Den Uyl: volksverzekering ziektekosten is wenselijk HET WEER VALT BEST MEE Ouders willen onderwijzer weghebben van lagere school Ook stakingsplannen bij de spoorwegen Fraude met ongedekte girokaarten Nieuw element bij formatie-besprekingen Buit van half miljoen bij inbraak Amsterdam PAGINA 6 BINNENLAND DINSDAG 9 AUGUSTUS 1977 Volgens cijfers van het KNMI DE BILT (SP) - Wordt 1977 de slechtste zomer van deze eeuw? Vooral na het sombere weer van de laatste weken raakt men in Ne derland steeds pessimistischer gestemd over ons klimaat. De koele cijfers tonen evenwel aan dat het met het weer dit jaar alle maal best meevalt. Gemeten naar het aantal dagen van het weertype "warm, droog en zonnig" is deze zomer tot nu toe zelfs uitgesproken normaal te noemen. Met andere woorden, deze zomer is helemaal niet zo slecht als menigeen de laatste tijd met afgrijzen heeft geconsta teerd. Van de invloed op dit pess imisme is ongetwijfeld de verge lijking die voortdurend getrok ken wordt met de schitterende zomer van vorig jaar waarin bijna alle records gebroken werden. Tot en met eind juli van dit jaar telde het Koninklijk Nederlands Meteorologisch Instituut KNMI in de Bilt 21 warme, droge, zon nige dagen. Dat aantal wijkt ze ker niet af van het normale pa troon van de afgelopen tien jaar. waarin het aantal zomerse dagen tot en met juli zo rond de 22 schommelde. Alleen de zomer van 107Y sprong er natuurlijk uit. Maar toen werd dan ook een warmterecord gevestigd. Tot en met juli bedroeg het aantal war me, droge, zonnige dagen vorig jaar namelijk 48. Ook met de neerslag valt het deze zomer best mee. Hoe verrassend die constatering voor menig va kantieganger ook zal zijn, die dit jaar in ons land bleef. De maand juli was zelfs uitgesproken droog, met een in De Bilt gemeten hoe veelheid neerslag van 45 millime ter. Normaal valt er gemiddeld in deze maand wel 77 millimeter. De eerste tien dagen van juli was het zelfs bijzonder mooi weer. De rest van de maand gaf echter een aanzienlijk somberder beeld. Gemiddeld weken de temperatu ren evenwel nauwelijks af van wat gebruikelijk is omstreeks deze tijd van het jaar, maar de voortdurende bewolking ver somberde het beeld. De gemid delde temperatuur in juli was ze ventien graden, net zo hoog als de gemiddelde temperatuur om streeks deze tijd in andere jaren. Normaal Hoewel juli 1977 gemiddeld tame lijk normaal was, was juni daar entegen een van de somberste maanden in de afgelopen eeuw. Terwijl juni meestal goed is voor zes warme dagen, noteerden de weerkundigen dit jaar voor deze maand maar een dag, waarop het zomers werd. De gemiddelde temperatuur was 14,5 graden, te gen 15,5 graden normaal. De zomer van 1976 ging de geschie denis in als ongekend warm, droog en zonnig. Die van dit jaar zal ongetwijfeld in het geheugen blijven hangen als nat, koud en somber, hoe zeer dit beeld ook in strijd is met de cijfers van het KNMI. We kunnen ons misschien troosten met de gedachte dat de winter van 1976/'77 nu al voor de ze vende achtereenvolgende keer temperaturen had die gemiddeld aanzienlijk hoger lagen. Een ou derwetse, strenge winter is al zo lang niet meer voorgekomen. Uitzonderlijk is deze situatie ook al weer niet. Ook vroeger is het al eens voorgekomen dat zeven winters achter elkaar zachter wa ren dan normaal. Dit was het ge val met de winters van 1909/T0 tot en met 1915/T6. Na de droge zomer van vorig jaar, was het afgelopen winter wel erg nat. Er werd gemiddeld 233 mil limeter regen en sneeuw geme ten, vergeleken met 175 millime ter normaal. De winter van 1976/'77 was daarmee de natste in de afgelopen tien jaar. Ook in het buitenland was het erg nat, vooral in Engeland, Duits land en Zwitserland. In de Alpen viel afgelopen winter zelfs zoveel sneeuw dat er nog tot diep in de zomer laag op de bergen een dikke laag lag. Nazomer Hoe liggen de kansen op een mooie nazomer? Daar is weinig met ze kerheid over te zeggen. Het KNMI in De Bilt waagt zich sinds twee jaar niet meer aan dit soort voorspellingen op lange termijn. De ervaringen daarmee bleken niet zo best. Meer dan twee, hoogstens drie da gen kijken we niet vooruit", aldus de heer H.J. Krijnen, medewer ker van de afdeling klimatologie van het KNMI. "Verder dan een paar dagen is er toch niets met zekerheid te voorspellen". Ondanks het feit dat het weer deze zomer dus nog best is meegeval len, klaagt menig ondernemer steen en been. Volgens de jongste ramingen zal vooral de fruitoogst dit jaar flink tegenvallen. Als ge volg daarvan zullen de fruit- prijzen dit najaar wat hoger uit vallen. Sinds 1964 is bijvoorbeeld de appe- loogst in de landen van de Euro pese gemeenschap nog niet zo klein geweest. De appeloogst zal dit jaar in de EG ongeveer 5,4 mil joen ton opbrengen, dat is ruim een miljoen ton minder dan vorig jaar. De perenoogst wordt ge raamd op ruim twee miljoen ton, dat is 0,6 miljoen ton minder dan in 1976. Vorig jaar omstreeks deze tijd had de land- en tuinbouw te kampen met uitzonderlijke droogte. Nu vormt de overvloedige neerslag weer een onberekenbare factor. UTRECHT (ANP) - Met het doel een omstreden onderwijzer voor goed van de school weg te krijgen, wil het oudercomité van de rooms-katholieke Mariaschool in Utrecht het schoolgebouw bezet ten. Er is een oproep gedaan aan de ouders van de 225 leerlingen op de school om aan de bezetting deel te nemen. De ouders verzetten zich tegen het weer aanstellen van de 44-jarige onderwijzer P.A.Th.R., die enige tijd op wachtgeld heeft gestaan. De man heeft de angst en woede van de ouders op zijn nek gehaald, omdat hij gere geld kinderen sloeg en beet of ten overstaan van de hele klas klein eerde. Volgens mevrouw H. J.M Zorn, secretaresse van de oudercommissie, is er een heel dossier vol klachten van ouders over de onderwijzer. Naar haar zeggen dateren de problemen al van zes jaar geleden. Zij weet, dat ook het schoolbestuur de man liever kwijt is, maar weinig mogelijkheden heeft om hem de wacht aan te zeggen. Het hoofd van de lagere school zr. Giovanni verklaart desgevraagd, dat ze het niet eens is met de benoeming van R. "Ik wil orde en rust op de school om adequaat les te kunnen geven". Volgen haar kon het bestuur niet om de benoeming heen, omdat hij vroeger onder ver antwoordelijkheid van hetzelfde bestuur op een school werkte, die inmiddels is opgeheven. Een onderwijzer, die nog wachtgeld ont vangt, gaat voor andere sollicitanten als er een vacature is, aldus de hoofdonderwijzeres. Mevrouw Zorn wijt het opheffen van de andere basisschool voor een belangrijk deel aan de kwalijke reputatie van R. Volgens haar gingen ouders de school mijden of haalden zij hun kinderen van school. Dat laatste zou in minstens 150 gevallen zijn gebeurd, aldus haar bereke ning. Herhaaldelijk is de onderwijzer gewaarschuwd en beloofde hij beterschap, maar steeds weer ging het fout, aldus mevrouw Zorn, die woordvoerster is van het oudercomité. Als voorbeeld noemt ze een leerlinge, die op een andere school lang nodig had om zich in de klas weer te durven roeren. Door de omstre den onderwijzer zou haar zijn toegevoegd: "Zeg jij maar niks, wantje weet toch niks". Tegen een dikke jongen zou hij hebben gezegd: "Jochie, jij moet eens met je moeder naar de stad om een behaatje te kopen". Ook is het voorgekomen, dat R. een kind sloeg op het mo ment dat de hoofdonderwijzer binnenkwam. "Hij hoorde niet eens, dat het hoofd hem riep op te houden. Hij was helemaal in trance", aldus mevrouw Zorn. Maar volgens mevrouw Zorn steekt het de ouders nog het meest, dat kinderen voor het front van de klas worden getreiterd. "Het pesten is erger dan de tik". Dat de ouders bij de justitie nooit een aanklacht tegen R. hebben ingediend wegens mishandeling heeft volgens haar te maken met een zekere angst voor de gevolgen. De juridische nasleep en de moeilijke bewijslast weerhielden de ouders ervan naar de politie te stappen. Men haalde de kinderen liever van school, met als gevolg dat R. op het laatst nog maar acht kinderen in de klas had, aldus mevrouw Zorn. Bovendien konden volgens haar de ouders niet tot een gezamenlijke actie komen, omdat de pesterijen niet tegen alle kinderen waren gericht. Hij had het vooral gemunt op kinderen, die naar zijn idee niet goed konden meekomen. Voorzitter J.L. A. Elbertse van het schoolbestuur van de Mariaschool deelde mee dat het bestuur zich zal beraden over de situatie. "Het is een heel vervelende zaak, vooral voor de kinderen. We krijgen ook weinig medewerking van de man als we hem vroegen om zijn conse quenties te trekken", aldus Elbertse. Een woordvoerder van het ministerie van onderwijs deelde mee, dat het schoolbestuur een ontheffing heeft gevraagd op de wettelijke verplichting om "een wachtgelder" de vacatura te laten vervullen. Dit verzoek is niet ingewilligd, omdat hst ministerie geen reden zag voor een ontheffing, die alleen wordt gegeven in zeer bijzondere gevallen, aldus de zegsman. Verder kan de onderwijsinspectie ook weinig doen als het gaat om bijzonder onderwijs. De inspectie let alleen op de kwaliteit van het onderwijs, verder ligt alle verantwoor delijkheid bij het schoolbestuur, aldus het ministerie. De betrokken onderwijzer wilde desgevraagd geen commentaar ge- DEN HAAG (SP) - Formateur Den Uyl heeft gis teren zelf voor nieuwe 'vertraging' gezorgd bij de gesprekken tussen PvdA, CDA en D'66 om te komen tot een nieuw kabinet. Formateur Den Uyl (rechts) heeft zijn -pogingen om een nieu heren Nypels en Terlouw (beiden D'66), de heren Van Thijn e Peynenburg (beiden CDA). t onderwijs en bij de gemeentelijke-, provinciale- en overheidspensioenen zullen vrij- rijksdiensten. Ook de politie heeft wel zeker stakingen uitbreken bij laten weten het stakingswapen niet Twee doden bij verkeersongeval WIERDEN (ANP) - Twee Noorse (Algemene Bond voor Ambtena- vakantiegangers zijn gisteren door ren) had afgelopen weekeinde al la- gedaan tijdens het gistermiddag gehouden spoedeisend overleg van het alge meen comité van overheidsperson eel. Bij de ACOP zijn circa 300.000 van de 700.000 Nederlandse amb tenaren georganiseerd. De ABVA ban te besproken - - lijn" wieken inderdaad doorzetten, dan zal het openbare leven in ons land ontwricht kunnen worden. ABVA-voorzitter Jan Dutman: "We denken eerst aan protestdemon straties. Helpen die niet dan een prikacties, en in uiterste instantie inderdaad aan staken. Zelfs de poli tiebond en de onderwijzers hebben laten weten met dit uitgangspunt in te stemmen en deze met de achter- trekken een t verkeersongeluk op de Nijver dalseweg in het Overijsselse Wier den om het leven gekomen. Twee ten weten niet voor werkonderbre king terug te schrikken. Bij de bestuurders van de politie- anderen werden gewond. De auto bond, de vervoersbond (streekbus- gen die door niet opgehelderde woede over de geplande pensioen oorzaak op de linkerweghelft geraakt. Om het leven kwamen de 25-jarige Tom H. Pedersen, die de auto be stuurde, en de 11-jarige Nina V. Pe dersen. De 57-jarige ria S. Pedersen moest wond huis men. Haar gewond. kortingen net zo groot als bij aldus gisteravond het commentaar van ABVA-voorzitter Jan Dutman, op hetgeen was besproken in het besloten ABOP-overleg Afgezien Ma- van de georganiseerde militairen, ge- hebben alle aangesloten bonden la- het Prinses Irenezieken- ten weten de ABVA-lijn te zullen Almelo worden opgeno- volgen. htgenoot werd licht Mocht de regering de plannen om de ambtenarenpensioenen te kort- DEVENTER (ANP) - De politie van Deventer waarschuwt middens tanders in heel Oost-Gelderland het giro- overschrijvingskaarten als betaal middel. Afgelopen weken is vol gens een woordvoerder van de De venter politie zeker zestig maal be taald met een ongedekte giro betaalkaart. Volgens de politie zijn het bewo ners van het regionale woonwage nkamp in Deventer die zich van deze manier van betalen bedienen. Een andere methode om goederen zonder betaling in bezit te krijgen is ze te laten bezorgen en de leveran cier bij aflevering met een kluitje in het riet te sturen. Ook wordt wel intimidatie gebruikt tegenover "lastige" leveranciers die hun geld komen opeisen, aldus een woord voerder van de Deventer politie. Aanvankelijk had de politie alleen de middepstand in de koekstad gewaarschuwd voor de praktijken maar al snel bleek dat de heren hun werkterrein naar heel Oost- Gelderland hadden verplaatst. De Deventer politie heeft inmiddels een speciaal rechercheteam gefor meerd dat de zaak in onderzoek heeft. Zeekoe geboren in Artis Hij wil dat er in de komende kabi netsperiode een algemene volks verzekering tegen ziektekosten komt. Deze moet in de plaats ko men van de ziekenfondsen en de particuliere ziektekostenverzeke ringen. CDA-fractieleider Van Agt heeft Den Uyl echter onmiddellijk te ver staan gegeven dat dat geen haal bare kaart is. Dat is volgens hem gezien de sociaal-economische toe stand van dit moment veel te duur. Van Agt werd daarin bijgevallen door zijn sociaal-economische ploegmaat bij de formatiegesprek- ken drs. Rinus Peijnenburg. De gesprekken tussen PvdA, CDA en D'66 zijn vanmorgen rond negen uur weer begonnen. Het CDA zal proberen Den Uvl van zyn gedach ten over de ziektekostenverzeke- de ring af te brengen. Het is mede af- en hankelijk van de vraag of dat lukt, of de formatiepartners vandaag een akkoord kunnen bereiken over het sociaal-economisch beleid voor de komende jaren. "We hebben ons een ongeluk gewerkt", aldus Van Thijn, „maar morgenochtend ko men we er zeker uit", zei Van Thijn gisteravond optimistisch. D'66-fractieleider Jan Terlouw drukte zich wat negatiever uit: "We zijn niet verder van huis". Van Agt veronderstelde dat Van Thijn nog naar de PvdA-fractie te rug moest om nadere bevoegdhe den te verkrijgen. Waarvoor liet hij niet doorschemeren. Maar niet on denkbaar is dat dit over de ziekte kostenverzekering gaat die Den Uyl wil, maar die het CDA voorlo pig onbetaalbaar vindt. Van Thijn zei duidelijk, na afloop van de gisteren gevoerde gesprek ken, dat het optimisme van de afge lopen week, dat er gisteren wel een akkoord bereikt zou worden, wat overtrokken was. Hij gaf via een woordvoerder te kennen dat men zich verkeken had op de tijd die nog gespendeerd moest worden om al les op een rijtje te zetten. Niettemin verwachtte Van Thijn dat er vanmiddag rond het midda- AMSTERDAM (ANP) - In de Amsterdamse dierentuin Artis heeft een uiterst zeldzame ge- beurtenis plaatsgegrepen: het al jaren in de tuin levende zeekoe echtpaar kreeg een jongArtis is bijzonder blij met deze nieuwe aanwinst, vooral omdat de zee koe tot de ernstig bedreigde diersoorten behoort. Dit is, volgens Artis, voor zover bekend de tweede maal dat zee koeien in gevangenschap een jong hebben verwekt. De eerste keer gebeurde dat in Florida, waar in 1975 een jong ter wereld kwam. Zeekoeien zijn grote, aan oli fanten verwante zoogdieren, die 650 a 700 kilogram kunnen wegen. Het nieuwbakken ou derpaar is afkomstig uit Suri name. Het wijfje arriveerde in 1972 in de dierentuin en de man in 1966. Zaken waarover tussen PvdA CDA intussen kennelijk c temming bestaat mas gen nog nader moesten worden uitgewerkt zijn: het reserveren van een "potje" van enkele miljarden in de vorm van bezuinigingen op de uitgaven voor het rijk en de sociale zeker heid. Dit voor het geval dat de eco nomie er slechter uit komt te zien dan nu wordt verwacht. Peijnen burg zei dat de PvdA zeker twee miljard voor dat potje wil i een verdere verlaging van de be lastingen. Den Uyl wil de komende vier jaar elk jaar een geplande be lastingverhoging van 2 miljard hal veren om de koopkracht van de burgers niet aan te tasten. Deze moeten via matiging van lonen en inkomens toch al inleveren. Het CDA wil dat deze hele belasting verhoging achterwege blijft. Dit mede gezien het gunstige effect wat daarvan uitgaat op de bestedings mogelijkheden van de burgers. Als er weer goederen op de binnen landse markt gekocht worden is dat goed voor de bedrijven en dus voor de werkgelegenheid. CRICKET - Cricketspeler Anton Bakker mag weer voor zijn club VOC (Rotterdam) spelen. VOC had Bakker wegens wangedrag voor drie wedstrijden geschorst. Niet zeker is nog, of hij ook weer voor het Nederlands team zal worden geselecteerd. WIELRENNEN - Bart van Est heeft gisteren de derde etappe van de wielerronde van de Kempen gewonnen. De Belg Ortaire Goos- sens, leider in het algemeen klas sement eindigde als tweede. Michel Jacobs bezet in het algemeen klas sement met 7 seconden achters tand de tweede plaats. AMSTERDAM (ANP) - Bij een in braak in een woning aan de Boelelaan in Amsterdam is voor ongeveer een half miljoen gulden aan kostbaarheden ge stolen. Er verdwenen volgens de recherche 54 schilderijen, een aantal Perzische ta pijten, sieraden en porseleinen voor werpen. De ge schatte waarde van de schilderijen va rieert van f 400 tot f 80.000 per stuk. Hierbij waren wer ken van Adriaan Schelfhout, Jacob de Wit, David Bles, Jo sef Israels en Hen- riette Ronner. De daders kwamen de woning binnen achterzijde. Zij maakten gebruik van de afwezigheid van de bewoonster die, aldus de politie, in het ziekenhuis ligt. De inbraak werd ontdekt door een kennis van de vrouw, die de planten water kwam geven. De in brekers zouden de woning tweemaal hebben bezocht om de buit weg te halen en wel tussen 1 en 3 augustus en in de nacht van 3 op 4 au gustus. De politie van Am stelveen heeft het af gelopen weekeinde twee inwoners van Utrecht aangehou den, die ervan wor den verdacht in mei van dit jaar antiek ter waarde van veertig duizend gulden uit een woning in Ede te hebben gestolen. De Amstelveense politie heeft het tweetal, de 30-jarige C. K. en de 28-jarige A. C., voor verhoor opgesloten. Zij verwacht dat nog meer arrestaties zul len vblgen en dat wellicht nog meer onopgeloste zaken aan het licht komen, zo is gisteren meege deeld.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 6