/Wc: Zonder geluk kom je ner gens... VOOR SPEL Ajax verhoogt prijzen VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1977 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT H SPORT PAGINA 17 SPORT SPORT SPORT Foto links: Hans Kraay: Ik wil wel dat we weer Europees voetbal gaan spelen'". Foto rechts: Jan Peters temidden van de selectiegroep van AZ. Oud- UVS-spe'ler Fred Filippo draaft geheel links mee. Een leuke club, AZ'67, altijd in voor een lolletje, trouwens, anders hadden ze natuurlijk nooit Willem van Hanegem gecontracteerd. Wel staan ze nu zo ongeveer op de zwarte lijst van Inter Football, omdat Hans Kraay o zo brutaal was Jantje Peters van NEC los te weken zonder de heren Coster en De Vos daarin te kennen en b, niet onmiddellijk hapte toen ome Cor Coster Johnny Rep kwam aanbieden. Kraay, onlangs tijdens de open dag bij AZ even terugblikkend: "Dat was me een vertoning, Cor Coster bij Klaas Molenaar op bezoek. Nou houdt Klaas nogal van mooie schilderijen en hij heeft dus wat oüwe meesters zo links en rechts aan de muren hangen. Cor rondloeren. Nou, die wil ik wel meenemen voor een joet, die voor een geeltje. Klaas zwijgen. .Cor* dan met het Rep-voorstel, komen. Hij moest 1,2 miljoen kosten. Nou, dat is goedkoop zegt Klaas. 1,2 miljoen. En dat is inclusief de persoonlijke eisen van Johnny. Nee, Johnny moet zelf ook nog wat hebben. Het kwam bij elkaar neer op pakweg anderhalf miljoen. Nou, zegt Klaas droog, dan gaat het niet door. Grote consternatie. Er kon nog wel wat af, volgens Cor. Laten we zeggen de helft, zegt Klaas. Nou dat ging helemaal niet. En Cor maar roepen, wat wil Kraay. Ik zei niets. Wat moet ik zeggen. Als ik zeg wil Rep wel voor een miljoen, dan zegt Klaas misschien okay. Maar misschien zegt-ie ook, dat gaat niet door. Ik kan niet over een andermans portemonnee beschikken. Cor later woedend. Hij zegt, Molenaar is een koopman, ik ben een koopman en jij hebt nergens de kloten ver stand van En dat alles nauwelijks twee maanden nadat Hans Kraav leek te worden ingelijfd binnen de muren van Inter Football, een stap die hij niet maakte omdat de Molenaars hem binnen het bedrijf een functie aanboden, een soort van directeur-sportief bij AZ, waarbij hij geassisteerd zal worden door veldtrainer Jan Notermans. Kraay grijnzend: "Ik zit natuurlijk wel op een schietstoel, kijk maar naar mijn voorgangers, Hartland, Bonewit, Burgwal, weg zijn ze Ineens ernstig: "Kijk dat met Inter Football.dat is toch niet leuk. Ze hebben invloed. Ze roepen nu, tja Door Pim Stoel Kraay die heeft het fout gedaan, die had niet Peters maar Otto en niet Ramljak maar Rep moeten kopen. En als het nou straks goed met AZ gaat dan hoor je ze niet meer. Maar als het slecht gaat komen ze los, dan hebben ze het altijd wel geweten, die Kraay die kan helemaal niks." Vragend: "En wat moest ik nou. Wij wilden Peters, Peters staat niet onder contract van Inter Football, moet ik dan naar ome Cor Coster lopen en zeggen, haal jij Peters even bij NEC voor me weg. Dat kost natuurlijk extra, dan kan je het toch beter zelf doen." En het spel-Rep? Kraay: "Ja natuurlijk is dat een waardevolle speler voor ons. Maar niet voor zo'n enorm bedrag." De manager moet het zwaar ontgelden die dag. Krijgt kritiek op de fysieke zwakte van zijn buitenspelers Vosmaer en Van Marwijk. Wil en kan natuurlijk vragen als hoeveel procent kans er is dat beide heren ongeschonden de eindstreep van dit seizoen halen, niet beantwoorden. Clubarts Van Rompu doet later wel een poging. Dieziethet wat somber in. Omdat Vosmaer al tot twee keer toe zijn achillespees scheurde en Van Marwijk ook al tot drie keer toe vooreen meniscus onder het mes moest. Van Rompu eerlijk: "Kijk, als Bobby nog eens een keer die pees scheurt en Van Marwijk moet weer onder het mes voor een me niscus, ja dan zal ik als arts zeg- gen, jongens kap met topvoetbal, pak de verzekeringscenten mee en laat je uitbetalen tot je 35ste. hou het voor gezien dus. Je moet rekenen, zo'n Vosmaer is gymnastiekleraar. Die moet de beschikking houden over het gebruik van al zijn ledematen. 11$ zeg niet dat ze problemen krijgen dit seizoen. Maar het kan wel. Als je zo'n achillespeesje van Vosmaer ziet, dat is niets, zó dun Kraay dus binnenkort misschien toch "vleugellam". Van Rompu: "Ja, die Rep, die was natuurlijk te duur. Maar die bedragen die genoemd worden waarvoor hij zichzelf loskocht in Spanje zijn onzin. Ik heb uit betrouwbare bron vernomen dat hij voor 475.000 gulden weg mocht, en dat Cruijff hem een groot gedeelte geleend heeft." Wat weer zou verklaren waarom de 'Barcelona-vedette hoogstpersoonlijk naar AZ belde om Rep aan te prijzen: "Een uit stekende voetballer, moet je Maar de gebroeders Molenaar laten zich niet gemakkelijk de wet voor schrijven. Die doen wat ze willen. Die wijzen nu trots op de realisering van het eerste vijfjarenplan, opgesteld in '72, waarin AZ van eerste, eredivisieclub werd en tenslotte het Europese voetbal bereikte vorig jaar. Die beloven nu de gemeente Alkmaar plechtig dat ze nooit zullen willen verdienen aan AZ, dat hoe groot de inkomsten de komende tien jaar ook zullen zijn, alles naar de kas van AZ zal terugvloeien, tot instandhouding en verbetering van het betaalde voetbal in Alkmaar. Die willen, net zoals Kraay dat wil, dat AZ het aanvallende voetbal zal belijden, gewoon omdat je met aanvallend voetbal dan misschien geen kampioen kan worden, maar wel tweede of derde, wat ook Europa Cup-voetbal inhoudt, terwijl je wekelijks toch volle tribunes trekt. Kraay: "Neem Ajax. Kampioen. Maar het publiek bleef weg. Wat koop je daar nou voor." Een tikje bitter. "Wat hebben ze allemaal van mij gezegd. Ik had met geld gesmeten bij Ajax. Nou, die negen spelers die ik toen gekocht heb; Molenaar zei laatst nog tegen me, als je ze voor hetzelfde bedrag hierheen kan halen, ga onmiddellijk je gang. Wat denk je van Dusbaba, voor een ton gekocht, dat stond dan wel in zijn contract bij Den Haag, maar toch wel voor de neus van Feyenoord. En Ajax verkoopt hem nu voor acht. Zeven ton winst in twee jaar. Neem Ling. Voor twee ton hadden we hem, te duur misschien? Ja, Brokamp was een misser. Maar als je er negen koopt mag er best een misser tussen zitten." Kraay heeft niet de opdracht dit jaar landskampioen te worden. De manager. "Nu met Peters erbij zegt iedereen, AZ wordt het. Ik ga daar niet van uit. Ik wil wel dat we zo eindigen dat we weer Europees voetbal spelen." En de tandem Kraay-Notermans? Kraav: "We hebben zo al gewerkt bij' Go Ahead. Ik blijf natuurlijk uiteindelijk verantwoordelijk. Maar ik weet zeker dat Notermans en ik de zaken in onderling overleg en tot ieders tevredenheid kunnen regelen." Het glorieuze verleden hunkert langs de lijn van het oefenveldje waar een Ajax-selectie een va riant van het zo bekende lumme len beoefent; zeer intensief want de zweetdruppels spatten kwis tig in het rond. Sjaak Swart een tikje bedroefd: „Ik wil graag meedoen. Maar ja, ze zijn al met een even aantal. Jam mer. Ik kan het zo bijbe nen. Conditie zat". De voormalige Ajax-rechtsbuiten is somber gestemd over de nabije toekomst van zijn club. Swart: „Ze hebben zich niet voldoende gek geschrokken, direct nadat we kampioen i i geworden versterkt. Er had een spits bij moeten komen. Een Nanninga. Wat denk je als je die in thuis wedstrijden opstelt. En dan maar hoog voor de pot knallen. Dat is toch prima voor het publiek. Hij kopt er zo een paar in". Op het veld plotseling een pro bleem voor coach Tomislav Ivic. Ruud Geels geeft er de brui aan. Tot vijf keer toe is hij verkeerd aangespeeld, kan de bal niet meekrijgen en ontvangt de hoon van zijn ploegmakkers. De ka lende Ajacied loopt richting kleedkamer. Zegt dat ie gaat douchen, dat iedereen de pest kan krijgen. Ivic is even verbij sterd. Dan boos. „No no". Een ge zagscrisis lijkt even onvermijde lijk. Maar dan grijpt hulptrainer Bobby Haarms in. „Noo .weglo pen Ruud", zegt ie. En Ruud stapt terug, het veld in. Ivic later: „Ach, dat zijn van die kleine din gen. Die komen overal voor". Hij onderstreept de angst van Sjaak Swart voor de nabije toekomst. Zegt: „We hadden natuurlijk een voorhoedespeler willen hebben, alleen, er is er geen te koop. Ja, voor belachelijke bedragen, maar daar trappen we niet meer in. En nu, nu beginnen we gewoon met de beschikbare SRelers. Ik heb Ling uitgeprobeerd in de spits, en Geels op rechts maar ik kan na tuurlijk zo weer wisselen". Hij ziet er licht gebruind uit. Is voor het eerst sedert vijf jaar met va kantie geweest. Naar huis, naar Joegoslvavië. Niet meteen gerust hart overigens. Ivic: „Ik ben me gek geschrokken, direct nadat we kampioen waren geworden. Ie dereen ging ineens weg. Geen contract was getekend. Ik was dat niet gewend vroeger. Bij ons worden de contracten ongeveer in het midden van het seizoen herzien. Geen enkel probleem dus later. Ik moest dus met va kantie. En ik zei tegen meneer Van Praag wat moet ik nou. Ik wil de komende weken m'n gedach ten laten gaan over het komende seizoen en ik weet niet eens wie er blijven en wie er weg zijn. Maar toen zei meneer Van Praag, maak je toch geen zorgen: er gaat nie mand weg Hij kreeg bijna gelijk, de vergrijsde eminentie van Ajax die al jaar in jaar uit weet dat de soep nooit zo heet gegeten wordt. Alleen Dus- baba vertrok. Bracht meer dan acht ton op, en dat voor een ver dediger, schampert Bobby Haarms nog steeds. Maar de plaats van voorstopper in de kampioensformatie kwam vrij. Ivic experimenteerde met Suur- bier en Van Dord kan ook Dick Schoenaker als Dusbaba's ver vanger aanzijzen. Ivic: "Dat is een mogelijkheid. Hij is goed in de lucht, ijzersterk in de man dekking. De Joegoslaaf heeft 21 spelers tot zijn beschikking. Profeteert: ,.Ik zal ze allemaal nodig hebben dit seizoen. We krijgen het druk. Wat AMSTERDAM - Ajax heeft voor het nieuwe seizoen zijn prijzen voor de competitiewedstrijden ver hoogd met een percentage dat tussen de zeventien en twintig procent ligt. De goedkoopste (staan)plaatsen gaan zes gulden kosten (was vijf), de zitplaatsen worden 15 12.50) en 17.50 15). De nog onbekende opvolger van penningmeester Henk Timman, die per 25 augustus vertrekt, zal met nog een gewijzigde situatie worden geconfronteerd. Ajax namelijk heeft besloten zijn eerste Europese-bekerwedstrijd van dit seizoen, tegen Lilleström, niet in het Olympisch Stadion, maar in eigen huis te spelen. Ajax is wel van plan voor eventuele volgende Europacupduels en voor een aantal ontmoetingen uit de competitie naar het grootste stadion van Amsterdam te verhuizen. denk je, in de eerste helft van de competitie, in vier maanden tijd, en dan reken ik wel de oefen wedstrijden mee, komen de jon gens die ook in Oranje spelen aan 38 wedstrijden. Dat is niet mis. In zo'n overladen programma neemt de kans op blessures enorm toe. Daarom ben ik blij dat ik over een flinke kern van spe lers beschik". Contract Tomislav Ivic is niet de. best be taalde trainer van Nederland. In tegendeel Hij ondertekende vo rig jaar een contract voor twee seizoenen, bescheiden van in houd. Kreeg omdat hij Ajax uit de misère wist te tillen, al werd hij daarbij gesteund door de ineens torting van zowel PSV als Feye noord, 10.000 gulden premie. Maar ook inclusief die premie behoort hij qua salariëring nog tot de middenmoters uit de train erswereld. Maar hij klaagt niet. Integendeel: „Ik beschouw deze twee jaar als een leerschool. Ik heb al verschrikkelijk veel ge leerd. Je moet rekenen, toen ik nog jeugdtrainer was, was Ajax een lichtend voorbeeld in de voetbalwereld. Toen zei ik tegen de leerlingen: leef voor de sport, zetje maximaal in en misschien kom je dan ooit eens een keer in de buurt van Krol, Cruijff, Keizer. Nou toen werd ik vorig jaar voor Ajax gevraagd en toen duizelde het me. Maar toen kwam ik hier en toen bleek Ajax wel de grote club zoals ik me had voorgesteld qua organisatie maar niet qua voetbal". Gelukkig leest Tomis lav Ivic geen Nederlands. De kri tiek in de kranten werd hem daardoor bespaard toen hij Ajax met een uiterst defensief concept liet aantreden. Ivic: „Af en toe vertaalde iemand wel eens iets voor me. Een vriend. Dus liet hij de ergste stukken wegHij vindt dat de oude kern van Ajax (Suurbiër, Krol, Geels) evenzeer verantwoorde lijk is als hij zelf voor de verras sende comeback van het team dat zelfs onder Rinus Michels niet naar de landstitel wist te reiken. Waarop Rinus Michels de Joegos laaf Tomislav Ivic tipte als zijn opvolger. Ivic: „Ja wat kan ik zeggen. Bedankt Michels. Na tuurlijk heb ik geluk gehad. Hoe lang zit ik nou helemaal in het topvoetbal. Een jaar of acht. Twee landstitels in Joegoslavië. Meegeweest naar de WK in Duits land met het nationale team. Alle wedstrijden van Nederland ge zien. Kampioen met Ajax gewor den. Als ik er echt over nadenk lijkt het af en toe wel een droom. Maar ja, zonder een beetje geluk in je leven kom nergens

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17