Aardgas wel duurder; olieprijs niet omhoog Nieuwe eisen CDA vertragen formatie "Je denkt er niet aan dat zoiets in je eigen burnt kan gebeuren" Afscheid van TEE-diesel GAS GENOEG Opluchting in Katwijk, maar de angst is I nog niet geweken Wonderlijk vulmiddel voor vakman en gezin PORION Registratie speedboot kost geld VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1977 Prinses Irene is vandaag 38jaa geworden. DEN HAAG (SP) - Er is aardgas zat. In de bodem bij Slochteren zit genoeg om de Nederlandse huishoudens tot na het jaar 2000 warm te houden. Dit onthulde premier Den Uyl gistermiddag na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad. Tot nu toe is er altijd van uit gegaan dat het Groningse gas in 1990 op zou zijn. De Nederlandse aargasvoorraden zijn nog bijna net zo groot als toen ze ontdekt werden. Den Uyl: "Alle produktie van het aard gas is tot nu toe gecompenseerd door nieuwe vondsten. Vorig jaar zijn de reserves voor het eerst iets ingekrompen omdat toen slordiger met energie is omgesprongen." Optimisme wat getemperd (Vervolg van pagina een) v V %J DEN HAAG (SP) - Het niéuwe eisenpakket van het CDA - een tamelijk onverwachte verharding van het CDA-standpunt - betekent een nieuwe vertraging voor de formatie. Het was Den Uyls bedoeling om vandaag klaar te komen met de sociaal-economische paragraaf. Maar dit lukt nu vrijwel zeker niet. Er was woensdag in politiek Den Haag nogal wat optimisme. Alge- het e 5 dat PvdA en CDA dichter bij elkaar ge komen waren. "De verschillen zijn een stuk kleiner geworden", con stateerde PvdA-fractieleider Van Thijn zelfs. Maar dit optimisme gisteren door de opstelling de bodem CDA- kritiek dat Van Agt zich zonder al te veel verzet h neergelegd bij Den Uyls plannen. Daarom scherpte de CDA-top zijn aanvankelijke stand- Dunt aan. Het CDA reageerde ook afwijzend op andere voorstellen van Den Uyl. Vooral het plan om meer over- heidsgreep op bedrijfsinvesterin gen en geldstromen te krijgen stuitte op forse weerstand in CDA-kringen. Den Uyl wil rege ringscommissarissen benoemen bij banken en verzekeringsmaat schappijen, de selectieve investe ringsregeling tot het hele land uit breiden en meer regionale ontwik ken opzetten, ilgens dé formateur nodig om grotere garanties te krijgen dat meer winst in werk wordt omgezet. Het CDA wil de overheid daarbij geen beslissende rol toekennen maar meer aan het bedrijfsleven overlaten. DEN HAAG (SP) - Niet de olie, maar het aardgas zal binnenkort een flink stuk duurder worden. Dit heeft premier Den Uyl gisteren na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad duidelijk gemaakt. De regering is al enige jaren bezig de gasprijs geleidelijk aan te verho gen tot het peil van de olieprijs. Eén van de redenen is te voorko men dat iedereen overschakelt op het goedkopere gas, waardoor 'Slochteren'' sneller uitgeput zal zijn. Om het energieverbruik, af te rem men zal de geleidelijke aanpassing van de aardgasprijs versneld wor den, zo zei Den Uyl. De regering is erg geschrokken van het toegeno men energieverbruik in ons land. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek berekende een toeneming van 11,4 procent. Den Uyl: "er is vorig jaar slordiger met energie omge sprongen. En dat is niet zo fraai." Eén van de doelmatigste middelen om het energieverbruik af te rem men is een stijging van de prijs. Premier Den Uyl liet doorscheme ren dat dit éen van de besluiten van het nieuwe kabinet zal zijn. Om behalve de gasprijs ook de olieprijs te verhogen ging Den Uyl te ver. "De regering wil de energie prijzen zo laag mogelijk houdén", zei hij. Een verhoging van de olie prijs zou betekenen dat het aardgas nog duurder zou worden. Want beide prijzen zijn gekoppeld: als de olieprijs oploopt gaat de gasprijs vroeger of later mee. Premier Den Uyl ontkende dat de regering plannen had om vooral het aardgas voor huishoudelijk ver bruik sterk in prijs te verhogen. De huishoudens en de bedrijven zullen beide even zwaar door de prijsstij ging worden getroffen. WIELRENNEN: Piet Kuys heeft in de Ronde van Rijnland Palts voor de eerste Nederlandse etappezege gezorgd. Hij finishte met 46 secon den voorsprong op de Westduitser Bock. De pool Suka voert het alge meen klassement aan. Beste Neder lander is Hans Langerijs met 5 min. en 12 seconden achterstand. Het souterrain in Katwijk, waar de stoffe lijke resten van het Turkse jongetje Ali Isik werden gevonden. Zijn dood heeft in de buurt grote verslagenheid en onrust teweeg gebracht. )Van een onzer verslaggevers) KATWIJK - Opluchting dat de dader van de moord op de 9-jarige Ali Isik is gegrepen is in de Katwijkse Asterstraat vermengd met gevoelens van verslagenheid. „Je kan er gewoon niet bij. Je denkt dat het iemand van bui ten de flat moet zijn, een Twijfels De twijfels die in CDA-kringen over de sociaal-economische plan nen van Den Uyl zijn opgestoken hebben verschillende oorzaken: Het is zeer de vraag of het wel zal lukken de lonen te matigen. Met name het terugdringen van de inci dentele loonstijging (promoties, extraatjes) is erg onzeker. De kans zit er in dat de wereld handel de komende jaren nog ver der verslechtert waardoor de Ne derlandse export nieuwe klappen krygt. Er bestaat grote onzekerheid over het economisch beleid van de omringende landen met name van West-Duitsland. Nederland is daar erg afhankelijk van. Het nog verder oplopen van het overschot op de betalingsbalans zou wel eens kunnen nopen tot een opwaardering van de gulden. Voor de Nederlandse export is dat niet best. Edelweiss verdwijnt uit Europa en gaat in Canada rijden Door Aad Wagenaar Scherper De CDA-fractie heeft gisteren ruim vijf uur vergaderd over de sociaal- economische voorstellen van for mateur Den Uyl. Er was nogal wat ADVERTENTIE* De 'Edelweiss' reed twintig jaar door de heuvels van de Ardennen via Namen, Brussel en Antwerpen van Rotterdam naar Luxemburg. toevoegen Kunsthars reparatiemortel met ein deloos veel toepassingen zowel buiten als binnen o m. houtrot her stellen, betonreparatie, ragdun pleisteren, dik plamuren, bijwerken stopverf. Uitvlakken traptreden of vloeren. Afdichten lek balkon, goot, scheuren of kieren, ook om leidingen. Herstel natuursteen, keramiek, antiek. Hechtvulling tus sen hout en steen (leggen plavui zen). Hechting aan elk materiaal, droog of vochtig, ook aan metaal of glas. Ideaal voor handenarbeid En dit is nog maar een greep uit de gebruiksaanwijzing vol adviezen, onder deksel van pot en emmer. 0,6 kg 1 kg 2 kg 5 kg 15 kg ƒ6,10 ƒ9,45 ƒ16,80 ƒ33,25 ƒ74,25 leggen van plavuizen op houien vloer Bel of schrijf producent. Fijnzand bv. Hilversum. 035-47547 (4 lijnen). ROTTERDAM (SP) - De Orient Express was, voordat hij twee maanden geleden definitief op stal werd gezet, al lang niet meer wat hij geweest was: niet meer de lederen tauteuiis in rijtuigen waarvan de wanden met fluweel bekleed waren en de plafonds kunstig stucwerk vertoonden. De meest legendari sche trein van de Europese baan vakken, die van Parijs naar Istan- boel reed, was al jaren een alle daagse D-trein met, bij goéd geluk, een slaaprijtuig erin. Verder geen fratsen; luxe tussen de rails is uit de tijd, ongewenst en onbetaalbaar. Zo verdween een stuk spoorwe- gromantiek. Gelukkig dan toch dat er nog zoiets als de TEE bestaat. De Trans Europ Express laat iedere dag 80 treinstel len door de landen van West- Europa kruisen, waarin de reiziger nog wel kan meeknabbelen aan de luxe die de grote expresses ooit bo den. De TEE rijdt snel en met een aangename vering, de fauteuils ziin breed, er is een bar en een restau rant en het reizen is geen lange zit maar een aangename ontspanning. In juni was het twintig jaar geleden dat de eerste TEE ging rijden. De luxe-dagtrein was er gekomen dankzij het initiatief van de toe nmalige directeur van de Neder landse Spoorwegen, ir. F.Q. den Hollander. Deze 'Plesman van de rails' had zijn Europese collega's na jaren praten zo ver gekregen om een net van speciale treinen te gaan exploiteren. 't Liefst was het Den Hollander ge weest als de treinstellen, die door de deelnemende landen werden in gebracht, ook alle identiek van uit erlijk en interieur waren geweest, maar chauvinisme weerhield dat. In 1957 begon men met tien dage lijks rijdende TEE-verbindingen; Nederland leverde er vier treinen voor de Edelweiss, Etoile du Nord, lie de France ejs Rhein Main (later omgedoopt tot Van Beethoven). Er was in 1957 nog maar een enkel Europees hoofdbaanvak elektrisch te berijden. Daarom koos men voor dieseltreinstellen. De Nederlandse en Zwitserse spoorwegen werkten samen met een gezamenlijk ont werp, de Fransen bouwden een va riant van hun 'Rame Grand Par cours', de Italianen bouwden ook hun eigen trein en de Duitse Spoorwegen kwamen voor de dag met een luxueuze VT 11. De treinen van de TEE waren van buiten alle rood-creme, maar van binnen zagen ze er allemaal anders uit, waardoor het comfort nogal verschilde. Ook haddenniet alle treinen aanvankelijk een restau rant. In 1961 kwamen de eerste elektri sche treinstellen; Zwitserland was er het eerst mee. In de jaren daarna verdwenen alle dieseltreinen van het TEE-net. Deze week reed de laatste: de Edelweiss, die twintig jaar van Nederland uit de dienst op Luxemburg onderhouden heeft. De Edelweiss was zijn rood-creme kleuren al kwijt. Overgespoten in jolig geel en blauw reed hij nog een keer door de heuvels van de Ar dennen, via Namen, Brussel en Antwerpen op weg naar Rotter dam. In dé havenstad bleef hij staan, in- afwachting van het zware transportmateriaal dat hem dezer dagen aan boord van een schip zal tillen. De Edelweiss, omgedoopt nu tot Northlander, vertrekt dan naar Canada, waar de Ontario Northland Railroad hem op de rails zal zetten van een 800 kilometer lang traject van Toronto naar Kapuskasing. De drie andere Nederlandse TEE- dieseltreinen zijn al eerder aan Ca nada verkocht en erheen ver scheept. Aan boord tijdens die afscheidsrit van de Edelweiss was ook ir. F.Q. den Hollander. De nu 84-jarige voormalige NS-president zat zicht baar te genieten van het comfort van zijn eigen schepping. Den Hollander was van 1946 tot 1958 president van de Nederlandse Spoorwegen. Hij was de 'opbouw- president', die op de puinhopen, die de Tweede Wereldoorlog had nagelaten, weer een behoorlijk spoorwegnet moest aanleggerï. Van de eigenzinnige doorzetter zoals hij toen bekend was, merkt men niets meer. De zonder haperingen for mulerende grijsaard zegt: ,Het le ven bestaat uit een vormend, een uitvoerend en een beschouwend deel. En ik zit nu al negentien jaar in die derde periode en dat bevalt me best.' en psychopaat. Mensen hier in de flat doen zo iets niet, die kén je". "Dat gezin waar dat meisje uit komt is wel een beetje a-sociaal. De kinderen stelen als raven. De oudste van de jongens die nog thuis zit heeft zijn vader nog eens in elkaar geslagen, het is een wonder dat die man nog leeft. Maar ja, zeker sinds de moeder dood is zijn de kinderen losgeslagen, het gezin is ontwricht". "Hun vader werd met een poli tiewagen thuis gebracht. Die man moet er kapot van zijn. Het is een hele nette man, erg aardig. Maar toch, je gaat op zo'n moment niet naar hem toe, want waar moet je over praten, over het weer soms?" Spanning De spanning leeft nog steeds in de buurt. "Je wordt zo ang stig. Ouders willen hun kin deren maar het liefst om zich heen houden. En ook wie géén kinderen heeftje bent ook bang voor je zelf'. "Het is niet de eerste keer dat er hier iets is gebeurt. Ongeveer een half jaar geleden heeft een man, ook hier in de kelder, een jongetje van vier gepakt. Dat kind is tenminste nog met de schrik vrijgekomen. Om dat dat was gebeurt, zijn ze hier in de kelder naar Ali gaan "Je gelooft het niet als er zoiets gebeurt. Erst denk je dat het niet waar is, niet waar kan zijn. Zulke dingen léés je al leen. Dan vind je het wel erg, maar tochhet blijft ver van je vandaan. Je denkt er nooit aan dat zoiets je zelf zal over komen, dat het in je eigen buurt, je eigen flat zal gebeu- toch weten 'waarom je ze iets verbiedt. Gelukkig beseft de kleinste het allemaal nog niet zo goed. Een jongetje van 7 begrijpt er natuurlijk al heel wat meer tan". Angst "Die angst, voor je kinderen, voor je zelf, die is zo gauw niet weg. Hierboven woont een man, die gaat over een paar weken voor een tijdje van' huis. Zijn kinderen blijven hier. Hij heeft gewoon staan overgeven van de zenuwen. Iedereen was zo over zijn toe ren dat vrijwel niemand in de flat heeft kunnen slapen". "Op de tweede verdieping wo nen mensen die binnenkort verhuizen. Ze hopen nooit meer op deze plaats terug te hoeven komen". "Ik "kan het me voorstellerr", al dus één van de buurtbewoon sters, "toen ik vandaag van mijn werk thuiskwam ging ik met knikkende knieën het portaal binnen. Dan trekt heel het beeld, van alles wat er'ge beurd is, weer aan je voorbij". Lynchen i hele- "De eerste reactie boel mensen wa vent - ja, je denkt altijd direct aan een man - die het gedaan heeft te pakken krijgen, lync hen we hem". "Natuurlijk denk je ook direct aan je eigen kinderen: Het had net zo goed die van mij kunnen zijn. Een heleboel ouders waren ook vast van plan om hun kinderen voor lopig binnen te houden maar dat lukt je toch niet. We heb ben de onzen wel de sleutel van de kelder terug laten ge ven. Die hadden ze altijd bij zich, dan konden ze zelf hun fiets, hun stepje uit de kelder pakken. Maar daar laten we ze nu natuurlijk niet meer alléén naar toe gaan". Het 4-jarige zoontje komt net binnen; helemaal vol van alle politiemannen en auto's van die ochtend. "Ik laat mijn schep nu nóóit meer in de schuur staan, daar komen wel eens boeven". "We hebben de kinderen wel zo'n beetje verteld wat er ge beurd is. Natuurlijk niet tot in de details, maar ze moeten DEN HAAG (SP) - De registratie van speedboten gaat geld kosten. Het kabinet-Den Uyl is gisteren akkoord gegaan met een voorstel van minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) waarbij - met ingang van 1 januari 1978 - de registratie van een snelle motorboot 36 gulden gaat kosten. De registratie van snelle motorbo ten werd in januari van dit jaar door de Rijksdienst voor het Wegver keer overgenomen van de KNAC. Tot nu toe was het kosteloos. Eind van dit jaar zullen er - naar de verwachting van het ministerie van Verkeer en Waterstaat - ongeveer 16.000 speedboten in ons land zijn. In 1978 zal dit aantal oplopen tot ongeveer 17.500. Drie doden bij verkeersongeluk TUBBERGEN (ANP) - Drie be jaarde inwoners van Glanerbrug (gemeente Enschede) hebben gis teravond het leven verloren bij een verkeersongeluk in Tubbergen. De auto waarin de slachtoffers za ten kwam op een kruising in bot sing met een vrachtwagen, i volgens de rijkspolitie geen 1 rang werd verleend.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7