Leldse afdeliiiplubs voor samenwerking met Den Haag Keetie Huge: geen besluit overVenezuela Atte Bouma: Rijnsburgs onverbiddelijke magiër VRIJ-UIT SPARTA TEST NOORDWIJKER ANTON MARIJT DINSDAG 9 AUGUSTUS 1977 SPORT PAGINA 9 Tovenaar Is Atte Bouma, de oud-trainei van SC Cambuur en nu in functie bij Rijnsburgse Boys een magiër? Die vraag komt aan de orde in de krant die de Rijnsburgse voetvalvereni ging met het oog op het ko mende voetbalseizoen on langs heeft uitgegeven. Een magiër is volgens mijn woor denboek "een oosters wijze een tovenaaren ik lees gaarne allerlei bijzonderhe den over dat soort particulie ren, wier mogelijkheden zo veel verder reiken dan die van aardse stervelingen zoals ik zelf. Waar zit het magische van Atte Bouma in? Het artikel in de RBB-krant begint met een schildering van zijn uiterlijk. "Hij oogt tamelijk excentriek Rondom zijn kalende schedel ontspruiten lange steile haren waar geen model in te krijgen is en die dan regelmatig met de handen achter de oren ge streken worden. Dan worden de volle, lange bakkebaarden zichtbaar die naar de hals dreigen uit te groeien. De Friese volbloedhals is behan gen met een groot assortiment kettingenwaarbij in het een trum middels een kruis zijn religieuze achtergrond ken baar wordt gemaakt. Aan beide behaarde polsen draagt hij haast evenzovele kettin gen". Goed, uiterlijk maakt hij aan spraak op de kwalificatie magiër, maar dat zou ik, als ik me ontzettend woest maak. misschien ook wel kunnen. Nu geestelijkwant daar gaat het in de eerste plaats om. Wat magertjes Uit het verdere verhaal in de RBB-krant blijkt het ma giërschap van Bouma (zo dat er is) te zitten in het feit dat Bouma astrologie beoefent o.a. als hulpmiddel bij het uit oefenen van zijn vak als voet baltrainer. En in de niet na der verklaarde wijze waarop hij "altijd maar weer-in staat is om van elf spelers een hechte groep te maken, waarin ie dereen bereid is keihard voor elkaar te werken en waarin de sfeer uitstekend is", aldus de auteur van het RBB- artikel. Erreg mooi, hoor. Maar het is wat magertjes om in een con cours voor erkende magiërs ver te komen. Ik heb trainers meegemaakt die hetzelfde be- reikten met niet meer dan hun gezonde verstand en hun beide handen. Nee, daar zit het niet in. Groots Maar let nu op de volgende, bijna verscholen passage: Atte Bouma denkt veel na. Over zijn toekomst, over zijn vak, over zijn kinderen, over hun toekomst, over alles eigen lijk. Nadenken en lezen doet Atte Bouma, als hij niet op het voetbalveld staat. Nadenken in een luie stoel, zijn benen op een voetenbankje, de ogen dicht of starend naardelucht. Uren brengt hij zo door. Zeer tot ongenoegen van moeder de vrouw die deze passiviteit graag geruild ziet voor enige activiteit in de huishouding. Atte Bouma weigert". Pas nu ben ik overtuigd. Uit deze regelen stijgt de echte, onverbiddelijke magiër op. Al jaren zeg ik na het avond maal tot mijn vrouw dat ik met mijn benen op een voeten bankje ernstig moet naden ken,. over mijzelf, over mijn werk, over mijn inkomen en zeker over haar. Het ant woord van mij n wettige echt genote komt dan altijd neer op dat ontluisterende zinne tje: "Nadenken kan ook tij dens de afwas". En aldus ge estelijk platgetiaakt zet ik mij zuchtend aan het reinigen van potten, pannen en eetge rei. Atte Bouma niet. Hij weigert. Hij is het aardse knoeiwerk ontstegen: het niet te verval sen waarmerk van de echte magiër. Boksers Wim Rijsbergen blijft dan toch bij Feyenoord. In de krant van woensdag werd de span nende laatste fase van de on derhandelingen weergegeven - een treffend door sportre dacteur Paul de Tombe ge componeerd sfeerbeeld van de druk -waaronder voetballers soms staan zonder dat het ook maar iets met voetballen te maken heeft. Toen het contract nog niet rond was, pakte Rijsbergen danig uit over Brox en Feyenoord. "Wat is dit voor een zaken doen"? "Ik laat niet met me sollen", "Een slaaf ben je", Als ze het alleen doen om me te pesten moeten ze het zeg gen". "Laten ze niet zo'n stom spelletje spelen enz". Maar dan komt het telefoontje dat alles toch goed komt (zoals het in een behoorlijke thriller ook hoort) en wat zegt Rijs bergen dan over Brox? "Ei genlijk mag ik hem wel en hij mij, maar ja, hij dient ook Feyenoord, hè". Die hele situatie deed mij sterk denken aan twee boksers die heftig op elkaar inkleunen en bij de laatste gong elkaar har telijk omhelzen. De boosheid van Rijsbergen, ontdaan van franje, is gewoon de boosheid van de marktkoopman die niet de hoogste prijs voor zijn waar dreigt te krijgen. Vol gend jaar krijgen we wéér zo'n eruptie. Maar de schaal van Richter zal er echt niet van uitslaan Medewerkers Dat de wielersport een oer- kapitalistisch en on democratisch bedrijf is, heb ik al eerder in deze kolommen duidelijk gemaakt. Zelfs de terminologie stamt nog uit het feodale tijdperk. Vorige week las ik dat Freddy Maertens drie "knechten" uit zijn eigen ploeg mee krijgt om zijn we reldtitel te verdedigen. En Zoetemelk zal. in weer ander gezelschap, de rol van "wa terdrager" op zich nemen. Heren, heren nou toch. Zouden we nu niet eens de omgang staal van de moderne tijd ge bruiken? Onontwikkelde ge bieden noemen we nu immers ook stimuleringslanden) Dus Maertens krijgt drie mede werkers en Zoetemelk wordt chef van de mineraalwate rafdeling. Het staat zoveel aardiger. Droevig Ik weet het: met de wielersport op de baan is het al jaren knudde. Toch was ik wel even geschokt te lezen dat bij de strijd om het Nederlands kampioenschap sprint voor profs het schamele totaal van drie deelnemers aan de start kwam. Drie man. Ook van de zijde van het pu bliek is er nauwelijks nog be langstelling voor. Begrijpen doe ik dat niet. Bij baanweds- trijden zie je veel meer van de wielersport dan bij een weg wedstrijd, waar de renners voorbij zijn voor je het weet. Maar daar is wél aandacht voor. Bij de (saaie) Tour de France van dit jaar stond Door Ruud Paauw meer volk langs de weg dan ooit tevoren. Nogmaals: het gaat mijn denkraam te boven. Omdat er voor profs op de baan geen droog brood meer is te verdienen, wil en moet ieder een de weg op. Ach, en het is allemaal zo anders geweest. Eens wemelde het in ons land van de wielerbaantjes.Ze zijn in de loop der jaren bijna al lemaal gesloopt. Wanneer hoor je nog de klassieke kreet "motoren in de baan"? Als de stayers en hun gangmakers dan verschenen, riep het Am sterdamse publiek altijd: "Heerlijk, daar zijn de grote fornuizen." Klein wereldje Het verdriet me vooral dat de sprint, waar snelheid en denkwerk zo prachtig hand in hand gingen, geen fluit meer te betekenen heeft. Ik heb ze nog net meegemaakt de grote matadoren: Van Vliet, Derk- sen, Harris. Plattner, Gérar- din, Senftleben, Maspes. Het was en bleef een klein we reldje (steeds dezelfde gezich ten) en misschien heeft dat in niet geringe mate bijgedra gen tot de ondergang van de sprint. Maar ze zorgden nog in de jaren veertig en vijftig voor flonke rende stukjes wielersport. Ik kwam altijd opgetogen Uit het stadion naar huis als Van Vliet en Derksen het weer met elkaar aan de stok hadden gehad. Een goed gereden sprint zegt me nu nóg meer dan tien doorsnee Touretap pes. (Na deze zin zal Ome Joop Riethoven wel weer briesend aan mijn bureau verschijnen, maar dat moet dan maar). En voor dat schoonste onderdeel van de wielersport melden zich dan in 1977 voor het Ne derlands kampioenschap zegge en schrijve drie man. Het is om te janken. Niet handig Uit kranteverslagen van giste ren begrijp ik dat AZ zelf ook wel wat is geschrokken van de daverende triomfen in het toernooi Amsterdam-702Nog voor het seizoen ist begonnen hebben de Alkmaarders dl hun kwaliteiten en héél hun geweldige vorm als het ware onder een vergrootglas ge legd. Een beetje onhandig, vind ik. Niet omdat het bij AZ tot verwaandheidzou kun nen leiden, ook niet eens om dat de ploeg zichzelf als kam pioenskandidaat nr. 1 onder druk zetmaar veeleer om wat ze bij anderen losmaakt. Elke huis-tuin-en-keuken eredi- visieploeg die het door de Mo lenaars gefinancierde ster renteam op bezoek krijgt, zal zich extra schrap zetten en lava en vitriool spuwen. Ajax en Feyenoord (al zijn ze geen schim meer van wat ze waren) weten dat maar al te goed. Louter en alleen hun naam boort bij de tegenstanders ex tra krachten aan. AZ zal dat aspect nu ook aan den lijve ondervinden. De winst van Amsterdam-702 zou in de competitie wel eens oorzaak kunnen zijn van meer verliespunten dan nu wordt gedacht. LEIDEN - De Leidse afdelings clubs zullen met ingang van het seizoen 1978/1979 een gezamen lijke competitie met de Haagse voetbalafdeling gaan afwerken. Eén en ander is gisteravond tij dens een afdelingsvergadering - in de VNL-kantine - met alge mene stemmen besloten. Het samenwerkingsverband is voor lopig voor de duur van vijf jaar aangegaan. Beide afdelingen hebben daarbij na vier jaar het recht tot opzeggen. De Leidse clubs, die het komend seizoen nog in de integrale Leids/Goudse 'competitie zullen uitkomen, worden ingedeeld in twee hoofdklassen en vier eerste klassen. Dit alles hangt af van. de positie, die de clubs na afloop van het seizoen 1977/1978 innemen. Uit de Leidse regio, goed voor 16 clubs, worden acht clubs in de hoofdklassen ingedeeld. In elk van die hoofdklassen zullen vier Leidse clubs worden onderge bracht. In tegenstelling tot de regeling, die thans geldt voor de Leids/Goudse competitie, zullen nu de kampioenen van de hoofd klassen - onverschillig of dit Leidse dan wel Haagse clubs zijn - automatisch promoveren naar de KNVB. Bovendien zullen de nummers twee van de hoofdklas sen een beslissingswedstrijd voor promotie naar de vierde klasse van de KNVB spelen. Uit de vier eerste klassen promove ren de kampioenen naar de hoofdklassen, terwijl de drie on dersten uit de eerste klassen de graderen. Tezamen zullen die clubs in het seizoen 1979/1980 een tweede klasse gaan vormen. Afdelingsvoorzitter Ad Dusée was na afloop van de vergadering een opgelucht man: "Dit is voor ons afdelingsbestuur een succesje. Iedereen was hier voor. In Den Haag was daarentegen 25% van de clubs tegen. Ik ben daarom zo blij met deze regeling, omdat de afdeling Den Haag, met 56 clubs, ermee akkoord is gegaan, dat van de 16 Leidse clubs er 8 in de hoofdklassen zullen worden in gedeeld". Happel Het is vrijwel zeker, dat Ernst Hap pel het duel Nederland-België (op 26 oktober) niet vanuit de dug-out zal aanschouwen, dit om de geopperde bezwaren van de Belgische voetbalbond te omzei len. Hoewel Happel verantwoor delijk zal blijven voor het te vol gen taktisch concept, zal Jan Zwartkruis worden verzocht om tegen de Belgen in de dug-out plaats te nemen. Protest Eintracht Braunschweig heeft offi cieel protest aangetekend tegen de 2-1 nederlaag, die zaterdag te gen FC Kaiserlautern werd gele den. De clubleiding meent, dat scheidsrechter Burger, die Eintracht-speler Hollmann met een elleboogstoot uitschakelde, de hoofdschuldige was van dit verlies. Oefenduels Zaterdagtweedeklasser Ter Leede heeft gisteravond in een eenzijdig duel afdelingsclub Oranje Groen met 10-0 gekraakt. Voor de mon sterscore waren Nanne Sluymer (2x), Roel v.d. Zaag (3x), Michiel Krop (2x), Pieter v.d. Plas (2x) en Nico v.d. Fange verantwoorde lijk. In Velsen hebben Telstar en Dinamo Boekarest in een matig duel met 0-0 gelijkgespeeld. Dit geschiedde voor 5000 toeschou- Anton Marijt DEN HAAG - Nog steeds is het niet zeker of Keetie van Oosten-Hage meedoet aan de wereld- kampioenschappenm in Venezuela. De Zeeuwse heeft een beslissing daarover opnieuw uitgesteld. Receptie voor Irene Schmidt en Vriesekoop HAZERSWOUDE - Het bestuur van de tafeltennisvereniging Avanti biedt Bettine Vriesekoop en Irene Schmidt aanstaande zaterdag om 18.30 uur een receptie aan. Bet tine Vriesekoop, die op die dag welgeteld zestien lentes jong wordt, behaalde onlangs de Euro pese jeugdtitel tafeltennis in het Franse Vichy. Irene Schmidt uit Delft, uitkomend voo/- Avanti's derde damesformatie, legde tijdens de wereldspelen voor gehandicap ten in het Britse Aylesburey (de zo genaamde Stoke Mandeville Ga mes) net als haar clubgenote beslag op een gouden medaille. Wanneer de dames van de Hazers- woudse club de voorrondeweds trijd tegen Olympia uit koblenz spelen voor de Jaarbeursbeker is nog niet bekend. ZEILEN - Nico Hofkamp is in de eerste race om het Europees kam pioenschap zeilen in de Olympia- jollenklasse, dat gisteren in Han nover is begonnen achter de West duitser Dirk Holzhausen tweede geworden. Op het uniebureau van KNWU heeft de voorzitter van de sport commissie, Wim Roosenburg, donderdagavond een gesprek kun nen arangeren tussen alle bij het conflict betrokkenen. Van het ver loop van die discussie tussen Keetie van Oosten, Wil Kwantes, damesbegeleidster Dini Brinkman en de sportcommissie laat de tweevoudige wereldkampioene af hangen of zij, al dan niet, haar rege nboogtrui verdedigt. Roosenburg in Venezuela ook chef d'equipe, hoopt dat donderdag alle grieven worden uitgesproken. De Zoetermeerden "Zolang ik in de sportcommissie zit is er nog nooit een bericht van een van de dames binnengekomen dat er problemen zijn. Nu blijken zowel Keetie als Wil Kwantes bezwaren te hebben tegen de damesbegeleidster". Ze wilden zelfs niet meer met ej- kaar praten. Als voorwaarde voor haar deelneming aan de WK stelde Keetie dit weekeinde dat mevrouw Brinkman niet mee zou gaan. Later werd dat de eis dat het in ieder ge val de laatste keer zou zijn dat de echtgenote van veteraan Manus Brinkman (en de moeder van pro fessional Jan Brinkman) de ploeg begeleidt." De sportcommissie weigert daarop in te gaan. Roosenburg: "Ik heb Keetie gezegd dat dat geen onder handelingspositie was. Wij laten ons niet net mes op de keel zetten. Wel zijn we bereid te discussiëren. Willen we graag alle grieven uitpra ten. Ook de bezwaren van Keetie van Oosten tegen de samenstelling van de ploeg, waarin zij graag Wil Kwantes zou zien opgenomen." Of het gesprek tot gevolg zal heb ben dat Keetie alsnog (de veijaar- dagen van haar man Rien en de we reldkampioene zelf zijn dan plotse ling niet meer zo belangrijk) zowel op baan als weg meedoet? Roosen burg: "Ik heb er geen flauw idee van welke kant het op zal gaan". Wat de, na het toevoegen van Mi chel Jacobs, te verwachten reacties van de stayers betreft ook daarover wachten de sportcommissie nog problemen. Roosenburg: "Ik heb begrepen dat er van professional Martin Venix (de kampioen van 1976, werd vorige week derde in de nationale titelstrijd) een aangete kende brief onderweg is. Daarin stelt hij zich alsnQg kandidaat voor Venezuela. Wel, daar zullen we dan ook nog over moeten praten". NOORDWIJK - Er bestaat een redelijke kans dat Noord- wijker Anton Marijt voor het nieuwe voetbalseizoen alsnog onderdak zal vinden bij een profclub. De Rotterdamse eredivisieclub Sparta heeft belangstelling voor de 29- jarige voorstopper die bij De Graafschap weigert te tekenen omdat het aangeboden contract te laag is. Gisteren heeft Marijt een informatief gesprek gevoerd met Sparta-trainer Cor Brom; morgen zal hij waar schijnlijk getest worden in een duel tegen Dinamo Boekarest Daarna zal de beslissing vallen. Legt Marijt het „toelatingsexamen" op redelijke wijze af, dan zijn de kansen op een verbintenis zeker aanwezig. Sparta immers zit te springen om een voorstopper. Aanvankelijk was de Deen Jensen kandidaat om als opvolger voor de naar NEC uitgeweken Dries Visser te gaan funge- Sparta was met die ex-speler van FC Groningen „voor honderd procent rond", aldus Brom. Een paar uur na het afrondende gesprek bleek Jen sen vorige week vrijdag echter met de noorderzon verdwenen. Brom ironisch: „Hij gaf er toch de voorkeur aan terug te gaan naar zijn vaderland. Omdat algemeen bekend is dat hij nog niet heeft getekend, zijn we toen vanzelf bij Marijt terechtgekomen". Een telefoongesprek laat in de zaterdagavond leidde vervolgens tot de dialoog Brom-Marijt op maandagmiddag.^Een gelegenheid die Marijt direct mocht gebruiken om mee te trainen op het Kasteel. Voor hem w.eei!.eens wa^ ^ders dan de dagelijkse eenzame duurlopen, waarmee hij zijn conditie in de afgelopen zes weken op peil trachtte te houden. Marijt ziet een overgang naar Sparta dan ook wel zitten. De oud-amateur international die vijfjaar profvoetbal speelde bij Haarlem en De Graaf schap had zich inmiddels al neergelegd bij een terugkeer naar zijn oude club Noordwijk. Nu er nieuwe perspectieven op profvoetbal voor hem zijn, zegt hij: „Sparta trekt me wel. Dat heeft een lekker aanvallend ploegje. Daar wil ik best spelen".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9