Spanning rond ambassadeurs woning stijgt Werkgroep in beroep tegen inkortingsplan -eidse agenda Burgerlijke stand Leidenaar uit bakje hoogwerker Weinig kansen voor particulieren in plan „Bijdorp Politie Wassenaar vraagt versterking WASSENAAR - "We zijn er langzamerhand aan gewend geraakt. Ons verbaast het niet meer, het hoort er gewoon bij." Omwonenden van de residentie van de Indonesische ambassadeur in Nederland, gelegen aan de Rijksstraatweg in Wassenaar, raken niet meer opgewonden over het dage lijkse scherpe toezicht van marechaussee en politie. dellijk mensen sturen." Op het ministerie van Binnen landse Zaken, waar vandaan on dermeer de activiteit van de Mo biele Eenheden van de rijkspolitie worden gecoördineerd, houdt men angstvallig zijn mond. Voorlichter Van Starrenburg: "Het heeft geen zin om vantevoren ruchtbaarheid te geven aan veiligheidsacties, want die hebben dan geen zin Toch is de spanning hier en daar in Wassenaar voelbaar. Volgende week, de zeventiende augustus om precies te zijn, wordt de 22ste ver jaardag van de Indonesische Re publiek gevierd. In Wassenaar vreest men dat Zuidmolukkers die gelegenheid zullen aangrijpen voor het stellen van nieuwe daden. Versterking gevraagd De Wassenaarse politie heeft in middels al om versterking ge vraagd. Wat dat zal zijn is nog niet bekend alhoewel het ministerie van defensie gisteren bij monde van voorlichter luitenant Pelle ont kende dat er een aanvraag voor steun van extra marechaussee is gedaan. "Maar al komt die op de laatste dag, dan kunnen we onmid- Toch is er steun gevraagd. Volgens een woordvoerder van de Wassena arse politie is echter nog overleg gaande over de vraag of het nu ma rechaussee of ME moet worden. Voornamelijk worden in Wasse naar de woning van de ambassa deur, die ëen paar jaar geleden het doelwit van een molukse overval was, en een internaat voor Indone sische kinderen bewaakt. Dat laat ste gebeurt overigens pas sinds de gijzelingsacties bij De Punt en Bo- vensmilde. Weinig zorgen Het personeel van de Indonesische ambassade gaat echter gewoon door met het voorbereiden van de festiviteiten rond het 22-jarig be staan van de republiek. Een deel van de feestelijkheden zal zich in en rond de woning van de ambassa deur afspelen. Men maakt zich be trekkelijk weinig zorgen. "Voor onze veiligheid zijn we geheel af hankelijk van Nederland, daar ver laten we ons dan ook op. Wij mogen en kunnen daar zelf niets aan doen", aldus een woordvoerder van de ambassade. Die mening wordt gedeeld door de Indonesische am bassadeur in Nederland luitenant- generaal Sutopo Yuwono Projo- handoko. "We proberen er maar gewoon zo weinig mogelijk aan te denken", aldus een lid van het ambassade personeel. DINSDAG 9 AUGUSTUS 1977 LEIDEN - Een 37-jarige Leidenaar raakte gistermorgen vrij ernstig gewond bij een ongeval op de Oegstgeesterweg ter hoogte van het Maredijkviaduct. De Leidenaar verrichtte met een tweede man werkzaamheden aan het viaduct, waarbij gebruik werd gemaakt van een hoogwerker. Juist op het moment dat een vrachtwagen het viaduct uit kwam rijden, zwenkte het bakje van de hoogwerker, waarin zich de twee mannen bevonden, in de richting van de vrachtwagen. De bestuurder van deze vrachtwagen kon volgens de politie een aanrij ding niet voorkomen. Beide man nen werden uit het bakje geslinge- Verontwaardiging over raadsbesluit in Leiderdorp LEIDERDORP - De werkgroep DOK (De Oude Kern) uit Leiderdorp gaat in beroep tegen het besluit van de Leiderdorpse gemeenteraad om het pand Brugge- straat 2, het toekomstig kunstenaarscentrum, met twee en een halve meter in te korten. Die inkorting is vol gens de raad noodzakelijk om straks, wanneer de Rijn verbreed is, het jaagpad achter het pand door te kun nen laten lopen tot aan de Bruggestraat. De werkgroep vindt dat niet noodzakelijk. Zij meent het hele pand, in vroeger tijden herberg, bewaard moet blijven om bijvoorbeeld het kunstena arscentrum optimale hogelijk- heden te geven. Inkorting zou betekenen dat er twee ateliers minder in gevestigd kunnen worden. Belangrijker Over inkorting van het huis wordt al langer gepraat. Aan vankelijk argumenteerde het college de noodzaak met het feit dat de provincie een doorlo pend fietspad langs de Rijn, over het traject van het Jaag pad, wil maken. Toen bekend werd dat de provincie helemaal geen plannen had om het fiets pad Tot in de bebouwde kom van Leiderdorp door te trekken Van der Nat: „Verontwaardigd" deelde het college mee de waarde van het Jaagpad uit his torisch oogpunt belangrijker te vinden dan de waarde van het toekomstig kunstenaarscen trum, dat op de monumenten lijst voorkomt. Het plan tot inkorting is afkom stig van de Leiderdorpse archi tect P. van der Sterre, die het in de monumentencommissie lanceerde. Die commissie advi seerde vóór inkorting. De pro vincie betaald een zeer groot deel mee aan de kosten van in korting en verplaatsing van de bestaande achtergevel. Verontwaardigd "We zijn hierover zeer veront waardigd", aldus Rien van der Nat. woordvoerder van de werkgroep DOK, "want men gaat hier helemaal voorbij aan onze wensen. Wij willen het pand laten zoals het is en de ge vel gewoon direct aan het water laten grenzen wanneer straks de Rijn verbreed is. Naast het centrum, in de Bruggestraat, willen we een terrasje maken en een plaats waar kunstenaars buiten kunnen werken". DOK vraagt zich af of de stem ming anders zou zijn uitgeval len wanneer de raad in zijn ge heel aanwezig was geweest en niet, zoals tijdens de laatste ver gadering behoorlijk gemini- ceerd in verband met de vakan ties. "Voor mijn gevoel zijn ze gezwicht voor de druk van de provincie, die haast met een en ander wil maken. Wanneer deze zaak gewoon in de vergadering van september was behandeld was de stemming waarschijlijk heel anders uitgevallen. Bo vendien is over deze zaak na uwelijks in de verschillende commissies gesproken". De achterkant van het pand Bruggestraat moet twee e i halve meter korter worden. De werkgroep is het verder niet eens met de manier, waarop de gemeente haar deel van de kos ten van inkorting wil opvangen. Destijds besloot de raad om de huur, die de Leidse Detailhan delsschool (eens gebruiker van het pand) betaalde, te reserve ren voor de culturele bestem ming van het huis. Daarmee wil het college nu eep deel van de werkzaamheden die met inkor ting gepaard gaan betalen. "En dat is niet juist", aldus Van der Nat. Dak en kozijnen Wethouder mevrouw D. W. Tichler-Moerman, die onder andere culturele zaken in haar portefeuille heeft, bestrijdt die laatste opmerking van Van der Nat. "We gebruiken die gelden inderdaad, maar dan om het dak te repareren, wat hard no dig is, en om kozijnen en zo te vervangen. Die dingen zijn allemaal hard nodig, want we kunnen dat pand niet laten verrotten. Zeker niet nu nog altijd een kans aan wezig is dat Monumentenzorg straks een deel van de gehele restauratie zal gaan meebeta len. Daarom vind ik dat we die gelden daar best voor kunnen gebruiken. Bovendien zitten we krap in onze financiën, dus waar zouden we anders geld vandaan moeten halen".- Het Leiderdorpse college zal in ieder geval een beroepsproce dure tegen proberen te houden. "Want ik ben bang dat ze in een beroepszaak toch geen gelijk krijgen en de plannen alleen maar vertraagd worden. "We zullen proberen te overtui gen met de argumenten die we nu ook gebruikt hebben. Tens lotte schatten alle historici de waarde van het Jaagpad hoger dan die van het huis, waarvan bovendien alleen de stal maar een stukje wordt ingekort. Het eigenlijke huis blijft gewoon staan. Bovendien heeft de mo numentencommissie zich er mee bezig gehouden en dat zijn nu toch ook weer niet de eersten de besten. Zij vinden dat het huis gebouwd is om van achte ren bereikbaar te zijn. Nou, dan kun je de gevel niet recht streeks aan het water zetten, want dat strookt dan niet met het doel van het gebouw". VOORSCHOTEN - De commissie financiën van Voorschoten be steedde gisteravond uitvoerig aan dacht aan de brief "Bouwen in Bij dorp" van B en W van Voorschoten. Daarin zetten B en W uiteen dat een groep dertig particuliere bouwers geen kans zal krijgen in Bijdorp een huis te bouwen. Wethouder A. Eveleens deelde des tijds tijdens een hoorzitting over het plan "Bijdorp" mee dat het col lege graag initiatieven uit de bur gerij zou zien, die men ook zou wil len honoreren. Inmiddels blijkt die toezegging moeilijk vol te houden, nu zich voor de zestig bouwkavels niet minder dan honderdendertig gegadigden hebben gemeld, waar onder twee groepen zelfbouwers. "Iedere burger heeft recht op een stuk bouwgrond in Bijdorp. Wan neer het college grond aan belan gengroepen gaat uitgeven dan handelt men in strijd met de nota grondpolitiek", zo stelt het college. Voorzitter Witteveen van de "Bouwgroep Bijdorp" herhaalde gisteravond de toezegging van wethouder Eveleens nogeens. Hij meende dat men liever particulie ren, desnoodsin groepsverband, de kans moet geven dan projectont wikkelaars in het gebied toe te la ten. De andere belangengroep toonde zich bij monde van woord voerder Werkhoven nogal verbol gen over het feit dat B en W nog altijd brieven van die groep moet beantwoorden. Wethouder Ooster- rd, waarbij één van hen zestien meter verder op het wegdek smakte en daar gewond bleef lig gen. De andere man viel op de vrachtauto, maar kreeg geen letsel van betekenis. De gewonde Leidenaar is naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. De hoogwerker werd zwaar bescha digd. Enquête onder bewoners Patrimonium" LEIDERDORP - Zo spoedig moge lijk zal aan de inwoners van het Pa trimoniumpark en aangrenzende straten een enquêteformulier wor den toegezonden waarop zij klach ten over hun woning kwijt kunnen. Aan de hand van de ingediende klachten zal de gemeente Leider dorp een onderzoek naar de kwali teit van de woningen en de ge grondheid van de klachten doen. Wethouder Drenth deelde gister avond, in de vergadering van de commissie voor ruimtelijke orde ning en openbare werken, mee dat resultaten van het onderzoek naar de kwaliteit van de woningen met het bestuur en met de gemeente raad besproken zullen worden. Daarna zal worden bekeken of er maatregelen nodig zijn om de kwa liteit van de woningen te verbete- Voorlopig wordt nog niet ingegaan op de eis van de bewoners, dat er een raad van toezicht komt die het bestuursbeleid van de stichting moet controleren. In overleg met het Stichtingsbestuur heeft men beslóten eerst af te wachten ,wat de resultaten van het kwaliteitsonder zoek zijn. Wethouder Drenth noemde die raad van toezicht gis teravond eeen achterhaalde zaak. Gelddiefstal op Rembrandt LEIDEN - In het gebouw van de Rembrandt Scholengemeenschap aan de Burggravenlaan is in het af gelopen weekeinde een inbraak gepleegd. De daders maakten een bedrag van ruim 2600,- buit. Ze namen het geld uit de kluis, die zich in de kamer van de rectrix bevindt. Deze kluis is volgens de politie vermoedelijk met een valse sleutel geopend. Behalve de kamer van de rectrix werden ook diverse klaslo kalen doorzocht. Men is het ge bouw binnengekomen door een ruit van de portiersloge te vernie len. APOTHEKEN De avond- nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 5 tot 12 augustus, door: Doeza Apotheek, Doezastraat 31, telefoon 121313 en Apoth^k R. van Reest Smallen- burg, Loevestein 6, Leiderdorp, te lefoon 890000. WOENSDAG Lage Rijndijk 64, 14.30, Clubhuis De Mirt, wielerwedstrijd. Lusthoflaan 2,13.00-15.00, speel-o-theek Pinokkio. Kennedylaan 11, Oegstgeest, informa tieavond Bahai gemeente, 20.00 uur. Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, spreekuur Alg. Ned. Invalidenbond 9.00-11.00 uur. Witte Poortkazerne. Noordeinde 2. ad viescentrum voor werklozen, 10.30-12.30 uur. DONDERDAG Pieterkerkstraat 1, voorlichtingsavond werkgroep dienstweigeren, 20.00-21.30 uur (inlichtingen 140866). Pieterskerkhof 19 architectenbureau, gratis advies, 20.00-21.00 uur, telefoon 142771. Nieuwe Rijn 20 a, werkgroep Homofilie, open-café avond, 21.00-24.00 uur. Welfare lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, spreekuur Alg. Ned. Invalidenbond 19.00-20.00 uur. Oegstgeest, gemeentehuis 20.00 uur, gemeenteraad. Leiderdorp, gemeentehuis 20.00 uur, cie. financiën. Warmond, gemeentehuis, 20.00 uur, cie financiën. Leidse Rechtswinkel Juridische Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. *130775. Geopend: ma. en woe. van 11-13 uur, di. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad. Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord, van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi, Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier. Buurt huis Morskwartier, Topaaslaan, tel. 761198, woensdag 10.00-13.00 uur, Tuin- stadwijk, Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 132187. Dag en nacht bereikbaar. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. Onderwijswinkel Burgerraadsman Korenbrugsteeg 7. Telefoon 143171, (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00. Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk. Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Advocaten spreekuur SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar, vertrouwelijk. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging. Mare 45, tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur). Moederhulp Bureau Moederhulp (niet gehuwde moederzorg), Terweepark 2. tel. 151068. Mej. J. Schrama, maatschappelijk werk- Dienstencentrum Weduwen en weduw naars Adviesbureau voor weduwen en we duwnaars, Roomburgerlaan 55, Leiden, telefoon 123235. baan stelde daarop dat men dan maar naar de raad moet schrijven, "want het college wordt toch al overstelpt door brieven". Hoofdambtenaar P. Bakker, kwam met de opmerking dat het plan aan zienlijk vertraagd wordt door aller lei bezwaarschriften. Hij spraak de vrees uit dat het nog weieens een jaar of zes zal kunnen duren vóór het hele plan gerealiseerd is. Postzegeldief aangehouden LEIDEN - In het warenhuis van V en D is gistermiddag een 26-jarige Hagenaar aangehouden. De Hage naar werd betrapt op diefstal van postzegels met een filatilistische waarde van ruim 1700,-. De politie heeft hem na verhoor heengezon den. LEIDEN - Geboren: Ferry, zn v H.J. Zandvlieten W.M.T. Janmaat; Cem, zn v B. Elmastas en S. Kokrmaz; Bianca L., dr v C.E.F. de Boer en A.J.M. d. Fran krijker; Remco, zn v M.C. van den Berg en A.M. van Heijningen. Overleden: H. Vissering (1924) geh. m: J. Reyneveld; C. de la Rie (1893) geh. ge weest met L. van As; A.M. Adam (1928) geh. m F. Hamelink. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEI.DEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro Tefefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 Jaarabonnement per post 219,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie-" en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2