Leiderdorp krijgt nog miljoenen eidse agenda OEGSTGEEST: GEEN AUTOMATISERING OP KORTE TERMIJN Postkantoor blijft in „Den Deijl" Bromfietsers gewond bij valpartijen Projectontwikkelaar betaalt deel industrieterrein niet Leidenaar (17) door vriend gestoken VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1977 LEIDERDORP - De gemeente Leiderdorp krijgt nog 2% miljoen gulden van de Engelse projectontwikkelingsmaat schappij Linton Holding. Die hadden al aan het einde van vorig jaar betaald moeten zijn, maar op grond van onenig heid over het bestemmingsplan en het verkoopcontract werd om een half jaar uitstel gevraagd. Dat half jaar is inmiddels ook verstreken, maar Linton heeft nog altijd niet betaald, terwijl de oneffenheden in plan en contract wel zijn gladgestreken. Volgens de gemeente Leiderdorp was het zo dat Linton moeilijkhe den voorzag omdat het verkoop contract van de grond ruimer ge formuleerd was dan het bestem mingsplan. Het ging met name om de omschrijving van de term "han del". Ook GS vond.de formulerin gen te vaag en intussen is het be stemmingsplan aangepast. Dat is nu gelijkluidend aan het verkoop contract. Andere visie Woordvoerder Drijer van Pollman Development Consultants uit Am sterdam - de Nederlandse zaak waarnemer van Linton Holding - geeft een heel andere visie op de zaak. Het industrieterrein langs de Zijl in Leiderdorp, dat Linton Hol ding wil hebben, wordt in vier fasen verkocht. Fase 1 en 2 werden tege lijk verkocht, op fase 3 - waar het woonoord voor buitenlandse Door Hans Meijer werknemers is gevestigd - en fase 4, een daarachter liggend stukje grond, heeft Linton optie. Fase 1 is betaald en fase 2 zou betaald moe ten zijn. Volgens Drijer is het zo dat Linton fase 2, 3 en 4 pas zou kopen als de hallen, die op fase 1 zijn ge bouwd, met succes verhuurd wa ren. Dat nu is geenszins het geval. Twee van de vier hallen, die op dat eerste stuk terrein zijn neergezet staan nog altijd leeg. Oorzaak daarvan is het feit dat Lin ton geen goedkope "huisbaas" is, en zyn prijzen bijvoorbeeld aan zienlijk hoger liggen dan de huur prijzen van hallen op het nabijgele gen industrieterrein "De Grote Polder" in Zoeterwoude. Zolang Leegstaande hallen, inplaats van de "succesvolle verhuur", die projectontwikkelaar Linton zich voorstelt. dat nog niet vol is, lijkt het onwaar- dat er gesproken is over 'succes- Wnr»r»nr,rrJ schijnlijk dat van 'succesvolle ver- volle verhuur' en dergelijke voor- vv uuiiut->l u huur' in Leiderdorp sprake kan waarden staan zeker niet in het con- Bij een en ander speelt nog een an- zijn. tract, aldus een gemeente- dere zaak een rol. Op grond van de De gemeente Leiderdorp ontkent woordvoerder. optie, die aan Linton werd ver leend, is aan de stichting woonoord buitenlandse werknemers meege deeld dat het woonoord op 1 okto ber aanstaande ontruimd moet zijn. Op grond daarvan heeft de stich ting, waarin vier Leidse en Leider- dorpse bedrijven deelnemen, zich per die datum teruggetrokken en moeten de gemeenten Leiden en Leiderdorp grotendeels, voor de opvang van de circa vijftig bewo ners van het woonoord zorg dragen Leiderdorp is min of meer zelf schuldig aan de situatie doordat de plannen voor bouw van nieuwe woongelegenheid eindeloos wer den uitgesteld. Nu ziet het ernaar uit dat het plan voor kleine flats aan de Rietschans volgend jaar klaar zal zijn. In die tussentijd blijft het huidige woonoord bestaan, maar dan voor het merendeel op kosten van Lei den en Leiderdorp, die daarvoor samen ruim anderhalve ton op moeten brengen. De vraag is intussen of Linton de optie op het terrein hard maakt. Zo lang men fase 2 niet heeft betaald zal Leiderdorp zeker niet ingaan op voorstellen van Linton. Blijkt dat de grond niet door Linton gekocht wordt, dan is de spanning van de ketel en kan er wat rustiger gespro ken worden over de opvang van de buitenlandse werknemers. Dan ook speelt de datum van 1 oktober niet meer zo'n belangrijke rol. WASSENAAR - Het postage ntschap „Den Deijl" in Wassenaar blijft voor de wijk behouden. Ech ter niet in het huidige gebouw aan de Rijksstraatweg 388 waar posta- gente juffrouw Braks al 11 jaar het kantoortje van de PIT beheerst, maar zo'n vijftig meter verderop, in een winkeltje dat momenteel nog gebruikt wordt als sigarenzaak. Deze PTT-afdeling is enkele maan den geleden in het nieuws geko men toen de bevolking van „Den Deijl" in opstand kwam tegen het verdwijnen van het postkantoortje. Het pand dat eigendom was van Ford-service (B.V. den Deijl) en waarin nu alleen nog het age ntschap gevestigd is, werd vorig jaar door de Winschotense huisarts Oudendal opgekocht. Hij eiste als nieuwe eigenaar van B.V. den Deijl, dat het huis geheel ontruimd werd. Gemeente-arts De buurtbewoners startten daarop met een handtekeningenactie. Dokter Oudendal, die als gemeente-arts voor halve dagen bij de gemeente Wassenaar in dienst genomen is, bleef echter voet bij stuk houden. Hij wil in het pand een autohandel inrichten voor old timers. Juffrouw Braks begon een gerechtelijke procedure tegen de nieuwe eigenaar. Van de rechtbank heeft ze inmiddels uitstel gekregen tot 1 november alvorens ze het huis moet verlaten. Voorts heeft zij recht op een smartegeld, uitbetaald door dokter Oudendal. De postagente voelt zich echter al lerminst gelukkig na de op zich voor haar positieve afloop van de rechtzaak. Door de verbouwingen die nu reeds aan het pand plaats vinden wordt ze met de rug tegen de muur geduwd. Maar dit is niet de enige moeilijkheid voor haar en het agentschap annex detailhandel. Met aardappelschilmes Ze is radeloos. Allereerst omdat ze geen precieze datum weet wanneer het sigarenzaakje leeg komt te staan en zij met de verhuizing kan beginnen. Verder weet ze niet of ze het risico kan lopen het verderop gelegen sigarenzaakje te huren. Huur „De huur die ik voor het sigaren zaakje moet betalen is vier keer zo hoog als hier. Maar ik word ge dwongen er naar toe te gaan. Toch heeft de gemeente geen enkele toe zegging gedaan om mij financieel te helpen. De PTT wil me wel een jaar financieel helpen, maar wat moet ik dan na een jaar?" Een woordvoerder van het Centraal Postdistrict in Den Haag gaat er van uit dat er uit sociale oogpunten wel zorg bij de PTT voor juffrouw Braks bestaat. „Ze is dan wel niet bij de PTT in dienstverband, toch proberen we haar te helpen". Juffrouw Braks ziet de hulp niet zo zitten. Zij is ervan overtuigd dat ze maar op korte termijn wordt bijge staan. „Verder hebben ze toege zegd dat ze bij de verhuizing en in richting meehelpen". In het verle den heeft ze twee verbouwingen aan het huidige postagentschap zelf gefinancierd, zonder dat de PTT haar bijstond. Ook bij de rechtszaak bleef steun van PTT- zijde achterwege. Verdwijnen De PTT-woordvoerden „Ze krijgt een gewone vergoeding voor haar diensten. De PTT heeft uiteraard geen mogelijkheden tot huursub sidies". Toen duidelijk werd dat het posta gentschap uit het pand moest wilde de PTT het aanvankelijk helemaal uit de buurt laten verdwijnen. De bewoners dienden dan maar naar het hoofdpostkantoor op de Kerk- dam toe te gaan. De buurtbewoners die langzaam aan verschillende winkels uit hun wijk zien verdwijnen, kwamen daartegen in opstand. Na hun actie kwam de PTT op haar eerder inge nomen standpunt terug en begon moeite te doen een vestigingsplaats voor juffrouw Braks te vinden. Ook het gemeentebestuur voelde zich niet gelukkig met de nevena ctiviteiten van hun pas aangeno men gemeente-arts, vooral niet omdat een hele buurt er tegen pro testeerde. Toch kon het gemeente bestuur in deze kwestie niet hande lend optreden tegen dokter Ou dendal, aangezien deze slechts voor halve dagen in gemeentedienst is en zodoende de mogelijkheid bezit andere werkzaamheden te verrich ten buiten zijn ambtenarentaak om. Juffrouw Braks tot slot: „Het is nu al droog brood wat ik te eten krijg en later de korst. Eigenlijk moet ik toch wel voor dit werk een eerlijke beloning krijgen?" CHARLES LENNARTZ Maandag 15 augustus vergadert in het dorpshuis in Leiderdorp de begeleidingscommissie voor de nieuwbouwwijk Buitenhof. Daar komt aan de orde op welk tijdstip de toekomstige bewoners mee moeten gaan praten over hun wijk. Aanvang van de vergadering is acht LEIDEN - De 17-jarige Leidenaar D. N. is in de afgelopen nacht in een woning aan de Anna Paulowna- straat met een aardappelschilmes LEIDEN - Twee Leidse jongens raakten gisteravond gewond bij een slippartij met hun brommer. De jongens reden op de Haagweg in de richting van de Waddingerbrug, toen de brommer in een bocht kwam te slippen. De 17-jarige be stuurder van de bromfiets kreeg diverse schaafwonden, de één jaar jongere duo-passagier verwondin gen aan de knie. Beiden zijn voor behandeling naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Op de Hoge Rijndijk kwam gister avond een 49-jarige Leidenaar te vallen, toen hy met de trapper van zijn brommer de trottoirband raak te. De man kreeg een wond aan zijn wang en moest eveneens naar het ziekenhuis. Lelijke val LEIDEN - Een 70-jarige Leidenaar kwam gisteren in de Haverstraat zo ongelukkig te vallen dat hij een flinke hoofdwond alsmede letsel aan het oog kreeg. De bejaarde man sloeg bij deze val met zijn hoofd te gen de trapper van een bakfiets. De EHD. bracht hem over naar het Academische Ziekenhuis. in de rug gestoken. Een deel van het mes moest in het Academisch Zie kenhuis operatief uit de rug van de jongen worden verwijderd. De jeugdige Leidenaar zou echter niet in levensgevaar verkeren. De da der, een 16-jarige vriend van D. N. is door de politie terzake van poging tot doodslag aangehouden. Hij is ingesloten in het bureau aan de Zonneveldstraat. De twee jongens verbleven sinds ongeveer een week (met toestem ming van de hoofdbewoner) samen in het huis aan de Anna Paulowna- straat. Beiden gingen gisteravond op stap, waarbij ter verhoging van het plezier wat alcohol werd ge bruikt. Op weg naar huis trapte de jongste van het tweetal de ruit in van een woning aan de Haarlem merstraat, vermoedelijk met de be doeling om er in te breken. Zijn vriend wilde daar echter niet van weten en dat zou volgens de politie de aanleiding tot de steekpartij zijn geweest. In 't kort Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk I (Morskwartier, binnenstad tot Cityring en Groenoord): H.C. Jasperse Jr. Witte Singel 72, tel. 124961; Wijk II (Kooi- en Merenwijk): H.A.M.M. Meyer, Stokroos l.tel. 122113; Wijk III (Waard, Professoren wijk en Tuinstadwijk): J. de Bruyne, Kernstraat 11, tel. 141225; Wijk IV (Zuid-West en Haagwegkwartier): van zat. 10 uur tot zond. 8 uur A.A. van Rijn, Melissetuin 5, tel. 210797; van zond. 8 uur tot zond. 24 uur A.de Boer, Kennedylaan 46, tel. 762115. Leiderdorp - Van Wijk, praktijkadres Merelstraat 184a, tel. 891037 (zaterdag); F.O.A.M. Kemme, Merelstraat 184a, tel. (891000>-893139 (zondag). Spreekuur van 12.30-13 uur. Oegstgeest - E.J. Roelants, Frans Hals laan 10, tel. 153747. Voorschoten - J.H. Vnjenhoek, S. v.d. Oyelaan 38, tel. 2356, (zaterdag); C. Meijer, Chopinlaan 16, tel. 2493 (zondag). Warmond - A. Gijzel, Oranje Nassaulaan 10, Warmond, tel. 01711-10834. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 12-19 augustus door Apotheek "Herdingh en Blanken". Ho- WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, Lei den, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641; Alg. Hulpverle ning; tel. 2141 - toestel 35 (dag en nacht). Warmond - A. Looyen, Merellaan 22, Sassenheim, tel. 02522-11454. Leidse Rechtswinkel Juridische Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775. Geopend: ma. en woe. van 11-13 uur, di. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad. Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur. Noord, van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi, Driftstra?' 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartie" Buurt-, huis Morskwartier, Topaaslaan, tel. 761198, woensdag 1(. .00-13.00 uur, Tuin stadwijk, Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 132187. Dag en nacht bereikbaar. Dierenhulpdienst den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. Onderwijswinkel Burgerraadsman Korenbrugsteeg 7. Telefoon 143171, (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00. Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Op 15 augustus begint in Zoe terwoude het bevolkingsonder zoek naar borstkanker bij vrouwen, dit in navolging van het Leider- dorpse onderzoek, eerder dit jaar. Ook in Zoeterwoude zal in samen werking met het Elisabethzieken- huis in Leiderdorp onderzoek wor den gedaan bij vrouwen vanaf der- S0S-CÜ6nst tig jaar. Aan het onderzoek wordt een uitgebreide voorlichtingscam pagne gekoppeld. Advocaten spreekuur Pieterskerkgracht 11, iedere donder- 99 OEGSTGEEST - Oegstgeest gaat eerst praten over de be scherming van de persoonlijke vrijheid van de burgers al vorens de automatisering van de bevolkingsadministratie door te voeren. Dat is het resultaat van een lange en zeer principiële discussie, gisteravond in de raad van die ge meente. Het college wilde aanvankelijk de administratie van de onroerend goedbelasting en de bevolkings administratie tegelijkertijd onder brengen in de computer van het administratiecentrum MiddenWest Nederland at stuitte echter op aan zienlijke bezwaren, met name van PvdA'er mr. J. Boesjes. LEIDEN - Een 20-jarige Leide naar heeft bij de politie aangifte ge daan van mishandeling door twee hem onbekende jongens. De jon geman zou, toen hij in de Juliana- straat fietste, plotseling door het tweetal zijn aangevallen, zonderdat daartoe aanleiding bestond. Hij kreeg een bloedneus en zijn fiets werd beschadigd. Vier punten Boesjes betoogde dat te weinig aandacht is besteed aan vier pun ten. De gegevens waren te gemak kelijk bereikbaar voor onbevoeg den, terwijl de bevoegdheden voor hen die toegang hebben tot de persoonsgegevens in de huidige opzet niet voldoende geregeld zfjn. Verder merkte Boesjes op dat het toezicht op de naleving van voor schriften niet geregeld is en dat er verder geen enkele mogelijkheid voor de burger is om bezwaar te maken tegen het gebruik van de opgeslagen gegevens. "Ten onrechte wordt vaak gedacht dat het systeem veilig is wanneer het goed bewaakt wordt. Dat is ge enszins het geval", aldus Boesjes die een Kafka-achtige maatschap pij zag opdoemen wanneer de in voering van geautomatiseerde personenadministratie niet zeer strak geregeld wordt. "We moeten hier wel erg op onze hoede zijn, omdat het de eerste stap naar iets veel groters is. Hoe meer gegevens zijn opgeslagen - als bijvoorbeeld dienstplichtgegevens en dergelijke - des te beter werkt het systeem. Het nodigt uit tot zeer vergaande automatisering". Niet operationeel WD en CDA sloten zich bij het be toog van Boesjes aan. Na schorsing kwam burgemeester jhr. T. A. J. van Eysinga met het volgende voorstel: er wordt wel doorgewerkt aan de voorbereidingen tot invoe ring, maar de geautomatiseerde administratie wordt niet operatio neel gemaakt. Intussen zal voor be tere beveiliging van de gegevens en "Kafka-maatschappij het gebruik daarvan worden ge zorgd. Daarmee kon de raad het eens zijn, waarbij men nog aantekende dat ook de bevoegdheden van B. en W. in deze goed geregeld dienen te worden. Boesjes merkte tenslotte op dat zijn instemming niet auto matisch betekent dat hij met een volgend - verdergaand - voorstel akkoord zal gaan. Onderdak Warmondse verenigingen in school WARMOND - De vroegere St. Ni- colaasschool in Warmond zal wor den omgebouwd tot sociaal- culturele accomodatie, waar in de toekomst de verenigingen, die nu in De Burcht gehuisvest zijn, een onderdak zullen vinden. Dat is al thans het advies van de commissie financiën die hierover gisteravond vergaderde. Het betrof echter geen unaniem advies van de commissie want met name de heer C. Vreeken vond de uitgave van 4,5 ton, die met de ver bouwing gemoeid is, erg groot. Hij beschouwde het als een lapmiddel voor de in slechte staat verkerende school en voelde veel meer voor een nieuw gebouw, waarin zowel het gemeentehuis als de verenigingen ondergebracht zouden worden. De andere commissieleden waren dat met de heer Vreeken eens maar moesten met commissie voorzitter W.F. Vreeze tot de conclusie komen dat daar op geen stukken na de gel den voor beschikbaar zijn. „De Kaag breidt uit WARMOND - De Koninklijke Wa tersportvereniging "De Kaag" is één dezer dagen begonnen met de uitbreiding van de jachthaven aan de Leede. De uitbreiding houdt in dat er vijfendertig ligplaatsen bij komen die vooral bestemd zijn voor grotere schepen. Ten tijde van de vergunningaan vrage van de vereniging "De Kaag" bestond er geen bestemmingsplan voor het betreffende gebied waar door dit planologisch onbe schermd was. Als gevolg hiervan was de gemeente verplicht de ver gunning te verstrekken. Volgens het onlangs gereed geko men bestemmingsplan "Zuid" zou echter ook een vergunning zijn ver leend. Het plan voorziet namelijk in uitbreidingsmogelijkheden voor zowel "De Kaag" als voor de jacht havens „Zwanegat" en "Parana" aan de Haarlemmertrekvaart. Provinciale Staten van Zuid- Holland hebben in het algemeen bezwaar tegen het uitbreiden van de jachthavencapaciteit in verband met de overvolle Kagerplassen. "Maar", zo deelde burgemeester De Vreeze afgelopen dinsdag in de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening mee, "De provincie is wat dat betreft niet al tijd consequent in tegenstelling tot de gemeente Warmond". Toch schept ook de gemeente Warmond in het bestemmingsplan "Zuid" uitbreidingsmogelijkheid voor een aantal jachthavens. Vraag aan gemeentesecretaris C. Zoete melk of de gemeente nu niet meer vasthoudt aan het bevriezen van de jachthavencapaciteit: "Deze uit breidingsmogelijkheid was van het begin af aan (de eerste versie van het ontwerp bestemmingsplan ver scheen in 1975) in het plan opge nomen. We willen de jachthavens niet in hun opzet hinderen". Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar, vertrouwelijk. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging. Mare 45, tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur). Moederhulp Bureau Moederhulp (niet gehuwde moederzorg), Terweepark 2, tel. 151068. Mej. J. Schrama, maatschappelijk werk- Dienstencentrum Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer, Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071-153652. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 40,45 Kwartaalabonnement per post58,30 Jaarabonnement150,30 J aarabonnement per post221,70 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. - HuyR'lffX Juffrouw Braks.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2