Kleuterschool De Wigwam door brand verwoest FORD RIJNLAND Gruyters kan Waardeiland niet helpen FORDRIJNLAND! Weer jacht op spreeuw naardaXii!) |Dg gemiddelde Ford Granada-rijder is zo'n 40 jaar oud De Waarom rijdt U nog niet in 'n Ford Granada? gemiddelde Ford Granada-rijder heeft 'n zeer ruim inkomen Ford Fiesta:300.000 km Onderzoek noodzaak centrale Asfalt in deel van Breestraat VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1977 LEIDEN LElüEN - Frof. dr. A. Brouwer neejt gistermiaaag ais voorzuier van ae redactieraad het eerste exemplaar van het nieuwe universiteitsweekblad "Mare" officieel ten doop gehouden. Hij deed dat door een luikje weg te klappen in een fotopaneel van het academiegebouw om daaruit vervolgens het eerste nummer te voorschijn te toveren. Een soortgelijke handeling verrichtten de voorzitter van de universiteitsraad dr. A. van Esch en de voorzitter van het college van bestuur mr. KJ. Cathwat met enig beschei den vuurwerk gepaard ging. Diverse hoogwaardigheidsbekledersonder wie de burgemeesterwoonden de plechtigheid bij. LEIDEN/DEN HAAG - De bewo ners van het Waardeiland moeten zelf langs civiel-rechtelijke weg er voor zorgen dat project ontwikkelaar Nieman Holding eventuele klachten over de bouw en afwerking van hun huizen ver helpt. Minister Gruyters van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft daar geen be moeienis mee, omdat de klachten betrekking hebben op overeen komsten die tussen de bewoners en Nieman Holding zijn gesloten. De minister laat dit weten in ant woord op schriftelijke vragen, die het Tweede Kamerlid Kombrink (PvdA) had gesteld. Kombrink verwees daarin naar de ernstige klachten die een aantal bewoners van het Waardeiland heeft over de bouw en afwerking van hun wo ningen. Een probleem daarbij was dat Nieman Holding de nog reste rende bouwgrond aan de firma Van Wijnen heeft verkocht, "ten einde niet meer achter de broek te wor den gezeten door klagende bewo ners", aldus Kombrink. Desgevraagd heeft minister Gruy ters een overzicht van de klachten gegeven. Die betreffen: krimp- scheuren, de dakconstructie, sche luwe keukenkastdeurtjes, onvol doende geïsoleerde leidingen van het centrale verwarmingssysteem en de riolering. De gebreken zijn volgens de minister alle te herstel len. Het is hem niet gebleken dat door gebrekkig toezicht op de bouw "vele" klachten zijn ontstaan. Minister Gruyters vindt het niet nodig om bijzondere maatregelen te treffen waardoor het toezicht op de bouw in het algemeen zou wor den verbeterd. Kij wijst erop dat het uitoefenen van bouw- en wo ningtoezicht door de Wet aan de gemeente is opgedragen. Daarbij ADVERTENTIE geldt wel dat de nakoming van het bestek en de voorwaarden van de desbetreffende overeenkomst normaliter een zaak van de op drachtgever (koper) of diens archi tect is. Kombrink vroeg zich af of niet moet worden voorkomen dat be woners een jarenlange juridische strijd moeten voeren om recht te verkrijgen. Gruyters antwoordt daarop dat er sinds eind 1974 een zg. model koop/aannemingsover eenkomst bestaat. Daarin is gepro beerd eventuele juridische geschil len tussen de koper en de onder nemer zoveel mogelijk te beperken, door de verplichtingen van beide partijen op zo evenwichtig moge lijke wijze vast te leggen. Doen zich geschillen voor, dan dient de Raad van Arbitrage voor de Bouwbe drijven uitspraak te doen, hetgeen gewoonlijk binnen een redelijke termijn gebeurt. Als kopers van huizen van dit modelcontract ge bruik maken, hoeven zij later geen, dan wel een aanzienlijk kortere ju ridische strijd te voeren, aldus Gruyters. DEALER VAN O.A. BOUSSAC GORDIJNEN PLOEG GORDIJNEN BESOUW TAPIJT Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Lelden Telefoon 071-142627 gemiddeld: 106 km per uur-gebruik: 1 op 13,9 Maar liefst 134 dagen en nachten heeft een normale Ford Fiësta 1100 L gereden op de auto bahnen Keulen - München - Hamburg - Keulen. Er werd een afstand van 300.000 km afgelegd met een gemiddelde snelheid van 106 km/uur. De 53 pk motor verbruikte 7,21 liter benzine op 100 kilometer ofwel 1 liter op bijna 14 km. Franz Beckenbauer, de bekende Duitse voetballer die thans in Amerika is, legde de eerste kilometers met de Fiësta af. Daarna werd de wagen bestuurd door acht chauffeurs, die elkaar volgens een vooraf opgesteld programma aflosten. Voor elke tien kilometer werd DM I,-- afgedragen aan het Duitse Kankerfonds, waarvan de echtgenote van de Duitse president, mevrouw Dr. Mildred Scheel, beschermvrouwe is. Onderweg werden voor dit doel ook nog collectes gehouden en zodoende kan een bedrag van DM 60.000 worden afgedragen. Op regelmatige tijden werd de auto geinspecteerd door de "Technische Uberwachungs Verein" (T.U.V.) en elke liter benzine die in de wagen werd gegoten werd streng gecontro leerd. Iedereen op de Autobahn, die de Fiesta passeerde of er achter reed heeft precies kunnen zien hoeveel kilometers deze kleine wagen reeds had afgelegd. Achter de achterruit was een grote, verlichte digitaalkilometer teller bevestigd. Wanneer er zo nu en dan een kleine reparatie moest plaats vinden of de normale onder houdsbeurten om de 10.000 km, dan gebeurde dit onder controle van de T.U.V. Rheinland, die alle elementaire onderdelen van de auto had verzegeld. Zo werden bij ongeveer 155.000 km nieuwe veerpoten vóór be vestigd en achter nieuwe schok dempers. Wanneer de verwisse ling van de onderdelen had plaatsgevonden, werden ze weer door de T.U.V.'verzegeld. Nadat de eindinspectie door de T.U.V., die dezer dagen zal plaatsvinden, is gebeurd, zal de wagen op een tour gaan naar Ford dealershowrooms en ver moedelijk ook op de autoten toonstelling in Frankfurt staan. 5Sp» EEE5B LEIDEN - Onder het uitdrukkelijke beding dat nog apart beslist moet worden over de mogelijke vestiging van een betonmortelcentrale kon de commissie voor ruimtelijke orde ning gisteravond zonder veel pro blemen akkoord gaan met de aan koop van een industrieterrein aan de Morsweg. Over de aankoop van dit terrein is onder de omwonenden nogal wat rumoer ontstaan omdat men vreesde dat dit automatisch zou leiden tot de vestiging van de Leidse Betonmortelcentrale ter plaatse. Een woordvoerder van de bewoners die gisteravond acte de présence gaven benadrukte dat zij het liefst geen industrievestiging ter plekke zouden willen hebben, maar een~ parkje. Deze suggestie werd niet door de commissie overgenomen. De commissieleden waren verder algemeen van mening dat de ge meente niet na moest laten het ter rein te kopen: gemeentelijk eige ndom geeft nog de meeste garantie dat er geen ongewenste ontwikke lingen plaatsvinden. Na de aankoop moeten B enW alle reerst onderzoeken of er in Leiden behoefte is aan vestiging van een nieuwe betonmortelcentrale; ver volgens wat de beste plaats is als de centrale noodzakelijk is. Als alter natief wordt gedacht aan uitbrei ding van de huidige installatie aan de Zoeterwoudseweg Binnenkort zullen bewoners van de Mors samen met raadsleden en wet houders een bezoek brengen aan een moderne betonmortelcentrale, waarvan wordt beweerd dat deze zonder stof en hinder werkt. LEIDEN - De acties van brandweer, politie en gemee ntewerken tegen de spreeu- wenplaag op de Witte Singel zijn succesvol gebleken. Rond zeven uur gisteravond werd ter plaatse het resultaat beke ken en werd afgewacht of de vogels niet opnieuw zouden te rugkomen. De vele duizenden spreeuwen die evenals vorig jaar de pakweg honderdvijftig jaar oude kastanjebomen als rustplaats hadden uitgekozen, bleken echter flink afge schrikt. Weliswaar zwermden tegen half tien weer enige groepen over het gebied Witte Sin gel/Hortus/Jan van Houtkade, maar deze konden op de eerder toegepaste manier worden verdreven. Die methode is ontworpen door de Landbouw Hogeschool van Wageningen. Een ge luidswagen van de brandweer draaide een bandje af met de angstkreet van een spreeuw in doodsnood en tegelijkertijd werden op straat rotjes afge stoken. Opzet is de vogels uit elkaar te jagen, de polder in, of zo nog beter, eerder de trek naar het zuiden te laten inzet ten. LEIDEN - Er is een grote kans dat het laatste gedeelte van de Brees traat geasfalteerd wordt. Dat zou de beste manier zijn om de kuilen in de weg, ontstaan na het leggen van een nieuwe riolering, weg te werken. Volgende week zal deze kwestie eerst nog aan de orde komen in de begeleidingscommissie voor de Breestraat. Op het Stadhuis is men tot de con clusie gekomen dat de reconstruc tie van de Breestraat geheel van de baan is en dat allereerst de mark- tenroute vernieuwd zal moeten worden. Er wordt overwogen om tijdens de werkzaamheden aan de marktenroute - de walmuren en riolering moeten vernieuwd wor den - het verkeer in twee richtingen over de Breestraat te laten rijden. Na de afgelopen rioleringswerk zaamheden in de Breestraat ont stonden onverwacht grote kuilen. Deze kuilen zouden na een herbe strating waarschijnlijk terugko men. Door het leggen van asfalt kan de druk van het verkeer beter ver deeld worden en is minder kans op het ontstaan van kuilen. Wordt er geen asfalt gelegd dan zou de be bouwing tezeer te lijden hebben van het tweezijdig verkeer. Een en ander kwam gisteravond kort aan de orde in de commissie ruimtelijke ordening. Op protesten van PPR/D'66- vertegenwoordiger Beijen ("als het zo doorgaat wordt de hele binnenstad adfalt") merkte wethouder Waal op dat dit wellicht de minst kwade oplossing was. De acties werden ondernomen na een regen van klachten over de spreeuwen die tegen sche mering met veel lawaai in de bomen neerstrijken en 's mor gens pas weer vertrekken, in tussen de rijbaan door hun uitwerpselen spiegelglad ma kend. De kastanjebomen zou den onder het massale verblijf veel te lijden hebben. De paniek bleek gisteravond opnieuw groot. Het was een triest gezicht te zien hoe de Dit bleef er over van het houten schoolgebouw aan de Sumatro^traat LEIDEN - De gemeente zal het Koningin Julianafonds positief ad viseren over het takenpakket dat door het Wijkkollektief Plan-Noord is opgesteld voor de aan te trekken onderwijsopbouwwerker. Deze voor Leiden nieuwe kracht zou ac tiviteiten als bijv. de bijlesdienst in Noord moeten ondersteunen en begeleiden. Wethouder Tesselaar omschreef de taak van de onderwijsopbouwwer ker als het coördineren en begelei den van onderwijsrandverschijnse- len. Hij betreurde het overigens in hoge mate dat er (nog) geen relatie is tussen het takenpakket van de nieuwe kracht en de scholen in Noord. spreeuwen ook vogels in an dere delen van de stad leken te waarschuwen voor het onheil. Op de plantage bijvoorbeeld vlogen grote groepen kraaien uit de bomen weg, zelfs de vo gels in de Leidse Hout waren onrustig. De brandweer kwam over ne genen in actie en kon rond tien uur huiswaarts keren. De Witte Singelbewoner6 kunnen weer ongestoord van de na chtrust genieten. LEIDEN - Een felle uitslaande brand heeft gistermiddag rond vijf uur de openbare kleuterschool „De Wigwam" aan de Sumatrastraat volledig in as gelegd. De Leidse brand weer die met groot materieel was uitgerukt en snel ter plaatse was, kon noch van het houten noodgebouw, noch van de inboedel iets redden. De totale schade wordt ge raamd op ruim een half miljoen gulden. Het" vermoeden bestaat dat de brand is aangestoken. De afdeling recherche van de Leidse politie is direct na de brand met een diep gaand onderzoek begonnen. Van ochtend waren er nog geen arresta ties verricht, maar - zou deelde een politiewoordvoerder mee - het on derzoek is nog niet afgesloten. Tijdens de blussingswerkzaamhe- den raakte een brandweerman ge wond. Toen plotseling de zijwand van het brandende schoolgebouw omlaag kwam stond hij vlak in de buurt. Een glasscherf uit een van de ruiten boorde zich door zijn hand schoen en veroorzaakte een flinke wond. Per ambulance werd de brandweerman overgebracht naar het ziekenhuis waar de wond met zeven steken werd gehecht. De brand brak kort voor vijf uur uit en veroorzaakte een rookontwikke ling, die in grote delen van de stad te zien was. Omdat de brand juist in het spitsuur was, trok de brand zeer veel belangstelling, zoveel dat de blussingswerkzaamheden van de brandweer werden bemoeilijkt. Bij de blussing waren twee autos puiten, een ladderwagen en een commando-auto betrokken. Aan vankelijk gaf vooral de gasmeter problemen bij de blussing. Rond tien voor half zes kon het sein brand meester worden gegeven. De na blussing duurde tot even na half acht. Het gebouw was een houten noodschool, die in 1956 nieuw werd neergezet aan de Storm Buijsings- traat in de Mors en enkele jaren la ter werd overgeplaatst naar de Su matrastraat in De Kooi, Kleuters chool De Wigwam stond op punt te verhuizen naar' een opgeknapt noodgebouw op de hoek van de Nog vrachtauto's over de Morsweg LEIDEN - Ondanks de plaatsing van borden, die dat verbieden, rijden er. nog steeds vrachtauto's over de Morsweg. Dat schrijft de buurtgroep Transvaal II in een brief aan de burgemeester en de Leidse raad. De bewoners vragen om ervoor te zorgen dat de politie tijdens.de surveillance de komende weken de naleving van het ver keersbord extra in het oog houdt. "Wij hebben er begrip voor dat het even duurt voordat de bestaande routine doorbroken wordt en be roepschauffeurs het nieuwe bord gaan opmerken. Maar als de politie bijvoorbeeld op bepaalde uren in de straat wil postvatten en overtre ders waarschuwen of bekeuren, dan wordt de nieuwe verkeers maatregel direct onder de aandacht gebracht", aldus de buurtgroep. Sumatrastraat-Surinamestraat. Om die verhuizing mogelijk te ma ken zou de kleuterschool niet - zoals de andere scholen - volgende week dinsdag van start gaan, maar een week later. De gemeente staat nu voor het probleem om binnen een week een nieuwe inventaris te vinden omdat de oude bij de brand volledig verloren is gegaan. De Ford Granada is een zeldzame kombinatie van komfort, kwa liteit, styling, prestaties, betrouwbaarheid en lage bedrijfskosten. Als u van nature dergelijke kwalifikaties op de juiste waarde weet te schatten, verwachten wij u binnenkort in onze showroom. Dat wij juist met een scherpe transaktie moeten realiseren, daar zijn wij ons terderge van bewust. Leiden Leiderdorp Lammenschansplein 6 v.d. Valk Boumanweg 71 Tel. 071-767206-767207 Tel. 071-899301

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3