"Stap van Molukkers niet al te belangrijk ♦ft Steun Wereldraad aan an ti-rac is m e -groep e n "We hopen tot het wat uithaalt" m '4 Films deze week Proeven met tuchtstraf Kantoor gebouw aan Leidse Zijlsingel Schuldig verklaring van Roman Polanski VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1977 VARIA PAGINA 15 DEN UYL OVER BOVENSMILDE DEN HAAG (SP) - De regering tilt niet zo zwaar aan het besluit van de Zuid-Molukkers in Bovensmilde om alle contacten met de Nederlandse autoriteiten te verbreken. Een tekening van de kantoor- en bedrijfsruimte, met daarboven de tien tweekamerappartementen. Het hoogste punt van het complex ligt op 10.10 Dit maakte premier Den Uyl gis termiddag duidelijk. "Gezien de aard van het besluit en wie er verantwoordelijk voor zijn is twijfel op zijn plaats", zei hij na af loop van het wekelijkse kabinets beraad. Niettemin legt het kabinet dit niet klakkeloos naast zich neer. "Elke uiting van onvrede van Zuidmo- lukse kant wordt met grote zorg vuldigheid bekeken", verzekerde Den Uyl. De gemeente Bovensmil de, de provincie Drenthe, het mi nisterie van CRM en Nederlans- Zuidmolukse commissie-Kobben zullen ingeschakeld worden. Den Uyl: „Na de gijzelingen is een betrekkelijke stilte over het Zuid- molukse vraagstuk gevallen. Maar er is geen aanleiding te veronder stellen dat ook maar iets van het probleem is opgelost". De legering werkt momenteel aan een nota over het Molukse pro bleem. Aan deze nota - Nana voor DEN HAAG (ANP) - Minister Ste- merdink van Defensie streeft ern aar in het eerste halfjaar van 1978 bij de drie krijgsmachtonderdelen enkele Proeven te laten nemen met een vorm van tuchtrecht, waarin geen arrestatiestraffen meer voor komen. Berisping, strafdienst en geldboete zullen de sancties zijn, die dan kunnen volgen op krijg- stuchtelijke vergrijpen. In het thans geldende krijgstuchtelijke straffenpakket zijn licht en ver zwaard arrest als straffen opgeno- Het staat nog niet vast op welke wijze de proeven zullen worden ge nomen, bij welke legeronderdelen en gedurende welke tijdstippen. Hierover is op het ogenblik overleg gaande met de leiding van de drie krijgsmachtonderdelen. Wanneer alles "rond" is, zullen nadere me dedelingen volgen, aldus een communiqué van het ministerie van Defensie. De vaste commissie voor defensie uit de Eerste en Tweede Kamer en de leden van het centraal georgani seerd overleg militairen zijn op de hoogte gesteld van de komende proefnemingen. een grondige gedachtenwisseling met de Tweede Kamer - zal door het nieuwe kabinet de laatste hand worden gelegd. Buitenlandse woonwagen bewoners van Asser kamp verwijderd ASSEN (ANP) - Eenentwintig buitenlandse zigeuners, die il legaal in Nederland verbleven op het woonwagencentrum in Assen, zijn vannacht naar Frankrijk vertrokken. Alles ver-, liep ordelijk en rustig. Het centrum is nu leeg en de afzetting door de gemeentepoli tie is opgeheven. In het mo derne centrum heerste een grote wanorde. Veel is vernield en vervuild. Gistermorgen in alle vroegte werden 23 buitenlandse woon wagenbewoners, begeleid door uitgebreide politiemaatregelen van het woonwagenkamp ver wijderd. Ook zij moesten naar Frankrijk. Manschappen van de mobiele eenheid zetten het kamp af. De woonwagenbewoners werden met hun wagens en caravans naar het politiebureau in Assen gebracht. Daar werd een onder zoek ingesteld naar hun papie ren. Beide acties werden uitgevoerd in opdracht van het gemeente bestuur varh Assen na overleg met de Belgische en Franse re gering. Volgens het ministerie van Jus titie ging het er bij de actie niet om de zwerfvrijheid van de bui tenlandse woonwagenbewo ners. De actie was nodig, zo werd gesteld, omdat de groep zich in Assen leek te gaan vesti gen. Vorige week verlieten Neder landse woonwagenbewoners het centrum uit angst voor de buitenlanders. Het kamp wordt nu eerst her steld en ontsmet, waarha de Nederlanders weer terugkeren. Burgemeester Vis uiterst links) slaat de eerste paal van het complex. LEIDEN - Burgemeester Vis heeft gistermiddag de eerste paal gesla gen voor een complex van 600 vier kante meter aan kantoor- en be drijfsruimte, met daarboven tien tweekamerappartementen. Dit complex wordt gebouwd op een terrein op de hoek van de Zijlsingel en Overrijn, nabij de Schrijver- sbrug. In opdracht van de exploitatie maatschappij Boezem b.v. te Pijna- cker wordt de bouw verricht door het bouwbedrijf Hermes en Roep- man b.v. uit Berkel, naar een ont werp van het Zoetermeerse archi tectenbureau D. Huurman. De bouwtijd wordt opeen jaar geschat. Eerder liet Boezem aangrenzende nieuwbouw aan de Zijlsingel en Overrijn tot stand komen: de ge bouwen waar nu de IJzer en Ge reedschappen Groothandel Laman b.v. en Helms Electro Tech. Groot handel gevestigd zijn. Voor de kantoorruimte, die naar een schatting van directeur Droper van Boezem b.v. werkgelegenheid voor 35 mensen kan betekenen, wordt nog m zocht. Aanvankelijk leek zekeringsbedrijf het nieuwe com plex te zullen gaan betrekken, maar dat heeft daar recentelijk van afge zien. De tien tweekamerapparte menten zullen in principe verkocht worden. De prijs ervan is nog niet bekend. LOS ANGELES - In de zaak tegen filmregisseur Roman Polanski, die ervan wordt verdacht dat hij een 13-jarig meisje heeft gedrogeerd en verkracht, is de aanklacht terugge bracht tot een punt waarop Po lanski "schuldig" zal pleiten. Dit is door het bureau van de open baar aanklager in Los Angeles be kend gemaakt. (Volgens het Amerikaans recht moet een verdacht "schuldig" of "onschuldig" pleiten. Doet hij het eerste, dan houdt dit geen bekente nis in en moet de officier van justi tie nog steeds het wettig en over tuigend bewijs leveren). Polanski, de 43-jarige maker van succesfilms als "Met jouw tanden in mijn nek" en "Chinatown", zou het jonge meisje hebben meege nomen naar het huis van de acteur Jack Nicholson. De moeder van het kind gaf toestemming omdat de filmer haar zou hebben wijsge maakt dat er modefoto's werden gemaakt. In plaats daarvan zou hij het meisje een hallucinogeen mid del en champagne hebben toege diend. waarna hij haar tot gemee nschap en sodomie dwong. De filmer, van Poolse origine, was in afwachting van het proces, dat dinsdag had moeten beginnen, op borgtocht vrijgelaten. De oorspronkelijke aanklacht telde zes punten: het geven van drugs aan een minderjarige, geslachts verkeer met een kind jonger dan 14 jaar, verkrachting dankzij het toe dienen van drugs en enkele minder zwaar wegende vergrijpen. Het is niet precies bekend tot welk punt de ten laste legging is terug gebracht, maar ingewijden nemen aan dat het een van de drie zwaarste vergrijpen zal zijn - en wel dat waarin de officier van justitie de kansen op 'een veroordeling het hoogst aanslaat. Het allerzwaarste punt was "onwet tige gemeenschap met een minder jarige", maar gezien het ontbreken van fysieke bewijzen wordt ver moed dat dit punt wel zal zijn ge schrapt. Men verwacht dan ook dat de uiteindelijke tenlastelegging "het toedienen van drugs" zal lui den. Maandag komt daaromtrent zeker heid, want dan wordt'Polanski's "schuldigverklaring" bij de rechter ingediend. Zou de filmer op alle zes punten van de oorspronkelijke aanklacht zijn schuldig bevonden dan had de strafmaat tussen 10 jaar en levenslang gelegen. De Wereldraad van Ker ken zal dit jaar 530.000 dollar (ongeveer 1,3 miljoen gul den) besteden aan Afri kaanse bevrijdingsbewe gingen en antiracismegroe- pen in andere landen van de wereld. Vijf zwarte bevrijdingsbewegin gen, waaronder de Swapo in Nami bië, krijgen samen de helft van dit totaal. Bij elkaar kunnen 35 groe pen in 14 landen dit jaar een bij drage van de Wereldraad verwach ten. Daaronder zijn ook zwarte en Indiaanse groepen in de Verenigde Staten. De middelen, zo verklaarde de We reldraad, zijn uitsluitend bedoeld voor menslievende doeleinden. Het geld is afkomstig van kerken en personen, alsmede van de regerin gen van Zweden Noorwegen en Nederland. Sinds de vorming van het fonds in 1970 heeft de Wereld raad 2,64 miljoen dollar voor anti- racismedoeleinden uitgegeven. Nederland staat in zijn bijdragen aan dit fonds op de eerste plaats. Kerken en interkerkelijke organi saties in ons land hebben van 1970 tot en met 1976 bijna een miijoen dollar voor dit programma gege- een vereniging van Britse en Zuid- afrikaanse zakenlieden, geschre ven, dat het geld voor racismebe strijding nooit in militaire activitei ten van bevrijdingsbewegingen wordt gestoken. Er is volgens hem nog nooit bewezen dat dit wél ge-, 'beurde. "Het is een kwestie van vertrouwen, en dat blijkt goed te werken", aldus Hilke. De Wereld raad erkent dat steun ontvangend sommige organisaties militaire middelen gebruiken. "Geweld is weerzinwekkend en slecht", aldus de brief, "maar er zijn wel twee om standigheden waarin het de minste van kwaden kan zijn als er funda mentele mensenrechten worden geschonden". Terreur "sterke jongens aanleiding tot schietpartij in Amersfoort AMERSFOORT (SP) - "Jan is al ja ren getreiterd, geterroriseerd. In alle vier zijn zaken, waarom? Omdat hij geen beschermgeld wenste te betalen, zoals andere bareigenaars hier dat wel doen. Hij pikte het ook niet dat die kna pen hier maar gratis kwamen eten en drinken". Eindelijk hebben we in de kern van de Amersfoortse binnenstad ie mand gevonden die niet bang is om te praten over de terreur die nu al zo'n driejaar lang wordt uit geoefend door een stuk of twintig "sterke" jongens. Hij is één van de medewerkers van Jan. "Maar neem alsjeblieft mijn naam niet, want", zo motiveert hij, "voordat je het weet staan ze weer voor de deur om de zaak te "verbouwen". De rest van de horeca-ondernemers zwijgt als het graf. "Meneer, hier moet iedereen zijn eigen boontjes maar doppen. Je kunt wat van me drinken, als u daarna maar weg gaat. Ik zeg toch niets. Ik schiet er allemaal niets mee op. Ze slaan zonder enige aanleiding je zaak in elkaar", wil de toch niet kinder achtig ogende cafébaas nog net kwijt. Maar in hun hert zijn ze blij dat er eindelijk eens iets is ge beurd. Dat de bom is gebarsten. Hoewel ze het natuurlijk "rot" vinden voor Jan, die nu in een cel zit op het overigens spiksplinter nieuwe Amersfoortse politiebu- Jan Z., de 37-jarige Leusdense ho- recaman - hij is eigenaar van twee snackbars, een koffieshop en een bar in het centrum van Amers foort - was degene die de bom liet barsten. Hij schoot woensdag avond met een patroon hagel uit zijn jachtgeweer twee van die sterke jongens tegen de vlakte. De slachtoffers zijn Thijs T. en Nico N. Zowel Thijs als Nico worden omschreven als "kerels, twee keer zo hoog en breed als u en ik, van die jongens die met rollen be schuit onder de oksels lopen". De 37-jarige Thijs ligt nog in het zie kenhuis. De chirurg heeft ruim zeventig hagelballetjes' uit zijn lies moeten verwijderen. Nog niet zo lang geleden werd Thijs nog tweede bij de Nederlandse kampioenschappen worstelen, categorie zwaargewichten. Hij was nog te zien in Studio Sport. Maar daar zal het voorlopig wel niet meer van komen. De 29-jarige Nico N. stond trou wens ook zijn mannetje. Hij is on langs op de tweede plaats geëin digd bij de verkiezing van Neder lands mooiste man, met dien ver stande dat niet werd gelet op Fijne gelaatstrekken maar op spier bundels. Voor de wet is hij overi gens arbeidsongeschikt ver klaard. Hij kreeg wat afzwaaiend hagel in zijn bovenbeen. Nog de zelfde avond kon hij al uit het zie kenhuis. "Ze hebben in ieder geval de goeie te pakken gehad", verzucht Jans medewerker. "We hopen dat het wat uithaalt. Dat de politie nu eindelijk eens wat gaat doen. Die terreur duurt al jaren. Het gaat steeds om dezelfde groep. Een man of twintig met Thijs als or ganisator en Nico als uitvoerder. Zij vertellen wat de anderen moe ten doen, waar ze rotzooi moeten gaan trappen, waar ze bescherm geld moeten gaan ophalen. Ja, als je betaalt gebeurt er niets. Maar dat is toch te gek. Ze komen je zaak binnen, bestellen voor tien tallen guldens te eten en te drin ken en als het op betalen aan komt kan je maar beter niets zeg gen. Als je dat toch doet sneuvelt er eerst een glas, dan een heel rek en dan je voorraad flessen. Of ze slaan je klanten zonder enige aan leiding van de barkruk. Er zijn de laatste jaren al diverse zaken dicht gegaan. Gedwongen. De klanten bleven^liever weg dan dat ze bedreigd of in elkaar geslagen werden. Die jongens opereren in kleinere groepjes van vier of vijf man. Ie dereen is bang van hen. Volgens mij ook de politie. Die durven niets te doen. Of ze weten niet precies wat er allemaal gaande is. Misschien dat er nu, na die schietpartij van woensdagavond iets gebeurt. Maar uiteindelijk is er na al die jaren maar een slach toffer. En dat is Jan. Die was op van de zenuwen. Een pure ze nuwlijder was hij door deze affai res geworden. Altijd hard ge werkt, zaken opgebouwd en dat laat je je niet afpakken. Slapeloze nachten had hij ervan. Hij slikte de ene pil na de andere. En nu zit hij nog in de cel ook". De politie kaatst de bal terug naar de horeca-ondernemers. Recherche-adjudant H. Ruiten beek: "Hele verhalen horen we van de kant van de horeca, maar als je dan bij ze kwam om het een en ander op te nemen, aangiftes, getuigenverklaringen, dan waren ze niet thuis, dan hielden ze hun mond stijf dicht. En als we die terreur aan willen pakken moe ten we tenslotte met harde be wijzen komen. Maar dat er in die binnenstad wat aan de hand is, dat is wel zeker". En inspecteur R. J. ter Schure: "De praktijken van de heren worden alleen maar ernstiger naarmate de mensen die er last van hebben steeds meer hun mond houden. Tegen dit soort terreur kan je ei genlijk nauwelijks iets beginnen. Trouwens een jaar of twee gele den hebben we de heren aange pakt. Toen zijn ze allemaal ver oordeeld. Weliswaar tot een paar weken gevangenisstraf. Het is toen een maand of tien rustig ge weest in de binnenstad. Maar daarna begon het weer. Jan Z. het slachtoffer van die terreur? Ach, het blijft voor mij een duidelijk geval van eigen rechter spelen en dat mag nu eenmaal niet. Hij had weliswaar een vergunning voor het jachtgeweer, maar dat was om te jagen op de Leusderhei en niet voor onder de toonbank in zijn zaak aan De Hof hier in het centrum". In een resolutie veroordeelt de We reldraad, wiens centrale comité deze week jn Geneve bijeen is, het onrecht van de onderdrukking in Rhodesié, Namibiè en Zuid-Afrika als "godslasterlijk". Hij dringt erop aan, de blanke minderheidsrege ringen in deze landen op militair, economisch, diplomatiek en cultu reel gebied niet langer te steunen. De vergadering, die zich ook keerde tegen inmenging in Zuide lijk Afrika van niet-Afrikaanse be langengroepen, toonde zich ernstig verontrust over de Boliviaanse plaanen om Zuidafrikaanse blan ken in grote getale op te nemen. Ze was bang dat eenjdergelijke volks verhuizing tot racisme in Latijns Amerika zal leiden. Volgens de We reldraad is er in Zuid-Afrika sprake van een "verscherping van de on derdrukking". Hij roept zijn leden op zich in te zetten voor een water dicht wapenembargo. Rommelmarkt Op een landelijke zendingsdag van de Gereformeerde Zendings- bond in de Hervormde Kerk, giste ren in Driebergen met meer dan 20.000 mensen gehouden, werd meegedeeld dat Peru dit jaar geen nieuwe zendingen toelaat. De bond, wil samenwerken met de Evangelisch-Presbyteriaanse Kerk van Peru. Voorzitter ds. J. de Lange toonde zich bezorgd over het geb rek aan predikanten die bereid zijn over zee te gaan werken. Ere zijn nu zes vakatures. Alle pogingen om daarvoor predikanten te vinden bleven tot nu toe zonder resultaat. De bond heeft wel de financiële middelen, aldus ds. De Lange, maar i ontbreken. Morgen van 9 tot 5 uur wordt bij de Hervormde Kerk van De Kaag een zeer gevarieerde rommelmarkt gehouden voor het opknappen van het kerkinterieur en het orgel. Met die restauratie is f 20.000 gemoeid. In de zaal bij de kerk wordt koffie met toebehoren geserveerd. Op de markt die vooral meubilair, huis houdelijke artikelen en antiel be vat, draait ook een rad van avon tuur. Hervormde Kerk - beroepen te Geldermalsen L. Korevaar leenho ven (Utr.). Geref. Kerken: beroepen te Hengelo J. W. Bats LONDEN. Terug in Leiden LUXOR - "De rechter- en de linkerhand van de duivel", het komische duo Terence Hill en Bud Spencer blijkt het in de zomertijd goed te doen. Reden voor de Luxor-directie dit oudje van stal te halen. Blijvers CAMERA - "Once upon a time in the west", net zo'n succes nummer in de zomermaanden. Al is de lof die Sergio Leone met deze Film toegezwaaid kreeg een beetje overtrokken. LIDO 1 - "Slap Shot", onver wacht groot succes voor George Roy Hill en Paul Newman. Laat u niet weerhouden door men sen die zeggen dat er zoveel ge weld in zit. De schade blijft be perkt tot blauwe ogen en bloe duitstortingen, terwijl in meer dan de helft van de films doden vallen. LIDO 2 - "The sound of music", als de bioscoopdirecties niet meer weten wat ze zullen verto nen, is er altijd nog "The sound of music". LIDO 3 - "Turks Fruit", Hol landse glorie op herhaling. STUDIO - "Samen uit, samen thuis", Louis de Funès op z'n best. TRIANON - "Een brug te ver", let behalve op de topacteurs ook eens op het voortreffelijke scenario van William Goldman. Kindermatinee LIDO 3 - "Tom and Jerry festi- Nachtfilms CAMERA - "The day of the lo cust". REX - "Gejodel onder de Tiro- ler rokjes". REX Haagse bioscopen APOLLO 1: "Sinbad en het oog van de tijger", dag. 2.30, 7 en 9.30 uur, zo. 2,4.30,7 en 9.30 uur. AL. ASTA: "The dirty dozen", dag. 2.15 en 8.15 uur. 16 jaar. BIJOU: "Jaws", dag. 2.15, 7 en 9.30 uur, zo. 1.45, 4.15, 7 en 9.30 uur. 12 jaar. CALYPSO: "Een brug te ver", dag. 2 en 8 uur. 16 jaar. Camera: „The Sting", dag. 2, 6.45 en 9.15 uur, zo. 1.15, 4, 6.45 en 9.15 uur. 12 jaar. CINEAC: „Blue Movie", dag. 7 en 9.30 uur. 16 jaar. Corso: „Muiterij op de Bounty", dag. 2.15 en 8 uur. 12 jaar. DU MIDI: „Barry Lyndon", dag. 8 uur, zo. 4 en 8 uur. 12 jaar. EURO: „Once upon a time in the West", dag. 1.45 en 7.45 uur, zo. en woe. 3.45 en 7.45 uur. AL. Metropole 1: „Slap Shot", dag. 2,6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15,4,6.45 en 9.30 uur. 16 jaar. METROPOLE 2: „The party", dag. 2.15, 6.45 en 9.15 uur, zo. 1.30, 4, 6.45 en 9.15 uur. AL. METROPOLE 3: „Midnight cowboy", dag. 3, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15, 4, 6.45 en 9.30 uur. 16 jaar. METROPOLE 4: „Rocky", dag. 2.15, 6.45 en 9.15 uur, zo. 1.30, 4, 6.45 en 9.15 uur. 12 jaar. METROPOLE 5: „Het De buut", dag. 2.15,6.45 en 9.15 uur, zo. 1.30, 4, 6.45 en 9.15 uur. 16 ODEON 1: „Een brug te ver", dag. 1.30 en 8.15 uur. 16 jaar. ODEON 2: „De Appelbollenbe nde", dag. 2, 6.45 en 9.15 uur, zo. ook 4.30 uur. AL. ODEON 3: „Vakantieperikelen met funeste gevolgen", dag. 2.15, 7.15 en 9.45 uur, zo. ook 4.45 uur. AL. ODEON 4: „The big sleep", dag. 2.15, 7.15 en 9.45 uur, zo. ook 4.45 uur. 16 jaar. OLYMPIA: „The big bus", dag. 2 en 8 uur. 12 jaar. PASSAGE: „Twee door 't dolle heen", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur, za. en zo. 1.15,4,6.45 en 9.30 uur. 12 jaar. ROYAL '70: „Meisjes die om liefde gillen", do., za. en zo. 2, 7 en 9.30 uur, vr. 2 en 6.45 uur, ma. 2.15 en 8 uur, di. en woe. 2.15 uur. 16 jaar. ROYAL: „Kung Fu Boss Wang Yu", do. t/m zo. 2,7 en 9.30 uur, ma t/m woe. 2.15 en 8 uur, za. en zo. ook 4.30 uur. 12 jaar. STUDIO 2000: „A fistfull of dol lars", dag. 7 en 9.30 uur. 16 jaar. „Mary Poppins", dag. 2 uur. AL. DE UITKIJK: „Deep end", 2, 7 en 9.30 uur. 16 jaar.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15