test met vijf tijgers Negen meisjes voor Mickey Albers (Lisse) in hoofdtoernooinationale' 1111111 1111111 Trumbic bang voor afgang tijdens EK waterpolo UW EIGEN DAGÓLAD OOK IN DE VAKANTIE? PAGINA. 10. VARIA DINSDAG 9 AUGUSTUS 1977 door Herman van Amsterdam Dat kan, doch uitsluitend met deze bon. Graag 14 dagen voor u vertrekt opzenden naar: Alphens Dagblad, Julianastraat 19, Alphen aan den Rijn. Leidsch Dagblad. Witte Singel 1Leiden. Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent) Mul» »drM: S.v.p. In blokl«tt»r» Invulltn! In l»d»r vakj» ».v.p. »»n l»tt»r Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. •071-144941, toestel 222. U mag ook schrijven. Aarzelend ging er een vingertje de lucht in nadat Otto Mark, gedrongen en rondbuikig gastheer van het dwars door ons land trekkende circus Althoff, in steenkolen Hollands, zijn toehoorders de vraag had gesteld wie de uitdaging aandurfde. De vraag was ge richt tot de negen jonge dames die kort daarvoor nog zelfverzekerd het circus waren binnen gewandeld en plaats hadden genomen in één van de zitloges aan de <rand van de piste. Zij waren het ook die prompt hadden gereageerd toen de circusdirectie in de afgelopen weken sollicitantes opriep voor de vakature dompteuse. Een meisje met aanleg zou binnen drie jaar tot een circu sattractie kunnen worden omgeschoold. Vijftien meld den er zich aan. Een ver pleegster, hulpen in de huis houding, kantoorbediendes en een stuk. of wat die hun draai in deze maatschappij nog niet hebben kunnen vin den. Allemaal kregen ze een uitno diging om gisteren in Den Haag, in de grote circustent op het Malieveld, een test te komen afleggen. Er versche nen er uiteindelijk maar ne gen op het appèl. De rest, on der wie Ans Brandt uit Lei den en Elly Arends uit Alp hen aan den Rijn, vonden het bij nader inzien toch wijselij- ker om veilig bij moeder thuis te blijven. Negen doorzetters dus, die door Otta Mark werden geïn strueerd over wat hen bij deze test te wachten zou staan. "Het ies een bietje gefeerlijk", zei hij, "alles ies for eige risi co". Er werd maar half naar zijn waarschuwing geluis terd. De meesten verstonden hem niet en bovendien was de aandacht veel meer gericht op wat zich achter de rug van de steeds maar doorkwetterende Mark, in de grote pistekooi af speelde. Zes jonge tijgers, en evenveel jonge leeuwen, draaiden zich daar schichtig warm, met hun poten het zaagsel op de piste- vloer alle kanten heenslinge rend. Ze vlogen elkaar grommend in de haren, deel den stoeierig wat klappen uit en sprongen af en toe louter uit ballorigheid tegen het hoge traliewerk. "Wie wiel ien die kooi gaan?" besloot Otta Mark zijn inlei ding. Na wat ze als voor proefje hadden gezien, ging het niet van harte bij de ne gen. Maar toen er eenmaal één schaap over de dam was volgde de rest ook. Alle vin gers gingen de lucht in. Circus-directeur Cory Althoff zou de negen stuk voor stuk mee de kooi in nemen. Maar eerst werd het aantal dieren MAASTRICHT - Het noodlot blij ft het waterpoloteam ach tervolgen. Een voedselvergiftiging opgelopen in Rusland, en dat gekoppeld aan een serie forse nederlagen, maakt van professor Ivo Trumbic, die vorig seizoen Oranje naar brons schreeuwde in Montreal, een „gebroken" man. Zijn ideaal, om door te stoten naar de Europese top, is aan de voor avond van de EK in Zweden een loze kreet geworden, om dat het gros van de succesvolle formatie na de Olympische Spelen heeft bedankt. NIET INVULLEN NIET INVULLEN Postnummer Wijknummer Opzending is gratis in Nederland en Belgie. Overige landen 1.90 per dag. 7 De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onzé goede PLj, zorgen de bezorging in sommige landen te wensen u* tf-v* overlaat Wij kunnen dus helaas geen verantwoording nemen voor het niet tijdig arriveren van kranten op uw va- kantieadres Terwijl haar naar Den Haag .meegereisde zusjes Jannie (17) en Rosa (11) ("leuk toch, dan") nagelbijtend vanaf hun zitplaats toekeken, stapte Nellie kordaat de kooi bin nen. Zo te zien voor geen cent bang. De metalen staaf losjes iri de pols, een blik van "kom maar op". De vijf tijgers hiel den zich opvallend koest. Geen vuiltje aan de lucht. Maar toen ging het opeens mis. Geschrokken door de flitsapparatuur van fotogra fen buiten de kooi versnelden de vijf ongerust hun tempo. Binnen een mum van tijd stond Nellie weer buiten. "Het wordt te gevaarlijk daar binnen", oordeelde Cory Alt hoff, "voor iemand die nog nooit in de kooi heeft gestaan is het onverantwoord om nog door te gaan". Leidse Nellie Mieloo drie mi nuten dompteuse. Daar stond ze dan. Was nauwe lijks drie minuten dompteuse geweest. Een erg korte droom. "Ik had nog wel wat willen blijven", zei ze, "maar die vent trok me aan mijn arm naar buiten. Toen moest ik wel mee". Na Nellie kwam er gisteren niemand meer aan bod. De dieren waren te on rustig. Zeven aspirant- dompteuses kregen het vriendelijk verzoek naar huis te gaan en te wachten op een nieuwe oproep. Dus ook Ilse Bullemans uit Woerden, diploma land bouwschool op zak en mo menteel verpleegster. Met haar brommer was ze gister morgen al vroeg op stap ge gaan, het avontuur tegemoet. Werd ter hoogte van Zoeter- meer, op een plaats waar schuilen onmogelijk is, ge- tracteerd op een enorme wolkbreuk waardoor ze als een verzopen kat het strijdto neel op het Malieveld bereik te. "Maar", zei ze bij aankomst glimlachend, "dat heb ik er graag voor over. Ik bedoel, zon kans krijg je in je leven maar één keer." Ilse mag nog eens terugkomen. Nellie Mieloo ook? Zal ze wor den uitverkoren? "Ik weet het niet", zegt ze, "het ging wel lekker, niet dan? Ze hebben gevraagd of ik mijn pasfoto wil opsturen. Dat doen ze niet voor niks, niet dan?" En weg was ze. Ze ging een dagje winkelen in Den Haag. Sa men met Zusje Jannie en zusje Rosa. „Gewoon", zegt een bijna veront waardigde bondscoach, "omdat zo'n medaille blijkbaar het hoogst bereikbare was. Ik hield precies vijf spelers over (Buunk, Landeweerd, Van Zeeland, Hoepelman en Boegschoten), die er door gebrek aan voldoende training tot op he den niet in zijn geslaagd de jeugd „klaar te stomen" voor het Euro pese toernooi, vanaf zondag in Zweden. Trumbic: „Er is talent genoeg in Nederland, maar de grootste han dicap is gebrek aan mentaliteit. Het niet willen vechten zit de Neder landers blijkbaar in het bloed. Zondag openen we de EK tegen Roemenië, waarvan we in een vöörtoernooi wonnen. Gebeurt dat nü weer, dan moetje maar afwach ten of de nieuwe ploeg gretig wil blijven". Voor de perfectionist, onafscheide lijk met een pijp langs het zwem bassin in het trainingskamp in Maastricht ijsberend, een moeilijk te verwerken zaak. "In Joegosla vië" stopt men pas als er een waar dige ^opvolger gevonden is. Hier mompelt men eerst iets over studie ("wat ik respecteer") en geen tijd ("dat geloof ik niet") en dan zie je ze niet meer terug". Trumbic onderschrijft daarbij zijn grote aversie tegen zo'n instelling. "H^t enige watje ermee bereikt is dat de jeugd psychisch onvolwas sen blijft. Langer in ieder geval dan in andere landen. Gewoon omdat men niet meer gewend is om te SCHEVENINGEN - Op de Mets- banen in Scheveningen begon gis teren het toernooi om de nationale tennistitels met de kwalificatiepar tijen. De winnaars spelen vandaag in de eerste ronde van het hoofd toernooi. Bij de heren bleek de jeugd zich goed staande te kunnen houden. Marc Albert schakelde Peter Ehr- lich uit, Huub van Boeckel versloeg Otto Blom en Bas van Veggel ver sperde Frank Koning de weg. Ver rassend was de ruime nederlaag die Klaas Visscher leed tegen Boots man: 3-6,3-6,2-6. Mickey Albers uit Lisse won bij de dames met 7-6,6-2 van Leonie van de Wildenberg. De meest interessante partijen in de eerste ronde zijn Koek-Rene Gorter, Thung-Vaarties, Fok-Rene Heffels en Theo Gorter-Van Boec kel. De als eerste geplaatste Louk Sanders krijgt Krullaards tegen over zich. Fred Hemmes, die als tweede is gerangschikt, speelt te gen Boers. Katwijk Ondanks de zware regenval heeft de wedstrijdleiding op het Kat- wijkse tennispark Duinlust kans gezien om zowel eergisteren als gis teren in de middaguren zo'n 30 par tijen te laten spelen. In het herenenkelspel B staat een opvallend sterk deelnemersveld ingeschreven. In de eerste ronde g'ing het favoriet Brooshooft gemakkelijk af. Slechts drie games hoefde hij tegen Lopes Kardoses prijs te geven. Behalve Brooshooft kwamen nog vier spe lers uit de B-categorie in actie. Ro nald Blommendaal had het opval lend zwaar tegen C-speler Her mans, die deel uitmaakt van de wedstrijdleiding. Gesterkt door de vertrouwde omgeving wist Her mans de schade tot 4-6, 6-7 te be perken. De drie andere B-partijen waren kat-en-muis spelletjes. Thijs Steensma had geen kind aan de Duitser Theo Schuder (6-0, 6-3), Charles Asselbergs was snel klaar met Van Maren (6-1,6-2) en Adri v. Leeuwen liet zien precies te weten, hoe Ton Crepin aangepakt dient te worden (6-1, 6-2). Bij de B-dames, werd tot nog toe niet gespeeld. Koudekerk In het open C- en D-toernooi van tennispark Artesia kwamen de twee geplaatste spelers van het herenenkel C gisteren aan bod. Rob Lucas, vorig jaar finalist, had weinig moeite met Kuit: 6-2, 6-3. Rik Hins, die gezien zijn prestaties vorige week op Roomburg meer kans op de titel lijkt te maken, was nog vlotter klaar 6-2, 6-1 tegen Pessenier. Jan v. Ieterson van Arte sia bereikte via een zege op Thun- derman reeds de kwart-finale. Bij de dames in C wordt de finale vol gens de plaatsing een reprise van die van vorig seizoen. Bernadette Tombrock staat als eerste geno teerd, Koudekerks troef Alie Snel lenberg als tweede. In D voehten de veteranen Frans v. Straaten en Hans Ekker sr. een verwoede strijd uit. Met 6-4, 5-3, 40-0 kwam Ekker voor, maar dit bleek niet voldoende voor de zege. Na 7 games op rij gemaakt te heb ben, trok Van Straten via 6-4 in de derde set alsnog aan het langste eind. teruggebracht van twaalf naar vijf. Alleen tijgers bleven achter. Vier bengaalse en een Siberische. De 18-jarige Jacqueline Baanen uit Den Haag, spijkerbroek met galgen, t-shirt, blond kwikstaartje, mocht het spits afbijten. Buiten de kooi eerst nog wat instructies van Cory Althoff en toen samen naar binnen. Hij met een glasfi- berstokje in de hand en zij met een lichte metalen pijp. De test was begonnen. Gade geslagen door acht zenu wachtige op hun stoel schui vende mededingsters schui felde Jacqueline, steeds door Cory Althoff bij de arm ge houden, kriskras door de kooi. Rode oortjes van opwinding, een lichte glimlach om de lip pen. Die verstarde op het moment dat een van de op passers buiten de kooi een waarschuwing schreeuwde. Een van de bengaalse tijgers was zonder dat Althoff dat had opgemerkt, achterom ge slopen en deed een uithaal naar het in gebleekte spij- kerstof gestoken achterwerk van de Haagse, die op dat moment voor wat fotografen buiten de koói trots poseerde bij een door haar "bedwon gen" grommer. "Je moet elke seconde attent zijn want ook deze jonge die ren zijn in staat je levensge vaarlijk toe te takelen", had Cory Althoff nog gezegd voordat ze de kooi in gingen. Het liep goed af. Jacqueline mocht nog even de Siberische tijger Zaza over de rug aaien en toen zat het er voor haar op. De beurt was aan Nellie Mie loo. Uit Leiden. Negentien jaar, zonder baan, had zich voor deze test gestoken in een nieuwe spijkerbroek. Toen Althoff kortgeleden in Leiden bivakkeerde ta-xeerde Nellie haar kans op overleven als zij aan de test zou meedoen. Vanaf de tribune bekeek ze het wilde dierennummer en besloot toen als de wiede weerga haar naam bij de ad ministratie van het circus te laten noteren. Met toestem ming van pa en ma, die er geen traan om zouden laten als dochter Nellie de wijde wereld introk met een leeuwen- en tijger-nummer. MAASTRICHT - Het Nederlands waterpoloteam heeft gisteren in Maastricht een 3-2 nederlaag gele den tegen de nationale ploeg van de Verenigde Staten. Oranje maakte een uitgebluste indruk tijdens het oefenduel, waarin Andy Hoepel man en de Leidse speler Aad van Mil (LZ '86) de Nederlandse treffers scoorden. moeten vechten. In een flat met tien trappen, neemt men liever toch nog de lift. Juist die voedselvergiftiging in dat toernooi in Rusland vorige week mondde weer uit in psychi sche zwakte, zodat ik de laatste da gen in het trainingskamp liever zat te discussiëren over inzet, mentali teit en motivatie, dan dat ik ze met de bal het water instuurde". Problemen te over met de nieuwe lichting waterpoloërs, desondanks weigert Trumbic, eens de Joegos lavische sterspeler op de OS in Mexico, pessimistisch te worden. "We hebben met het brons in Mon treal en het zilver van Zian/Vitesse Combinatie al té veel bereikt om de pijp aan Maarten te geven. Nog maals, talent is er in overvloed, zelfs meer dan in andere landen, alleen moet je de jeugd weten té benade ren. Daar ben ik nu mee bezig. Ver antwoordelijkheid durven nemen is één van de eerste taken", zegt de professor die aan de universiteit van Zagreb 25 verschillende takken van sport leerde. Ivo Trumbic: bang. Daarom verbaasde het mij allemaal een beetje toen ik in '73 in Neder land kwam". "Er bestond zelfs helemaal geen planning en aan opbouw had blijk baar niemand nog gedacht. Om over het systeem - van zeker twintig jaar terug - maar niet te praten. De Nederlander, bleek my al gauw, is echter leergierig en daarop ba seerde ik de eerste successen". En een stapje terug naar de nieuwe Nationale ploeg: „We hebben in korte tijd erg veel in te halen. In de aanloop naar de EK begonnen we al zonder trainingsgelegenheid, dat was in januari. Pas in mei kreeg ik de selectie vier maal per week on der mijn hoede, maar dan wel in compleet. Alleen al in die maand - vol met tentamens - heb ik maar driemaal met de volledige selectie kunnen trainen. Dat is topsport! "Als dat zo doorgaat", zucht Trum bic voor de zoveelste maal, "gaat het minstens drie jaar duren voor wij weer op het oude (Olympische) peil zijn. Tot zolang is het vallen en opstaan". Het waterpoloteam is in het voorseizoen op vele toernooien al het kind van de rekening gewor den. Recent eindigde het in Honga rije zelfs op de laatste plaats". We wonnen alleen met 10-6 van Roemenië, dat er zeker op gebrand is ofn ons zondag een pak slaag te geven. Vreemd genoeg speelden we vorige week in de hitte tegen Rusland 5-5 Gelijk, maar een dag later verlies je dan weer omdat ie dereen ondersteboven is van dat Trumbic verbergt in geen enkel op zicht zijn angst voor de EK, bang als hy is voor het afgaan met een oner varen ploeg. "Ik zal tijd nodig heb ben om er in Moskou in '80 op de Olympische Spelen weer bij te zijn". In die tijd wil hij in Nederland een heel nieuw competitie-systeem hebben doorgevoerd. Volgend jaar begint dat al bij de jeugd, waaruit een selectie van onder de veertien jaar kan komen. En om kader daar voor te kweken, schreef hij tussen de bedrijven door in het trainin gskamp de boeken vol die de toe komstige cursisten moeten gaan gebruiken. Dat is de waterpolo- professor Ivo Trumbic ten voeten uit! Pioneren in de wetenschap dat Nederland weer een toonaange vend waterpololand wordt. Hoe kan het ook anders met 35.000 zwemmers die tezamen de grootste competitie ter wereld hebben

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 10