Geen overloop Den Haag m Ste vensliof j esp older Brandweer niet uitbreiding bij gebaat Of je Piet Schrijvers zelf Renovatie van Leidse centrale Balletoptreden bij uitwisseling tussen Oxford en Leiden Provincie over verstedelijking: Ruimtenood in Leiden hvi -DINSDAG 9 AUGUSTUS 197' LEIDEN - Terwijl de deelne mers aan de deze week plaats grijpende uitwisseling tussen Leiden en het Engelse Oxford zich gisteravond in de Stads gehoorzaal te goed deden aan een koud buffet, gaven de ballet-vertegenwoordigingen van beide steden een staaltje van hun kunnen (zie foto). Een optreden, aan Oxford-zijde wat klassieker getint dan de Leidse verrichtingen van een groep van Marjolein Brier, dat erg in de smaak viel. Aan de maaltijd en de "ballet voorstelling" was een ontvan gst van de Engelse gasten door het Leidse college van Burge meester en Wethouders voor afgegaan. Die ontvangst vond plaats in de Burgerzaal van het stadhuis. Overigens waren de vertegenwoordigers van Ox ford vrijdag al in Leiden gear riveerd. Burgemeester Vis van Leiden stipte gisteren in zijn welkomstwoord de problemen aan waarmee de sleutelstad kampt ("Wat betreft de ver keersproblemen bestaat er tussen Oxford en Leiden een grote mate van overeenkomst: beide steden hebben de pro blemen nog lang niet opge lost") maar wees de Engelse gasten ook op het fraais wat Leiden te bieden heeft zoals de Tot slot bood Leidens eerste burger de Engelsen een herin- neringstcgel met de afbeelding van het Leidse stadhuis aan. De vertegenwoordigster van het gemeentebestuur van Ox ford, miss Ann Spokes, en de voorzitter van het Neder lands-Engelse uitwisselings comité, John Parsons, lieten er in hun speeches geen twijfel over bestaan hoezeer zij de Leidse gastvrijheid op prijs stelden. Overigens komt aan het Engelse bezoek op vrijdag a.s. al weer een einde. De deel nemende groepen, waaronder ook vertegenwoordigsters van de zogenaamde soroptimisten-club (te verge lijken met de Rotary-club, maar dan voor vrouwen) bren gen morgen gezamenlijk een bezoek aan de Zaanse Schans en Amsterdam. Vanavond staan onder meer atletiek wedstrijden in de Leidse Hout, bowling-wedstrijden in Ho liday Inn en een wedstrijd bloemschikken bij de tuin- groep "Ons Buiten" in Leiden-Noord op het programma LEIDEN - "Wanneer er in de Stevenshofjespolder (polder gebied tussen De Vink en Haagsche Schouw) woningen gebouwd worden, zijn die bestemd voor de woningzoeken den uit de Leidse agglomeratie. Het is zeker niet de bedoe ling, dat de Stevenshof een overloopfunctie voor Den Haag gaat vervullen". Dat zei gistermiddag desgevraagd gedepu teerde Buijsert bij de presentatie van een rapport, waarin de provincie haar visie geeft op de verstedelijking van het westelijk deel van Zuid-Holland tot 1990. LEIDEN - De uitbreiding van de brandweerkazerne aan de geschikt gemaakt zal Langebrug met een gedeelte van het gebouw waarin het Tegen het voorstel was CDA-er Pedologisch Instituut gehuisvest was, betekent geen op- Driessen. Hij vond dat de gemeente lossing voor de ruimteproblemen waarmee de Leidse éreerThuisaandewoon brandweer kampt. Volgens brandweercommandant Seonttrekken,aterwUiWwan- Broekman betekent de uitbreiding voor slechts 20% van de neer particulieren daar om verzoe- problemen een oplossing, terwijl 80% van de problemen ken. zij steeds zwaarwegende gewoon verplaatst wordt. Volgens de provinciaal bestuurder moet de Leidse agglomeratie in staat zijn om de eigen woning- bouwproblemen op te lossen. "En de Haagse agglomeratie moet ook deeigen boontjes kunnen doppen". In het rapport wordt benadrukt, dat de provincie Zuid-Holland een voorkeur heeft voor woningbouw in de Stevenshofjespolder boven die in de omgeving van Voorhout. Zou dat laatste gebeuren, dan vreest Zuid-Holland een nog gro tere druk op de Bollenstreek door Noordhollandse forensen dan nu al het geval is. Zeker wanneer op de nieuwe Schipholspoorlijn ook nog een halte Voorhout zou worden ge opend. In dat geval ontstaat er een rechtstreeks verband tussen de werkgelegenheid op Schiphol en omgeving en de Bollenstreek. Eén lijn In het rapport waarin de ontwikke lingen op woningbouwgebied op een rijtje worden gezet komt de provincie tot de conclusie dat naast een voortvarende aanpak van de stadsvernieuwing, tot 1990 voor rond 17.500 nieuwe woningen ruimte gevonden moet worden in het westelijk deel van Zuid- Holland. Van groot belang noemde gedepu teerde Buijsert dat voor de keuze van die toekomstige woningbouw gebieden provincie en rijk op één lijn komen te zitten. Mocht dat niet lukken dan is de kans groot, dat de vaststelling van een nieuw streek plan voor Zuid-Holland West ern stig vertraagd zal worden. En dat helft weer tot gevolg dat de ge- op lanppr in het onee- bewoners Geen rol Voorhout Over de bouwlokatie Voorhout zegt het rapport letterlijk: "Deze bouw lokatie is nu noch noodzakelijk, noch zonder tuinbouwstructuur- plan voor de Bollenstreek goed mogelijk". De provincie geeft er de voorkeur aan dat de waarde die het gebied op het ogenblik bezit ge handhaafd blijft en dat de Bollens treekgemeenten alleen woningen moeten bouwen voor de eigen in gezetenen. Bij de spreiding moeten zoveel mogelijk de waardevolle ge bieden worden ontzien. Voorhout zou pas weer een rol kunnen spelen, wanneer de nood zaak blijkt uit sociaal-economische onderzoekingen, die nog ingesteld moeten worden. Ook een eventuele massale woningbouw in Zoeter- woude, waarvan enkele jaren gele den nog sprake was, is helemaal uit het zicht verdwenen. Over het rap port, dat destijds werd gemaakt over een toekomstige bouwlokatie Zoeterwoude wordt in het provin ciale rapport met geen woord meer gerept. De grootste aandacht van de pro vincie richt zich in het rapport op de nieuwe bouwlokaties in het zuid-westelijk deel van de provin cie. Men toont zich daarin een groot pleitbezorger voor een bouwlokatie Leidschendam-Nootdorp. Zuid- Holland geeft daaraan een duide lijke voorkeur boven een lokatie Pijnacker-Nootdorp, die het rijk vooralsnog de beste oplossing toe schijnt. De provincie echter is van oordeel dat een dergelijke keuze nadelig is voor de stadsvernieu wing, de ruimtelijke ordening in de provincie en dat het extra aanleg van wegen noodzakelijk maakt. Volgens de brandweercomman dant - gisteravond in de gemeente lijke commissie voor algemene en bestuurlijke aangelegenheden - wordt de ligging van de kazerne aan de Langebrug ook verkeerstech nisch gezien steeds moeilijker. Een even nijpend probleem is het geb rek aan ruimte voor het blusmate- rieel. "We hebben nu al problemen met het uitrukken", aldus com mandant Broekman, "en in de toe komst moeten we rekening houden met een belangrijke uitbreiding van het wagenpark". Ook burgemeester Vis consta teerde dat de twee miljoen die nu in de verbouwing van het Pedolo gisch Instituut gestoken moeten worden ten behoeve van de brand weer, het eigenlijk niet waard zijn. "Want het zal geen soulaas kunnen bieden voor de problemen die er Wanprestatie Leiden bij lingen. Hij constateerde dat ander half jaar geleden, toen de plannen voor de uitbreiding van de kazerne werden gemaakt, niet gesproken is over al deze problemen. De commissie ging er gisteravond mee akkoord dat de dienstwoning van de vorige Leidse brandweer commandant Broeshart, liggend naast de kazerne vanaf half augus tus tijdelijk gebruikt zal worden als slaap- en recreatieruimte voor een deel van het brandweer- en EHD- personeel. Wel werd bedongen dat het huis te zijner tijd weer voor be gumenten moeten hebben. "Het is in strijd met wat de gemeente aan de Leidse burgers oplegt", aldus Driessen. Overigens is een definitieve oplos sing voor de huisvestingsproble- meenten nog langer In het onge wisse blijven over de richtlijnen voor de toekomst. Op een flink aantal punten is die overeenstemming tussen rijk en provincie er op dit ogenblik al wel. Zo was het rijk aanvankelijk van oordeel, dat er in de Bollenstreek een bouwlokatie Voorhout zou moeten komen, die in de toekomst zou kunnen uitgroeien tot een nieuwe grote bollenstad. Mede door sterke aandrang van de pro vincie Zuid-Holland is minister Gruijters (Ruimtelijke Ordening) daarop teruggekomen. In de recentelijk gepubliceerde derde nota voor de ruimtelijke or dening wordt Voorhout nog slechts als een "indicatieve bouwlokatie" aangegeven. Volgens gedepu teerde Buijsert wil dat zeggen dat ook het rijk ervan overtuigd is dat r voorlopig niet op grote schaal ravage in het Westduitse Griesheim, nadat een met puin geladen trein 21 15 kilometer tegen een huis tot stilstand kwamen. De beide bejaarde 1 GRIESHEIM - Beeld van de eni wagons verloor, die na een spook bewoners van het huis konden ongedeerd uit de puinhopen worden gehaald Meer elektrisch vermogen de Leidse brandweer nog r ii V l *V ~nddlDe verbouwing ge ee yeei üever zou Zuid-Holland zier en wei- dat er Qp de as Haarlem-Schiphol in erïens Noord-Hollarld nieuwe woning. bouwgebieden aangewezen zou den worden. In de eerste plaats zou dat een goede aansluiting gever de arbeidsplaatsen die in het zuide- achtte de bouw nieuwe kazerne financieel haast onhaalbare kaart. ten het geluk hebben dat in de stad een pand vrijkomt, w van de brandweer zegt: dat is ge schikt voor ons. Zo'n pand hebben ondanks intensief zoeken nog ljjk dee] van Noord.Holland gecon- niet gevonden. LEIDEN - De raadscommissie voor economische aangelegenheden is gisteren akkoord gegaan met het voorstel van B en W om de elektrici teitscentrale aan de Langegracht te renoveren. Dit betekent dat de be staande centrale met een capaciteit van 60 megawatt zal worden vervan gen door een nieuw elektrisch produktievermogen van 196 megawatt. De renovatie kan in fasen worden uitgevoerd. de centrale is nodig, omdat per 1 december 1979 een aantal produktieeenheden van de bedrijven 25 jaar oud zal zijn. Boven dien zal de centrale vanaf die datum volgens de landelijke norm van de Samenwerkende Energie Producerende bedrijven geen bijdragen meer hoeven te leveren aan de elektriciteitsproduktie. r is echter wel energie nodig voor levering van warmte aan het verwar- mingsnet. Op dit net zal in de toekomst ook het nieuwe stadskantoor aan nsluiting geven op La"ge8racht worden aangesloten ;J w De wethouder van economische zaken Van Aken, deelde de dat de werkzaamheden voor de renovatie zoveel mogelijk centreerd zijn en bovendien zou het Leidse regio zouden worden aanbesteed verh lezingen LEIDEN - VVD-er Schoute heeft gisteravond in de gemeentelijke commissie voor algemene en be stuurlijke aangelegenheden ge vraagd om opheldering over het feit, dat de uitslag van Leiden bij de recente Tweede Kamerverkiezin gen anderhalf uur werd opgehou den dooréén stembureau. "Het was een geweldige wanprestatie dat Leiden een van de laatste grote ge meenten was, die met de uitslag kwam. Burgemeester Vis ant woordde dat er bij de voorberei ding van de volgend jaar te houden gemeenteraadsverkiezingen al maatregelen zijn getroffen om een dergelijke vertraging te voorko- Schoute (WD) zei zich ook geër gerd te hebben aan de ongebrei delde plaklust van bepaalde poli tieke partijen in de weken vooraf gaand aan de verkiezingen. "Er is één partij geweest die kans heeft gezien om bijna elke lantaarnpaal in Leiden te beplakken. "Een schandelijke misdraging", aldus Schoute. Door Nico Scheepmaker Het zal u misschien niet ontgaan zijn dat de grootste levende schrij ver, Vladimir Nabokov, het tijde lijke met het eeuwige heeft verwis seld en zich bij de grootste, gestor ven schrijvers heeft toegevoegd. Ik meld dit even in deze sportrubriek, omdat hij, als vlmdervanger en daardoor veelvuldig wandelaar door Gods dreven, temidden van de schrijvers die voornamelijk een zit tend bestaan leiden dus toch al een sportief type was. maar daarnaast ook nog een uitstekend tennisser geweest schijnt te zijn. een heel be kwaam schaker, en in zijn jonge ja ren zelfs een geanimeerd voetbal keeper. Dat hij goed schaakte bewees hij in de loop der jaren door allerlei inge wikkelde. ingenieuze schaakpro blemen te creëren. Bob Bouma. die door zijn beroep veel musici ont moet en die daarnaast ook een fer vente Nabokov-fan is vertelde me dat de befaamde pianist Nikita Ma- galoff. net als Nabokov schaakte, als hij. Magaloff. tenminste in Mon- - treux en niet op toernee was. Maar goed. schrijvers die goed schaken zijn niet zo zeldzaam (hoewel zeldzamer dan schakers die schrijven), zelfs schrijvers die tennissen zullen er tientallen in de wereld rondlopen, maar een schrij vervan het intellectuele niveau van een Nabokov, die bovendien met het grootste plezier voetbalde, al thans als doelman functioneerde, is vermoedelijk hoogst zeldzaam. Remy C. van Kerckhove, de jong overleden Belg wiens verzamelde gedichten op het ogenblik in de uitverkoop bij de Bijenkorf (en wel licht ook elders) liggen, was een uitstekende eredivisievoetballer, die de ongewone gewoonte had zijn bundels mee te nemen naar de wedstrijd, om die in de kleedkamer van de tegenpartij aan zijn tegen standers te slijten. Dat is tenminste weer eens wat anders dan wat Johnny Dusbaba deed. Jan Mulder vertelde laatst in zijn rubriek in de tijd dat Johnny altijd wel een of an der koopje op de kop had getikt, dat hij dan met grote korting aan zijn medespelers of trainer sleet' een kitscherige lamp met wuivende ve ren erop, en dat soort dingen. Het was altijd weer een verrassing voor de spelers wat er, behalve zijn voet balplunje. nog meer uit de koffer van Dusbaba te voorschijn zou ko men Alleen een dichtbundel zat er nooit bij bij Excentrieke kunst winderige open plek in een vrij verwarde periode. Ik was stapelgek op doelverdedigen. In Rusland en de Latijnse landen is die fiere kunst lucht a'ltijd omringd geweest door een halo van uitzonderlijke betovering, ontoeschietelijk eenzaam, onaan doenlijk loopt de favoriete keeper door de straten, gevolgd door beto verde jongetjes. Hij wedijvert met de stierenvechter en de stuntpiloot object van huiverende be- sportvelden van Cambridge. O ze ker wel, ik beleefde soms heldere opwekkende dagen - de heerlijke het grasveld, die be roemde midvoor van interuniversi taire wedstrijden, die dichter en dichter naar mij toe dribbelde met de nieuwe geelbruine bal voor zijn scheppende schoen, dan het prik kende schot, de gelukkige redding, de langdurige tinteling ervan ook andere wieroking. Zijn trui, zijn pet zijn denkwaardiger, esoterische dagen kniebeschermers de handschoe- onder nen die uit de heupzak van zijn doelgebied short steken, onderscheiden hem van de rest van de ploeg. Hij is de eenzame adelaar, de geheimzinnige door man, de laatste verdediger. Foto- nacht grafen buigen eerbiedig hun ene knie en nemen hem terwijl hij dwars voor de goal-muil een spec- hemelen, als het zwarte mod der was, de bal zo vet als een plum pudding en mijn hoofd gefolterd algie na een slapeloze mijn ploeg i verzen maken. Dan knoiede ik lelijk - en pakte de bal uit het net. Genadiglijk verplaatste het spel zich naar de overkant van het Tot van een voetbaldoel als de verdedi ger van een geheim. Terwijl ik met over elkaar gevouwen armen tegen de linkerdoelpaal leunde, sloot ik weelderig genietend mijn ogen en zo luisterde ik naar het kloppen van mijn hart en voelde de blinde mo tregen op mijn gezicht en hoorde in de verte de afgehakte geluiden van het spel en dacht aan mijzelf als aan een legendarisch exotisch wezen in de vermomming van een Engelse voetballer, dat verzen dichtte in een taal die niemand verstond over een verafgelegen land dat niemand kende. Geen wonder dat ik niet erg populair was bij de jongens van taculaire duik neemt om met zijn doorweekte veld. Een slappe, vinger toppen een laag, bliksems- moede motregen begon te vallen, nel schot te keren, en het stadion aarzelde en begon opnieuw. Met i bijn Ik citeer nu even wat Nabokov zijn autobiografie over zijn bindin- nooit bevorderlijk gen met het voetbal heeft geschre- brult goedkeurend terwijl hij kele ogenblikken later in volle gedempte kra: lengte blijft liggen waar hij gevallen redderde roeken is, zijn goal ongeschonden. Maar in Engeland, tenminste Engeland-van-mijn-jeugd, de nationale angst vertoon dacht kirrende tederheid fladderden ont- sprong n een bladerloze belandde Va olm. Nevelen steden op. De weds- het trijd veranderde in een vaag deinen waren van hoofden nabij het afgelegen terlijk doel van St. John of Christ, en een n te grimmige aan- ander college waartegen we speel- degelijk teamwork den. r de ontwik- De verre, doezelige geluiden, keling van een excentrieke kunst kreet, een fluittoon, een doffe trap, de keeper. Tenminste, dat is de dat alles was volmaakt onbelang- verklaring die ik heb opgediept rijke voor mijn matig succes op de Ik w hield geen verband met mij. Een pot nat er Vladimir Nabokov. Het is of je Piet Schrijvers zelf hoort. Of Heinz Stuy, die had ook wel eens van die dromerige buien, waarbij bal hem danig verraste. "Bij een n ingeschoten bal Beveren met het hoofd tegen een doelpaal en raakte volkomen groggy", stond er vorige week in de krant. Werd Nabokovs hoofd gefolterd door neuralgie na een slapeloze nacht van verzen ma ken. Jan van Beveren bereikte on geveer hetzelfde effect door met zijn hoofd tegen de doelpaal op te vliegen. Neuralgie de een, groggy de ander. Maar de verdediger ik geen enkel verschil.. irige z De vorige Anglikaanse aartsbis schop van Canterbury, dr. Michael Ramsey, heeft gisteren in Mel bourne (Australië), waar hij het eeuwfeest bijwoonde van het Tri nity College, gezegd, dat de paus hoofd zou moeten zijn van een ver enigde kerk van anglikanen en rooms-katholieken. Hij is niet voor een opgaan van de ene kerk in de andere, maar wel voor een inter communie tussen beide, waarbij de paus "bisschop-voorzitter" zou zijn. Ramsey, die in 1966 de paus be zocht en meewerkte aan de vor ming van een anglikaans-rooms- katholieke internationale commis sie voor het leggen van een theolo gische basis tot hereniging van beide kerken, is in Australië al di rect op verzet gestuit. Een woord voerder van de kerk in Melbourne zei, dat de reformatie de Australi: sche anglikanen nog steeds vers in het geheugen ligt. "Ramsey's voor stel is volledig onaanvaardbaar, wellicht ook voor de rk kerk". Een rk zegsman echter betuigde zijn in stemming. De anglikanen, meende hij, hebben een verkeerde opvat ting van de pauselijke onfeilbaar heid. Het gebouw van de Wereldraad van Kerken in Genève zal worden uitgebreid. Daartoe heeft het cen trale comité besloten. De kosten bedragen ruim een miljoen gulden. Ze worden gedekt door leningen, mogelijke verkoop van grond, deelneming van de ook in het ge bouw gevestigde Lutherse Wereld bond en hypotheek. De Baptisten-wereldalliantie stelt ruim 2,5 miljoen gulden be schikbaar voor theologische oplei dingen in Oost-Europa. Bijna de helft van dit bedrag is bestemd voor een theologisch instituut in de Sowjet-Unie. Het geld zal worden overgemaakt zodra de Russische Unie van Baptisten toestemming van de autoriteiten heeft gekregen voor de opening van het instituut. Op het ogenblik hebben alleen de baptistenunies in Polen, Oost- Duitsland. Hongarije, Roemeniè en Joegoslavië een eigen opleiding. Ongeveer 2/3 van de 1 3/4 miljoen baptisten in ons werelddeel woont in Oost-Europa. Veel gemeenten daar worden geleid door mensen die geen theologische vorming hebben genoten. Beroepingswerk: Hervormde Kerk - aangenomen naar Dronrijp kandidaat R. Schelling Hilversum, naar Jaarsveld kandidaat G. J. van Beusekom Veenendaal; bedankt voor Heusden L. Korevaar Tienho ven (Utr.). Geref. Kerken: bedankt voor Ulrum en Uithuizen A. A. Zwaai Beekbergen (neemt geen be roep meer in overweging). Chr. Ge ref. Kerken: bedankt voor Dam- woude J. Brons Veenendaal.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13