Genoeg weerklank voor lerarenprotest? Kans op ministerschap voor Andriessen klein m fJk Zuidmolukse jongeren zeer verdeeld DEN UYL VAAG OVER ARUBA Van Agt: Eerst akkoord onderschrijven Hockey-kei Ties Kruize: „Als je je sport serieus neemt, dan neem je Midalgan Sport." VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1977 Pagina DEN HAAG - In september zul len de leerlingen van het voortge-- zet onderwijs mogelijk weer een paar dagen vrij zijn, een welkom verzetje zo kort na ruim twee maanden zomervakantie, hebben ze dan te danken aan hun "mili tante' leraren. Door Co Caljouw Die hebben namelijk bij monde van generaal drs. F. Roefs de oor log verklaard aan de regering, in casu minister - Jos van Kemena- de. Een regelrechte coup waar voor de generaal in eerste instan tie zijn eigen divisie, het Neder lands Genootschap van Leraren (17.000 ingelijfden) heeft gemobi liseerd. Een grote protestdemonstratie, stakingsacties. Als de parate do centen hun zin niet krijgen gaat er nog veel meer gebeuren. Roefs heeft onomwonden verklaard: De minister kan zijn contouren nota wel in de prullenbak gooien; de onderwijsvernieuwingen zul len worden geboycot, aan expe rimenten zal niet langer worden meegewerkt. Aanleiding tot deze heftige krijg in het onderwijsveld: de minister knabbelt aan het inkomen van de eerstegraadsleraren, docenten die kunnen bogen op een univer sitaire of MO-B-studie. Deze manschappen, die qua in komens zeker niet tot het gemene voetvolk mogen worden gere kend, vinden op voorhand een willig oor bij de grootste ambte- narenorganisaties die, bevreesd voor enig afkalven van hun dijken van pensioenen, al vast enkele zware schoten voor de boeg van het toch al zo beproefde schip van staat hebben gelost. Bezuinigingen Is dit krijgsrumoer, dit kanonge bulder van Roefs en de zijnen te recht? Het lijkt zinvol enige kant tekeningen bij hun protesten te maken; er de scherpe kantjes wat af te halen. Want waar gaat het om? Minister Van Kemenade, die tekent voor ruim achttien miljard op de rijks begroting (verreweg de grootste post) moet, net als zijn collega's en alle anderen in dit land, be zuinigen. Van die achttien miljard bedraagt de post salarissen bijna 80 pro cent. En van die salarissen gaat verreweg het grootste deel naai de portemonees van de leraren bij het voortgezet onderwijs. Van die leraren vormen de "eerste graders" qua inkomen de top. Ga maar na. Op 25-jarige leeftijd be gint hij met 2904,- bruto. Is hij - zo jong nog - al gepromoveerd tot doctor dan krijgt hij als eerstver- dipnd loon 3437,- (bruto) mee naar huis. Na vijfjaren school zijn die bedragen respectievelijk 3570.- en 4102,-. De man/vrouw, dat mogen we niet vergeten, is dan ook al 30 jaar. Op 43-jarige leeftijd zit deze onder wijsgevende op 5299,-, inclu sief de doctorsbul op 5565,-. Dan moeten we overigens wèl bedenken dat de docenten aan de eindstreep zitten, voorzover ze niet tevens aan een avondschool of ander onderwijsinstituut zijn verbonden. Dezulken komen niet zelden boven één ton per jaar. Ook overurén leveren een niet onaanzienlijk extraatje op. Daarbij moeten we in oge nschouw nemen dat een eerste graads docent bij 26 lesuren een volledige weektaak heeft (een le suur bedraagt doorgaans 45 tot 50 minuten). De secundaire arbeidsvoorwaar den zijn zoals bekend voor deze categorie werknemers uitste kend. Prima pensioenen, wacht geldregelingen en het aantal va kantiedagen houdt iedereen in dit land, die een andere branche dan het onderwijs dient, in een niet aflatende jaloezie. De Partij van de Arbeid, waarvan Van Kemenade een duidelijk be lijdende exponent is, heeft van haar zucht tot inkomensnivelle ring nooit een gehim gemaakt. Het - nu demissionaire - kabinet heeft daar de scherpste kantjes wel vanaf geslepen maar een naar elkaar toegroeien van minimum en maximum inkomen is toch al tijd nog de opzet. In het recente verleden heeft de onderwijsminister de schalen bij het kleuter- en lager onderwijs opgetrpkken. Desondanks bleef een grote inkomenskloof met - vooral - de eerstegraadsleraren bestaan. Maar weer enkele cij fers: de kleuterjuf heeft op 25- jarige leeftijd 2062 gulden, haar collega van de lagere school f 2307,-. Het lag voor de hand dat hij, ge dachtig de leuze "de zwaarste las ten op de sterkste schouders" wat zou gaan knabbelen aan de in komens van de "eerstegraders". In een tijd van "pas op de plaats" voor Jan Modaal kon hij moeilijk doorgaan met het optrekken van de lagere inkomens. Een mooie gelegenheid deed zich voor toen het kabinet, in casu mi nister De Gaay Fortman, besloot de aanvangssalarissen van aca demici in rijksdienst wat te tem peren. Van Kémenade besliste dat dan ook de beginnende uni versitair gevormde leraren met een lager bedrag genoegen zou den moeten nemen. Deze docenten hadden altijd al wat meer gekregen omdat, in te genstelling tot de jeugdige colle ga's in overheidsdienst, de volle zwaarte van de taak meteen op de schouders moet worden geno- Jonge docenten, die erst op kos ten van de gemeenschap konden studeren en die in de praktijk - in tegenstelling tot de leerkrachten bij het basisonderwijs - nog niets hebben gepresteerd, worden en kele honderden guldens lager "ingeschaald". Een maatregel die aanvankelijk, per 1 augustus, bij het begin van het nieuwe school jaar, zou ingaan maar die, onder druk van de protesten, al is ver schoven tot 1 oktober. Niemand die bij het voortgezet onderwijs werkt gaat er dus ook maar één cent op achteruit, alleen jongeren die nog moeten begin nen incasseren straks een aan zienlijk lager bedrag. Op langere termijn halen ze hun oudere col lega's in en de eindbedragen zijn hetzelfde. Aanvangssalaris Het aanvangssalaris telt voortaan vanaf de 26-jarige leeftijd voor de docent met een doctoraal di ploma 2639,-, de gepromo veerde collega begint met 2991,-. De top wordt bereikt op 44-jarige leeftijd. Om nu te stellen, zoals door Roefs c.s. gebeurt, dat de leraren de grootste offers moeten brengen is r>D z'n mildst gezegd demago gisch. Want ook de hoogleraren gaan er op achteruit en ook de beginnende academici bij vader tje staat; Jan Modaal blijft op de nullijn en mensen met inkomens van 45.000,- per jaar en hoger gaan er procenten op achteruit. Meneer Leune uit Rotterdam, cum laude gepromoveerd aan de Erasmus universiteit, heeft on derzoek gedaan naar de betrok kenheid van de lerarenorganisa ties bij het onderwijs, de ver nieuwingen. Hij ontdekte dat de laatste tien jaar de gesprekken louter en alleen over de salarissen en de rechtsposities waren ge gaan. Het Weekblad van het genoot schap van Leraren deed het proefschrift weliswaar af als "onwetenschappelijk" en "bene den peil", maar kwam vervolgens pagina's tekort om het te be strijden. Nu mogen we, zoals gezegd, lang niet alle leraren over één kam scheren. Een jaar geleden al ont ketenden docenten van het Jeru- zalemcollege in Venray een actie om, in het kader van de bezuini gingen, wat bij te dragen. Een ietsje minder pensioen bij voor beeld. Ook deze groep werd in het weekblad fel aangevallen maar kreeg toch uit het hele land veel adhesiebetuigingen.Nog deze week verklaarden een conrector en een docent van het Spierings- hoeklyceum in Schiedam "dat ze genoeg poen verdienen en dat er best wat vanafkan". Het Genoot schap wordt door hen gelaakt. Het is dan ook zeer de vraag of de door Roefs aangekondigde acties wel voldoende weerklank zullen vinden. DEN HAAG (SP) - De kans dat PvdA-minister Duisenberg en de voormalige KVP-aanvoerder Andriessen minister worden in het tweede kabinet-Den Uyl is niet groot. CD A-fractievoorzitter Van Agt stelt de eis dat de nieuwe ministers zich gedragen naar de afspraken over het sociaal-economisch beleid. „Anders kunnen ze geen zitting nemen in het nieuwe kabinet", zei hij gisteren. Zowel Andriessen als Duisenberg hebben nogal wat bedenkingen te gen het sociaal-economisch ak koord tussen PvdA, CDA en D'66. Van Agt: „Dat iemand tegen de re- geerafspraken aan kijkt is niet erg. Maar hij zal wel zijn grote twijfel moeten overwinnen om in het 1 kabinet te kunnen plaats- Duisenberg vindt igingsoperatie van gulden te weinig om weer gezond te maken. Het dubbele is volgens hem nodig. Overigens heeft de bewindsman geweigerd zijn brief aan formateur Den Uyl openbaar te maken. In deze brief bepleitte Duisenberg forsere be zuinigingen in de collectieve sec tor. Andriessen deelt dat stand punt. De afspraken over extra be zuinigingen als Den Uyl's plannen ontoereikend blijken vindt de CDA'r te vaag. Duisenberg wilde gisteravond niet kwijt of hij nog beschikbaar blijft voor een nieuwe ministerspost. „Het is niet verstandig om dat nu al te zeggen", meende hij. „Maar de kabinetsformatie is nog lang niet afgelopen". Dat duidt er op dat Den Uyl nog ruimte heeft om de me ningsverschillen met Duisenberg te overbruggen. Achter de schermen maakt het CDA zich sterk voor het „behoud" van ininister Duisenberg. Hij is volgens CDA'ers de eerst aangewe zene om het reserveplan voor extra bezuinigingen serieus voor te be reiden. Als het aan andere Pvd A'ers ligt komt er niets van terecht, zo wordt in het CDA geredeneerd. CDA-minister Lubbers: „Ik hoop dat Duisenberg weer minister van financiën wordt. Hij is een solide minister". De positie van Andriessen binnen het-CDA wankelt. In CDA-kringen wordt het hem erg kwalijk geno men dat hij - na twee weken gele den tegen het akkoord over de VAD te hebben gestemd - nu ook het compromis over het sociaal-eco nomisch beleid afwijst. Men vindt dat de ex-KVP-leider zich daarrqee onmogelijk heeft gemaakt. Vandaag zijn de voorhoedegevech ten over de laatste fase van het ka- Geen vliegtuig voor Z-Afrika DEN HAAG/SCHIPHOL (ANP) - De directie van Fokker-VFW heeft van het ministerie van Economi sche Zaken geen vergunning ge kregen voor het verhuren van een vliegtuig van het type F-28 aan de Suidwes Lugdiens te Kaapstad (Zuid-Afrika). De directie heeft als commentaar gegeven dat het besluit om com merciële redenen voor het bedrijf spijtig is, maar dat het zich er by neerlegt. binetsprogramma losgebrand. Het gaat er om wat er nu allemaal gere geld moet worden, tijdens de kabi netsformatie.' Formateur Den Uyl heeft PvdA, CDA en D'66 een lijstje met een stuk of tien punten voorgelegd. Daarop staan: abortus, kernener gie, volkshuisvesting, emancipatie, defensie, omroep en pers, stakings recht, ontwikkelingssamenwer king en binnenlands bestuur. De PvdA wil ook de toekomstige houding van Nederland tegenover Zuid-Afrika ter sprake brengen. Evenals de spreiding van de rijks diensten. Het CDA wil ook praten over de positie van het particulier initiatief „tegenover de albedille- rige overheid", de versterking van de politie en de positie van het midden- en kleinbedrijf. Zowel PvdA als CDA staat er op dat afspraken gemaakt worden over het onderwijsbeleid. PvdA- fractieleider Van Thijn wil de ga rantie dat de plannen van PvdA- minister Van Kemenade in hoofd zaken uitgevoerd worden. Maar CDA-aanvoerder Van Agt wil juist enkele wijzigingen in het onder wijsbeleid aanbrengenHet is er het CDA om begonnen de positie van het bijzonder onderwijs veilig te stellen. De christen-democraten vinden dat die bij Van Kenemade niet helemaal in goede handen is. Een andere eis van het CDA is dat de abortuskwestie nu als eerste aan bod komt. Formateur Den Uyl wil daar niets van weten. Maar Van Thijn heeft er geen bezwaar tegen. BOVENSMILDE (SP) - Onder de Zuidmolukse jongeren in Assen en Bovensmilde is grote onenig heid ontstaan over een plan om een schaduwcongres te houden. Dit schaduwcongres zou zater dag en zondag op steenworp af-, stand van het met zeer veel span ning tegemoetgeziene Badan Persatuan-congres in de Zuidmo lukse wijk in Assen moeten plaatsvinden. Initiatiefnemer tot dit schduwcon- gres is het recent opgerichte Zuidmoluks links-Marxistisch Bevrijdingsfront. Belangrijke jongeren in dit front zijn Nous Soulissa, Sam Pormes, Max Tau- ran en Souleky. Velen zijn van mening, dat een der gelijk congres de verdeeldheid onder jongeren, die juist op het grote BP-congres een jarenlang stilzwijgen moeten doorbreken,, bewerkstelligt. De oprichting van het Zuidmoluks links-Marxistisch Bevrijdings front is een streep door de reke ning van degenen, die in SPP- RMS (Centrale Jongeren Organi satie) krachten willen bundelen. Binnen de SPP-RMS wordt ge vreesd, dat dit bevrijdingsfront strakke banden zal aanknopen met radicale groeperingen in het Weer conflict over gezinsverzorgxnj: k TIEL - Verkiezingen doen het altijd wel. Zo ook in Tiel waa staat zij in het midden, geflankeerd door enige "hofdames" UTRECHT (ANP) - Tussen staats secretaris Meijer (CRM) en de cen trale raad voor gezinsverzorging is opnieuw een conflict gerezen over de invoering van de zogenaamde alpha-hulpverlening. Alpha-hulpverlening houdt in, dat men "particuliere" helpsters (de Alpha-hulp) inschakelt bij de hulp verlening voor enkele dagen in de week huishoudelijk werk. Twist punt is ditmaal de koppeling die de bewindsman wil maken tussen de gisteren de oogstfee 1977 werd gekozen. Op de foto beloning van de vrijwillige help sters en het minimumloon. De cen trale raad vindt dat daarmee het wezen van Alpha-hulp als "goedkope hulp" en daarmee het argument voor invoering niet wordt Nederlandse houding wellicht soepeler DEN HAAG/WILLEMSTAD (SP)- Nederland lijkt zich soepeler te genover Aruba te gaan opstellen maakt van Curacao Antillen-eilanden. Op het kabinet Er begint zich een koerswijziging af Antilliaanse zaken reageerde i A.S. ZATERDAG 13 AUGUSTUS SLUITEN WIJ ONZE SUPERMARKT VOOR EEN AANTAL WEKEN Deze afdeling wordt geheel vernieuwd, verjongd en aangepast aan de wensen van moderne mensen. Begin september staat Uw Warenhuis weer volledig tot Uw dienst VROOiVmDREESMANN L te tekenen, waardoor Aruba - na af scheiding van Curacao - toch ont wikkelingshulp uit Nederland zou blijven krijgen. gisteren nogal verbaasd op de r i premier Den Uyl. Tot nu toe was het standpunt van de Nederlandse regering onver biddelijk: elk eiland dat uit de Ne derlandse Antillen treedt, verspeelt ernst elk recht op ontwikkelingshulp. MEP Dit was een stok achter de deur die minister De Gaay Fortman (Antil liaanse zaken) gebruikte om de Arubaanse afscheidingsbeweging, de MEP, in bedwang te houden. Gistermiddag na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad deed premier Den Uyl opmerkelijk vaag over deze kwestie. Hij wilde er geen uitspraken over doen. Of een onaf hankelijk Aruba Nederlandse by- stand krijgt, liet hij over aan het nieuwe kabinet Op Aruba zijn Den Uyl's uitspraken met gejuich ontvangen. "Neder land lykt eindelijk tot het inzicht gekomen dat de onafhankelijk heidsstrijd van het Arubaanse volk zei een zegsman van de Oranjestad, de hoofdstad Aruba. Op z'n minst wekte Den Uyl de suggestie dat de Nederlandse rege ring afgestapt is van het harde standpunt dat Aruba aan eigen lot is overgelaten, zodra het zich los- Teleurgesteld was de MEP over de weigering van premier Den Uyl om - buiten de Antilliaanse regering in Willemstad om - een direct gesprek tussen Nederland en Aruba op touw te zetten. Dit is ook bepleit door het PvdA-kamerlid Molle- man. Maar Den Uyl wil daar niets van weten. Over kwesties als onaf hankelijkheid overlegt de Neder landse regering alleen met de Antil liaanse regering, zo maakte hij dui delijk. "Nederland mag geen aan leiding geven tot het verbreken van de Antilliaanse eenheid". Nederland staat nog onverkort op het standpunt dat versplintering buitenland. De ideeën van Por mes vinden gehoor in Bovens milde. Er wordt gepraat over mo gelijke steun uit het buitenland. Over steun uit de Arabische we reld. Dominee Metiary heeft de groep gevraagd het schaduwcongres op te geven. Nous Soulissa en de zijnen veroor zaakten een week geleden grote opwinding tijdens een wijkraad- vergadering in Assen. Geheel in strijd met de traiditie en het verleden werd dominee Me tiary regelrecht uitgescholden en beledigd. Soulissa was ook de motor achter de verklaring van de groep van 50 in Bovensmilde, waarin werd ge zegd, dat alle banden met de Ne derlanders werden verbroken. Deze verklaring verwekte ook woede bij de meeste Zuidmoluk- kers in Bovensmilde. De SPP-RMS van Chris Pasis, die snel terrein wint onder de jonge ren, wil binnen twee weken uit sluitsel van het Zuidmoluks Links Bevrijdingsfront of de or ganisatie nog bereid is mee te werken aan normalisering van de betrekkingen. van de Antillen heilloos is. "Ver breking van alle banden tussen de eilanden houdt grote gevaren in", zo benadrukte premier Den Uyl. "Samenwerking is geboden". Wel vond hij dat een einde gemaakt moet worden aan het overwicht van Curacao binnen de Antillen. "Er moet meer ruimte komen voor een grotere zelfstandigheid en gelijk waardigheid van Aruba", meende Den Uyl. Op de Antillen worden enkele stappen in die richting gezet. Tij dens de kabinetsformatie in Wil lemstad zijn afspraken gemaakt om de Antilliaanse eenheidsstaat om te zetten in een federatie van zes ei landen. Elk eiland gaat zijn eigen zaken zelf regelen. Tot nu toe was het zo dat de Antillen in feite vanuit Willemstad bestuurd werden. Dit was een doorn in het oog van de eilanden buiten Curacao: Aruba, Bonaire, St.-Maarten, St.-Eustatius en Saba. Er is nu afgesproken dat alleen politie, posterijen, financiën en douane door de eilanden geza menlijk geregeld zullen worden. „Warmingup is erg belangrijk. Niet alleen bij hockey natuurlijk. Dat geldt voor elke sport. Je komt sneller in je spel en je hebt minder kans op blessures. Daarom is die nieuwe Midalgan Sport zo handig. Je kunt 't snel en makkelijk inwrijven en hebt meteen warme spieren. Echt een prima middel". Nieuw. Midalgan Sport. Voor warme, soepele spieren en betere sportprestaties. Verkrijgbaar bij apotheek en drogist

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7