van het KNLTB- bestuur, bondscoach Rinus Buyte- laar, captain Ed van Breukelen en Hans Adama van Scheltema (na mens de commissie speltechniek) werden de grieven op tafel gelegd. Het gesprek werd gehouden in verband met de eerstvolgende Daviscupwedstrijd, op 16,17 en 18 september in Zeist tegen Grieken land. Dan zullen overigens ver moedelijk Hemmes (geblesseerd) en Laudin (gepasseerd) niet mee doen. De definitieve ploeg wordt waarschijnlijk dinsdag bekend gemaakt. Tom Okker wordt niet gevraagd. Van Breukelen zal in het vervolg meer optreden als chef d'equipe. Buytelaar zal dan fungeren als niet spelend aanvoerder. Voorts zal van geval tot geval worden be keken of een gekozen speler in aanmerking komt voor gehele of gedeeltelijke vergoeding voor gemist salaris. Ook zal getracht worden een week voor de weds trijd tegen Griekenland een oe fenwedstrijd te spelen. Het team zal nu ook - in tegenstelling tot de vorige keer-zijn intrek nemen in een hotel.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11