Hordijk op Roomburg ten onder PUBLIEK Charlotte van Pal landt (78) nog dagelijks actief in haar Noord wij kse atelier EK catananifl: "Speleia met de golven voor de kust van katwijk" Nichtje van president IVyerere leert hotelvak in Holiday Inn Nemet aan de leiding Brons Vollebregt L.F.C. 70 JAAR EREWEDSTR5JD LFC - Leids KNVB-elftal door Herman van Amsterdam 1 Ir LiJ-:;":.. |:£::ii!::;W0 ®©©[fe ®v®tr &@®yih)®yw©flldl© VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1977 SPORT PAGINA 13 KATWIJK - Vandaag, morgen en overmorgen worden voor de kust van Katwijk de Europese Swift ca tamaran kampioenschappen ver zeild. Deze wedstrijden worden ge organiseerd door de Swift Associa tie Nederland in samenwerking met de Katwijkse Watersportver eniging "Skuytevaert". De bran-, dingzeilerij is de laatste jaren sterk in opkomst. Langs de Nederlandse kust hebben reeds, vijftien vereni gingen hun houten opstallen neer gezet. De Katwijkse Watersport vereniging is Appelboom wint in drie sets LEIDEN - De verrassingen waren in het toernooi om de Leidse tennistitels tot dusver gevallen in de B sector. Giste ren viel er eindelijk een verrassing in A, maar dat was dan ook meteen een knaller. Jan Hordijk, winnaar van het sterk bezette toernooi van Leeuwenbergh, verdween uit de strijd tegen de Amsterdammer Appelboom, 2-6, 7-5, 8-10. Jan Hordijk; Jk kon geen pressie uitoefenen" i de oudste. Aanvankelijk werd de brandingzei- lerij beoefend met alle mogelijke soorten boten, als ze maar een op- haalbaar zwaard en roer hadden. Veel van de op de binnenwateren in zwang zijnde boten bleken op den duur echter minder bruikbaar voor de brandingzeilerij. De "zeezeilers" begonnen toen uit te kijken naar een steviger en stabieler boot, die licht genoeg was om als een kurk over de golven te wippen en snel genoeg om aanstormende bran- dinggolven te ontwijken. Want dat is 1 Schaap, één van de deelnemer deze kampioenschappen: "Je moet met de golven kunnen spelen, want het zeilen met een Swift in de bran ding is niet alleen zeilkunst. Je moet daarnaast ook "met de gol ven" kunnen zeilen. Als een golfje inhaalt of je loopt 'm mis, dan scheelt je dat in tijd en in koers. Brandingzeilerij is gewoon de kunst om heelhuids door de bran ding te komen en dan ook weer te rug". "Voor die brandingzeilerij is de Swift dan ook het meest geschikt- Die boot is stabieler dan bijvoor beeld de Hoby Cat, die dan wel weer sneller vaart, maar voor het brandingzeilen niet zonder risico is". Aan de Europese kampioens chappen zullen ongeveer dertig tot Katwijk. vijfendertig boten deëlnemen, waaronder twintig Nederlandse. Volgens Schaap schuilen oncTer de buitenlandse deelnemers de favo rieten. "De Engelsen trainen iedere week en zeilen veel meer weds trijden dan wij bijvoorbeeld. Bo vendien bestaat er een grote kans dat de wind deze dagen niet zo sterk zal zijn en dat is alleen maar in hun voordeel, omdat zij in Engeland immers altijd met een landwind te maken hebben. Die waait mi nder hard dan bij ons de zeewind". De eerste wedstrijd begint morgen om half elf, terwijl de tweede en derde om half twee en half vier op het programma staan. Zondag wordt om half twaalf en om half twee gestart. Er worden in totaal zeven wedstrijden gezeild, waarbij de zes beste klasseringen voor het klassement meetellen. Laatsgenoemde was niet in het minst onder de indruk van de repu tatie van zijn tegenstander. Hij ging overdonderde van start met sterke services en een geweldige veld- dekking en ving Hordijk na het ver lies van de tweede set beheerst op in diens eindsprint. „Ik kon geen pressie uitoefenen" was de verkla ring van Hordijk. Appelboom, die nog in B mag uitkomen, kwam nog tweemaal in actie, namelijk in het HDB, waar hij met zijn partner Van Geuns korte metten maakte met Peter Pauwels en Ton Creighton, 6-1, 6-2 en in het HDA, eveneens met Van Geuns, tegen Boller- man/Blom. Deze partij, die volko men gelijk op ging werd na een set gelijk gestaakt en zal vandaag wor den afgespeeld. Het scheelde overigens niet zo bar veel of partner Van Geuns had voor nog een ver rassing van de bovenste plank ge zorgd. Martin Koek, no. 2 geplaatst, diende alle zeilen bij te zetten om zich te handhaven en de marge waarmee hij dat deed zegt genoeg over het krachtsverschil, 6-3, 7-5. Frits Don en Niek Fleury waren snel klaar met respectivelijk Vaar tjes, wiens speciaal bespannen rac ket hem in deze partij baatte, 6-2, 6-3 voor Don, en Boers, die tegen Fleury in totaal ook maar 5 spellen kon verzamelen, 6-3, 6-2. Tenslotte won Theo Gorter van Rob Mentink. 4-6, 6-4, 6-2, en dat mag als een ver rassing van wat mindere orde wor den aangemerk. Bij de dames in A uitslagen volgens de verwachtin gen. Beatrice Sluyter klopte Lidy Bielefeld, 7-6, 6-4, Hetty Taphoorn gaf Joke Bos geen kansen, 6-2, 6-2, en Els Veentjer had evenmin pro blemen met Patricia Blaas, 6-2,6-2. In B speelde Arnold van der Capel- len weer eens zoals hij dat kan wanneer hij en gemotiveerd en ge concentreerd is. Robert Jan van der Feen kon geen set van hem pakken, 6-2, 7-5. Bij de dames in B gaf Maureen Meijer zich pas na tweeëneen half uur spelen gewonnen tegen Kort hals, 6-3, 0-6, 6-8. In het HEC had De Jong, ernstige gegadigde voor de toernooizege, een zware kluif aan Jan Pieter Hop, die hem de eerste set betrekkelijk gemakkelijk ontfutselde, 3-6, 6-3, 6-3 voor de Jong. G. Zuydam schakelde in dit nummer verrassend Paul Theunis- sen uit, 2-6, 6-0, 7-5, J. van Maren nam revanche op Peter Kwestro voor de in HEB geleden nederlaag, 6-2, 7-6, en Rik Hins was snel klaar met H. Salman, 6-1, 6-0! Verdere uitslagen: V. d. Capel- len-v. d. Veen 6-2, 7-5; Kort- hals-Brooshooft 6-4, 6-1; DEB: Ruiterman-Boeckel 6-2, 6-3; DEC: Fekking-Gast 6-2, 6-2; Tombrock-Van Paridon 6-1, 6-4. VELP - In de zevende ronde van het open schaakkampioenschap van Nederland heeft de Joegoslaaf Nemet alleen de leiding genomen. Nemet won gisteren van Luberti. Hartoch won van Gelpke. Leide- naar Bosch liet de Amsterdamse hoofdklasser Ballon struikelen, terwijl Frans Borm de Zaankanter Kees Dekker de das om deed. Joan Baart kwam gisteren weer tot winst in zijn partij tegen Bor. Kuijpers raakte een half punt verder achter rop door een remise tegen de Deen Iskoy. De Leidenaars Tolenaar en Van Reek deelden in hun onder linge partij de punten. Andere uit slagen: Heemskerk Haar Va-1/»; Ge- ertsema-Bestam 1-0; Verlies voor Ossewaarde Voorn, Dobbelaar en Barendse. Achtkamper Walter is voor de bondswedstrijden uitge schakeld. De twaalfde partij in de tweekamp Kortsjnoj-Poloegajevski is acht zetten na de voortzetting in remise geëindigd. Poloegajevski bood na de 50ste zet remise aan, hetgeen werd geaccepteerd. De stand is nu 8-4 voor Kortsjnoj. ISTANBOEL-Peter Vollebregt uit Bij het wereldkampioenschap zei- Warmond is derde geworden in het len in de Flying Juniorklasse staan Europees zeilkampioenschap voor de Leiderdorpse broers Van Vliet Finjolen in Turkije. De titel ging op de derde plaats. In de eerste verrassend naar de Spanjaard twee races werden zij tweede en Blanco, tweede werd de Joegoslaaf tiende. Fabris. ZATERDAG MIDDAG 5 UUR Terrein Boshuizerkade L 'j Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 222. U mag ook schrijven. Op weg van haar flat naar haar in de bossen gelegen atelier aan de Gooweg, raak ik Baronesse Charlotte van Pallandt bijna uit het oog. De 78-jarige Noordwijkse beel dhouwster is er plank gas van door gegaan en alleen door de maximaal toegestane snelheid ruimschoots met voeten te tre den, zie ik nog net hoe zij ver voor nie een smal bospad in schiet. Als ik uiteindelijk met mijn auto ook ter plaatse arri veer en mij tegenover haar ver baasd uitlaat over de snelheid waarmee ze naar haar atelier is gescheurd, kijkt ze me niet- begrijpend aan. Reed ik hon derd kilometer op dat stukkie? Oh. Nou ja, ik hou nu eenmaal van een beetje opschieten. Zo gaat er in ieder geval zo weinig mogelijk van mijn kostbare tijd verloren." Het is duidelijk; er mankeert nog niets aan de werklust van beeldhouwster Charlotte van Pallandt. Integendeel. Terwijl veel van haar leeftijdgenoten zich hooguit nog wagen aan het fabriceren van het breiwerkje voor de kleinkinderen neemt de Noordwijkse het nog vief op te gen stukken steen en brokken hout. Er is nog geen enkele aanwijzing die de gedachte rechtvaardigt dat ze het nu wel eens wat kalmer aan zal gaan doen. Boek Volgende maand verschijnt er een boek over haar. De Amster dammer Lambert Tegenbosch, voormalig dagblad kunstcriti cus is er een paar jaar aan bezig geweest. Eigenlijk had het boek al begin juni uit moeten komen.. Dat zou prettig zijn samenge vallen met een expositie die ze toen hield in het Catherina Gasthuis in Gouda. Maar de uitgever was er nog niet klaar Het boek, het eerste dat over haar is geschreven, gaat over het leven en werken van Char lotte van Pallandt. Het be schrijft de periode vanaf 1923. De Noordwijkse, die nu een flat bewoont aan de Beeklaan, startte destijds haar carrière als schilderes. Ze woonde toen in Parijs. En wellicht was ze nog schilderes geweest als ze daar niet iemand had ontmoet die haar adviseerde Ie gaan beel dhouwen. Dat is zijn in 1927 gaan proberen en dat heeft ze nu zij vijftig jaar volgehouden. Zelfportret Als beeldhouwster heeft ze eerst een jaar of zes in Neder land gewoond en is toen weer voor een tijdje naar Parijs ver trokken, waar ze een jaar les heeft gehad van haar beroemde franse collega Malfray. Rustig Toen de tweede wereldoorlog uitbrak is ze weer naar Neder land vertrokken. Ze woonde eerst in Den Haag, later in Am sterdam en belandde tenslotte in Noordwijk. "Zonder een rus tige omgeving kan ik niet wer ken", zegt ze, "in Amsterdam werd het me veel te druk. Charlotte van Pallandt, (erg be kend van haar zijn onder meer het drie meter hoge koningin Wilhelmina-beeld dat in Rot terdam aan de oever van de Maas staat en haar creatie voor het ziekenhuis in IJmuiden), vindt in Noordwijk die rust, al mist ze daar wel de typische sfeer van Amsterdam of Parijs. "Stilte alleen is ook niet alles", zegt ze. "Vooral in de winter wordt het me wel eens teveel, die bossen en de zee. Dan moet ik echt de drukte om me heen hebben". Aan de Gooweg, verscholen tussen hoge bomen, heeft ze een prachtig atelier (gekregen van een vriend) en sinds kort staat er vlakbij in haar tuin ook een forse broeikas, helemaal van glas. Daar werkt ze in als het re gent. "Ideaal", zegt ze, "je krijgt er zoveel licht binnen dat het net is alsof je buiten staat te werken". De 78-jarige, voor de badplaats ontwierp ze het beeldje De Drenkeling ("voor het mooie is het veel te klein uitgevoerd maar de gemeente wilde er nu eenmaal niet meer geld in ste ken"), is bijna alle dagen in haar atelier te vinden. Daar gaat ze onverstoord door. Opdrachten neemt ze niet aan. Ze doet al leen waar ze zin in heeft. "Ik zou een berg werk kunnen krijgen", zegt ze, "maar mij maken ze er niet blij mee. Achter een op dracht zit altijd haast. En dat gaat vaak ten koste van de kwa liteit. Nu ben ik vrij om te doen en te laten wat ik wil. Zo kom je tot de beste creaties." Nu de spanningen tussen de buurlanden Tanzania en Oeganda voor een belangrijk deel zijn weggenomen, is er voor de 21-jarige Verena Materego, sedert mei van dit jaar als stagiaire in dienst van Holiday Inn in Leiden, geen reden meer om geheimzinnig te doen over haar identiteit. Het feit dat zij de nicht is van de president van Tanzania, Julius Nyerere, zal haar nu niet meer, zo verwacht Martin Spaarga ren, de manager van Holiday Inn die haar als hotelhulp in dienst nam, in gevaar kunnen brengen. ,,Nu het weer koek en ei is met Oeganda hoeft Veréna niet meer te vrezen dat er door een van de handlangers van Amin een aanslag op haar zal worden gepleegd. Of zich ongerust te maken over chantage of een ontvoering. Het is misschien wat ver gezocht, maar we vonden dat we niet voorzichtig genoeg konden zijn", zegt Spaargaren. Verena is een van de vier nichtjes van de president, die zijn „residen tie", een eenvoudig huis, heeft laten neerzetten op het zandstrand van de hoofdstad Dar es Salaam (poort van Vrede). Zijn naaste fami lie woont in huisjes ernaast. Verena, als ze thuis is, ook. Maar nu zit ze al een paar maanden in Leiden, heeft ze de kneepjes van het hotelbak leren kennen. Kamers schoonmaken, de receptie, de keuken. In het begin stond ze er erg vreemd tegenover. Erg wereldwijs was ze nog niet. Zo'n modern hotel beangstigde haar eigenlijk een beetje. Vooral die keuken met al die moderne appara tuur. Schrok zich bijvoorbeeld een hoedje toen ze voor het eerst de klop-klop-machine aan het werk zag, die aardappels in puree veran dert. Verena dacht stellig dat het een tovermachine was. Ze loopt bij Holiday Inn stage met nog vier Tanzanianen. Zodra hun opleiding er op zit gaan ze in hun eigen land het geleerde'in de praktijk brengen. En veel andere jonge mensen in het vak opleiden. Dat is broodnodig omdat men in Tanzania nog maar weinig kaas heeft gegeten van het hotelgebeuren zoals de verwende buitenlander dat het liefst ondergaat. Verena, die via de telex van Holiday Inn en ook per telefoon regelma tig contact onderhoudt met oom Jules Nyerere, weet al wat ze gaat 'doen als over een paar maanden haar stage er in Leiden op zit. Ze heeft een leidinggevende functie aangeboden gekregen in het presi dentiële Kilimandjaro-hotel, waar haar oom regelmatig belangrijke gasten ontvangt.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13