„Heel Leiden is bli] dal deze troep verdwijnt' KIK-cursus vlieger techniek in Leiden Prins Willem-Alexander fotografeerde zijn ouders Deze week in libslle t Beest zou zeggen: ik had n beste baas MMi Politie: „dagelijks klachten over overlast van honden NIEUW OVERLEG TUSSEN IC EN O EN SCHOUWBURG Winkels 5 Mei-plein langer open mmxiixi DINSDAG 9 AUGUSTUS 1977 LEIDEN «l LEIDEN - "De overlast die honden veroorzaken, wordt steeds groter. Dagelijks komen er klachten binnen. Sommige eigenaars hebben we zelfs moeten verplichten om hun hond 24 uur per dag aangelijnd te houden, omdat het beest ge vaar opleverde voor de omge ving". Dat vertelde gister avond hoofdinspecteur La Ri viere van de Leidse politie tij dens de behandeling van een aantal maatregelen om het los lopen van en de vervuiling door honden te beperken. Van politiekant is een pleidooi gehouden om de algemene plaatselijke verordening zo te wijzigen dat tussen zeven uur 's ochtends en zeven uur 's avonds nergens meer honden onaangelijnd zouden mogen lopen. Het voorstel dat gisteravond aan de commissie voor alge mene en bestuurlijke aangele genheden werd voorgelegd door B en W, gaat niet zo ver. Het schrijft wel voor dat hon den overdag aangelijnd moe ten worden, maar noemt te vens een aantal terreinen waarvoor dat niet geldt (deel Hooghkamerpark, deel park Roomburgh, deel Gedempte Trekvliet, terrein verlengde Dr. Lelylaan, deel speelweide Leidse Hout, deel van 't Spoor tje, terrein in De Waard en ten noorden van Merenwijk- bebouwing). De commissieleden gingen met een dergelijke maatregel ak koord. Minder eensgezind wa ren de commissieleden over de wijziging om het loslopen van honden tussen zeven uur 's avonds en zeven uur 's och tends toe te staan, uitgezon derd in een aantal winkelpas sages en op een paar dieren weides. Een aantal commissie leden vond dat te beperkt. Men vond dat er aan toegevoegd zou moeten worden dat loslo pen ook verboden is op die we gen waar het gevaar kan ople veren voor het verkeer of over last oplevert voor anderen. Een dergelijke bepaling staat op dit ogenblik in de Algemene Politie Verordening, maar zou op verzoek van de politie ge schrapt moeten worden, om dat de politie met een derge lijke omschrijving moeilijk kan optreden. VYD-er Schoute bracht gisteravond de vervui ling door honden ter sprake. "Je moet tegenwoordig op stel ten door bepaalde parken en straten lopen. Uit milieu oogpunt is het op sommige plaatsen niet meer te harden. Roomburg bijvoorbeeld, maar ook het Leidse Hout. Soms worden honden uitgelaten over de balustrades van gale rijwoningen". CDA-er Driessen wees op de ernstige vervuiling door hon den van het Van der Werfpark. "Ik vind dat honden daar 24 uur per dag aangelijnd dienen te zijn", aldus Driessen. Waarop burgemeester Vis de academische vraag stelde: welke honden vervuilen nu meer: de aangelijnde of de los lopende? LEIDEN - "Heel Leiden, ook "the man in the street", is verschrikkelijk blij dat deze troep verdwijnt. Lijsten kun nen elk moment naar beneden vallen, dakpannen kunnen elk moment naar beneden vallen, levensgevaarlijk". Met deze en vele andere woorden illustreerde mr. De Ruijter de Wildt, advocaat van de gemeente in een kort geding dat was aange spannen tegen de bewoners van de Morssingel, waarom zijns in ziens de panden aan deze singel op korte termijn ontruimd en ge sloopt moesten worden. Voor de tegenpartij in het geding had hij weinig goede woorden over: "Hun enige doel is: laat de pan den, laat ze zoals ze nu zijn, dan kunnen wij er lekker voor niks blijven Sloop Het kort geding diende gisteren in Den Haag. De gemeente wil door middel van een rechterlijke uit spraak bewerkstelligen dat de tien nog overgebleven huizen zo snel mogelijk worden ontruimd, zodat de panden gesloopt kun nen worden en plaats kunnen maken voor nieuwbouw van 125 flatwoningén. De huizen aan de Morssingel werden in 1966 door de gemeente gekocht of onteige nd, omdat men toen meende dat op die plaats kantoorbouw zou kunnen worden gerealiseerd. De vroegere eigenaars mochten daarna nog drie jaar in de huizen blijven wonen. Van de beoogde plannen kwam ook daarna echter nog niets terecht en zo gaf de ge meente toestemming voor het gebruik van de woningen door "die groepen waarvoor het Bu reau Huisvesting geen oplossing biedt", zoals mr. Teekens, raadsman van de Morssingelbe woners het gisteren uitdrukte: studenten en werkende jongeren, die geen huur hoefden te betalen. Bovendien werd één van de panden benut voor huisvesting van bui tenlandse werknemers, met wie wel een huurovereenkomst werd aangegaan. Alleen aan deze laat ste groepering heeft de gemeente nu andere woonruimte aangebo den: het Woonoord in Leider dorp. Desondanks behoren tot de protesterende bewoners, die tot nu toe weigeren om de huizen te verlaten ook buitenlandse werk- den, als vaststaat dat er op de zelfde plek na drie maanden met nieuwbouw kan worden begon nen. "Het is onverteerbaar dat de gemeente Leiden eerst elf jaar lang woonruimte aanbiedt en dan van de ene op de andere dag deze groep op straat wil zetten", aldus mr. Teekens. Renovatie Inmiddels is het gemeentelijk rap port gereed gekomen, waarin be cijferd is hoeveel geld renovatie van de huizen zou vergen. Mr. De Ruijter de Wildt noemde gisteren deze cijfers. Wanneer de panden als eengezinswoningen zouden worden gerenoveerd, kost dit in totaal 2.760.000, waarbij de on- teigeningskosten nog moeten worden opgeteld, hetgeen resul teert in huren van drie a vierdui zend gulden per maand. Als de panden per etage bewoond zou den worden, worden de huren la ger, maar de totale renovatiekos- ten hoger. De president van de rechtbank, mr. Blaauw, doet vrijdag uitspraak in het kort geding. Over fusie Vorige week zijn drie panden aan de Morssingel door de gemeente v optreden dat door bewoners van de andere panden als "vandalisme" LEIDEN - Nog vóór het einde van deze maand wordt het overleg her vat tussen gemeente, volksuniver siteit K en O en Leidse Schouw burg, dat moet leiden tot een fusie tussen beide laatste instellingen. Vorig jaar al werd tussen het be stuur van de onafhankelijke, maar voor een groot deel door de gemee nte gesubsidieerde stichting K en O en dat van de stadsschouwburg ge sproken over mogelijkheden om te komen tot eén gemeentelijke in stantie, waarin het werk van beide culturele instellingen zal worden voortgezet. Die gesprekken werden toen afgebroken, in verband met de bestuurscrisis die de schouwburg in zijn ban hield. Een plan van wet houder Tesselaar om nog vóór sep tember, de maand waarin de geres taureerde schouwburg werd her- Ontijdig Mr. Teekens betoogde gisteren namens de bewoners, dat het kort geding "ontijdig" is. Het ontwerp-bestemmingsplan, waarop de nieuwbouw is geba seerd, moet nog door de gemee nteraad worden goedgekeurd. De monumentenraad moet nog uit spreken of de huizen monumen ten zijn. Het provinciale college van Gede puteerde Staten moet nog laten weten of het geen bezwaar heeft tegen het voornemen om de bouw al te beginnen, voordat het bestemmingsplan al is goedge keurd. Als deze beslissingen positief voor de gemeente uitvallen, zullen de Morssingelbewoners daartegen in beroep gaan. Het is daarom twijfelachtig, aldus mr. Teekens, of er over drie maanden aan de Morssingel al gebouwd kan wor den, terwijl de gemeenteraad in het verleden heeft vastgesteld dat panden pas gesloopt mogen wor- De Rooy mag bedrijf verplaatsen LEIDEN - De gebroeders De Rooy hebben gisteravond toestemming gekregen van de raadscommissie voor economische aangelegenhe den, hun bakkerijmiddelen bedrijf te verplaatsen naar de Waard. Het bedrijf van De Rooy (de voormalige bakkerij De Zeeuw) aan de Mare is te klein geworden. Daarbij komt nog dat de bereikbaarheid van het bedrijf erg moeilijk is vanwege het steeds groter worden van de vrach tauto's. Twee loopse honden op een na burig erf brachten de Ierse setter van de jonge mevrouw D. zo bui ten zinnen dat hij een rietaf scheiding vernielde en daarna als een dolle het interieur van buurmans auto aan flarden trok. Dat laatste ontkende me vrouw D. gisterochtend voor de kantonrechter met alle heftig heid en met enige vrouwelijke logica: "Als ik een hond was zou ik op die loopse hond springen en niet in die auto". De kanton rechter: "Dat is duidelijk". Haarman mompeldein de zaal: Eén - nul". Er was trouwens nog meer fami lie van het jonggetrouwde stel meegekomen. Zo kwam de va der van mevrouw D. nog naar voren om te betogen waarom de schade nog niet betaald was. De kantonrechter wees hem erop dat het hier niet om de schade ging.maar om het strafbare feit dat de Ierse setter losliep Nu mompelde de moeder van me vrouw D.: "Ja. daar kom je niet onderuit". Uiteindelijk kwam ook nog de echtgenoot i de hoogte van de boete binnen de perken te houden: het werd slechts vijftien gulden. De volgende verdachte maakte was malende bewegingen met zijn hand bij zijn hoofd: "Ik ben psychiatirsch een beetjepil len heb een moeilijk jaar ge had". De man had na het slikken van zijn pillen alcohol gedron ken en was toen volkomen ver dwaasd met zijn auto tegen een ander opgereden. Hoewel hij zijn schuld beleed en beterschap beloofde ("Ik heb de wagen weggegooid") kreeg hij nog een vermanend woord van de offi cier van justitie. Het deed ver dachte nog dieper in het stof kruipen: "Ik heb nog een onge luk gehad dat jaar: ik was zo bedroefd dat ik met iemand leefde die weggegaan is, toen ben ik aan de drank gegaanNu is hij weer terug". De rechter ontzag de schamele beurs van verdachte maar legde wel zes maanden ontzegging van de rijbevoegdheid op. De voorzitter en secretaris van de katholieke jongerenvereni ging Kontakt uit Voorhout moesten verantwoording afleg gen waarom bij Kontakt aller lei drank werd geschonken ter wijl alleen bier was toegestaan. "We hadden automatisch aan genomen dat er wel een wijntje bij mocht". Dat wijntje bleek een drankvoorraad te zijn van maar liefst 400 fessen martini, rosé, wijn en champagne. Om dat het niet zo best met het jon-- gerenkontakt schijnt te gaan werden de financiën ontzien, maar de drankvoorraad werd verbeurd verklaard. De officier: "Na een jaar is het toch niet lek ker meer". De klauwen van boer U.z'n stier waren zo vergroeid door gebrek aan onderhoud, dat het beest niet meer gewoon kon staan op z'n poten. "Hij kon harder lopen dan ik en heeft nog meer als drieduizend gulden opgebracht bij de slacht", wierp de nalatige veehouder tegen. Hij liet een buitenmaats soort duimschroef en tang zien om te tonen met welk gemeen gereedschap hij had moeten werken om de klauwen van het beest op maat te houden. "Als het beest kon spreken zou die zeggen: ik heb een beste baas gehad". Omdat rechter en offi cier ervan overtuigd raakten dat de veehouder inderdaad met z'n stier het beste voor had gehad, matigden zij de boete: vijftig gulden. De adjunct-directeur van Ge meentewerken maakt moeilijke tijden door: eerst maken Brees- traalwinkeliers hem voor leu genaar uit en nu weer wordt hij niet op z'n woord geloofd door de kantonrechter. Bij de ver schijningvan deze figuur alleen LEIDSE KANTONRECHTER al denk je gelijk op de achter grond het onrustig grommen van draglines en hijskranen te horen, een dynamisch man re constructie van de Breestraat: "Een fluitje van een cent") met een dynamische baan. Het mi nisterie van Verkeer en Waters taat heeft hem dan ook toe stemming gegeven bijna alles te doen wat in het verkeer verbo den is als het werk dat eist. De politie betrapte hem vrij dagmiddag om vijf uur op een verkeersovertreding. Was hij toen gewoon op weg naar huis? Niks hoor, betoogde de adjunct, als ik zo'n overtreding maak zal dat geweest zijn in het belang van de dienst. Of hij dat aan kon tonen aan de hand van zijn agenda? Nee, dat hield hij niet zo bij. De kantonrechter nam daar geen genoegen mee. En stuurde de adjunct als een kleine jongen naar huis met de opdracht volgende keer terug te komen met een aannemelijk verhaal, dat het inderdaad in het belang van de dienst was. opend, met de betrokkenen "rond" te zijn, kon daardoor niet worden uitgevoerd. Duidelijk is nog niet op welke basis de beide partijen straks samen hun werk kunnen gaan doen. Zeker is, aldus wethouder Tesselaar, dat de stichting KIK (Kollektief Indivi dueel Kreëren), een onderdeel van K en O. met in de fusiebesprekin gen wordt betrokken, maar zelf standig zal blijven doordraaien. Ook is zeker dat de fusie in principe niet tot ontslagen zal leiden. Wel bestaat de kans dat bepaalde vaca tures, hetzij bij K en O, hetzij bij de Schouwburg, na de fusie niet meer vervuld zullen worden. Een groot probleem, aldus wet houder Tesselaar, is dat de integra tie K en O/Schouwburg de gemee nte niet voor hogere kosten mag brengen. Dat een kostenstijging echter toch aan de orde zal zijn, is alleen al onvermijdelijk doordat personeel van K en O na fusie de status van ambtenaar zal krijgen, met bijvoorbeeld een veel duurdere pensioenvoorziening. Voor de hand ligt nu ook dat na de fusie K en O/Schouwburg geleid zal worden door de huidige twee direc teuren Tjitte Weber (K en O) en Hans van Dam (Schouwburg), maar een nadere uitwerking van de taakverdeling binnen dit meervou dig directeurschap is nog niet vast gesteld. Over de duur van de besprekingen en de datum waarop de fusie zou ingaan, kon wethouder Tesselaar nog geen mededelingen doen. "Vo rig jaar was er bij het bestuur van K en O een geringe bereidheid om te praten", zo zei hij, "er was een stem meerderheid. Hoe-dat nu ligt weet ik niet, dus er is ook weinig te zeg gen over de termijn waarop het door kan gaan". Leidenaar sloeg bar- keep LEIDEN - Wie zich wil bekwamen in het vliegeren en het maken van een vlieger, kan binnenkort terecht bij de Stichting Kollektief en Indi vidueel Kreëren (KIK). Deze zuste rorganisatie van de volksuniversi teit K en O organiseert vanaf 29 sep tember een voor Nederland unieke cursus vliegertechnieken voor volwassenen. Deze cursus, die voorlopig op vijf tien donderdagavonden zal worden gegeven, staat onder leiding van de Haagse beeldend kunstenaar Joop Pellinkhof. Het vervaardigen van vliegers staat de laatste jaren vooral in Amerika en Engeland volop in de belangstel ling. Er zijn op dit gebied zelfs ver enigingen en organisaties van de grond gekomen, die tentoonstel lingen en wedstrijden organiseren en tijdschriften uitgeven. Ook zijn er inmiddels kunstenaars full-time bezig met het maken van vliegers en zelfs is "kite maker" in het enge- lstalige gebied opnieuw een beroep geworden. Volgens Pellinkhof dateert het vliegeren al van zo'n vierhonderd jaar vóór Christus. Vooral in Japan en in China is het vliegeren erg po pulair Bekend zijn daar de som tijds 150 meter lange "staartvliege- rs" en de zg. vechtvliegers, waar mee geprobeerd wordt eikaars vliegerlijn door te snijden. Daarna ast zijn er dan nog de zg. visvliegers van de Maya-Indiaan en de huidige NAS A-vliegers, die worden ge bruikt voor de zg. droge landing van ruimtecapsules. De bedoeling van de cursus is nu om aan de ene kant enigszins op de geschiedenis en theorie van het vliegeren in te gaan, maar aan de andere kant ook veel aandacht te geven aan het maken van vliegers. Daarbij zullen centraal materialen worden ingekocht, zoals papier, fo lie, dacron, textiel, bamboe, alumi nium en polyester. Ook is er een mogelijkheid om grote vliegers (zestien tot twintig vierkante me ter) te maken in groepsverband. Een belangrijk aspect is het schil deren en vormgeven. Wat dat be treft, is er al een voorproefje te zien in de etalages van V en D dat de nieuwe cursus op zeer kleurrijke wijze presenteert. De etaleurs van dit warenhuis hebben daarvoor vliegers uit diverse landen nage maakt. Overigens worden er dit jaar rond het vliegeren diverse activiteiten op touw gezet. Zo is er van 1 tot en met 15 oktober in De Lakenhal een vliegertentoonstelling, op 16 okto ber is er een vliegerdag op het ter rein van het Jeugddorp langs de Voorschotenseweg en op 3 oktober wordt er in de Waard een reusach tige vlieger opgelaten. Voor de KIK-cursus (kosten: 85) kan men zich aanmelden bij het bu reau van K en O, Oude Vest 45, van 9.00 tot 15.00 uur. De cursusavon den duren van 19.45 tot 22.15 uur. Er kunnen vijftien man aan mee doen, maar bij grote belangstelling zal de cursus ook op zaterdagoch tend worden gegeven. er LEIDEN - Hét zinde een 30-jarige Leidse steigerbouwer eigenlijk niet zo dat, toen hij moeilijkheden ver oorzaakte in een café, de barbe- diende een uitsmijter erbij haalde, die de man het etablissement uit werkte. Later kwam de steiger bouwer dan ook verhaal halen op de barbediende, die hij een klap op het oog toediende, waardoor de bril van de man werd vernield. Wegens mishandeling moest de steigerbouwer zich vervolgens ver antwoorden voor de Haagse poli tierechter. Hij betoogde daar dat de barkeeper hem de eerste klap had gegeven. Daarop had hij op soort gelijke wijze gereageerd. De offi cier van justitie eiste tweehonderd gulden boete, waarvan honderd gulden voorwaardelijk, plus de voorwaarde dat de schade van de bril (150 gulden) zou worden ver goed. Het vonnis werd honderd gulden boete en voorwaardelijk een week gevangenisstraf plus schadevergoeding binnen een week. Joop Pellinkhof in actie met e kunstenaar in de parterre van V vlieger kunt maken. De Ruisvoorn viste haar derde wedstrijd in de Ringvaart nabij Hil- legom. De vangst was zeer slecht 137 vissen met een totaalgewicht van 11.990 gram. Uitslag: 1. W. Weenink (1810 gr.), 2. J. Nieuwen- burg jr. (1250 gr.), 3. D. Mechelse (1050 gr.), 4. G. v.d. Berg (910 gr.), 5. A. Laterveer sr. (900 gr.), 6. H. Dub- beldeman (780 gr.), 7. II. Oostveen (650 gr.), 8. A. Hockx (650 gr.), 9. P. Dubbeldeman (620 gr.), 10. J. d. Hoed (590 gr.). ADVERTENTIE WIT Tijdens braderie Libelle is overal te koop voor maar 1.50 LEIDEN - De raadscommissie voor economische aangelegenhe den heeft gisteravond met een krappe meerderheid (4 tegen 3) be sloten de winkeliers van het win kelcentrum Vijf Mei-plein, toe stemming te geven hun deuren op vrijdagavond 26 augustus tot negen zoeker jur 's avonds open te houden in naar to verband met een braderie. dit voc Hilda Passchier (PSP) zag de nood zaak van deze "extra koopavond" niet in. Volgens haar gaan de be de braderie daar niet naar toe om inkopen te doen. Ze zag dit voorstel alleen maar als een ex tra belasting voor het winkelpers oneel. Twee PvdA-leden steunden haar opvatting.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3