LEIDSCH DAGBLAD e Son of Sam"gepakt Bende rooft voor tonnen bij inbraken S' Pesterijtjes aan de grens ZImsmS Zuidnederlander stevige drinker Onrust op Aruba neemt toe vandaag OVEREENKOMST OVER HET PANAMA-KANAAL Necuwls meer dan'n halve eeuw eerlijh eiken Verdacht van zeven moorden r>r> Van Egmond Breestraat Bontmode Pak koffie onder 5 gulden te koop RABAT-H0UT DE H0UTBAAN 1 DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35316 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (Van één onzer verslaggevers) RIJNSBURG - De Rijnsburgse bloemenexporteurs ondervinden nogalwat oponthoud aan de Duitse grens waar de douane een stiptheidsactie is begonnen tegen het wegvervoer uit Nederland. Vrachtwagens met bederfelijke goéderen, zoals bloemen, worden onderworpen aan een vér- scherpte controle. Dit zou een reactie zijn op uitla tingen van districtsbestuurder B. •van der Heul van de vervoersfe- deratie FNV, die heeft gesteld dat er met steekpenningen wordt gewerkt om van een snelle door tocht aan de grens verzekerd te zijn. Een woordvoerder van Heem- bloemex en Rijnsburg ver- Rijnsburgse bloemenexporteurs: 99 klaarde dat zijn vrachtwagens al twee keer aan een grondig onder zoek waren onderworpen.. Eén keer had een chauffeur een glas bfer gedronken. Hij mocht niet doorrijden, moest twee keer 'blazen" en ook nog eens een bloedproef ondergaan. Pas toen er 1750,- borg was betaald mocht de vrachtrijder vertrek ken.. "Dat zijn allemaal van die peste rijtjes, die je uren kosten. En we kunnen geen oponthoud hebben want dan krijgen we de grootste moeilijkheden met de super markten waaraan we bloemen le veren. Met die steekpenningen aan de grens valt het echt wel mee. Daar kijken de grote bazen op de vingers van de douaniers." Waar wél eens wat wordt "gere geld" is op de autobaan als er met te hoge snelheid wordt gereden en een politieman z'n bonnen boekje tevoorschijn haalt De woordvoerder van Heembloe- mex: "Om geen boete te krijgen, die je toch altijd honderdvijftig mark kost, worden er wel eens een paar pakken bloemen uit de wagen gehaald. Dat is het spel Bij Heembloemex verwacht men dat die stiptheidsactie aan de grens nog wel een paar weken zal duren. "De douaniers zijn agress ief, dat kunnen we heel goed merken." Exporteur Blase, één van de gro tere vervoerders in Rijnsburg, zegt ook dat de wachttijden aan de grens vrij groot zijn. "Ze con troleren de dieselolie in je tankje banden, je bloemen en planten. Alles moet precies kloppen an ders kun je het eerst in orde ma ken voor je rriag doorrijden. Ik heb al gehoord dat er chauffeurs zijn teruggestuurd, omdat de in houd van hun wagen niet over eenkwam met de gegevens op de factuur." De schade, die de exporteurs lijden door deze acties van de douaniers, kunnen zij niet in geld uitdrukken. Heembloemex: "Maar het is niet prettig als je een boze ontvanger treft, die dreigt naar een ander te zullen lopen als het nog eens voorkomt. En dan te bedenken dat wij er niets aan kunnen doen Veerman bekent verduistering van pontgeld (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN/KAAG - Een vierentwin tigjarige Leidenaar, die tijdelijk te werk was gesteld als veerman op het Kaagpontje, heeft gisteren be kend een bedrag van ongeveer vierduizend gulden aan geïnd pontgeld niet te hebben afgedra gen. De gemeente Alkemade, die de, pont exploiteert, deed enige tijd ge leden aangifte dat de Leidenaar niet meer op zijn werk was ver schenen en nog veergeld in zijn be zit had. De rijkspolitie van Alkemade spoorde de man op in Duitsland waar hg na de diefstal verbleef. Toen hij gisteren de grens over schreed arresteerde de marechaus see hem. Van het gestolen pontgeld was niets meer over. Eerder dit jaar werden acht veer lieden van het Kaagpontje ge schorst. Zij worden er eveneens van verdacht geïnd pontgeld te hebben achtergehouden. Zij moe ten binnenkort voor de rechter ver schijnen. Massief eiken meubels: met vakmanschap gemaakt, Grote keuze, originele modellen. j OIRSCHOT - Rijkesluisstraat 25 NIEUWKOOP-Dorpsstraat 117 Detective Edward Zigo, die David Berkowitz aanhieldtoont de revolver die de man bij zich had (rechts)Geheel links de tekening die werd gemaakt uit gegevens die getuigen leverden. In het midden een foto van David In gehele Randstad DEN HAAG (SP) - Drie Hagenaars en twee Utrechtenaren hebben volgens de Haagse recherche dit jaar voor zeker anderhalf miljoen gulden schade veroorzaakt bij twintig inbraken in de randstad. beruchte zoon van Sam" - een moordenaar. Het meisje overleed New York heeft gister- psychopaat die het afgelopen jaar -korte tijd later en de vriend is zo gearresteerd van zes Jongeren^ heeft-vermoordlf en goed als blind door de aanslag. NEW YORK (UPT/Reuter) - De po litie avond één wordt aangenomen dat hij de acht verwond in „vrijlaantjes" in De jacht die in New York New York - ïs. Bij de arrestatie Dpend op de moordenaar legde de politie beslag op het pis- van de grootste uit de p tooi waarmee de moorden zgn ge- schiedenis van de stad. Enkele pleegd, op een automatisch wa- gen geleden werd bericht dat ook pen, een geweer en een plakboek de Mafia zou uitkijken naar de de moor- moordenaar. bont voor zomerprijzen Breestraat 173, .telefoon 071-123337, Leiden. met kranteknipsels den. „Jullie hebben me," zei de ver dachte toen hij werd gearresteerd. Volgens de politie is de arrestant de 24-jarige David Berkowitz, een PTT-beambte die als militair in de Koreaanse oorlog heeft gediend. Een woordvoerder van de politie verklaarde dat Berkowitz bg zgn arrestatie in verklaringen de moor den had toegegeven. Het laatste slachtoffer van de "zoon van Sam", was de 20-jarige Stacy Moskowitz die-samen met haar vriend in een auto werd beschoten door de De kraken werden onder meer in juwelierszaken en in tapijtwinkels gepleegd, waarbij snelle auto's als vluchtmiddel werden ingezet. Deze auto's, totaal twintig stuks, werden her en der gestolen. Drie verdach ten hebben bovendien in januari het Haagse café De Sport op ver zoek van de eigenaar (die een vette yerzekeringsbuit wilde opstrijken) in brand gestoken. Het trio kwam daarbij, zo is pas kort geleden ge bleken, bijna in de vlammenzee De arrestatie van de bende is moge lijk geworden nadat de politie half UTRECHT (ANP) - Op verschei dene plaatsen in ons land is van daag al een pak koffie voor minder dan vijf gulden verkrijgbaar. Ruim een week geleden betaalde men voor een pak koffie nog 6.82. Met deze forse prijsdaling hebben de supermarkten onmiddellijk gerea- geercfop de beslissing van Douwe Wat meer zon Zonnige perioden, maar ook wolken velden en hoofdzakelijk in het binnen land een lokale bui. In de nacht en vroege ochtend plaatselijk mist en mi nimumtemperaturen omstreeks 11 graden. Maxima morgen circa 20 gra den. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. (opgemaakt om 11.15 uur) De kans op droog en zonnig weer is voor morgen bijzonder groot. Verwacht wordt dat dan boven de Noordzee en de Britse eilanden een uitloper van een hogedruk- gebied zal liggen. Dit hogedrukgebied heeft zijn kern voor de westkust van midden-Noor wegen. Vanmorgen bevond zich boven het noordoosten van Neder land in de bovenstroming nog een hoe veelheid koude lucht, die naar het zuiden stroomde en vooral in het oosten van het land voor buien zorgde. Ten zuiden van IJsland bevindt zich een depressie die in het zeegebied tussen Ierland en IJsland stormachtige winden veroorzaakte. Ons land is voor deze depressie niet bereik baar door de aanwezigheid van het ge noemde hogedrukgebied. 12 AUGUSTUS Zon op: 6.18 uur, onder: 21.10 uur. Maan op: 3.45 uur, onder: 19.22 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.38 en 15.04 uur, laagwater te 10.41 en 23.03 uur. Egberts om de vaste prijzen voor zijn produkten te vervangen door adviesprijzen. Hiermee voldoet Douwe Egberts aan een recent verzoek van het mi nisterie van Economische Zaken de vaste prijzen los te laten vooruit lopend op een verwachte wijziging van de wet economische mededin ging, aldus een woordvoerder. Daarmee schrijft het bedrijf de tus senhandel niet meer voor hoeveel de klant uiteindelijk moet betalen. Douwe Egberts is altijd een voor stander geweest van het systeem van vaste prijzen. Gezien de toe nemende weerstand in de tussen handel en van de consumentenor ganisaties tegen de verticale prijs binding is evenwel besloten dat be leid te laten varen, aldus Douwe Egberts. IN VUREN- EN HARD HOUT VANAF 14,80 P. M2 TOCH EVEN KIJKEN BIJ zelfbouwcentrum zijldijk 22 - leiderdorp tel. 071-899311 op het terrein van de Verenigde Touwfebriek VOORBURG (ANP) - Een van de ren de automobilisten nagenoeg al- elf Nederlandse automobilisten coholvrij. Slechts vijf procent had wat gedronken. In 1975 werd meer gedronken, te weten door 20 procent. Duisenbergs aanblijven is onzeker Handjes' gaan op de bon DRIEBERGEN (SP) - DEN HAAG (SP) - Minister Dui- senberg van Financiën heeft voor zichzelf nog niet besloten of hij zich kandidaat zal stellen bij de "be manning" van het tweede kabinet-Den Uyl, of zal uitstappen. rwaa"e"nTeTTndjës,0die sommige automobilisten op hun achterruit ^aa£t 8 bekend ge- Duisenberg heeft na het bereiken het regeerakkoord heeft, in de nachten van het week einde meer gedronken dan de wet gever hem heeft toegestaan en de Zuidnederlander blijkt de stevigste weekeinddrinker te zijn. Dat blijkt uit een vandaag gepubli ceerd rapport van de Stichting We tenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SVOW) in Voor burg, waarin de resultaten zijn neergelegd van onderzoeken naar de rij- en drinkgewoonten van de Nederlandse automobilist. De SWOV voerde die onderzoeken uit in weekeindnachten in het najaar van 1970, 1971, 1973, 1974 en 1975. Voor dit najaar staat weer een der gelijk onderzoek op stapel. Van alle automobilisten, die in 1975 's-nachts in het weekeinde een al- coholprorpillage hadden van meer PANAMA-STAD (Reuter) - Pa- dan de wettelijk toegestane 0,5 nama en de Verenigde Staten heb- promille, kwam 36 procent uit Zee- ben overeenstemming over een land, Noord-Brabant en Limburg, nieuw verdrag voor het Panama- De westelijke provincies - met on- kanaal, geveer tweemaal zoveel nachtelijk autoverkeer - scoorden 46 procent De overeenkomst is bereikt na 13 van het landelijke cijfer. De overige jaar onderhandelen en het nieuwe 18 procent van de autorijders met 'verdrag zal dat van 1903 vervangen een alcoholpromillage hoger dan waarbij de Amerikanen de controle 0,5 kwam uit het noorden en het over het kanaal en de aangrenzende ?°ste"- zone hadden. Uit alle tot dusver verrichte onder zoeken kwam naar voren, dat van 1970 tot 1973 er sprake is van een Naar verwachting zullen de Ver stijgende lijn in het alcoholgebruik enigde Staten het door hen gecon- van de Nederlandse automobilist in troleerde gebied tussen nu en het de nachten van het weekeind. In einde van de eeuw geleidelijk over- 1970 had 23 procent gedronken en dragen aan Panama. 11973 was dat het geval bij 31 pro- ORANJESTAD (ANP, SP) - Een toespraak die de politicus Betico Croes gisteravond voor de Aru baanse televisie zou houden is door de directie van het tv-station ver boden. Men vond dat er passages in voorkwamen die wegens de ge spannen toestand op het eiland door de Antilliaanse kabinetsfor matie en de arrestatie van twee vakbondsleiders niet konden wor den uitgezonden. Honderden Arubanen trokken gis teravond naar het politiebureau in Oranjestad om de vrijlating van de gearresteerde vakbondsleiders te eisen. De twee mannen waren aan gehouden omdat ze een pamflet hadden uitgegeven dat volgens de autoriteiten van justitie niet door de beugel kon. De demonstratie bij het politiebureau in Oranjestad blééf beperkt tot geschreeuw tegen de zwaar bewapende politieman- Inmiddels heeft formateur Rozen dal de nieuwe Antilliaanse minis terraad samengesteld en wel als volgt H. L. Spencer (Sociale Zaken en Arbeid), G. T. Hernandez (Volksge zondheid), mr. M. J. Larmonie (eerste vice-premier), M. Croes (Fi nanciën en Staatkundige Structuur Eilanden), mej. F. M. Frank (On derwijs), M. A. Pourier (Welzijns zorg). Er moeten nog twee minis ters worden aangewezen. juni in de omgeving van Breda een 26-jarige Belg in een BMW aan hield. De wagen bleek in Den Haag gestolen en was de Belg verkocht door drie mannen in Utrecht. De politie ontdekte toen dat in de randstad meer snelle auto's waren geroofd, waarop het gehele regio nale onderzoek bij de Haagse re cherche werd geconcentreerd. Me dio juli werden in diverse plaatsen de drie Hagenaars en de beide Utrechtenaren - allen bekenden van de justitie - opgepakt. Moei zame verhoren leidden tenslotte tot de serie bekentenissen van de groep, die onder meer in Den Haag, Gouda, Leiden, Sassenheim en Hoofddorp actief is geweest. Een van de grootste kraken werd in Hoofddorp gezét, waar in mei voor 1,6 ton aan juwelen werd gestolen. In Gouda haalden de verdachten voor ongeveer anderhalve ton aan kleding uit een winkel weg. In Lei den werd in juli met een voor een gestolen auto bevestigde balk de deur van een juwelierszaak ge ramd. De daders renden daarop naar binnen, graaiden van alles bij elkaar en verdwenen met een waarde van ongeveer een ton in een eveneens snelle, andere wagen. Van de opbrengst van de inbraken is nauwelijks iets teruggevonden. Ook van de meeste gestolen auto's is nog geen spoor gevonden. Die zouden vrijwel allemaal zgn door verkocht. 20 PAGINA'S Hans Eijkenbroek wil nog altijd winnen. PAGINA 11 Barbapapa verovert de wereld PAGINA 5- Kamerlid wil geen premie voor uitbreiding van „gif-' fabriek". PAGINA 7 Toekijken bij straatgeweld een groepsreactie. PAGINA 13 "miljoen dollar voor het gebruik door Amerika van het kanaal sedert 1903 en nog eens 150 mihoen doll per jaar tot de overdraging eind van de eeuw. „Narcotica-koning plakken, zijn een doorn van de verkeerspolitie. De politie i dan ook van plan streng tegen deze cent. Vlak na de invoering alcoholwet op 1 november 1974 de v week laten weten dat hij in de /viö xiei uiLZJLixi vuur de automobi- d,, j a mtdavaathdzondeèroarrdonoo?e handjes", aldus de algemene keersdienst van de rijkspolitie, "maar ook Om nll*»rlF»i nnrinr*» nml_ laria, die de ten plakken of moet worden bezuinigd dan de vier miljard van Den Uyl. Daarmee zit hij meer op het CDA. Hij zou zelfs de r' allerlei andere prul- woorden »niet verantwoord" héb- ,rh»n»»n" ben gebruikt. De bijzonderheden over de inhoud van het verdrag zullen waarschijn lijk door president Carter, mogelijk in een televisietoespraak, worden bekendgemaakt als hij het Congres om goedkeuring zal vragen. Er is de afgelopen dagen intensief onderhandeld. Een van de grootste problemen was de financiële eis van Panama. Deze moeten voor het Congres aanvaardbaar worden ge maakt. De Panamezen vroegen 460 terug naar Zweden DEN HAAG (ANP) - De uit een Zweedse gevangenis naar Neder land gevluchte Karl P. (38), bekend staand als de "narcotica-koning" heeft zijn kort geding tegen de staat der Nederlanden verloren. Mr. J.H. Blaauw, president van de recht bank in Den Haag, wees vandaag de vordering "verbod tot uitlevering aan Zweden" af. De president zei in zijn vonnis deze uitspraak te gron den op de medische rapporten van het ministerie van justitie. Volgens deze rapporten is de gezondheids toestand van P. niet zo zeer licha melijk, dan wel geestelijk slecht. "Zweden is bereid P. zowel me disch als psychisch op te vangen. De man moet dat leren den", aldus de president. De Amerikaanse en Panamese on derhandelaars, Ellsworth Bunker en Sol Linowitz zijn vandaag naar het Washington gevlogen voor overleg met president Carter. Bunker zei dat volledige overeenstemming be staat over de basiselementen van het verdrag en dat juridische spe cialisten het verdrag verder zullen uitwerken. Bunker zei dat het verdrag de Ame rikaanse veiligheidsbelangen en de gemeenschappelijke belangen als geheel zal beschermen door de ga rantie van een open, veilig en effi- ciënt kanaal. Splinternieuwe FIAT 133 geheel rijklaar voor f 7999,- 1 jaar garantie ongeacht het aantal km een snelle en korrekte service, bel voor een proefrit HUISMAN B V. tel: 144345 Leiden

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1