"Afvaldepot aan W assenaarseweg niet gevaarlijk" U moe! natuurlijk zeli welen of u f200,- lol f300,- w sloel teireei will Ibelale» JHv O f395- f2275,- FORD RIJNLAND 1 De onderkast! Gemeente: hulp noodzakelijk bij aankoop huizen Met radioactieve stof Milikan blijft Ford Fiesta:300.000 km VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1977 LEIDEN - Opslag van zelfs honderden milituries aan ra dioactief afval in het depot van de universiteit aan de Was- senaarseweg brengt geen reëel risico met zich mee voor de omwonenden, ook niet als het afval in korte tijd zou ver branden. Dat is de mening van dr. J. B. Th. Aten, die ver bonden is aan het Interuniversitair Instituut voor Ra- diopathologie en Stralenbescherming en aan het Medisch-Biologisch Laboratorium TNO. LEIDEN - De kans is groot dat de exploitatie van de Stadsge hoorzaal ook het komend sei zoen nog door de huidige pach ter Milikan wordt voortgezet. Tot vlak voor het zomerreces van de gemeenteraad zijn tus sen hem en wethouder Van Aken (Economische Zaken) besprekingen gevoerd over een nieuw contract. Medio au gustus wordt daarover door gepraat. duidelijk is evenwel dat beide partijen voorlopig baat heb ben bij een voortzetting van de overeenkomst. De heer Milikan, behalve van de gehoorzaal, ook de exploi tant van de buffetten van de schouwburg en het restaurant in de Groenoordhallen, heeft voor al dit werk één person- celsstaf, die hij steeds kan in zetten waar dat het meest no dig is. Stoot hij werkzaamhe den af, dan zou hem dat in personeelskosten niet veel schelen. De gemeente zit voor het blok dat de belangstelling voor de Stadsgehoorzaal terugloopt en dat onderzoek naar de moge lijkheden om de zaal aantrek kelijker te maken en eventueel te verbouwen, nog niet is afge rond. Zou Milikan zijn con tract, zoals hij dat vorig jaar aankondigde, nu beëindigen, dan is vermoedelijk geen ex ploitant te vinden die hem wil opvolgen. In een vorig jaar verschenen rapport over de Stadsgehoor zaal werd geconcludeerd dat het goedkoper is om de zaal te sluiten, dan te gebruiken. De verliezen bedroegen vorig jaar f 423.000, een bedrag overigens dat landelijk gezien als exploi tatietekort voor een concert zaal nog aan de lage kant is. Begin dit jaar publiceerde de Stichting Aanpassing Stads gehoorzaal een plan om het ge bouw beter te kunnen exploi teren. Voorgesteld werd onder meer om een winkelpassage te maken in de souterrains van de gehoorzaal en ook de horeca functie uit te breiden. Hij heeft op verzoek van het college van bestuur van de Leidse uni versiteit berekend hoe groot de maximale besmetting zou zijn bij het ergst denkbare ongeluk met het depot/transformatorstation. Dr. Aten is er daarbij o.m. van uit gegaan dat in het depot 100 mil- lieuries is opgeslagen, dat het de pot in een kwartier volledig uit brandt en dat er weinig wind staat, met een snelheid van 1 me ter per seconde in de richting van het depot naar het eerste huis op 250 meter afstand. Na ruim 4 mi nuten zou het in de vorm van wa terdamp in de lucht opgenomen afval dit eerste huis gepasseerd zijn. De personen die zich daar bevinden worden, uitgaande van de veron derstellingen van dr. Ates, twin tig minuten maximaal blootge steld aan een concentratie giftige ADVERTENTIE LOVINGSRINGEN De beste voegloze 14 k. rin gen o.a. 1 paar met geslepen zijkant170,- Dit model met briljant 245,- Met 2 briljanten 320,- Gratis graveren. Blijvende service Desgewenst handgraveren. Desiree Anjer AS. De Koning der Verlovingsringen v. d. WATER UW JUWELIER HAARLEMMERSTRAAT 181 dampen. De dosis die zij in deze periode uiteindelijk inademen is zeer gering. Metingen De bevindingen van dr. Aten zijn weergegeven in een brief, die de universiteit heeft gestuurd naar het college van B. en W. Aanlei ding tot de brief waren de vragen die de raadsleden Beijen (PPR/D'66) en Kuijers (WD) hadden gesteld over de opslag van radioactief afval aan de Was- senaarseweg en de antwoorden van B. en W. daarop. De vrage nstellers reageerden weer op on rust die er onder bewoners van de Vogelwijk bestaat over mogelijke calamiteiten die de opslag in en het vervoer van radioactief afval naar het depot tot gevolg zouden kunnen hebben. Inmiddels heeft het college van be stuur een gesprek gehad met een werkgroep van bewoners uit de Vogelwijk. Binnenkort zullen zij gezamenlijk metingen naar stra lingen verrichten, depot geheel gevuld i Zonder vergunning De opslag van het radioactief afval aan de Wassenaarseweg ge schiedt nu nog zonder vergun ning, maar bij de universiteit wordt verwacht dat de vergun ning nog deze zomer zal worden verleend. De besprekingen daar over met ambtelijke instanties zijn'afgerond. De huidige situa tie, waarbij zonder vergunning wordt geopereerd, wordt door de ambtelijke inspecties toegestaan, omdat de opslag en afvoer van het radioactief afval voor de Leidse bevolking geen gevaar op leveren, aldus het college van be stuur. H. van de Water benoemd tot hoofd bij GGD LEIDEN - De heer H. P. A. van de Water (30) is benoemd tot hoofd van de afdeling bedrijfsgeneeskunde van de GG en GD, ook belast met de medische leiding van de ambulan cedienst. Van de Water, die het af gelopen jaar al als arts in algemene dienst bij de GGD heeft gewerkt, zal de directrice mevr. Zwart, bij afwezigheid vervangen. Het is de bedoeling dat hij in de toekomst ook de functie van commandant van de Geneeskundige dienst bij de Bescherming Bevolking kring A in Zuid-Holland zal bekleden. gemiddeld-, 106 km per uur-gebruik; 1 op 13,9 Maar liefst 134 dagen en nachten heeft een normale Ford Fiësta 1100 L gereden op de auto bahnen Keulen - München - Hamburg - Keulen. Er werd een afstand van 300.000 km afgelegd met een gemiddelde snelheid van 106 km/uur. De 53 pk motor, verbruikte 7,21 liter benzine op 100 kilometer ofwel 1 liter op bijna 14 km. Franz Beckenbauer, de bekende Duitse voetballer die thans in Amerika is, legde de eerste kilometers met de Fiësta af. Daarna werd de wagen bestuurd door acht chauffeurs, die elkaar volgens een vooraf opgesteld programma aflosten. Voor elke tien kilometer werd DM I,- afgedragen aan het Duitse Kankerfonds, waarvan de echtgenote van de Duitse president, mevrouw Dr. Mildred Scheel, beschermvrouwe is. Onderweg werden voor dit doel ook nog collectes gehouden en zodoende kan een bedrag van DM 60.000 worden afgedragen. Op regelmatige tijden werd de auto geinspecteerd door de "Technische Uberwachungs Verein" (T.U.V.) en elke liter benzine die in de wagen werd gegoten, werd streng gecontro leerd. Iedereen op de Autobahn, die de Fiesta passeerde of er achter reed heeft precies kunnen zien hoeveel kilometers deze kleine wagen reeds had afgelegd. Achter de achterruit was een grote, verlichte digitaalkilometer teller bevestigd. Wanneer er zo nu en dan een kleine reparatie moest plaats vinden of de normale onder houdsbeurten om de 10.000 km, dan gebeurde dit onder controle van de T.U.V. Rheinland, die alle elementaire onderdelen van de auto had verzegeld. Zo werden bij ongeveer 155.000 km nieuwe veerpoten vóór be vestigd en achter nieuwe schok dempers. Wanneer de verwisse ling van de onderdelen had plaatsgevonden, werden ze weer door de T.U.V.'verzegeld. Nadat de eindinspectie door de T.U.V., die dezer dagen zal plaatsvinden, is gebeurd, zal de wagen op een tour gaan naar Ford dealershowrooms en ver moedelijk ook op de autoten toonstelling in Frankfurt staan. 3» KfflSiiiZËfëB IÏ3EE553 te?** DEALER VAN O.A. BOUSSAC GORDIJNEN PLOEG GORDIJNEN BES0UW TAPIJT Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Lelden Telefoon 071-142627 T axicentrale Noordeinde in Meren wijk LEIDEN - Taxicentrale Noord einde zal op het industrieterrein in de Merenwijk een garage met be drijfswoning laten bouwen. Het college van B en W heeft de aan vraag van het taxibedrijf goedge keurd en stelt de gemeenteraad voor een stuk grond van ruim 1500 vierkante meter aan "Noordeinde' te verkopen. Dat houdt nog niet automatisch in, aldus directeur Schutte van de taxicentrale, dat de vestiging aan het Noordeinde wordt opgeheven. "In ieder geval was de uitbreiding bittere noodzaak, want we zijn weer uit ons jasje gegroeid", zegt hij De gemeente had de taxicentrale eerst grond in de Waard aangeboden, maar dat was voor het bedrijf niet aantrekkelijk. "Noordeinde" - de naam blijft hetzelfde - is het eerste taxibedrijf dat zich in de Merenwijk zal vestigen. Onrust in Kooilaan en Hambroeklaan LEIDEN - Een brief van bewoners van de Kooilaan en de Hambroe klaan aan B en W, waarin zij hun onrust over de toekomst van hun woningen tot uitdrukking brengen, wordt dinsdagavond aan de orde gesteld in de vergadering van de raadscommissie voor volkshuis vesting. In deze brief maken de bewoners melding van geruchten als zouden hun woningen mogelijk worden af gebroken. "Ons is gebleken dat er momenteel grote onduidelijkheid heerst over de planvorming bij de gemeente. Deze onduidelijkheid heeft grote onrust en onzekerheid bij ons teweeg gebracht", aldus de bewoners, die al een speciale buurtvergadering aan deze kwestie hebben gewijd. Zij willen van B en W in ieder geval weten of er plan nen tot renovatie of sloop bestaan voor hun woningen, zo ja wanneer en wat er dan met de bewoners zal gebeuren. Dat is tenslotte üw zaak. Maar in alle bescheidenheid willen we u toch graag even een waardevolle tip geven; kom nou eerst naar Meubeldroom Daar vindt u deze barokke eetkamerstoelen in noten uitvoering. Bekleed met 'n fraai gedessineerde stof of 'n 100 o/o Velours d'Utrecht. Zo'n stoel kost bij ons niet meer dan i de Wassenaarseweg: "geen reëel 7 ren, "dat geldt ook voor de veilig heid van het afvaldepot aan de Wassenaarseweg". Het gebouw is bijvoorbeeld niet beschermd te gen calamiteiten als een neerstor tend vliegtuig e.d. Evenmin is brandstichting geheel onmoge lijk. Het raadslid Beijen had erop gewe zen dat het dak van het depot met een ladder te bereiken is, terwijl in het gebouwtje een raam is, dat voor inbrekers weinig problemen zal opleveren. Het college van be stuur van de universiteit heeft nu besloten dit raam, dat bedoeld was als vluchtweg voor het pers oneel, te vervangen door een sta len luik en om rond het gehele bouwwerk een hek te plaatsen. Brand Dat er brand zou ontstaan in het afvaldepot als gevolg van kort sluiting in het transformatorsta tion wordt door het college on waarschijnlijk geacht. Het afval depot bestaat uit twee ruimten, die van elkaar gescheiden zijn door een stenen muur. In de ruimte die het verst verwijderd is van het transformatorstation, ligt het brandbare afval. Het trans formatorstation bestaat ook uit twee ruimten, één voor hoog spanning en één voor laagspan- ning. De laagspanningsruimte bevindt zich tussen het depot en de hoogspanningsruimte. De laatste is dus door twee muren gescheiden van het depot en door drie muren van de brandbare stoffen. Het college wijst er voorts op dat de spanning van de transformatoren niet hoger is dan bij transformatoren- die nogal eens onder flats worden ge plaatst. Het transformatorstation is bovendien automatisch bevei ligd, waardoor er "menselijker wijs gesproken geen brand door kortsluiting kan ontstaan", aldus het college. In het onwaarschijnlijke geval waarin dat toch gebeurt, zal de muur tussen de hoogspannings- en laagspanningsruimte door de stevige constructie het niet bege ven, laat staan de muur tussen de laagspanningsruimte en het af valdepot en de tussenmuur in het depot, aldus de universiteit. LEIDEN - Een aktief aankoopbe leid van de gemeente in stadsver nieuwingsgebieden is in Leiden niet mogelijk door de te lage rijks bijdragen. Bij aankoop van verou derde woningen zou de gemeente na renovatie met blijvende exploi tatietekorten geconfronteerd wor den die zij gezien haar financiële positie niet voor haar rekening kan nemen. Als oorzaken moeten wor den genoemd de te lage basishuren vóór de renovatie, en de te hoge aankoopprijzen Slechts met meer hulp van het rijk bij de aankoop kan de gemeente aktief optreden in stadsvernieuwingsgebieden. Dit is de kern van een ambtelijk rapportje over de mogelijkheden die de gemeente heeft om aktief te zijn bij de stadsvernieuwing. Toch stellen B en W aan de gemeenteraad voor om 320.000 gulden te reserve ren voor aankoop van huizen in stadsvernieuwingsgebieden. Voor dit bedrag kunnen naar schatting acht tot tien huizen gekocht wor den. In de praktijk blijken veel eigena ars/verhuurders van woningen in rehabilitatiegebieden ondanks mogelijke subsidies niet genegen hun panden op te knappen. Waar schijnlijk omdat het economisch rendement te laag is. Sommige ei genaren willen hun woning dan wel verkopen aan de gemeente. Uit een voorbeeld van een woning aan de Bloemstraat in De Kooi blijkt dat na aankoop en verbetering de huur van 75 gulden zal moeten worden verhoogd tot 375 (waarbij de bewo ners een beroep kunnen doen op huursubsidie) maar dat dan nog Dij de huidige rijksbijdrage er een jaar lijks tekort blijft voor de gemeente van meer dan 700 gulden. Een ak tief aankoopbeleid is bij dergelijke tekorten onmogelijk, aldus het ambtelijk rapport. Als de gemeente de eigenaren zou willen dwingen tot verbeteringen zouden zij onder deze plicht uit kunnen komen door er op te wijzen dat het voor hen niet zou gaan om een 'Tonende investering". In een wijziging van de Woningwet wordt deze ontsnappingsclausule ge schrapt, maar deze wijziging heeft nog geen kracht van wet. Als de ei genaar de woning niet op wil knap pen zal de woning onbewoonbaar moeten worden verklaard, en waarschijnlijk een pakhuis wor den: bepaald geen bijdrage aan de stadsvernieuwing, zo staat te lezen in het rapport. In het rapport komt men tot de conclusie dat de rijksbijdragerege ling in Leiden niet goed kan wer ken. Dit zou pas anders worden als> een aanvullende rijksbijdrage wordt verstrekt om de aankoop sluitend te maken. En denkt u nu niet dat u bij ons van die goedkope Italiaanse imitaties vindt. U mag er gerust onder kijken: alles is is op oerHollandse wijze afgewerkt. De komplete eetkamer zoals hier afgebeeld (vier stoelen plus tafel met rijkbewerkte kolompoot) kost Winkelcentrum de Kopermoien t.o Albert Heijn-Leiden Merenwijk tel 071-1339i3 Vanaf het station bereikbaar met bus 60 en 45

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3