Land en tuinbouw verontrust over hogere grondwaterprij s onbezorgd op vakantie Er moet nog meer bezuinigd worden op energie Onrust op Aruba neemt weer toe Onrust over nieuwe geslachtsziekte Prof. dr. L. Burema: "Explosieve stijging' Nederlands gezin komt om bij een vliegongeval verzekeringen, vreemd geld, cheques, rekreatiekredieten enkluizen LEIDSE SPAARBANK Generaal Haig looft Nederlands leger IN DE EERSTE PLAATS IN DE GEZINSHUISHOUDINGEN DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1977 ADVERTENTIE ROTTERDAM (SP) - De minder bekende geslachtsziekten, die zijn ondergebracht onder de verzamel naam "chlamidia's", zijn in opmars. Prof. dr. L. Burema, hoofd van de GG en GD in Rotterdam, heeft dat dinsdagavond gezegd in een uit- zending van het NOS-journaal. Hij sprak over een "explosieve stij ging", die hij onrustbarend noem de. Met die zijdelingse opmerking heeft hij nogal wat vragen losge maakt. Direct na de uitzending hebben tientallen verontruste mensen de NOS-Studio opgebeld, omdat ze meer wilden weten over 55 55 gesiachts- Schijn-Stijging Prof. Burema vindt het echter on juist om te spreken van een nieuwe ziekte. "Het is ons al jaren bekend en er is niets geheimzinnigs aan", vertelt hij desgevraagd. "Het neemt toe, maar wat de reden daarvan is, weten we niet". Als voorbeeld wordt Engeland ge noemd. waar twee maal zoveel mensen aan chlamidia's lijden dan aan de beter bekende ggonorroe ofwel "druiper". De ziekte, die on schuldiger is dan gonorroe, is ech ter niet te genezen met penicilline, maar wel met andere anti-biotica. Afscheiding is één van de sympto men. Volgens de laatste gegevens zou den de geslachtsziekten zijn toege nomen: in vergelijking met vorig jaar met 31 procent. Volgens prof. Burema is dat echter een schijnstij- ging. "Er is een toename van aan gifte van gevallen van geslachts ziekten, dat klopt, maar dat heeft ongetwijfeld te maken met onze ja nuari van vorig jaar ingevoerde aangifteplicht. Aangifte waarbij men overigens volledig anoniem blijft". Het Rotterdamse GGD-hoofd: "Gonorros neemt de laatste twee jaar zelfs licht af. Ik denk dat er een soort verzadigingspunt is bereikt. Syfilis is daarentegen (in Rotter dam althans) de laatste paar jaar toegenomen, maar komt altijd nog tien keer minder vaak voor dan go norroe. Op de vraag: hoe voorkom je het, verzucht prof. Burema: "Het beste middel is abstinentie, volledige onthouding dus. Maar dat is na tuurlijk flauwe kul. Het enige wat je kunt doen is je houden bij je eigen vrouw. En "moet je zo nodig van partner wisselen", gebruik dan in elk geval een condoom. Zeker is wel: als je met meer vrouwen "Go norroe hebt, heb je een goede kans dat je het oploopt. Het kan tegen woordig goed behandeld worden, maar dan moet men wel zelf naar de dokter of de huisarts gaan". Risico's In feite geldt: ook de niet-pijnlijke afwijking aan de uitwendige ge slachtsorganen, in de vorm van een huidplekje, een puistje, een zweer tje. iedere vorm van een kloofje aan de anus. iedere afscheiding uit de urinebuis bij man of vrouw, of uit de vagina, iedere zwelling van lies- lymfeklieren. huiduitslag, haaruit val en elke plaatselijke zweervorm aan de lippen of in de mond. kan een symptoom zijn. Dan is medisch advies nodig. De patiënt hoeft al leen maar te laten zien. de arts vraagt wel. Alleen een eerlijk ant woord maakt het stellen van een diagnose mogelijk, aldus Prof. Bu- DEN HAAG (SP) - Land- en tuinbouw zijn ver ontrust over het plan van de regering om grond water duurder te maken. Binnenkort behandelt de Eerste Kamer een wetsontwerp waarin is bepaald dat het goedkopere grondwater net zo duur moet worden als leidingwater .Het wegwerken van het bestaande prijsverschil wordt nagestreefd, om te bereiken dat zorgvuldiger met grondwater wordt omgesprongen. deel worden doorberekend. Vooral slachterijen, aardappelmeelfabrie ken, de zuivelsector en tuinders zijn verontrust over de nieuwe hef fing. Brief De nationale coöperatieve raad voor land- en tuinbouw heeft hier over :-en brief geschreven aan de leden an de Eerste Kamer. Daarin wordt gesteld dat de prijsverhoging voor grondwater met "verontrus ting" tegemoet wordt gezien, en zal leiden tot "verdere verslechtering van de economische positie van de ondernemingen". Daardoor zou de werkgelegenheid in het gedrang komen, en dalen de inkomens in de bedrijfstak. De coöperatieve raad noemt de heffing dan ook "niet aanvaardbaar". Gesignaleerd wordt dat er, mede als gevolg van de heffing op het lo zen van afvalwater, in land- en tuinbouw al een sterke verlaging van het waterverbruik tot stand is gebracht Daarbij lopen zuivel-, suiker- en aardappelmeelindustrie voorop. Nieuwe technische ont wikkelingen zullen, zo verwacht de coöperatieve raad, in de toekomst het waterverbruik in de toekomst nog verder terugdrukken. De voorgestelde grondwaterhef fing van 100 miljoen gulden wordt in dat verband gezien als een "extra belasting", die investeringen in de bezuinigingsprojecten zou verhin deren. De agrarische industrie is voor de bedrijfsvoering met name op grondwater aangewezen van wege de constante kwaliteit, die leidingwater niet kan garanderen. In de brief aan de Eerste Kamerle den wordt daarom gevraagd tegen het wetsontwerp te stemmen. Met het invoeren van de voorge stelde grondwaterheffing is een bedrag van minstens honderd mil joen gemoeid. Bedrijven in de land en tuinbouw, die toch al een slechte tijd doormaken, vrezen dat die nieuwe heffing een forse kosten verhoging met zich mee zal bren gen. De kostprijsverhoging kan, vanwege de concurrentie met het buitenland, niet of voor een klein JAJAPOERA (ANP) - De 30-jarige Nederlandse zendeling Pieter Akse, zijn 28-jarige vrouw Nel en hun kinderen Hendrik-Jan (5) en Marleen (3) zijn bij een vliegtui gongeluk bij Tangma in het bin nenland van West-Irian (het voormalige Nieuw-Guinea) om het leven gekomen. Ook de piloot van het vliegtuig kwam om. De familie Akse, die al enkele jaren zendingswerk bedreef op West- Irian, kwam uit Eindhoven. Hun 7-jarig dochtertje Ellen is aan de dood ontkomen, omdat ze naar school moest. Het zendingsechtpaar was uitge zonden door Parousia, de Neder landse tak van de Christian And Missionary Alliance (CAMA). Deze organisatie houdt zich met missie-, medisch en sociaal werk bezig, vooral in Zuidoost-Azië. Het toestel, waarin de Nederlan ders omkwamen, was van de Missionary Aviation Fellowship (MAF). Vorig jaar stortte eve neens een MAF-toestel neer op West-Irian. Toen raakten vier Nederlandse verpleegsters ge wond. BURUM - Het plaatsen van een antenneschotel, diameter 32 voor het satelliet-grondstation van de PTT in het Friese dorpje Burum, is ernstig vertraagd doordat een spe ciaal hiervoor uit West-Duitsland gekomen mobiele kraan dreigde weg te zakken in de drassige bodem De installatiepogingen zijn van daag voortgezet. RHEINDAHLEN (ANP) - De Amerikaanse generaal Alexan der Haig, opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa, is vol lof over het Ne derlandse leger. Dinsdag woonde hij in het Duitse Hohne een oefening bij van het 11de tankbataljon van de 13de pant serinfanteriebrigade uit Oir- schot en gisteren bezocht hij een Nederlandse luchtverdedi gingseenheid. "Ik was erg onder de indruk van het professionalisme waarmee de Nederlandse officieren en onderofficieren de verschil lende gevechtshandelingen uitvoerden terwijl bij de solda- helder en enthousiast realisme te bespeuren viel", al dus de opperbevelhebber, die de beweringen in het Oos- tduitselegerblad "Volksarmee" - dat de soldaten van het Neder landse leger "opgehitste anti communisten" had genoemd - als onzin bestempelde. De Amerikaanse opperbevel hebber was gisteren in Rhein- dahlen, waar het hoofdkwartier is gevestigd van de noordelijke legergroep (Northag) en van de tweede geallieerde taktische luchtmacht (Twoataf). Beide NAVO-hoofdkwartieren vier den gisteren hun 25-jarig be staan. ZEILEN - De gebroeders Van Vliet uit Leiderdorp zijn gisteren tijdens de eerste race om het wereldkam pioenschap zeilen in de Flying Ju nior klasse als tweede geëindigd. De wedstrijd werd gewonnen door de Italiaan Caponetto. De broers Huisman werden vierde en de ge broeders Kok zesde. ORANJESTAD/WILLEMSTAD (ANP) - De Arubaanse politie heeft extra materiaal gekregen. Uit Cu- raCao kwam een schip op Aruba aan met aan boord een vrachtwa gen van de politie, die geladen was met onder meer gasmaskers, schil den, boeien en kampeertenten. Naar aanleiding van deze zending heeft de leider van de Arubaanse politieke partij MEP, Betico Croes, een telegram aan de gouverneur van de Nederlandse Antillen ge zonden. Hij zegt hierin dat hij de zending beschouwt als een provo catie van het volk van Aruba. „In dien de centrale regering van oor deel is dat hardhandig zal moeten worden opgetreden, delen wij u mede dat wij voor onze vrijheid tot het uiterste bereid zijn te gaan",al dus Croes. Volgens hem werkt der gelijk handelen van de centrale re gering onrust in de hand. „Ons volk is vreedzaam en hoopt op vreed zame wijze onafhankelijkheid te realiseren". De leider van de grootste partij van Aruba voert al enige tijd actie tegen de deelname van de Arubaanse Po litieke Partij PPA, in de nieuw te vormen Antilliaanse regering. Croes vindt dat de MEP in de rege ring dient te worden opgenomen. Op het Antilliaanse eiland begin nen een aantal artikelen schaars te worden. Sinds dreigementen van MEP-leider Croes, dat zijn partij boycotacties zal gaan uitvoeren op produkten uit Curasao komen er geen produkten meer van dit ei land. De Arubaanse importeurs willen namelijk met het risico lo pen, dat hun goederen op de kade blijven liggen. ADVERTENTIE Nu is zelf jam maken doodeenvoudig 3^- Met van Gilse geleisuiker maakt u in'n mum gezonde en overheerlijke jam. Lukt iedereen altijd. Zelf jam maken is nu veel eenvoudiger want met van Gilse geleisuiker hoeft u slechts vier minuten te koken.Daardoor blijven vitamines en smaak veel en veel beter bewaard. De bereiding is simpel: één deel vruchten en één deel van Gilse geleisuiker, even roeren, even koken en u heeft gegarandeerd de meest verrukkelijke jam. 't Lukt iedereen altijd. Op het kilopak vindt u recept-ideeën en u kunt ook 't uitgebreide recepten-boekje aanvragen door f 1,65 over te maken op postrekening 1101939 t.n.v. van Gilse, Roosendaal. iw/irC/ttde alweer zo n opmerkelijk Suiker Unie produkt DEN HAAG (SP) - Voor de oliecri sis van 1973, toen iedereen nog zor geloos met energie omsprong en het woord besparing nog nauwe lijks bestond, verbruikten we per jaar negen procent meer. Vorige week bleek, dat we ruim elf procent meer dan vorig jaar verbruiken en daar is de regering danig van ge schrokken. Zo geschrokken, dat een verdere verhoging van de ener gieprijzen onontkoombaar is en dat er nog meer bezuinigd moet wor den op het verbruik van vooral aardgas. We meldden dat gisteren al. Vooral in de huishoudens moet danig bezuinigd worden, want daar is het verbruik danig omhoog ge gaan. Volgens het CBS steeg het energie verbruik het meest bij de indus triële bedrijven, namelijk met 24 procent. Het transport droeg bijna 16 procent bij aan de totale groei van het energieverbruik. Bij de ge zinshuishoudens die bijna een kwart van het totale verbruik voor haar rekening nemen, steeg het verbruik met 12,3 procent. De algemene energieraad vond dan ook in zijn eerste advies van mei dit jaar dat besparingen in gezinshuis houdens behoorlijk zoden aan de dijk zouden zetten. Is de Nederlandse huisvrouw dan zo zorgeloos met energie? Springt ze te gemakkelijk om met elektri sche apparaten, verlichting en ver warming? Drs. H. F. G. Geijzers van de direc tie algemeen energiebeleid van het ministerie van Economische Za ken: „Ik ben bang dat het energie verbruik in de gezinshuishoudens nog zal toenemen. De huishoude lijke energieverslinders zoals diep vriezers, elektrische fornuizen, vaatwasmachines, droogtrommels, e.d. rukken nog steeds op. Er wor den ook steeds meer cv-installaties aangelegd. Er wordt bijvoorbeeld ook meer gestofzuigd. Een andere factor, die het elektriciteitsver bruik zal opjagen, is de gezinsver dunning. Vroeger had je gezinnen van zes personen, die een stofzuiger gebruikten, nu staan daar vaak twee of drie gezinnen tegenover, die twee of drie stofzuigers gebrui ken. En tenslotte: het particuliere autoverbruik. De autoverkopen stijgen nog steeds. Het gemiddelde aantal afgelegde kilometers per auto daalt weliswaar, maar het ben zineverbruik per afgelegde kilome ter stijgt omdat de auto meer ge bruikt wordt voor korte afstan den." Transport Intussen komt het Centraal Plan bureau tot een aanzienlijk lager stijgingspercentage van het ener gieverbruik in de gezinnen dan het CBS. Volgens het planbureau is de stijging daar slechts 5,3 procent. Dat is minder dan de helft van het CBS-percentage. Door Jan Kees Kokke „Voor de oliecrisis was de jaarlijkse stijging van het energieverbruik in de gezinnen zo'n 10 tot 12 procent. Het percentage van het planbureau van 5,3 procent steekt daar dan weer gunstig bij af," zo merkt drs. Geijzers op. „Die 5 procent mag echter zeker niet worden gezien als een stabili satie. Het is nog veel te veel: zeker gerelateerd aan de bevolkings groei. Het betekent dat we nog steeds „energie-intensiever" wor den. En dat gaat tegen alle intenties van ons besparingsbeleid in." „Als je bijvoorbeeld een vergelij king trekt met de Amerikaanse cij fers, dan zie je dat de groei daar de helft minder is dan wij groeien. Maar het energieverbruik is daar dan ook per hoofd van de bevolking nog steeds 2,5 keer zo hoog als- hier." Uit statistische gegevens van de EG blijkt dat in geen enkel land in de gemeenschap het energieverbruik vorig jaar zo hard is gegroeid als in Nederland. Dat we al die statistische gegevens elk op eigen wijze moeten beoorde len, blijkt alleen al uit het feit dat het Centraal Bureau voorde Statis tiek en het Centraal Planbureau tot heel verschillende conclusies ko men over de groei van het energie verbruik in ons land. Het grote verschil in het groeiper centage van energieverbruik in ge zinnen tussen CBS en planbureau is een gevolg van het feit dat het planbureau daarin ook het particu lier transport bijtelt. Nieuw systeem De plotselinge sterke stijging van bijna 24 procent in het energiever bruik door de industrie blijkt ook nog al wat onvermoede oorzaken te hebben. Het CBS blijkt vorig jaar over te zijn gegaan op een nieuw enquete- systeem, dat het verbruik beter weergeeft. Een deel van de forse stijging is daarom verklaarbaar uit een betere statistische waarneming Voorts bestaat bij drs. Geijzers de vaste indruk dat, het industriële energieverbruik deels kunstmatig omhoog geschroefd is doordat ex porten van olie en olieprodukten in feite ten onrechte bij het verbruik geteld zijn. Een werkelijke oorzaak van het ge stegen energieverbruik daarente gen van vorig jaar moet gezocht worden in de warme zomer, waar door nogal wat extra elektriciteit werd afgenomen voor koeldoelein- den. Ook de lichte opleving van de conjunctuur heeft invloed gehad op het energieverbruik. Spitten De directie algemeen energiebeleid van het ministerie van Economi sche Zaken is op het ogenblik nog niet verder gekomen dan een voor lopige analyse van de oorzaken van het verontrustend gestegen ener gieverbruik. „Wij zijn daar nog druk naar aan het spitten", zegt drs. Geijzers. „Want als we de werkelijke oorzaken heb ben dan weten we pas goed waar we op moeten mikken bij ons bespa ringsbeleid." Ook hij is flink geschrokken van de recente cijfers over de stijging van het energieverbruik. „Die kwamen harder aan dan verwacht werd. Ik geef inderdaad toe dat het bespa ringsbeleid onvoldoende is ge weest. Maar energiebesparing was tot voor kort iets volkomen nieuws voor elk land. Tot midden 1973 hadden we een overvloed aan ener gie en daalden de energieprijzen re latief zelfs sterk. Besparing is een nieuw fenomeen. Niet alleen het publiek moet daar nog aan wennen, maar ook de overheid. De eerste man op het ministerie van Econo mische Zaken die iets aan energie besparing ging doen. is pas in 1975 hier in dienst getreden. Organisato risch en qua personeelsbezetting vroeg het een volkomen nieuwe opzet." Ramingen Over de toekomst zegt drs. Geij zers: „Heel veel van het energie verbruik wordt bepaald door tech nische factoren. Neem bijvoor beeld een koelkast. Die blijft een grote energieverbruiker tot hij ver sleten is en men zich een nieuwe aanschaft, die minder energie ver bruikt. Maar men wisselt hem niet direkt in. Daarom is een groot deel van het energieverbruik niet op korte termijn te beïnvloeden. Drs. Geijzers merkt voorts op dat het conjunctuurverloop een be langrijke rol speelt bij de energie besparing. „Als de energiebesparing in 1980 lager is dan geraamd, dan zou dat wel eens niet de oorzaak geweest kunnen zijn van besparingen, maar van een laagconjunctuur." Intussen worden die ramingen door de overheid steeds scherper gesteld. Voor de oliecrisis was een groei van 9 procent van het ener gieverbruik geen enkel probleem, na de oliecrisis hoopte men op een gemiddelde jaarlijke groei in de pe riode 1973-1985 van 3,5 procent. Begin dit jaar verwachtte men een groeipercentage van 2,75 procent. Na het advies over besparing op huishoudelijk energieverbruik van de energieraad in mei van dit jaar, houdt men het voor de komende jaren op een gemiddelde groei van uiterlijk 2,59 procent.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7